Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Οι σοφιστές ήταν φιλόσοφοι ή όχι; Ποια η σχέση τους;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 16, 2010 6:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τί θα γίνει με σάς ρέ μάγκες;

'Ανοιξε το "κουβεντούλα" για να μπορούμε να γράφουμε ΜΗ φιλοσοφικά θέματα... (επειδή ορισμένες απόψεις είχαν θεωρηθεί ΜΗ φιλοσοφικές)... και πάνω πού βρήκαμε τήν ησυχία μας, παράλληλα και τον αυθορμητισμό μας, εισβάλλετε ολοσχερώς στο καβούκι μας και αλώνετε τα πάντα.
Δέν αρκούν οι "φιλοσοφικοί προβλημματισμοί";;;;

ή μήπως αντιληφθήκατε ότι αντί τής γέννησης τής "κουβεντούλας" έπρεπε να αλλαχθεί ο τίτλος τών "φιλοσοφικοί προβλημματισμοί" σε
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑΤΙΚΟΙ;;;;;;;;

.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 16, 2010 6:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το αν οι σοφιστές ήταν φιλόσοφοι ή όχι είναι κουβεντούλα και όχι φιλοσοφικός προβληματισμός.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 16, 2010 9:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΕ ΟΛΥΜΠΙΕ σε χαιρετώ.

Θα γίνει το χατήρι σου καθώς είναι ανοησία ΥΠΕΡΤΑΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ να αναζητήσει κανείς ομοιότητες ανάμεσα σε σοφιστές και φιλοσόφους. Ακόμη μεγαλύτερη ανοησία είναι να θεωρήσει κάποιος αυτούς που δίδαξαν την τέχνη την εριστική και την τέχνη του αποπροσανατολισμού του λόγου, ως φιλοσόφους.

Το σοφιστικό ρεύμα δεν έχει σχέση με το φιλοσοφικό ρεύμα. Είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ και φυσικά η τέχνη πώλησης του ψεύδους ως αλήθεια δεν είναι του χαρακτήρα μου ούτε να την μελετήσω ούτε και να την ασπαστώ, καθώς έδειξα πολλές φορές ότι δεν πέφτω εύκολα σε φαύλους κύκλους.

Αλήθεια...
Σας λέει τίποτα η Ελεατική σχολή και το όνομα Παρμενίδης;;;
Σας λέει τίποτα η θεωρία περί του ον και του μη ον;;;;;;

Γνωρίζεται ότι αυτή η πηγή του φαύλου κύκλου περί του όν και του μη ον, ήταν η αφετηρία του Ράσελ στο γνωστό παράδοξο και όπως παρουσίασε ο μεγάλος Κώστας Αξελός;;
..........

Οι σοφιστές και όπως προείπα ήταν μία κατηγορία στοχαστών οι οποίοι έφεραν την μιαρότητα των χαρακτηριστικών τα οποία περιέγραψε ΤΕΛΕΙΑ ο Πλάτωνας στον διάλογο "Σοφιστής".

Ποιες μέθοδες λοιπόν των σοφιστών εφαρμόστηκαν εδώ από τον Afham;;;

Θέλετε να τις απαριθμήσω;;;

1. Προκλητικός λόγος με στόχο τον εκνευρισμό μου
2. Απαξίωση και αποπροσανατολισμός
3. Μείωση της προσωπικότητας του συνομιλητή και της αξιοπιστίας αυτού την οποία ΑΝΟΡΘΩΣΑ στο όνομα του Πλάτωνα καθώς εδώ και καιρό βιώνω την σχετική προσπάθεια.

Είναι τρεις από τις περιπτώσεις που περιγράφει ο Ελεάτης ο Ξένος οι οποίες εφαρμόστηκαν εδώ ενώ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ που αναφέρονται στον γνωστό διάλογο του οποίου θα σας παρουσιάσω ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΑΚΟΜΗ και θα αποχωρήσω από το θέμα καθώς δεν υπάρχει λόγος να ζητάει κάποιος από τον κουφό να τον ακούσει.

ΤΟ ένα αφορά την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ σχετικά με αυτό που πρεσβεύουν οι σοφιστές καθώς δεν είναι μόνο ο Πλάτωνας που είχε την σχετική άποψη για τους σοφιστές. Ο Παρμενίδης είχε αποσαφηνίσει ΠΛΗΡΩΣ τον φαύλο κύκλο του μη όντος ο οποίος στην πραγματικότητα είναι από τους πιο απλούς που έχω συναντήσει και είχε ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ για τους σοφιστές.

http://el.wikisource.org/wiki/%CE%A3%CE%BF%CF%86%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82#233c

Παράθεση:
δοξαστικὴν ἄρα τινὰ περὶ πάντων ἐπιστήμην ὁ σοφιστὴς ἡμῖν ἀλλ' οὐκ ἀλήθειαν ἔχων ἀναπέφανται.



http://el.wikisource.org/wiki/%CE%A3%CE%BF%CF%86%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82#239e

Παράθεση:
δόξει σοι μύειν ἢ παντάπασιν οὐκ ἔχειν ὄμματα.


ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ καθώς ο Πλάτωνας τα λέει ΟΛΑ σχετικά με τους σοφιστές και θεωρώ ότι τα παιδιά που θα βρεθούν στην σελίδα αυτή ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ για να τους εξηγήσουν τα σχετικά ενώ οι μεγαλύτεροι ΘΑ ΜΕΛΕΤΗΣΟΥΝ τον ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ διάλογο και θα δουν επίσης ότι σχεδόν ΣΕ ΟΛΕΣ τις καλές εισαγωγές φιλοσοφίας αποσαφηνίζεται η διαφορετικότητα των σοφιστών από τους φιλοσόφους.

Η εποχή του φασισμού έχει παρέλθει και πλέον τα βιβλία δεν επιδέχονται λογοκρισία... και αυτό είναι οδυνηρό για τους νεοσοφιστές.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 16, 2010 9:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδώ έχεις δίκιο. Τη θεωρία του ον δεν την έχω διαβάσει. Τη θεωρία του όντος έχω διαβάσει και δεν ξέρω αν έχει σχέση.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 16, 2010 9:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν θα μεταφέρω την συζήτηση αλλού, καθώς θα παρουσιάσω τον διάλογο στον ιστοχώρο μου αποκαλύπτοντας μεγάλες αλήθειες σχετικά με αυτόν και την απλότητα με την οποία αναλύει ο Ξένος ο Ελεάτης την έννοια σοφιστής την οποία ξεσκονίζει τόσο πολύ, ώστε ο σοφιστής πλέον μένει ξεβράκωτος εμπρός στους φιλοσόφους και δεν μπορεί πλέον ούτε να τους παραπλανήσει αλλά ούτε και να "ταράζει τους κύκλους" του κάθε υγιούς στοχαστή τον οποίο πιθανότητα θα ήθελε να τον οδηγήσει στον πνιγμό εντός μίας κουταλιάς νερού.

Ευχαριστώ για την διασκέδαση που μου προσφέρατε αγαπητέ Afham.
Σήμερα ο λόγος μου παραμένει εδώ έστω στην κατηγορία της κουβεντούλας και δεν είμαι εγώ αυτός που ντρέπεται για όσα έχουν γραφεί καθώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΨΗ του ατόμου που λέγεται Γιώργης αλλά ΜΟΝΟ Η ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ του οποίου την αξιοπιστία όσο και αν προσπαθήσετε να θίξετε, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ.

Το όνομα του Πλάτωνα έχει γραφεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία και ΚΑΜΙΑ ΛΑΣΠΗ δεν κολλάει πάνω του πλέον.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 16, 2010 9:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
Εδώ έχεις δίκιο. Τη θεωρία του ον δεν την έχω διαβάσει. Τη θεωρία του όντος έχω διαβάσει και δεν ξέρω αν έχει σχέση.


Και όπως είπα ήδη με διασκεδάζεις.
Έκανα ένα εσκεμμένο λάθος γραμματικής γιατί ΗΞΕΡΑ ότι η επιφανιακότητα ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΔΙΑΦΥΓΕΙ.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 20, 2010 9:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδώ κάπου θέλω να παρουσιάσω δύο στίχους μόνο από τον Πλάτωνα ο οποίος θεωρώ ότι είναι πιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ για να μας δώσει τους ορισμούς του σοφιστή και του φιλοσόφου από τους νεώτερους οι οποίοι δεν έχουν μελετήσει σωστά τα αρχαία κείμενα και όπως γίνεται φανερό από τις απόψεις που φέρουν για αυτά οι οποίες ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ στο αρχαίο κείμενο, αλλά είναι απλά κοπτοραπτική φράσεων προς εξαγωγή ιδιοτελούς συμπεράσματος.

Παρουσιάζω τον στίχο:

http://el.wikisource.org/wiki/%CE%A3%CE%BF%CF%86%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82#268c

Παράθεση:
Θεαίτητος: Είναι αδύνατο να τον χαρακτηρίσουμε σοφό γιατί βέβαια θεωρήσαμε ότι αυτός δεν γνωρίζει τίποτα. Επειδή όμως είναι μιμητής του σοφού, πρόδηλα θα λάβει ένα όνομα, που να παράγεται από αυτό, και περίπου ήδη έχω καταλάβει ότι πρέπει αληθινά να αποκαλέσουμε με αυτό το όνομα εκείνον τον πραγματικά γνήσιο σοφιστή.


Αλλά και τον στίχο:

http://el.wikisource.org/wiki/%CE%A3%CE%BF%CF%86%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82#254b

Παράθεση:
Ξένος: Ο φιλόσοφος, από την άλλη, είναι αφοσιωμένος πάντα με τους στοχασμούς του στην ιδέα του όντος, λόγω της λαμπρότητας του χώρου δεν είναι καθόλου εύκολο να γίνει ορατός, διότι τα μάτια της ψυχής των πολλών δεν έχουν την δύναμη να κοιτάξουν προς τον Θεό.


Η παραπάνω φράση είναι φράση που δείχνει ότι ο φιλόσοφος είναι αφοσιωμένος στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ (ιδέα του όντος) και αυτό προκύπτει αν μελετήσετε το αρχαίο κείμενο καθώς ο Ξένος ο Ελεάτης μιλάει για την έννοια του ειδώλου την οποία διαπραγματεύονται οι σοφιστές.

Τέλος και για να κλείσω το θέμα συνοψίζω εδώ τα συμπεράσματα του διαλόγου στα οποία κάνω μία προσαρμογή στην σημερινή πραγματικότητα.

Παράθεση:
Έτσι λοιπόν ο σοφιστής είναι αυτός που:

- Διδάσκει αποδεχόμενος χρηματική αμοιβή (Η σημερινή άσκηση διδακτικού επαγγέλματος είναι θεμιτή και δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ)

-Εμπορεύεται την διδασκαλία της αρετής (Εδώ γίνεται παραλληλισμός με τα μαθήματα αυτογνωσίας και αγάπης Βουδιστών διδασκάλων)

-Καπηλεύεται την διδασκαλία της αρετής

-Εμπορεύεται τεχνικές μάθησης οι οποίες δεν συνάδουν με την παιδεία της πολιτείας

-Χρησιμοποιεί την εριστική τέχνη η οποία οδηγεί στην λογομαχία.

-Καθορίζει τις τεχνικές μάθησης εμποδίζοντας αυτές που θα οδηγήσουν στην πλήρη αποκρυπτογράφηση της έννοιας.

-Αποπροσανατολίζει την συζήτηση

-Δημιουργεί φαύλους κύκλους με αποτέλεσμα η ορθότητα και η μη ορθότητα του λόγου να μην διαφέρουν με αποτέλεσμα η αλήθεια να μοιάζει ουτοπία. Έτσι προσδίδει αληθοφάνεια σε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΨΕΥΔΗ τα οποία διαπραγματεύεται με στόχο την απόκτηση της πειθούς.

- Αναζητεί ομοιότητες τις οποίες ανακαλύπτει σε επιστημονικές θεωρίες με αποτέλεσμα να εκμεταλλεύεται την επιστημονική άγνοια του συνομιλητή και έτσι να μοιάζει αυτός με σοφό και όχι με σοφιστή.

-Είναι φτηνή απομίμηση των διδασκάλων του καθώς δεν μπορεί να φέρει την προσωπική του ταυτότητα.(Εδώ συγκαταλέγεται και η μάθηση δια της παπαγαλίας η οποία οδηγεί σε σοφιστικό ταμπεραμέντο)

Εξηγώ ότι ορισμένες λεπτομέρειες (ΑΣΗΜΑΝΤΕΣ) των παραπάνω δεν περιγράφονται στο κείμενο του Πλάτωνα αν και Λακωνικά οριοθετούνται.


Δεν συμπεριλαμβάνεται μία σύγχρονη σοφιστική τεχνική η οποία είναι υποκατηγορία της εριστικής τέχνης. Αυτή είναι η οριοθέτηση του αναξιόπιστου στον συνομιλητή ακόμη και αν αυτός έχει τεκμηριώσει με μεγαλύτερη πληρότητα τις φράσεις του και όπως έχει παρατηρηθεί στο παρόν θέμα με τους συνομιλητές μου.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 21, 2010 11:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πολλά απ' τα κριτήρια έχουν και σ' εσένα εφαρμογή.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 22, 2010 12:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αλλά όχι στους Σοφιστές.
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 22, 2010 9:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tα συμπεράσματα αυτά είναι τα περισσότερα αν όχι όλα συμπεράσματα του διαλόγου "σοφιστής" του Πλάτωνα.

Αν κάποιος θεωρήσει αξιόπιστους τους σύγχρονους μελετητές για να περιγράψουν τον σοφιστή και όχι τον Πλάτωνα... εεεε τότε δεν έχω να προσθέσω ΤΙΠΟΤΑ εγώ καθώς η ανοησία της κεφαλής του θα τον ορίσει αυτόν περίσσότερο γνώστη της πραγματικότητας μιας εποχής που ΔΕΝ ΕΖΗΣΕ σε αντίθεση με τον Πλάτων ο οποίος ΕΖΗΣΕ εκείνη την αποχή κατά την οποία άνθισαν οι σοφιστές και ήταν αποτέλεσμα της Δημοκρατικής ελευθερίας του λόγου.

Νεοφώτιστε δεν ξέρεις με πόσα πόδια λογικής μπορεί να βαδίσει ο σοφιστής. Σε αντίθεση με εσένα εγώ ξέρω ότι η λογική δεν είναι σαρανταποδαρούσα έρμαιο στα χέρια των σοφιστών.

Ειλικρινά γελάω μαζί σας γιατί ΓΙΝΕΣΤΕ ΡΕΖΙΛΙ πλέον και όταν θέλετε να μου προσάψετε τα δικά σας χαρακτηριστικά.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 23, 2010 12:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι,καλά! Με θεϊκά όνειρα και θαύματα-απάτες που μας αραδιάζεις ο Πλάτων θα γέλαγε μαζί σου και ούτε να περνάς απέξω απ' την Ακαδημία δε θα σ' άφηνε!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 03, 2010 8:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σήμερα δημοσιεύω την 12η και ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ πραγματεία μου και μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα σας φέρω ακόμη ένα κείμενο... για να γελάσω με όσους θεωρούν τον σοφιστή φιλόσοφο, προσπαθώντας να δημιουργήσουν ταύτιση δύο διαμετρικά αντίθετων ομάδων στοχαστών.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 03, 2010 2:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ να δεις που δημοσιεύω την πραγματεία μου περί του μη ανατέλλοντος ηλίου. Μετά από αυτό θα έχουμε πάντα νύχτα.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 03, 2010 3:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Afham, δυστυχώς διαπιστώνω ότι το σάιτ έχει κάποιες ατέλειες.
Θα έπρεπε να υπάρχει κάπου η προειδοποίηση: "απαγορεύεται η ρίψις σκουπιδιών και μπάζων". Για να μη σου πω ότι έπρεπε να απαγορεύεις τη συμμετοχή στα μπάζα. Twisted Evil
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΧΙΓΙΩΡΓΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 1477
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 09, 2010 7:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εδώ θα βρείτε τον στίχο 290 c

http://www.greek-language.gr/greekLang/el/ancient_greek/tools/corpora/anthology/content.html?t=538&m=2&pane=trans

ο οποίος λέει:

Παράθεση:


ΞΕ. Το μεγαλύτερο απατεώνα απ' όλους τους σοφιστές, και τον πιο έμπειρο στην τέχνη της απάτης∙ αυτόν που, αν και είναι πολύ δύσκολο να τον διακρίνουμε από τους αληθινούς πολιτικούς και βασιλικούς άνδρες, πρέπει να τον διακρίνουμε, αν πρόκειται να δούμε καθαρά το αντικείμενο της έρευνάς μας.


Είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ ο Πλάτωνας ότι θεωρεί ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ του λόγου τους σοφιστές και όπως διακρίνει ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ο καθείς ΝΟΗΜΩΝ άνθρωπος καθώς χρησιμοποιεί τεχνικές απάτης δια του λόγου με στόχο την πειθώ.
_________________
Ο μέγιστος καρπός της αυτάρκειας είναι η ελευθερία(Επίκουρος)

ΔΕΝ ΠΡΟΣΔΟΚΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΔΕΝ ΜΙΣΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.

http://xigiorge2.blogspot.com/ (Οι πραγματείες μου)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Σελίδα 5 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center