Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Carlos Castaneda
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ένα παράδειγμα

Αν πας για πρώτη φορά σε ένα νησί, ας πούμε σε μια παραλία...
Την πρώτη φορά, είσαι παρόν. Παρατηρείς και αντιλαμβάνεσαι σαν αίσθηση το κάθε τι.
Την επόμενη μέρα που θα ξαναπάς, δεν είναι το ίδιο. Υπάρχει πλέον ''ετικέτα'' για την παραλία. Μόλις την ξαναδείς αυτή την επόμενη μέρα, θα δουλέψει ο εσωτερικός διάλογος με την ''ετικέτα'' που θα σου προβάλει, την ετικέτα που δημιούργησες χθες. Η αίσθηση έχει χαθεί πλέον σε μεγάλο βαθμό..... είσαι λιγότερο παρόν, είσαι περισσότερο αποροφημένος στην σκέψη σου για την παραλία, στην ερμηνεία της που δώθηκε χθες.
Η αντίληψη που εστιαζοταν στην εξωτερική παράσταση (παραλία) την πρώτη φορά, τώρα εστιαζει την σκέψη για την παραλία, στην ερμηνεία, την ετικέτα...
δεν είσαι παρόν, έχεις εστιαστεί στον εσωτερικό διάλογο για την παραλία και όχι σην παραλία την ίδια. Δεν βλέπεις κατευθείαν την εικόνα της παραλίας, παρεμβάλεται σκέψη σου, η ερμηνεία της παραλίας.
Αυτή η χθεσινή ερμηνεία, είναι σαν μια ομίχλη που σε απομακρίνει από τη αυθεντική, την ατόφια εξωτερική παράσταση.
(γι αυτό με την επανάληψη επέρχεται η ανία....)
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την steppenwolf στις Παρ Οκτ 29, 2010 11:23 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Η προσωπικότητα αποτελείται από γενικές δομές,οι οποίες δεν μεταβάλλονται από επιμέρους γεγονότα.Αν αύριο ξυπνήσω και θέλω να γίνω έμπορος ναρκωτικών,τότε δε θα είμαι πια ο Ιωάννης.


Εσένα θα κλείσουν φυλακή πάντως και κανέναν άλλον!!

Πέραν της πλάκας πάντως δεν νομίζω πως το εγώ είναι όλος ο άνθρωπος εφόσον παρ όλη την διάσπασή του εγώ στην περίπτωση της έλλειψης μνήμης, το άτομο δομεί μια νέα προσωπικότητα, και το θέμα είναι πιος ή τι το κάνει αυτό
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

steppenwolf έγραψε:
Ένα παράδειγμα

Αν πας για πρώτη φορά σε ένα νησί, ας πούμε σε μια παραλία...
Την πρώτη φορά, είσαι παρόν. Παρατηρείς και αντιλαμβάνεσαι σαν αίσθηση το κάθε τι.
Την επόμενη μέρα που θα ξαναπάς, δεν είναι το ίδιο. Υπάρχει πλέον ''ετικέτα'' για την παραλία. Μόλις την ξαναδείς αυτή την επόμενη μέρα, θα δουλέψει ο εσωτερικός διάλογος με την ''ετικέτα'' που θα σου προβάλει, την ετικέτα που δημιούργησες χθες. Η αίσθηση έχει χαθεί πλέον σε μεγάλο βαθμό..... είσαι λιγότερο παρόν, είσαι περισσότερο αποροφημένος στην σκέψη σου για την παραλία, στην ερμηνεία της που δώθηκε χθες.
Η αντίληψη που εστιαζοταν στην εξωτερική παράσταση (παραλία) την πρώτη φορά, τώρα εστιαζει την σκέψη για την παραλία, στην ερμηνεία, την ετικέτα...
δεν είσαι παρόν, έχεις εστιαστεί στον εσωτερικό διάλογο για την παραλία και όχι σην παραλία την ίδια. Δεν βλέπεις κατευθείαν την εικόνα της παραλίας, παρεμβάλεται σκέψη σου, η ερμηνεία της παραλίας.
Αυτή η χθεσινή ερμηνεία, είναι σαν μια ομίχλη που σε απομακρίνει από τη αυθεντική, την ατόφια εξωτερική παράσταση.
(γι αυτό με την επανάληψη επέρχεται η ανία....)



Το να είσαι ευαίσθητος στο καινούριο,δεν αποκλείει τη μνήμη,ίσα ίσα την προϋποθέτει.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:

Πέραν της πλάκας πάντως δεν νομίζω πως το εγώ είναι όλος ο άνθρωπος εφόσον παρ όλη την διάσπασή του εγώ στην περίπτωση της έλλειψης μνήμης, το άτομο δομεί μια νέα προσωπικότητα, και το θέμα είναι πιος ή τι το κάνει αυτό



Ο Σάνσεζ διαχωρίζει σαφώς την αντίληψη από τη σκέψη.
Η αντίληψη προηγείται.
Είσαι ο φορέας αντίληψης (ή για άλλους , η ίδια η αντίληψη)
Το εγώ έπεται. Και σχετίζεται με την σκέψη.
Η σκέψη είναι παράγωγο της αντίληψης, όπως και το εγώ είναι παράγωγο της αντίληψης.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Παράθεση:
Η προσωπικότητα αποτελείται από γενικές δομές,οι οποίες δεν μεταβάλλονται από επιμέρους γεγονότα.Αν αύριο ξυπνήσω και θέλω να γίνω έμπορος ναρκωτικών,τότε δε θα είμαι πια ο Ιωάννης.


Εσένα θα κλείσουν φυλακή πάντως και κανέναν άλλον!!

Πέραν της πλάκας πάντως δεν νομίζω πως το εγώ είναι όλος ο άνθρωπος εφόσον παρ όλη την διάσπασή του εγώ στην περίπτωση της έλλειψης μνήμης, το άτομο δομεί μια νέα προσωπικότητα, και το θέμα είναι πιος ή τι το κάνει αυτό


Η αλληλεπίδραση ικανοτήτων και περιβάλλοντος,που είναι μοναδική σε κάθε άνθρωπο.Οπότε μια διακοπή της προηγούμενης μοναδικής αλληλεπίδρασης συνεπάγεται έναν άλλο άνθρωπο.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι εναν άλλο άνθρωπο , μια άλλη προσωπικότητα.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι έμεινε ίδιο; Η αντίληψη;Αυτή την έχουν όλοι οι υγιείς.Τι το μοναδικό έμεινε ίδιο;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ικανότητα είναι ιδιότητα του όντος δεν είναι το ον
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όλο το θέμα ξεκινά από τη σχέση σκέψης/αντίληψης.
Είναι δύσκολο σημείο. Δείτε τι λέει ο Σάνσεζ.

'' Το πρώτο πράγμα που πρέπει να τονίσουμε είναι πως σκέψη δε σημαίνει αντίληψη. Ως ανθρώπινα όντα μπορουμε να σκεφτόμαστε και να αντιλαμβανόμαστε. Το πρόβλημα είναι πως, αν και κατά βάση είμαστε ενεργειακά πεδία που αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα με φυσικό τρόπο, είμαστε τόσο δεμένοι με τις σκέψεις μας, ώστε δεν διακρίνουμε αυτή τη δυνατότητά μας.
Αυτό δεν συμβαίνει τυχαία. Οι σκέψεις αποτελούν τη βασική φύση του εγω. Στην πραγματικότητα, οι σκέψεις είναι η ουσία του εγώ. Έτσι λοιπόν, το σταμάτημα του εσωτερικού διαλόγου μας επιτρέπει να αφήσουμε τους περιορισμούς του εγώ, να απελευθερωθούμε από την προσωπική ιστορία που αυτό συντηρεί, και η οποία, με τη σειρά της, συντηρεί το ίδιο το εγω.
Ως κοινοί άνθρωποι αντιλαμβανόμαστε τόσο λίγα,ώστε έχουμε προ πολλού ξεχάσει τη διαφορά ανάμεσα στη σκέψη και την αντίληψη. Πιστεύουμε ότι αυτό που σκεφτόμαστε είναι αυτό που αντιλαμβανόμαστε.Προβάλλοντας τις σκέψεις μας στην εξωτερική πραγματικότητα, αντικαθιστούμε την πραγματικότητα με αυτό που θεωρούμε πραγματικότητα και αυτή είναι μια αέναη διαδικασία που μας εμποδίζει να αντιληφθούμε τον πραγματικό κόσμο.......''
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Η ικανότητα είναι ιδιότητα του όντος δεν είναι το ον



Δεν ξέρω κάποιο ον χωρίς ιδιότητες.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

steppenwolf έγραψε:
Όλο το θέμα ξεκινά από τη σχέση σκέψης/αντίληψης.
Είναι δύσκολο σημείο. Δείτε τι λέει ο Σάνσεζ.

'' Το πρώτο πράγμα που πρέπει να τονίσουμε είναι πως σκέψη δε σημαίνει αντίληψη. Ως ανθρώπινα όντα μπορουμε να σκεφτόμαστε και να αντιλαμβανόμαστε. Το πρόβλημα είναι πως, αν και κατά βάση είμαστε ενεργειακά πεδία που αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα με φυσικό τρόπο, είμαστε τόσο δεμένοι με τις σκέψεις μας, ώστε δεν διακρίνουμε αυτή τη δυνατότητά μας.
Αυτό δεν συμβαίνει τυχαία. Οι σκέψεις αποτελούν τη βασική φύση του εγω. Στην πραγματικότητα, οι σκέψεις είναι η ουσία του εγώ. Έτσι λοιπόν, το σταμάτημα του εσωτερικού διαλόγου μας επιτρέπει να αφήσουμε τους περιορισμούς του εγώ, να απελευθερωθούμε από την προσωπική ιστορία που αυτό συντηρεί, και η οποία, με τη σειρά της, συντηρεί το ίδιο το εγω.
Ως κοινοί άνθρωποι αντιλαμβανόμαστε τόσο λίγα,ώστε έχουμε προ πολλού ξεχάσει τη διαφορά ανάμεσα στη σκέψη και την αντίληψη. Πιστεύουμε ότι αυτό που σκεφτόμαστε είναι αυτό που αντιλαμβανόμαστε.Προβάλλοντας τις σκέψεις μας στην εξωτερική πραγματικότητα, αντικαθιστούμε την πραγματικότητα με αυτό που θεωρούμε πραγματικότητα και αυτή είναι μια αέναη διαδικασία που μας εμποδίζει να αντιληφθούμε τον πραγματικό κόσμο.......''



Δε φταίει η σκέψη για τον περιορισμό της φαντασίας,η έλλειψη δημιουργικής σκέψης φταίει.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ψιτ ισχύει και το αντίστροφο. Ούτε ιδιότητες χωρίς ον! Ποιος τις έχει τις ιδιότητες; Ο κανείς; Δεν τον βλέπω και μέσα στο φόρουμ τελευταία, τον έπιασε καμια κρίση υπαρκτότητας ή μη, δεν ξέρω τι να πω!!
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το σύνολο των ιδιοτήτων είναι το ον.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν έχει να κανει με τη φαντασία, αλλά με την πραγματικότητα (έστω με την αντιληπτή πραγματικότητα). Η σκέψη ερμηνεύει την αντιληπτή πραγματικότητα. Όμως, εξ ορισμού, η ερμηνεία δεν είναι η πραγματικότητα η ίδια.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια ιδιότητα δηλαδή δεν κάνει ον αλλά 5 κάνουν; Όχι Δεν μπορεί κάτι να είναι χωρίς το ον του εμπεριέχει τις ιδιότητές του.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Σελίδα 5 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center