Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Πιστη ειναι να μην θες να μαθεις τι ειναι αληθεια
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 11, 2016 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα "αιώνια δεινά" είναι όσα ακολουθούν την φάση της κοιμήσεως, δηλαδή από τον σωματικό θάνατο μέχρι την ανάσταση.
Υπάρχει ο σωματικός θάνατος που σε λίγο όλοι θα βιώσουμε, αλλά η ψυχή μας δεν θα πεθάνει. Θα είμαστε κεκοιμημένοι.
Σε αυτήν την φάση της κοιμήσεως, η ψυχή σε πλήρη συνείδηση βιώνει την φύση της, όπως η ίδια την επέλεξε με την επίγειο ζωή της, μέχρι την ανάσταση.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 11, 2016 1:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν τα “αιώνια δεινά” θα τα υπομείνουν όλοι οι “άπιστοι” στο διάστημα μεταξύ του φυσικού τους θανάτου έως την ανάσταση τους , θα πει πως για να έχει νόημα η απειλή της προφητείας των “αιώνιων δεινών” η ανάσταση των νεκρών , παραπέμπεται στην αιωνιότητα , άρα δεν θα γίνει ποτέ.

Αποφάσισε και ξεκαθάρισε τι έχεις καταλάβει από αυτό το μπέρδεμα που έχεις εμπλακεί .
Ο Ιησούς μιλά ξεκάθαρα για αιώνια δεινά.
Αν εσύ καταλαβαίνεις την “αιωνιότητα” να έχει διάρκεια μια μέρα γήινη ημέρα – για αυτόν άπιστο που θα πεθάνει μια μέρα πριν αναστηθεί – τότε ερμηνεύεις λάθος τις γραφές , ή λάθος στις ερμηνεύουν.

Ψάξε σπύρο μου να βρεις μια ποιο πειστική ερμηνεία .
Λάστιχο την έχεις κάνει την βίβλο .
Όπως σε ενδιαφέρει προσαρμόζεις τις έννοιες των λέξεων


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 11, 2016 2:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Τα "αιώνια δεινά" είναι όσα ακολουθούν την φάση της κοιμήσεως, δηλαδή από τον σωματικό θάνατο μέχρι την ανάσταση.
Υπάρχει ο σωματικός θάνατος που σε λίγο όλοι θα βιώσουμε, αλλά η ψυχή μας δεν θα πεθάνει. Θα είμαστε κεκοιμημένοι.
Σε αυτήν την φάση της κοιμήσεως, η ψυχή σε πλήρη συνείδηση βιώνει την φύση της, όπως η ίδια την επέλεξε με την επίγειο ζωή της, μέχρι την ανάσταση.



ΣΠΥΡΟ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ....ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΤΟ ΤΩΡΑ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Γραφεις
"Η παραβολή είναι μια μεταφορά της αλήθειας." Ερωτηση . Ο Τζεσουα ως σοφος και θεος ταυτόχρονα ΓΝΩΡΙΖΕ ΠΩΣ ΤΟ ΜΕΣΟ ΓΝΩΣΙΟΛΟΓΙΚΟ - ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΟΠΑΔΩΝ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ να μην πω ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ !!!!
Ποιος ο λογος να κανει ΔΥΣΚΟΛΟΝΟΗΤΗ ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ μιλωντας συνεχως με παραβολες και όχι όπως θα μιλουσε στην καθημερινοτητα του σε απλους αγραμματους ανθρώπους;

Γραφεις
"Η αλήθεια λοιπόν που κομίζει η παραβολή είναι ότι όσοι εν ζωή πολεμήσουν συνειδητά εναντίων της εκκλησίας, όχι μόνο δεν θα έχουν καμία θέση κοντά του (αφού οι ίδιοι φυσικά δεν το θέλησαν), αλλά θα εξοβελιστούν (σφαχτούν) στην ανυπαρξία."
Ερωτηση ....Βλέπεις πουθενα στην παραπανω ερμηνεια σου ιχνος κατανοησης του αντιπαλου στις αποψεις του που μπορει να κοντράρονται με τις δογματικες εκεινες της θρησκείας σου ; Για περι "αγαπης" αστο ...χεστο.
Εγω ερμηνευω τα παραπανω όπως τα γραφεις και όπως ο Τζεσουα τα ειπε....ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΔΕΧΕΤΑΙ ΩΣ ΣΩΤΗΡΑ ΤΟΥ....ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΣΦΑΧΤΕ ΤΟΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ. ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑ ΑΙΩΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΟΞΟΥΣ ΚΑΙ ΑΘΕΟΥΣ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΜΟΠΙΣΤΟΙ ΣΟΥ ΣΠΥΡΟ... Τι δεν καταλαβαίνεις απ' όλα αυτά είναι αποριας αξιον....

Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1101052523268044&set=gm.952285628196378&type=3
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 11, 2016 2:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@Γιάννης

Ε, πως δεν έχει νόημα.
Μετά τον θάνατο, στην κατάσταση της κοιμήσεως, η έννοια του χρόνου δεν είναι αυτή που γνωρίζουμε. Η αιωνιότητα μπορεί να έχει την οποιαδήποτε διάρκεια κρίνει για τον κάθε άνθρωπο η δικαιοσύνη του Θεού.
Δεν υπάρχει κανένα μεγάλο ρολόι σε καμία μεγάλη αίθουσα και όλοι -ακόμα και ο Θεός, θα το βλέπουν για να προγραμματίζουν τις δουλειές τους.
Αυτά είναι αστεία.
Βλέπεις πόσο εύκολα πέφτεις σε ανθρωπομορφισμούς;

Σκέψου ότι σήμερα, παρότι μαθαίνουμε από την επιστήμη για την σχετικότητα του χωροχρόνου και το περιορισμένο του στα όρια του αισθητού σύμπαντος και όμως ακόμα και έτσι ανθρωπομορφίζουμε το υπερβατικό.
Φαντάσου λοιπόν πριν 2000 χρόνια, που οι άνθρωποι δεν γνώριζαν όλα αυτά για τον χρόνο, ο Θεός έπρεπε να τα αποκαλύψει με ανθρωπομορφικές εκφράσεις. Δεν είχαν κανέναν άλλο τρόπο να τα προσεγγίσουν οι άνθρωποι. Ευτυχώς σήμερα η επιστήμη βοηθά αρκετά στο να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα.


@Μαξιμος

Εντάξει τότε Μαξ. Άρα κανένας μας δεν είναι πλέον Χριστιανός εφόσον κανένας μας πλέον δεν σφάζει τους συνανθρώπους του.
Αν ήμουν χριστιανός θα έπρεπε να σε είχα σκοτώσει, έτσι δεν είναι;
Εφόσον δεν το έχω κάνει, άρα δεν είμαι.
Επομένως με ποιούς τα βάζεις; Με τους χριστιανούς που δεν υπάρχουν πλέον;
Σταμάτα λοιπόν να ασχολείσαι με φαντάσματα.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 11, 2016 2:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιάννη, διάβασε την παραβολή των εργατών του αμπελώνα.
Εκεί θα δεις την σχετικότητα του χρόνου όσον αφορά την απόδοση της δικαιοσύνης (μισθοί) του Θεού και θα καταλάβεις τι εννοώ.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 11, 2016 6:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Άσε τον Ιωάννη. Το κείμενο έχει καμία εικοσαριά σελίδες και έβαλε 3-4 σειρές τις οποίες βαριέμαι να ψάξω για να καταλάβω το νόημα. Άλλωστε δεν λέει κάτι άλλο από αυτό που λέω και εγώ. Απλά χρησιμοποιεί άλογα αντί για ανθρώπους.





Προφανώς στο χωριό σου τ' άλογα όταν γεράσουν πηγαίνουν στο σφαγέα και τρίβουν το λαιμό τους στο μαχαίρι του!
Wink




Κι όταν ο Χρυσόστομος στον Δ' Λόγο κατά Ιουδαίων λέει το ανεκδιήγητο :

"Κἂν φονεύσῃ τις κατὰ γνώμην τοῦ Θεοῦ, φιλανθρωπίας ἁπάσης βελτίων ἐστὶν ὁ φόνος· κἂν φείσηταί τις καὶ φιλανθρωπεύσηται παρὰ τὸ δοκοῦν ἐκείνῳ, φόνου παντὸς ἀνοσιωτέρα γένοιτ' ἂν ἡ φειδώ. Οὐ γὰρ ἡ φύσις τῶν πραγμάτων, ἀλλ' αἱ τοῦ Θεοῦ ψῆφοι καλὰ καὶ φαῦλα εἶναι τὰ αὐτὰ ποιοῦσι."

τι να εννοεί άραγε; Μα τι άλλο : αφού τ' άλογα θέλουν να πεθάνουν ,ας τα βοηθήσουμε,βρε ,παιδί μου...για καλό και για κακό,μη το μετανιώσουν!

Είναι αυτό που λέμε...σφάξε με αγά μου ν' αγιάσω! Ε,ρε,γέλια!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2016 10:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΣΠΥΡΟ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ....ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΤΟ ΤΩΡΑ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Γραφεις
"Η παραβολή είναι μια μεταφορά της αλήθειας." Ερωτηση . Ο Τζεσουα ως σοφος και θεος ταυτόχρονα ΓΝΩΡΙΖΕ ΠΩΣ ΤΟ ΜΕΣΟ ΓΝΩΣΙΟΛΟΓΙΚΟ - ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΟΠΑΔΩΝ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ να μην πω ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ !!!!
Ποιος ο λογος να κανει ΔΥΣΚΟΛΟΝΟΗΤΗ ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ μιλωντας συνεχως με παραβολες και όχι όπως θα μιλουσε στην καθημερινοτητα του σε απλους αγραμματους ανθρώπους;

Γραφεις
"Η αλήθεια λοιπόν που κομίζει η παραβολή είναι ότι όσοι εν ζωή πολεμήσουν συνειδητά εναντίων της εκκλησίας, όχι μόνο δεν θα έχουν καμία θέση κοντά του (αφού οι ίδιοι φυσικά δεν το θέλησαν), αλλά θα εξοβελιστούν (σφαχτούν) στην ανυπαρξία."
Ερωτηση ....Βλέπεις πουθενα στην παραπανω ερμηνεια σου ιχνος κατανοησης του αντιπαλου στις αποψεις του που μπορει να κοντράρονται με τις δογματικες εκεινες της θρησκείας σου ; Για περι "αγαπης" αστο ...χεστο.
Εγω ερμηνευω τα παραπανω όπως τα γραφεις και όπως ο Τζεσουα τα ειπε....ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΔΕΧΕΤΑΙ ΩΣ ΣΩΤΗΡΑ ΤΟΥ....ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΣΦΑΧΤΕ ΤΟΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ. ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑ ΑΙΩΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΟΞΟΥΣ ΚΑΙ ΑΘΕΟΥΣ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΜΟΠΙΣΤΟΙ ΣΟΥ ΣΠΥΡΟ... Τι δεν καταλαβαίνεις απ' όλα αυτά είναι αποριας αξιον....

Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1101052523268044&set=gm.952285628196378&type=3


ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΧΑΣΑΝ ΤΗΝ ΜΑΧΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ Η ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΕ ΣΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΟΥΣ.
Η ΑΙΜΑΤΟΒΑΜΜΕΝΗ ΟΜΩΣ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΗ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΑΙΩΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΓΑΘΟΕΡΓΕΙΕΣ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΩΝ ΚΛΗΡΙΚΩΝ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΠΥΡΟ.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2016 4:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στο δευτερο σου εχω απαντησει. Η σφαγη δεν ειναι παρα μια μεταφορα του τελικου θανατου, της ανυπαρξιας, που καποιοι θα υποστουνε μετα την ανασταση των νεκρων. Μετα την ανασταση των νεκρων θα γινει η τελικη κριση. Τοτε οι εχθροι του Χριστου, δηλαδη οι δαιμονες και οσοι ανθρωποι εγιναν συνειδητα οργανα των δαιμονων, θα σφαγιαστουν, δηλαδη θα εξοβελιστουν στην ανυπαρξια. Θα ειμαστε ολοι παροντες και θα τα δουμε αυτα. Να εισαι σιγουρος.

Για το πρωτο, αν και ξεκινας κακοψυχα, προεξοφλοντας οτι δηθεν οι οπαδοι του Χριστου ειχαν κατω του μετριου αντιληψη, θα σου απαντησω. Ο ιδιος ο Ιησους Χριστος ρωτηθηκε ακριβως με αυτην την ερωτηση και ο ιδιος εχει απαντησει.
Μπορεις να τη βρεις στα Ευαγγελια και να την ποσταρεις σε παρακαλω;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2016 5:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Για το πρωτο, αν και ξεκινας κακοψυχα, προεξοφλοντας οτι δηθεν οι οπαδοι του Χριστου ειχαν κατω του μετριου αντιληψη, θα σου απαντησω. Ο ιδιος ο Ιησους Χριστος ρωτηθηκε ακριβως με αυτην την ερωτηση και ο ιδιος εχει απαντησει.
Μπορεις να τη βρεις στα Ευαγγελια και να την ποσταρεις σε παρακαλω;


Δεν διαθέτω κανενα ευαγγελιο Σπυρο διοτι προτιμω να διαβαζω βιβλια που εχουν να μου προσφερουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ και όχι λογους "αγιων" εβραιοχριστιανων ρασοφόρων που φασκουν και αντιφασκουν μεταξυ τους στα λεγομενα τους. Ειμαι βέβαιος πως δεν γνωρίζεις γιατι ο Τζεσουα εκανε τα ευκολα δυσκολα στους αγραμματους - αφελείς - εθελότυφλους οπαδους του μιλοντας τους - και καλα - με παραβολες ακατανόητες από τον μεσο και όχι μονο ανθρωπο....
Εγω είμαι της αποψης πως

1. Τζεσουα δεν υπηρξε ποτε ως υιος Θεου, κι' αν καποιος άλλος ειχε υπαρξει στη θεση του ως γραφικος επαναστάτης κατά του Ιουδαικου ιερατειου που τον θυμήθηκαν και τον θεοποιησαν οι πατερες οταν έφτιαχναν την νεα θρησκεια κατ' εντολη του μητροκτωνου "αγιου" Κωνσταντινου θεωρω ως ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ αν μαλιστα τον εν λογο Τζεσουα τον ειχαν σταυρωσει κιολας....

2. Επειδή οι οποιες γραφες "αγιες" και μη αντιφασκουν μεταξυ τους σε τραγικο βαθμο που οι επαγγελματιες ρασοφόροι δεν μπορουσαν να ερμηνευσουν με λογικα τουλάχιστον επιχειρήματα στους θεότυφλους πιστους τους, "ανακαλυψαν" τις ΠΑΡΑΒΟΛΕΣ για να δινει ο κεθενας απ' αυτους οποια εξηγηση κατά την "αγιοτητα" του μπορουσε....Αυτή είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ Σπυρο.
Όλα τα υπολοιπα είναι ιστοριες για ΑΓΡΙΟΥΣ...
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2016 7:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Γιάννη, διάβασε την παραβολή των εργατών του αμπελώνα.
Εκεί θα δεις την σχετικότητα του χρόνου όσον αφορά την απόδοση της δικαιοσύνης (μισθοί) του Θεού και θα καταλάβεις τι εννοώ.



Αυτή σπύρο , είναι η “αγαπημένη” μου

Είναι η απαρχή της “κομμουνιστικής” ιδέας ...
Σε πολύ πρώιμο βέβαια στάδιο

Η “παγίδα” στην ιστορία του αμπελουργού, ήταν στην “συμφωνία” για το μισθό και στην διάρκεια της εργασίας
Στους πρώτους , αυτούς που άρχισαν δουλειά ξημερώματα, ορίσθηκε σαφώς η αμοιβή .
Ένα δηνάριο την μέρα.
Εκεί ήταν όλη η “πονηριά” της ιστορίας, και το δίδαγμα που ήθελε να περάσει ο Ιησούς με αυτή την παραβολή, καθώς στους άλλους , που έπιασαν δουλειά στις 9 το πρωί , στις 12 και στις 3 το μεσημέρι, ακόμα και σε αυτούς που ξεκίνησα στις 5 το απόγεμα , δεν του όρισε αμοιβή .
Τους είπε απλά θα πάρετε ότι είναι “δίκαιο” .
'Έτσι στο τέλος όλοι πήραν από ένα δηνάριο, καθώς όλοι είχαν το ίδιο δικαίωμα επιβίωσης , όλοι είχαν τις ίδιες ανάγκες.
Βέβαια αυτά τα “δίκαια” του Ιησού, δεν τα καταλαβαίνεται σωστά εσείς οι θρησκόληπτοι

Δίκαιο στο σοσιαλιστικό σύστημα είναι , ο καθένας να αμείβετε ανάλογα με την προσφορά του στην παραγωγή .
Στο κομμουνιστικό σύστημα, δίκαιο είναι η αμοιβή να σχετίζεται με τις ανάγκες του καθενός.
Σε ένα καπιταλιστικό σύστημα, δίκαιο είναι ο καθένας να αρπάζει όσα ποιο πολλά μπορεί, με την μαγκιά και την τσαχπινιά του.

Για αυτό λέω, πως αν ο Ιησούς ζούσε στις μέρες μας , θα τον είχαν μπαγλαρώσει και “σταυρώσει” οι ευσεβείς θρησκόληπτοι
Με τόσα που είχε πει για τους πλούσιους, και με το δίκιο
Σκανδαλώδη πράγματα , ακόμα και στις μέρες μας.
.

Αν βέβαια στιγμάτιζε από τότε την δουλεία , δεν πρότεινε σαν ιδεώδες την ελεημοσύνη, δεν συνιστούσε υποταγή στον Καίσαρα (λέγε τρόικα) , μπορεί να πέρναγε στην ιστορία και σαν πρώιμος .... άναρχο κομμουνιστής.

Συμφωνείς?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2016 7:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyros

Ε, πως δεν έχει νόημα. 
Μετά τον θάνατο, στην κατάσταση της κοιμήσεως, η έννοια του χρόνου δεν είναι αυτή που γνωρίζουμε. Η αιωνιότητα μπορεί να έχει την οποιαδήποτε διάρκεια κρίνει για τον κάθε άνθρωπο η δικαιοσύνη του Θεού. 
Δεν υπάρχει κανένα μεγάλο ρολόι σε καμία μεγάλη αίθουσα και όλοι -ακόμα και ο Θεός, θα το βλέπουν για να προγραμματίζουν τις δουλειές τους. 
Αυτά είναι αστεία. 



Το ότι είναι “αστεία” είναι γεγονός .
Η “αιωνιότητα” σπύρο, δεν "παίζει" με μικρά μήτε με μεγάλα ρολόγια .
Δεν πρόκειται για χρονική διάρκεια .
Δεν κατάλαβες καλά το νόημα της 'αιωνιότητας" του κυρίου , που είναι ίδιο και τώρα.
Η αιωνιότητα δεν έχει όρια , δεν έχει τέλος .

Όταν ο κύριος σου υπόσχεται ζωήν αιώνιον , δεν εννοεί στο ύπνο σου , ούτε αναφέρεται σε μια ψευδαίσθηση , αλά σε κάτι όντως υπαρκτό .
Τουλάχιστον για τον Ιησού υπαρκτό.
Αυτή ήταν άλλωστε όλη η θεωρία του.
Με αυτή την υπόσχεση βρήκε κάποιους πιστούς.
Τους ποιο πολλούς βέβαια “πιστούς” , τους απέκτησε με την απειλή της “αιώνιας" φοβερής τιμωρίας
Ποιος θα ήθελε άραγε να του τρώνε αιώνια τις σάρκες του τα σκουλήκια , και να καίγεται στην αιώνια φωτιά?
Αν ήταν να καεί στο στάκ μπάμ, μπορεί να έλεγε δεν πάει στο διάολο η τιμωρία...

Όμως μια αιώνια και μάλιστα σαδιστική (και αηδιαστική) τιμωρία , ποιος την αντέχει?



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2016 7:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@Μαξ
Μπορεις να γουγλαρεις την ερωτηση "γιατι ο Ιησους μιλουσε με παραβολες;".
Κανε επικοληση αυτο που σου εγραψα και θα βρεις απειρες σελιδες με την απαντηση.. Very Happy

@Γιαννης
Μπερδευεσαι φιλε. Ολα αυτα θα τα δουμε στην ωρα τους και θα τα καταλαβουμε καλυτερα. Υπομονη, το τελος ειναι πιο κοντα απ' οτι πιστευουμε..Ειμαστε ομως ετοιμοι, ή θα μας την φερει ο χαρος σαν τις " μωρες παρθενες;" Very Happy
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιαν 12, 2016 11:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Η σφαγη δεν ειναι παρα μια μεταφορα του τελικου θανατου, της ανυπαρξιας, που καποιοι θα υποστουνε μετα την ανασταση των νεκρων. Μετα την ανασταση των νεκρων θα γινει η τελικη κριση. Τοτε οι εχθροι του Χριστου, δηλαδη οι δαιμονες και οσοι ανθρωποι εγιναν συνειδητα οργανα των δαιμονων, θα σφαγιαστουν, δηλαδη θα εξοβελιστουν στην ανυπαρξια.


Μάρτυρας Σπύρο;
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 13, 2016 12:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σημερα ηρθα προς τα μερη σου. Εγερτηριο στις 6:30, πρωινο, καφες στο θερμος και ταξιδακι: Θεσ/νικη-σταση στη Σουρωτη για κερι στον Παΐσιο-Πολυγυρος-Βρασταμα-Πλανα-Μεταγγιτσι (τελικα 15 αντι για 10 τενεκεδες ελαιολαδο)-Πυργαδικια. Εισαι στον παραδεισο παλιομπαγασα. Τετοια λιτη και απεριτη ομορφια δεν εχω ξαναδει.
Απιστευτος ηλιος, απιστευτη θαλασσα, απιστευτη αυρα θαλασσινη, απιστευτη ηρεμια.
Ηθελα να πεθανω επι τοπου.
Δεν κανω πλακα..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 13, 2016 12:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
@Μαξ
Μπορεις να γουγλαρεις την ερωτηση "γιατι ο Ιησους μιλουσε με παραβολες;".
Κανε επικοληση αυτο που σου εγραψα και θα βρεις απειρες σελιδες με την απαντηση..



Σπυρο ακουσα την συμβουλη σου και "γκουγκλαρισα" το "γιατι ο Ιησους μιλουσε με παραβολες;".....

Λοιπον από εδώ και στο εξης θα σου γραφω με δικες μου παραβολες για να σου δημιουργω αποριες για τις οποιες θα με ρωτας ....εγω θα σου απαντω κι' εσυ ως μεγας ΧΑΝΟΣ θα με πιστευεις και εν συνεχεια θα διαδίδεις την διδασκαλια μου στους φιλους και συγγενείς σου.....Ενταξη φιλε μου ;

Θα παρω ετσι την θεση του θεου σου Τζεσουα γιατι απλα θα σε δυσκολευω στην κατανοηση των λεγομενων μου....και θα χαρακτηρίζομαι από ολους τους αγραμματους και αφελείς πως εκφραζω τελικα ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΘΕΟΤΗΤΑ.....

Ετσι απλα και κατανοητα στα γραφω για τελευταια φορα...Την επομενη θα με διαβαζεις ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΑΡΑΒΟΛΕΣ !!!!
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την maxim_97 στις Τετ Ιαν 13, 2016 12:50 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 3 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center