Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 41, 42, 43  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2019 5:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα αν τον αγαπάμε πραγματικά θα πρέπει να σεβαστούμε αυτό που του συνέβη και να μην μπούμε στην εγωιστική διαδικασία αγαποφάνειας, να θέλουμε να τον κρατήσουμε κοντά μας .
Πράττοντας αυτό δείχνουμε ότι δεν εγκρίνουμε αυτό που του συνέβη .
Αυτό είναι εγωκεντρισμός .
Και στην αγάπη δεν νομίζω να έχει καμία θέση .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2019 5:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Όχι,δεν συμφωνώ γιατί δε θα πληρώνω την κάθε "χαρτορίχτρα",τον κάθε βελονιστή,υπνοθεραπευτή ή ομοιοπαθητικό ή "ειδικό" στο ρέικι και στα πράσινα άλογα ώστε ν' αποδείξω τις δήθεν δυνάμεις τους ή όχι. Ας το αποδείξουν χωρίς λεφτά,όπως κάνουν όλοι οι σοβαροί επιστήμονες:με δημόσιες κι ελέγξιμες στατιστικές έρευνες.


Αποδείξεις ζήτησες .
Αποδείξεις σου πρότεινα , αλλά έχουν κάποιο κόστος .

Δεν λογικό να χάσει κάποιος σοβαρός άνθρωπος τον χρόνο του, για μια επίδειξη και μια διαδικασία που μπορεί να διαρκέσει και πάνω από μια ώρα για αυτόν, μόνο και μόνο για να σε πείσει.
Δεν σου πρότεινα να πας να .... “θεραπευτείς” , αλλά να πεισθείς .
Για μια θεραπεία , ένα ευχέλαιο με αγιασμό από τον παπά της ενορίας σου θα αρκούσε.

Δεν έχεις καταλάβει και το άλλο.
Ο υπνωτιστής ΔΕΝ διαθέτει καμιά “δύναμη”, μόνο μια τεχνική της ύπνωσης γνωρίζει και της υποβολής μέσω της ύπνωσης .
Την δύναμη την ... “κρύβει” ο νους του υποκειμένου.

Παράθεση:
Και το ξεμάτιασμα,και το ρέικι και ο βιοσυντονισμός και οι τρίχες κατσαρές.


“Και το ξεμάτιασμα,και το ρέικι και ο βιοσυντονισμός” που λες , είναι μέθοδοι εξαπάτησης του νου, και σε διαβεβαιώ πως και αυτοί οι μέθοδοι “δουλεύουν” , σε όσους τα δέχονται βέβαια σαν μέσο θεραπείας .
Είναι καθαρά θέμα υποβολής .

Όσο για το άλλο που λες , με τις “τρίχες κατσαρές” , δεν ξέρω αν έχει κάποιο αποτέλεσμα.
Αν είναι ... διαβασμένες και πιστέψεις ότι είναι θαυματουργές , μπορεί να έχουν κάποιο αποτέλεσμα.
Εγώ ξέρω να σου πω σε ποιο μέρος ΟΛΕΣ οι γυναίκες έχουν τρίχες κατσαρές .

Γνωρίζεις σε ποιο μέρος?
Παράθεση:

Είπαμε,δεν λειτουργεί η ζάχαρη...άγνωστες φυσικές αιτίες που επειδή είναι άγνωστες οι ασθενείς τις εντοπίζουν σε άσχετες αιτίες. Οι εταιρείες χρησιμοποιούν το φαινόμενο placebo για να συγκρίνουν τη συστηματική επίδραση μιας ουσίας με τυχόν επιδράσεις άγνωστων φυσικών αιτιών.



Όχι , δεν το είπαμε .
Εσύ το λες και επικαλείσαι κάποιες “άγνωστες φυσικές αιτίες” , αιτίες που ..... δεν ξέρεις το παραμικρό , αλλά τις δέχεσαι να υπάρχουν .....εκτός του ατόμου.


Επαναλαμβάνω , οι παράγοντες που υπεισέρχονται στην κάθε δοκιμασία "placebo", είναι η ζάχαρη και ο νους των ατόμων.
Άλλες φυσικές ή μεταφυσικές αιτίες δεν υπάρχουν , παρόλα αυτά το “φαινόμενο placebo” μας προκύπτει πάντα.
Οι εταιρίες που δοκιμάζουν ένα νέο σκεύασμα , επινόησαν να μοιράσουν την δοκιμασία σε δύο ίσες ομάδες πασχόντων , για να συγκρίνουν τα αποτελέσματα της απόδοσης του σκευάσματος της ομάδας που πήραν το σωστό σκεύασμα , με το αποτέλεσμα των .....ζαχαρένιων.
Έτσι αν το ποσοστό του αποτελέσματος με το σωστό σκεύασμα είναι πολύ μεγαλύτερο από το αντίστοιχο της ζάχαρης , και αυτό επιβεβαιωθεί ξανά και ξανά σε άλλες παρόμοιες δοκιμές , τότε συμπεραίνουν ότι έχουν το σωστό σκεύασμα.

Τα άλλα που λες , ότι τάχα ψάχνουν για τυχόν επιδράσεις “άγνωστων φυσικών αιτιών” , τα λες λόγω άγνοιας της ίδιας της διαδικασίας ελέγχου .
Το ότι θα υπάρξουν κάποια λίγα άτομα, που θα ....θεραπεύσει η ζάχαρη , το ξέρουμε και είναι ένα αναμενόμενο αλλά και ανεξήγητο μέχρι σήμερα “φαινόμενο”

Το “φαινόμενο placebo”

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2019 6:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
Μα αν τον αγαπάμε πραγματικά θα πρέπει να σεβαστούμε αυτό που του συνέβη και να μην μπούμε στην εγωιστική διαδικασία αγαποφάνειας, να θέλουμε να τον κρατήσουμε κοντά μας .
Πράττοντας αυτό δείχνουμε ότι δεν εγκρίνουμε αυτό που του συνέβη .
Αυτό είναι εγωκεντρισμός .
Και στην αγάπη δεν νομίζω να έχει καμία θέση .


Να σεβαστούμε το γεγονός ότι θέλει να πεθάνει, το συζητάμε...να σεβαστούμε το γεγονός ότι θα πεθάνει όταν δεν θέλει να πεθάνει,δεν το καταλαβαίνω και πολύ!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2019 7:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:



Δεν λογικό να χάσει κάποιος σοβαρός άνθρωπος τον χρόνο του, για μια επίδειξη και μια διαδικασία που μπορεί να διαρκέσει και πάνω από μια ώρα για αυτόν, μόνο και μόνο για να σε πείσει.


Δεν χρειάζεται να πάω ο ίδιος για να πειστώ,υπάρχουν έρευνες που αποδεικνύουν ότι ο υπνωτισμός δεν θεραπεύει...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16918880

Επειδή,όμως,πάντα αφήνω κι ένα παράθυρο ανοιχτό ,θα μου αρκούσε μια έρευνα με παρόμοια επιστημονική μεθοδολογία ώστε να αρχίσω να έχω επιφυλάξεις .Υπάρχει;


gianiss έγραψε:

“Και το ξεμάτιασμα,και το ρέικι και ο βιοσυντονισμός” που λες , είναι μέθοδοι εξαπάτησης του νου, και σε διαβεβαιώ πως και αυτοί οι μέθοδοι “δουλεύουν” , σε όσους τα δέχονται βέβαια σαν μέσο θεραπείας .
Είναι καθαρά θέμα υποβολής .


http://skepdic.com/placebo.html

Εδώ έδειξαν ότι η "υποβολή" είναι ένας μύθος.Αν υπάρχει άλλη έρευνα να τη δούμε.




gianiss έγραψε:

Εσύ το λες και επικαλείσαι κάποιες “άγνωστες φυσικές αιτίες” , αιτίες που ..... δεν ξέρεις το παραμικρό , αλλά τις δέχεσαι να υπάρχουν .....εκτός του ατόμου.



Όχι εγώ...η έρευνα...και δεν είπα μόνο για "άγνωστες φυσικές αιτίες" αλλά και για υποκειμενικές θεωρήσεις του ατόμου ότι θεραπεύτηκε,οι οποίες δεν μπορούν να ελεγχθούν πειραματικά.

http://skepdic.com/placebo.html
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2019 7:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

1. Δεν ανέφερα “θεραπείες” αλλά επίδειξη ψυχοσωματικών συμπτωμάτων με υποβολή .
Οι “θεραπείες” που λες, είναι άλλου παπά βαγγέλιο.

2. Δεν ξέρω για ποια έρευνα μιλάς . Εγώ γνωρίζω (έχω εξετάσει) πολλές περιπτώσεις υποβολής , πολλές από αυτές αυθυποβολής . Μα δεν έχεις ακούσει , τουλάχιστον , ούτε για ... “νεραϊδοπαρμένους”? Αν έχεις ακουστά , αυτοί τι ζόρι τραβάνε ?

3. Ρωτώ ξανά , ποιες “άγνωστες φυσικές αιτίες" θα μπορούσαν να υπάρχουν σε τέτοια τεστ , που είναι και πολλά και επαναλαμβανόμενα ?
Παράλογος Θωμάς λοιπόν , όχι “άπιστος”?
Τα άλλα που λες είναι και αυτά παράλογα. Αυτό που στην ουσία λες είναι ότι τα άτομα “νομίζουν” πως βρήκαν την υγεία τους , καθώς νόμιζαν πως είχαν χάσει , μόνο και μόνο γιατί είναι άγνωστοι οι μηχανισμοί αυτο ίασης του νου.
Επομένως – επιστημονικά πάντα μιλώντας – το “φαινόμενο placebo” είναι μια παρα επιστημονική μπούρδα
Αυτό λες ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2019 7:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Θωμά, επέτρεψέ μου λίγο να σού κλονίσω την πίστη:

ο βελονισμός στη Γερμανία, κι όχι μόνο, διδάσκεται στα πανεπιστήμια!


Συνάντησα πριν ένα χρόνο τυχαία ένα παλιό συμμαθητή , νευρολόγο που ζει στο εξωτερικό (Γαλλία) .
Μετά τους πρώτους εναγκαλισμούς και τα καλωσορίσματα , με ρώτησε πως πάω από υγεία .

-Παλεύω, του απαντώ, με μια δισκοκύλη και την ελέγχω έως τώρα, αποφεύγοντας τους παράγοντες που επιδεινώνουν την κατάσταση.

-Μου απαντά πως ανάλογο πρόβλημα είχε και αυτός και το αντιμετώπισε επιτυχώς με βελονισμό.

-Μα του λέω , ο βελονισμός όπως ξέρεις , δεν θεραπεύει το πρόβλημα , αλλά εξουδετερώνει τον νεύρο που τον προκαλεί , με αποτέλεσμα να νιώθεις καλά ενώ δεν είσαι .

-Μου απάντησε ξερά πως για αυτόν το αποτέλεσμα ήταν το ζητούμενο , δηλαδή ο πόνος.


Είναι μια άποψη δεν λέω , άλλο αν εγώ δεν την δέχομαι ως ορθή.

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2019 8:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
iason έγραψε:
Θωμά, επέτρεψέ μου λίγο να σού κλονίσω την πίστη:

ο βελονισμός στη Γερμανία, κι όχι μόνο, διδάσκεται στα πανεπιστήμια!


Συνάντησα πριν ένα χρόνο τυχαία ένα παλιό συμμαθητή , νευρολόγο που ζει στο εξωτερικό (Γαλλία) .
Μετά τους πρώτους εναγκαλισμούς και τα καλωσορίσματα , με ρώτησε πως πάω από υγεία .

-Παλεύω, του απαντώ, με μια δισκοκύλη και την ελέγχω έως τώρα, αποφεύγοντας τους παράγοντες που επιδεινώνουν την κατάσταση.

-Μου απαντά πως ανάλογο πρόβλημα είχε και αυτός και το αντιμετώπισε επιτυχώς με βελονισμό.

-Μα του λέω , ο βελονισμός όπως ξέρεις , δεν θεραπεύει το πρόβλημα , αλλά εξουδετερώνει τον νεύρο που τον προκαλεί , με αποτέλεσμα να νιώθεις καλά ενώ δεν είσαι .

-Μου απάντησε ξερά πως για αυτόν το αποτέλεσμα ήταν το ζητούμενο , δηλαδή ο πόνος.


Είναι μια άποψη δεν λέω , άλλο αν εγώ δεν την δέχομαι ως ορθή.

.

ε, δεν εκανε κουβεντα για το αν ο βελονισμος εξουδετερωνει το νευρο ή οχι...

πιθανοτατα σε εκοψε που την πας τη δουλεια, και συντομευσε την κουβεντα, αφηνοντας σε να νομισεις οτι γουσταρεις
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2019 8:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:
1. Δεν ανέφερα “θεραπείες” αλλά επίδειξη ψυχοσωματικών συμπτωμάτων με υποβολή .
Οι “θεραπείες” που λες, είναι άλλου παπά βαγγέλιο.


Ανέφερες,πώς δεν ανέφερες...η "δύναμη του νου" δεν είπες ότι θεραπεύει κάποιες ασθένειες;

gianiss έγραψε:

2. Δεν ξέρω για ποια έρευνα μιλάς .


https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM200105243442106

gianiss έγραψε:
Εγώ γνωρίζω (έχω εξετάσει) πολλές περιπτώσεις υποβολής , πολλές από αυτές αυθυποβολής . Μα δεν έχεις ακούσει , τουλάχιστον , ούτε για ... “νεραϊδοπαρμένους”? Αν έχεις ακουστά , αυτοί τι ζόρι τραβάνε ?


Η φαντασιοπληξία δεν είναι θεραπευτική.

gianiss έγραψε:
Αυτό που στην ουσία λες είναι ότι τα άτομα “νομίζουν” πως βρήκαν την υγεία τους , καθώς νόμιζαν πως είχαν χάσει , μόνο και μόνο γιατί είναι άγνωστοι οι μηχανισμοί αυτο ίασης του νου.
Επομένως – επιστημονικά πάντα μιλώντας – το “φαινόμενο placebo” είναι μια παρα επιστημονική μπούρδα
Αυτό λες ?


Δεν το λέω εγώ...(βλ. έρευνα παραπάνω)
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2019 8:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
gianiss έγραψε:



Δεν λογικό να χάσει κάποιος σοβαρός άνθρωπος τον χρόνο του, για μια επίδειξη και μια διαδικασία που μπορεί να διαρκέσει και πάνω από μια ώρα για αυτόν, μόνο και μόνο για να σε πείσει.


Δεν χρειάζεται να πάω ο ίδιος για να πειστώ,υπάρχουν έρευνες που αποδεικνύουν ότι ο υπνωτισμός δεν θεραπεύει...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16918880

Επειδή,όμως,πάντα αφήνω κι ένα παράθυρο ανοιχτό ,θα μου αρκούσε μια έρευνα με παρόμοια επιστημονική μεθοδολογία ώστε να αρχίσω να έχω επιφυλάξεις .Υπάρχει;

πως αφηνεις παντα παραθυρο ανοικτο, οταν δεν πειραματιζεσαι σχετικα με ζητηματα πιστης;

μου θυμιζει μια ιστορια για καποιον που ηθελε να μαθει μπανιο πρωτα και μετα να μπει στη θαλασσα
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 21, 2019 10:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κολύμπι χωρίς να κολυμπήσεις δεν υπάρχει,έχεις δίκιο!Αλλά και κολύμπι χωρίς θάλασσα δεν υπάρχει.

Αν δεν υπάρχει η θάλασσα,δεν θα κολυμπήσω στα κατσάβραχα περιμένοντας την πλημμυρίδα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 22, 2019 12:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

κοιτα, καταλαβαινω τον πανικο της υποθεσης: αν το πιστεψω για να δω τα αποτελεσματα της πιστης, πως θα ξερω οτι δεν θα τα βλεπω μονο εγω;

ομως αυτο δεν αναιρει οτι δεν πειραματιζεσαι, και αρα αν κατι εξαρταται απο πιστη, εσυ δεν προκειται να το μαθεις... πραγμα το οποιο αποτελει πιστη αφ εαυτου και χωρις παραθυρι, εκ του αποτελεσματος κρινομενο
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 22, 2019 12:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν οι έρευνες δείχνουν ότι η υπόθεση της πίστης δεν αποδεικνύεται ,είναι η σειρά των πιστών ν' αποδείξουν με δικές τους έρευνες αυτό που πιστεύουν.

Περιμένω τις έρευνες ,λοιπόν...αλλά δεν βλέπω τίποτα! Ύποπτο!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 22, 2019 12:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

απλα σημειωνω οτι τα αξιωματα σου ειναι χωρις παραθυρι, μιας και δηλωσες το αντιθετο

αν ειχαν παραθυρι, δεν θα περιμενες, θα ειχες διαλεξει πιο σ αρεσει ως καλη πιθανοτητα και θα εφαρμοζες επιστημονικα πειραματα

πχ οταν μιλησα για brainsync, δεν θα εψαχνες να βρεις λαθος, αλλα θα εκανες πειραμα ωστε να εχεις αποψη κλπ

το βλεπεις μονοπαντα, αλλα δικα σου ειναι τα αξιωματα, γουστο και βεβαιως καπελο
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 22, 2019 12:45 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν ήταν αξίωμα,δεν θα έμπαινα καθόλου στον κόπο να το ψάξω...το έψαξα,όμως,και βρήκα ότι υπάρχουν έρευνες μόνο απ' τη μια πλευρά...ύποπτο!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 22, 2019 12:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

το αξιωμα που δεν κουνιεσαι ειναι αυτο που λεει: οταν δεν ξερω, δεν ψαχνω αλλα περιμενω

καλα, το γεγονος οτι αυτο σε καθιστα εξ ορισμου.. ακολουθο, δεν σε χαλαει;

αφου υπαρχουν εκει εξω θεωριες που σε καθιστουν τοσο πρωτο χερι οσο το υπολοιπο συμπαν...

υπαρχουν αρχαιοι που παραδεχεσαι οτι βρηκαν μονοι τους πραγματα.. συμπαντικα...

εσυ γιατι μονο περιμενεις αντι να βαζεις τη μουρη μεσα;
_________________
"επανάληψη μήτηρ μαθήσεως"
Reboot!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 41, 42, 43  Επόμενο
Σελίδα 28 από 43

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center