Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ανθρωπομορφισμός και... άνθρωποι

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ηλίας Θ.
Υφηγητής


Εγγραφή: 03 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 18
Τόπος: Χαλκίδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 10, 2006 10:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ανθρωπομορφισμός και... άνθρωποι Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι αρχαίοι Έλληνες είχαν ως Θεούς, ανώτερα όντα που δεν διέφεραν σε πολλά πράγματα από αυτούς, πέραν της αθανασίας. ήταν θεοί με ανθρώπινα πάθη όπως η Ζήλεια, το μίσος, η αγάπη, και άλλα πολλά.... Σε αντίθεση με τον Χριστιανισμό ο οποίος έχει μεν την φιλοσοφία της πλάσης μας κατ εικόνα και καθ' ομοίωσιν, όπου είμαστε πλασμένοι εμείς καθ' εικόναν και από εκεί και πέρα, είναι στο δικό μας χέρι να φτάσουμε στο καθ' ομοίωσιν. Το μεγαλείο του Χριστιανισμού όμως, είναι ότι ο Θεός είναι απαλαγμένος από κάθε είδους ψυχικό πάθος. Η ερώτησή μου λοιπόν είναι, πως μπορεί ένας τέτοιος Θεός, ο οποίος δεν μπορεί να αισθανθεί τα συναισθήματα που νοιώθουμε εμείς, να μας κρίνει γι αυτά; Δεν είναι λίγο αντιφατικό όλο αυτό; Περιμένω τις απόψεις σας...
_________________
Το ότι τα πουλιά της δυστυχίας πετάνε πάνω απ’ το κεφάλι σου ίσως είναι δύσκολο να το αλλάξεις. Αλλά το ότι χτίζουν φωλιές στα μαλλιά σου αυτό μπορείς να το εμποδίσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
nektarios alexi
Καθηγητής


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 63

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 11, 2006 12:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Ηλία,

Υπάρχει ποιό ανθρώπινο παράδειγμα,στην Ιστορία,απο την σταύρωση του Χριστού,υπάρχει ποιό ανθρώπινη εξομολόγηση,απο το Θεε μου,Θεε΄μου γιατι με εγκαταλείπεις?Υπάρχει ποιό μεγάλη θυσία στην Ιστορία,απο αυτή του Χριστού?Ο Χριστός ήταν απαλλαγμένος,απο τα εγωιστικά ψυχικά πάθη,και όχι απο ανθρώπινο συναίσθημα.Υπάρχει μεγαλύτερη ανακούφιση,για τον πονεμένο,όταν σκέφτεται,τα πόσα πέρασε ο Χριστός για χάρη του?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ηλίας Θ.
Υφηγητής


Εγγραφή: 03 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 18
Τόπος: Χαλκίδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 11, 2006 8:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Νεκτάριε,

Θα έρθω να συμφωνήσω μαζί σου. Η θυσία που έκανε ο Χριστός για χάρην της ανθρωπότητας, είναι μεγάλη. Αλλά ακόμα και σε αυτό, υπάρχει αυτό το "ήταν απαλαγμένος από τα εγωιστικά ψυχικά πάθη" που εμένα προσωπικά, κάπου με αφήνει ακάλυπτο. Έχει γίνει τόσος ντόρος για τον κώδικα Da Vinci που δεν ήταν τίποτα άλλο παρά ένα μυθιστόρημα- όπως λέει και ο ίδιος ο συγγραφέας- και το οποίο παρόλα αυτά σε έβαζε σε άσχημο τρυπάκι αφότου το ολοκλήρωνες...Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτά που έγραφε μέσα, αλλά η σκέψη και η ιδέα ενός Θεού που να υποφέρει ακριβώς από τα ίδια πάθη και τους ίδιους πειρασμούς με εμένα θα με κάλυπτε πολύ περισσότερο. Από την άλλη, αυτή είναι μια άποψη που έχει υιοθετήσει η εκκλησία για τον Χριστό -χωρίς βέβαια να είναι απολύτως σίγουρη γιατί μην ξεχναμε πως είμαστε άνθρωποι και έχουμε κι εμείς τους πειρασμούς μας! Παρόλα αυτά δέχτηκε τους πειρασμούς του δαίμονα στην έρημο μετά από 40 μέρες νηστείας. Αποκλείεται μεσα σε αυτούς τους πειρασμούς να μην ήταν τα ισχυρότερα όπλα του (πορνεία, ξεφρενη διασκέδαση χωρίς να αναλογίζεσαι τις συνέπεις κλπ) Αυτήν την παρενόχληση του Χριστού στην έρημο ο Χριστιανισμός την δέχεται. Αλλά ωρύεται ο κάθε παπάς στο χαζοκούτι όταν ακούγεται μια άλλη άποψη. Στο κάτω κάτω όπως λένε οι γραφές, στα 30 του βαφτίστηκε και εξέλαβε το Άγιο Πνεύμα. Μέχρι τότε δεν θα μπορούσε να λειτουργεί ως κανονικός άνθρωπος; Το συμπέρασμα που θέλω να καταλήξω είναι ότι μήπως ακόμα και αυτότο τόσο λεπτό ζήτημα, όπως ο Χριστιανισμός, είναι τελικά κομμένος και ραμμένος στα ανρώπινα μέτρα, τοποθετόντας απλώς έναν μανδύα θεόπνευστης παρέμβασης σε όλα τα έργα των οικουμενικών συνόδων; Γιατί όπως είπα και πριν, μην ξεχνάμε ότι στην τελική, είμαστε μόνο άνθρωποι...

Μπορεί να είμαι σωστός, μπορεί να είμαι και λάθος. Αν είμαι λάθος, βοηθήστε με να να το καταλάβω....
_________________
Το ότι τα πουλιά της δυστυχίας πετάνε πάνω απ’ το κεφάλι σου ίσως είναι δύσκολο να το αλλάξεις. Αλλά το ότι χτίζουν φωλιές στα μαλλιά σου αυτό μπορείς να το εμποδίσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
pandora
Πρύτανης


Εγγραφή: 30 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 201
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 11, 2006 9:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="Ηλίας Θ."]Αλλά ωρύεται ο κάθε παπάς στο χαζοκούτι όταν ακούγεται μια άλλη άποψη. Στο κάτω κάτω όπως λένε οι γραφές, στα 30 του βαφτίστηκε και εξέλαβε το Άγιο Πνεύμα. Μέχρι τότε δεν θα μπορούσε να λειτουργεί ως κανονικός άνθρωπος; Το συμπέρασμα που θέλω να καταλήξω είναι ότι μήπως ακόμα και αυτότο τόσο λεπτό ζήτημα, όπως ο Χριστιανισμός, είναι τελικά κομμένος και ραμμένος στα ανρώπινα μέτρα, τοποθετόντας απλώς έναν μανδύα θεόπνευστης παρέμβασης σε όλα τα έργα των οικουμενικών συνόδων;
[/quote]

Καλημερα.Για τους παπαδες (και γενικως...) ο Χριστος ειχε την ανθρωπινη υποσταση μεχρι ενος σημειου (εβλεπε, εκλαιγε, γελαγε, μιλαγε, περνουσε μαρτυρια κλπ). Ως προς τα αλλα που ανεφερες ηταν αδυνατον να τα ειχε κανει γιατι ηταν θεος, ετσι λενε. Αλλα αν προσπαθησεις να αναλυσεις τις θρησκειες και γενικα τα οσα υποστηριζουν οι οπαδοι τους με λογικη, τζαπα χανεις το χρονο σου, ασε που μπορει να σε ανακαλυψει και κανενας παπας και να σε παρει με τις πετρες. Laughing
_________________
Μεταξυ των νικητων, δεν υπαρχουν εγκληματιες πολεμου.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ηλίας Θ.
Υφηγητής


Εγγραφή: 03 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 18
Τόπος: Χαλκίδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 11, 2006 2:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλη Πανδώρα,

Προτιμω να το ρισκάρω (εάν είναι να με ληθοβολήσουν για τις απόψεις μου, τότε ας το κάνουν. Θα γίνω μάρτυρας της πίστεώς μου! Wink)
Άλλωστε, τι δουλειά έχουν οι παπάδες σε ένα forum που ασχολείται με κάτι που έχουν καταδικάσει χιλιάδες χρόνια τώρα; Very Happy
_________________
Το ότι τα πουλιά της δυστυχίας πετάνε πάνω απ’ το κεφάλι σου ίσως είναι δύσκολο να το αλλάξεις. Αλλά το ότι χτίζουν φωλιές στα μαλλιά σου αυτό μπορείς να το εμποδίσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
nektarios alexi
Καθηγητής


Εγγραφή: 19 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 63

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 11, 2006 3:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Ηλία,

Αυτά είναι ερωτήματα,που δεν μπορεί να απαντήσει κάποιος,θεωρητικά,και με την τετράγωνη λογική,όπως σου είπε και η φίλη ποιο πάνω.

Είναι βιώματα αυτά.Αν πάς να εξηγήσεις τέτοια πράματα,θεωρητικά,αμέσως ακυρώνεται,η οντολογική τους εγκυρότητα.

Σου συστήνω,κάποιους φιλόσοφους που ασχολούνται,με αυτά τα θέματα,και εξηγούν κάποια πράματα,απαλλαγμένα απο τον φανατισμό,και την μισαλλοδοξία της ποιμαντικής.Το πεπρωμένο του ανθρώπου στον συγχρονο κόσμο(Νικολαος Μπερντίαεφ) Ο ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ(Χρηστος Μαλεβίτσης) Η λογική αρχίζει με τον έρωτα(Χρήστος Γιανναρας)

Σε αυτούς τους συγγραφείς,θα διαβάσεις,ώριμες και ολοκληρωμένες απόψεις γιαυτά τα θέματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ηλίας Θ.
Υφηγητής


Εγγραφή: 03 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 18
Τόπος: Χαλκίδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 12, 2006 4:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε Νεκτάριε.

εκτιμώ και σέβομαι τις απόψεις σου. Και σε ευχάριστώ για την προτροπή σου στους συγκεκριμένους φιλοσόφους. Είμαι σίγουρος ότι θα με ωφελήσουν. Αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις των υπολοίπων σε αυτό το θέμα. Σίγουρα θα έχω κάτι να κερδίσω από όλους. Όπως και εσύ, και όλοι μας...
_________________
Το ότι τα πουλιά της δυστυχίας πετάνε πάνω απ’ το κεφάλι σου ίσως είναι δύσκολο να το αλλάξεις. Αλλά το ότι χτίζουν φωλιές στα μαλλιά σου αυτό μπορείς να το εμποδίσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
BhagavadGita
Καθηγητής


Εγγραφή: 06 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 67
Τόπος: Ηράκλειο,Κρήτη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 06, 2006 4:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Το συμπέρασμα που θέλω να καταλήξω είναι ότι μήπως ακόμα και αυτότο τόσο λεπτό ζήτημα, όπως ο Χριστιανισμός, είναι τελικά κομμένος και ραμμένος στα ανρώπινα μέτρα, τοποθετόντας απλώς έναν μανδύα θεόπνευστης παρέμβασης σε όλα τα έργα των οικουμενικών συνόδων; Γιατί όπως είπα και πριν, μην ξεχνάμε ότι στην τελική, είμαστε μόνο άνθρωποι...


Προφανώς...Το βασικό μήνυμα που έδωσε ο Ιησούς είναι προερχόμενο από την Απόλυτη Αλήθεια,ενώ όλα τα υπόλοιπα τα πρόσθεσε η ανθρώπινη άγνοια,αδυναμία και η διάθεση για εξουσιασμό.
_________________
Οι αισιόδοξοι και οι απαισιόδοξοι συνεισφέρουν εξίσου στην κοινωνία.Οι αισιόδοξοι άνθρωποι εφήυραν το αεροπλάνο και οι απαισιόδοξοι το αλεξίπτωτο.
-George Bernard Shaw-
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
sigmafi
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 11 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 57
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 06, 2006 8:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

nektarios alexi έγραψε:
Φίλε Ηλία,

Υπάρχει ποιό ανθρώπινο παράδειγμα,στην Ιστορία,απο την σταύρωση του Χριστού,υπάρχει ποιό ανθρώπινη εξομολόγηση,απο το Θεε μου,Θεε΄μου γιατι με εγκαταλείπεις? Υπάρχει ποιό μεγάλη θυσία στην Ιστορία,απο αυτή του Χριστού? Ο Χριστός ήταν απαλλαγμένος,απο τα εγωιστικά ψυχικά πάθη,και όχι απο ανθρώπινο συναίσθημα.Υπάρχει μεγαλύτερη ανακούφιση,για τον πονεμένο,όταν σκέφτεται,τα πόσα πέρασε ο Χριστός για χάρη του?


Αυτά όλα είναι ιστορίες που συναρμολογήθηκαν για να συγκροτηθεί ένας θρησκευτικός μύθος και τώρα τα χρησιμοποιείς εσύ για να ρωτήσεις τον άλλον αν υπάρχει μεγαλύτερη ανακούφιση... Ποιος έκανε και τι για χάρη του (όποιου) Ηλία χωρίς να του ζητηθεί? Αν πέσω από μια ταράτσα για χάρη κάποιας ή κάποιου, για τη σωτηρία του, λες ότι ο άλλος που δεν γνώριζε καν περί τίνος πρόκειται, πρέπει να το εκτιμήσει? Όταν χρησιμοποιείς αναπόδεικτες ιδεοληψίες για να επιβεβαιώσεις ή να αποδείξεις κάτι, πώς λέγεται στην απλή γλώσσα?

ΥΓ: Και πάντα είχα την απορία, πώς ξεπετάχτηκε ξαφνικά η ιδέα περί πατρός και υιού, ενώ τίποτα σχετικό δεν αναφέρεται στην Π.Δ. και Κ.Δ.? Ένας (από τους σοβαρούς θεολόγους) μου εξήγησε ότι αυτή η ιιστορία με την τριαδικότητα επινοήθηκε τον 3ο αιώνα για να αντιμετωπιστούν οι πέρσικες και αιγυπτιακές θρησκείες και μετά, οι μαθητές υπερασπίζονταν τους δασκάλους, και οι επόμενοι μαθητές τους δικούς τους δασκάλους κ.ο.κ. και έμεινε ως έρμα στη δήθεν μονοθεϊστική θρησκεία του χριστιανισμού...
_________________
http://sfrang.blogspot.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Ηλίας Θ.
Υφηγητής


Εγγραφή: 03 Ιούν 2006
Δημοσιεύσεις: 18
Τόπος: Χαλκίδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 06, 2006 9:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

sigmafi έγραψε:
ΥΓ: Και πάντα είχα την απορία, πώς ξεπετάχτηκε ξαφνικά η ιδέα περί πατρός και υιού, ενώ τίποτα σχετικό δεν αναφέρεται στην Π.Δ. και Κ.Δ.? Ένας (από τους σοβαρούς θεολόγους) μου εξήγησε ότι αυτή η ιιστορία με την τριαδικότητα επινοήθηκε τον 3ο αιώνα για να αντιμετωπιστούν οι πέρσικες και αιγυπτιακές θρησκείες και μετά, οι μαθητές υπερασπίζονταν τους δασκάλους, και οι επόμενοι μαθητές τους δικούς τους δασκάλους κ.ο.κ. και έμεινε ως έρμα στη δήθεν μονοθεϊστική θρησκεία του χριστιανισμού...[/size]



Δηλαδή, μια άποψη είναι ότι η τριαδικότητα του θεου ήταν ένα παραθυράκι για να μην αισθάνεται η μονοθεϊστική αντίληψη μειωνεκτικά έναντι της πολυθεΙστικής; Είνια και αυτό μια άποψη! Κανένας δεν ξέρει τι παιχνίδια έχουν παιχτεί από πίσω μας, βασισμένα στην δική μας αμάθεια και ανάγκη στο να πιστέψουμε σε κάτι ανώτερο.... Μακάρι να μπορούσαμε να καταλάβουμε τι εννοούσε ο Χριστός με το κύρηγμά του, ακόμα και αν δεν είνια ο Θεος... Θα γινόμασταν πολύ καλύτεροι άνθρωποι...
_________________
Το ότι τα πουλιά της δυστυχίας πετάνε πάνω απ’ το κεφάλι σου ίσως είναι δύσκολο να το αλλάξεις. Αλλά το ότι χτίζουν φωλιές στα μαλλιά σου αυτό μπορείς να το εμποδίσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center