Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

modern greek philosophy-post modern philosophy

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
epikritis
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 404
Τόπος: αττικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 05, 2006 11:55 am    Θέμα δημοσίευσης: modern greek philosophy-post modern philosophy Απάντηση με Συμπερίληψη

1.θα ηθελα να μου προτεινετε, οσοι ειναι σχετικοι με το θεμα, σημαντικους νεοελληνες φιλοσοφους για να διαβασω. οπως π.χ. καζαντακης, αξελος, πουλαντας, παπαιωαννου, λιαντινης. δε ξερω αλλους.... αν ξερετε καποιους που ειναι καλοι παρακαλω ενημερωστε με.

2.επισης αν καποιος ξερει ας μου προτεινει καποια σημαντικα ονοματα της μεταμοντερνας, που λεμε, φιλοσοφιας. αλλοδαπους κυριως
_________________
philosophy to the real world is what masturbation is to sex
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 05, 2006 8:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεια χαρα, Επικριτη.


1) Περα απο αυτους που ειπες, θα ελεγα και τον Παπανουτσο. Εχει καποια καλα δοκιμια περι πολιτικης, φιλοσοφιας, ψυχολογιας κ.α. Τουλαχιστον, προσωπικα, ηταν τα πρωτα βιβλια που με ωθησαν να σκεφτω κατι παραπανω.


Για το 2, δεν μπορω να απαντησω, καθως δεν ξερω ειδικα τι εννοεις ''μεταμοντερνα φιλοσοφια''. Το ρευμα δηλαδη...
Ισως, οπως το σκεφτομαι, ο Χαιντεγκερ(?)...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
epikritis
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 404
Τόπος: αττικη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 06, 2006 7:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ναι το χαιντεγγερ. υπαρχει αλλος σαν και αυτον?
_________________
philosophy to the real world is what masturbation is to sex
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 07, 2006 1:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομιζω πως μπορεις να προσθεσεις και τον Ζ.Π. Σαρτρ. Ειδικα αυτος μεσουρανουσε πριν 30 μολις χρονια και εμπρακτα! Wink
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 12, 2006 8:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεώργιος Δραγώνας. Λάτρης του Παρμενίδη. Αξίζει ανάγνωσης.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nektarios alexi
Καθηγητής


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 63

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 13, 2006 4:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: modern greek philosophy-post modern philosophy Απάντηση με Συμπερίληψη

epikritis έγραψε:
1.θα ηθελα να μου προτεινετε, οσοι ειναι σχετικοι με το θεμα, σημαντικους νεοελληνες φιλοσοφους για να διαβασω. οπως π.χ. καζαντακης, αξελος, πουλαντας, παπαιωαννου, λιαντινης. δε ξερω αλλους.... αν ξερετε καποιους που ειναι καλοι παρακαλω ενημερωστε με.

2.επισης αν καποιος ξερει ας μου προτεινει καποια σημαντικα ονοματα της μεταμοντερνας, που λεμε, φιλοσοφιας. αλλοδαπους κυριως





Σπουδαίοι έλληνες σύγχρονοι φιλόσοφοι,είναι ο Χρήστος Γιανναράς,και ο Χρήστος Μαλεβιτσης.Τους θεωρώ μαζί με τον Λιαντίνη,τους 3 ιεράρχες της σύγχρονης ελληνικής σκέψης.
Άλλοι ευρωπαίοι σύγχρονοι,είναι ο Ντεριντά ο ιδρυτής της φιλοσοφίας,της αποδόμησης,που δεν έχω διαβάσει,αλλά έχω ακούσει,πώς είναι σπουδαίος.Συστήνω επίσης Rene Girard,ένα μείγμα,φιλοσοφο-ανθρωπολογίας,αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή την έκφραση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 13, 2006 8:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

dim mam έγραψε:
Νομιζω πως μπορεις να προσθεσεις και τον Ζ.Π. Σαρτρ. Ειδικα αυτος μεσουρανουσε πριν 30 μολις χρονια και εμπρακτα! Wink


Που είσαι ορέ παλλικάρι μου;;;

Η πρόσκληση ισχύει
μφχ
Κ.Μαρίτσας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center