Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αραγε να υπάρχει πεπρωμένο;

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Υπάρχουν όντως στιγμές της ζωής μας που θα συνέβαιναν έτσι και αλλιώς;
Όχι φυσικά , το μέλλον το ορίζουμε μόνοι μας.
41%
 41%  [ 5 ]
Ναί , υπάρχει.Κάποια πράγματα είναι "γραφτό" να γίνουν.
33%
 33%  [ 4 ]
Δεν μπορώ να ξέρω ή δεν με καλύπτουν οι παραπάνω περιπτώσεις.
25%
 25%  [ 3 ]
Σύνολο Ψήφων : 12

Συγγραφέας Μήνυμα
Tyler
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 12 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάϊ 08, 2006 7:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Αραγε να υπάρχει πεπρωμένο; Απάντηση με Συμπερίληψη

Πόσες φορές δεν έχουμε πεί το χαρακτηριστικό "ήτανε γραφτό να γίνει " ή "ήταν η μοίρα του να συμβεί" για κάποιο γεγονός που μας φάνηκε αναπόφευκτο;
Άραγε υπάρχουν στιγμές της ζωής μας που είναι <<προγραμματισμένες>> να ΄ρθουν ή όντως η συμπαντική θεωρία πως "και το παραμικρό λιθαράκι που θα κινήσω θα αλλάξει τη ροή των πραγμάτων" κυριαρχεί στην πραγματικότηατα μας;
Εγώ προσωπικά θα καταθέσω τη γνώμη μου πολύ βιαστικά και περιληπτικά γιατι πιο πολύ θέλω να συζητήσω μαζί σας παρά να μονολογήσω εισαγωγικά.
Ουσιαστικά θεωρώ πως τίποτα δεν είναι προδιαγεγραμμένο να συμβεί απλά κάποιες φορές μεμονομένες ή και συνδυασμός συγκυριών μπορεί να οδηγήσουν στο ίδιο αποτέλεσμα , κατάσταση την οποία θα ονομάσω αναπόφευκτη ροή των πραγμάτων και όχι πεπρωμένο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mariena
Υφηγητής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 16

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 01, 2006 12:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

N/A
_________________
“That’s why love stories don’t have endings! They don’t have endings because love doesn’t end.”
― Richard Bach


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την mariena στις Παρ Ιαν 18, 2013 8:57 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
epiktitos
Πρύτανης


Εγγραφή: 02 Μάϊ 2006
Δημοσιεύσεις: 550
Τόπος: όσο αυτός πού καταλαμβάνω

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 01, 2006 1:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Aγαπητε Tyler κατα την ταπεινη μου αποψη νομιζω πως ισχυει το δευτερο

και το παραμικρό λιθαράκι που θα κινήσω θα αλλάξει τη ροή των πραγμάτων"

οπου υπαρχει δραση υπαρχει και αντιδραση.
_________________
//Ο ΣΟΦΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ,Ο ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΟΣ//
//ΑΣΤΟΧΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΩΔΗ .
ΟΙ ΕΠΑΙΝΟΙ ΓΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΑ ΙΔΕΩΔΗ //
Ω ύβρις, ύβρις! Μελετών το άπειρον
εχάραξα παν αίσθημα διάπυρον
πάσαν μου την καρδίαν εις τον πάπυρον
τούτον...»
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagelis
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 12 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 2
Τόπος: Βέροια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 12, 2006 2:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

(Είναι η πρώτη μέρα επαφής με αυτό το site και ενθουσιάστηκα που
είδα ανθρώπους επιτέλους να σκέφτονται και να συζήτουν για πολλά ενδιαφέροντα φιλοσοφικά και μη θέματα. Oί νέοι χρείαζονται τέτοια στηρίγματα. Πολλά μπράβο στους υπέυθυνους! )

---

Εγώ νομίζω ότι μάλλον υπάρχει ένα είδος σχεδιαγράμματος για
τα μελλούμενα, ένα πλάνο που έχει εξετάσει όλες τις παραμέτρους,
έτσι ώστε να υπάρχουν πολλές παραλλαγές , κάτι σαν διαδρομή που
μπορείς να ακολουθήσεις πολλές παρακαμτήριους,


όμως ο τελικός προορισμός είναι καθορισμένος από την αρχή.Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου έχει σχεδιαστεί πριν την γεννησή του.
Αλλιώς μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι η το σύμπαν και η γή συγκεκριμένα δημιουργήθηκαν και επέζησαν χωρίς την καθοδήγηση
κάποιου νοήμονος σχεδίου.(που και οι άνθρωποι είναι μέρος του).
_________________
"Το λακωνίζειν εστιν φιλοσοφείν"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Simon
Υφηγητής


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 17

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούλ 23, 2006 12:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το μόνο "γραφτό" να γίνει είναι ο θάνατος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
karolos-anazititis
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 07 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 07, 2006 4:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αραγε να υπάρχει πεπρωμένο; Απάντηση με Συμπερίληψη

ΜΕ ΜΑΓΕΥΕ ΠΑΝΤΑ Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΔΙΗΓΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΟΙΡΕΣ, ΤΗΝ ΚΛΩΘΩ, ΤΗ ΛΑΧΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΤΡΟΠΟ, ΠΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΡΕΦΙΚΗ ΚΟΥΝΙΑ ΠΡΟΛΕΓΟΥΝ ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΝΗΛΙΚΗ ΖΩΗ ΤΑ ΠΗΡΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΚΡΙΑ, ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΑΘΩΑ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΑΗ ΒΑΣΙΛΗ.ΑΣ ΕΙΝΑΙ.ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΤΗ ΜΟΙΡΑ ΣΟΥ,ΧΩΡΙΣ ΕΙΛΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΕΝΕΣ ΠΟΡΕΙΕΣ. ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΕΝΤΟΝΑ Η ΠΙΣΤΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΣΤΟ ΚΙΣΜΕΤ,ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ...ΚΙ ΕΤΣΙ ΑΦΗΝΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑΜΑΔΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ......
_________________
ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ,ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ,ΠΕΡΙΗΓΗΤΗΣ,ΤΑΞΙΔΕΥΤΗΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sevi...(Sweet dreams...)
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 28 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 21
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 29, 2006 2:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ karole, λες πως "είναι προτιμότερο να φτιάχνεις τη μοίρα σου, χωρίς ειλημένες αποφάσεις".Επομένως, αποδέχεσαι την ύπαρξή της...
Μπορούμε όμως τελικά να δώσουμε ακριβή ορισμό για το τι είναι η μοίρα?
Πρόκειται για μια παράδοση που εχει διατηρηθεί αιώνες και, κάποιες φορές, επιβεβαιώνεται μέσα από ανεξήγητα φαινόμενα ή συμπτωσεις που επειδή οι άνθρωποι δεν θέλουν ή δεν μπορούν να εξηγήσουν, τα αποδίδουν στη μοίρα λέγοντας πως "ήταν γραφτό να συμβεί".
Εγώ προσωπικά ΕΠΙΛΕΓΩ να πιστεύω στο πεπρωμένο...αυτό έχει να κάνει είτε με τον ακατανίκητο ρομαντισμό που διαθέτω σαν άνθρωπος ή με την ενδόμυχη ανάγκη μου να "αφήνομαι" σε κάτι δυνατότερο από μένα που ξέρω ότι με προσέχει...Σαφώς η ύπαρξη (?) πεπρωμένου δεν μπορεί να ακυρώσει τη δύναμη επιρροής του ανθρώπου πάνω στην ίδια του τη ζωή...υπάρχουν όμως περιπτώσεις που αυτό συμβαίνει για θε'ι'κούς ίσως σκοπούς με τους οποίους δεν είμαστε άξιοι να καταπιαστούμε!

Πιστεύω όμως βαθιά πως το έργο του Θεού είναι σαν ένα κέντημα!
Μόνο που εμέις οι θνητοί άνθρωποι το βλέπουμε από την κάτω πλευρα, και αναλωνόμαστε στο να κοιτάμε τις αντιαισθητικές κλωστές που εξέχουν, κάτι που μας εμποδίζει να μπούμε στην ουσία των πραγμάτων και να θαυμάσουμε την τελειότητά τους Very Happy
_________________
Τον άνθρωπο δεν πρέπει να τον κρίνεις μόνο από τον τρόπο που μιλάει, αλλά και από τον τρόπο που σωπαίνει -ΚΟΛΤΟΝ-
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
geopal1977
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 01 Φεβ 2006
Δημοσιεύσεις: 6
Τόπος: ΤΡΙΚΑΛΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Σεπ 09, 2006 8:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

KAI BEBAIA YPARXEI PEPROMENO KAI OI PALAIOTEROI TO JERANE AYTO POLY KALA. OLA OSA KANOYME OLA OSA GINONTAI GYRO MAS EINAI PROSXEDIASMENA NA GINOYN, EMEIS APLA ALAZOYME TON TROPO POY THA TA DEXTOYME GIA NA NIOSOYME KALHTERA. EJALOY AYTO DEN KANOYME OLOI? KOITAME TON EAYTO MAS.
_________________
geopal
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center