Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Μικρό ή Άπειρο?
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Νεαρός Ορθολογιστής
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 24 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 10:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Μικρό ή Άπειρο? Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτό το πρόβλημα με απασχολεί από τότε που πρώτη φορά άκουσα για τα μόρια και τα άτομα:


Έχω ένα βιβλίο στα χέρια μου, και θέλω να γυρίσω μια σελίδα.
Για να την γυρίσω πρέπει να γυρίσω πρώτα τη μισή.
Πριν όμως το 1/4.
Ακόμα νωρίτερα το 1/8...1/16...1/32........(καί πάει λέγοντας)
Η αλήθεια είναι πως θα πριν γυρίσω αυτή τη σελίδα πρέπει να τη γυρίσω άπειρες φορές σε ένα κλασματικό αριθμό ( Exclamation )

Μετά σκέφτομαι, πρέπει να φέρω βοήθεια για να γυρίσω αυττή τη σελίδα!!!
Αλλά ΔΕΝ μπορώ!!!!!
Γιατί για να βγω από το σπίτι και να φέρω βοήθεια πρέπει να βγω από το δωμάτιο!
Και για να βγω από το δωμάτιο πρέπει να διανύσω τη μισή απόσταση που με χωρίζει από την πόρτα (άντε πάλι Exclamation )
Πριν όμως το 1/4.
Ακόμα νωρίτερα το 1/8...1/16...1/32........(φτού! σκατά κόσμο έχουμε)


Σαν να μην έφταναν αυτά μου είχε πει και η φιλόλογος μου για το Ζήνωνα (όχι ρε!)!
Αυτός είπε πως "δεν μπορείς να διανύσεις μια απόσταση χιλιομέτρων (σταδίων την είπε αυτός) σε πεπερασμένο χρόνο (στο παρελθόν ντε)(άσε που ο χρόνος και αυτός χωρίζεται σε απειροελάχιστα κομματάκια!!!)!
Για παράδειγμα δε γίνεται να μετρήσεις ως το άπειρο σε κάποιο χρόνο (όσο γρήγορα και να μετράς)!

ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!
ΛΟΓΙΚΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!
Exclamation Exclamation Exclamation Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


Δώστε μου τώρα μια λογική εξήγηση πως έγραψα όλο αυτό στον υπολολογιστή!
Πότε το σκέφτηκα?
Σκέφτομαι ή μήπως είναι μια τρέλα?
Δε σκέφτομαι, άρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ? Shocked Shocked Shocked Confused Confused Confused Confused Question Question Question
_________________
Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)
Σκέφτομαι, άρα υπάρχω (Ντεκάρτ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 11:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να σε βάλω στο κλίμα,πως γίνεται να μπορούμε να τοποθετούμε ακριβώς,στον άξονα χ ας πούμε,τον άρρητο αριθμό π?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Νεαρός Ορθολογιστής
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 24 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 11:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Very Happy
ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Και πόσο πιθανό είναι να είναι αυτός ακριβώς ακέραιως και όχι ένας πολύ μικρός δεκαδικός?

Καλό αλλά το πρόβλημα, μένει άλυτο. Μήπως η κάθε στιγμή είναι μια άλλη διάσταση?
Και πόσο εύκολο είναι να αλλάξουμε διάσταση?

(Χριστέ μου) ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ!
_________________
Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)
Σκέφτομαι, άρα υπάρχω (Ντεκάρτ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 12:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νομίζω οτι δεν είναι άλυτο.Θυμάμε την συζήτηση με τον μαθηματικό μου στο λύκειο,αλλά δεν θυμάμε την απόδειξη που μου είχε δώσει.Πάντως έχει σχέση με τον απειροστικό λογισμό,όπως και αυτά που έγραψες στο πρώτο πόστ σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Νεαρός Ορθολογιστής
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 24 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 12:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άρα τι μας συμβαίνει;
Υπάρχουμε;
Κινόμαστε;
Είναι οφθαλμαπάτη;
Μήπως μεταφερόμαστε σε άλλο σύμπαν κάθε φορά;
Πες μου και πέθανα από την αγωνία! Wink Smile
_________________
Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)
Σκέφτομαι, άρα υπάρχω (Ντεκάρτ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 12:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νεαρός Ορθολογιστής έγραψε:

Πες μου και πέθανα από την αγωνία! Wink Smile


Για να πεθάνεις πρέπει πρώτα να υπάρχεις. Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Νεαρός Ορθολογιστής
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 24 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 12:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Very Happy Laughing Very Happy Shocked Shocked Shocked

Πολύ δυνατό! Άρα γλιτώσαμε το θάνατο! Laughing


Όμως από πλευράς φιλοσοφίας (όχι με αριθμούς). Με λόγια. Μήπως ξέρεις την απάντηση; (αν ποτέ μπορέσει ο ανθρώπινος νους να τη χωνέψει)
_________________
Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)
Σκέφτομαι, άρα υπάρχω (Ντεκάρτ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για τον προβληματισμό με το π?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Νεαρός Ορθολογιστής
Κοσμήτωρ


Εγγραφή: 24 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 74
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 12:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ξέρω πώς το βρίσκεις το "π". Το ερώτημα μου ήταν πώς καταφέρνουμε να το βάλουμε σε ένα σημείο που δεν έχει καθόλου δεκαδικούς, αλλά το βάζουμε ακέραιο (π.χ. 1).
Πώς στο καλό μεταξύ 0-1 εφόσον υπάρχουν άπειροι μικροί αριθμοί εμείς βρίσκουμε κάποιον χωρίς δεκαδικά; (απάντησε το αυτό με τις "εμπειρίες και τα "συναισθήματα" σου, αν μπορείς Razz )

Αλλά και το άλλο. Το πρώτο ερώτημα είναι που με απασχολεί. Πώς στο καλό κατορθώνεις να γυρίσεις τη σελίδα ενός βιβλίου, πώς βγαίνεις έξω από το δωμάτιο!
_________________
Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)
Σκέφτομαι, άρα υπάρχω (Ντεκάρτ)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 12:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

http://www.math.uoa.gr/web/activ/magaz/teyxos3/thema7.html

Διάβασε αυτό για να σου λυθούν οι απορίες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 2:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Μικρό ή Άπειρο? Απάντηση με Συμπερίληψη

Νεαρός Ορθολογιστής έγραψε:
Αυτό το πρόβλημα με απασχολεί από τότε που πρώτη φορά άκουσα για τα μόρια και τα άτομα:


Έχω ένα βιβλίο στα χέρια μου, και θέλω να γυρίσω μια σελίδα.
Για να την γυρίσω πρέπει να γυρίσω πρώτα τη μισή.
Πριν όμως το 1/4.
Ακόμα νωρίτερα το 1/8...1/16...1/32........(καί πάει λέγοντας)
Η αλήθεια είναι πως θα πριν γυρίσω αυτή τη σελίδα πρέπει να τη γυρίσω άπειρες φορές σε ένα κλασματικό αριθμό ( Exclamation )

Μετά σκέφτομαι, πρέπει να φέρω βοήθεια για να γυρίσω αυττή τη σελίδα!!!
Αλλά ΔΕΝ μπορώ!!!!!
Γιατί για να βγω από το σπίτι και να φέρω βοήθεια πρέπει να βγω από το δωμάτιο!
Και για να βγω από το δωμάτιο πρέπει να διανύσω τη μισή απόσταση που με χωρίζει από την πόρτα (άντε πάλι Exclamation )
Πριν όμως το 1/4.
Ακόμα νωρίτερα το 1/8...1/16...1/32........(φτού! σκατά κόσμο έχουμε)


Σαν να μην έφταναν αυτά μου είχε πει και η φιλόλογος μου για το Ζήνωνα (όχι ρε!)!
Αυτός είπε πως "δεν μπορείς να διανύσεις μια απόσταση χιλιομέτρων (σταδίων την είπε αυτός) σε πεπερασμένο χρόνο (στο παρελθόν ντε)(άσε που ο χρόνος και αυτός χωρίζεται σε απειροελάχιστα κομματάκια!!!)!
Για παράδειγμα δε γίνεται να μετρήσεις ως το άπειρο σε κάποιο χρόνο (όσο γρήγορα και να μετράς)!

ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!
ΛΟΓΙΚΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!
Exclamation Exclamation Exclamation Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


Δώστε μου τώρα μια λογική εξήγηση πως έγραψα όλο αυτό στον υπολολογιστή!
Πότε το σκέφτηκα?
Σκέφτομαι ή μήπως είναι μια τρέλα?
Δε σκέφτομαι, άρα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ? Shocked Shocked Shocked Confused Confused Confused Confused Question Question Question


Αν έχεις τελειώσει την στοιχειώδη εκπαίδευση, 5-η Γυμνασίου,. καί είχες μάθει σειρές, τώρα δεν θα έχανες την ώρα σου, και την δική μου, με λυμμένα από 100 χρόνια προβλήματα.

Αν έχεις να πεις κάτι καινούργιο, πες το...


Λες: Σκέφτομαι ή μήπως είναι μια τρέλα?

Απάντηση: Δεν είναι τρέλλα, απλή αμάθεια είναι! Δυστυχώς για σένα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 3:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νεαρός Ορθολογιστής έγραψε:
Ξέρω πώς το βρίσκεις το "π". Το ερώτημα μου ήταν πώς καταφέρνουμε να το βάλουμε σε ένα σημείο που δεν έχει καθόλου δεκαδικούς, αλλά το βάζουμε ακέραιο (π.χ. 1).
Πώς στο καλό μεταξύ 0-1 εφόσον υπάρχουν άπειροι μικροί αριθμοί εμείς βρίσκουμε κάποιον χωρίς δεκαδικά; (απάντησε το αυτό με τις "εμπειρίες και τα "συναισθήματα" σου, αν μπορείς Razz )

Αλλά και το άλλο. Το πρώτο ερώτημα είναι που με απασχολεί. Πώς στο καλό κατορθώνεις να γυρίσεις τη σελίδα ενός βιβλίου, πώς βγαίνεις έξω από το δωμάτιο!


Επειδή φαίνεται δεν έχεις ανοίξει ούτε ένα φύλλο ενός βιβλίου, για το καλό μας, μην βγεις από το δωμάτιο. Όσο ήσουν μέσα, καλά ήμασταν. Τί θέλεις τώρα να βγεις και μας ανακατώνεις με λυμμένα θέματα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 3:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
Για να σε βάλω στο κλίμα,πως γίνεται να μπορούμε να τοποθετούμε ακριβώς,στον άξονα χ ας πούμε,τον άρρητο αριθμό π?


Ο π δεν είναι άρρητος,...
Ο αριθμός π είναι υπερβατικός, δηλαδή, δεν μπορεί να είναι ρίζα μιας αλγεβρικής εξίσωσης με πεπερασμένο αριθμό όρων, που οι συντελεστές της να είναι ρητοί.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την abc στις Πεμ Ιούν 25, 2009 4:00 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 3:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Νεαρός Ορθολογιστής έγραψε:

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Καλό αλλά το πρόβλημα, μένει άλυτο.
Και πόσο εύκολο είναι να αλλάξουμε διάσταση?

(Χριστέ μου) ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ!


Μένει άλυτο σε σένα, που δεν πήγες σχολείο. Νόμιζα ότι η εκπαίδευση είναι υποχρεωτική, αλλά κάποιοι αποφεύγουν να πάνε σχολείο...
Ναι, και εγώ ανατρίχιασα με τόση αμάθεια δίπλα μου...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 4:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:

Ο π δεν είναι άρρητος,...


Δεν είναι άρρητος ο π?!Και μετά λες για τον νεαρό ορθολογιστή αμαθή!

Σταμάτα να προσβάλεις τον κόσμο,ειδικά τα νέα μέλοι,με αυτές τις βλακείες που γράφεις.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Tesla στις Πεμ Ιούν 25, 2009 5:00 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 1 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center