Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

κοσμοθεωρητικό παραλήρημα
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
steppenwolf
Πρύτανης

Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 16, 2008 2:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: κοσμοθεωρητικό παραλήρημα Απάντηση με Συμπερίληψη

κβαντικός εαυτός =κυματοσυνάρτηση( α' φύση συνδεδεμένη με τον Θεό= κβαντικό κενό ως σύνολο )
κβαντικός εαυτός= ηλεκτρόνιο μέρος της κυματοσυνάρτησης? ( β' φύση άρηκτα συνδεδεμένη με τον βιολογικό εαυτό όσο εκείνος υφίσταται )

υποχρέωση - έργο και μερική δέσμευση του κβαντικού εαυτού= η υλοποίηση ηλεκτρονίων που να στηρίζουν το σύστημα βιολογικός εαυτός και η γενική επίβλεψη του συστήματος σε όλα τα επίπεδα του.

σύνολο συμπαντικής ύλης = υλική- φαινομενική εκδήλωση του θεού
σύνολο κβαντικού κενού ( δημιουργού ύλης) = ουσιαστική-αληθινή υπόσταση του Θεού.

κβαντικός εαυτός = υπομονάδα κβαντικού κενου
συνεπως: εαυτός = ομοούσια υπομονάδα Θεού
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
steppenwolf
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 16, 2008 2:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

και συνέχεια

Το ΟΝ - Θεός ανεκδήλωτο ( συνολικό κβαντικό κενό ) εκδηλώνει την ύλη ( σύμπαν ατομικών πυρήνων ) δημιουργόντας έτσι ένα αντικείμενο παρατήρησης.

Το έργο αναπτύσεται και ολοκληρώνεται δια μέσου των ομοούσιων υπομονάδων του ( κυματοσυναρτησεις ) που εκτελώντας δική του εντολή δίνουν στην ύλη σχήματα ( υλοποιόντας ηλεκτρόνια γύρω από τους ατομικούς πυρήνες )
Επιστροφή στην κορυφή
gexrag
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 16, 2008 5:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα παραπάνω είναι κακή μεταφορά ανατολικών θεωριών και ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ αλλά και ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΕΣ αφού χρησιμοποιείται σοφιστικός λόγος για να παρουσιάσει την Θεϊκή υπόσταση.

ΟΧΙ προτιμώ τον ΑΠΤΟ και ΑΠΛΟ λόγο που αποκαλύπτει το Θεώρημα Ύπαρξης του Θεού και όχι τις σοφιστικές ανοησίες.

Να με συμπαθάς καλή μου steppenwolf αλλά αγαπώ τον κατανοητό και απλό λόγο γιατί όχι μόνο δεν θαμπώνει αλλά και δεν θολώνει τα τζάμια την νύκτα όταν επικρατεί η σκοτία όπως έλεγαν οι αρχαίοι και λέμε εμείς οι Πόντιοι την απουσία ΦΩΤΙΣΜΟΥ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
steppenwolf
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 16, 2008 7:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ε, λοιπόν, αν η ροδοπέταλο είναι φιλικά προσκείμενη στις ανατολικες θρησκείες και βλέπειτη σχέση τους με την κβαντομηχανική..........

......... λυπάμαι, αλλά θα αναιράισω την υπόσχεση μου ( ότι αν την έβρισκα θα στην έφαιρνα δεμένη χειροπόδαρα)

......... μάλλον θα την κρατήσω για μένα! Wink

πες μου μόνο οτι διαβάζει και όσσο και καστανέντα κι οτι ακούει tiesto και έδεσε το γλύκο! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
steppenwolf
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 16, 2008 7:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και για να απαντήσω και σοβαρά:

gexrag , κάθε είδους δογματισμός είναι πρόβλημα.
Ακόμα και οι καλύτερες προθέσεις μιας θρησκευτικής παράδοσης, χάνουν τον δρόμο τους όταν πέσουν στον δογματισμό.
Δογματισμός σημαίνει πνεύμα που έχει χάσει την καθαρότητά του.

Ο Όσσο, ένα από τα πιο ανοιχτά μυαλά κατά τη γνώμη μου, που στα βιβλία του συνήθως χρησιμοποιεί την λέξη ''είναι'' για να αποφύγει τον ''χρωματισμό'' του Θεού, όποτε έχει χρησιμοποιήσει στα ίδια βιβλία τις λέξεις ''Θεός'' '' Ιησούς Χριστός'' αλλά και ''Βούδας'' κλπ τις αντιμετωπίζει πάντα με τον ίδιο σεβασμό, θεωρόντας πως είναι οι διαφορετικές προσεγγίσεις διαφορετικών κοσμοθεωριών διαφορετικών πολιτισμών για να περιγράψουν το ίδιο πράγμα.
Επιστροφή στην κορυφή
gexrag
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 16, 2008 9:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΑΙ καλή μου συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

Σέβομαι κάθε θρησκεία και ειδικά τους πιστούς της αφού είναι πλανεμένοι από προσθήκες που αλοιώσαν σε βαθμό που καταρρέει ο Λόγος του Θεού όταν στην Καινή Διαθήκη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να συμβεί αυτό.

Έχοντας υπόψην μου την δεύτερη αναφορά στον Όσσο από εσένα, τον οποίο ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ, τον έχω αγαπήσει και θα είναι η επόμενη μελέτη μου σε όποια γραφή του πέσει πρώτη υπόψην μου.

Αν παρατήρησες αναφέρομαι συχνά ΚΑΙ ΜΟΝΟ στην πίστη και αποφεύγω τα δόγματα. Έχοντας παρουσιάσει ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΚΑΤΑΡΡΙΠΤΕΣ της παρουσίας του Θεού μένω σε αυτές. Τέλος αντιμετωπίζω με αγάπη τους μουσουλμάνους αλλά και τους άθεους και φυσικά σέβομαι ΟΛΟΥΣ τους συνομιλητές. Απλά μερικές φορές διασκεδάζω όταν παρουσιάζονται φαινόμενα σοφιστιών ή στείρας άρνησης με φλύαρο και ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ λόγο.

Ενώ αρχικά σε αντιμετώπισα αδιάφορα παρατήρησα ότι διαθέτεις στοχαστικό πνεύμα σε επίπεδο που αρμόζει εδώ και δεν μας παρουσιάζεται από πολλούς.

Θυμίζω ότι οι Βούδας, Κομφούκιος, Μωάμεθ αλλά και Ταό που αναφέρω για πρώτη φορά είναι ΑΓΙΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ του Θεού που προέκυψαν τα χρόνια της Παλαιάς Διαθήκης με εξαίρεση τον ΟΡΘΟΔΟΞΟ ή απλά Χριστιανό Άγιο αφού δεν είχε γίνει διαχωρισμός Καθολικής και Ορθοδόξου εκκλησίας, τον Άγιο Μωάμεθ. Είναι γνωστό στους κύκλους της Ορθοδοξίας ότι το Ευαγγέλιο έχει μεταφραστή από τον Μωάμεθ στην Αραβική και η διαστρέβλωση αυτού παρήγαγε τις ΑΘΛΙΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ των Μωαμεθανικών και Μουσουλμανικών θρησκειών. Δεν φταίει λοιπόν κάποιος που δίδάχθηκε αθλιότητες αλλά αυτός που παρήγηγε και αναπαρήγαγε τις αθλιότητες αυτές.

Βλέπεις λοιπόν πως ΚΑΙ ΕΓΩ αντιμετωπίζω τόσο με σεβασμό αλλά και ΜΕ ΑΓΑΠΗ ειδικά τις Ανατολικές θρησκείες γιατί όταν τις μελέτησα είδα ότι είναι ΚΑΘΑΡΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΑΓΑΠΗΣ με ΤΕΛΕΙΟΤΑΤΗ αυτήν του Κυρίου Ιησού Χριστού.
Επιστροφή στην κορυφή
Δάκης Μαυροφρείδης
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 17, 2008 8:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Gexrag

Η λέξη εωσφόρος δεν προέρχεται ετυμολογικά από τα "έως"= "μέχρι" (μα αν είναι ποτέ δυνατόν!!!) και "φέρω". Αλλά από το "έως"= αυγή και "φέρω".
Δηλαδή αυτός που φέρει την αυγή, το ξημέρωμα.

Μα αν είναι ποτέ δυνατόν. Που το διάβασες αυτό;

Εξ ου και lucifer= lux- fer

'H στη βιολογία βλέπε λουσιφεράση (luciferase), εωσφεράση, εωσφερίνη κλπ

ΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!

Δ.Μ.

http://d-mavrofrides.simplesite.com
Επιστροφή στην κορυφή
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

... και πού σε χαλάει ωρε Δάκη αυτό; Very Happy
όλες οι αμαρτίες, όλα τα πάθη, την νύχτα δεν γίνονται; Twisted Evil
μητέρα παθών η νύχτα ... και γυναίκα αυτή μην ξεχνάς ... Cool
άσε το "έως" ως εδιδάχθει... μάς συμφέρει... Laughing
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 12:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

steppenwolf,
και μένα μου λείπει το ανθοροδοπέταλο...
αχ... πολύ θα έλεγα...
μονοφαγά!
anthopetalo
Λέκτωρ

Τόπος: anthotopos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 5:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

για σας ολοι καλά να ειστε και εγω σας αγαπάω πολύ πολύ και σας διαβάζω και διαβάζω πολά βιβλια και ο αδερφός με βοηθά πολύ
ολυμπιε σε αγαπαω και σενα Δάκη και σενα steppenwolf και μπορώ τωρα να γράφω καλά και απο το λεξικο να κάνω καλά γραματα σωστα και ο αδερφός μου με βοηθά να μη κανω λάθοι
θα με κρατίσεις steppenwolf για σένα
και εγω σε αγαπάω και θελω να σε ακουω να μιλάς
και ο γεχραγ εινε ο καλός μου φιλος και τον αγαπαω πολυ
ο αδερφός μου ειπε το χριστιανό ανατολική θρυσκεία ειναι απο τη ανατολή
και αυτο εινε αληθια γιατι ο χριστούλης μας ειρθε απο εκεί
γιατι σε λεη ο ολυμπιος μονοφαγά steppenwolf γιατί δεν τον αγαπάς εσύ για αυτο δεν εινε καλος μαζι σου ενω εγω τον αγαπαω και εινε καλος μαζι με εμενα και ο χριστούλης μας αγαπάη ολους μας και θελη ολοι να αγαπάμε ολους μας
Επιστροφή στην κορυφή
gexrag
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 18, 2008 9:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δάκης Μαυροφρείδης έγραψε:
Φίλε Gexrag

Η λέξη εωσφόρος δεν προέρχεται ετυμολογικά από τα "έως"= "μέχρι" (μα αν είναι ποτέ δυνατόν!!!) και "φέρω". Αλλά από το "έως"= αυγή και "φέρω".
Δηλαδή αυτός που φέρει την αυγή, το ξημέρωμα.

Μα αν είναι ποτέ δυνατόν. Που το διάβασες αυτό;

Εξ ου και lucifer= lux- fer

'H στη βιολογία βλέπε λουσιφεράση (luciferase), εωσφεράση, εωσφερίνη κλπ

ΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!

Έως είναι το ΤΕΛΟΣ εξού και το εώς που δεν ορίζει την αρχή αλλά το ΤΕΛΟΣ. Δεν μπορώ να αντιστρέψω την αρχή και να την κάνω τέλος επειδή ΕΤΣΙ ΑΡΕΣΕΙ σε ορισμένους που βιαβάζουν τα βιβλία ΑΝΑΠΟΔΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
steppenwolf
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 19, 2008 3:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

βρε καλως την ανθοπέταλο!

Πόσο χρονώνείσαικαλό μου?

Ελεύθερη?

υψος- βάρος?
Επιστροφή στην κορυφή
steppenwolf
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 19, 2008 3:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

γιατι δεν έγραφες καλά?

είσαι ξένη?

από που?
Επιστροφή στην κορυφή
ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 19, 2008 7:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

τί έγινε ωρέ Στεπενγουλφ;
την πέφτουμε; την πέφτουμε στο μωρό;
δεν είναι για τα δόντια σου λυκάκι
steppenwolf
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 19, 2008 8:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χμ... μάλλον έχεις δίκιο ολύμπιε....

νομίζω προηγούνται άλλοι........ Very Happy Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Κουβεντούλα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Σελίδα 1 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center