Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Πώς θα θέλατε το νέο Filosofia.GR;
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Τεχνική Υποστήριξη
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 01, 2003 11:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Πώς θα θέλατε το νέο Filosofia.GR; Απάντηση με Συμπερίληψη

Κλίμα ανανέωσης και αλλαγών...

Μετά από 6 μήνες περίπου παρουσίας, σας ευχαριστώ που στηρίξατε αυτή την ιστοσελίδα που αποτελεί το μοναδικό ελληνικό ελεύθερο βήμα φιλοσοφικού προβληματισμού.

Η προσπάθεια αυτή είχε ξεκινήσει χωρίς να έχω κατά νου την προσθήκη των συζητήσεών μας. Τότε ήθελα μόνο να εκθέσω την 200σέλιδη εργασία μου online, μιας και οι καθηγητάδες μου που πολλά μεγάλα λόγια έλεγαν στο α΄εξάμηνο, ποτέ δεν έδωσαν σημασία ούτε σε μένα, ούτε και σε κανέναν άλλο εργατικό φοιτητή που δεν ανήκε στο συνάφι τους, ή έστω σε κάποια κομματική παράταξη. Και δεν μου έφτανε αυτό, ήθελα -και ακόμη το ποθώ- να ξεμπροστιάσω τη σαπίλα της αριστοκρατίας του πνεύματος, αυτή που είναι υπεύθυνη για μύρια κακά, για συμφορές και δυστυχίες των οποίων καθημερινά αναζητούμε τις αιτίες, αλλά σε διαφορετική κατεύθυνση.

Σήμερα πλέον, έχοντας διαπιστώσει ιδίοις όμμασι πως υπάρχει μια χούφτα ανθρώπων που εξακολουθούν και σκέπτονται ελεύθερα, δίνω ιδιαίτερη σημασία στην αλληλεπίδραση και την παγίωση μιας διαδικτυακής ελεύθερης/ανοικτής κοινότητας.

Σε αυτά τα πλαίσια, ζητώ τις γνώμες και τις ιδέες σας, για να ξεκινήσω μια ανανέωση σε όλα τα επίπεδα του filosofia.GR. Ζητώ ακόμα ίσως ανθρώπους που θα το στηρίζουν από άποψη αρθρογραφίας και περιεχομένου, όποτε έχουν το κέφι και τη ζωντάνια του στοχασμού.

Έχετε ιδέες; βοηθήστε με να χτίσουμε σιγά σιγά μια μεγαλύτερη κοινότητα. Ήδη οι 200 μοναδικοί επισκέπτες καθημερινά επικροτούν -έστω και σιωπηλά οι περισσότεροι- την προσπάθειά μας.

Λοιπόν;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 02, 2003 12:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μια γνώμη:
Πρώτα, μπράβο στον admin γι΄ αυτό που κάνει. Σε ένα περιβάλλον όπου τα πάντα κινούνται από και προς το χρήμα, προσπάθειες που θυμίζουν την αξία της προσωπικής πρωτοβουλίας και προσφοράς πρέπει να στηρίζονται.
Ένα site σαν το filosofia.gr, αποτελείται από δύο μέρη: το στατικό και το δυναμικό.
Όσον αφορά στο στατικό μέρος, σημαντικό θα ήταν ο εμπλουτισμός με άρθρα. Ο βασικός σκοπός των άρθρων στο σύνολό τους να είναι η προσφορά του βασικού γνωστικού υπόβαθρου που χαρακτηρίζει τη φιλοσοφία. Όχι ειδική γνώση, που μπορεί αυτός που ενδιαφέρεται να βρει στα βιβλία, αλλά ένα γενικό πλαίσιο, δοσμένο με φρεσκάδα, χιούμορ κλπ., από κάποιον ή κάποιους που έχουν έρθει σε επαφή με τον ακαδημαϊκό χώρο και μπορούν συνοπτικά να το δώσουν. Κυρίως ιστορία της σκέψης και κλασική γνώση. Πρακτικά, ίσως η αρχική σελίδα θα μπορούσε να γίνει πιο απλή, με λιγότερα πράγματα, να μπορεί να πηγαίνει κανείς από το γενικό στο ειδικό.
Όσον αφορά στο δυναμικό μέρος, δηλ. στη συζήτηση, νομίζω το λογισμικό είναι ήδη πολύ καλό, δεν μου περνάει από το μυαλό τι θα μπορούσε να το βελτιώσει άμεσα. Η κεντρική ιδέα πρέπει να είναι η απλοποίηση, η αμεσότητα και η ευκολία στην επικοινωνία. Σε κάτι τέτοιο η ωφέλεια θα φανεί μακροπρόθεσμα, κι αυτή θα μπορούσε να είναι μια Ανοιχτή Κοινότητα Σκέψης, που θα εξελιχθεί ανάλογα και με την ανταπόκριση των άλλων, σε κάτι τέτοιο όλοι είναι συνυπεύθυνοι. Μια αρχική σελίδα στις "συζητήσεις" θα μπορούσε να θέτει ορισμένες βασικές αρχές λειτουργίας της συζήτησης, ώστε να προδιαθέτει τον επισκέπτη της σελίδας να συμμετέχει ενεργά και με την καλή του πρόθεση και υπεύθυνα βοηθώντας τη συζήτηση.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 03, 2003 4:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Την ανανέωση δεν εμίσησε ουδείς! Αλλά ανανέωση με αφαίρεση όλου του υλικού των συζητήσεων θα ήταν πολύ άσχημο.
Το αναφέρω διότι έχει συμβεί σε ένα φόρουμ για assembly x86 αφού κάποιοι μάζεψαν μια σειρά ρουτινών -πολύ καλών θα έλεγα- έκαναν μια ανανέωση και ξεκίνησαν πάλι τα πράγματα από την αρχή- με μηδενικές συζητήσεις. Έτσι το υλικό το καρπώθηκαν για δική τους χρήση!
Με άλλα λόγια οι συζητήσεις πρέπει να μένουν και ίσως να μπορούν να γίνονται downloading από οποιονδήποτε.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 03, 2003 5:04 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ε όχι και να χαθεί τόσο υλικό

cool Laughing

δεν υπάρχει λόγος, αφου το να κρατήσεις και να κάνεις backup τη βάση δεδομένων είναι εύκολο. Ασε που την τελευταία φορά που έκανα backup η βάση ήταν 7mb!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Σεπ 03, 2003 5:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ok! Rolling Eyes
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
maya
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 09 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 101
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 04, 2003 8:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Afham, να γίνω λίγο πεζή και να προτείνω να φύγει εκείνο το κίτρινο χρώμα από το: "Tι είναι και τι σκοπούς έχει το Filosofia.GR" ;
Χίλια συγνώμη αλλά μου κάνει λίγο σε σχολικό τετράδιο.. (λέτε να πρέπει να κάνω ψυχανάλυση; ) Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Σεπ 04, 2003 8:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

χαχαχαχα καλό. εδώ εγώ λέω ότι θα αλλάξει τελείως όλη η μορφοποίηση... δε θα μείνει τίποτα απο το παλιό design.

Το κιτρινάκι το είχα κάνει επίτηδες αντιαισθητικό για να τραβάει το μάτι Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MoHDa
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 17 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 108
Τόπος: Κι εδώ κι αλλού...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 07, 2003 2:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Χαίρεται και από εμένα!

Αυτό που θέλω να προτείνω είναι να γίνεται πιο συχνός ο εμπλουτισμός των άρθρων του κυρίως site. Ως παντελώς άσχετος με τη φιλοσοφία, είχα καταβροχθίσει μέσα στις πρώτες κιόλας μέρες αυτά που αναφέρονται!

Τα λέμε παίδες!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 07, 2003 3:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

καλώστον Mohda. Είχες εξαφανιστεί για αρκετό καιρό αν θυμάμαι καλά Wink

αυτό που λες είναι το κύριο πράγμα που έχω στο μυαλό μου. Ήδη έχω προσαρμόσει ενα σύστημα ανανέωσης ολόκληρης της αρθρογραφίας με διαφορετικά επίπεδα χρηστών, οπότε θα υπάρχει εκτενές φιλοσοφικό υλικό που θα ανανεώνεται όχι μόνο από μένα αλλά και από όσους φίλους το επιθυμήσουν!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MoHDa
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 17 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 108
Τόπος: Κι εδώ κι αλλού...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Σεπ 07, 2003 6:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: ... Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν έχω χαθεί, παρακολουθώ διακριτικά ότι γίνεται εδώ μέσα, απλά δε μου αρέσει να εκφράζω την άποψη μου για κάθε θέμα, με την αυταπάτη της γνώσης της αλήθειας, λέγοντας το μακρύ και το κοντό μου.

παρακολουθώ, διαβάζω, σκέφτομαι... άλλωστε είναι γνωστή η αντιπάθεια μου για τους πρυτάνεις, αντιπρυτάνεις και τα σχετικά, καλύτερα να μη γίνω, από τώρα(;), σαν αυτούς!
_________________
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
tai
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 123
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 08, 2003 1:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν ανήκω στην φιλοσοφική (μόνο από έξω πέρναγα κάποτε) πάντα όμως είχα μια τάση να μην κοιτώ το περιτύλιγμα σε δώρα, αλλά να κοιτώ πάντα με ενδιαφέρoν το περιεχόμενο. Εδώ βρήκα ανθρώπους που είχαν το ίδιο κουσούρι.
Το φόρουμ λοιπόν δουλεύει μια χαρά. Αλλά θα πρέπει να μας δώσεις σε΄μας τους ημιμαθείς κάποια φώτα. Μια ιδέα είναι να βάλεις το συμπόσιο η την απολογία π.χ.
Oταν μας ζητάς την γνώμη μας, πρόσεχε τη μπορεί να ζητήσουμε! Laughing
_________________
ΓΙΑ Ν"ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 08, 2003 3:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μια κουβέντα είναι να βάλω πχ το συμπόσιο και την απολογία. σχετικά με το πρωτότυπο δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά τη μετάφραση πρέπει κάπου να τη βρω. Το αξιότιμο πανεπιστήμιό μας δεν έχει μεταφράσεις δικές του, επομένως πρέπει να τις δανειστώ από κάποιον εκδοτικό οίκο. Αν γίνει αυτό φυσικά θα έχω πρόβλημα με τα πνευματικά δικαιώματα.

Αλλη λύση είναι να τα μεταφράσω μόνος μου Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Σεπ 08, 2003 5:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε MoHDa, αν ξέρεις τρόπο να μη φαίνονται στο post το πρυτανιλίκι και ο αριθμός δημοσιεύσεων, θα με ενδιέφερε και μένα, πες μου το, κρυφά από τον admin. (Αστειεύομαι.)

Να μια ιδέα: να επιλέγει ο χρήστης αν οι λεπτομέρειες θα είναι ορατές στα post (εκτός βέβαια από το προφίλ). (Ελπίζω να μην είμαι τόσο άσχετος, που να ισχύει και να μην το ξέρω.)
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 09, 2003 6:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ελάτε ρε παιδιά για πλάκα τα'χω βάλει αυτά. Η μάλλον όχι για πλάκα αλλά για να δώσουμε έμφαση σε μια τραγική ειρωνία, στην απλότητα και την ταχύτητα με την οποία ορισμένοι καθηγητάδες παίρνουν τις βαθμίδες τους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MoHDa
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 17 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 108
Τόπος: Κι εδώ κι αλλού...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 09, 2003 7:43 am    Θέμα δημοσίευσης: ... Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωχ προέκυψε θέμα από τα λεγόμενα μου!

Δεν έχω πρόβλημα με τους χαρακτηρισμούς, απλά δε θέλω να επαναλαμβάνω ιδέες και απόψεις δίχως να συνεισφέρω ουσιαστικά στο forum. Νομίζω πως είναι καλύτερο σε κάποια θέματα που έχω πρωτογενή πληροφόρηση και έχω ασχοληθεί να εκφέρω α΄ποψη έτσι ώστε να έχει και νόημα η όλη συζήτηση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Τεχνική Υποστήριξη Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center