Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
marktouan
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 05 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 21

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 12:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας θέσω κάποια ερωτήματα...

Γιατί οι άνθρωποι ελκυόμαστε απο όμορφους ανθρώπους;
Γιατί ερωτευόμαστε όμορφους ανθρώπους;
Γιατί θέλουμε να κάνουμε έρωτα με όμορφους ανθρώπους;

Γιατί θεωρείτε αυτονόητο οτι θα θέλουμε να ερωτευτούμε και να κάνουμε σεξ ,με όμορφους ανθρώπους;

Εν τέλει ,τι είναι αυτό που κάνει τους ανθρώπους όμορφους;
_________________
"Όλοι παίζουμε σε ενα παιχνίδι
όπου ο Ανέκφραστος
κρατάει πάντα την ρουλέτα"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 1:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τί είναι η ίδια η Ομορφιά; Τί κάνει την Ομορφιά όμορφη; Υπάρχει μια Ομορφιά η οποία να τίθεται αξιωματικά, κοντολογίς να υφίσταται ένα κοινά αποδεκτό πρότυπο προτύπων για έναν άνθρωπο του δυτικού πολιτισμού και έναν Αβορίγινα ιθαγενή της Αυστραλίας (με απόλυτο σεβασμό στη διαφορά της κουλτούρας των εν λόγω ιθαγενών);

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Δευ Απρ 12, 2010 7:47 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 2:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα συμφωνήσω με την opyrgo

η ομορφιά ειναι κάτι σχετικό.
Κατασκευάζεται το πρότυπό της μέσα απο τις κατά καιρούς κουλτούρες

Ακόμα και εδώ, στον Δυτικο κόσμο, τον μεσαίωνα, νοούνταν ως όμορφη μια γυναίκα η οποια ήταν χονδρή και κατάλευκη
Τώρα ιδανικά πρεπει να ειναι ανορεξική και γιατί οχι, βγαλμένη απο το solarium.
Σε φυλές της Αφρικής σήμερα υπάρχουν γυναίκες που περνούν αντικείμενα απο τα χείλη τους, μύτες τους ή και παραμορφώνουν το ίδιο τους το σώμα προκειμένου να γίνουν αρεστές.
Οι γκέισσες φορούν απο μικρή ακομα ηλικία ασφυκτικα μικρά υποδήματα τα οποία δεν αφήνουν ν΄αναπτυχθει το πόδι τους κανονικά.

Επειδή όμως μιλούμε για τον δικο μας πολιτισμό, η ομορφιά είναι όντως κάτι που σε κάνει να ευφραινεσαι.
Μάλιστα, είχε γίνει μια μελέτη σε μωρά, στα οποία έδειξαν φωτογραφίες ασχημων και όμορφων ανθρώπων (κατα γενική ομολογία).
Παρατηρήθηκε ότι όταν έβλεπαν φωτογραφίες όμορφων ανθρώπων, γελούσαν, ενώ σοβάρευαν όταν έβλεπαν τις αντιστοιχες, των άλλων.

Εμείς, όταν βλέπουμε όμορφους ανθρώπους και πολυ περισσότερο γελαστούς, αυτόματα αισθανόμαστε πιο όμορφα.

Στις εταιρείες, σπάνια στον κύκλο των συνεντεύξεων να κερδίσει ο άσχημος και χονδρός.

Είναι ρατιστικό, καταδικαστέο, αλλα δυστυχώς έτσι λειτουργεί το δυτικό σύστημα.

Κάποια στιγμή θ΄αλλάξει και αυτό το πρότυπο που ισχύει σήμερα, συμφωνα με το νέο πρότυπο της βιομηχανίας του marketing ισως???
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 2:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εμένα μου αρέσουν οι άσχημες γυναίκες! Είμαι...ανώμαλος;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 2:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA το παράδειγμα που αναφέρεις, εις επίρρωσιν των επιχειρημάτων σου είναι πολύ σοβαρό για να μείνει έτσι. Μπορείς να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία; Πότε έγινε αυτή η έρευνα; Σε ποιά μωρά - τί καταγωγής; Τί ηλικία είχαν τα μωρά αυτά; Τί ήταν οι φωτογραφίες που τους έδειχαν; Ανθρώπων που διέφεραν απ' τις εικόνες που έχει το μωρό απ' τους περίοικους κατά τα πρώτα στάδια της ανάπτυξής του; Γιατί και μένα όταν με έβλεπε η ανιψιά μου - που δεν είμαι και ο Πιττ, όπως λέγεται (για να μείνουμε στα του «πολιτισμού» μας όπως λες) κρυβότανε και κατσούφιαζε.

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Δευ Δεκ 01, 2008 11:33 am, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
marktouan
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 05 Φεβ 2008
Δημοσιεύσεις: 21

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 2:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατί οι άνθρωποι ελκυόμαστε απο όμορφους ανθρώπους;
Γιατί ερωτευόμαστε όμορφους ανθρώπους;
Γιατί θέλουμε να κάνουμε έρωτα με όμορφους ανθρώπους;

Γιατί θεωρείτε αυτονόητο οτι θα θέλουμε να ερωτευτούμε και να κάνουμε σεξ ,με όμορφους ανθρώπους;

Το ΓΙΑΤΙ ρωτάω ρε παιδιά!!!
[/b]
_________________
"Όλοι παίζουμε σε ενα παιχνίδι
όπου ο Ανέκφραστος
κρατάει πάντα την ρουλέτα"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 2:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrge,

το είχα διαβάσει σε ένα τεύχος του περιοδικού FOCUS.
Αν το βρώ στο σπίτι μου, ευχαρίστως να σου πω σε ποιό τεύχος συγκεκριμένα...

marktouan,

για αυτό που ρωτάς προσωπικά απάντησα, οτι η θωριά ενός όμορφου και ΓΕΛΑΣΤΟΥ (πάνω και πρώτα απ όλα) ανθρώπου με κάνει να αισθάνομαι όμορφα...
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 2:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα ήταν ενδιαφέρον MARIA να δούμε τί ήταν αυτό που προσέλκυσε τα μωρά. Μήπως δεν ήταν η ομορφιά αλλά η έκφραση ενός γελαστού όπως λες, έκφραση ενός ευτυχισμένου ανθρώπου για την απαλοιφή, σε αντίθεση, της δυσαρέσκειάς του που εκφράζεται με το κλάμα κατά τις πρώτες ώρες του τοκετού. Αλλά είναι πολλά ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν. Και είναι ακόμη περισσότερα πριν απαντήσουμε στο γιατί της ομορφιάς.

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Δευ Απρ 12, 2010 7:48 am, επεξεργάσθηκε 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 2:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:
Εμένα μου αρέσουν οι άσχημες γυναίκες! Είμαι...ανώμαλος;;;


οχι απλα ψευτης.λες ψεμματα στον εαυτο σου οτι ειναι πιο σημαντικο να κυριαρχεις πανω σε κατι απ το να το θαυμαζεις.η ασχημια(; ) μας κανει και νιωθουμε ανωτεροι.
νομιζω οτι η ομορφια και το χαμογελο μας αρεσουν γιατι εκφραζουν την υπερβαση της τραγωδιας,την μονιμη χαρα που ειναι η ζωη παρολο της παρωδικοτητα της,κατι που εκφραζεται στη στιγμη με το χαμογελο.πιστευω πως υποσυνεισητα γνωριζουμε οτι η φυση του κοσμου ειναι ωραια και χαμογελαστη ενω η σοβαροτητα εκφραζει την παρωδικοτητα,λες και ολα ειναι θανατος και φθορα αντι να ειναι ολα ζωη.
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LSNM
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1953

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 2:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

... και τι γίνεται με τους αρχαίους που άκουσα οτι το "πήγαιναν" ανάποδα ;

Το κλάμα δεν ήταν για πένθος και το γέλιο ανάποδα ...
_________________
Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ... [Αριστοτέλης σε ελεύθερη μετάφραση]
"Truth is much too complicated to allow anything but approximations" John von Neumann
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 3:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

opyrge,

δεν νομιζω ότι αναφέρονταν σε γελαστά πρόσωπα, αλλα σε όμορφα πρόσωπα. Και μάλιστα το θυμάμαι διοτι, ο τίτλος του θέματος ήταν
Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ?

LSNM,

και γιατί το έκαναν οι αρχαίοι αυτό? δηλαδή αν πέθαινε η μάνα τους, ξερένωνταν στα γέλια? ή λάθος κατάλαβα...
Εγώ ξέρω ότι τραβούσαν τα μαλλιά τους στις κηδείες και οταν το κανουν αυτό οι γριούλες σήμερα στην επαρχία λένε "σαν αρχαίες ελληνίδες τραγωδοί"
Παρακαλώ όπως με διαφωτήσεις γιατί αγνοώ το θέμα

kaneis,

δεν έχεις ακούσει για τερατοφιλία??? Laughing Laughing
εδώ που τα λέμε, αν κυνηγάς οπωσδήποτε το άσχημο abc, κατι συμβαίνει... Wink
Αν έλεγες ότι δεν κυνηγώ κατι επιφανειακό, παρα μονο καλή καρδιά, ας πουμε ότι θα το καταλάβαινα...
Αν και δυσκολευομαι να πω οτι θα πήγαινα με τον Κουασιμόδο, οσο καλή καρδιά και αν είχε Embarassed Laughing
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 8:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να αναρριπίσω αυτό το ενδιαφέρον θέμα, ας δούμε αυτό το εκπληκτικό τεχνούργημα και ας αναρρωτηθούμε τι προέτρεψε τον Πραξιτέλη στη δημιουργία αυτού του αγάλματος του θεού Ερμή; Τί είναι αυτό που προκαλεί το αίσθημα ομορφιάς δύο χιλιάδες και πλέον χρόνια (στο δυτικό πολιτισμό);



Και τι είναι αυτό που προκαλεί το ίδιο αίσθημα στους Αβορίγινες (μια και αναφέραμε αυτόν τον πολιτισμό) ιθαγενείς της Αυστραλίας; (Μάλλον η ερώτηση αυτή είναι ρητορική γιατί η απάντηση θα είναι δεδομένη ως προυπάρχον καθεστών νοημάτων που δεν προυπάρχει στους σεβαστούς Αβορίγινες ιθαγενείς)



Γράψτε μου τις εντυπώσεις που σας προκαλούν αυτά τα δυο αξιοσέβαστα τεχνουργήματα και μια αυτοστοχαστική ψυχανάλυση θα μας οδηγήσει στην απάντηση.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Δευ Απρ 12, 2010 7:50 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Φεβ 13, 2008 11:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να προεκτείνω τη συζήτηση (;) παρατηρείτε κάτι σ' αυτές τις τυχαίες φωτογραφίες που βρήκα στο διαδίκτυο και αναπαριστούν μια πολιτιστικά ανάλογη ομορφιά;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MARIA
Πρύτανης


Εγγραφή: 27 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 6835
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 14, 2008 12:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Opyrge,
η πρώτη φωτο
μου βγάζει ομορφιά, σεξουαλικότητα, υγεία, συμμετρία και προστασία (το παιδί ειναι δικό του?)

η δεύτερη,
μου βγάζει στοργή, προστασία, ασφάλεια, συμπάθεια

παντως, αν υποθέσουμε (χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα για τα συγκεκριμένα τοτεμ και αγάλμα) ότι και οι δυο έχουν παιδιά ή κάτι υπο την προστασία τους, σαφώς και η δεύτερη μου το βγάζει πολυ εντονότερα.

Ασχετο, δεν βρήκα το τεύχος του Focus με τα μωρά και την ομορφιά.
Ομως, αυτο του ΜΑΡΤΙΟΥ 2007 έχει αφιέρωμα στην αντικειμενικη ομορφιά και πάλι...
Αν το έχεις, μπορεις να ανατρέξεις σε αυτό.
_________________
Ο σκοπός της φύσης δεν είναι η διαιώνιση του ανθρώπινου είδους αλλά η διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών
Θεόφραστος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
opyrgos
Αποκλεισμένο μέλος


Εγγραφή: 30 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 13248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 14, 2008 12:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

MARIA όταν τις ξανακοίταγα, αυτό πρόσεξα και εγώ - ότι κρατάνε παιδιά. Και τυχαία τις διάλεξα αυτές, μία από την αρχαία ελληνική τέχνη και ένα τοτέμ Αβορίγινων.

Δεν το έχω, αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να το μεταφέρεις εδώ.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την opyrgos στις Δευ Απρ 12, 2010 7:50 am, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Σελίδα 1 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center