Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

κίνημα "όχι στον πλουτισμό"
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Kain
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 620

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2012 9:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι όμως εάν χρησιμοποιούνται εργαλεία που είτε είναι copyrighted και πρέπει να τα πληρώσεις, είτε οι δημιουργοί τους δίνουν ελεύθερη άδεια για εμπορική χρήση.
Κάτι που έχω ξοδέψει χρόνο και κόπο για να φτιάξω δεν αξίζει, δηλαδή, καμία απολύτως ανταμοιβή;
Αν όχι, τότε δεν θα έχω και πολύ χρόνο για να το φτιάξω, καθώς θα πρέπει πρώτα να δω πώς θα βγάλω το φαγητό της ημέρας, και μετά θα χρειάζομαι ξεκούραση...
Απλή λογική. Κάνω κάτι --> ανταμοίβομαι για αυτό --> έχω την άνεση και το κίνητρο να συνεχίσω να το κάνω, και μάλιστα όλο και καλύτερα.
_________________
"Αν κάποιος νομίζει πως είναι σκαντζόχοιρος, του δίνεις έναν καθρέφτη και μερικές φωτογραφίες σκαντζόχοιρων και του λες να τα βγάλει πέρα μόνος του." - Douglas Adams

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2012 10:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

απλα βρε καιν για να ζησεις χρειαζεται να δουλεψεις τις μισες ωρες απο αυτες που δουλευεις τωρα, τις υπολοιπες τις χαριζεις εκβιαστηκα στον εργοδοτη. με 19-20 ωρες ελευθερου χρονου και 4-5 εργασιας ολοι μπορουν να ζησουν και μετα να ασχοληθουν με τεχνη, πολιτικη, ξεκουραση, οικογενειακες-κοινωνικες σχεσεις.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 620

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2012 11:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συμφωνώ πως όντως κάτι τέτοιο θα έπρεπε να ισχύει (να μπορείς να ζήσεις με τις τέσσερις ώρες δουλειάς). Δυστυχώς δεν ισχύει στη σημερινή κοινωνία, τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα. Δεν ξέρω αν ισχύει κάπου αλλού ή όχι.


...Αν και προστίθενται και 2 ώρες για να πάω και να έρθω από τη δουλειά, αλλά ας πούμε πως αυτές οι ώρες δεν μετράνε.

Αν, πάντως, φτιάξω κάτι και ο κόσμος μου δώσει οικειοθελώς τα χρήματά του για να το αποκτήσει, θεωρώ εντελώς άδικο και παράλογο να θέλει μετά το κεφάλι μου σε πιάτο για αυτή την καθαρά δική του απόφαση.

Συγγνώμη, αλλά θέλω να επιδιώκω την επιτυχία, όχι να τη φοβάμαι.
_________________
"Αν κάποιος νομίζει πως είναι σκαντζόχοιρος, του δίνεις έναν καθρέφτη και μερικές φωτογραφίες σκαντζόχοιρων και του λες να τα βγάλει πέρα μόνος του." - Douglas Adams

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2012 12:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

οχι δεν ισχυει ομως ειναι κατι εφικτο αλλα δυσκολο.

μην ξεχνας οτι μακροοικονομικα ο κοσμος που καταναλωνει ειναι ο κοσμος που δουλευει αρα αυτος που το εφτιαξε. π.χ. ενα βιντεοπαιχνιδι με 7.000.000 αντυτυπα, τα αντυτυπα λοιπον το υλικο τους περασε απο καποια χερια τα οποια δεν θα μοιραστουν τα οφελη με τον "δημιουργο".

το χειροτερο για μενα δεν ειναι ο πλουτισμος δηλαδη η καταναλωση αγαθων αρα καποιος καταναλωνει περισσοτερα απο αλλον, το χειροτερο ειναι η συσσωρευση κεφαλαιου που στερει αγαθα απο αλλους.
δηλαδη εχει διαφορα να βγαζεις ενα εκατομμυριο φερ ειπειν και να το κανεις κοτερα αστακους κτλπ. δηλαδη να ζησεις καλυτερα απο το να βγαζεις το ιδιο ποσο και να το επενδυεις ωστε να το αυξησεις, δουλος του χρηματος στην τελικη.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2012 7:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Kain έγραψε:
Κάτι που έχω ξοδέψει χρόνο και κόπο για να φτιάξω δεν αξίζει, δηλαδή, καμία απολύτως ανταμοιβή;


Αξίζει,όσο οι ώρες που ξόδεψες για να το φτιάξεις.Ο Bill Gates δεν αμείβεται ,όμως,μόνο γι' αυτές τις ώρες!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kain
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 620

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2012 7:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Kain έγραψε:
Κάτι που έχω ξοδέψει χρόνο και κόπο για να φτιάξω δεν αξίζει, δηλαδή, καμία απολύτως ανταμοιβή;


Αξίζει,όσο οι ώρες που ξόδεψες για να το φτιάξεις.Ο Bill Gates δεν αμείβεται ,όμως,μόνο γι' αυτές τις ώρες!

Ωστόσο, πρέπει να παραδεχτείς πως ο κόσμος που το αγοράζει είναι που του δίνει περίσσια αξία, όχι ο δημιουργός. Ο δημιουργός το πουλάει σε μια φυσιολογική τιμή, και αν το αγοράσουν εκατομμύρια άτομα αντί για εκατοντάδες, σημαίνει πως αυτά τα εκατομμύρια άτομα του δίνουν αξία.

Η αξία ενός προϊόντος, βλέπεις, δεν πάει ανάλογα με τα υλικά και τον χρόνο που χρησιμοποιήθηκαν, αλλά ανάλογα με τη ζήτηση.
Αυτό έχει κάποια λογική, διότι έτσι ξεχωρίζει ένα προϊόν υψηλής ποιότητας από ένα χαμηλότερης.
_________________
"Αν κάποιος νομίζει πως είναι σκαντζόχοιρος, του δίνεις έναν καθρέφτη και μερικές φωτογραφίες σκαντζόχοιρων και του λες να τα βγάλει πέρα μόνος του." - Douglas Adams

"Ο εχθρός που νικάς παραμένει εχθρός σου. Ο εχθρός που πείθεις γίνεται φίλος σου."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2012 7:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα δεν είπα ότι τους εξανάγκασε να το αγοράσουν.Εκμετάλλευση υπάρχει και χωρίς βία,νιώθοντας ελεύθερος.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΚΛΑΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 243
Τόπος: ΒΕΡΟΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 11, 2012 1:18 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο πραγματικός λόγος για τον οποίον κυριαρχούν αυτοί οι κεφαλαιοκρατικοί ολιγάρχες είναι επειδή τα στοιχεία των χαρακτήρων τους είναι ανάλογα με αυτά τα στοιχεία των χαρακτήρων του απλού λαού...Με απλά λόγια όσο διεφθαρμένοι είναι αυτοί, στην πραγματικότητα άλλο τόσο διεφθαρμένος είναι και ο απλός λαός( ασχέτως των τεραστίων διαφορών και αναλογιών που υπάρχουν μεταξύ τους στην κατοχή των υλικών) ...Ο απλός λαός, αν εξαλείψει τα δικά του ελαττώματα, αυτομάτως δημιουργείται ένα φυσικό περιβάλλον μη πρόσφορο για υλισμό και όλα τα γεννήματα αυτού όπως δουλεία, ματαιοδοξία, φιλαργυρία κ.λ.π...Οπότε πεθαίνει...
Είναι ανάλογο με το παράδειγμα ενός ανθρώπου, όπου αν εκτεθεί στο εχθρικό για τον υλικό του οργανισμό, περιβάλλον του διαστήματος, θα πεθάνει ακαριαία, έτσι και η διαβρωτική πλουτοδημοκρατία δεν θα μπορούσε να επιβιώσει σε έναν λαό(έστω και περιορισμένου πληθυσμού) ο οποίος, προσπαθεί να είναι ακόλουθος των αιωνίων αξιών και αρχών...

Σκοπός μας δεν είναι μονάχα να εκθέσουμε θεωρίες ακαδημαϊκού χαρακτήρος, αλλά να σταματήσουμε να παραπονιόμαστε για όλες τις δυσάρεστες καταστάσεις και να ρίχνουμε όλες τις ευθύνες μονάχα στους πολιτικούς και τα <<αόρατα>> αφεντικά αυτών, ενώ οι υπόλοιποι να παριστάνουμε τις αθώες περιστέρες...Διότι, παρόλο που βιώνουμε δύσκολες και ανεκδιήγητες καταστάσεις, εξακολουθούμε να είμαστε ακόμα...ΤΥΦΛΟΙ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 11, 2012 1:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η συναίνεση των πολλών στην εκμετάλλευση δε σημαίνει ότι δεν είναι εκμετάλλευση.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 11, 2012 12:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Kain έγραψε:
Το χρήμα δεν φέρνει την ευτυχία, πράγματι. __


Κατ'αρχάς δες το βίντεο Ο γρίφος που διαχωρίζει το βίωμα από την εμπειρία
ειδικά προς το τέλος που έχει μετρηθεί επακριβώς από πόσο παραπάνω όντως δεν έχει σημασία αλλά από εκεί και παρακάτω αυξάνει τη μιζέρια.
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 11, 2012 1:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι πολλοί δεν χρειάζονται νουθεσίες για μη πλουτισμό. Δεν είναι στους στόχους τους. Νουθεσίες για τον αλόγιστο καταναλωτισμό χριεάζονται. Όχι στον καταναλωτισμό. Έχει διαφορά.
Το σύστημα θα ψάξει να βρει ένα νέο σημείο ισορροπίας και σε 10, 15, 20 χρόνια θα ξαναβγεί με αδυσώπητο μάρκετινγκ να πείσει οτι οι κακές μέρες (που πάντα ελοχεύουν) πέρασαν και μπορούν (κομψά - στην πραγματικότητα το μήνυμα θα είναι "επιβάλλεται" - it's the economy stupid or it's the 'social must' stupid).
Τότε όποιος θυμηθεί τις μέρες της "Κατοχής" που εμείς για 3 δεκαετίες τις ξεχάσαμε, θα διάγει βίο ανθόσπαρτο.




_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΚΛΑΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 243
Τόπος: ΒΕΡΟΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 11, 2012 10:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρουπέλιον έγραψε:
Οι πολλοί δεν χρειάζονται νουθεσίες για μη πλουτισμό. Δεν είναι στους στόχους τους. Νουθεσίες για τον αλόγιστο καταναλωτισμό χριεάζονται. Όχι στον καταναλωτισμό. Έχει διαφορά.



Η <<ιδεολογία>> του πλουτισμού είναι ακριβώς η ίδια με αυτή του καταναλωτισμού...Η διαφορά έγκειται κυρίως στο γεγονός ότι ο δεύτερος ανήκει σε μικρότερη κλίμακα αλλά η ουσία του είναι ακριβώς η ίδια με αυτή του πλουτισμού...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
Ρουπέλιον
Πρύτανης


Εγγραφή: 24 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 909

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 11, 2012 10:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΚΛΑΣ έγραψε:


Η <<ιδεολογία>> του πλουτισμού είναι ακριβώς η ίδια με αυτή του καταναλωτισμού...Η διαφορά έγκειται κυρίως στο γεγονός ότι ο δεύτερος ανήκει σε μικρότερη κλίμακα αλλά η ουσία του είναι ακριβώς η ίδια με αυτή του πλουτισμού...


Ενδιαφέρον.
Υποθέτω υπάρχει ψυχολογικό υπόβαθρο σε αυτό το καμουφλαρισμένο μοτίβο.
Έχεις κάποιο σύγραμμα να μας παραπέμψεις ; Rolling Eyes
_________________
"Οι αρετές χάνονται μέσα στο συμφέρον, όπως τα ποτάμια μέσα στη θάλασσα" Φ.Ροσφουκώ
"Οι άνθρωποι αγωνίζονται πιο σκληρά για τα συμφέροντά τους παρά για τα δικαιώματά τους." Ναπολέων
"Ο άνθρωπος είναι ένα ζώο που κάνει παζάρια" Άνταμ Σμιθ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΚΛΑΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2012
Δημοσιεύσεις: 243
Τόπος: ΒΕΡΟΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 12, 2012 12:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρουπέλιον έγραψε:
ΚΛΑΣ έγραψε:


Η <<ιδεολογία>> του πλουτισμού είναι ακριβώς η ίδια με αυτή του καταναλωτισμού...Η διαφορά έγκειται κυρίως στο γεγονός ότι ο δεύτερος ανήκει σε μικρότερη κλίμακα αλλά η ουσία του είναι ακριβώς η ίδια με αυτή του πλουτισμού...


Ενδιαφέρον.
Υποθέτω υπάρχει ψυχολογικό υπόβαθρο σε αυτό το καμουφλαρισμένο μοτίβο.
Έχεις κάποιο σύγραμμα να μας παραπέμψεις ; Rolling Eyes


Υπάρχει ψυχολογικό υπόβαθρο...
Υπάρχει φιλοσοφικό υπόβαθρο...

Τα σχετικά συγγράμματα τα αναζητώ στην <<βιβλιοθήκη>> του δικού μου νου...Θα επιδιώξω όμως να βρω ένα πιο "χειροπιαστό" σύγγραμα και θα το παραθέσω προς ανάγνωση...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 12, 2012 12:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να κάνω μια απόπειρα; Αν βλέπω τον εαυτό μου ως εργαλείο ηδονής κι όχι ως ελεύθερο ον,φυσικό δεν είναι να χρειάζομαι δευτερεύοντα εργαλεία (χρήμα,αντικείμενα και άλλους ανθρώπους) που θ' αυξήσουν την πιθανότητα μελλοντικής ηδονής;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 3 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center