Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ήρθε ο Χριστός! Ή μήπως όχι; Θα το καταλαβαίναμε αν ερχόταν;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 22, 23, 24, 25  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2015 1:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΚΟΥΣΑ ΠΩΣ

ΕΣΥ ΕΙΠΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ

ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ

ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ

Ε

ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΩ

ΑΥΤΟ ΔΑΜΑΖΩ

ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΓΕΥΤΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ

ΕΞΙΣΟΥ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΑΣΗ,

ΣΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΟΥ

ΠΑΝΩ ΠΑΤΑΩ

ΙΣΩΣ

ΤΟΤΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΓΙΟΣ

ΘΑΛΛΑΣΙΝΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ

ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ Η ΜΟΡΦΗ

ΚΑΙ ΣΥΝΑΝΤΩ ΑΥΤΟ

ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ

ΑΚΟΥΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ


ΤΙ ΠΡΟΣΔΟΚΙΑ???
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...



Έχει επεξεργασθεί απο τον/την TΡΙΟΜΗΔΗΣ στις Τρι Μάϊ 19, 2015 10:48 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2015 9:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο λογικος ανθρωπος καταληγει θνητος οταν δεν ξερει τι να κανει με την αιωνιοτητα
Idea
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
iason έγραψε:
Νεοφώτιστε σε θαυμάζω. Ειλικρινά, πώς μπορείς να συνεχίζεις να δίνεις προσοχή. Πρόσεξε γιατί αυτοί που δεν έχουν το θεό τους, θα σε κάνουν άγιο προστάτη της φιλοσοφίας, θα γελάσει το παρδαλό κατσίκι σου λέω. Laughing

Ακούς εκεί, σα δε ντρέπεσαι εσύ να επικαλείσαι πατέρες... Laughing



Με φαντάζομαι επιτηρητή στις γραπτές εξετάσεις της Πλατωνικής Ακαδημίας,
το θέμα να είναι " Η φιλοσοφική βάση του χριστιανισμού" ,ο Σπύρος να δίνει κενή κόλλα γιατί δεν μπορούσε να σηκώσει βλέφαρο απ' την ολονυχτία και τελικά το "γραπτό" του να παίρνει άριστα! Κι απ' έξω ο skapaneas κι ο shaman να μοιράζουν προσκλήσεις για την ομιλία του Απόστολου Παύλου στην Πνύκα!

Laughing

Αρχιζεις και μπαινεις στα μονοπατια της κατανοησης ... Cool
Που σημαινει προσαρμογη των βιουμενων εις τα ίδια ( δικα σου ) δεδομενα ...
Το επομενο βημα ειναι να καλεσεις το Χριστο μεσα στη συγκεκριμενη φαντασια σου και να αφησεις τα πραγματα να παρουν το δρομο τους


Οι Νομοι Της Κοινης Λογικης γινονται χρησιμοι με την κατανοηση
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2015 10:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Ο Κυπραίικος γάιδαρος.. άλλον Κυπραίικο γάιδαρο ,.... κερατάς Αδάμ,.. εκείνοι είχαν και αρχίδια, ενώ αυτός δεν είχε..
...είχαν δίπλα τους και γυναίκα να πηδάνε,..

Ρε συ!
Πως λέγεται η νέα χριστιανική αίρεση που πλασάρεις ?


Εκτός από ειδικός στη γαϊδουρολογία (αν και υπάρχει ακόμα ένα μέλος με εξειδίκευση σε πράσινους ιπτάμενους γαϊδάρους), και το μοναδικό σου ταλέντο να τη συνδυάζεις αρμονικά με τη σεξολογία, είσαι βλέπω και υπερασπιστής του χριστιανισμού έναντι των αιρέσεων!





Ιωάννης έγραψε:
Αν δεν αμφισβητήσεις αυτό, η δικολαβική σου θρησκεία θα σε παρηγορεί για την απώλεια της λογικής σου με την αιώνια κόλαση των άλλων που σκέφτονται λογικά.


Δεν υπάρχει ούτε μια υποψία αλήθειας στο παραπάνω.


Τα πάντα αμφισβητούνται και τα πάντα συνδιαλέγονται. Η σχέση με ένα Πρόσωπο (Θεό) είναι σχέση καθημερινής αμφισβήτησης. Όπως συμβαίνει με το κάθε πρόσωπο. Κανένα πρόσωπο δεν είναι δεδομένο.
Η σχέση με ένα μαθηματικό θεώρημα, δεν περιέχει αμφισβήτηση, δεν είναι καν σχέση. Το ίδιο και με την ιδέα ενός γενικευμένου θεού-αόρατης δύναμης.
Αν έχεις λογική βάλτην σε λειτουργία και θα συμφωνήσεις.


Αν εννοείς τον χριστιανισμό, όπως σου έχω ήδη γράψει (αλλά επιμένεις να μην με διαβάζεις) ο Χριστός δεν ίδρυσε θρησκεία, αλλά εκκλησία. Στην εκκλησία τον πρώτο λόγο έχει το συνοδικό πνεύμα, "το πνεύμα του νόμου" και όχι το "γράμμα του νόμου". Καμία δικονομία και καμία δικολαβία. Κάθε άνθρωπος αντιμετωπίζεται ως πρόσωπο και όχι ως μονάδα ενός συνόλου.
Η έννοιες "τάξεις" και "μάζες" που μηχανοποιούν, συρρικνώνουν και ισοπεδώνουν τον άνθρωπο, δεν υπάρχουν.
Αν θέλεις να ασχοληθείς, ψάξτο καλύτερα και θα συμφωνήσεις.


Κάθε Θεία Λειτουργία, ξεκινά με την ευχή "υπέρ τῶν μισούντων καί ἀγαπώντων ἡμᾶς". Όλες οι προσευχές αναφέρονται σε όλους ανεξαιρέτως τους ανθρώπους ακόμα και στους διώκτες των προσευχόμενων. Όλοι οι άνθρωποι είμαστε πνευματικά αδέρφια, ανεξαρτήτως αν κάποιοι από εμάς θέλησαν να το παίξουν κάποια στιγμή άσωτοι. Άρα, η αιώνια κόλαση των άλλων, είναι κάτι που πρώτοι οι ίδιοι οι χριστιανοί απεύχονται και προσεύχονται γιαυτό, διότι ισοδυναμεί με την τραγική απώλεια ενός αδερφού.
Αν το ψάξεις λίγο, θα συμφωνήσεις.


Η λογική θα έπρεπε να είναι το αυτονόητο, αλλά εγώ δυστυχώς διαπιστώνω ότι, πολλές φορές η λογική είναι το ζητούμενο. Λείπει η λογική, αλλά λείπει και η διάθεση για διάβασμα..όπως ήδη έχω γράψει..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2015 11:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:

Ιωάννης έγραψε:
Αν δεν αμφισβητήσεις αυτό, η δικολαβική σου θρησκεία θα σε παρηγορεί για την απώλεια της λογικής σου με την αιώνια κόλαση των άλλων που σκέφτονται λογικά.


Δεν υπάρχει ούτε μια υποψία αλήθειας στο παραπάνω.

Επειδή δεν υπάρχει υποψία, γι΄ αυτό το κατάλαβες.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2015 11:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο ΑΓΙΟΣ


Λένε πως όταν γευτείς το άπειρο
εξίσου στα δάση και την έρημο,
στη ζωή και το θάνατο,
όταν δείς τη θαλασσινή σφραγίδα του ήλιου
μέσα στα σπλάχνα των βράχων
κι ο πόνος γίνει συνώνυμο
με την ευτυχία,
τότε είσαι άγιος.

Θ'ακούς τη μυστική καρδιά των ανθρώπων,
αυτή που στέλνει οξυγόνο στη συνύπαρξη.
Όταν πεθαίνεις, τα χέρια σου θα μένουν ζεστά
γιατί εκείνη την ώρα θ'αρχίζει η ζωή σου.

Το πιστεύω.

Όταν σε συναντώ, κάτι μου λέει
ότι θ'άντεχα κάθε πόνο, χαμογελώντας.
Ακούω την έρημη προσδοκία
για να αποχρωματίσω την ομορφιά των δασών
στα μάτια σου.
Τα χέρια σου εκρήγνυνται στο χειμερινό σου άγγιγμα
και η φωτιά γίνεται τριαντάφυλλο
στη θέση της καρδιάς.

Κι όταν θυμάμαι τη ζωή μου χωρίς εσένα,
ξέρω ότι τώρα ζω μια άλλη ζωή.

Το πιστεύω.

υστερογράφων


ευχαριστώ ΚΥΡΙΕ Ιάσων

ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΣΟΥ

ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΕΜΕ

ΚΡΑΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ


ΤΡΙΟΜΗΔΕΥΣ
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2015 12:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyros

το μοναδικό σου ταλέντο να τη συνδυάζεις αρμονικά με τη σεξολογία,


Σε ενοχλεί να λέγονται τα σύκα σύκα ?
Με τις ... “συκιές” που ασχολείσαι και χαριεντίζεσαι , δεν έχεις πρόβλημα ?

Σε αυτό που σε ρώτησα μούγκα?

Σε ρωτώ ξανά .
Ο Αδάμ ήταν ένας άλλος άνθρωπος?
Ο Αδάμ που κάλεσε ο Γιαχβέ να ονομάσει όλα τα ζωντανά του κόσμου, όπως αναφέρει η γένεση , δεν ήταν ο πρώτος άνθρωπός που δημιούργησε ο Γιαχβέ?

Ο Αδάμ ο πρώτος άνθρωπος , αυτός που έδωσε τα ονόματα σε όλα ζώντα όντα που βλέπουμε σήμερα , τι φύλο είχε?
Αρχικά δεν είχε δημιουργηθεί σαν ζεύγος αρσενικό – θηλυκό , επομένως δεν είχε φύλο , καθ εικόνα και ομοίωση Γιαχβέ καθώς ούτε και ο Γιαχβέ έχει φύλο.
Αυτή την “απρονοησία” την διαπίστωσε ο θεός , όταν είδε τα άλλα όντα να περνούν μπροστά στον πρώτο και μοναδικό άνθρωπο Αδάμ ανά ζεύγη , χεράκι χεράκι .

Για πες
Ο πρώτος άνθρωπος Αδάμ , είχε αρχίδια ?
Αρχίδια ονομάζονται οι δύο αδένες που παράγουν το σπέρμα σε όλα τα αρσενικά θηλαστικά.
Πρόκειται δηλαδή για βασική ειδοποιό διαφορά των δύο διαφορετικών φύλων

Τι σε ενοχλεί , η λέξη ή οι ... αδένες που όλα τα αρσενικά έχουν?


Παράθεση:
είσαι βλέπω και υπερασπιστής του χριστιανισμού έναντι των αιρέσεων!



Ρωτώ για να μάθω ποια χριστιανική αίρεση υποστηρίζει αυτά που λες

Δεν απαντάς όμως πονηρούλη.
Δεν θέλεις να εκτεθείς στους ... πιστούς σου?
Πως ονομάζεται η νέα αίρεση που “υποστηρίζει”, ότι ο Αδάμ δεν ήταν ο πρώτος άνθρωπος που ο Γιαχβέ δημιούργησε .
Αυτό πιστεύουν όλοι οι ορθόδοξοι χριστιανοί ?

Μήπως πρόκειται για δική σου νέα ... επιστημονική ερμηνεία?
Δεν σου βγαίνει πάλι το μέτρημα εεε?

Τι το ήθελε και αυτός ο ..... “ευλογημένος” ο Λουκάς , να αναφέρει Αδάμ παπα αντάμ , όλο το σόι του Ιωσήφ , τον άντρα της Μαρίας, δηλαδή της μάνας του Ιησού ?

Ειδικά μάλιστα που ο ίδιος ο Ιωσήφ και ήταν καν ο πατέρας του Ιησού , ή μήπως ο Λουκάς νόμιζε τον Ιωσήφ πατέρα του Ιησού , και έψαξε να δει που κρατά η σκούφια του για να βγει αληθινός ο λόγος πως από την γενιά του Δαβίδ θα γεννηθεί ο μεσσίας .
Ο Ιωσήφ – στο κατά Λουκά – ήταν γόνος Δαβίδ .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TΡΙΟΜΗΔΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 2071
Τόπος: ΚΟΣΜΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2015 1:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙΣΕ

ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ

ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ

ΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ

ΑΚΟΥ

ΑΝ ΘΥΜΑΣΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ

ΠΕ ΣΤΟ ΜΑΣ

ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΕΝΑ ΛΟΓΟ

Ε

ΚΑΙ ΕΣΥ

ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ

ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΡΜΗ ΠΑΝΕ

ΤΡΕΙΣ ΠΗΓΑΝΕ ΕΚΕΙ

ΤΕΤΑΡΤΟΣ Ο ΗΛΙΟΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΦΑΕΦΩΝ ΚΑΙ ΙΚΑΡΟΣ

ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΚΑΤΟΙΚΕΙ

ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ

ΕΡΩΤΗΣΗ
_________________
Η ΖΩΗ ΜΟΥ;OΛΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάϊ 19, 2015 4:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Άρα, η αιώνια κόλαση των άλλων, είναι κάτι που πρώτοι οι ίδιοι οι χριστιανοί απεύχονται και προσεύχονται γιαυτό, διότι ισοδυναμεί με την τραγική απώλεια ενός αδερφού.
Αν το ψάξεις λίγο, θα συμφωνήσεις.





Η αιώνια εθελούσια κόλαση είναι μια φαντασίωση,όπως κι ο Παράδεισος,μέχρι ν' αποδειχτεί η ύπαρξή τους.

Δικαίωμά σου,βέβαια,να ονειροπολείς ό,τι θέλεις αλλά το θέμα είναι ότι χάριν αυτής της φαντασίωσης αποδέχεσαι την ιστορική και αποδεδειγμένη κόλαση εδώ στη Γη όποιων είναι αντίθετοι με το χριστιανισμό, αφού διαστρέφεις ιστορικά στοιχεία για να βγάλεις λάδι τη φαντασίωσή σου:

1) Τη μια αρνείσαι τους νόμους του Θεοδόσιου,επιλέγοντας ένα απόσπασμα που δήθεν καλούσε τους φανατικούς να μην αυθαιρετούν .
Θεοδοσιανός Κώδικας XVI.10.24 (8 Ιουνίου 423 μ.Χ.) Αυτοκράτορες Γρατιανός, Βαλεντινιανός και Θεοδόσιος προς Ασκληπιόδοτο, ‘Επαρχο Πραιτορίου:

«(…) Ιδιαιτέρως διατάσσουμε τους πραγματικούς χριστιανούς και αυτούς που ισχυρίζονται ότι είναι, να μην κάνουν κατάχρηση της εξουσίας που τους δίνει η Εκκλησία και τολμήσουν να απλώνουν βίαιο χέρι επάνω στους εβραίους και εθνικούς που ζουν ήσυχα και δεν επιχειρούν ενάντιο στην τάξη και στους νόμους Μας. Γιατί αν τέτοιοι χριστιανοί φερθούν βίαια εναντίον φιλήσυχων ανθρώπων που ζουν με ασφάλεια, ή λεηλατήσουν τα αγαθά των, θα υποχρεωθούν να αντικαταστήσουν εις διπλούν, τριπλούν ή και ακόμη τετραπλούν αυτά που έκλεψαν. Επίσης, οι διοικητές των επαρχιών, το προσωπικό τους και οι κάτοικοι των επαρχιών αυτών ας ενημερωθούν ότι δεν θα επιτρέψουν να διαπραχθεί ένα τέτοιο έγκλημα. Αλλιώς, θα τιμωρηθούν κι αυτοί με τον ίδιο τρόπο μ’ αυτούς που διέπραξαν το έγκλημα.»

Δηλαδή επιλέγεις να ερμηνεύσεις αυτό το κείμενο ως θέληση σεβασμού κι ελευθερίας εξαφανίζοντας όλα τα υπόλοιπα.

2) Την άλλη αποφασίζεις ότι οι λαοί που ζούσαν στην Ανατολική Μεσόγειο ήταν όλοι ανθρωποφάγοι ,άρα η Παλαιά Διαθήκη τους άξιζε γιατί μόνο αυτό καταλάβαιναν.

Επομένως,τα περί προσευχών και δήθεν "αδελφών" είναι λόγια του αέρα:εσύ αποφασίζεις να τους στείλεις στο διάολο ,όχι αυτοί.


Κι όλ' αυτά για να μην αμφισβητήσεις μια φαντασίωση.

Υπάρχει κι άλλος δρόμος ,όμως. Κράτα την πίστη σου χωρίς ν' ακρωτηριάζεις την Ιστορία!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2015 9:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο λογικος ανθρωπος καταληγει θνητος οταν δεν ξερει τι να κανει με την αιωνιοτητα
Idea

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Κράτα την πίστη σου χωρίς ν' ακρωτηριάζεις την Ιστορία!

Smile

Το αντιστροφο ισχυει ; Cool


Οι Νομοι Της Κοινης Λογικης γινονται χρησιμοι με την κατανοηση
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2015 10:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι,αν πιστεύεις ότι η Αγία Γραφή είναι η αποκάλυψη της αγάπης του θεού.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2015 12:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

@Ιωάννης
Ιωάννη, φαίνεται ότι εκτός από εμένα, δεν διαβάζεις ούτε εσένα.
Αυτά τα έχουμε ξαναπεί εδώ και κάμποσο καιρό.
Πάλι μπρός-πίσω στα κείμενα; Δεν βαρέθηκες να ξαναπαίζεις την κασέτα;
Η παπαρήγα του φιλοσοφια κατήντησες..
Very Happy



γιανιςς έγραψε:

..τα σύκα σύκα ?
Με τις ... “συκιές” που ασχολείσαι και χαριεντίζεσαι , δεν έχεις πρόβλημα ?

Σε αυτό που σε ρώτησα μούγκα?


Ο Αδάμ ήταν ένας άλλος άνθρωπος?
.. δημιούργησε ο Γιαχβέ?

.. τι φύλο είχε?
Αρχικά δεν είχε δημιουργηθεί σαν ζεύγος αρσενικό – θηλυκό , επομένως δεν είχε φύλο , καθ εικόνα και ομοίωση Γιαχβέ καθώς ούτε και ο Γιαχβέ έχει φύλο.

Αυτή την “απρονοησία” την διαπίστωσε ο θεός , όταν είδε τα άλλα όντα να περνούν μπροστά στον πρώτο και μοναδικό άνθρωπο Αδάμ ανά ζεύγη , χεράκι χεράκι .


Ο πρώτος άνθρωπος Αδάμ , είχε αρχίδια ?

Αρχίδια ονομάζονται οι δύο αδένες που παράγουν το σπέρμα σε όλα τα αρσενικά θηλαστικά.
Πρόκειται δηλαδή για βασική ειδοποιό διαφορά των δύο διαφορετικών φύλων

Τι σε ενοχλεί , η λέξη ή οι ... αδένες που όλα τα αρσενικά έχουν?

Δεν απαντάς όμως πονηρούλη.
Δεν θέλεις να εκτεθείς στους ... πιστούς σου?
Πως ονομάζεται η νέα αίρεση που “υποστηρίζει”, ότι ο Αδάμ δεν ήταν ο πρώτος άνθρωπος που ο Γιαχβέ δημιούργησε .
Αυτό πιστεύουν όλοι οι ορθόδοξοι χριστιανοί ?

Μήπως πρόκειται για δική σου νέα ... επιστημονική ερμηνεία?
Δεν σου βγαίνει πάλι το μέτρημα εεε?

Τι το ήθελε και αυτός ο ..... “ευλογημένος” ο Λουκάς , να αναφέρει Αδάμ παπα αντάμ , όλο το σόι του Ιωσήφ , τον άντρα της Μαρίας, δηλαδή της μάνας του Ιησού ?

Ειδικά μάλιστα που ο ίδιος ο Ιωσήφ και ήταν καν ο πατέρας του Ιησού , ή μήπως ο Λουκάς νόμιζε τον Ιωσήφ πατέρα του Ιησού , και έψαξε να δει που κρατά η σκούφια του για να βγει αληθινός ο λόγος πως από την γενιά του Δαβίδ θα γεννηθεί ο μεσσίας .
Ο Ιωσήφ – στο κατά Λουκά – ήταν γόνος Δαβίδ .


Το παραπάνω κείμενο περιέχει:
14 ερωτήσεις.
1 ομοφοβική συκοφαντία.
1 μικρής έκτασης μελέτη για το αναπαραγωγικό σύστημα του Αδαμ.
1 πληροφορία σχετικά με το είναι και τι επιτελούν τα αρχίδια.
1 σαφής κατηγορία προς τον Θεό, για απρονοησία και έλλειψη επαγγελματισμού.
1 αποκάλυψη για το σοβαρό ενδεχόμενο ο Ιωσήφ να ήταν ο πατέρας του Ιησού
1 ρητορική ερώτηση προς τον Ευαγγελιστή Λουκά
3 ερωτήσεις ακατάληπτου περιεχομένου σχετικά με
α) το ενδεχόμενο της ένοχης μου, σιωπής (μούγκας)
β) το ενδεχόμενο της εσκεμμένης απόκρυψης στοιχείων εκ μέρους μου σε βάρος των πιστών μου-οπαδών μου
γ) το γενεολογικό δέντρο του Ιησού


Επειδή πάντα απολαμβάνω τα κείμενά σου (και όχι μόνο τα δικά σου) και επιθυμώ να διατηρήσω τον διάλογο αυτόν, θα ξεκινήσω:

1)Όχι, δεν είναι κακό να λέμε τα σύκα, σύκα.
2)Όχι δεν ασχολούμαι, ούτε χαριεντίζομαι με "συκιές", οπότε δεν τίθεται θέμα του αν έχω πρόβλημα. Γενικά μιλώντας, θα έλεγα ότι με τις "συκιές" δεν έχω πρόβλημα.

3)Προσπαθώ να απαντώ σε όλα. Αν θέλεις επανέλαβε την ερώτηση με απλό και ξεκάθαρο τρόπο, χωρίς άλλες ερωτήσεις δορυφόρους και κυρίως χωρίς να απαντάς εσύ ο ίδιος στις ερωτήσεις σου.

4)Ναι, ο Αδαμ ήταν ένας άνθρωπος που δημιουργήθηκε από τον Θεό.
5)Ναι ήταν αυτός στον οποίο αποκαλύφθηκε ο Θεός.

6)Δεν τον εξέτασα, αλλά φαντάζομαι αρσενικός.

7)Όχι.

8 ) Επαναλαμβάνω, δεν είχα την τύχη να ζήσω εκείνες τις θρυλικές στιγμές για να τον υποβάλλω σε ιατρικές εξετάσεις (να είσαι σίγουρος θα το έκανα αν ήμουν παρών), αλλά φαντάζομαι ότι είχε αρχίδια.

9)Ούτε το ένα με ενοχλεί, ούτε το άλλο.

10)Δεν ήξερα ότι έχω πιστούς, αλλά εφόσον έχω, δεν θα ήθελα να εκτεθώ.

11)Δεν ξέρω τι πιστεύει ο κάθε άνθρωπος. Δεν είμαι ο Θεός. Ξέρω πολλούς Ορθόδοξους που συμφωνούν με αυτά που γράφω και κάποιους που διαφωνούν.

12)Η επιστήμη είναι ένα αξιόπιστο εργαλείο που μας βοηθά στην ερμηνεία και κατανόηση του κόσμου. Είναι ένα από τα δώρα του Θεού στον άνθρωπο. Ευχαρίστως την επικαλούμαστε, πάντα.

13)Δεν κατάλαβα τι μετράω και δεν μου βγαίνει. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

14)Αυτήν την ερώτηση, ο μόνος αρμόδιος να σου την απαντήσει είναι ο Λουκάς.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2015 1:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
@Ιωάννης
Ιωάννη, φαίνεται ότι εκτός από εμένα, δεν διαβάζεις ούτε εσένα.
Αυτά τα έχουμε ξαναπεί εδώ και κάμποσο καιρό.
Πάλι μπρός-πίσω στα κείμενα; Δεν βαρέθηκες να ξαναπαίζεις την κασέτα;
Η παπαρήγα του φιλοσοφια κατήντησες..
Very Happy



γιανιςς έγραψε:

..τα σύκα σύκα ?
Με τις ... “συκιές” που ασχολείσαι και χαριεντίζεσαι , δεν έχεις πρόβλημα ?

Σε αυτό που σε ρώτησα μούγκα?


Ο Αδάμ ήταν ένας άλλος άνθρωπος?
.. δημιούργησε ο Γιαχβέ?

.. τι φύλο είχε?
Αρχικά δεν είχε δημιουργηθεί σαν ζεύγος αρσενικό – θηλυκό , επομένως δεν είχε φύλο , καθ εικόνα και ομοίωση Γιαχβέ καθώς ούτε και ο Γιαχβέ έχει φύλο.

Αυτή την “απρονοησία” την διαπίστωσε ο θεός , όταν είδε τα άλλα όντα να περνούν μπροστά στον πρώτο και μοναδικό άνθρωπο Αδάμ ανά ζεύγη , χεράκι χεράκι .


Ο πρώτος άνθρωπος Αδάμ , είχε αρχίδια ?

Αρχίδια ονομάζονται οι δύο αδένες που παράγουν το σπέρμα σε όλα τα αρσενικά θηλαστικά.
Πρόκειται δηλαδή για βασική ειδοποιό διαφορά των δύο διαφορετικών φύλων

Τι σε ενοχλεί , η λέξη ή οι ... αδένες που όλα τα αρσενικά έχουν?

Δεν απαντάς όμως πονηρούλη.
Δεν θέλεις να εκτεθείς στους ... πιστούς σου?
Πως ονομάζεται η νέα αίρεση που “υποστηρίζει”, ότι ο Αδάμ δεν ήταν ο πρώτος άνθρωπος που ο Γιαχβέ δημιούργησε .
Αυτό πιστεύουν όλοι οι ορθόδοξοι χριστιανοί ?

Μήπως πρόκειται για δική σου νέα ... επιστημονική ερμηνεία?
Δεν σου βγαίνει πάλι το μέτρημα εεε?

Τι το ήθελε και αυτός ο ..... “ευλογημένος” ο Λουκάς , να αναφέρει Αδάμ παπα αντάμ , όλο το σόι του Ιωσήφ , τον άντρα της Μαρίας, δηλαδή της μάνας του Ιησού ?

Ειδικά μάλιστα που ο ίδιος ο Ιωσήφ και ήταν καν ο πατέρας του Ιησού , ή μήπως ο Λουκάς νόμιζε τον Ιωσήφ πατέρα του Ιησού , και έψαξε να δει που κρατά η σκούφια του για να βγει αληθινός ο λόγος πως από την γενιά του Δαβίδ θα γεννηθεί ο μεσσίας .
Ο Ιωσήφ – στο κατά Λουκά – ήταν γόνος Δαβίδ .


Το παραπάνω κείμενο περιέχει:
14 ερωτήσεις.
1 ομοφοβική συκοφαντία.
1 μικρής έκτασης μελέτη για το αναπαραγωγικό σύστημα του Αδαμ.
1 πληροφορία σχετικά με το είναι και τι επιτελούν τα αρχίδια.
1 σαφής κατηγορία προς τον Θεό, για απρονοησία και έλλειψη επαγγελματισμού.
1 αποκάλυψη για το σοβαρό ενδεχόμενο ο Ιωσήφ να ήταν ο πατέρας του Ιησού
1 ρητορική ερώτηση προς τον Ευαγγελιστή Λουκά
3 ερωτήσεις ακατάληπτου περιεχομένου σχετικά με
α) το ενδεχόμενο της ένοχης μου, σιωπής (μούγκας)
β) το ενδεχόμενο της εσκεμμένης απόκρυψης στοιχείων εκ μέρους μου σε βάρος των πιστών μου-οπαδών μου
γ) το γενεολογικό δέντρο του Ιησού


Επειδή πάντα απολαμβάνω τα κείμενά σου (και όχι μόνο τα δικά σου) και επιθυμώ να διατηρήσω τον διάλογο αυτόν, θα ξεκινήσω:

1)Όχι, δεν είναι κακό να λέμε τα σύκα, σύκα.
2)Όχι δεν ασχολούμαι, ούτε χαριεντίζομαι με "συκιές", οπότε δεν τίθεται θέμα του αν έχω πρόβλημα. Γενικά μιλώντας, θα έλεγα ότι με τις "συκιές" δεν έχω πρόβλημα.

3)Προσπαθώ να απαντώ σε όλα. Αν θέλεις επανέλαβε την ερώτηση με απλό και ξεκάθαρο τρόπο, χωρίς άλλες ερωτήσεις δορυφόρους και κυρίως χωρίς να απαντάς εσύ ο ίδιος στις ερωτήσεις σου.

4)Ναι, ο Αδαμ ήταν ένας άνθρωπος που δημιουργήθηκε από τον Θεό.
5)Ναι ήταν αυτός στον οποίο αποκαλύφθηκε ο Θεός.

6)Δεν τον εξέτασα, αλλά φαντάζομαι αρσενικός.

7)Όχι.

8 ) Επαναλαμβάνω, δεν είχα την τύχη να ζήσω εκείνες τις θρυλικές στιγμές για να τον υποβάλλω σε ιατρικές εξετάσεις (να είσαι σίγουρος θα το έκανα αν ήμουν παρών), αλλά φαντάζομαι ότι είχε αρχίδια.

9)Ούτε το ένα με ενοχλεί, ούτε το άλλο.

10)Δεν ήξερα ότι έχω πιστούς, αλλά εφόσον έχω, δεν θα ήθελα να εκτεθώ.

11)Δεν ξέρω τι πιστεύει ο κάθε άνθρωπος. Δεν είμαι ο Θεός. Ξέρω πολλούς Ορθόδοξους που συμφωνούν με αυτά που γράφω και κάποιους που διαφωνούν.

12)Η επιστήμη είναι ένα αξιόπιστο εργαλείο που μας βοηθά στην ερμηνεία και κατανόηση του κόσμου. Είναι ένα από τα δώρα του Θεού στον άνθρωπο. Ευχαρίστως την επικαλούμαστε, πάντα.

13)Δεν κατάλαβα τι μετράω και δεν μου βγαίνει. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

14)Αυτήν την ερώτηση, ο μόνος αρμόδιος να σου την απαντήσει είναι ο Λουκάς.


Απαντάς χωρίς να λες τίποτε επί της ουσίας.

1. Χαίρομαι που δέχεσαι πως δεν είναι κακό να λέμε τα αρχίδια αρχίδια και όχι “αχαμνά”, “αμελέτητα” ή οποιαδήποτε άλλη σεμνότυφη μαλακία επινοήσει κάποιος

2. Δεν ξέρω σε ποια ομοφοβυκή συκοφαντία αναφέρεσαι, Ενδεχομένως να έχεις “μύγα” . Αναφέρθηκα στα σύκα που είναι σύκα , σε αντιδιαστολή δική σου ανούσια αναφορά στην “συκιά” που δεν είχε σύκα και την ξέρανε ο Ιησούς πάνω στην τσαντίλα του. Τράβαγες τα μαλλιά σου που κάποιοι “αντίχριστοι” νοιάζονται τάχα για μια ξεραμένη συκιά και αδιαφορούν για τα ξεραμένα δάση, λες και αυτό είναι το σπουδαίο στην περιγραφή της ιστορίας της συκιάς.
Το θέμα είναι – που δεν κατάλαβες – η οργή του Ιησού. Σε ρώτησα τότε και δεν απάντησες .
Γιατί εξοργίστηκε ο Ιησούς και καταράστηκε την συκιά?

3.
Δεν απαντάς σε καμία ερώτηση επί της ουσίας και όταν απαντάς , δεν τεκμηριώνεις λογικά τα λεγόμενά σου , αλλά παραθέτεις ρήσεις πατέρων , μητέρων , και κάθε άσχετου που εσύ θεωρείς σχετικό.

4 Δεν σε ρώτησα αν ο Αδάμ ήταν άνθρωπος , αλλά αν αυτός ήταν ο πρωτόπλαστος , ο ΠΡΩΤΟΣ άνθρωπος που δημιούργησε ο Γιαχβέ, όπως πιστεύουν όλοι οι ορθόδοξοι

5. Δεν σε ρώτησα αυτό . Αυτό προκύπτει ως επακόλουθο του “πρωτόπλαστου”

6. Στην γένεση , αναφέρεται αρχικά σαν είδος χωρίς φύλο. Τα αρχίδια τα βάζει μετά ο Γιαχβέ , όταν διαπίστωσε το λάθος και δημιούργησε σε δεύτερο χρόνο και μετά από σκέψη τον άνθρωπο σαν άντρα-γυναίκα. Αυτά γράφει η γένεση . Βγάλε τις παρωπίδες και διάβασε ξανά τι γράφει.

7. όχι σε τι?

8. Δεν χρειάζεται εξέταση , αλλά προσεκτική ανάγνωση της γένεσης

9. πάλι καλά

10. Μετριοπάθεια ή φαρισαϊσμός

11. Για την άποψη της ορθόδοξης εκκλησίας σε ρώτησα όχι του κάθε χριστιανού.

12. Μακάρι να είναι έτσι .

13. Α! δεν κατάλαβες ? Μιλώ για το μέτρημα των ετών από την δημιουργία του πρώτου ανθρώπου του Αδάμ (σύμφωνα με την ορθοδοξία) Μετρημένα κουκιά από τον Αδάμ έως τον Ιησού. Σωστά?

14. Ο Λουκάς το απαντά στο βαγγέλιο του , Ιωσήφ γέννησε Ιησού . Δεν το πήρες χαμπάρι?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2015 1:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο λογικος ανθρωπος καταληγει θνητος οταν δεν ξερει τι να κανει με την αιωνιοτητα
Idea
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Όχι,αν πιστεύεις ότι η Αγία Γραφή είναι η αποκάλυψη της αγάπης του θεού.

Δηλαδη το κριτηριο σου για να απαντησεις αντικειμενικα στο ερωτημα μου, ως αθεος που λες οτι εισαι, ειναι το οτι εγω πιστευω στο θεο ...


Οι Νομοι Της Κοινης Λογικης γινονται χρησιμοι με την κατανοηση
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2015 2:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πρέπει να είσαι ένθεος για να μπορείς να κάνεις την απλή διαπίστωση πως τα λόγια πρέπει να συμφωνούν με τα έργα;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 20, 2015 3:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
@Ιωάννης
Ιωάννη, φαίνεται ότι εκτός από εμένα, δεν διαβάζεις ούτε εσένα.
Αυτά τα έχουμε ξαναπεί εδώ και κάμποσο καιρό.
Πάλι μπρός-πίσω στα κείμενα; Δεν βαρέθηκες να ξαναπαίζεις την κασέτα;
Η παπαρήγα του φιλοσοφια κατήντησες..
Very Happy





Τα είπαμε αλλά :

α) δεν τα σχολίασες.

β) τώρα τα λέμε υπό άλλες συνθήκες,που προφανώς δε θέλεις πάλι ν' αμφισβητήσεις.

Άρα προτιμάς το δρόμο της πίστης με ακρωτηριασμό της Ιστορίας και της πραγματικότητας. Λέμε και κανένα αστειάκι για να μειώσουμε τη σοβαρότητα της κατάστασής μας...οκ ,εγώ το καθήκον μου το έκανα,κρίμα που δε με αξιοποίησες ...πόσες φορές ,νομίζεις,θα με στείλει ο "θεός" στο δρόμο σου;

Wink
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 22, 23, 24, 25  Επόμενο
Σελίδα 23 από 25

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center