Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΣΙΠΡΑ - ΚΟΥΒΕΛΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 23, 2012 1:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και η πλάκα είναι ότι ο Μιχαλολιάκος φαντάζει γραφικός (στα ΜΜΕ) με 7% ενώ τον Τσίπρα με 16.5% τον έχουν για σοβαρό! Γενικά όλα τα κόμματα είναι μικρά πια. Και αυτό πρέπει να το καταλάβουν....όλοι.

Δυστυχώς η ευκαιρία του Τσίπρα αναλώθηκε στη διερευνητική. Τώρα αν θέλει ο κόσμος θα του δώσει καμία εξηνταριά βουλευτές...και ίσως και την ΔΗΜΑΡ για μια κυβέρνηση μειοψηφίας. Γιατί ακόμα δεν βλέπω πώς τελικά θα κάνουν όλοι τούτοι οι βολευτάδες μια συγκυβέρνηση αναλαμβάνοντας ο καθένας το μέρος της ευθύνης που του αναλογεί!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 23, 2012 7:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Αλλα αν υποθέσουμε ότι αυτό το σενάριο είναι καταδικασμένο σε αποτυχία και η παραμονή στο ευρώ είναι μονόδρομος εσύ πως τα βλέπεις;;;Πως πρέπει να αντιδράσουμε;;


Το ΔΝΤ όπως έγραψα κι αλλού, έχει ήδη υπολογίσει ότι το κόστος για την Ευρώπη της εξόδου της Ελλάδας από το Ευρώ, θα είναι τουλάχιστον της τάξης του ενός τρισεκατομμυρίου, για να μην εξετάσουμε και τι είδους πρόσθετους κλυδωνισμούς θα φέρει σε πολλές ευρωπαικές χώρες. Τι σημαίνει αυτό; Ότι η ενεδεχόμενη έξοδος είναι ήδη ένα ισχυρό διαπραγματευτικό χάρτι για μας που μόνο ένας χαζός μπορεί να πετάξει. Ποιος μπορεί να είναι αυτός ο χαζός; Αυτός που θα πει πως εγώ με κάθε θυσία θα παραμείνω στο ευρώ. Αν ο αντίπαλος του πει μα συμφώνησες για το μνημόνιο τι θες τώρα; Κάθε διαπραγμάτευση λοιπόν σημαίνει και έξοδος μπορεί να σου πει, οπότε το ζήτημα τελείώνει εδώ. Να λοιπόν γιατί ιδιαίτερα όταν βρίσκεσαι σε καθεστώς πολέμου, γιατί αυτή είναι δυστυχώς η απόλυτη αλήθεια, δεν πετάς κανένα διαπραγματευτικό χάρτι. Το θα σε πάρω και εσένα μαζί μου δηλαδή αν το παρακάνεις, αποτελεί ήδη μια ισχυρή αποτρεπτική δύναμη κάτω από τις συγκεκριμένες συνθήκες, ειδικά αν την χειριστεί κανείς με σοφία. Η λέξη σοφία εδώ έχει ιδιαίτερη σημασία. Όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό του λείπει λογική. Τα yes man οφείλουν να τελειώσουν οριστικά. Αυτά μας φέρανε εδώ, δηλαδή οι αρχιαπατεώνες Σαμαράς και Βενιζέλος.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ecofan
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 557

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 23, 2012 12:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis,συμφωνώ με την τοποθέτηση σου.

Και εγώ δεν γουστάρω yes men αλλα σε κάθε περίπτωση όταν ο αυριανός πρωθυπουργός πάει να διαπραγματευτεί με τους ξένους ηγέτες καλο είναι να μην έχει προηγούμενα η να έχει φανεί ανώριμος,αυτό είναι όλο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 23, 2012 2:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρε παίδες έχετε πέσει στην παγίδα των ΜΜΕ. Βλέπουμε το ζήτημα από τα προσωπεία και δεν σκεπτόμαστε για το τι συμβαίνει πίσω από αυτά! Τα προσωπεία είναι τα κόμματα που προβάλλουν τον πολιτικό τους λόγο, και πίσω από αυτά είναι ο κόσμος που τα στηρίζει! Προσπαθούν λοιπόν την πολιτική διαφωνία να την μετατρέψουν σε διαφωνία πολιτών.
Όταν λοιπόν οι πολίτες αναγκάζονται να δουλέψουν χωρίς ένσημα, ή με σποραδικές και όχι τακτικές αμοιβές, όταν οι επιχειρηματίες δεν μπορούν να δανειστούν, όχι μόνο με εύλογο τόκο αλλά με καμία δύναμη, όταν το κράτος δεν παίρνει φόρους και δεν πληρώνει...τότε πώς είναι δυνατόν να διαφωνούν οι πολίτες με την τρισάθλια κατάσταση της χώρας; Δεν με ενδιαφέρει τώρα να φυλακίσω τον υπεύθυνο...αλλά να διορθώσω την κατάσταση. Και η κατάσταση διορθώνεται με την δύναμη του λαού, συντεταγμένα δηλαδή. Όπως σε μια οικογένεια...όταν υπάρχει πρόβλημα..τσοντάρουν όλοι, έτσι και στην Ελλάδα..όπως το Σύνταγμα προστάζει "Οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους". Ας μας πουν λοιπόν τα κόμματα αν το πιστεύουν αυτό και αν θα το αξιοποιήσουν! Κατά τα άλλα μας πασάρουν μια εικόνα "δήθεν", άλλοι πως είναι προοδευτικοί, ή άλλοι πως είναι σοβαροί!
Ecofan δεν με νοιάζει να μου επιδείξουν τον yesman και τον μη. Με νοιάζει να μου δείξουν ποιος συμφωνεί με το σύνταγμα και ποιος όχι. Ποιος πιστεύει σε αυτό "Οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους"; Αυτό υπάρχει στην Ευρώπη; Αν δεν υπάρχει...τι καθόμαστε στην Ευρώπη...
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 23, 2012 11:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ecofan έγραψε:
Σπύρο,από τα δικά μου αναγνώσματα ξέρω ότι η επιστροφή στην Δραχμή θα ήταν καταστροφική.
Φυσικά δεν αποκλείω το ενδεχόμενο αυτοί από τους οποιους πληροφορούμαι να κάνουν λάθος.

Αλλα αν υποθέσουμε ότι αυτό το σενάριο είναι καταδικασμένο σε αποτυχία και η παραμονή στο ευρώ είναι μονόδρομος εσύ πως τα βλέπεις;;;Πως πρέπει να αντιδράσουμε;;


Όσον αφορά το σενάριο επιστροφής στη δραχμή από προχτές που άρχισα να δημοσιεύω, βλέπω ότι παίζει όλο και περισσότερο στα μμε, αλλά με τον άκομψο εκβιαστικό και αφελή τρόπο που η ίδια η Ντόρα διατύπωσε:" εάν γυρίσουμε στη δραχμή θα μας αγοράσουν οι ξένοι για πενταροδεκάρες!"
Μα καλή μου Ντόρα, ποιος σου είπε ότι θέλουμε να μας αγοράσουνε; ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ!
Έπειτα, υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι όταν οι μισθοί φτάσουν στα 300 ευρώ, η αξία των ακινήτων θα παραμείνει ως έχει; Ποιος εργολάβος θα πουλήσει διαμέρισμα εάν δεν υπάρχει κανένας να διαθέτει το αντίστοιχο αντίτιμο για την αγορά του; Και ποιος παραγωγός θα πουλήσει τα προϊόντα του ή τις υπηρεσίες του, εάν έχει δυσανάλογες τιμές συγκριτικά με τους μισθούς των πελατών του;
Προσοχή λοιπόν στα ψευτοδιλήμματα των τρομοκρατών-τρωκτικών.
Παράθεση:
Δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιες εργοδοτικές οργανώσεις εννοούσε ο κ. Βενιζέλος όταν μιλούσε για διγλωσσία σε σχέση με τα εργασιακά. Μπορούμε όμως να του θυμίσουμε ότι πίσω απο την πλάτη των κοινωνικών εταίρων συμφώνησε, την τελευταία στιγμή, ως αντιπρόεδρος της κυβέρνησης με την τρόικα τη μείωση κατά 22% του κατώτατου μισθού, κάτι που κανείς κοινωνικός εταίρος δεν είχε διανοηθεί (ΣΕΒ 23/5/2012)


Όσον αφορά το δεύτερο, δεν είμαστε χθεσινοί.
Είμαστε λαός με πλούσια ιστορία και μπορούμε να διδαχθούμε και από τους ήρωες και από τους προδότες μας. Μας έχουν δείξει προ πολλού το πως να πορευόμαστε, τι να κρατάμε και τι να πετάμε.

"«Καπετάν Κανάρη, πώς αποφάσισες αυτήν την αποκοτιά;» ρώτησε κάποιος ξένος τον ατρόμητο μπουρλοτιέρη μας. Και με αυθεντική και αυθόρμητη λεβεντιά ο γενναίος Ψαριανός απάντησε: « έκαμα το σταυρό μου, ασπάστηκα και αποχαιρέτισα τη γυναίκα μου και είπα αποφασιστικά σαν αντιμετώπισα το χρέος μου: «Καπετάν Κωνσταντή, απόψε πεθαίνεις»! "

Αυτό πρέπει να κάνουμε: να το πάρουμε απόφαση και να μη κιοτέψουμε

http://www.youtube.com/watch?v=W8Ra6csc60w&feature=related
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 24, 2012 9:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Τι απήντησε με τα άψογα αγγλικά του ο κουλτουριάρης Αλέξης στον Ολάντ, όταν ο τελευταίος ξεκαθάρισε πως δεν έχει γίνει Πρόεδρος της Γαλλιας για να ικανοποιήσει τις φαντασιώσεις των "οικονομολόγων" του ΣΥΡΙΖΑ και του ΠΑΣΟΚ, που μας έχουν πρήξει τόσους μήνες τώρα στηρίζοντας όλη τους την επιχειρηματολογία στην εκλογή του;
"Slow the very oil"
ήτοι
"Σιγά τον πολυέλαιο"...


_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 24, 2012 9:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη




Σωστά!! Κηδεία είναι αυτή!! Γίνεται να λείψουν οι συγγενείς; Οχι δεν γίνεται!!
Τα συλλυπητήρια μας και να σας βλέπουμε σπανίως!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 24, 2012 10:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χάος θα ήθελα μια πληροφορία.

Έχω την εντύπωση ότι σενάρια εξόδου της Ελλάδος από το ευρώ έχουν εδώ και πολλούς μήνες οι "ξένοι", αλλά πολύ φοβάμαι ότι τα δικά μας φρούτα αφιονίζονται μόνο με τις προσδοκίες της εξ' ευρώπης βοήθειας -η μόνιμη πλέον εικόνα του νεοέλληνα ηγετίσκου με το απλωμένο χέρι.

Η ερώτηση:
Έχει η ν.δ έτοιμο σχέδιο για την επιστροφή (έστω ως ενδεχόμενο -αν και προσωπικά το θεωρώ δεδομένο) της χώρας στη δραχμή, ή θα πιαστούμε πάλι εξαιτίας των πατριδοκάπηλων ηγετών μας στον ύπνο;

Έχω υποβάλει την ίδια ερώτηση και στις ιστοσελίδες Ν.Δ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ και θα δημοσιεύσω εδώ τις απαντήσεις τους, αλλά θα ήθελα φίλε και τη δική σου πληροφόρηση.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 26, 2012 9:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όλοι, μα όλοι πολιτικοί-τραπεζικοί-κρατικοί- ακόμα και επιχειρηματικοί σχηματισμοί σε όλον τον κόσμο φαίνεται να προετοιμάζονται αν όχι να είναι ήδη έτοιμοι για την αποχώρηση της Ελλάδος από την ευρωζώνη.

Μάλιστα η Αγγλία έχει επιπλέον σχέδιο αποτροπής Ελλήνων μεταναστών στο έδαφός της μετά το γεγονός της εξόδου της Ελλάδος από το ευρώ. ( http://www.protothema.gr/world/article/?aid=200134 )

Οι δικοί μας έχουν έτοιμο σχέδιο (Β, Γ, Δ, οτιδήποτε τέλος πάντων) ομαλής (κατά το δυνατόν ανωδυνέστερο) επιστροφής στη δραχμή, ή καταναλώνονται στις συνηθισμένες ηλίθιες αντεγκλίσεις τους;

Πόσο προδότες και εαυτούληδες μπορεί να είναι;


Chaos Question
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 27, 2012 12:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Όλοι, μα όλοι πολιτικοί-τραπεζικοί-κρατικοί- ακόμα και επιχειρηματικοί σχηματισμοί σε όλον τον κόσμο φαίνεται να προετοιμάζονται αν όχι να είναι ήδη έτοιμοι για την αποχώρηση της Ελλάδος από την ευρωζώνη.




Διαφωνώ και ενίσταμαι!! Ποιοι τα λένε αυτά; Τα λένε βέβαια κάποιοι, αλλά οι αρμόδιοι σπεύδουν να τα διαψεύσουν. Νομικά αδύνατη η έξοδος της Ελλάδας από το Ευρώ είπε μόλις πρόσφατα ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού κοινοβουλίου!
Έτσι οι δικοί μας προδότες εδώ, άλλαξαν το τροπάριο αν προσέξατε, και δεν λένε τώρα πως οι Ευρωπαίοι θα μας βγάλουν εκτός Ευρώ, αλλά πως θα αναγκαστούμε να φύγουμε μόνοι μας!!!!! Θα αυτοκτονήσουμε από τύψεις εννοούν; Δεν ξέρω! Αντίθετα θα έλεγα πως ο μόνος σίγουρος δρόμος να βγούμε από το Ευρώ είναι ο σημερινός μνημονιακός τέτοιος. Κι αυτό γιατί το χρέος παρ όλα τα "μέτρα" που λαμβάνονται, ενώ ξεκίνησε από το 120% είναι τώρα στο 136% κι έχει ακόμα ο θεός!! Μα γιατί τότε μας δανείζουν θα αναρωτηθεί προφανώς ο έχων ακόμη σώας τας φρένας!! Μα θέλει ρώτημα; Γιατί πραγματικός στόχος είναι ο ορυκτός και όχι μόνο πλούτος της χώρας βέβαια. Κι όταν με το καλό τα πετύχουν αυτά, με την απαραίτητη προϋπόθεση πως η Αντιγόνη δεν θα φορέσει μαύρα και δεν θα αντισταθεί, όπως πολύ εύστοχα λέει ένας Γερμανός ποιητής του οποίου το ποίημα για την Ελλάδα μόλις δημοσίευσα σε άλλο θέμα, τότε δεν θα μένει τίποτα άλλο πια να κάνουμε παρά να βγούμε και από το Ευρώ. Αυτή είναι η αλήθεια!! Διαφωνείτε ;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 27, 2012 12:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ

17 ΙΟΥΝΗ

ΠΑΣΟΚ ΝΔούλα
Ετών 38

Τα παιδιά της Σαμαράς και Βενιζέλος, τα εγγόνια της (βλέπε κορόιδα που θα τους ψηφίσουν), και ο επίτιμος..(Ζεις εσύ προς κάθοδο μας οδηγείς), μετά της κόρης και του υιού, πρώτες μούρες στις λίστες.
Θα μοιραστούν κόλλυβα (όσοι προλάβουν) και δελτία τροφίμων (ευγενική χορηγεία ΔΝΤ)
Έκτακτη συμμετοχή: Αγγελική Μερκελαρά

Σπόνσορες: Μιζενς, Εταιρείες Οπλικών Συστημάτων, Εφτά αδελφές και πέντε φάλαγγες...

Θα διαβαστεί ωδή προς τον Ερμή τον Ζωοκλέφτη, του κ. Άκη Τζο.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 27, 2012 8:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Αναδημοσίευση από το πάντοτε εύστοχο - και οπωσδήποτε σαφέστατα αντιδεξιό - http://www.mediasoup.gr/ της αέναα καυστικής, πανέμορφης και διεισδυτικής Σεμίνας :

http://www.mediasoup.gr/node/55841

Το Lower της Αριστεράς, η τερατογένεση και τα κενά εξουσίας

Γράφει ο Θωμάς Σίδερης

Μπορεί ο Αλέξης Τσίπρας να γίνει πρωθυπουργός με ένα απλό Lower; Η απάντηση είναι «ναι, μπορεί». Γιατί και ο άλλος που μιλούσε τα αγγλικά εις άπταιστον μητρικήν, είδατε τι έκανε. Έτρεξε και μας ξεπούλησε σε όλα τα πολυεθνικά παζάρια και τομάρια. Γιατί άμα ο άνθρωπος έχει ευκολία στη γλώσσα, έχει ευκολία και στο κλείσιμο των συμφωνιών.

Πριν από καμιά ώρα, με το μόλις μπαίνω στο σπίτι, με φωνάζει η Νικολέτα (του χρόνου ενηλικιώνεται και άρα ψηφίζει) και μου λέει «έλα μπαμπά να σου δείξω ένα βιντεάκι με τον Τσίπρα να δεις πώς μιλάει τα αγγλικά… έχει πολύ πλάκα… προσπαθεί να μιλήσει αγγλικά με ελληνικό συντακτικό… σαν να κάνει αυτόματη μετάφραση στο google είναι!».

«Θα τον ψήφιζες» τη ρωτάω. «Ναι,, θα τον ψήφιζα» μου λέει.

Είναι γεγονός ότι η Αριστερά ποτέ δεν τα πήγαινε καλά με τις ξένες γλώσσες. «Φονιάδες των λαών Αμερικάνοι» «ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο» και λοιπά. Χρησιμοποιώ συνθήματα του ΚΚΕ διόλου τυχαία γιατί ο Αλέξης ποτέ δεν έκρυψε τον Κνίτη που κοιμάται μέσα του, ασχέτως αν δεν το παραδέχονται αμφότεροι, εννοώ την Αλέκα κι αυτόν.

Οι Αριστεροί δίνανε ραντεβού στου Στρατηγάκη όχι για μάθημα αλλά για αφισοκόλληση. Το θυμάμαι και από το Πανεπιστήμιο. Η ΔΑΠ είχε σαφώς έναν πιο εξωστρεφή και κοσμοπολίτικο χαρακτήρα: σαββατοκύριακα στη Μύκονο, Παρασκευές στο Villa Mercedes. Η Πανσπουδαστική όμως κρατούσε χαρακτήρα: ρεμπέτικα στον «Ξέρξη» - ούτε θυμάμαι πια πού βρισκόταν (όποιος θυμάται ας μου γράψει) και επαναστατικά άσματα στο μαγαζί του Πάνου Τζαβέλλα.

Την ώρα που οι φίλοι του Γιώργου Παπανδρέου και του Αντώνη Σαμαρά όργωναν τη Μασαχουσέτη, το Λονδίνο και την Οξφόρδη, οι Κνίτες, οι Ρηγάδες και όλες οι Αριστερές Συσπειρώσεις -τώρα έγιναν «Συνιστώσες» και είναι πιο sic- όργωναν το Αιγάλεω, το Πέραμα και τα Πατήσια, πουλώντας Ριζοσπάστη, Οδηγητή, Αυγή και κάθε λογής αριστερό έντυπο.

Τα αριστερά κόμματα δεν ήθελαν επαναστάτες τύπου «Αλέξη Κωστάλα» με πιάνο και γαλλικά. Από τα "pique passe" του Νουρέγιεφ είχαν περισσότερο ενδιαφέρον οι ερμηνείες και οι ατέλειωτοι αριστεροί καυγάδες στα τσιτάτα του Λένιν. Οι αριστεροί επαναστάτες ζυμώνονταν στα φεστιβάλ και τις πύλες των εργοστασίων στις πέντε τα ξημερώματα.

Εντάξει λοιπόν, σας έπεισα. ( ή μήπως όχι; ) Τα αγγλικά δεν είναι απαραίτητα στον Αλέξη να γίνει πρωθυπουργός. Τι στην ευχή όμως είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ;

Η Αριστερά απευχόταν ανέκαθεν να γίνει κυβέρνηση. Έβλεπε την εξουσία όπως ο διάολος το λιβάνι. Τώρα όμως τη φλερτάρει όπως το καρβουνάκι το αγιαστήρι.

Εκείνο που με τρομάζει σε όλη αυτή την ιστορία είναι η ηγετική ομάδα του Αλέξη. Άνθρωποι που ξέρουν να κερδίζουν εκλογικές αναμετρήσεις, προερχόμενοι κάποιοι από αυτούς από ένα φαύλο και αμαρτωλό ΠΑΣΟΚ. Οι ίδιοι ακριβώς άνθρωποι (όχι οι ίδιοι ακριβώς αλλά της ιδίας κοπής) με τρομάζουν και στη Δημοκρατική Αριστερά. Η μετάλλαξη από έναν αριστερό συνασπισμό κομμάτων σε ένα κόμμα εξουσίας μπορεί να βγάλει τερατογένεση.

Και κάτι για το τέλος. Μπορεί τα αγγλικά ως έθνος γενικότερα και ως Αριστερά ειδικότερα να μην τα εμπεδώσαμε καλά, εκτός του «Yes men» όλων ανεξαρτήτως των κυβερνήσεων από το 1821, όμως δε μάθαμε και κάτι ακόμα: Ένα κράτος πρέπει να λειτουργεί ακόμα και σε κενά εξουσίας, ακόμα και σε μεταβατικές περιόδους που κρατάνε πολύ. Ειδικά στο τελευταίο «μείναμε στον τόπο».


Τι άλλο να προσθέσω εγώ, ο κραγμένος ανά το Πανελλήνιον ως μίσθαρνος πράκτορας της καραδεξιάς αντίδρασης και από τα γεννοφάσκια μου ιντζελσερβίτης;
Είπαμε :
Μετά την κυβέρνηση της Παιδικής Χαράς του Γεωργάκιου του Μικρού, ας πειραματιστεί ο τόπος και με την κυβέρνηση του e-Republik (http://www.erepublik.com/en/referrer/Chaos0) που λέει ότι θέλει να στήσει ο Ροζ Λαδοπόντικας...
Λεφτά, Υπάρχουν...
Το έλεγε πολύ προ του Γ.Α.Π. σύμπασα η αριστερή δημοσιογραφική συμμορία, σε κάθε απόπειρα εκείνου του έρμου του Καραμανλή να συμμαζέψει λίγο τα πράγματα, με την "ήπια προσαρμογή" του.
Και καιγόταν η Αθήνα από τις συμμορίες των κινούμενων της Πειραιώς και Σαλαμίνος την επόμενη ημέρα.
Το επαναλαμβάνει τώρα με πιο μάγκικο και επαναστατημένο τρόπο, ο από το πουθενά προκύψας χαϊδεμένος της Αριστερίζουσας Νυφίτσας' που κατόπιν την έστειλε στη φωλιά της μόλις "τρούπωσε" ο ίδιος.
Και βέβαια δικαιούται να το λέει, αφού έχει κληρονομήσει ως 13η συνιστώσα του ενιαίου πλέον κόμματος ΣΥΡΙΖΑ, όλη τη σάρα και τη μάρα του καθεστωτικού βαθέως ΠΑΣΟΚ.
Μικρό μόνον δείγμα των προσώπων που έσπευσαν να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στη Μεγάλη Έφοδο για την κατάληψη των Χειμαζόμενων Ανακτόρων :

- Αντώνης Κότσακας:
Ο οργανωτικός νους της Ανασυγκρότησης.
Στενός συνεργάτης του Άκη Τσοζατζόπουλου, διετέλεσε υφυπουργός Εργασίας και Υπουργός Αιγαίου από το 1989 έως το 2000 στις κυβερνήσεις του Ανδρέα Παπανδρέου.

- Ευάγγελος Χωραφάς:
O Άτυπος Σύμβουλος Επικοινωνίας.
Πρώην στενός συνεργάτης του Άκη Τσοχατζόπουλου, είναι απο τους τακτικότερους συνομιλητές του Αλέξη Τσίπρα.

- Γιώργος Ραφτόπουλος:
Οργανωτική Καθοδήγηση σε χώρους εργασίας.
Πρώην πρόεδρος της ΓΣΕΕ, προσχώρησε στο ΣΥΡΙΖΑ μαζί με τον Σπύρο Κότσια που διετέλεσε πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Σιδηροδρομικών.

- Νίκος Κοτζιάς:
Ειδικός στα οικονομικά θέματα & θέματα επικοινωνίας. Μέσω της Ενωτικής Κίνησης ανέλαβε τον ρόλο του "μυστικού" οικονομικού συμβούλου του Αλέξη Τσίπρα. Εχει περάσει και από την ΚΝΕ, Κ.Ε. ΚΚΕ και σύμβουλος του Γ. Παπανδρέου.
Μαθαίνω πάντως ότι έχει αποχωρήσει από το επιτελείο Τσίπρα.

- Για την κυρία Λούκα Κατσέλη, δεν νομίζω να χρειάζεται παρουσίαση.
Η ελέω συζύγου κου Αρσένη "διακεκριμένη" οικονομολόγος, που τα έκανε μπάχαλο σε κάθε κυβερνητική θέση που της ανατέθηκε' και φυσικά αγαπημένη των Μ.Μ.Ε. αφού πάντοτε τους προσφέρει θέματα πετώντας κάθε είδους μπαρούφα.

Είμαστε , μια ωραία ατμόσφαιρα...


_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 27, 2012 9:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Σπύρο, καλημέρα.
Συγγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά κάποια ολίγον υπερβάλλουσα σε μέγεθος δημοσίευση ανωτέρω, κάνει δύσκολη την ανάγνωση της σελίδας και μου ξέφυγε το ερώτημά σου.
Αν και δεν είμαι αρμόδιος αφού δεν ανήκω σε κανένα "επιτελείο" ή άλλο κομματικό ή δημοσιογραφικό οργανισμό, κάποια σχετικά ακούσματά μου σου έχω στείλει με Π.Μ.

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 27, 2012 10:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Παράθεση:
Όλοι, μα όλοι πολιτικοί-τραπεζικοί-κρατικοί- ακόμα και επιχειρηματικοί σχηματισμοί σε όλον τον κόσμο φαίνεται να προετοιμάζονται αν όχι να είναι ήδη έτοιμοι για την αποχώρηση της Ελλάδος από την ευρωζώνη.




Διαφωνώ και ενίσταμαι!! Ποιοι τα λένε αυτά; Τα λένε βέβαια κάποιοι, αλλά οι αρμόδιοι σπεύδουν να τα διαψεύσουν. Νομικά αδύνατη η έξοδος της Ελλάδας από το Ευρώ είπε μόλις πρόσφατα ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού κοινοβουλίου!
Έτσι οι δικοί μας προδότες εδώ, άλλαξαν το τροπάριο αν προσέξατε, και δεν λένε τώρα πως οι Ευρωπαίοι θα μας βγάλουν εκτός Ευρώ, αλλά πως θα αναγκαστούμε να φύγουμε μόνοι μας!!!!! Θα αυτοκτονήσουμε από τύψεις εννοούν; Δεν ξέρω! Αντίθετα θα έλεγα πως ο μόνος σίγουρος δρόμος να βγούμε από το Ευρώ είναι ο σημερινός μνημονιακός τέτοιος. Κι αυτό γιατί το χρέος παρ όλα τα "μέτρα" που λαμβάνονται, ενώ ξεκίνησε από το 120% είναι τώρα στο 136% κι έχει ακόμα ο θεός!! Μα γιατί τότε μας δανείζουν θα αναρωτηθεί προφανώς ο έχων ακόμη σώας τας φρένας!! Μα θέλει ρώτημα; Γιατί πραγματικός στόχος είναι ο ορυκτός και όχι μόνο πλούτος της χώρας βέβαια. Κι όταν με το καλό τα πετύχουν αυτά, με την απαραίτητη προϋπόθεση πως η Αντιγόνη δεν θα φορέσει μαύρα και δεν θα αντισταθεί, όπως πολύ εύστοχα λέει ένας Γερμανός ποιητής του οποίου το ποίημα για την Ελλάδα μόλις δημοσίευσα σε άλλο θέμα, τότε δεν θα μένει τίποτα άλλο πια να κάνουμε παρά να βγούμε και από το Ευρώ. Αυτή είναι η αλήθεια!! Διαφωνείτε ;


Laughing Wink


Chaos έγραψε:
..

Ξέρεις φίλε νομίζω ότι πρέπει να δίνονται ευκαιρίες σε "άκαπνους" ή "νέους ανθρώπους" να κάνουν πράγματα. Και πραγματικά απολαμβάνω αυτήν την "αναπάντεχη" ανατροπή στο πολιτικό σκηνικό όπως συνέβη με τις προηγούμενες εκλογές.
Αυτό που με προβληματίζει με τον σύριζα είναι ότι ενώ βλέπουμε τα λαμόγια του πασοκ να αρχίζουν τρέχοντας πλέον να αναζητούν στέγη στο νέο πόλο, οι επιτελικοί του (σύριζα) φαίνεται αυτό ακριβώς να το ενθαρρύνουν. Φαίνεται δηλαδή να δίνουν πρώτη προτεραιότητα στην αποδόμηση του πασοκ παρά στην ουσιαστική αναδόμηση του σχηματισμού τους (για παράδειγμα ακόμα η ρητορική του και το πρόγραμμά του "παίζουν", πράγμα ανεπίτρεπτο για σοβαρό πολιτικό σχηματισμό).

Διαβάζω το π.μ και σου απαντώ.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ecofan
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Δεκ 2010
Δημοσιεύσεις: 557

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 27, 2012 12:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σπύρο,αυτά για σχέδιο B που έχουν οι Ευρωπαίοι είναι ares,mares,κουκουνάρες!

Αν βγει η Ελλάδα σημαίνει διάλυση της Ευρωζώνης με απρόβλεπτες συνέπειες για όλους.
Απόσο ξέρω σε περίπτωση διάλυσης της Ευρωζώνης μονο οι Γερμανοί έχουν το σχέδιο του "Νέου Μάρκου".

Μην πιστεύεις τις πληροφορίες που σου πασάρουν τα διαφορα καθεστωτικά ΜΜΕ όπως ο όμιλος Αλαφούζου,ΔΟΛ και δεν συμμαζεύεται.Όλα αυτά είναι καταχρεωμένα στις τράπεζες,άσε που πολλοί από αυτούς τους ομίλους έχουν κατασκευαστικές εταιρείες και συμβόλαια με το δημόσιο!Γίαυτό και στηρίζουν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.Εδώ ο νομπελίστας Κρούγκμαν λέει ότι αν βγει η Ελλάδα ευρώ γιοκ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Επόμενο
Σελίδα 11 από 13

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center