Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Βιωματα Θανατου
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
thanos777
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 18 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 57

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 18, 2011 11:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:

Προσωπικά είχα δύο συγκλονιστικά βιώματα.
Το πρώτο στις 22 Οκτωβρίου του 2004, παραμονές μιας επέμβασης καρκίνου, όπου και "συνάντησα" τον γέροντα Παϊσιο,
και ένα δεύτερο "απόλυτα υπερβατικό"-για τις αντοχές μου- στις 15 Αυγούστου του 2008, μετά από την συμμετοχή μου στην αγρυπνία της Θεοτόκου το προηγούμενο βράδυ στο μοναστήρι του γέροντα στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης.


Αδερφε Σπυρο γνωριζες κ εσυ τον Γεροντα Παισιο??? Εγω ειχα παει κ το "επαιζα" ορθολογιστης κ αθεος ωσπου με ειδε κ μου λεει "Θαναση γιατι σταματησες τη βυζαντινη μουσικη?? Ετσι εδιωξες τον Χριστο μας"...Εγω εμεινα αγαλμα..Οντως οταν ημουν 15 χρονων ειχα αρχισει βυζαντινη μουσικη την οποια σταματησα θελοντας να απορριψω τον Θεο...Απο τοτε παω καθε χρονο στο Αγιο Ορος...ΖΕΙ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
thanos777
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 18 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 57

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 18, 2011 11:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Το μονο που "σχολιασε" ηταν το εντονο συναισθημα που ειχε, του γιατι να επιστρεψει πισω, οταν σταματησε η κινηση προς το εσωτερικο φως και ενιωσε οτι θα επεστρεφε.


Ο θειος μου ειχε παθει ανακοπη κ ειδε ακριβως αυτο..Να περναει ενα τουνελ μπαινοντας σε ενα λευκο φως κ υστερα καθως τον επανεφεραν ειπε πως δεν ηθελε να γυρισει πισω γιατι εβλεπε εναν Αντρα (σαν τον ΧΡΙΣΤΟ μας) στα λευκα ο οποιος του εκανε νευμα κ τον τραβουσε προς τα εκει...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 18, 2011 11:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλέ μου Θάνο,
ο γέροντας κοιμήθηκε το 1994.

Και όχι, δεν τον γνώρισα ποτέ. Μόνο κάτι φήμες στις οποίες δεν έδινα καμμία βάση (μέχρι το 2004, δεν είχα και τις καλύτερες σχέσεις με αυτό που αποκαλούμε θρησκεία.. Laughing )
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 18, 2011 11:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

thanos777
έγραψε:
skapaneas έγραψε:

Το μονο που "σχολιασε" ηταν το εντονο συναισθημα που ειχε, του γιατι να επιστρεψει πισω, οταν σταματησε η κινηση προς το εσωτερικο φως και ενιωσε οτι θα επεστρεφε.


Ο θειος μου ειχε παθει ανακοπη κ ειδε ακριβως αυτο..Να περναει ενα τουνελ μπαινοντας σε ενα λευκο φως κ υστερα καθως τον επανεφεραν ειπε πως δεν ηθελε να γυρισει πισω γιατι εβλεπε εναν Αντρα (σαν τον ΧΡΙΣΤΟ μας) στα λευκα ο οποιος του εκανε νευμα κ τον τραβουσε προς τα εκει...

thanos777

Σε καποια εσωτερικα μονοπατια φωτος, ακολουθειται ο διαλογισμος της καρδιας, ο οποιος βασιζεται στο περασμα μεσα απο ενα τουνελ φωτος που μοιαζει συμφωνα τη μαρτυρια που παραθετουν πολλοι με το τουνελ κατα την εξοδο απο το σωμα !

Λες απο 'κει να περναγε ο Αποστολος Παυλος ο " καθε ημερα αποθνησκων" ; Cool



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 12:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Καλέ μου Θάνο,
ο γέροντας κοιμήθηκε το 1994.

Και όχι, δεν τον γνώρισα ποτέ. Μόνο κάτι φήμες στις οποίες δεν έδινα καμμία βάση (μέχρι το 2004, δεν είχα και τις καλύτερες σχέσεις με αυτό που αποκαλούμε θρησκεία.. Laughing )

Σπυρο

Ενας ανατολιτης σοφος και δασκαλος λεγει οτι : αν ειναι να βρει ενας ανθρωπος το δρομο του στη ζωη αυτο θα γινει γυρω στα τριανταπεντε του !

Αληθευει για σενα ;




ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
thanos777
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 18 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 57

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 12:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Καλέ μου Θάνο,
ο γέροντας κοιμήθηκε το 1994.

Και όχι, δεν τον γνώρισα ποτέ. Μόνο κάτι φήμες στις οποίες δεν έδινα καμμία βάση (μέχρι το 2004, δεν είχα και τις καλύτερες σχέσεις με αυτό που αποκαλούμε θρησκεία.. Laughing )


Τι εγινε το 2004 με τον Γεροντα..Αν μπορεις κ θελεις πες μου πως σου φανερωθηκε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
thanos777
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 18 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 57

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 12:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Σε καποια εσωτερικα μονοπατια φωτος, ακολουθειται ο διαλογισμος της καρδιας, ο οποιος βασιζεται στο περασμα μεσα απο ενα τουνελ φωτος που μοιαζει συμφωνα τη μαρτυρια που παραθετουν πολλοι με το τουνελ κατα την εξοδο απο το σωμα !

Λες απο 'κει να περναγε ο Αποστολος Παυλος ο " καθε ημερα αποθνησκων" ; Cool


Το σιγουρο ειναι οτι υπαρχει μετα θανατον ζωη.Εξαλλου ο Χριστος ειπε "Εγω ειμι η Αναστασις κ η Ζωη, ο πιστευων εις εμε καν αποθανει ,ζησεται!"..ο Γερων Παισιος ελεγε "οσοι πεθανουν χωρις να ειχαν πιστεψει το Χριστο τοτε η ψυχη αυτων θα ειναι σε μια κατασταση αγωνιας κ φοβου περιπλανωμενη στο κενο.Αυτο που λεμε "κολαση".Αντιθετα οσοι ειχαν πιστεψει Αυτον θα Τον δουν κ διπλα Του θα ζησουν αιωνια".Εγω τα πιστευω αυτα.Καποτε ημουν ορθολογιστης.Η Ορθοδοξια ομως με συνεπηρε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 12:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

thanos777
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:

Σε καποια εσωτερικα μονοπατια φωτος, ακολουθειται ο διαλογισμος της καρδιας, ο οποιος βασιζεται στο περασμα μεσα απο ενα τουνελ φωτος που μοιαζει συμφωνα τη μαρτυρια που παραθετουν πολλοι με το τουνελ κατα την εξοδο απο το σωμα !

Λες απο 'κει να περναγε ο Αποστολος Παυλος ο " καθε ημερα αποθνησκων" ; Cool


Το σιγουρο ειναι οτι υπαρχει μετα θανατον ζωη.
Εξαλλου ο Χριστος ειπε "Εγω ειμι η Αναστασις κ η Ζωη, ο πιστευων εις εμε καν αποθανει ,ζησεται!"..
ο Γερων Παισιος ελεγε "οσοι πεθανουν χωρις να ειχαν πιστεψει το Χριστο τοτε η ψυχη αυτων θα ειναι σε μια κατασταση αγωνιας κ φοβου περιπλανωμενη στο κενο.
Αυτο που λεμε "κολαση".
Αντιθετα οσοι ειχαν πιστεψει Αυτον θα Τον δουν κ διπλα Του θα ζησουν αιωνια".
Εγω τα πιστευω αυτα.Καποτε ημουν ορθολογιστης.
Η Ορθοδοξια ομως με συνεπηρε.

Και το ζητουμενο ειναι να καταφερει η Επιστημη να το αποδειξει στην Πραξη... Smile



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
thanos777
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 18 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 57

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 12:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
thanos777
έγραψε:
skapaneas
έγραψε:

Σε καποια εσωτερικα μονοπατια φωτος, ακολουθειται ο διαλογισμος της καρδιας, ο οποιος βασιζεται στο περασμα μεσα απο ενα τουνελ φωτος που μοιαζει συμφωνα τη μαρτυρια που παραθετουν πολλοι με το τουνελ κατα την εξοδο απο το σωμα !

Λες απο 'κει να περναγε ο Αποστολος Παυλος ο " καθε ημερα αποθνησκων" ; Cool


Το σιγουρο ειναι οτι υπαρχει μετα θανατον ζωη.
Εξαλλου ο Χριστος ειπε "Εγω ειμι η Αναστασις κ η Ζωη, ο πιστευων εις εμε καν αποθανει ,ζησεται!"..
ο Γερων Παισιος ελεγε "οσοι πεθανουν χωρις να ειχαν πιστεψει το Χριστο τοτε η ψυχη αυτων θα ειναι σε μια κατασταση αγωνιας κ φοβου περιπλανωμενη στο κενο.
Αυτο που λεμε "κολαση".
Αντιθετα οσοι ειχαν πιστεψει Αυτον θα Τον δουν κ διπλα Του θα ζησουν αιωνια".
Εγω τα πιστευω αυτα.Καποτε ημουν ορθολογιστης.
Η Ορθοδοξια ομως με συνεπηρε.

Και το ζητουμενο ειναι να καταφερει η Επιστημη να το αποδειξει στην Πραξη... Smile



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ



Συμφωνα με την Επιστημη η ψυχη του ανθρωπου υπαρχει(!!!) κ μαλιστα ζυγιζει 0,25 γραμμαρια νομιζω!.Το θεμα ειναι οτι για τους φυσικους η ψυχη με το που βγαινει απο το σωμα εξαϋλωνεται δηλαδη χανεται διαλυομενη σε μικρα μορια.Για το Χριστιανισμο ο ανθρωπος αποτελειται απο Υλη κ Πνευμα(Νεοπλατωνισμος) κ το Πνευμα δε χανεται αλλα υπαρχει αυτονομο μετα το χωρισμο εκ του σωματος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 12:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ Θάνο φοβάμαι πως θα σε απογοητεύσω.
Το συγκεκριμένο βίωμά μου το βλέπω ως Θείο δώρο και έτσι θέλω να το διατηρήσω: ως δώρο.

Αγαπητέ μου Σκαπανέα, ακριβώς έτσι, στα 35.. έχασα τη μπάλα.
Πραγματικό χάσιμο όμως! Laughing

Πάντως φίλοι μου, εάν το ψάξει κανείς, θα διαπιστώσει ότι υπάρχει πολύ περισσότερος ορθολογισμός στον δογματικό πυρήνα του Ορθόδοξου Χριστιανισμού από τον ορθολογισμό των δογμάτων της επιστήμης.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 12:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θάνο, ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί όταν χρησιμοποιούμε την επιστήμη ή όταν επιχειρούμε να θεολογήσουμε..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
thanos777
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 18 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 57

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 12:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Αγαπητέ Θάνο φοβάμαι πως θα σε απογοητεύσω.
Το συγκεκριμένο βίωμά μου το βλέπω ως Θείο δώρο και έτσι θέλω να το διατηρήσω: ως δώρο.

Αγαπητέ μου Σκαπανέα, ακριβώς έτσι, στα 35.. έχασα τη μπάλα.
Πραγματικό χάσιμο όμως! Laughing

Πάντως φίλοι μου, εάν το ψάξει κανείς, θα διαπιστώσει ότι υπάρχει πολύ περισσότερος ορθολογισμός στον δογματικό πυρήνα του Ορθόδοξου Χριστιανισμού από τον ορθολογισμό των δογμάτων της επιστήμης.


Δεν πειραζει φιλε Σπυρο.Χαιρομαι παντως γιατι θαυμαζω την Προνοια του Θεου που ακομα κ εσυ που δεν πιστευες ,δεν σε αφησε να χαθεις αλλα με αυτα τα θαυματα σε κρατησε διπλα Του.Ο Ιησούς Χριστός ο οποίος θέλει Πάν άνθρωπο σωθείναι καί είς επίγνωσιν αληθείας ελθείν, μας προτρέπει ...ΕΡΧΟΥ ΚΑΙ ΙΔΕ.
Ο Χριστός μας περιμένει νά κάνουμε τό πρώτο βήμα γιά νά κάνει καί αυτός τά υπόλοιπα 99 καί νά μάς συναντήσει. Το θέμα της πίστης δεν είναι θέμα γούστου. Είναι θέμα ανοιχτού μυαλού και λογικής. Στενοκέφαλος είναι αυτός που νομίζει ότι το μόνο που υπάρχει είναι ότι του μαρτυρούν οι αισθήσεις του. Και ενώ έχει τα μάτια του μυαλού του κλειστά, νομίζει ότι βλέπει δεινόσαυρους εκατομμύρια χρόνια πριν. Πιο ψαγμένοι και πιο αφυπνισμένοι άνθρωποι από τους Ορθόδοξους δεν υπάρχουν. Ήδη από την εποχή των Αποστόλων μας την πέφτει κάθε είδους εξυπνάκιας και μας παροτρύνει να ψαχτούμε και καλά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
thanos777
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 18 Απρ 2011
Δημοσιεύσεις: 57

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 12:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Θάνο, ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί όταν χρησιμοποιούμε την επιστήμη ή όταν επιχειρούμε να θεολογήσουμε..


Εκανα καποιο λαθος?? Διορθωσε με...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 8:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros
έγραψε:


Αγαπητέ μου Σκαπανέα, ακριβώς έτσι, στα 35.. έχασα τη μπάλα.
Πραγματικό χάσιμο όμως! Laughing

Πάντως φίλοι μου, εάν το ψάξει κανείς, θα διαπιστώσει ότι υπάρχει πολύ περισσότερος ορθολογισμός στον δογματικό πυρήνα του Ορθόδοξου Χριστιανισμού από τον ορθολογισμό των δογμάτων της επιστήμης.

Δηλαδη Σπυρο σου "εδωσε" και καταλαβες για τα καλα, ε ; Cool
Σου "Αλλαξε τα Φωτα" κυριολεκτικα οπως λεμε!!! Smile

Η αληθεια παντως ειναι οτι, τοτε που... χανεις τη μπαλα δεν πολυκαταλαβαινεις αυτο σου συμβαινει...
Αν και μπορει να αντιλαμβανεσαι "αμυδρα" οτι κατι ( εξαιρετικα ) σημαντικο εγινε...
Αργοτερα ομως οταν κατασταλαζει ο "κουρνιαχτος" και παραμενει το "φωτεινο μετεωρο" απτοητο, τοτε αντιλαμβανεσαι το τεραστιο δωρο που ελαβες !!!



ΕΝΟΤΗΤΑΤΩΝΠΑΝΤΩΝ
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Darkmind
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 1671

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 19, 2011 10:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

thanos777 έγραψε:

..ο Γερων Παισιος ελεγε "οσοι πεθανουν χωρις να ειχαν πιστεψει το Χριστο τοτε η ψυχη αυτων θα ειναι σε μια κατασταση αγωνιας κ φοβου περιπλανωμενη στο κενο.Αυτο που λεμε "κολαση".Αντιθετα οσοι ειχαν πιστεψει Αυτον θα Τον δουν κ διπλα Του θα ζησουν αιωνια".Εγω τα πιστευω αυτα.Καποτε ημουν ορθολογιστης.Η Ορθοδοξια ομως με συνεπηρε.


Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ ελεγε η ορφική αίρεση στην αρχαία Ελλάδα του 6ου αιώνα και δεν επικράτησε στην συνείδηση των Ελλήνων χάρις στην ιωνική φυσική. Είδες που για ορθόδοξος δεν είσαι και τόσο ψαγμένος; Το βασικό σου δόγμα είναι κλεμμένο!
_________________
Πάντων χρημάτων μέτρον έστιν άνθρωπος

«Η φιλοσοφία στο βαθμό που παραμένει φιλοσοφία δεν μπορεί να συστήσει άμεσα βήματα αλλαγών. Προκαλεί αλλαγές μόνο όσο παραμένει θεωρία. Δεν είναι η θεωρία επίσης μια αυθεντική μορφή πρακτικής;» Theodor W. Adorno
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Επόμενο
Σελίδα 11 από 13

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center