Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Τα βασανιστήρια στο Αμπου Γράιμπ…
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
DiMiTrIs
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 165

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 20, 2006 2:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Τα βασανιστήρια στο Αμπου Γράιμπ… Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα βασανιστήρια στο Αμπου Γράιμπ…

Μια λέξη… ΓΙΑΤΙ?
Νέες φωτογραφίες και βίντεο από κακομεταχείριση κρατουμένων και πάλι στο προσκήνιο, για άλλη μια φορά η φρίκη ποζάρει δίπλα στα χαμόγελα των δεσμοφυλάκων.
Πως κοιμούνται ήσυχοι αυτοί οι «άνθρωποι» τις νύχτες?
Τι αισθήματα θα είχαν αν στην θέση του ιρακινού κρατούμενου ήταν ο πατέρας ή ο αδερφός τους?
Τι είδους «εκπαίδευση» πέρασαν αυτοί οι δεσμοφύλακες ώστε να ενθουσιάζονται και να περηφανεύονται μπροστά στα «κατορθώματα» τους?
Πόσο άρρωστη πρέπει να είναι η ψύχη σου για να φτάσεις στο σημείο που βρίσκονται?

Γιατί ο άνθρωπος εάν λάβει μια μικρή εξουσία ΠΑΝΤΑ την καταχράται?
Δεν υπάρχει έστω ΕΝΑΣ από αυτούς που να αρνείτε να συμμετάσχει σε αυτήν την παρωδία?
Δεν υπάρχει έστω ένα ΚΕΦΑΛΙ που να αντιτάσσεται και να «τελειώσει» αυτήν την τρομοκρατία?
Είναι όλοι τόσο ψυχικά ασθενείς?

Θα μπορούσε κανείς από εσάς να συμμετάσχει σε τέτοιου είδους βασανιστήρια?

…και η ειρωνεία…

…βλέπεις πως φέρονται στους θανατοποινίτες και στους serial killers (με το σεις και με το σας, με τον φόβο μήνυσης των δικηγορών τους) στην χώρα τους και αναρωτιέσαι, τι έχουν κάνει αυτοί οι κρατούμενοι για να υπόκεινται σε τέτοιους βασανισμούς?
_________________
Στο σχολειο δεν εμαθα τιποτα
Δημητρης
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 20, 2006 10:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αψογος ο προβληματισμος, Δημητρη Wink


Κοιταξε, τα βρωμερα κολπα των Μπουσιστών(οχι Αμερικανών) τα ξερουμε ολοι. Το Αμπου Γραιμπ, ειναι η επιβεβαιωση. Μην ξεχνας και το Γκουαντάναμο. Εκει να δεις. Και επειτα μου βγαινουν κατι κυραβασανιστριες οπως η Κοντολιζα Ραιζ ή οπως την λενε, και δηλωνουν πως δεν γινονται. ΝΤΡΟΠΗ Mad

Μα δεν ειδες και εκεινον τον εκπροσωπου τυπου του Μπους, πως ετρεμε σαν το ψαρι;

Τι ψεμματα να πει, ΣΤΕΡΕΨΑΝ!
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Καψαλάκης Γιαννης
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 150
Τόπος: Battle of Crete

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 20, 2006 11:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αυτοί οι ίδιοι που έχουν κατηγορίσει τον Μέγα Αλέξανδρο για βαρβαρότητα, πνίγονται από το ίδιο τους το σάλιο.
Αυτοί να περιμένουν την ίδια συμπερίφορά και από τους άλλους. Ακόμα και από τα παιδιά τους.
_________________
Αν ήμουν δροσοσταλίδα, θα έβρισκα καταφύγιο στην άκρη ενός φύλλου. Επειδή όμως είμαι άνδρας, δεν υπάρχει το παραμικρό μέρος για μένα σε ολόκληρο τον κόσμο. - Saigo Tagamori -
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nicole
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 191
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 21, 2006 1:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

dim mam έγραψε:
Μην ξεχνας και το Γκουαντάναμο. Εκει να δεις...


Εάν δεν κάνω λάθος, είχε γυριστεί ένα σπουδαίο ντοκιμαντέρ για το Γκουανταναμο (ένας γνωστός μου, μάλιστα, προσπαθεί να το βρει σε video και το ζητάει από την κρατική τηλεόραση)!

Σ' αυτό το ντοκιμαντέρ συγκέντρωσαν κάποιους ηθοποιούς για να αναπαραστήσουν τις συνθήκες που επικρατούσαν και επικρατούν στο Γκουαντάναμο -όσο πιο γίνεται ρεαλιστικά- με στόχο βεβαίως την αφύπνιση της μάζας, τη συνειδητοποίηση και την αντίδραση!

Η τραγικότητα της κατάστασης που επικρατεί εκεί φτάνει στο σημείο οι ηθοποιοί που συμμετείχαν σε αυτό το ντοκιμαντέρ στο τέλος να...ΤΡΕΛΑΘΟΥΝ κυριολεκτικά!!!

( Shocked )
_________________
"Ούτε ένα βήμα πίσω, ούτε για να πάρεις φόρα."

Άντυ Γκαρσία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 21, 2006 5:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ερώτημα: κάθε ένα πλάσμα που φέρει μορφή ανθρώπου Είναι Άνθρωπος;
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 21, 2006 7:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

nicole έγραψε:
...Εάν δεν κάνω λάθος, είχε γυριστεί ένα σπουδαίο ντοκιμαντέρ για το Γκουανταναμο (ένας γνωστός μου, μάλιστα, προσπαθεί να το βρει σε video και το ζητάει από την κρατική τηλεόραση)!

Σ' αυτό το ντοκιμαντέρ συγκέντρωσαν κάποιους ηθοποιούς για να αναπαραστήσουν τις συνθήκες που επικρατούσαν και επικρατούν στο Γκουαντάναμο -όσο πιο γίνεται ρεαλιστικά- με στόχο βεβαίως την αφύπνιση της μάζας, τη συνειδητοποίηση και την αντίδραση!

Η τραγικότητα της κατάστασης που επικρατεί εκεί φτάνει στο σημείο οι ηθοποιοί που συμμετείχαν σε αυτό το ντοκιμαντέρ στο τέλος να...ΤΡΕΛΑΘΟΥΝ κυριολεκτικά!!!

( Shocked )




Σωστα Nicole. Το ντοκιμαντερ ειχε παρουσιασθει εαν δεν κανω λαθος στην εκπομπη ''Ρεπορταζ χωρις συνορα'' με τον Στελιο Κουλογλου και τον Γιωργο Αυγεροπουλο. Οι ανθρωποι που ελαβαν μερος στο πειραμα που κινηματογραφηθηκε, ηταν οπαδοι και θετικοι εναντι και του Μπουσισμου και του βασανισμου ανθρωπων στο Γκουανταναμο(και οχι μονο). Μετα την εμπειρια τους ομως αυτη, ΑΛΛΑΞΑΝ!

Οι μεθοδοι που χρησιμοποιουνται ειναι κατα βαση Ψυχολογικες. Για παραδειγμα, σταση σε συγκεκριμενη μορφη σωματος και ταυτοχρονο ακουσμα μουσικης που λεει ''εισαι σκουπιδι'', δημοσια απαξιωση, αποπειρα βιασμου διχως(ηθελημενα) βιασμο, προσβολλη και χιλιαδες αλλα.

Πες στον γνωστο σου να ψαξει στο αρχειο και στο forum της εκπομπης στο www.net.gr
Wink
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 21, 2006 7:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

iason έγραψε:
Ερώτημα: κάθε ένα πλάσμα που φέρει μορφή ανθρώπου Είναι Άνθρωπος;



Δεν ξερω.

(κοιταξε Ιασονα, η απαντηση που γραφω ειναι απαντηση. Σκεψου το)
Wink


Γεια και χαρα...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Παύλος
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 112
Τόπος: Καλαμάτα - Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 21, 2006 7:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

homo homini lupus (εάν το αποδίδω σωστά)
ο άνθρωπος για τον άνθρωπο λύκος

Η σχέση του ανθρώπου με τη βία είναι κάτι που πάντα προβληματίζει. Προσωπικά, είμαι απαισιόδοξος. Μου φαίνεται ότι η βία αποτελεί γνώρισμα του ανθρώπινου είδους. Φοβάμαι ότι όχι λίγοι, ακόμη και συνομιλητές μας από εδώ, δεν θα είχαν πρόβλημα ή ηθικό ενδοιασμό να εμπλακούν σε βασανιστήρια.

Αρκεί να τους δοθεί η κατάλληλη αφορμή και δικαιολογία,... π.χ. οι κακοί Αλβανοί θα ήταν ένας άριστος στόχος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 21, 2006 11:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παύλος έγραψε:
...Η σχέση του ανθρώπου με τη βία είναι κάτι που πάντα προβληματίζει. Προσωπικά, είμαι απαισιόδοξος. Μου φαίνεται ότι η βία αποτελεί γνώρισμα του ανθρώπινου είδους. ...




Και εμενα φιλε μου Παυλο, με προβληματιζει. Κοιταξε, νομιζω και θεωρω πως η βια ειναι καθαρα φυσικο στοιχειο και ενστικτο που εχουν ολα τα ζωα. Το χρησιμοποιουν για δυο κατα βαση παραγοντες: 1) Εξασφαλιση τροφης, 2) Προστασια απο κινδυνο. Εαν κοιμασαι το βραδυ και ξαφνου ακουσεις εναν θορυβο και συνειρμικα οδηγηθεις στην εννοια <<κλεφτης>> τοτε η φυσικη επιλογη, θα ξυπνησει. Που σημαινει, 1) Διογκωνεται η κορη του ματιου, 2) Οι μυς σφιγγονται, 3) Οι τριχες σταδιακα σηκωνονται, 4) Ο εγκεφαλος εκρινει ορμονες και ουσιες διεγερσης και ετοιμοτητας(=αγωνια, φοβος κλπ) και πολλα αλλα. Αυτο γινεται και σε ολα τα αλλα ζωα. Η γατα θα αντιδρασει με βια, οταν νιωθει την απειλη για τα μικρα της. Τωρα στην φυση(πλην ανθρωπου) δεν υπαρχει η συμφεροντολικη και εγωκεντρικη διχως ουσια και σκοπο βια. Ετουτο το εχουμε μονο εμεις ως ειδος. Δηλαδη ο λυκος, δεν θα σκοτωσει λυκο επειδη θελει να προεκτεινει την φημη της Α ρατσας λυκων. Ο ανθρωπος το κανει ομως. Αρα η σημερινη βια ειναι φυσικη ή αποτελεσμα καταργησης της φυσης μας και της φυσης;
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ornithoklopos
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 03 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 55

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 23, 2006 2:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν εχω βιαιοπραγησει ποτε
Αηδιαζω με την ιδεα της βιας
αλλα ποτε οταν συμβαινει λαιβ διπλα μου
δεν μπορω να παρω τα ματια μου απο το γεγονος

τι μου συμβαινει γιατρε ;;
_________________
Τοπιο στην ομιχλη,τα ονειρα μου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nicole
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 191
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 23, 2006 3:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ornithoklopos έγραψε:
Δεν εχω βιαιοπραγησει ποτε
Αηδιαζω με την ιδεα της βιας
αλλα ποτε οταν συμβαινει λαιβ διπλα μου
δεν μπορω να παρω τα ματια μου απο το γεγονος

τι μου συμβαινει γιατρε ;;


Ερώτηση γιατρού: Αηδιάζεις στην ιδέα της βίας ή στη βία αυτη καθ' αυτή;
_________________
"Ούτε ένα βήμα πίσω, ούτε για να πάρεις φόρα."

Άντυ Γκαρσία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 23, 2006 3:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ornithoklopos έγραψε:
Δεν εχω βιαιοπραγησει ποτε
Αηδιαζω με την ιδεα της βιας
αλλα ποτε οταν συμβαινει λαιβ διπλα μου
δεν μπορω να παρω τα ματια μου απο το γεγονος

τι μου συμβαινει γιατρε ;;




Laughing (καλος)


Απαντηση ιατρου( Laughing ) -> (σοβαρα τωρα) Η ενταξη του ανθρωπου σε χωρο μακρια απο την φυση και φυση του(=πολιτισμος), στερει και την καλλιεργεια των ενστικτων. Η βια ειναι φυσικο ενστικτο ολων των ζωων. Μπορει να απωθήσαι, ορνιθοκλοπε, απο την ανθρωπινη πολιτισμικη βια(=ρατσισμος, χουλιγκανισμος, και ρεστα) αλλα οχι και απο την φυσικη. Δηλαδη παρακολουθωντας βια, ικανοποιεις το φυσικο σου ενστικτο. Φανταζομενος βεβαια την φυσικη βια(=προστασια, τροφη).


Γεια και χαρα...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nicole
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 191
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 23, 2006 4:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

dim mam έγραψε:
...Η βια ειναι φυσικο ενστικτο ολων των ζωων. Μπορει να απωθήσαι, ορνιθοκλοπε, απο την ανθρωπινη πολιτισμικη βια(=ρατσισμος, χουλιγκανισμος, και ρεστα) αλλα οχι και απο την φυσικη. Δηλαδη παρακολουθωντας βια, ικανοποιεις το φυσικο σου ενστικτο. Φανταζομενος βεβαια την φυσικη βια(=προστασια, τροφη)...


Συμφωνώ με τα σχετικά με το ένστικτο. Όμως, μία ερώτηση...
Και τι ορίζουμε φυσική βία;
Βία δεν είναι η άσκηση δυνάμεως με στόχο την επιβολή της θελήσεως και της επιθυμίας;
Άσκηση δύναμης...
Στην φυσική βία αυτή η δύναμη σε ποιο ποσοστό υπάρχει και σε ποια μορφή;

φυσική βία -> σκοπός -> προστασία, τροφή

Δε θα πρέπει να οριοθετήσουμε αυτή τη μορφή φυσικής βίας;
π.χ. Κάποιος μπορεί να σκοτώσει άνθρωπο για να του κλέψει λίγο ψωμί...
Στα (υπόλοιπα) ζώα, πιστεύω, ότι αυτού του είδους η φυσική βία είναι οριοθετημένη από τη φύση.

Μήπως θέτουμε έμμεσα και το θέμα της επιβίωσης(!) και της επίτευξής της;
Rolling Eyes Rolling Eyes
_________________
"Ούτε ένα βήμα πίσω, ούτε για να πάρεις φόρα."

Άντυ Γκαρσία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 23, 2006 5:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

nicole έγραψε:
...

Και τι ορίζουμε φυσική βία;
...




Πολυ καλος ο προβληματισμος. Φυσικη βια, για την αποψη μου, ειναι η βια που υπαρχει ως ενστικτο προστασιας και αυτοσυντηρησης σε ολα τα ζωα απο την φυση. Για παραδειγμα, φυσικη βια ασκει η μανα γατα σε αλλες γατες που πλησιαζουν τα γατακια της. Φυσικη βια, ασκει η τιγρης οταν κηνυγα ζεβρες στην ζουγκλα. Και τοσα αλλα...


Τωρα σχετικα με τον φτωχο. Ο φτωχος ανθρωπος, ειναι ζωο που δεν ζει στο φυσικο περιβαλλον. Ζει στον πολιτισμο. Αυτο σημαινει πως κατα πολυ τα κριτηρια της φυσικης επιλογης καταργουνται και ισχυουν τα κριτηρια του πολιτισμου. Οποτε. με βαση τον πολιτισμο, δεν δικαιουται να σκοτωσει για να φαει. Ο πολιτισμος λεει, ''δουλεψε και θα φας'', ''πραξε και θα φας'' κλπ.

Βεβαια, οπως ειπα, στον πολιτισμο δεν υπαρχει μονο αυτη η βια, που μπορει στο κατω-κατω να χαρακτηρισθει ως βια σε προσταγη ενστικτων(πεινα). Υπαρχει η πολιτισμικη βια, στην οποια οφειλονται και τα Γκουανταναμο και Αμπου Γκραιμπ, και οι Χιτλερ...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
nicole
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 191
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 23, 2006 5:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

dim mam έγραψε:
Πολυ καλος ο προβληματισμος. Φυσικη βια, για την αποψη μου, ειναι η βια που υπαρχει ως ενστικτο προστασιας και αυτοσυντηρησης σε ολα τα ζωα απο την φυση. Για παραδειγμα, φυσικη βια ασκει η μανα γατα σε αλλες γατες που πλησιαζουν τα γατακια της. Φυσικη βια, ασκει η τιγρης οταν κηνυγα ζεβρες στην ζουγκλα. Και τοσα αλλα...


Ναι, το κατάλαβα.
Γι'αυτό και είπα ότι...

φυσική βία -> σκοπός -> προστασία, τροφή
Στα (υπόλοιπα) ζώα, πιστεύω, ότι αυτού του είδους η φυσική βία είναι οριοθετημένη από τη φύση.

Τώρα βέβαια ο άνθρωπος, όπως είπες, ζει στον πολιτισμό και μακριά από τη φύση. Οπότε θα λειτουργεί διαφορετικά από ότι του ορίζει η φύση.
Άρα δεν υπάρχει φυσική βία στο πλαίσιο του καθ' αυτόν τον τρόπο διαμορφωμένου πολιτισμού....
_________________
"Ούτε ένα βήμα πίσω, ούτε για να πάρεις φόρα."

Άντυ Γκαρσία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Θέματα Επικαιρότητας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center