Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Θάνατος , αρχή ή τέλος;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Θάνατος , αρχή ή τέλος;
Αρχή
44%
 44%  [ 8 ]
Τέλος
38%
 38%  [ 7 ]
Και τα δύο
16%
 16%  [ 3 ]
Σύνολο Ψήφων : 18

Συγγραφέας Μήνυμα
Tyler
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 12 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 13, 2006 7:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Θάνατος , αρχή ή τέλος; Απάντηση με Συμπερίληψη

Θάνατος , αρχή ή τέλος;
Τι πιστεύετε ;
Τούνελ λευκού φωτός ή απέραντο σκοτάδι;
Μετεμψύχωση ή "παράδεισος" ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 13, 2006 10:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tyler με την σειρα που τα εθεσες, για την αποψη μου παντα:

1) Τελος. Ενας ακομη φυσικος νομος.
2) Το φως εξηγειται απο την επιστημη της νευροψυχολογιας. Το τελος της ζωης. Ανυπαρξια.
3) Κανενα απο τα δυο. Η βιωση απλως ενος φυσικου φαινομενου με τα αποτελεσματα του. Η φωτια καιει διαφορα, ο θανατος τελειωνει την ζωη!
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 13, 2006 11:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό δεν το ξέρω με σιγουριά. Όταν βρεθώ εκεί, θα σας το πω, με σιγουριά. Τώρα δεν το ξέρω, με σιγουριά. Ούτε και γνωρίζω κάποιον που το γνωρίζει – με σιγουριά.

Αυτό που ξέρω με σιγουριά, είναι ότι για τον πετεινό που έσφαξα προχτές ο θάνατος ήταν ένα τέλος, αλλά για εμάς, μια οικογένεια και τους φίλους μας, ήταν η αρχή μιας θαυμάσιας ευωχίας. Wink Mr. Green
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 14, 2006 1:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αν υπηρχε μεταθανατια ζωη πως θα ηταν?αν υποθεσουμε οτι υπαρχει,σημαινει οτι δεν ειμαστε αυτο που χανουμε,δηλαδη το σωμα.σημαινει οτι δεν ειμαστε οι σωματικες αναγκες κι ολα αυτα που ειναι δεμενα με το σωμα,δεν θα παθαιναμε εμεις οτι παθαινει το σωμα,θα ημασταν ελευθεροι απ τα παθη του που μας τρεχουν στη ζωη.αν δεν ημαστε εμεις ολα αυτα,ειμαστε σε σχεση μ αυτα.τη σχεση με κατι η θα την υποφερεις η οχι.οταν χρησιμοποιουμε την εκφραση υποφερει την πεινα,μαλλον πιστευουμε στη μεταθανατια ζωη γιατι αλλιως θα λεγαμε επαθε πεινα,αφου ειναι το σωμα του.οποιος πιστευει οτι δυο ανθρωποι αναγκαστικα παθαινουν το ιδιο οταν πεινανε,οταν δηλαδη πει αφου εγω κλαιω οταν πειναω αρα θα κλαιει κι ο αλλος οταν πειναει βγαζωντας συμπερασμα οτι ο ανθρωπος ειναι κλαψιαρης,αυτος πιστευει οτι ειναι το σωμα του και αρα οχι στη μεταθανατια ζωη.οποιος πιστευει οτι αλλος δεν κλαιει αναγκαστικα οταν πειναει,πιστευει οτι εχει καλυτερη σχεση με τα παθη του σωματος,αρα αφου πιστευει στη σχεση πιστευει σε μεταθανατιο ζωη.
το συμπερασμα ποιο ειναι,οτι υπαρχει δεν υπαρχει μεταθανατια ζωη,αρχη να ειναι η τελος ο θανατος,ο καλυτερος τροπος να ζησει καποιος ειναι να του γινει οτι ακριβως θα παθαινε στην μεταθανατια ζωη,να μην υποφερει πλεον το σωμα του και αυτα που παθαινει.αυτο οποιος νομιζει οτι μπορει να γινει το λεει φιλοσοφια,οποιος νομιζει οτι δεν μπορει να γινει λεει κατι αλλο φιλοσοφια.
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμπεδοκλής
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 15 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 15, 2006 6:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συγγνώμη αλλά η τεχνολογία δεν μου πάει και πολύ. Πως θα ήταν αν είμασταν απεξαρτημένοι από τα σωματικά πάθη μας εν ζωή?Λειτουργώντας καθαρά πνευματικά?Ίσως ο θάνατος έχει δώσει ένα άλλοθι: μόλις πεθάνουμε θα απεγκλωβιστούμε από όλα. Νομίζω ότι ο θάνατος αποτελεί στοιχείο ζωής και η ζωή πορεία προς αυτόν. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Η ερμηνεία του θανάτου πρέπει να είναι προσαρτημένη στη ζωή. Η ερμηνεία της ζωής περιέχει και θάνατο. Άλλωστε ζωή χωρίς θάνατο δεν υπάρχει ούτε θάνατος χωρίς ζωή.
_________________
ΑΦΥΠΝΙΖΟΜΑΣΤΕ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμπεδοκλής
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 15 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 15, 2006 6:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θάνατος , αρχή ή τέλος;
Ούτε αρχή ούτε τέλος. Ανήκει στο όλο, στο παν, στο ένα.
Τούνελ λευκού φωτός ή απέραντο σκοτάδι;
Απέραντο σκοτάδι. Δεν πρέπει να μας φοβίζει. Όπου σκότος και σελήνη..
Μετεμψύχωση ή παράδεισος;
Βολικά και τα δύο. Δύναμη ζωής. Η δύναμη των Ελλήνων δεν πρέπει να πηγάζει από ελπιδοφόρα ερωτήματα. Διαφέρουμε από τους Χριστιανούς της ελπίδας για συγχώρεση.
Η απάντηση ειναι συγκεκριμένη. Υπάρχει το γεννητό. Αυτό είμαστε εμείς. Αυτό πεθαίνει. Υπάρχει και το αγεννητο. Αυτό δεν πεθαίνει
_________________
ΑΦΥΠΝΙΖΟΜΑΣΤΕ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mirage
Πρύτανης


Εγγραφή: 11 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 592

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 15, 2006 8:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τέλος για μένα που πεθαίνω, αρχή για ένα νεογέννητο σκουληκάκι του οποίου η μητέρα με βουλιμία ρούφηξε τα υγρά του νεκρού μου εγκεφάλου ... είναι πολύ εγωϊστική η καύση των νεκρών ... αν και η στάχτη μου εφόσον την σκορπίσουν στον αέρα θα λιπάνει και πάλι την μητέρα γη. Ύψιστος εγωϊσμός είναι η καύση και η φύλλαξη της στάχτης σε ποτήρι! ...

Ούτε φως ούτε σκοτάδι, και τα δύο απαιτούν την ικανότητα οράσεως - συνειδήσεως η οποία δεν θα υπάρχει αφότου πεθάνω. Το σκοτάδι για να το συλλάβω συνηδειτά πρέπει να μπορώ να αισθάνομαι.

Ούτε ατομική μετεμψύχωση, ούτε πολύ περισσότερο ατομικός παράδεισος. Εμψύχωση ενός άλλου όντος ίσως ...

Ο θάνατος αποτελεί την απόλυτη αποδόμηση της ατομικότητας ... τότε ξεπερνούνται οριστικά όλοι οι εγωϊισμοί Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Εμπεδοκλής
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 15 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 16, 2006 5:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΘΑ =ΜΕΛΛΟΝ
ΝΑ =ΠΑΡΟΝ, ΣΤΙΓΜΗ
ΤΟΣ
_________________
ΑΦΥΠΝΙΖΟΜΑΣΤΕ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sapiens
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 03 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 29

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 16, 2006 9:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όσο η σκιά μου θα περιφέρεται σε τούτη εδώ τη γη και θα μιλάει και θα λατρεύει και θα μισεί, για όλες τις μέρες που θα αναπνέω κοντά σε τόσες άλλες ανασαιμιές, υπάρχω. Το μετά άγνωστο και γνωστό συνάμα. Υπάρχει παράδεισος και κόλαση; Δεν έχω πάει, άρα δεν υπάρχουν. Υπάρχει παράδεισος και κόλαση; Δεν ξέρω, Δεν έχω πάει, άρα δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν υπάρχουν. Μήπως δεν υπάρχει τίποτα και τζάμπα σπαταλώ τα ξενύχτια μου; Δεν το ξέρω ούτε κι αυτό. Ας συνεχίσω λοιπόν να γεύομαι και να μυρίζω, να βλέπω και να αγγίζω ό,τι μου προσφέρεται τόσο προφανώς στη ζήση μου και για το μετά, θα μπορώ να απαντήσω την ώρα του ακριβού μου θανάτου και μόνο σε ένα αυτί: της σκιάς μου. Ο θάνατος, όπως και η γέννηση εξάλλου είναι τόσο μοναχικές στιγμές στον κύκλο της ύπαρξής μας...

Καλημέρα
_________________
quod me nutrit, me destruit
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ποσειδών
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 82
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 16, 2006 1:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγω θα παραθεσω μια διατυπωση που ειχε κανει ο αειμνηστος Δ.ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ σε μια απο τις διαλεξεις του:

"Το κυριοτερο μειονεκτημα που εχει ο ανθρωπος απεναντι στα αλλα ζωα,ξερετε ποιο ειναι?
Ειναι οτι ο ανθρωπος εχει επιγνωση του θανατου του."

Αυτο ομως θα μπορουσε και να μην ηταν μειονεκτημα αν συνειδητοποιουσαμε πως μετα το θανατο μας δεν υπαρχει τιποτα,οποτε ας ζησουμε την καθε μας στιγμη σαν να ηταν η τελευταια.


ΒΙΒΛΟΣ:"Να υπακουτε παντα στους Νομους του Θεου του Ισραηλ,γιατι οταν θα ερθει η ωρα της κρισης μεταθανατου,θα κριθειτε στον αν θα πατε στην αιωνια ευτυχια η' στο αιωνιο σκοταδι,συμφωνα με το ποσο καλοι σκλαβοι ησασταν"
"Προσδοκω Ανασταση Νεκρων" Μεταφραση:"Ευχομαι να γινουμε Ζομπι"
Λετε να βγει και παιχνιδι?Οι ηρωες θα ειναι οι Μη-Χριστιανοι,οι οποιοι θα προσπαθησουν να σωσουν την ανθρωποτητα απο την εξεγερση των Νεκρων τους οποιους θελουν να Αναστησουν οι υποχθονιοι Χριστιανοι.....
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
_________________
"Παν μετρον,αριστον"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 16, 2006 1:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποσειδών έγραψε:
...
....
"Προσδοκω Ανασταση Νεκρων" Μεταφραση:"Ευχομαι να γινουμε Ζομπι"
...




Αχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Laughing Laughing Laughing

Βρε ατιμε Ποσειδωνα, τουτο εδω ειναι ιδεα για (Φωσκολικη) ταινια!

Shocked Laughing Laughing Laughing



Σοβαρα τωρα, νομιζω, οντως, πως το Sein zum Tode του Χαιντεγκερ, ειναι μια αληθεια!
Οπως αληθεια, βεβαια, ηταν πως ο Χαιντεγκερ (πολυ δυστυχως) εγινε ρουφιανος του Χιτλερ και συνενοχος στην σφαγη της ανθρωποτητας!


Παρεκτραπην εκ του θεματος ομως.


Υγειαινουμε...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ποσειδών
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 82
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 16, 2006 2:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χαιρομαι φιλε μου Dim Mam,που ανταποκρινεσαι στις Σατυρικες παραθεσεις μου.

Αν συναντιομασταν καποια μερα εμεις οι δυο,βαζω στοιχημα οτι θα γελουσαμε ολη την μερα! Laughing Laughing Laughing
_________________
"Παν μετρον,αριστον"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 17, 2006 2:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

θα ηταν εμπεδοκλη σαν να ειμασταν εμεις ο οδηγος και το σωμα το αλογο και οχι το αναποδο.δεν ξερω αν καθαρα πνευματικα εννουσες αυτο η κατι χωρις σωμα,δεν αρνουμαι το σωμα παντως.οτι θα απεγκλωβιστουμε απ το σωμα,αν υποθεσουμε οτι αυτο ειναι μονο ενα μερος μας,με τον θανατο δεν ειναι αλλοθι ειναι σιγουρο.αυτο που λεω ειναι οτι μπορουμε και νωριτερα χωρις ομως να το αρνηθουμε και να το πεταξουμε,ισα ισα.
απ την αλλη για να λεμε τα καθαρα αναγκαια κανενας δεν αρνειται την υπαρξη του θανατου ωστε να να μην θεωρει σωστοτατο να ζει καθε στιγμη του σαν να ηταν η τελευταια,δεν ειναι αναγκη να υπαρχει το τιποτα για να ζησω.το σιγουρο ειναι οτι οι μερες μας εδω θα τελειωσουν και για αυτο θα πρεπει να ζουμε ετσι,το μετα ειτε ειναι τιποτα η κατι αλλο αυτο δεν το αλλαζει.
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilis
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 17 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 17, 2006 5:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θάνατος
Αρχή αρχής
Εκεί
Στιγμές πριν
τη Γέννηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Εμπεδοκλής
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 15 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 56
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 17, 2006 5:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
θα ηταν εμπεδοκλη σαν να ειμασταν εμεις ο οδηγος και το σωμα το αλογο και οχι το αναποδο.δεν ξερω αν καθαρα πνευματικα εννουσες αυτο η κατι χωρις σωμα,δεν αρνουμαι το σωμα παντως.οτι θα απεγκλωβιστουμε απ το σωμα,αν υποθεσουμε οτι αυτο ειναι μονο ενα μερος μας,με τον θανατο δεν ειναι αλλοθι ειναι σιγουρο.αυτο που λεω ειναι οτι μπορουμε και νωριτερα χωρις ομως να το αρνηθουμε και να το πεταξουμε,ισα ισα.

Ακριβώς αυτό εννοούσα και σε καμμιά περίπτωση δεν αρνούμαι ούτε εγώ το σώμα μου. Με ποια εννοια, δεν είμαι κακοφτιαγμένος, προσέχω το σώμα μου(νους υγιης....). Απλά αυτό οφείλουμαι ως άνθρωποι αν τελικά έχουμε ιερό και όσιο είναι να μην είμαστε υπόδουλοι αυτού. Δηλαδή, μου αρέσουν οι όμορφες γυναίκες και σε ποιον δεν αρέσουν άλλωστε, φροντίζω όμως να μην είμαι ακόλουθως των ορμών που θα μου βγάλει πχ μια γυναίκα αλλά των αισθήσεων, τη γυναίκα δηλαδή ως Μούσα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό τον όρο στη Νεοελληνική πραγματικότητα. Το ίδιο και ο θάνατος, δεν είναι κάτι που πρέπει να μας φοβίζει αλλά κάτι που να μας δίνει νόημα ύπαρξης. Όλοι τον αντιμετωπίζουν ως κακό. Δεν είναι, γεννήθηκα άρα πεθαίνω, είναι το τέλος της πορείας μου
_________________
ΑΦΥΠΝΙΖΟΜΑΣΤΕ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center