Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Γυναικειες σπουδες .......?Απατη ......

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 29, 2003 12:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Γυναικειες σπουδες .......?Απατη ...... Απάντηση με Συμπερίληψη



Συμφωνω με την αρνηση δημιουργιας ενος τετοιου τμηματος .Ο,τι ερχεται σαν ταση απο το Εξωτερικο ,δεν ειναι αυτοματα και δικαιωμενο .Εχουμε το δικαιωμα νεα λεμε ΟΧΙ .
Οι Γυναικειες σπουδες ,δεν ειναι επιστημη /ιδεα /....απλα μια μοδα ,ταση ακαδημαικη ,μια σχολη σκεψης αν θελετε ,με πολιτικη σκοπιμοτητα ,που εχει μαλιστα μπερδεψει τις γυναικες ,μπλεκοντας την ανεξαρτησια με την μοναξια ,την διεκδικηση με τον μακιαβελισμο.....Δεν ειναι ασχετη με την θεληση για θεμελιωση της γυναικας ,ως καταναλωτικου οντος ,και οχι ως πολιτη με δικαιωματα,ειδικα την δεκαετια του '90 ......Σχετιζεται με την θεληση τους κρατους,για παραγωγη μαζικου εργατικου δυναμικου ,που η θεση του δεν θα ειναι στη γη και τα εργοστασια πια ,αλλα στα γραφεια και στην νεα οικονομια ,η οποια εμποδιζει την γυναικα απο την φυση της - να γινει συζυγος /μανα- .Αυτο μαλιστα οι Γυναικειες σπουδες το ονομασαν Ανεξαρτησια και Κατορθωμα ............
Διαφωνειτε ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 29, 2003 2:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μήπως συγχέεις τις Γυναικείες Σπουδές με το Φεμινισμό;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 29, 2003 6:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεια ,ωραιο ονομα εχεις ........αιγυπτιακο ?

Δεν ξερω τι εννοεις οταν λες φεμινισμο ,παντως η διεκδικηση που εκφραστηκε στη δεκαετια του '60-'70 ,την βρισκω πολυ σημαντικη .Εκανε για την δικη μας την γενια ,να φαινεται αυτονοητη η εργασια και οι σπουδες και ειμαι υπερ ........
Αυτο ομως που εχει αρχισει, εδω και καιρο -την δεκαετια του '90 -ειναι ενα πραγμα εκτρωματικο .......και ναι θεωρω οτι οι Γυναικειες σπουδες
εχουν ευθυνη .Παρουσιασαν σαν κατακτηση την γυναικα στελεχος -χωρις να ΑΝΑΦΕΡΕΙ οτι μαλλον πρεπει να ειναι ατεκνη ή απουσα απο το παιδι - εκαναν προτυπο την γυναικα της οποιας η ερωτικη ζωη , περιλαμβανει 20 εραστες ,χωρις ομως την συναισθηματικη οσμωση.....Αυτα υποστηριχτηκαν και απο τα μιντια -για ευνοητους λογους .Προσφατα διαβαζα ενα βιβλιο αγγλιδας συγγραφεως ,που κανει αυτου του ειδους την κριτικη και σε αυτο που ονομαζουμε Γυναικειες Σπουδες .Ακομα και σε χωρες που οι Γυναικεις σπουδες ειναι ακαδημαικη πραγματικοτητα ,οι γυναικες απολυονται οταν παντρευτουν , βρισκουν που να αγορασουν Prada, οχι ομως και υποτροφιες για να σπουδασουν ,ανδρες να τις συντροφευσουν αλλα οχι να δεσουν την ζωη μαζι τους . Ολα αυτα στα πλαισια του Political Correct ..............
Ειμαι υπερ για αλλαγες στα μαθηματα /courses,των Ελληνικων σχολων ,ειδικα η Φιλοσοφικη κοντευει να χασει την αξιοπιστια της .....οταν για πρωτη φορα απο την λειτουργια της, δεχεται μαθητες ,με τους χαμηλοτερους μεσους ορους .Εγω εχω τελειωσει το Ιστορικο ,και αντι να εχουμε σαν μαθηματα θεματα οπως το Μεσανατολικο /Ευρωπαικα θεματα/ξενες γλωσσες οπως τα Αραβικα -Ανατολικοευρωπαικες ,καναμε για τα μακεδονικα φρουρια και τους κοτσαμπασηδες ........αντε να βρεις δουλεια μετα.........
Αλλα οχι και να κανουμε , ολοκληρο τμημα ,ο,τι μαλλον εχει αποτυχει στο Εξωτερικο ..........
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 29, 2003 6:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητή Παρασκευή

Καταρχάς το όνομα Afham κατάγεται από τη Δανία, για να σου φύγει η απορία Wink

Εγώ έχω διαβάσει συγγράματα γυναικείων σπουδών από την αρμόδια καθηγήτρια στο Παν/μιο Αθηνών (μολονότι δεν υπάρχει επίσημα τέτοιο μάθημα). Οι γυναικείες σπουδές δεν προσπαθούν να διαπεράσουν κάποιο γυναικείο πρότυπο, αλλά αποτελούν μελέτη, τόσο συγχρονική, όσο και διαχρονική, της κατάστασης της γυναίκας σε όλο τον κόσμο.

Δεν έχει δηλαδή σα σκοπό τη "μετάλλαξη" της γυναίκας αλλά την καλύτερη επίγνωση της θέσης της σε όλους τους τόπους και όλες τις εποχές.

Είμαι σίγουρος ότι συγχέεις τις γυναικείες σπουδές με τις φεμινιστικές σπουδές. Ίσως σε αυτό φταίει η φτωχή αγγλική γλώσσα που δε μπορεί να αποδώσει την επιστήμη ως "woman studies" και την αποδίδει ως "feminist studies".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 29, 2003 10:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[ Ωραιο ονομα και δεν μου πηγε καθολου το μυαλο για δανεζικο ]

Ποια ειναι η καθηγητρια και τα βιβλια πανω στα θεματα αυτα ?Θα ηθελα να αγορασω ,ουτως ή αλλως ,για τις γιορτες καποια βιβλια .......Αν εχεις να μου προτεινεις καποιους τιτλους .........


Ψαχνω ιδεες για κατι καλο σε Μεταπτυχιακα ......αλλα δεν ξερω τι νεο κυκλοφορει στον χωρο των Ιδεων ......εχω τελειωσει και καμμια 5ετια τη σχολη .....Εχεις να μου προτεινεις κατι ?Εκτος απο τις Γυναικειες Σπουδες.........
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 29, 2003 11:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βρε παιδιά... εμένα έχετε να μου συστήσετε κανένα βιβλίο για αντρικές σπουδές;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 30, 2003 2:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

για τις γυναικείες σπουδές έχει αφιερώσει σχεδόν ολόκληρη τη ζωή της η Βούλα Λαμπροπούλου στη Φιλοσοφική σχολή Αθηνών. Έχει γράψει πάρα πολλά πράγματα, μόνο που νομίζω ότι δεν υπάρχουν στα βιβλιοπωλεία. οπότε μια βόλτα από τη βιβλιοθήκη του φιλοσοφικού σπουδαστηρίου θα σε ικανοποιήσει.

Iason ούτως ή άλλως το 95% των βιβλίων είναι γραμμένα από άντρες και υποβόσκει πάντοτε μια σταθερή αναφορά στο αντρικό φύλο. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 30, 2003 12:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Afham, σε ευχαριστώ πάλι που με έκανες και γέλασα. Υπονοείς ότι βιβλία για αντρικές σπουδές υπάρχουν πολλά...;

Δεν αμφισβητώ τη δουλειά καμίας κυρίας Λαμπροπούλου (κι ας μην την ξέρω καθόλου). Για να το λέει ένας Afham κάτι θα ξέρει σίγουρα.

Αν λες ότι τα περισσότερα βιβλία γράφονται από άντρες θα πρέπει να μας εξηγήσεις γιατί αυτό σε προβληματίζει, τι σημαίνει για σένα, να το θέσεις στη συζήτηση. Ούτε αν δεχτούμε ότι αυτή η «σταθερή αναφορά στο αντρικό φύλο» είναι αληθινή αυτό θα πρέπει να το αποδώσουμε στο ότι τα περισσότερα βιβλία γράφονται από άντρες. Πολλοί ξέρουν να σφυράνε αλλά δεν έχουν όλοι πρόβατα!

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι ξέρεις το λόγο για τον οποίο τα περισσότερα βιβλία γράφονται από άντρες; Αν τον ξέρεις πες τον για να τον συζητήσουμε! Αν δεν τον ξέρεις, δεν μπορείς να καταφεύγεις σε αφορισμούς! Διάλεξε, η το καρπούζι ή το μαχαίρι.

Είμαι άντρας μέχρι μυελού οστέων. Και μ΄ αρέσει. Αφάνταστα. Και το ίδιο αρέσει και στις γυναίκες. Ελπίζω και για σένα να ισχύει το ίδιο. Κάτι βέβαια, για το οποίο δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Κι αυτό γιατί νομίζω βιβλία για αντρικές σπουδές υπάρχουν ελάχιστα... Άρα, θα είναι δύσκολο να τα βρει κανείς, ακόμα και σε μια φιλοσοφική σχολή. Ενώ τα των γυναικείων σπουδών, τα έχεις βρει ήδη βλέπω. (η Παρασκευή ίσως σού το εξηγήσει καλύτερα)

Φιλικά πάντα! (Αχ εσείς οι Δανοί!) Laughing
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 01, 2003 3:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το ότι τα περισσότερα βιβλία γράφονται από άντρες δε με ενοχλεί καθόλου, ενοχλεί όμως τις γυναίκες που θέλουν να πάρουν λίγο τον πνευματικό κόσμο στα χέρια τους και ειδικά με τις γυναικείες σπουδές. Και φυσικά το ότι προσπαθώ να μπω στον ψυχισμό των γυναικών δε με κάνει λιγότερο άντρα.

Τις αντρικές σπουδές τι να τις κάνουμε; Να συζητήσουμε για τη θέση του άντρα στη σημερινή εποχή; Για τη θέση του άντρα στον τρίτο κόσμο πχ; Δε νομίζω ότι θα συναντήσουμε τόσο σημαντικές διαφοροποιήσεις ώστε να αποτελέσει ενδιαφέρον αντικείμενο προς μελέτη.

Αντίθετα οι γυναίκες άλλοτε θεωρούνται αντικείμενα ή ζώα, και άλλοτε γίνονται ηγέτες. Αυτό μάλιστα έχει ενδιαφέρον!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 01, 2003 10:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για τον ψυχισμό, απολύτως σύμφωνοι.
Αν οι γυναίκες ενοχλούνται από κάτι, να έρθουν να το συζητήσουμε.
Τον κόσμο καλά κάνουν και θέλουν να τον πάρουν στα χέρια τους. Αυτό πρέπει να θέλουν όλοι! Ανεξαιρέτως!
Βεβαίως να συζητήσουμε για τη θέση του άντρα! Γιατί να τη θεωρούμε δεδομένη; Κι εγώ άντρας είμαι αλλά δεν μου αρέσει καθόλου να ερμηνεύουν άλλοι τον "αντρισμό" μου όπως αυτοί τον θέλουν ή όπως τους βολεύει. Άσε που εμείς, εδώ τι είμαστε είμαστε "πρώτος κόσμος"; Να βράσω τέτοιες πρωτιές...
Τεχνηέντως καλλιεργείται και επιμελώς η σύγκρουση σήμερα, στην μετα-φεμινιστική εποχή, και προσπαθούν μάλιστα να της προσδώσουν και "θεωρητικό" χαρακτήρα, ιδρύοντας ακόμα και... έδρες σε πανεπιστήμια, όπως άλλωστε κάνουν και με τόσα άλλα...
Αλλού είναι η ουσία. Και χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν θα υπάρχουν και οι ευχάριστες εξαιρέσεις - οι οποίες όμως συνήθως προέρχονται από θετικά πρόσωπα και όχι από θετικούς "θεσμούς".
Ει μη τι άλλο, έχουμε κάθε λόγο να είμαστε καχύποπτοι, έπειτα από τα όσα τραβάμε. Ας μάθουμε κάποτε επιτέλους να αποσυνδέουμε τις σχέσεις μας αλλά και τις θέσεις μας (!) από τη λογική της εξουσίας και της ισχύος. Να μάθουμε να μη μασάμε, όταν μας πουλάνε το παραμύθι της δύναμης και των συσχετισμών. Cool
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
paraskevi
Πρύτανης


Εγγραφή: 29 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 175

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 05, 2003 3:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Sad

Γιατι να μελεταμε την Γυναικα σαν να ειναι ενα αντικειμενο ?Ειναι ο,τι πιο φυσικο υπαρχει στον κοσμο,γιατι να την βαζουμε πισω απο το μικροσκοπιο της αναλυσης και του τεμαχισμου ?

Στο τελος μενει μονη ,μπερδεμενη ,ανασφαλης ,τεμαχισμενη.... θυσιαζεται στον βωμο της πολιτικης ορθοτητας ,που δεν την θελει να διεδικει προσβαση σε ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ , αλλα την φορτωνει με ρολους και υποχρεωσεις .....για δικαιωματα βεβαια..... κουβεντα ........."να μην τα θελουμε ολα δικα μας " θα σου πουν .Οποτε μια χαρα κατσε να δουλευεις 10 - 12 ωρες ,να τα φερνεις στο συστημα , να το στηριζεις σαν καταναλωτρια ,αλλα στην ουσια η μητροτητα ,η ανατροφη να πασχουν περισσοτερο απο ποτε . Ισως οι γυναικειες σπουδες και ο οργανωμενος φεμινισμος ,θα επρεπε να δωσουν στην γυναικα ,το δικαιωμα να ξαναδιεκδικησει την μοναδικοτητα της φυσης και των ρολων της ..........
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 06, 2003 3:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είναι γνωστό στους φίλουςεδώ ότι είμαι του τεχνικού τομέα. Εμείς οι τεχνικοί λοιπόν φτιάχνουμε ερωτήματα που μας δείχνουν τον δρόμο:
Αν ρωτήσουμε κάποιο-α- ποια χαρακτηριστική καμπύλη του-της- έρχεται πρώτα στο νου μπορούμε να έχουμε τις παρακάτω απαντήσεις:
1. Η καμπύλη της διόδου. (η κάτι ανάλογο)
2. Η καμπύλη των γοφών. (η κάτι ανάλογο)
3. Δεν ξέρω δεν απαντώ
4. Α! Να χαθείς πρόστυχε κ.α.

Παραβλέπω τα 3 και 4. Όσοι απαντήσουν το 2 ακολουθούν τις Γυναικείες Σπουδές.
Τώρα αν το κάναν και μάθημα μπράβω τους. Να δω καθηγητές Γυναικείων Σπουδών στο μάθημα "Το Σύγχρονο Καμάκι" σε φροντιστηριακό επίπεδο και να τρελαθώ τελείως! (από την χαρά μου!)
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 06, 2003 10:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παρασκευή, αν περιμένουμε από φεμινισμό ή από σπουδές να δώσουν στη γυναίκα τα δικαιώματά της... σωθήκαμε.
Τα δικαιώματα δεν δίνονται. Δεν μπορούν να δοθούν. Κατακτιούνται. Δυστυχώς! Δυστυχώς γιατί σήμερα καταντήσαμε να αγωνιζόμαστε να κατακτήσουμε τα αυτονόητα, απ΄αυτούς που τα προσβάλλουν ανήλεα. Μην ψάχνεις να τα βρεις πουθενά, θα τα βρεις μόνο στην προσωπική σου, την προσωπικότατη σχέση. Τελικά αν δεν τα βρούμε εκεί, δεν θα τα βρούμε πουθενά. Στην προσωπική μας ζωή δεν θα βάλουμε δικηγόρους. Αν το κάνουμε αυτό... καλά να πάθουμε!
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
aristos
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 23 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 1
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 23, 2003 9:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

αρκετα ενδιαφερουσες αποψεις θα ελεγα..δυστηχως οι γυναικες εχουν μπερδεψει λιγο τα θελω τους..εχουν υιοθετησει ολες ανεξαιρετως το τριπτυχο δυναμικη,ανεξαρτητη,χειραφετημενη και εχουν αλλοτριωθει στο επακρο..δεν συμμεριζομαι τις απαρχαιωμενες αντιληψεις του αντρα αφεντη και τυρρανου αλλα οχι να χαθει το μητρικο προτυπο και τα παιδια να μεγαλωνουν σε ενα οικογενειακο περιβαλλον με δυο πατερες στην ουσια...ας ηρεμησουν λιγο οι γυναικες....με τις αντιληψεις που υιοθετουν οδηγουμαστε σε εναν ολοκληρωτικο αφανισμο....
_________________
η μοναξια ειναι απο χωμα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center