Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Διάρκεια ακαδημαϊκών "εξαμήνων"

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για το χώρο του Πανεπιστημίου
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Πόσο διαρκεί το δικό σου "εξάμηνο";
το πολύ 2 μήνες
66%
 66%  [ 2 ]
3 μήνες
0%
 0%  [ 0 ]
4 μήνες
33%
 33%  [ 1 ]
5 μήνες
0%
 0%  [ 0 ]
6 μήνες κανονικά και με το νόμο
0%
 0%  [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 3

Συγγραφέας Μήνυμα
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 13, 2004 3:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Διάρκεια ακαδημαϊκών "εξαμήνων" Απάντηση με Συμπερίληψη

Από τις περιοδικές απεργίες των καθηγητών κατέληξα να είμαι εγγεγραμμένος σε ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα στο οποίο οι 1,5 πραγματικοί μήνες μαθήματος αποκαλούνται εξάμηνο λόγω των προαναφερθέντων.

Πράγματι, εδώ στο Πανεπιστήμιο του Πειραιά, τελείωσα 15 Μάρτη την εξεταστική μου και έχω για το ζυγό εξάμηνο μάθημα μέχρι τα τέλη του Μάη. Αν βγάλω και τις 15 ημέρες του Πάσχα, έχω 2 μήνες μάθημα. Είναι αυτό ακαδημαϊκό εξάμηνο; Όχι πείτε μου και εσείς ρε παιδιά γιατί δεν ξέρω τι γίνεται πια σε αυτό τον τόπο.

Είναι αλήθεια τελικά ότι μόνο ο σπανός δεν βρίσκει τα γένια του;

Και πληροφοριακά μόνο, με τις απεργίες του Οκτώβρη, ξεκινήσαμε μάθημα 15 Νοέμβρη και εξεταστική αρχές Φλεβάρη. Τι γίνεται; Θα τα καταργήσουνε σε λίγο τα μαθήματα, τους χώρους; Θα μοιράζουν πτυχία;
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MoHDa
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 17 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 108
Τόπος: Κι εδώ κι αλλού...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 14, 2004 2:39 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επειδή το θέμα έχει ενδιαφέρον, αλλά μπορούν να διατυπωθούν απόψεις στον "αέρα", χώρις τη νομική υπόσταση κάνω μερικές διευκρινήσεις:

Ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο αντιστοιχεί σε μαθήματα 13 βδομάδων, αυτό σημαίνει πως αν ένα μάθημα είναι τρίωρο και ο διδάσκοντας αποφασίσει να κάνει 6ώρες (το μέγιστο που επιτρέπεται) την εβδομάδα μάθημα μπορεί σε λιγότερο από δύο μήνες να έχει εκπληρώσει τις διδακτικές του υποχρεώσεις!

Ένα μάθημα για να θεωρηθεί επαρκώς διδαγμένο και επομένως να εξετασθεί, πρέπει να έχει διδαχθεί κατ' ελάχιστο 9 εβδομάδες (δύο μήνες και κάτι δηλαδή ).

Όπως γίνεται φανερό από τα παραπάνω δεν πρέπει να μετράμε μήνες, αφού κατ'όνομα είναι εξάμηνα, τα ακαδημαϊκα εξάμηνα αλλά ώρες διδασκαλίας.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 16, 2004 3:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Με συγχωρείτε αλλά δεν μπορώ να καταλάβω. Ο χρόνος έχει 12 μήνες από όπου βγάζω τους 3 (καλοκαίρι) και συνολικά 1(Χριστούγεννα-Πάσχα), όπου μου μένουν 8 μήνες εργασίας. Και μου απαντάτε ότι νομικά ο κάθε καθηγητής μου θα μου προσφέρει 1,5 μήνα μάθημα σε κάθε εξάμηνο;

Παράθεση:
Ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο αντιστοιχεί σε μαθήματα 13 βδομάδων, αυτό σημαίνει πως αν ένα μάθημα είναι τρίωρο και ο διδάσκοντας αποφασίσει να κάνει 6ώρες (το μέγιστο που επιτρέπεται) την εβδομάδα μάθημα μπορεί σε λιγότερο από δύο μήνες να έχει εκπληρώσει τις διδακτικές του υποχρεώσεις!


Προς τι αυτό;
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MoHDa
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 17 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 108
Τόπος: Κι εδώ κι αλλού...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 21, 2004 8:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση, απλά μετέφερα, σχολιασμένο το μέρος του νόμου που αναφέρεται στη διάρκεια του Ακαδημαϊκου Εξαμήνου.
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 23, 2004 2:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατί;
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MoHDa
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 17 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 108
Τόπος: Κι εδώ κι αλλού...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 24, 2004 5:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Γιατί;


-> Το μετέφερα διότι υπάρχει νομοθεσία για το θέμα και πρέπει να τη γνωρίζουμε.

-> Το σχολίασα διότι το συνηθίζω.

-> Δεν το κατάλαβα διότι είμαι χαζός

Ελπίζω να σου απάντησα το γιατί;

Όσο για αυτό που ρωτάς στο προηγούμενο post θα δώσω ένα παράδειγμα, χωρίς να καταλαβαίνω το πρόβλημα σου:

Έστω ότι ένα μάθημα, κρίνει ο διδάσκοντας ότι πρέπει να γίνεται 3 ώρες την εβδομάδα, αυτό το δηλώνει στο τμήμα πριν να αρχίσει το εξάμηνο. Σύμφωνα με τον νόμο, το κάθε εξάμηνο έχει 13 εργάσιμες εβδομάδες, επομένως πρέπει το μάθημα να γίνει 39 ώρες. Αλλά για να θεωρηθεί επαρκώς διδαγμένο ένα μάθημα αρκούν, ώρες διδασκαλίας που αντιστοιχούν σε 9 εβδομάδες, επομένως 27ώρες μαθήματος. Υπάρχει μία άλλη παράγραφος στον ίδιο νόμο που ορίζει πως δεν μπορεί να ξεπερνάνε κάθε εβδομάδα τις 6ώρες! Άρα, 27 δια 6 ισούται με 4 εβδομάδες +3 ώρες μαθήματος. Συνεπώς σε ένα μήνα και κάτι ψιλά έχει βγει το εξάμηνο για κάθε μάθημα...
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Vaggos
Πρύτανης


Εγγραφή: 16 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 481
Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 24, 2004 5:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν νομίζετε πως το σχόλιο σας αποσκοπεί σε κάτι τότε καλώς.

Αναφέρω ένα πρόβλημα ενός κρατικού θεσμού και εσείς μου αναφέρετε την νομική υποδομή του θεσμού. Ακόμα να καταλάβω το γιατί.

Δεν ρώτησα τι γνωρίζετε για τα "εξάμηνα" των Πανεπιστημίων αλλά πόσο διαρκούν.

Μπορεί να είμαι εγκληματίας φοροφυγάς αλλά νομικά "είμαι εντάξει".
_________________
Η βιομηχανία σκοτώνει τη μουσική. Αυτός που αγαπά, και να ελπίζει ξέρει, όλη τη νύχτα πολεμά ξημέρωμα να φέρει.

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Για το χώρο του Πανεπιστημίου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center