Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

μεταθανάτια τύχη της συνείδησης (?;!)
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
vv
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 04, 2004 4:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: μεταθανάτια τύχη της συνείδησης (?;!) Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποια η θέση σας;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Medousa
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 04, 2004 8:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: μεταθανάτια τύχη της συνείδησης (?;!) Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ μου Δημήτρη,τι εννοείς εσύ με τον όρο συνείδηση?
Bugman
Πρύτανης

Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 06, 2004 3:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν υπάρχει συνείδηση μετά τον θάνατο. Η συνείδηση είναι χρήσιμη για να ενεργείς. Αν δεν δύνασαι να ενεργήσεις στο παραμικρό - ούτε δάκρυ δηλαδή να χύσεις- τότε λέμε ότι είσαι κλινικά νεκρός, δεν επικοινωνείς με το περιβάλλον. Όταν δεν επικοινωνείς με το περιβάλλον δεν θα έχεις και συνείδηση.
Ας υποθέσουμε πως κάποιος δέχεται μυνήματα αλλά δεν μεταβιβάζει. Ειναι κλινικά νεκρός. Και ουσιαστικά είναι ένας ζωντανός νεκρός.

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Kouros
Πρύτανης

Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 06, 2004 3:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και πως ξέρεις φίλτατε νεκροθάφτη μου ότι μετά τον θάνατο δεν θα ενεργείς; Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή
vv
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 06, 2004 2:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το θέμα είναι παρά μα πάρα πολύ βαθύ! Την άποψή μου φυσικά την ξέρετε. "Σαν πεθάνουμε όλα τέρμα". Παράλληλα, όμως, για να πούμε κάτι τέτοιο, θα πρέπει να οριστεί η συνείδηση. Είναι παράγωγο ή res;
Γι' αυτό δεν είμαι απόλυτος στο ζήτημα αυτό! Καθόλου μα καθόλου απόλυτος!!!
Επίσης δεν θα πρέπει να λησμονήσουμε φαινόμενα "ανεξήγητα" τα οποία σας βεβαιώ, πέρα για πέρα, πως συμβαίνουν (το φαινόμενο "poltergeist" είναι απολύτως αληθινό, πολλά άτομα είχαμε την εμπειρία του τις πρώτες μέρες μετά από θάνατο συγγενικού προσώπου).
Τα περίεργα φαινόμενα που συνοδεύουν το θάνατο προσώπου, όσο μηδενιστές κι αν είμαστε, επιβάλλουν να έχουμε μια μη απόλυτη θέση και δεν μπορούμε με τίποτα να διαγράφουμε τέτοια φαινόμενα. Με τίποτα.
Όσο για το ερώτημά σου Medousa, τώρα πιστεύω να μπήκες στο κλίμα ;)
Θα μπορούσατε να εκθέσετε επιχειρήματα υπέρ κάποιας αθανασίας της συνείδησης ("ψυχής"), πέρα βέβαια από τα γνωστά πλατωνικά επιχειρήματα (Φαίδων);
Επιστροφή στην κορυφή
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 06, 2004 5:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν ποτέ συνειδητοποιήσω πως πέθανα, θα πάω σε γιατρό να του πω να με βάλει μέσα! Αν πάλι πεθάνω χωρίς να το συνειδητοποιήσω, τότε... δεν υπάρχει απάντηση με την λέξη "τότε..." μέσα της, που να δηλώνει μη συνειδητοποίηση, άρα μην περιμένετε να απαντήσω!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Medousa
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 06, 2004 8:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να δώσω επιχειρήματα!Με την σιγουριά που μου δίνει το γεγονός πως κάποτε είχα πεθάνει?
Θέλω να το συζητήσω,και με πολύ χαρά βλέπω πως δεν χλευάζεις τα διάφορα φενόμενα με νεκρούς.
Θέλω επίσhς να απαντηθεί μια ερώτηση μου.Πάλι σχετική με τέτοιου είδους φένομενα.Χιλιάδες μαρτυρίες υπάρχουν με ανθρώπους που "έφυγαν"
αλλά επανήλθαν.Και οι μαρτυρίες τους ΟΛΕΣ είχαν και εξακολουθούν να έχουν ένα κοινό.΄Εβλεπαν το σώμα τους από ψηλά και δεν ήθελα να ξαναμπούν εκεί μέσα γιατί το έβλεπαν ΑΠΑΙΣΙΟ.Κανείς τους δεν ήθελε να επιστρέψει στο σώμα του.
Τι ήταν αυτό που δεν ήθελε να επιστρέψει εκεί μέσα?
Με τι μάτια έβλεπαν το σώμα τους,ώστε το έβλεπαν τόσο ασχημο?
Με κάποια ανώτερη ματιά? Αν ναι,τότε Ποιά?
Τι ήταν αυτό που δεν ήθελε να ξαναφυλακιστει?
georgemaus
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 06, 2004 9:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάποτε ήταν δυό πολύ καλοί φίλοι. Σε όλη τους όμως τη ζωή, τους απασχολούσε πολύ το πρόβλημα του θανάτου. Όσο όμως κι αν προσπάθησαν, δε μπόρεσαν να δώσουν μιά αντικειμενικά σωστή και πέρα για πέρα αποδεκτή απάντηση.
Προς το τέλος της ζωής τους αποφάσισαν οτι όποιος πέθαινε πρώτος, θα έβρισκε τρόπο να ειδοποιήσει τον άλλον και να του μεταφέρει την εμπειρία του.
Όταν λοιπόν πέθανε ο πρώτος, ο άλλος περίμενε μια απάντηση που όμως δεν ερχόταν. Ώσπου απογοητεύτηκε.
''Τέρμα!'' σκέφτηκε ''δεν υπάρχει τίποτα. Όλα τελειώνουν εδώ''
Μετά ένα χρόνο όμως δέχτηκε ένα τηλέφωνο.
''Έλα ρε Γιάννη, ο Μήτσος είμαι!''
''Ποιός Μήτσος;''
''Ο φίλος σου ρε, ο Μητσάρας...''
''Ποιός Μητσάρας;''
''Ομποοο... ο Μήτσος ρε ο φίλος σου!''
''......''
''Που πέθανε...''
''Ρε Μήτσο που είσαι: δε πέθανες;''
''Πέθανα! Αλλα δεν είχαμε πει να σε ειδοποιήσω για το πώς είναι εδώ;''
''Ε ναι, λοιπόν;''
''Αστα όλη μέρα στα λιβάδια, πηδήματα, αραλίκι και πάλι πηδήματα...''
''Ρε τόσο ωραία είναι; Έχει και γκόμενες;''
''Τι γκόμενες ρε; κουνελάκι στην Αυστραλία είμαι...''

Το παραπάνω για να αποφορτιστεί λίγο το κλίμα με τούτο το θέμα του θανάτου.

Να σοβαρευτώ.
Δεν έχουμε απαντήσει σε πολλά μέχρι τώρα, αλλά ένα από τα σημαντικώτερα, είναι ποιά είναι εκείνη η δύναμη που κάνει την ανόργανη ύλη να εγείρεται και να μετατρέπεται σε οργανική. Και τι είναι τελικά η ζωή; Απλή μίξη ανόργανων στοιχείων η και κάτι άλλο;
Είναι αλήθεια οτι προσπαθώντας να απαντήσουμε σ'αυτά τα ερωτήματα, μοιάζουμε με κείνα τα πουλιά, που τάχουν κλείσει μέσα σ'ένα δωμάτιο και μόλις αντικρύσουν τα κακόμοιρα το παράθυρο αναθαρούν και παίρνουν φόρα να πετάξουν έξω. Μάταια όμως! Γιατί στο παράθυρο υπάρχει το αδιανόητο γι'αυτά τα πουλιά τζάμι, που χτυπούν πάνω του και πέφτουν κάτω ζαλισμένα...
Έτσι είναι αυτά τα μεγάλα ερωτήματα για μας. Ένα αδιανόητο και παράξενο τζάμι που δε μπορούμε να διαπεράσουμε ποτέ! Άρα ό,τι και να πούμε δε θα υπερβεί το παράξενο εκείνο τζάμι που βρέθηκε μπροστά μας από τότε που γεννηθήκαμε.

Οι απαντήσεις που δόθηκαν κατα καιρούς σ'αυτά τα ερωτήματα, γέννησαν θρησκείες, γέννησαν φιλοσοφίες, γέννησαν κοσμοθεωρίες, με λίγα λόγια γέννησαν ΕΙΚΑΣΙΕΣ! Και φυσικά εξουσίες!

Πάνω στο φόβο του ανθρώπου για τον θάνατο, είναι αλήθεια, έχουν επενδύσει πολλοί...

Με την μελέτη του θανάτου, δεν ασχολήθηκε μόνο ο Πλάτωνας η ο πρόσφατα δικός μας, ο αξιοπρόσεχτος Λιαντίνης. Με την μελέτη του θανάτου ασχολούνται καθημερινά συνειδητά η ασυνείδητα, δισεκατομύρια άνθρωποι.

Αν θέλετε τη προσωπική μου γνώμη, πιστεύω πως ο σκοπός του ανθρώπου είναι να νικήσει τον θάνατο. Και αυτό είναι μιά αργή πορεία. Η συνειδητοποίηση του θανάτου -που συμβαίνει στην αρχή της ζωής κάθε ανθρώπου- προκαλεί σοκ που πολλές φορές φτάνει στα όρια της τρέλλας. Αλλά μετά από αυτό το σοκ, έρχεται μιά αναγέννηση. Ξαφνικά ο άνθρωπος συνειδητοποιεί οτι απέχει πολλά χρόνια από το να πεθάνει. Τότε βλέπει τη μικρή αυτή ζωή σαν ένα μεγάλο δώρο. Και μόνο τότε αρχίζει να την απολαμβάνει. Συνάμα, αργά αργά αποδέχεται τον θάνατο σα νάναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Ένας τέτοιος άνθρωπος, έχει νικήσει τον θάνατο γιατί τον έχει αποδεχτεί. Ένας τέτοιος άνθρωπος ζει με ηρεμία και γαλήνη σα να πρόκειται να υπάρξει για πάντα! Δε τον απασχολεί. Κι αυτός είναι ο στόχος μας...να μη μας απασχολεί...
Είναι άλλη μιά μορφή αθανασίας, δε νομίζετε;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vaggos
Πρύτανης

Τόπος: Νάξος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 07, 2004 2:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και όπως σωστά παρέθεσες τον Λιαντίνη, ο θάνατος, ως φυσική διαδικασία, πρέπει να διδάσκεται από την παιδική ηλικία. Έτσι δεν θα δημιουργούνται καταστάσεις τρέλας και άλλων διαφορετικών συνεπειών.

Πιστεύω πως οι άνθρωποι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, ανάλογα με την απάντηση στην ερώτηση περί θανάτου τους.

Οι μεν απαντούν: «Γι’ αυτό γλέντα, φάε και ευφραίνου όσο προλαβαίνεις», και οι δε «Νίκα το θάνατο, βλέπε αυτά που δεν βλέπουν οι άλλοι, γι’ αυτά μίλα, σε αυτά χτίζε, αυτά υπάρχουν μόνο».

Οι πρώτοι είναι σε αντιστοιχία πίθηκοι που εξελίσσονται σε πίθηκους ενώ οι δεύτεροι είναι και αυτοί πίθηκοι αλλά εξελίσσονται σε ανθρώπους. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα για το ανερχόμενο είδος. Όποιος προλάβει! Η νέα κιβωτός έχει αρχίσει να κατασκευάζεται από το 33 μ.Χ.

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=5949#5949

Παραδοσιακή Μουσική | Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή
Vaggos
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 07, 2004 3:06 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτά τα λίγα είχα μόνο για τον θάνατο. Για την συνείδηση πιστεύω πως πρέπει να συζητήσουμε και πιο αναλυτικά αλλά και με σωστές παραπομπές. Δεν μπορούμε ο καθένας να πετάμε το δικό του.

Επιστροφή στην κορυφή
Medousa
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 07, 2004 3:08 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να νικήσουμε τον θάνατο,ε?Και αυτό είναι μια αργή πόρεια!

Σύμμαχο το χρόνο,πως τον κάνουμε?
Ξέρουμε πότε θα μας βρεί?
"έσο έτοιμος"λοιπόν.
Για να νικήσουμε τον θάνατο για τον οποίο μίλαμε πρέπει πρώτα να νίκησουμε τις άλλες μορφές του!

Αυτές που όπως είπε και ο bugman μας κάνουν ζωντανούς-νεκρούς!
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 07, 2004 12:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το θέμα της συνείδησης από δικαστικής απόψεως. Σε μια περίπτωση, στη σχιζοφρένεια, ο "ένοχος" θεωρείται ανευ συνείδησης, και πάει ψυχιατρείο. Υπάρχει όμως και η λεγόμενη ψυχοπάθεια, η οποία αν και έχουμε διαταραχή της ψυχής, η συνείδηση είναι ακμαία. Σε αυτή την περίπτωση δεν έχουμε ψυχιατρείο αλλά οδηγούν τον "ένοχο" εκεί όπυ θα πήγαινε και ένας μη ψυχοπαθής.

Η σχιζοφρένεια "χτυπάει" στο κεντρικό νευρικό σύστημα και αλλοιώνει τις αισθήσεις με συνέπεια ο "άρρωστος" να καταλαβαίνει άλλα για άλλα. Αντίθετα ο ψυχοπαθής, συμπεριφέρεται διαφορετικά για ίδια ερεθίσματα που δέχεται με έναν φυσιολογικό άνθρωπο. Η συμπεριφορά εμφανίζεται διαφορετική και σε ένταση και σε "φορά", δηλαδή μπορεί να γελάει ο ψυχοπαθής εκεί που λογικά πρέπει να κλαίει. Έδώ λοιόν έχουμε δυνατότητα να δικάσουμε, το αίτιο βρίσκεται εντός αυτού που χαρακτηρίζει τον άνθρωπο, την προσωπικότητά του, μόνο αλλαγή προσωπικότητας δηλαδή σωφρονησμός μπορεί να τον αλλάξει.. Στον σχιζοφρενή το αίτιο που προκαλεί την "παρενέργειά" του βρίσκεται έξω από την προσωπικότητά του, αλλά εντός του σώματος, το οποίο μπορεί να ξεπεραστεί με φαρμακευτική αγωγή.

Επιστροφή στην κορυφή
vv
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 08, 2004 12:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μέδουσα, θα ήθελα να συζητήσεις και να αναπτύξεις το θέμα όσο καθαρά μεταφυσικό κι αν ακούγεται. Έλειπα αυτές τις ημέρες γι' αυτό και δεν απάντησα. Τα φαινόμενα αυτά δεν τα χλευάζω καθόλου μα καθόλου και ίσως πρόκειται περί ατράνταχτων επιχειρημάτων. Όσο για το φαινόμενο "poltergeist" τρεις φορές έχω βρεθεί αντιμέτωπος μαζί του. Και το πιο έντονο ήταν νύχτα μετά την κηδεία συγγενικού προσώπου.
Για το "poltergeist" που μου συνέβησαν θα μιλήσω μόνον αν κάνεις κι εσύ το ίδιο για τις εμπειρίες σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Medousa
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 08, 2004 1:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ μου Δημήτρη οι εμπειρίες μου δεν είναι άξιες αναφοράς.
Τίποτα το σπούδαιο, πραγματικά.
Δεν τα αποκλείω δεν τα χλευάζω.Έχω ακούσει και γω μαρτυρίες μα δεν θα ήθελα να τις μεταφέρω.
Αυτά όμως που πραγματικά μου προκαλεί εντύπωση είναι αυτό το γεγονός που προανέφερα.
Πες μου τις δικές σου!

Κάτι δικό μου που θυμάμαι έντονα είναι μια βραδιά δεν μου κολλούσε ύπνος.Έννοιωθα μια παρουσία δίπλα μου,τόσο έντονα που ο φόβος με μαρμάρωσε.Δεν μπορούσα να γυρίσω ούτε καν το βλέμα μου.
Είμουν σίγουρη πως κάποιος ήταν δίπλα μου.
Το πρωί έμαθα πως σκοτώθηκε ένας αγαπημένος φίλος και όχι μόνο. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Περιμένω με αγωνία τις δικές σου!και όλων σας.
Vaggos
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 08, 2004 2:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

...

Ένας λάκκος αίμα είναι η κεφαλή σου, και μαζώνουνται κοπάδια κοπάδια οι γίσκιοι των πεθαμένων και σε πίνουν να ζωντανέψουν.

«Μην πεθάνεις, για να μην πεθάνουμε!» φωνάζουν μέσα σου οι νεκροί. «Δεν προφτάσαμε να χαρούμε τις γυναίκες που πεθυμήσαμε, πρόφτασε εσύ, κοιμήσου μαζί τους! Δεν προφτάσαμε να κάνουμε έργα τις ιδέες μας, κάμε τις έργα εσύ! Δεν προφτάσαμε να συλλάβουμε και να στερεώσουμε το πρόσωπο της ελπίδας μας, στερέωσέ το εσύ!

» Τέλεψε το έργο μας! Τέλεψε το έργο μας! Μέρα νύχτα μπαινοβγαίνουμε στο κορμί σου και φωνάζουμε. Όχι, δε φύγαμε, δεν ξεκορμίσαμε από σένα, δεν κατεβήκαμε στη γης. Μέσα στο σωθικά σου ξακλουθούμε τον αγώνα. Λύτρωσέ μας.»
...

Καζαντζάκης Νίκος, Ασκητική

Το ατελείωτο έργο που έχουν αφήσει πίσω από την πόρτα του θανάτου, πολλοί πατέρες μας, είναι μακράν σπουδαιότερο από τις συζητήσεις περί μεταθανάτιων συνειδήσεων.

Ποια η σημασία τους; Ποια η αρετή τους;

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Μεταφυσικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Σελίδα 1 από 6

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center