Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ Ο ΚΑΝΤ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 5:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αυτό εννοούσα ..... από μία λέξη πιάστηκες; το συγγνώμη που είναι;

κι αφού τα ξέρεις όλα για τον Καντ για πες μου: με ποιόν βασιλιά είχε έρθει σε ρήξη και ποιό το πραγματικό του όνομα; Πως αποκαλούσε ο Νίτσε τη φιλοσοφία του Καντ;
Αν ξεπεράσεις το τρίλεπτο για να απαντήσεις , αυτό σημαίνει ότι βρήκες τις απαντήσεις στο ιντερνετ - αν και δεν τις έχει ξεκάθαρα.
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 5:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

stefstath έγραψε:
αυτό εννοούσα ..... από μία λέξη πιάστηκες; το συγγνώμη που είναι;
Δεν υπάρχει "αυτό εννοούσα". Φιλοσοφία κάνουμε, όχι εμπόριο. Αν δεν ξέρεις το πιο απλό πράγμα, ότι τα τρία θεμελιώδη έργα της υπερβατολογικής φιλοσοφίας του Καντ είναι κριτικές, τότε, συγγνώμη, αλλά δεν ξέρεις τίποτε για τον Καντ.

stefstath έγραψε:
κι αφού τα ξέρεις όλα για τον Καντ για πες μου: με ποιόν βασιλιά είχε έρθει σε ρήξη και ποιό το πραγματικό του όνομα; Πως αποκαλούσε ο Νίτσε τη φιλοσοφία του Καντ;
Έτσι μαθαίνεις εσύ φιλοσοφία;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 5:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrgos έγραψε:
Δεν υπάρχει "αυτό εννοούσα". Φιλοσοφία κάνουμε, όχι εμπόριο. Αν δεν ξέρεις το πιο απλό πράγμα, ότι τα τρία θεμελιώδη έργα της υπερβατολογικής φιλοσοφίας του Καντ είναι κριτικές, τότε, συγγνώμη, αλλά δεν ξέρεις τίποτε.


φιλε.....την πάτησες όπως παλαιότερα. Αλλάζεις θέμα και δεν απαντάς στο ερώτημα. Το εμπόριο σε πείραξε; Τον υπολογιστή που έχεις από που τον πήρες; από το φεγγάρι; Το αν ξέρω κάτι ή όχι, να πας να ρωτήσεις στο εθνικό και καποδιστριακό πανεπιστήμιο Αθηνών, στο κτίριο ΦΠΨ της Φιλοσοφικής σχολής στον 5ο όροφο, στα γραφεία των Καθηγητών. Το όνομά μου το ξέρεις.
Εγώ, που να πάω να ρωτήσω για σένα;
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 5:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

stefstath έγραψε:
φιλε.....την πάτησες όπως παλαιότερα. Αλλάζεις θέμα και δεν απαντάς στο ερώτημα. Το εμπόριο σε πείραξε;
Σε ξαναρωτάω, τέτοια φιλοσοφία έχεις μάθει εσύ;

stefstath έγραψε:
Το αν ξέρω κάτι ή όχι, να πας να ρωτήσεις στο εθνικό και καποδιστριακό πανεπιστήμιο Αθηνών, στο κτίριο ΦΠΨ της Φιλοσοφικής σχολής στον 5ο όροφο, στα γραφεία των Καθηγητών.
Laughing
Τώρα μάλιστα! Moυ έφερες αδιάψευστα επιχειρήματα. Φίλε μου, και εγώ ελληνικό πανεπιστήμιο έχω τελειώσει (ευτυχώς όχι το ΦΠΨ) και ξέρω τι στουρνάρια υπάρχουν μέσα - ακόμη και σε μεταπτυχιακό επίπεδο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 5:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ώστε η φιλοσοφική βγάζει στουρνάρια; Για φέρε μου ένα ................παράδειγμα. ουάου, ξανα έχασες την ψυχραιμία σου και άρχισες τους χαρακτηρισμούς. Η μία ερώτηση ήταν παγίδα: δεν έχει άλλο όνομα ο Καντ. Ούτε αυτό δεν μπάλωσες. Καλά λέει ο Burgman ότι παραμενεις στο φόρουμ για να θρέφεις τα νοσηρά νεύρα σου. Γιαυτό:
Τα κουβαδάκια σου και σε άλλη ..........παραλία.
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 5:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

stefstath έγραψε:
Για φέρε μου ένα ................παράδειγμα. Η μία ερώτηση ήταν παγίδα: δεν έχει άλλο όνομα ο Καντ. Ούτε αυτό δεν μπάλωσες.

Laughing
Να ένα παράδειγμα Laughing Laughing

Μόνος του κάνει ηλίθιες ερωτήσεις, μόνος του απαντάει, μόνος του βρίσκει τρύπες για μπάλωμα.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 5:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σε άλλη ....... παραλία
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 5:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

stefstath έγραψε:
Ώστε η φιλοσοφική βγάζει στουρνάρια; Για φέρε μου ένα ................παράδειγμα. ουάου, ξανα έχασες την ψυχραιμία σου και άρχισες τους χαρακτηρισμούς. Η μία ερώτηση ήταν παγίδα: δεν έχει άλλο όνομα ο Καντ. Ούτε αυτό δεν μπάλωσες. Καλά λέει ο Burgman ότι παραμενεις στο φόρουμ για να θρέφεις τα νοσηρά νεύρα σου. Γιαυτό:
Τα κουβαδάκια σου και σε άλλη ..........παραλία.
Φίλε μου, ή πρέπει να είσαι μικρός (πράγμα που το αποκλείω) ή αφελής (πράγμα που είναι πιο πιθανό) για να λες ότι στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν υπάρχουν στουρνάρια και να προσπαθείς να ανταγωνιστείς τις "φιλοσοφικές" σου γνώσεις με αυτό τον τρόπο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 5:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είπες για ελληνικά πανεπιστήμια. Είπες για τη φιλοσοφική.
Στουρνάρια υπάρχουν παντού. Έχεις αποδείξεις για κάποιον στη φιλοσοφική;
Ποιό πανεπιστήμιο έβγαλες εσύ το οποίο δεν βγάζει στουρνάρια;
Σου υπενθυμίζω .....σε άλλη παραλία
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 6:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

stefstath έγραψε:
Δεν είπες για ελληνικά πανεπιστήμια. Είπες για τη φιλοσοφική.
Στουρνάρια υπάρχουν παντού. Έχεις αποδείξεις για κάποιον στη φιλοσοφική;
opyrgos έγραψε:
Φίλε μου, και εγώ ελληνικό πανεπιστήμιο έχω τελειώσει (ευτυχώς όχι το ΦΠΨ) και ξέρω τι στουρνάρια υπάρχουν μέσα - ακόμη και σε μεταπτυχιακό επίπεδο.
Θα βγάλεις πάλι "ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ";

Αλλά αν θες, μπορώ να σου αναφέρω και καθηγητές φιλοσοφίας του ΦΠΨ που μόνο καθηγητές φιλοσοφίας δεν θα έπρεπε να είναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 6:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωστε κατατάσσεις και τους καθηγητές τώρα σε ικανούς και μη;
Ποιός είσαι ρε μάγκα; Αυτοί που γνώρισες ως άχρηστοι είναι αυτοί που όντως σου άξιζαν απ΄ότι φαίνεται. Τι να τον κάνεις τον καλό καθηγητή εσύ; Εσένα ούτε οι γυναίκες δε σε υποφέρουν, τόσο μεμψίμοιρος που είσαι
γι' αυτό σε ..............άλλη παραλία



επιτέλους .............
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 6:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι, ό,τι καθηγητή έχω από πάνω μου θα τον θεωρώ αυτομάτως και ικανό! Πρέπει να πέρασες πολύ γρήγορα απ' το πανεπιστήμιο (ούτε θα ακούμπησες) για να νομίζεις ότι όλοι οι καθηγητές έχουν πάρει άξια τον τίτλο τους.

Και όταν πάψεις να νομίζεις ότι ένα φόρουμ φιλοσοφίας είναι παραλία, τότε ίσως μάθεις να διακρίνεις και το ποιος είναι ή δεν είναι ικανός στη φιλοσοφία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stefstath
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 777
Τόπος: ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 6:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σου είπα: παντού υπάρχουν και άσχετοι, κανένα παράδειγμα έχεις;
Δεν απαντάς σε τίποτα. Αλλάζεις όλο θέμα κάθε φορά. Πέφτεις σε απανωτές γκάφες. Λες για την ηλικία μου. Είμαι 43. Το όνομά μου σου είναι γνωστό. Εγώ δεν ξέρω τίποτα για σένα. Μιλάω με έναν αόρατο κι ανώνυμο εδώ και μέρες .....με μια κρυμμένη κότα που της δίνω κι αξία. Όλοι σε έχουν κάνει πέρα. Δεν άνοιξες ποτέ ένα σοβαρό θέμα στο φόρουμ και ελίσσεται σαν το κουνάβι τη νύχτα.


ΓΙ' ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΟ ΞΑΝΑΠΩ: τα κουβαδάκια σου και σε άλλο ..φόρουμ.
_________________
The fate of all mankind I see
Is in the hands of fools

KING CRIMSON-EPITAPH 1969
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marios
Λέκτωρ


Εγγραφή: 10 Απρ 2007
Δημοσιεύσεις: 37

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 20, 2010 9:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

φίλοι μου μη τρώγεστε...ήρεμηστε...
_________________
Κουράγιο.Ακόμη και ένα περιστέρι θα έπρεπε να γίνει λιοντάρι.
Διδάσκαλος Μορύα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 21, 2010 10:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

stefstath έγραψε:
Σου είπα: παντού υπάρχουν και άσχετοι, κανένα παράδειγμα έχεις;
Δεν απαντάς σε τίποτα. Αλλάζεις όλο θέμα κάθε φορά. Πέφτεις σε απανωτές γκάφες. Λες για την ηλικία μου. Είμαι 43. Το όνομά μου σου είναι γνωστό. Εγώ δεν ξέρω τίποτα για σένα. Μιλάω με έναν αόρατο κι ανώνυμο εδώ και μέρες .....με μια κρυμμένη κότα που της δίνω κι αξία. Όλοι σε έχουν κάνει πέρα. Δεν άνοιξες ποτέ ένα σοβαρό θέμα στο φόρουμ και ελίσσεται σαν το κουνάβι τη νύχτα.


ΓΙ' ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΟ ΞΑΝΑΠΩ: τα κουβαδάκια σου και σε άλλο ..φόρουμ.
Ναι αλλά εγώ δεν μιλάω για παντού, αλλά μόνο για τα ελληνικά πανεπιστήμια. Και από πού συμπέρανες ότι δεν απαντάω σε τίποτα, αλλάζω όλο θέμα και... με έχουν κάνει όλοι πέρα, ο Θεός κι η ψυχή σου το ξέρει. Όσο για το αν άνοιξα ποτέ ένα σοβαρό θέμα στο φόρουμ, μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου.

Υ.Γ. Τους χαρακτηρισμούς σου τους επιστρέφω... για να μην πω τίποτα χειρότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
Σελίδα 2 από 9

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center