Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Leonardo da Vinci
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Sevi...(Sweet dreams...)
Επιστημονικός Συνεργάτης

Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 28, 2006 6:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλησπέρα ,

Είμαι νέα στο forum και οι φιλοσοφικές μου αναζητήσεις ίσως δεν έχουν το βάθος των δικών σας... Rolling Eyes Έχοντας διαβάσει τον "Κώδικα..." του Brown,πάντως, και πάρακολουθώντας την ταινία, μου δημιουργήθηκε μια απορία...Παρ'ότι όλοι γνωρίζουμε (και αποδεχόμαστε) την προσωπικότητα του Λεονάρντο και το γεγονός πως είχε πρόσβαση σε έγγραφα του Βατικανό, μπορούμε στην πραγματικότητα να εμπιστευθούμε απόλυτα την αξιοπιστία των έργων του?Ο πίνακάς του "Μυστικός Δείπνος" απεικονίζει μια θηλυπρεπή παρουσία στα αριστερά του Ιησού που πλέον (παρ)ερμηνεύεται ως η Αγία Μαρία η Μαγδαληνή, ενώ παράλληλα μπορούμε να δούμε και ένα 'κρυμμένο' χέρι πίσω της που κρατά ένα μαχαίρι...
Έχω όμως και έναν κεντητό πίνακα της γιαγιάς μου που δεν δείχνει τίποτα από όλα αυτά... Smile
Θέλω να πω ότι δεν είμασταν μπροστά όταν τελέστηκε ο Μυστικός Δείπνος..ούτε εμείς ούτε και ο Λεονάρντο...Μήπως τον υπερεκτιμούμε?
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center