Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΛΙΘΟΣ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 28, 29, 30  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 18, 2011 5:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis,
Υπάρχει μια διαφορά. Τουλάχιστον έχω συζητήσει πολλές φορές, τις περισσότερες χωρίς εντάσεις. Έχω αναπτύξει μια θεωρία, που δεν θα το έκανα αν δεν είχα καλές συζητήσεις εδώ. Έχω μια πολιτική θέση, που σίγουρα κάποιους ενοχλεί, αλλά αυτό το δέχομαι ως δημοκράτης...θα ενοχλήσω και θα με ενοχλήσουν, δεν σημαίνει ότι θα σκοτωθούμε κιόλας. Και δεν σας έχω τρελάνει σε αναφορές...το τι γράφει ο Χ και ο Υ, αν η αστυνομία επεμβαίνει στην Κερατέα..Θέματα δηλαδή που βάζει ο Opyrgos, στην ουσία αναφορά γεγονότων αποζητώντας την πολιτική θέση του άλλου για να δει ποιον θα βάλει στο στόχο. Ας μας γράψει κάποιος που δεν ψηφίζει ΛΑΟΣ, ότι τον κορόϊδεψα για τα πολιτικά του πιστεύω! Απεναντίας ο Opyrgos βρίσκει παντού φασίστες....για να μας πει δηλαδή τι; Ότι τον γεμίζει η ιδέα της αναρχίας, όπου όλοι αυτόματα μπορούν να ζουν δίχως να υποκύπτουν σε μια εξουσία και παράδειγμα μας δείχνει ένα τσούρμο γύφτους που πουλάνε κεραμικά στην Αργεντινή. Εγώ θα του δείξω τους εδώ γύφτους που πουλάνε πατάτες, έχουν τρομερή αυτοοργάνωση.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 18, 2011 5:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Και δεν σας έχω τρελάνει σε αναφορές...
Μακάρι να μας τρέλενες σ' αυτές και όχι με τις μ@λ@κίες που πετάς! Ο koan.4 με τις συνεχόμενες αναφορές που κάνει χωρίς να έχει συζητήσει ούτε μια φορά (και αυτός όλως τυχαίως δεν σε ενοχλεί!) λιγότερο ένταση προκαλεί διότι χέστηκε αν να τον πάρoυν οι άλλοι στα σοβαρά, ενώ εσύ νομίζεις ότι με αυτά που γράφεις είναι δυνατόν οι άλλοι να σε πάρουν στα σοβαρά!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 18, 2011 8:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συσχέτιση χωρίς νόημα. Ο Τραϊανού είναι επώνυμος...ο Opyrgos είναι ο αδελφός του κανένα!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 18, 2011 8:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Mόνο που ο Τραιανού δεν είναι ο koan.4 αν δεν το έχεις καταλάβει, βλάκα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 19, 2011 11:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπάγκμαν μας λες πως είσαι ένας δημοκράτης που ψηφίζει ΛΑΟΣ. Καλά, εδώ απαντάω άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου και το ξεπερνάω. Παρακάτω μας λες όμως πως δεν κοροϊδεύεις τις πολιτικές θέσεις κανενός, και την ίδια στιγμή που το λες αυτό μας μιλάς για κάποιους εργαζόμενους της Αργεντινής που τους αποκαλείς γύφτους που πουλάνε κεραμικά!!!!! Κατά τα άλλα δεν κοροϊδεύεις κανέναν όμως έτσι δεν είναι; Εκτός όταν εσύ αναφέρεσαι στην λέξη γύφτος εννοείς κάτι σαν Μέγας Αλέξανδρος ας πούμε. Μου έδωσες όλο το δικαίωμα να σε αποκαλέσω εγώ γύφτο εσένα τώρα, και θα το έκανα αν έβρισκα οποιαδήποτε υποτιμητική σημασία στην λέξη όπως εσύ. Σε τέτοιο σημείο σε έχει απορροφήσει ο φασισμός του κόμματος που υπηρετείς που δεν καταλαβαίνεις καν την σημασία αυτών που γράφεις.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 19, 2011 11:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Περίμενε Ouliathis,
σέβομαι τις πολιτικές πεποιθήσεις του καθένα. Ως προς το δικαίωμα να ψηφίζει ότι γουστάρει. Άλλο πράγμα οι πεποιθήσεις και άλλο η πρακτική, αυτό που κάνει. Αναφέρθηκα σε γύφτους. Η λέξη γύφτος έχει μια σημασία. Δηλώνει έναν άνθρωπο που δεν προσαρμόζεται με αυτό που λέμε δεδομένο. Δηλώνει έναν άνθρωπο που εκφράζει την ελευθερία με έναν δικό του τρόπο. Αυτοί οι άνθρωποι μένουν σε αυτοκίνητα, κάτι που δεν κάνω και δεν κάνεις Ouliathis, και πάνω στο αυτοκίνητο σπίτι μεταφέρουν το εμπόρευμά τους. Αυτή είναι η αυτοοργάνωσἠ τους. Οι αργεντίνοι που έχουν πιάσει ένα εργοστάσιο κεραμικών και το διαχειρίζονται και πουλάνε την πραμάτεια τους στο δρόμο δεν διαφέρουν από τους γύφτους. Δεν είναι υποτιμητικό...για τους γύφτους. Αλλά δεν έχει σχέση ο τρόπος ζωής τους με τον τρόπο μας. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις.
Αν δεν το καταλάβεις τότε όποιος έρχεται σπίτι σου να του δίνεις και την γυναίκα σου γιατί το κάνουν και οι Εσκιμώοι και δεν πρέπει να τους υποτιμάς!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 20, 2011 4:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
σέβομαι τις πολιτικές πεποιθήσεις του καθένα. Ως προς το δικαίωμα να ψηφίζει ότι γουστάρει.


Ε βέβαια εκεί σταματάει ο ρόλος του πολίτη για σένα. Σου είπε κανείς πως ο φασίστας θέλει κάτι διαφορετικό; Την ψήφο του πολίτη θέλει κι αυτός για να ανέβει στην εξουσία. Από εκεί και πέρα αναλαμβάνει αυτός.

Παράθεση:
Οι αργεντίνοι που έχουν πιάσει ένα εργοστάσιο κεραμικών και το διαχειρίζονται και πουλάνε την πραμάτεια τους στο δρόμο δεν διαφέρουν από τους γύφτους. Δεν είναι υποτιμητικό...για τους γύφτους. Αλλά δεν έχει σχέση ο τρόπος ζωής τους με τον τρόπο μας. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις.


Το πρώτο μέρος του σχολίου δεν χρειάζεται καν να το σχολιάσω. Τις τελίτσες και την σημασία τους τις καταλαβαίνει ο καθένας. Μην διανοηθείς όμως ξανά στο μέλλον να συγκρίνεις τον δικό μου τρόπο ζωής με τον δικό σου. Χίλιες φορές περισσότερα κοινά έχω εγώ με τους γύφτους και με αυτό που αντιπροσωπεύουν οι τελίτσες σου, παρά με τον δικό σου τρόπο ζωής.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 20, 2011 7:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν ξέρω από ποια φυλή γύφτων είσαι. Και δεν με ενδιαφέρει στο φινάλε. Και εγώ αν είχα γεννηθεί γύφτος θα καθόμουν στο Ντάτσουν και εννιά έχει ο μήνας...και ας μου στείλουν και έκτακτο φόρο με περιστέρι...για τα τετραγωνικά της καρότσας!
Είχα μαγαζί και είχα μια χαρά κάθε φορά που έρχονταν γύφτοι στο μαγαζί. Ναι δεν είμαι ρατσιστής...αλλά ρεαλιστής. Ρώτα σε παρακαλώ σε ένα μαγαζί της αρεσκείας σου πως αισθάνονται με τους γύφτους...όταν πάνε στο μαγαζί του!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 20, 2011 8:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Η λέξη γύφτος έχει μια σημασία. Δηλώνει έναν άνθρωπο που δεν προσαρμόζεται με αυτό που λέμε δεδομένο.
Τί λέει μωρέ ο βλάκας; Ένα πράγμα που πάντα με εξέπλητε στον Bugman είναι ότι ερμήνευε κάθε λέξη κατά το δοκούν!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 20, 2011 10:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Ρώτα σε παρακαλώ σε ένα μαγαζί της αρεσκείας σου πως αισθάνονται με τους γύφτους...όταν πάνε στο μαγαζί του!



Οπως αισθάνονται οι εσκιμώοι όταν πάει κάποιος δυτικομαλακας σπίτι τους, ήρθε ο γύφτουλας μέχρι το βόρειο πόλο για να γαμήσει τσάμπα, ε? Laughing γεια σου ρε μπάγκμαν, πάντα ήθελα να γνωρίσω κάποιον που έχει ψηφσει λάος
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 20, 2011 11:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing

(Βugman, κι άλλος ήρθε να προστεθεί σε αυτούς που σε κατάλαβαν!)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 20, 2011 12:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φάσιστ Σλάπστικ http://www.youtube.com/watch?v=PC07CB5VEBE
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 20, 2011 1:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πείτε ότι θέλετε...δεν με πειράζει! Αν με πείραζε θα έκρυβα την συμπάθειά μου στο ΛΑΟΣ.

opyrgos,
δώσε το σωστό ορισμό της λέξης γύφτος...να μας κάνεις να αναφωνήσουμε "Εύγε ΚαίσαρOpyrge"
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 20, 2011 7:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Ναι δεν είμαι ρατσιστής...αλλά ρεαλιστής. Ρώτα σε παρακαλώ σε ένα μαγαζί της αρεσκείας σου πως αισθάνονται με τους γύφτους...όταν πάνε στο μαγαζί του!


Τώρα τοποθετείς και όλον τον υπόλοιπο κόσμο υπό την δική σου ιδεολογική σκέπη; Το τι συμβαίνει σε αυτόν τον κόσμο το γνωρίζω πολύ καλά, όπως επίσης γνωρίζω πως υπάρχουν κι αυτοί που σκέφτονται πριν μιλήσουν. Ανήκεις εσύ στους τελευταίους; Αυτό είναι το ζήτημα. Μην μας παριστάνεις τον ρεαλιστή λοιπόν γιατί πάλι δεν δουλεύεις κανέναν. Δεν είσαι ρεαλιστής, καραφασίστας είσαι και αυτό το αποδεικνύεις με την κάθε σου φράση. Νομίζεις πως μας το κρατάς κρυφό δηλαδή ή τι;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 20, 2011 7:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Πείτε ότι θέλετε...δεν με πειράζει! Αν με πείραζε θα έκρυβα την συμπάθειά μου στο ΛΑΟΣ.

opyrgos,
δώσε το σωστό ορισμό της λέξης γύφτος...να μας κάνεις να αναφωνήσουμε "Εύγε ΚαίσαρOpyrge"
Α, κατάλαβες δηλαδή ότι λες μ@λ@κίες!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 28, 29, 30  Επόμενο
Σελίδα 3 από 30

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center