Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Έκπληξη! Το δικό μας φιλοσοφικό cafe: DASEIN
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 25, 2006 11:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Έκπληξη! Το δικό μας φιλοσοφικό cafe: DASEIN Απάντηση με Συμπερίληψη

Καταρχάς διαβάστε περί τίνος πρόκειται εδώ: http://filosofia.gr/dasein.php

Μόλις άνοιξε το φιλοσοφικό μας καφενείο (ένα σύγχρονο καφέ για την ακρίβεια) το οποίο στεγάζεται στη θέση του πάλαι ποτέ "φοιτητικού καφενείου" στην οδό Σολωμού 12, στα Εξάρχεια. Σε τακτά χρονικά διαστήματα θα οργανώνονται φιλοσοφικές συζητήσεις και εισηγήσεις με ελεύθερη συμμετοχή. Έτσι ελπίζω να τα λέμε και από κοντά. Chat ζητήσατε, καφέ σας έχω Laughing

Αν προτίθεστε να συμμετάσχετε με εισηγήσεις σε φιλοσοφικά θέματα που ενδιαφέρουν, πείτε μου να το προωθήσω.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2006 2:00 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγώ θα 'θελα να εισηγηθώ ένα θέμα που απασχολεί πολλούς φιλοσοφημένους ανθρώπους:"Οι όμορφες γκαρσόνες και η ανάπτυξη της φιλοσοφικής σκέψης".Εκτός κι αν έχετε,ήδη,προσλάβει,οπότε γράψε "άκυρο". Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 26, 2006 12:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βρε τι εγινε εδω!!! Very Happy


Καφενεια ακουω, φιλοσοφια του <<παρτε τους δρομους>> βλεπω!!!


Γιουπιιιιιιιιιιιι!!! Very Happy



Τρεμετε αρχαιοι προγονοι. Ναι στις αγορες!!!


Πραγματικα χαιρομαι για την πρωτοβουλια. Και ειδικα, εαν οι γκαρσονες...φιλοσοφουν, τοτε... Twisted Evil



Τα λεμε πια στους δρομους... Very Happy
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 27, 2006 12:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ανέβηκε το πρόγραμμα εισηγήσεων και εκδηλώσεων. Αντε να συναντηθούμε κιόλας. Ευκαιρία είναι. Laughing
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
elit
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 126

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 28, 2006 11:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Katopin to timologio tha prepei na einai diaforetiko, oso i diaforetikotita tou anapsiktiriou/kafe..
Den aposkopeis sto kerdos fantazomai ma stin sintirisi tis epixeirisis..
diorthose me an kano lathos..
_________________
Απ' όλα τα χάη του κόσμου, λεύθερος θέλω να πλέω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 28, 2006 1:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είπε κανείς ότι εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης του καφέ; Δεν υπάρχει είσοδος. Από όσο ξέρω μόνο η κατανάλωση χρεώνεται όπως σε όλα τα καφέ.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
elit
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 126

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 29, 2006 8:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μόλις άνοιξε το φιλοσοφικό μας καφενείο (ένα σύγχρονο καφέ για την ακρίβεια) το οποίο στεγάζεται στη θέση του πάλαι ποτέ "φοιτητικού καφενείου" στην οδό Σολωμού 12, στα Εξάρχεια. Σε τακτά χρονικά διαστήματα θα οργανώνονται φιλοσοφικές συζητήσεις και εισηγήσεις με ελεύθερη συμμετοχή. Έτσι ελπίζω να τα λέμε και από κοντά. Chat ζητήσατε, καφέ σας έχω

Αν προτίθεστε να συμμετάσχετε με εισηγήσεις σε φιλοσοφικά θέματα που ενδιαφέρουν, πείτε μου να το προωθήσω


Emena to parapano keimeno mou didei na katalavo oti gnorizeis perissotera ap to : "ap' oso ksero mono i katanalosi xreonetai opos se ola ta kafe "
Epeita grafeis : " chat mou zitisate, kafe sas exo " ktl ktl

Apla tha ito adiko na xreisimopoiiseis ena site filosofias, dia tin oikonomiki sou aposkopi...
_________________
Απ' όλα τα χάη του κόσμου, λεύθερος θέλω να πλέω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 29, 2006 10:05 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

elit έχεις πληρώσει κάτι και δεν το έχω καταλάβει; Αν νομίζεις ότι σε εκμεταλλεύομαι οικονομικά (τι κωμικό!) μπορείς απλά να μην μας ξαναεπισκεφθείς. Η ιστοσελίδα είναι προσωπική και ποτέ της δεν έχει βγάλει κέρδος, αλλά και να έβγαζε δεν θα έπρεπε να λογοδοτήσω σε κανέναν. Δεν μπαίνεις σε ιστοσελίδα πανεπιστημίου, ούτε μη κερδοσκοπικής εταιρείας, ούτε κάποιου φορέα. Γι αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οποιονδήποτε σκοπό. Αν αυτός ο σκοπός δεν σου κάνει, μπορείς είτε να φτιάξεις μια δική σου είτε να επισκέπτεσαι άλλες. Προφανώς οι σύντροφοι που επισκέπτονται το filosofia.gr όλα αυτά τα χρόνια ενστερνίζονται τους σκοπούς αυτούς. Εσύ δεν είσαι από αυτούς προφανώς.

Αυτά τα λίγα για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους. Αυτό μας έλειπε, να απολογούμαι αν θέλω να προωθήσω μια εκδήλωση μέσω της προσωπικής μου ιστοσελίδας. Μάλλον κάποιοι έχουν πάρει στραβά τα πράγματα.

Και πληροφοριακά το καφέ είναι ενός πολύ καλού φίλου από το μεταπτυχιακό μας.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
elit
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 126

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 29, 2006 10:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham


Δεν έχω πληρώσει κάτι, όχι.
Σαφώς και δεν θα σου επέτρεπα να με εκμεταλλευτείς οικονομικά, μα ενοχλούμε στην παρακίνησή σου να το κάμεις με άλλους, θέτοντας το επιχείρημα της φιλοσοφικής συνεύρεσης, με δόλο ως προς την διαφήμιση και οικονομική ενίσχυση ενός " πολύ καλού φίλου απ' το μεταπτυχιακό σου " που άνοιξε μια κάποια επιχείρηση.
Ομολογώ πως ειν' έξυπνη η ιδέα να προσελκύσεις το αγοραστικό κοινό, την πελατεία, με μία τέτοια μεθοδολογία, μα φέρεις κάποια ευθήνη έναντι των αναγνωστών.
Μια φιλοσοφική ιστοσελίδα, " που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οποιονδήποτε σκοπό ",είν' τουλάχιστον κακοήθεια..
Σαφώς και δεν θα "ενστερνιστώ " τους σκοπούς σου, καθώς πίσω από αυτούς είναι φανερό το που αποσκοπείς.

Το νεαρό της ηλικίας σου ωστόσω και η έλλειψη σεβασμού απέναντι στους αναγνώστες, σαφώς και δεν θα σε κάμουν να απολογηθείς.
Και εφόσον η παρουσία μου και ο λόγος μου ειν' ενοχλητικός στα σχέδια σου, και σε μια φιλοσοφική ιστοσελίδα αυτού του τύπου, που άποψη μπορούν να έχουν μόνον εκείνοι που συμφωνούν ή δεν αντιλέγουν μαζί σου, είναι μάταιη.
_________________
Απ' όλα τα χάη του κόσμου, λεύθερος θέλω να πλέω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 29, 2006 10:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η πρόσκληση στις φιλοσοφικές μας εισηγήσεις παραμένει και θα παραμείνει. Την πρώτη ημέρα θα είναι εκεί και ο Θεοδόσης Πελεγρίνης και τις υπόλοιπες ημέρες και άλλοι καθηγητές.

Elit σε παρακαλώ θερμά να μην επιτρέψεις στην αξιοπρέπειά σου να παραμένεις σε μια κακοήθη, ανώριμη και αναξιοπρεπή ιστοσελίδα. Το να συνεχίσεις να συμμετέχεις σε μια κακοήθεια είσαι και ο ίδιος κακοήθης. Επομένως η μόνη σου επιλογή είναι να αποχωρήσεις αξιοπρεπώς.

Ό,τι παραπάνω και να πεις απλά εκμεταλλεύεσαι την ανοχή μου ακόμα και σε ύβρεις.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την afham στις Τετ Μάρ 29, 2006 10:44 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
elit
Πρύτανης


Εγγραφή: 06 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 126

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 29, 2006 10:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έτσι, έτσι... Very Happy
_________________
Απ' όλα τα χάη του κόσμου, λεύθερος θέλω να πλέω..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 29, 2006 11:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και όταν λέω ότι θα συμμετέχουν και άλλοι καθηγητές, εννοώ από εκείνους που αξίζουν να συμμετέχουν Laughing

Θα γίνουν και αυτοί άβουλα όργανά μας σύμφωνα με το σκεπτικό του elit για να κερδοσκοπίσει το cafe. Αλλά μάλλον το cafe θα τους δώσει ποσοστά απο τις εισπράξεις του φραπέ, λίγο παραπάνω βέβαια από αυτά που θα πάρω εγώ που προωθώ την εκδήλωση! Από δύο παγάκια ο καθένας. Τι άλλο να πει κανείς...ευτυχώς που δεν είμαι καθωσπρέπει και το ρίχνω στην πλάκα τόσα χρόνια στο ελληνικό internet.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 29, 2006 11:50 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Elit, δεν θελω να κανω τον δικηγορο ουτε του forum ουτε του afham ουτε κανενος. Θα μιλησω εγω για εμενα. Νομιζω, πως μια κινηση προωθησης της φιλοσοφικης σκεψης αντιθετη τα μαλα στο ρημαδοπνευμα των καιρων μας, και ειδικα μια ιδεα οχι απροσωπης αλλα προσωπικης επαφης σε μια αγορα(=καφε), ειναι πολυ καλη. Οποτε, δεν νομιζω να τιθεται οικονομικο ζητημα, σε καμια περιπτωση. Στο site δημοσιευονται παρα πολλα. Εγω δημοσιευσα μια εργασια μου. Σημαινει πως θελω να προωθηθω και, και, και...;
Θεωρω, πως κανουμε κατι απο ψυχης και οχι για να το κανουμε. Οποτε μηπως στην περιπτωση του καφε ησουν λιγο υπερβολικος;



Φιλικα... Smile
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2006 9:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

afham έγραψε:

Θα γίνουν και αυτοί άβουλα όργανά μας σύμφωνα με το σκεπτικό του elit για να κερδοσκοπίσει το cafe. Αλλά μάλλον το cafe θα τους δώσει ποσοστά απο τις εισπράξεις του φραπέ, λίγο παραπάνω βέβαια από αυτά που θα πάρω εγώ που προωθώ την εκδήλωση!


Και ας είναι και ... ψωρο-φραπέ, για το ... γαλλικό φιλοσοφικό ρεύμα...!!!

Γιατί σε κάθε καλή προσπάθεια δείχνουμε καχυποψία;;;

Εάν οι άλλοι είναι ο καθρέπτης του εαυτού μας, προφανώς ο κερδοσκόπος θα θεωρεί όλους τους γύρω του κερδοσκόπους!!!

Αφχαμ, προσωπικά, όσο αυτό έχει σημασία, σε συγχαίρω και ας έχουμε διαφωνήσει αρκετά μεταξύ μας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάρ 30, 2006 11:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Αφχαμ, προσωπικά, όσο αυτό έχει σημασία, σε συγχαίρω και ας έχουμε διαφωνήσει αρκετά μεταξύ μας.


abc αν δεν διαφωνείς με κάποιον τι νόημα έχει μια φιλοσοφική συζήτηση; Smile
Ευχαριστώ και ανταποδίδω.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 1 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center