Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

κοσμοθεωρητικό παραλήρημα
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 27, 2008 10:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άσε δηλαδή που αν ποτέ καταλήξω να απευθυνθω σε πνευματικό ( ποτέ μη λές ποτέ ), περισσότερο με κόβω να την ψάχνω προς βούδα μεριά, ζεν, ταο, κρίσνα και τέτοιες καταστάσεις., ......... οπότε τα λεγόμενα του gexrag φαίνεται να κινούνται μεταξύ ιταλικού σουρεαλιστικού κινηματογράφου παλαιότερων δεκαετιων φελλινι αντονιονι κλπ και επιστημονικής φαντασίας τύπου σταρτρεκ.

άσε τώρα που επιτέλους πέιστηκε πως δεν είμαι ή ανθοπέταλο, δεν μπορώ να καταλάβω ποιός νομίζει ότι είμαι!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης


Εγγραφή: 31 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 1300

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 8:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λυκάκι,
- η αλλαγή, αέναη αυτή, είναι η ίδια η Φύσις
- η κατανόηση της όποιας αλλαγής, εμπεδώνει την ψυχικήν υπόσταση της ύπαρξης
- λυπάμαι πού δέν γνώρισα όσους έχεις γνωρίσει
- κι αυτή ακόμη η αναπνοή, ενέργεια προσφέρει
- άν είναι ο Έρωτας βροχή, το σύννεφο την στέλνει

... για σένα αυτές οι αναφορές, περήφανο, μοιραίο λυκάκι...
... από τα βάθη της ψυχής η προσφορά πρός σένα...

φιλικά ... Ο.Α.
_________________
Μ' ΑΥΤΟ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΡΙΓΑ
ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝ' Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 9:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε steppenwolf

Υπάρχει κάποια ψυχούλα την οποία πείραζα στο MusicHeaven. Φέρει ακριβώς το ίδιο όνομα και νόμισα αρχικά ότι είσαι εσύ.

Δεν μου φανέρωσες ότι είσαι άντρας, γεγονός που αναγκάστηκαν να το κάνουν οι Άγιοι οι οποίοι συνεχώς σου δίνουν την ευχή τους, καθώς και την πραγματική σου ηλικία και την οικογενειακή σου κατάσταση.

Πνευματικό έχεις και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ αυτό. Διάλλεξες έναν απλό και ΠΑΝΑΞΙΟ Ιερέα από τους θεωρούμενους πεφωτισμένους αλλά ο ίδιος έχει άγνοια και ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ. Έχει δε την ταπεινότητα να το λέει συνεχώς αλλά είναι πεισματάρης σε όσα έχει διδαχθεί και έτσι σου είπε ότι βρίσκομαι σε πλάνη.

Η χρήση της έννοιας πλάνη γίνεται ΚΥΡΙΩΣ από άτομα ΒΑΘΙΑ θρησκευόμενα γεγονός που ΣΕ ΕΧΕΙ ΠΡΟΔΩΣΕΙ και επίσης είναι ΠΑΣΙΦΑΝΕΣΤΑΤΟ ότι σε πιάνει συχνά ο ύπνος στον καναπέ. Είδες ΦΩΣ στα σχετικά στιχάκια και μην ψάχνεις στην γειτονιά και εσύ να δεις αν έρχομαι όπως μερικοί άλλοι.

Λέω ψέμματα συχνά για να πειράζω τους ανθρώπους που συμπαθώ ΜΟΝΟ.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
steppenwolf
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 1812
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 9:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε gexrag,

οχι, αλήθεια δεν είμαι αυτός που νομίζεις, και ειλικρινέστατα καμμία σχέση δεν έχω με πνευματικούς.
Όπως θα έχεις καταλάβει από τις απαντήσεις μου δεν ασπάζομαι το χριστιανικό δόγμα ( έστω κι αν θεωρώ τον Χριστό σημαντική ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ και ίσως φωτισμένο άνθρωπο, όμως άνθρωπο ).
Επίσης δεν δέχομαι τον Θεό με τις ιδιότητες που τον παρουσιάζει το χριστιανικό δόγμα, όχι μόνο γιατι θεωρώ οτι δεν στέκει επιστημονικά, αλλά και επειδή ένας τέτοιος Θεός θα ήταν κατά τη γνώμη μου ένοχος όσο ο Μπους ο Σημίτης κι ο Καραμανλής. ( ένας Θεός υλικός με δυνατότητα παρέμβασης στην ύλη και στα ανθρώπινα όντα ως υλικά όντα , για σκέψου.... θα ήταν καλύτερος από τους τρεις κύριους που προανέφερα? )
Η οπτική μου θεωρεί μια συνειδητή ενέργεια αόρατη ως ΑΠΟΛΥΤΟ η ΟΝ ή ΘΕΟ αν μπορείς να το πεις έτσι, και την ύπαρξη μας είτε ως αυτόνομη υπομονάδα του ή ως μη αυτονομη υπομονάδα του. Όλα αυτά λοιπόν, απέχουν από το χριστιανικό δόγμα όσο απέχουν και από τον αθεισμο...ή άντε, κάπως λιγότερο.
Η λέξη ΠΛΑΝΗ ( ''μάγια'' ψευδαισθηση ) χρησιμοποιείται πολύ στο Βουδισμό ( που χωρίς να είναι η απόλυτη πεποίθηση μου, μου είναι ωστόσο πιο οικεία στην νοοτροπία μου από το χριστιανικό δόγμα )
Επίσης την χρησιμοποιεί πολύ ο ΌΣΣΟ που ασπάζομαι σε πολύ μεγαλο βαθμό τις απόψεις του.
Δεν θα είχα λόγο να θεωρήσω ''ντροπή'' το να είχα πνευματικό. Επίσης δεν θεωρώ κακό κάποιος να πιστεύει στο χριστιανικό δόγμα αν αυτό τον κάνει να νιώθει καλά.
_________________
1. '' Τα πάντα ρει'' - όλα είναι πιθανά!
2. Αντικειμενικά είναι μόνο τα γεγονότα. Σχετικές και πρόσκαιρες οι ερμηνείες τους.
3.Ψυχή = Ο πάντα παρόν πίσω από το πλήθος των εναλασσόμενων τάσεων, στάσεων και απόψεων, βουβός παρατηρητής .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 28, 2008 9:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε μου

Πνευματικός οδηγός είναι συχνά κάποιος λαϊκός. Επειδή σε πειράζω στοχάσου ότι γνωρίζω από που έχεις επηρεαστεί και άσε με να λέω και κανένα ψέμα βρε αδερφέ!!!

Δεν σε μπερδεύω ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ παρά με το πρόσωπο που βλέπεις στον κεθρέπτη.

Ο Βουδισμός και ΟΛΕΣ σχεδόν οι Ασιατικές γνωστές και μεγάλες θρησκείες είναι ΠΑΝΑΞΙΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΑΓΑΠΗΣ που έχουν απλά την Παλαιά Διαθήκη ως συμφωνία και ορίζουν την σωτηρία ΜΟΝΟ με την Μετάνοια.

Ο Κύριος όρισε την Εξομολήγηση και την Θεία Μετάληψη ως το ΕΠΙΠΛΕΟΝ Μέσο σωτηρίας το οποίο δικαιωματικά δεν αποδέχονται αφού η διδασκαλία τους βασίζεται σε προγενέστερες διδασκαλίες του Κυρίου.

Έτσι η Ορθοδοξία αλλά και ο Καθολικισμός με τις ελάχιστες και ουσιαστικά ασήμαντες διαφορές, βαδίζουν σχεδόν εξολοκλήρου στην Αλήθεια που ΔΙΔΑΞΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.

Το σχεδόν αναφέρρεται στα λάθη αγνοίας των Ιερέων τόσο της Καθολικής όσο και της Ορθοδόξου εκκλησίας.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center