Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 02, 2019 11:18 am    Θέμα δημοσίευσης: ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο καθένας μας διαμορφώνει μια προσωπικότητα.
Σύμφωνα με το κεντρικό χαρακτηριστικό ,το οποίο δεσπόζει στην συμπεριφορά της ,μπορούμε να τις δώσουμε μια ονομασία και να την ταυτίσουμε με το όνομα του ατόμου .
Π.Χ ο λογικός ,ο ταπεινός, ο ενάρετος, ο αλαζονικός, ο εγωιστής, ο ξερόλας, ο αρπακόλλα ,ο ότινάναι, ο σοφός, ο φιλόσοφος, ο μετριόφρων, ο ταπεινός, ο υπερφίαλος, ο παράλογος ,ο αδαής ,ο ειδήμων, ο βλάκας ,ο χαζός ,ο μελετητής ,ο ατελείωτος, ο ασυνείδητος, ο συνειδητοποιημένος, ο αυθόρμητος ,ο συγκρατημένος και άλλα πολλά …,,,
Αντί να λέμε το όνομά του ,τον αποκαλούμε με το κεντρικό χαρακτηριστικό που δεσπόζει στην προσωπικότητα που διαμορφώνει.
Φυσικά καμία προσωπικότητα δεν είναι τελειοποιημένη ,διότι όπως είπαμε στο θέμα ουσιαστική γνώση ,η τελειοποίηση σημαίνει θάνατος ,ακινησία και αδυναμία περεταίρω εξέλιξης ενός κάθε ατόμου ,διότι δεν έχει πλέον ανάγκες ,για να τις καλύψει.
Προσωπικά επέλεξα την ονομασία αυθόρμητος ,για την προσωπικότητά μου ,διότι αυτός δεσπόζει ως κεντρικό χαρακτηριστικό της γνώρισμα .
Το ίδιο έπραξαν και κάποια άλλα μέλη του φόρουμ ,συνειδητά ,η ασυνείδητα.
Οι πρώτοι σέβονται την προσωπικότητα που διαμόρφωσαν ,οι δεύτεροι δεν γνωρίζουν τι προσωπικότητα έχουν διαμορφώσει .
Αυτό επαληθεύεται από τον τρόπο σκέψης των μεν και των δε.
Παράδειγμα :
Στην πρώτη περίπτωση η προσωπικότητα προσπαθεί να μην χαρακτηρίζει αρνητικά τις άλλες προσωπικότητες ,που συμμετέχουν σε κάποιο θέμα και οι δεύτεροι με την πρώτη ευκαιρία αμολάνε ότι αρνητικό τους έρθει στο νου ,για τις προσωπικότητες που συμμετέχουν στο θέμα .
Οι μεν διαθέτουν στοιχειώδη αυτογνωσία ,οι δε πλήρη άγνοια και όποιον πάρει ο χάρος.
Επομένως η αυτογνωσία είναι καθοριστικός παράγων ,για την συμπεριφορά κάθε προσωπικότητας .
Τι ,ποια αξία έχει η γνώση που κατακτήθηκε από την προσωπικότητα ενός ατόμου ,εάν αδυνατεί να την μεταφέρει στον συνάνθρωπο ?
Καμία ,διότι μόνο το ίδιο το άτομο ,γνωρίζει οτιδήποτε γνωρίζει ,για διάφορα θέματα που απασχολούν ομάδες ανθρώπων ,με αποτέλεσμα αυτή όσο μεγάλη και ουσιώδης και αν είναι ,σύμφωνα με την αυτοεκτίμηση του ατόμου ,να πάει χαμένη .
Το ίδιο αυτό το άτομο ,δεν το συνειδητοποιεί ,διότι δεν διαθέτει στοιχειώδη αυτογνωσία.
Δεν πά να λένε ότι θένε οι συνάνθρωποί του ,αυτός συνεχίζει να διαγράφει κύκλους άγνοιας αυτογνωσίας επ άπειρον.
Δυστυχώς επίσημη διαχρονική έρευνα για την αυτογνωσία (παιδεία) σε παγκόσμιο επίπεδο δεν υπάρχει .
Και δεν υπάρχει διότι αν υπήρχε ,τότε στον πλανήτη μας ,οι περισσότεροι άνθρωποι ,θα την επεδίωκαν ,με τελικό αποτέλεσμα ,να έχουμε μια ανθρωπότητα με σκεπτόμενα άτομα στην συντριπτική της πλειοψηφία.
Ας αφήσουμε τις εξουσίες που το εμποδίζουν προς το παρών ,έξω από αυτήν την αναζήτηση .
Το κάθε άτομο είναι αναγκασμένο να ερευνήσει μόνο του τον εαυτό του ,ώστε να κατακτήσει στοιχειώδη αυτογνωσία.
Αυτή θα τον κάνει ικανό να φύγει από την ζωή ως άνθρωπος και όχι ως θηρίο.
Βγαίνει το συμπέρασμα ,σύμφωνα με το σκεπτικό μου ,ότι χαρακτήρας και προσωπικότητα ,άπτονται άρρηκτα με την αυτογνωσία.
Όσοι δεν το συνειδητοποίησαν ακόμη ,κυνηγάνε διαφορετικές γνώσεις ,με αποτέλεσμα ,να εξελίσσονται σε κινητές βιβλιοθήκες γνώσης και η έννοια άνθρωπος να μην έχει καμία αξία για αυτά τα άτομα .
Πρώτα άνθρωπος και μετέπειτα οποιοσδήποτε εγκόσμιος τίτλος ,π.χ γιατρός ,δάσκαλος ,πολιτικός η κάτι άλλο ..,
Συνάντησα έναν γιατρό ,ο οποίος είναι πρώτα άνθρωπος και μετά γιατρός .
Το πρόβλημα είναι κάποιοι ασθενείς προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν και του δημιουργούν τεράστια προβλήματα .
Τον ρώτησα ,γιατί συνεχίζει να είναι άνθρωπος και μετά γιατρός και μου απάντησε :
Διότι αυτό με ικανοποιεί και όσες φορές στο παρελθόν προσπάθησα να αλλάξω νοοτροπία ,χαρακτήρα ,μου προέκυψαν σοβαρά προβλήματα υγείας .


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 03, 2019 11:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αυτογνωσία είναι το θεμέλιο πάνω στο οποίο θα δομηθεί ο χαρακτήρας .
Επειδή όμως ο εαυτός μας είναι άπειρος ,το κάθε άτομο τον δομεί περιορισμένα ,δηλαδή είναι αδιανόητο να κατακτήσει ένα οποιοδήποτε ανθρώπινο Ον ,την πλήρη απειροσύνη .
Το πρόβλημα είναι το μέγεθος .
Δεν μπορεί να χωρέσει σε κανέναν εγκέφαλο.
Έτσι αυτός αναγκαστικά προσαρμόζει την πραγματικότητα την οποία βιώνει ,στην καθημερινότητα του ,σύμφωνα με τον ατομικό τρόπο σκέψης .
Ότι σκέφτεται ένα άτομο ,αυτό είναι.
Η σκέψη έχει τα όρια της ,αδυνατεί να συλλάβει το άπειρο μέγεθος του κόσμου .
Συμβιβάζεται κάποια στιγμή ,με το περιβάλλον στο οποίο υπάρχει και κινείται το άτομο και προσπαθεί να εναρμονισθεί ,με αυτό.
Τα αποτελέσματα είναι διαφορετικά από άτομο σε άτομο.
Κάποια άτομα σταματάνε στην επιβίωση και ζούνε για να τρώνε .
Κάποια άλλα προχωρούν περισσότερο και την διαμορφώνουν ποιοτικά ,δηλαδή πέρα από το καθημερινό φαγητό και τις υπόλοιπες ανάγκες επιβίωσης ,κατακτούν και γεύονται ,απολαμβάνουν τα προνόμια τα οποία κατέκτησαν .
Αυτά είναι συσσώρευση υλικού πλούτου ,τον οποίο επενδύουν ,για ταξίδια ,υλικά αντικείμενα ,όπως αυτοκίνητο , ιδιοκατοίκησίν, διασκέδαση, πλούσια γεύματα και οτιδήποτε γουστάρουν και μπορεί να κατακτηθεί μέσω του χρήματος .
Αυτά τα άτομα ζούνε για να απολαμβάνουν κάθε είδους υλιστικών προϊόντων.
Μια άλλη κατηγορία ,να την πούμε έτσι ,είναι τα άτομα τα οποία θέλουν και κατορθώνουν τελικά να αποφασίζουν για τον τρόπο επιβίωσης των συνανθρώπων τους .
Πίσω από αυτήν την σκηνή ,υπάρχει ένα τεράστιο πολύπλοκο σύστημα εξουσίας ,το οποίο ελέγχει την συνολική ,καθολική πρόοδο της ανθρωπότητας στον πλανήτη .
Μια άλλη ομάδα είναι ,τα άτομα τα οποία ασχολούνται αποκλειστικά με την αυτογνωσία και συγκεκριμένα προσπαθούν να αυτοπροσδιορισθούν .Δηλαδή όλα εκείνα τα συνειδητοποιημένα άτομα ,που γνωρίζουν ποια είναι και τι είναι.
Με αυτήν την τελευταία ομάδα ,που είναι η μικροσκοπικότερη ,προτείνω να ασχοληθούμε .
Διότι στην καθημερινότητά τους δεσπόζει το δαιμόνιο της φιλοσοφίας ,μέσω της οποίας προσπαθούν να διαμορφώσουν εκείνον τον χαρακτήρα ,που θα τους ωθήσει να εκπληρώσουν την αιτία για την οποία υπάρχουν ατομικά .
Να δούμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν και πως τα διαχειρίζονται ,ώστε να τα επιλύσουν με αρμονικό τρόπο.
Φίλε αναγνώστη αν εκτιμάς ότι ανήκεις σε αυτήν την ομάδα ,μπορείς να προσφέρεις στο θέμα.
Σκέψου και γράψε ,για την ατομική σου προσπάθεια .
Δεν προσπαθούνε όλοι σε αυτήν την ομάδα ,με τον ίδιο τρόπο ,την ίδια μέθοδο ,να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα ,το οποίο είπαμε είναι ,να εκπληρώσουν τον ατομικό λόγο ύπαρξης .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 05, 2019 3:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά της αυτογνωσίας;

1) Να μπαίνω στη θέση του άλλου.

2) Να αναγνωρίζω τα ελαττώματα των άλλων και τα δικά μου.

3) Να αναγνωρίζω τις ικανότητες των άλλων και τις δικές μου.

4) Να προσπαθώ να μειώνω τα ελαττώματά μου και να προάγω τις ικανότητές μου και να κάνω το ίδιο για τους άλλους γινόμενος πρότυπο προς μίμηση ή προς αποφυγή.

5)Να γνωρίζω στοιχειωδώς την παγκόσμια Ιστορία και την Κοινωνική Ψυχολογία για να ξέρω ότι μπορώ να γίνω θηρίο υπό ορισμένες συνθήκες ή υπεύθυνο άτομο.

6)Να μην χρειάζομαι τον φόβο ή τον θαυμασμό των άλλων για να κάνω κάτι αλλά την εσωτερική ανάγκη για αλήθεια,ομορφιά και δικαιοσύνη.

7)Να διακρίνω τη φιλία από την παρέα,το δίκαιο από το συμφέρον,το φυσικό απ' το υποκατάστατο,την αλήθεια απ' τη γνώμη,την ομορφιά στην αληθινή Τέχνη απ' τη μόδα.

8 ) Ν' αντιστέκομαι στη γνωστική και συναισθηματική σύγχυση με τη Λογική,τη Φιλοσοφία,την Ατομική Ψυχολογία.

9) Να μην είμαι εχθρός του παιδιού μέσα μου αλλά ούτε της ωριμότητας.

10) Να μην θεωρώ κάποιες ιδέες ως αναπαλλοτρίωτες,εκτός απ' τον ανθρωπισμό και τη φυσική δικαιοσύνη.

11);
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 05, 2019 7:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά της αυτογνωσίας;


Νομίζω ότι το λέει η ίδια η λέξη.
Αυτογνωσία θα πει, να γνωρίσω ποιος είμαι , τι είμαι, και βεβαίως , πως έγινα αυτός που είμαι.

Στο παραμυθάκι της “Γένεσης”, είμαι η “εικόνα και ομοίωση” του Γιαχβέ, και βεβαίως δεν έχω καμία σχέση ομοίωσης με τα άλλα ζώα , όπου ο Γιαχβέ απλά , είπε και έγιναν.
Αυτά στην βίβλο και στην μυθολογία των αρχαίων

Στις μέρες μας , η γνώση της καταγωγής μας , διαφέρει του μύθου.
Αν καταφέρουμε να απαλλαγούμε από αυτή την μυθική και εγωιστική ανωτερότητα του είδους, και εξετάσουμε σοβαρά την εξελικτική μας πορεία σαν ζώο , θα εντοπίσουμε το “ζώο” μέσα μας , όπως αυτό καταγράφεται στο “δικό” μας “πρόγραμμά” (γενετικό κώδικα) , σαν είδος , σαν γένος , σαν οικογένεια , σαν άτομο .

Αυτό το “πρόγραμμα” , είναι ο ένας παράγοντας που θα διαμορφώσει τον δικό μας ξεχωριστό χαρακτήρα, την δική μας “συνείδηση”.
Είναι το “ασυνείδητο” μέρος της , αυτό που – κατά την γνώμη μου- ο Σωκράτης είχε εντοπίσει πριν τον Φρόιντ , και το ονόμαζε “δαιμόνιο” , καθώς είναι ο “ενστικτώδης” αντίπαλος της ηθικής μας , όπως αυτή διαπλάθεται από την οικογένεια , το σχολείο , την κοινωνία μας , αυτό που ο Φρόιντ ονόμασε “συνειδητό” , το άλλο μέρος της “συνείδησης”.
Η αναλυτική συμπλεγματική ψυχολογία εξετάζει και αναφέρεται στις συγκρούσεις συνειδητού / ασυνειδήτου και στην διαμόρφωση των χαρακτήρων του ανθρώπου, μια περίπλοκη διαδικασία σε συνεχή εξέλιξη.

Κοντολογίς , αυτογνωσία είναι να έχεις πλήρη συνείδηση του τι είσαι , να έχεις δηλαδή όσο μπορείς καλύτερη γνώση της εξελικτικής σου πορείας σαν είδος , της οικογενειακής και κοινωνικής διαπαιδαγώγησης, αλλά και της ατομικής και αναλυτικής ψυχολογίας στην διαμόρφωση του χαρακτήρα σου, μια πολύ περίπλοκη διαδικασία που θα μπορούσε να οδηγήσει σε διαφορετικούς χαρακτήρες , ακόμα και μονοζυγωτικά δίδυμα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 07, 2019 7:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά της αυτογνωσίας;
11) Η αυτοκριτική .
12) Η αγάπη για την φύση, τον συνάνθρωπο, τον πλανήτη ,την εξέλιξη, τον άγνωστο εαυτό μου .
13) Η τάση προς τον αυτοπροσδιορισμό.
14) Η μελέτη του χαρακτήρα και της προσωπικότητας που διαμορφώνω .
15) Το ψάξιμο & η αναζήτηση ενός πιθανού σκοπού της ατομικής μου ύπαρξης .
16) Η σοβαρή ενασχόληση με όλα τα αντίθετα ζεύγη εννοιών .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 07, 2019 9:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα! Αξίζει ,όμως,να προσπαθήσει κανείς έστω για το ελάχιστο.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 08, 2019 4:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλή μας μέρα. 
17) Αυτογνωσία είναι να γνωρίζεις ένα μέρος της λειτουργείας του εγκεφάλου σου και να αναβαθμίζεις σε τακτικά χρονικά διαστήματα τις απόψεις σου για το μυστήριο της ζωής. 
1Cool Να μην εγκαταλείψεις ποτέ την προσπάθεια να βρεις όλη την αλήθεια,για τον κόσμο του οποίου είσαι μικροσκοπικό κομμάτι. 


Ναι Ιωάννη είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο μας, αλλά γιατί να προτιμήσουμε να ασχοληθούμε με εύκολα και αυτονόητα πράγματα ? 


Αφού τελειώσουμε με τα χαρακτηριστικά της αυτογνωσίας, παραθέτοντας τα έτσι,όπως ο καθένας με τον ξεχωριστό ευατο του τα αντιλαμβάνεται, μπορούμε να ασχοληθούμε με το καθένα λεπτομερώς,να διακρίνουμε τις διαφορές αντίληψης μεταξύ μας και φυσικά να προσπαθήσουμε να ριξουμε φώς στις αιτίες,που το κάθε άτομο σκέφτεται διαφορετικά για τον εαυτό του . 
Σίγουρα ο καθένας μας ,έχει κάτι να προσφέρει ,αν πράγματι τον απασχολεί η αυτογνωσία.....,, 
Καλή μας όρεξη για αυτήν την δύσκολη αναζήτηση & μελέτη.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ στις Δευ Απρ 08, 2019 4:30 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 08, 2019 4:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συνοπτικά & συνθετικά ,για την διαμόρφωση του χαρακτήρα ,ευθύνονται οι γενετικές καταβολές και το περιβάλλον .
Στις γενετικές καταβολές είναι γραμμένος ο χαρακτήρας που θα διαμορφώσει ένα άτομο και από το περιβάλλον απομένει η υποστήριξη, για να εκδηλωθεί.
Αν το περιβάλλον δεν είναι ευνοϊκό και δεν στηρίξει το έμφυτο υλικό του ατόμου ,θα επέλθει τροποποίηση ,μερική η ολική του χαρακτήρα .
Στην σημερινή εποχή σε κάθε άτομο ,όλες οι καταβολές ,με τα έμφυτα στοιχεία πάνε σχεδόν πάντοτε χαμένα ,διότι το περιβάλλον έχει εξελιχθεί σε πλανήτη αποκλειστικής παραγωγής & διαιώνισης χειραγωγημένων ατόμων .
Για αυτόν τον λόγο είναι τόσο σημαντική η ενασχόληση του ατόμου με την αυτογνωσία .
Διότι μέσω αυτής της αναζήτησης ,μπορεί να ανακαλύψει τον πρωταρχικό χαρακτήρα ,που του στέρησε η εξουσία παραγωγής χειραγωγημένων Όντων ,ατόμων .
Είναι εφικτό ,αν ο μελετητής το πάρει σοβαρά το θέμα και αφοσιωθεί για μεγάλο χρονικό διάστημα σε αυτήν την επιδίωξη .
Μέσω της αυτογνωσίας επομένως μαθαίνει ,ποιος και τι είναι ,διότι μελετάει τον εαυτό του .
Αυτό βέβαια ισχύει στην θεωρία .
Αν ένα άτομο το κάνει πράξει ,το υλοποιήσει ,εξαρτάται από τον βαθμό θέλησης του .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 09, 2019 7:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλή μας μέρα.
Η χειραγώγηση πάει σύννεφο στον πλανήτη μας.
Όλες οι κοινωνίες έχουν πέσει θύμα αυτής της εξουσίας.
Την βιώνουμε όλοι από την κούνια μας.
Την συνηθιζουμε ,εθιζομαστε και τελικά υποτασσόμαστε σε αυτήν .
Όσοι δεν ασχολούνται με την αυτογνωσία και είναι η κατά συντριπτική πλειονότητα των ανθρώπων,πολωνονται στο ατομικό συμφέρον , μέσα στο οποίο κινούνται οι ατομικές υπάρξεις τους από την γέννα μέχρι τον θάνατο.
Ο χαρακτήρας τον οποίο δείχνουνε προς τα έξω , καλύπτεται από μάσκες αρμονικών συμπεριφορών , ώστε να εκμεταλλευτούν τον συνάνθρωπο ,την καλοσύνη,την , αφέλεια ,την υπομονή ,την αρετή του ,ώστε να αποκομίσουν ατομικά ωφέλη,η στην χειρότερη περίπτωση αν ο συνάνθρωπος είναι πιο μαλαγανας,να υποστούν την μικροσκοπικοτερη εφικτή εκμετάλλευση από αυτόν .
Έτσι εργάζονται σχεδόν όλοι οι χαρακτήρες στον πλανήτη .
Ο ένας προσπαθεί να κοροϊδέψει τον άλλον και όποιον πάρει ο χάρος...,,,
Οι ελάχιστοι που ασχολούνται σοβαρά με την γνώση εαυτού, αυτογνωσία, προσπαθούν να κρατάνε την ισορροπία μεταξύ ατομικού & ομαδικού συμφέροντος.
Οι προχωρημένοι γνωρίζουν άριστα ότι επιβάλεται να το κάνουν σε καθημερινή βάση 24 ώρες το 24 όρο.
Διότι βίωσαν τις επιπτώσεις που έχει η προσποίηση διαφορετικού χαρακτήρα ,από τον πραγματικό στο πετσί τους.
Οι μη κατέχοντες αυτογνωσία , επίσης βιώνουν αυτές τις επιπτώσεις ,αλλά δεν συνειδητοποιουν από πού προέρχονται και συνεχίζουν να προσπαθούν να κοροϊδεύουν και να κοροϊδευονται.
Ανάλογα με τον βαθμό γνώσης εαυτού που κατακτά ένα άτομο, μπορεί να αλλάξει μέρη (χούγια)του χαρακτήρα,η ακόμα και ολόκληρο τον χαρακτήρα του.
Επομένως η αυτογνωσία είναι το σημαντικότερο πράγμα για κάθε άτομο, αλλά λόγω άγνοιας,σχεδόν ούλοι δεν ασχολούνται σοβαρά με την γνώση εαυτού,την αυτογνωσία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 09, 2019 10:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα! Αξίζει ,όμως,να προσπαθήσει κανείς έστω για το ελάχιστο.


Δύσκολα δεν θα τα έλεγα.
Βεβαίως είναι πολλοί οι παράγοντες που υπεισέρχονται και θα πρέπει να εξετάσει κάποιος, αν θέλει να έχει μια όσο το δυνατόν καλύτερη “εικόνα” του εαυτού του.
Το “Γνώθι σαυτόν” , είναι ένα συνεχές ταξίδι γνώσης των έμφυτων (φυσιολογικών) επιθυμιών του ατόμου , τη κατανόηση των μηχανισμών που τις διαμορφώνουν, και την σχέση τους με τα ανθρώπινα “πάθη” , όπως αυτά τα προσεγγίζει η ψυχολογία του “βάθους” , μια πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη , και είναι αυτά – τα “πάθη” - που διαμορφώνουν τον χαρακτήρα του ανθρώπου.

Μια διαδικασία όχι τόσο δύσκολη, περίπλοκη ίσως, και όπως και να έχει το θέμα , άκρως ενδιαφέρουσα .

Όσο ποιο πολύ γνωρίζει κάποιος τον εαυτό σου, τόσο ποιο πολύ συγκαταβατικός γίνεται με τους συνανθρώπους του.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 09, 2019 8:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ένα μεγάλο ζήτημα χειραγώγησης είναι η μετάθεση της ευθύνης σε άλλους.Δεν είμαστε όλοι υπεύθυνοι για τα πάντα αλλά ούτε άμοιροι ευθυνών για τα πάντα.

https://www.youtube.com/watch?v=xOYLCy5PVgM
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 09, 2019 10:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Ένα μεγάλο ζήτημα χειραγώγησης είναι η μετάθεση της ευθύνης σε άλλους.Δεν είμαστε όλοι υπεύθυνοι για τα πάντα αλλά ούτε άμοιροι ευθυνών για τα πάντα.

https://www.youtube.com/watch?v=xOYLCy5PVgM

εκτος απο μιλγκραμ, και asch
https://www.youtube.com/watch?v=TYIh4MkcfJA

και σε πιο χιουμοριστικη version
https://www.youtube.com/watch?v=gURWZyzQDZQ



πιο ουσιαστικά ομως, νομιζω το θετει η κοπελια εδω:
https://www.youtube.com/watch?v=BKO5t6d0kMk
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 10, 2019 10:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα πειράματα Milgram και asch τα είχαμε εξηγήσει πριν χρόνια .
Είναι δύο έρευνες διαφορετικής αναφοράς .

Προφανώς κάθε γνώση της συμπεριφοράς μεμονωμένων ατόμων ή ομάδας ατόμων , συμβάλει και στην γνώση του εαυτού μας ως ατόμου του ίδιου είδους .
Ακόμα και η γνώση της συμπεριφοράς των ανώτερων θηλαστικών συμβάλει, όπως για παράδειγμα το πείραμα με τους δέκα χιμπατζήδες , την μπανάνα στην κορυφή μιας σκάλα και το μπουγέλο, που είχαμε και αυτό είχαμε κουβεντιάσει παλιά

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 10, 2019 10:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Ένα μεγάλο ζήτημα χειραγώγησης είναι η μετάθεση της ευθύνης σε άλλους.Δεν είμαστε όλοι υπεύθυνοι για τα πάντα αλλά ούτε άμοιροι ευθυνών για τα πάντα.

https://www.youtube.com/watch?v=xOYLCy5PVgM


Με την βαθύτερη γνώση του εαυτού μας , που προϋποθέτει και γνώση του συλλογικού ασυνειδήτου , όπως αυτό εξελίχτηκε σε βάθος χρόνου και σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον, με αυτό των ανώτερων θηλαστικών, κατανοούμε καλύτερα τις συμπεριφορές των συνανθρώπων μας , ειδικά του εγγύτερου περιβάλλοντός μας.
Για την κατανόηση της συμπεριφοράς ατόμων άλλων λαών, απαιτούνται και γνώσεις ιστορίας , κοινωνιολογίας, θρησκείας κλπ κλπ , που χειραγωγούν σε κάποιο βαθμό το συνειδητό μέρος της συνείδησης των ατόμων και διαμορφώνουν τους χαρακτήρες των ατόμων.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 10, 2019 4:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Ένα μεγάλο ζήτημα χειραγώγησης είναι η μετάθεση της ευθύνης σε άλλους.Δεν είμαστε όλοι υπεύθυνοι για τα πάντα αλλά ούτε άμοιροι ευθυνών για τα πάντα.


Επομένως ο χαρακτήρας που διαμορφώνω μέσω αυτογνωσίας ,είναι αυτός που καθορίζει τον βαθμό αυτοσυνείδησης ,του αν είμαι πιόνι ,μέρος της χειραγώγησης ,η αν έχω απελευθερωθεί πλήρως από αυτήν .
Διευκρίνιση :
Την αυτογνωσία και τον βαθμό κατάκτησης της, δεν την περιορίζω στην ατομική γνώση που κατακτά ένα άτομο ,για διάφορα θέματα ,όπως π.χ αυτό της καταγωγής του ,αλλά την τοποθετώ στο σημείο του άπειρου .
Αυτό αποτελεί μια αναγκαιότητα για την εξέλιξη της συνείδησης ,εάν ένα άτομο συνειδητοποιήσει ότι το περιβάλλον στο οποίο εκδηλώνονται οι ανθρώπινες υπάρξεις ,είναι άπειρο.
Μα ακόμη και αν περιορίσει μια συνείδηση(ανθρώπινη συνείδηση) την αυτογνωσία ,σε πιο χαμηλό επίπεδο και πάλι προσπαθώντας να οριοθετήσει κάποια πράγματα ,π.χ όπως την γνώση ,θα διαπιστώσει αργά η σύντομα ότι ,είναι άπειρη η γνώση που μπορεί να κατακτηθεί .
Είναι άπειρη η συνείδηση που μπορεί να κατακτηθεί.
Είναι άπειρος ο κόσμος .
Επέλεξε αυτόν τον εαυτό που σου ταιριάζει ,φόρεσε τον κοστούμι πάνω σου και όταν το βαρεθείς το αλλάζεις …,,,,,όσες φορές γουστάρεις .

Και ίσως κάποτε να σε χαρακτηρίζει το άπειρο και να δεσπόζει στην ζωή σου .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center