Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΠΑΙΔΙΚΗ ΕΓΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bugman
Πρύτανης

Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 09, 2006 9:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημέρα Αλφαβητάριε!
Το τσιτάτο "υπεύθυνος είναι ο γονιός"...το γνωρίζουμε! Αλλά τότε γιατί πάει σχολείο το παιδί; Να το μάθει ο γονιός του γράμματα, αφού αυτός είναι υπεύθυνος!
Η υπεθυνότητα ορίζεται σε ένα σύνολο δυνατών αποφάσεων. Ο γονιός δεν έχει την δυνατότητα ΥΠΕΥΘΥΝΑ να διαγνώσει παιδοψυχολογικά προβλήματα στο βαθμό που θα κατανοήσει και τηνλυση αυτών. Το μόνο που έχει είναι την εποπτεία όπου αυτή θα του δείξει το "μη σωστό" και θα απευθυνθεί σε παιδοψυχολόγο. Πλην όμως τα παιδιά εμφανίζουν διπλή συμπεριφορά, άλλη στο σπίτι και άλλη έξω από αυτό, στις παρέες. Και αυτό γίνεται γιατί το παιδί στο σπίτι έχει πάντα μια "δουλική" συμπεριφορά, ακούει δηλαδή τους γονεις του, ενώ έξω εμφανίζει "προσωπικότητα".
Στο σχολείο βρίσκεται υπό την εποπτεία των δασκάλων και μας μένει ο χώρος μεταξύ σχολείου και σπιτιού....όπου εκεί η κοινωνία έχει βάλει επαγγελματίες να εποπτεύουν....την αστυνομία.
Βέβαια η αστυνομία την έχει δει σαν την πυροσβεστική αφήνει τους άλλους να ειδοποιούν, ενώ θα έπρεπε να κάνει ελέγχους, περιπολίες, και το σημαντικότερο "καταγραφές", ώστε να προσδιορίζει την ύποπτη συμπεριφορά πριν αυτή φέρει ανεπανόρθωτα αποτελέσματα. Δηλαδή μιλάμε για πρόληψη. Το ίδιο χρειάζεται και στο σχολείο με τους ψυχολόγους. Ακόμα και στο σπίτι θα έπρεπε κάθε μήνα οι γονείς να δέχονται μια κοινωνική λειτουργό, η οποία θα συντάσει ένα ερωτηματολόγιο, και τα στοιχεία θα καταχωρούνται σε υπολογιστ΄ο οποίος θα βγάζει "κόκκινο" σε περιπτώσεις που "στατιστικώς" πρέπει να ελεγχθούν περισσότερο.
Με απλά λόγια...όλες οι δραστηριότητες του ανθρώπου πρέπει να ελέγχονται ως προς το επίπεδο ασφαλείας τους.

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 09, 2006 9:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:

Με απλά λόγια...όλες οι δραστηριότητες του ανθρώπου πρέπει να ελέγχονται ως προς το επίπεδο ασφαλείας τους.

Η συμπεριφορά σου με πείθουν για την ορθότητα των λόγων σου. Αλλά δύο τινά συμβαίνουν: ή ξέφυγες από την διαπαιδαγώγηση ή, δυστυχώς, η διαπαιδαγώγηση απευθύνεται αποκλειστικά σε ανθρώπους.
αυτά, διότι δεν (σε) αντέχω άλλο.
χωρίς χαιρετισμούς κτλ
Κ.Μαρίτσας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 09, 2006 10:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μακάρι να παίρνω διόρθωση.....να γίνω άλλος άνθρωπος! Άραγε έχει κανένας μας την ευκαιρία να γίνει άλλος άνθρωπος;

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 10, 2006 9:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Μακάρι να παίρνω διόρθωση.....να γίνω άλλος άνθρωπος! Άραγε έχει κανένας μας την ευκαιρία να γίνει άλλος άνθρωπος;

Ο, κάνεις μεγάλο λάθος. Όχι να γίνεις άλλος άνθρωπος, αλλά να γίνεις άνθρωπος. Και αυτό δεν γίνεται πια! Άργησες!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 10, 2006 10:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

καλά τα λες για μένα .....τον μη άνθρωπο.
Όπως θέτεις το ζήτημα...με την ταμπέλα "μη ανθρωπος" μπορεί κανείς να καλυφθεί σε ενέργειές του, όπως η γραφή του αλλά και όπως η δολοφονία.
Τα παιδιά λοιπόν τι είναι για σένα άνθρωποι ή μη άνθρωποι; Διότι αν είναι άνθρωποι τότε πότε δεν ήταν; Ή βιάστηκαν να γίνουν κάνοντας τις ανθρώπινες ενέργειες όπως αυτή της "απάνθρωπης" δολοφονίας (αν την έκαναν, δεν το γνωρίζουμε με βεβαιότητα)
Μήπως θα ήταν καλύτερα να αργούσαν τα παιδιά να γίνουν "άνθρωποι" και να ασχολούνταν με το σχολείο και το παιχνίδι;
Αυτό που γνωρίζουμε όμως είναι ότι τα παιδιά ανακρίθηκαν σαν άνθρωποι, μπήκαν στη θέση του υπεύθυνου πολίτη, γιατί δεν βρέθηκαν υπεύθυνοι, γονείς και πολιτεία, να δείξουν την δέουσα προσοχή στα "ήθη" της γειτονιάς του Άλεξ.
Όταν η πολιτεία ενδιαφέρεται για τα έσοδα του ΦΠΑ, το εισόδημα και το καλάθι της νοικοκυράς, την δανειοληπτική της ικανότητα, θεωρεί δεδομένο πως τα ήθη μιας πόλης ή μια γειτονιάς είναι προσαρμοσμένα στους σκοπούς της....οπότε ο σόφρων νέος θα αντιληφθεί το "κύκλωμα", θα κάνει εισόδημα, θα αποδίδει ΦΠΑ, θα δανείζεται....Στην πράξη ο νέος τα βλέπει διαφορετικά, η παρανομία βασιλεύει, αν δε κλέψει δεν θα πετύχει, δεν θα μπει στο κύκλωμα...όσοι δε βρίσκονται σε άλλη ρότα, όπως ο Άλεξ, με το μπάσκετ και τη μουσική (χαμένες ώρες και λεφτά), απαξιώνουν τις αρχές τους, το κυνήγι του χρήματος και της εξουσίας. Αυτοί είναι οι άνθρωποι για σένα Abc, όσοι κυνηγάνε χρήμα και εξουσία;
Η εξαφάνιση του Άλεξ είναι σημάδι κακής ποιότητας της πολιτείας. Σημάδι ότι οι άνθρωποι έχουν πάρει το στραβό δρόμο...έχουν γίνει μη άνθρωποι.
Και μαζί με αυτούς είμαστε και μεις, γι΄αυτό πρέπει να γίνουμε "άλλοι άνθρωποι", είτε ξεκινάμε από το άνθρωπος είτε από το μη άνθρωπος!
Βεβαίως η πολιτεία με την απόδοση ευθυνών θα κλείσει τη "δικογραφία". Ο μικρός Άλεξ θα θεωρηθεί "νεκρός", κάποιοι θα μπουν μέσα...εξ αμελίας, άλλοι θα πάνε για σοφρωνισμό, που για κακή μας τύχη αντί να γίνει αυτό βάζοντας τους "κακούς" στους καλούς, βάζουμε τους κακούς μεταξύ τους...να παραδειγματίζονται ο ένας από τον άλλο. Και η πολιτεία θα περιμένει το επόμενο γεγονός, το επόμενο θύμα, την επόμενη δικογραφία. Το αίτιο όμως θα παραμένει στο δρόμο, στο κύκλωμα, στην παρανομία!

Επιστροφή στην κορυφή
abc
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 10, 2006 11:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
καλά τα λες για μένα .....τον μη άνθρωπο.

Η εξαφάνιση του Άλεξ είναι σημάδι κακής ποιότητας της πολιτείας. Σημάδι ότι οι άνθρωποι έχουν πάρει το στραβό δρόμο...έχουν γίνει μη άνθρωποι.

Συμφωνώ απόλυτα με σένα και για σένα!!!
Ξανά οι πράξεις σου στηρίζουν τα λόγια σου!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 10, 2006 12:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο πλούτος των νοημάτων σου με συναρπάζει!
Εδώ φίλε μου δεν βλεπεις πράξεις αλλά γραπτό λόγο.......
Εκτός και αν πράξη για σένα είναι καθε γεγονός...
Ο λόγος σου δεν δείχνει τις πράξεις σου...μπορεί κάθε βράδυ να γίνεσαι δράκος...........

Συζητάμε για μια πράξη που δεν μπορούμε να γίνουμε μάρτυρες....γιατί έχει γίνει, και δεν πονάμε γιατί είναι μια από τα ίδια, ένα άλλο παιδί που εξαφανίστηκε!

Στο δε θέμα η συμβολή σου είναι απογοητευτική.....γιατί δεν στέκεσαι ούτε στο γενικό της ιστορίας (κοινωνία, πολιτεία), ούτε στο ειδικό (το θύμα, η προσωπικότητα, η δύσκολη προσαρμογή). Έθεσες ζήτημα περί απονομής δικαιοσύνης που είναι γενικό και άσχετο με το ζήτημα των αιτιών του γεγονότος που συζητάμε, και επιπλέον αναφέρθηκες στην υπευθυνότητα των γονέων (σε γενική τοποθέτησή μου) την οποία και δεν μας την σκιαγράφησες επί του γεγονότος (παρέμεινες να συζητάς κρεμασμένος από τον λόγο μου)..Έτσι σε ρωτώ: Κατά τη γνώμη σου ποιοι γονείς σε αυτό το γεγονός είναι ανεύθυνοι; Ποιο αίτιο τους οδήγησε σ΄αυτό; Ο καθένας αποτελεί ολοκληρωμένη κοινωνική μονάδα ή έχουμε ποικιλία ισχυρών και ανίσχυρων μονάδων, και τα γεγονότα σαν αυτό είναι αποτέλεσμα επίδειξης εξουσίας των ισχυρών;
Μπορείς να δηλώσεις "δεν ξέρω - δεν απαντώ"...και να αλλάξεις θεματική, μπορείς να συνεχίσεις επί του θέματος και όχι επί των "πράξεων" (κατ΄εσένα) των άλλων συζητητών εδώ στη θεματική!΄

Επιστροφή στην κορυφή
Καψαλάκης Γιαννης
Πρύτανης

Τόπος: Battle of Crete

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 10, 2006 2:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ρε παιδια, παιδικη βια υπαρχει?? Δηλαδη το παιδι μπορει να σκεφτει σαν ενηλικος και να καθαρισει τον αλλον με μπουνιες? Το πιστευετε? Εγω παντος οχι!

Και μην μου πειτε περι τηλεορασης και σχολειων!
Ακομα και χωρις τηλεοραση και χωρις σχολειο ενα παιδι μπορει να βρει την βια σε ολο το μεγαλειο της μεσο της ιστοριας μας. Ακομα και στον δρομο που κυκλοφορουμε βριζονται μουτζωνουν πουλανε μαγκια ο ενας στον αλλον χωρις λογο!

Το οτι αυτη την στιγμη υπαρχουν τουλαχιστον τρια σημεια στον πλανητη που γινετε πολεμος δεν παιζει κανενα ρολο? Το οτι ο στρατιωτης ειναι πλεον η πιο κοινη εικονα μεταξυ αλλων οπως πχ ενα f16 δεν παιζει ρολο.

Το οτι εφυγε η κοκκινη τρομαρα και μας επιβαλουν νεους "τρομοκρατες" εχθρους και ρολους δεν παιζει ρολο?

Τι να σκεφτει ενα παιδι οταν το πετανε στην κυριολεξια μεσ την ζουγκλα, δεν του μενει αλλη επιλογη να γινει και αυτο ζωο !
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 10, 2006 2:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Λοιπόν κακό παιδί υπάρχει..το φωνάζουμε και κωλόπαιδο.....

Επιστροφή στην κορυφή
Καψαλάκης Γιαννης
Πρύτανης

Τόπος: Battle of Crete

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 10, 2006 2:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν εννος το κακο παιδι. Εννος τον φονια παιδι
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 10, 2006 2:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

σωστά..
Αλλά και αυτό κωλόπαιδο είναι! Πάντως και για μένα δύσκολο μου φαίνεται να σκοτώνει κάποιος πιτσιρικάς! Είδα χθες την ταινία "Ιστορίες του Μπρονξ" με τον Ρόμπερτ Ντε Νίρο. Νεαροί αποφασίζουν να κάψουν μαύρους μιας άλλης γειτονιάς, ένα μπαρ για την ακρίβεια. Από μόνος του ο καθένας δεν θα το έκανε, αλλά όλοι μαζί έδρασαν σαν μια οντότητα...

Κάπως έτσι μπορεί να έγινε και με τον Άλεξ. Ο κάθε πιτσιρικάς από μόνος του δεν θα έκανε τίποτα, αλλά σαν ομάδα λειτούργησαν "αυτόματα".
Δυστυχώς δεν δικάζουν ομάδες αλλά τα μέλη που την αποτελούν...(πλην τις ομάδες του ποδοσφαίρου...αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία)

Επιστροφή στην κορυφή
abc
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιούν 10, 2006 6:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:

Στο δε θέμα η συμβολή σου είναι απογοητευτική.....γιατί δεν στέκεσαι ούτε στο γενικό της ιστορίας (κοινωνία, πολιτεία), ούτε στο ειδικό (το θύμα, η προσωπικότητα, η δύσκολη προσαρμογή). είναι αποτέλεσμα επίδειξης εξουσίας των ισχυρών;

Γεννήθηκ το 1957 στην Βουλγαρία.
Το 1972 επέστρεψα στην Ελλάδα. Ήμουν ο μόνος βούλγαρος σε μια τάξη με 80 μαθητές. Το Κώστας το έγραφα με ο και περισπωμένη. Ήμουν ανορθόγραφος και δεν ήξερα καθόλου ελληνικά. ¨οτι μόιλαγα με τον πατέρα μου στο σπίτι.
Ακόμα θυμάμαι όταν τρεις συμμαθητές μου φέραν μια εικονίτσα της Παναγίας και ήθελαν να με αναγκάσουν με την βία να προσκυνήσω ως άπιστος βούλγαρος. Ο ένας λεγόταν Κώστας Μπακάλης και ακόμα τον θυμάμαι.
Δεν θα σου πω πόσο ξύλο έχω φάει σε κάθε διαμάχη, διότι ήμουν ο διαφορετικός. Αρκεί να σου πω ότι το 1976, χωρίς να ξέρω καλά ελληνικά, έδωσα κανονικές εξετάσεις με τους συμμαθητές μου και πέρασα στο ΕΜΠ. Δεν φαντάζεσαι το μίσος προς εμένα, ακόμα και από τους συγγενείς μου. Από τότε έκοψαν κάθε επαφή μαζί μου.
Ο μόνος καθηγητής που με αγαπούσε ήταν ο Πανταζάτος. Οι περισσότεροι καθηγητές με υποτιμούσαν. Μιλάμε για το 1972 και εγώ να γύρισα από Βουλγαρία!!!
Αυτά!!!
Έχε γειά!!!
Κ.Μαρίτσας
Επιστροφή στην κορυφή
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 11, 2006 12:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μάλιστα τώρα εκδηλώθηκες!
Αλλά η ιστορία σου δεν είναι ό,τι χειρότερο....αλλά αυτό που διαπιστώνω είναι ο φθόνος...Σκέφθηκες όμως ποτέ ότι άλλοι όπως και γω, ουδέποτε έδωσαν σημασία αν τους συμπαθούν ή όχι..και απλά έκαναν την δουλειά τους;
Δηλαδή δεν είναι υποχρεωτικό να σε συμπαθούν....ή να φροντίζεις με κάποιο τρόπο να σε συμπαθούν, ας πούμε να κρύβεις την καταγωγή σου!
Αυτοί που σε ενοχλούσαν θα έβρισκαν πάτημα, αφορμή, γιατί το αίτιο το είχαν μέσα τους...όπως το έχεις και συ...και σνομπάρεις τους πάντες. Το 'βούλγαρος" ήταν η αφορμή...
Η παιδική εγκληματικότητα δεν μπορεί να στηριχθεί σε "αφορμές" αλλά σε αίτια, γενικά και ειδικά όπως σου έγραψα πιο πριν.

Στη ταινία "Ιστορίες του Μπρονξ", οι λευκοί και οι μαύροι είναι χωρισμένοι σε γειτονιές...και μόνο δρόμοι, μεταφορικά μέσα και δημόσια κτήρια τους φέρνουν κοντά. Στην ταινία, λευκοί είναι ιταλοί, μετανάστες δηλαδή. Δείχνει όμως κάτι πολύ ωραίο, το πως δηλαδή ένας νεαρός Ιταλός μπόρεσε να ξεφύγει από τις κακές παρέες και μάλιστα να δημιουργήσει και μια όμορφη σχέση με μια μαύρη. Δείχνει όμως και θύματα...μαύρους και άσπρους...που για βεντετισμούς σκοτώνονται.
Η ταινία είναι πολύ καλή, δείχνει και τα χούγια των μεγάλων, για να αντιληφθούμε τα παραδείγματα των μικρών...το παιδί πρωταγωνιστής είχε δυο πρότυπα, τον πατέρα, έναν οδηγό λεοφωρείου, φτωχό αλλά έντιμο, και έναν γκάγκστερ, ισχυρό, πλούσιο, με τη καντιλάκ του και τις πρώτες θέσεις εξασφαλισμένες σε αγώνες μποξ...ήταν ο λεβέντης δηλαδή της γειτονιάς.

Επιστροφή στην κορυφή
iason
Πρύτανης

Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 11, 2006 8:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κώστα Μαρίτσα, μέχρι σήμερα όσες φορές έγραψες τη λέξη "βούλγαρος" σε αυτό το φόρουμ την έγραψες με μικρό. Γι΄ αυτό το λόγο σε συγχαίρω.

Από κει και πέρα, από τα γραφόμενά σου γενικώς εικάζω ότι έχεις αρκετό χιούμορ και ψυχικά αποθέματα να ξεκαθαρίσεις τα παιδικά σου τραύματα. Αυτό θα βοηθήσει και εσένα τον ίδιο και εμάς, και από την πλευρά μου σου λέω ότι εκτιμώ τα μέγιστα τους ανθρώπους που δεν κρύβουν τα προβλήματα (γενικά) κάτω από το χαλί αλλά έχουν τη διάθεση να τα ψάχνουν και να επικοινωνούν με άλλους για αυτά. Και νομίζω ότι μια τέτοια διάσταση δίνει ένα ανθρώπινο χρώμα σε συζητήσεις που φιλοδοξούν να αποκαλούνται φιλοσοφικές.

Ούτε εσύ ήσουνα εγκληματίας και σε ξυλοφορτώνανε, ούτε αυτοί που σε ξυλοφορτώνανε. Στο τέλος τέλος όλα είναι μια παρεξήγηση σ΄ αυτόν τον κόσμο.
Οι εγκληματίες δεν γεννιούνται, μόνο γίνονται. Έχουμε τη διάθεση να δούμε ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ γίνονται; Και ΠΟΙΟΣ τους φτιάχνει;
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης

Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 11, 2006 8:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΙΔΗΣΗ:
Δεν ξέρω αν το είδατε:

Χθες στη Βέροια, κάποιοι κάνανε έναν ακτιβισμό, κρεμάσανε ένα πανώ που έγραφε:

ΔΕΝ ΦΤΑΙΤΕ ΕΣΕΙΣ
ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ
ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center