Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αναβάθμιση filosofia.gr
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 8:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ισως θα ηταν σκοπιμη και μια προσθηκη στην αρχικη σελιδα αυτου του τυπου:
    Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη
    Ανασκόπηση των δημοσιεύσεων σας
    Αναπάντητες δημοσιεύσεις
    Συζητησεις που εχετε ανοιξει εσεις

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 8:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και επαναφερω την ιδεα για τη συγκεντρωτικη παρουσιαση των δημοψηφισματων !
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 8:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Laughing Laughing εγω λεω με το που πατας να μπεις στις συζητησεις να βγαζει στον καθενα αλλη σελιδα προσωπικη με διαφορετικες δημοσιευσεις αλλες απαντησεις ραμμενες στα μετρα του καθενος να βλεπει ο καθενας οτι θελει.θα πλησιαζει την πραγματικοτητα ετσι
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 8:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
Laughing Laughing Laughing εγω λεω με το που πατας να μπεις στις συζητησεις να βγαζει στον καθενα αλλη σελιδα προσωπικη με διαφορετικες δημοσιευσεις αλλες απαντησεις ραμμενες στα μετρα του καθενος να βλεπει ο καθενας οτι θελει.θα πλησιαζει την πραγματικοτητα ετσι

Και οχι μονο...

Αλλά και ειδικο χρωμα στον καθενα, ειδικη γραμματοσειρα και το δικο του προσωπικο και ιδιαιτερο ηχητικο καλοσωρισμα ...

Και ολα αυτα για να του φτιαχνουν το κεφι, ωστε να πλεει μεσα στο φιλοσόφια σε πελαγη... ευτυχιας Cool Razz Twisted Evil
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 8:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ναι εκτος απ το καλωσορισμα το ηχητικο να χει και δεκα εντολες προσωπικες παντα για τον καθενα ετσι να ξυπναει λιγο και το προφητικο μας Very Happy
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 9:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:
maxim_97 ένα forum είναι ένας ανοιχτός χώρος. Το να μπαίνουν και βλάκες και θρησκολάγνοι δεν αποκλείεται. Εγώ τι θέλεις να κάνω; Να τους διαγράφω ή να βγάζω σε ψηφοφορία τη διαγραφή/αξιολόγησή τους αλά big brother; Δεν αισθάνομαι εγώ ένοχος γι αυτή την εικόνα, τα σχολεία πρέπει να αισθάνονται ένοχα που βγάζουν τέτοιας ποιότητας πολιτών έξω και τους παίρνουμε εμείς στην καμπούρα μας.



Afham
Ένα οποιοδήποτε forum θα μπορούσε να είναι «ανοικτός» χώρος. Ένα φιλοσοφικό forum όμως, νομίζω πως πρέπει να μην ξεφεύγει του αυστηρού όρου της δημιουργικής παρουσίας του. Η κακώς εννοούμενη «δημοκρατική» ανοχή «ελευθερίας λόγου» του καθενός άσχετου, όχι μόνο δεν προάγει το forum ως φιλοσοφικό βήμα, αλλά το χειρότερο είναι πως όλοι οι συμμετέχοντες σ’ αυτό, έχουν την ψευδαίσθηση μιας ισοπεδωτικής προς τα κάτω βεβαίως αντίληψης, πως ούτε λίγο ούτε πολύ «όλοι είμαστε το ίδιο βρε αδερφέ και μπορούμε να λέμε ότι μας αρέσει…».

Πάνω σ’ αυτή την αντίληψη μεγαλώσαμε όλοι μας, Πάνω σ’ αυτή την παιδεία λειτουργούμε ως «ζόμπι». Δεν νομίζεις πως λειτουργούντες έτσι στο forum, διαιωνίζουμε και υπηρετούμε συνειδητα η ασυνειδητα τις πολιτειακές - εξουσιαστικές σκοπιμότητες της προγραμματισμενης μέσω παιδείας αποχαύνωσης μας;

Γιατί θα πρέπει μέσα απ’ αυτό το forum να ανεχόμαστε τους θεοκράτες «παντογνώστες», τους αρρωστημένους εγκέφαλους των μυθοπλαστών Λιακόπουλων και Χαρδαβέλων που κατακλύζουν κάθε πρόσφορο μέσο επικοινωνίας που τους «καταξιώνει» συνειδησιακά στους ανεγκέφαλους και να έχουν ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΒΗΜΑ επί των πάντων;



_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
gexrag
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 1236

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 9:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

H λογοκρισία ανήκει σε άλλες εποχές.

Η ελευθερία του λόγου κατακτήθηκε με αίμα που χύθηκε από άθεους αλλά ΚΑΙ από ένθεους.

Οι Θεοκράτες ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ την ΑΞΙΑ της λέξης ΕΛΕΥΘΕΡΟΒΟΥΛΙΑ θέλουν και βεβαίως δεν ενοχλούνται από εκφράσεις αθεΐας ΑΡΚΕΙ να μην εμποδίζεται η ελευθεροβουλία.

Η λογοκρισία αποτελεί ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ της ελευθεροβουλίας.

ΠΟΛΕΜΩ κάθε φασιστική θεωρία και έτσι αναγκάστηκα να προσθέσω δυο λόγια μέχρι να ολοκληρώσω την συγκέντρωση των προσωπικών μου καταχωρήσεων.

Άν υπήρχε δυνατότητα να βρω τις προσωπικές μου καταχωρήσεις συγκεντρωμένες τότε θα επέλεγα τον απευθείας αποκλεισμό.

Αν αποκλειστώ αμέσως δεν θα έχω την δυνατότητα της αναζήτησης των καταχωρήσεων του μέλους gexrag.

Έτσι θα είστε αναγκασμένοι να με υποστείτε για λίγες ημέρες ακόμη.
_________________
Η Αλήθεια (Ιησούς Χριστός) υπάρχει φαίνεται κι ας παιδεύεται.
Η αλήθεια δεν φοβάται τίποτα.
http://gexrag.blogspot.com/2007/09/blog-post.html
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 14, 2008 10:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λοιπον αγαπητε afham ακου πραγματικα κατι πρωτοτυπο που θα κανει το φιλοσόφια μοναδικο ! ! !

Βαλε ενα "προγραμμα" το οποιο θα δημιουργει το πραγματικο προφιλ του καθε μελους στο forum, με βαση τις δημοσιευσεις του και το περιεχομενο τους :
    τη θεματολογία που προτιμαει Wink

    τις συζητησεις που εχει ανοιξει Cool

    τις εκφρασεις που συνηθιζει Twisted Evil

    το λεξιλογια που χρησιμοποιει Shocked

    το υφος που μεταχειριζεται Rolling Eyes

    την επιχειρηματολογια που αναπτυσσει Very Happy

    και τελος το... συνολικο IQ που εμφανιζει Question

Κι αν δεν μπορεις να κανεις τιποτα για ολα αυτα, μονο και μονο που "ακουστηκαν" δημοσια ειναι "κατι"...

Μπορει καποιος αλλος να το δει και να εμπνευστει να σε ξεπερασει...


Και ολα αυτα βεβαια τα παραπανω με την καταλληλη μουσικη υποκρουση καθε φορα, γιατι απο δημοσιευση σε δημοσιευση το προφιλ του καθε μελους, φυσικα θα τροποποειται ( υποτιθεται Very Happy )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 15, 2008 12:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και να γίνει υποχρεωτική η ανάρτηση στη θέση του αβατάρ προσωπικής φωτογραφίας για να ξέρουμε βρε αδερφέ με ποιον μιλάμε. Εύγε στον Μαξίμ και Μπάκμαν που είχαν το θάρρος να το κάνουν προαιρετικά. Θα κοιτάξω να βάλω κι εγώ δική μου, πράγμα δύσκολο βασικά γιατί δεν ξέρω πως μικραίνουν τα kb, θα το επιχειρήσω όμως.

Επίσης μήνυμα προς τον Μαξίμ. Μαξίμ, πίστεψε στο Χριστό και μη τον φοβάσαι... Laughing
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 15, 2008 5:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση filosofia.gr Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:

Χωρίς να θέλω να σνομπάρω κανένα, θα έλεγα πως εκτός "καφέ", καλό θα ήταν να υπάρχει κάποιου είδους αξιολόγηση των φίλων γενικώς και να αποκλείονται οι τρομολάγνοι θεοκράτες. Η θα λέμε πως έχουμε βήμα φιλοσοφικού προβληματισμού και θέσεων η απλά να συνεχίσουμε τις ηλίθιες αντιπαραθέσεις με τους πνευματικά γαλουχημένους μέσω παιδείας άρρωστους….



Αγαπητέ maxim_97 με αιφνιδίασες και με εξέπληξες δυσάρεστα. Ακριβώς λόγω του περιεχομένου των προηγούμενων δημοσιεύσεών σου, περίμενα ότι θα ήσουν ο πλέον μαχητικός πολέμιος μιάς λογοκριτικής ή έστω επιλεκτικής λογικής. Σε αυτό το site ή σε άλλα, στον πολιτικό στίβο ή τον επαγγελματικό, στα ακαδημαϊκά ή τα αθλητικά σφαγεία, όλοι έχουμε δώσει ή δίνουμε ακόμη τις μάχες μας. Εγώ και εσύ επί παραδείγματι έχουμε συμπλεύσει σε πολλά θέματα και έχουμε συγκρουστεί έντονα σε άλλα. Αυτή η αντιπαράθεση είναι ζωογόνα και παραγωγική. Μέσα από τον διάλογο μπορεί ο καθένας είτε να εμπλουτίσει και να "τροχίσει" την επιχειρηματολογία του είτε να διαφοροποιηθεί αν εκτιμήσει ότι είχε λάθος σε κάποιες απόψεις του.
Όπου όμως εισάγεται μια λογική αποκλεισμού ή επιλεκτισμού καταλήγει τελικά το πράγμα σε σέχτες και παρέες ατόμων που γεμάτα αυτοϊκανοποίηση αναμασούν τα δικά τους ευαγγέλια και ψέλνουν ύμνους στο μεγαλείο της θεότητας της ομάδας τους. Είναι πραγματικά κρίμα, να καταγγέλεις την κλειστή θεοκρατική λογική και τελικά να καθορίζεσαι από παρόμοια νοοτροπία. Αν κάτι δεν μας αρέσει, αν το θεωρούμε προκλητικό ή βαρετό ή εκνευριστικό, μπορούμε απλά να το αγνοήσουμε. Δεν μπορούμε να αρνηθούμε όμως το δικαίωμά του καθένα να εκφραστεί όπως νομίζει και να κριθεί βεβαίως για αυτά που εξέφρασε.

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Chaos
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 2132
Τόπος: Αθήναι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 15, 2008 7:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Είν' ένα δάσος γύρω μας συρματοπλέγματα ψηλά,
κι έχουν απ' έξω κλείσει
την ανοιξιάτικη χαρά που μας χαμογελά.

Πίσω απ' το σύρμα βλέπουμε την όμορφη τη Δύση
και την γλυκειάν αυγή.
Εμείς που τόσον είχαμε τη λευτεριά αγαπήσει.

Άραγε από το σύρμα αυτό, που τόχουμε ποτίσει
με τόσα δάκρυα κι αίματα, αν κάποια μέρα ανθίσει,
τι λούλουδο θα βγει;


του Φώτη Αγγουλέ


Όταν βάζουμε συρματοπλέγματα στον λόγο, το πνεύμα και την ψυχή, μπορεί να πιστεύουμε ότι κλείσαμε απ' έξω το Κακό, αλλά στην πραγματικότητα κλεινόμαστε μόνοι μας στα ιδιωτικά μας Τάρταρα.

_________________
Ψάχτης, Ξερόλας, Ανακατωσούρας, Καλότροπος, Κακόψυχος...
http://chaos-excavations.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 15, 2008 9:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εάν πραγματικά λίγα είναι τα αγαθά, εκείνα που έχουμε ανάγκη ως άνθρωποι, ένα από αυτά είναι οι απέραντοι πνευματικοί ορίζοντες, χαρακτηριστικό που υποδεικνύεις Χάος και πρέπει να γίνει παράδειγμα προς μίμησιν.

Δυστυχώς ο Μαξίμ αν και έχει πλούτο, κρατά αυτόν ασφαλισμένο στο σεντούκι καταχωνιασμένο, από μια αδιαόρατη για τον ίδιο φοβία, να αξιοποιήση αυτόν, προς ιδίαν πριν απ' όλα απόλαυση... Laughing

Αρέ αυτές οι φοβίες!!! Πως παγιδεύουν ανεπαίσθητα την ψυχούλα!!! Καλά το είπε ένας ποιητής κάποτε:


Αποστολή έκτη


Στόχος: Οι της σιωπής κώδικες




Εξασφαλισμένοι στα ιδανικά που ματώνουν την καρδιά, στης αφανέρωτης χαράς τις παρηγοριές, παρών
πάντοτε στις νυχτιές που ποθούν την ημέρα, όπως ο έρωτας την δική του φιλοξενία ποθεί στην έξοδο
του εαυτού και στην διαύγεια των ουρανών του την αποφυγή της πλέον ύπουλης βαρβαρότητας.


Ντύσαμε το σώμα της θλίψης, του πολιτισμού, για να κρύψουμε την κακότροπη μορφή της, για να
περιορίσουμε τάχα, την δυσωδία της εκλεπτυκότερης των θηριωδιών. Αχ! οι άμοιροι!


Πως παγιδευτήκαμε σαν τα πουλάκια στων αναγκών της αυτοπεποίθησης πηχτούς ίσκιους!


Και το φωτεινότερο των αστέρων; Η κατάργηση του εαυτού και η μεταμόρφωσή του σε σύμπαν;
Την ασφαλίσαμε κι αυτήν. Την σιγουρέψαμε στην εύρεση ενός εξωγήινου πολιτισμού αμελώντας
όμως οι δύστυχοι, τις ευθύνες να σηκώσουμε και τους δικούς του πόνους.


Μόνιμα τυφλωμένοι από τις λάμψεις των πλούσιων κληρονομιών μας ρίξαμε στον ποταμό της λήθης
για τους επόμενους τις ψυχές αιώνων που μέσα μας θέλησαν την λύτρωση. Μεγεθυντές της δυστυχίας
μυούμε σταθερά τις νεότερες γενιές στις ατραπούς εκλέπτυνσης της χαρακτηριστικής μας βαρβαρότητας.
Στην απρόσωπη υψιλή ανθρώπινη θηριότητα. Όχι στην εξευγένιση του προσώπου μα στην κατάκτηση
περισσότερων εδαφών της ανθρώπινης απρόσωπης διάστασης.


Τω καιρώ εκείνω ότε εσταύρωσαν τον Ιησούν
έλαβον τα ιμάτια αυτού και εποίησαν τέσσαρα
μέρη, εκάστω στρατιώτη μέρος, και τον χιτώνα'
ήν δε ο χιτών άρραφος, εκ των άνωθεν υφαντός
δι' όλου.



Κύριε! Πως τον αντέχεις τόσο πόνο!

_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 15, 2008 10:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση filosofia.gr Απάντηση με Συμπερίληψη

Chaos

Όταν ο διάλογος γίνεται μεταξύ «κουφών», μόνο διάλογος δεν είναι φίλε μου. Αν η φιλοσοφία είναι ΕΠΙΣΤΗΜΗ, τότε δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να μπορούν να έχουν λόγο και άποψη, άνθρωποι άσχετοι γνωσιολογικά μ’ αυτήν. Αν πάλι η φιλοσοφία δεν είναι επιστήμη, τότε βεβαίως και μπορεί ο καθένας να λέει τα δικά του…Κανείς βεβαίως δεν έχει το δικαίωμα να φιμώνει τον οποιονδήποτε, αρκεί όμως ο λόγος και οι θέσεις των συνομιλητών να προάγουν την έρευνα του αντικειμένου με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

Αν δεν υπάρχουν τέτοια, τότε κάθε συζήτηση κατά την άποψη μου είναι ηλίθια απασχόληση. Φαντάσου σε μια ερευνητική ομάδα ειδικών επιστημόνων, να είχαν θέση και λόγο οι πάντες άσχετοι με το αντικείμενο της έρευνας….Η δική σου και όχι μόνο ασφαλώς, λογική «δημοκρατική» άποψη, είναι πως όλοι το ίδιο είμαστε και όλοι μπορούμε ανεμπόδιστα να εκφράζουμε τις απόψεις μας, ανεξάρτητα του χώρου που βρισκόμαστε.

Εγώ διαφωνώ φίλε μου, έστω κι’ αν στην αντίληψη των πολλών φίλων του forum ακούγομαι ως «φασίστας». Δεν είμαι όμως. Είναι άλλο πράγμα η ελευθερία σκέψης και έκφρασης του καθενός στον τομέα του και άλλο πράγμα να μπορούν όλοι να λένε και να κάνουν ότι τους «καπνίσει» οπουδήποτε, απλά και μόνο μιας διαστρεβλωμένης αντίληψης περί «δημοκρατικής» ανοχής.

_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
pol
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 1504

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 15, 2008 10:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πράγματι δύσκολη η κατάστασή σου φίλε μου. Μου έρχετε και μία οσμή βαθειάς απομόνωσης...
_________________

Αλήθεια είναι η κατά Θεόν αίσθησις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 15, 2008 10:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Pol.
Είμαι ο τελευταίος των ανθρώπων που φοβάται το οτιδήποτε στη ζωή του. Δεν ελπίζω ούτε προσδοκώ τίποτα και από κανένα επίγειο η ουράνιο «σωτήρα» παρά μόνο από την επιστήμη και από τον εαυτό μου.

Δεν έχω την ανάγκη τυφλής πίστης σε θεούς και δαίμονες, σε μάγους και χαρτορίχτρες, για να νοιώθω καλά με τον εαυτό μου και τους άλλους γύρο μου. Αγαπώ, σέβομαι και κατανοώ, τη φύση και τη ζωή όλων των ζωντανών οργανισμών. Ακόμα και του ανθρώπου φιλε Pol.….

_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Σελίδα 2 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center