Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΕΧΕΤΕ ΠΟΤΕ [ΣΙΧΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ];
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ποσειδών
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 82
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 07, 2006 2:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εχετε φανταστει εναν κοσμο ο οποιος θα αγαπα αλληλους?Θα αγαπα ολους ειτε αυτοι ειναι εχθροι,ειτε ειναι εγκληματιες,ειτε ειναι βιαστες κτλ.
Ποιο το νοημα των φυλακων τοτε?Καλλιστα ο καθενας θα σκοτωνε οποιον γουσταρε,θα βιαζε οποιαν γουσταρε,θα εκλεβε οποιους γουσταρε!
Και γιατι να μην τον κανει αλλωστε?Αφου ολοι θα τον αγαπανε οτι και να ειναι,οτι και να εχει κανει........
Μηδενισμος........
Χαος.......
Διασπαση της ισσοροπιας.....
Με λιγα λογια "Η Βασιλεια του Θεου"
_________________
"Παν μετρον,αριστον"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 07, 2006 7:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποσειδών έγραψε:
Πως?Δεν ειναι το μισος Φυσικο?Απο που προερχομαστε?Απο την Φυση.
Απο που προερχεται το μισος?Απο μας τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.Απο που προερχομαστε ειπαμε?Απο την Φυση....



Ποσειδωνα, σου ειπα. Ειμαστε πολιτισμενα ζωα. Το μισος, η εκδικηση, ο φθονος και ολα τουτα, ειναι καθαρα προιοντα του πολιτισμου και του πολιτισμενου ζωου(=ανθρωπος). Με τον πολιτισμο η Φυση εαν οχι καταργειται, περιοριζεται κατα παρα πολυ. Δεν εχει σχεση αυτος ο ανθρωπος με την Φυση...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 07, 2006 7:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΕΝΑ ΚΑΙ ΝΙΚΟΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

efedrikoi_dolofonoi έγραψε:
Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad 1/7/2006

Η σκέψη τρέχει σε κατή που διάβασα σε ένα βιβλίο μου ……..
Για τη όταν περνάω δίπλα από έναν άστεγο , ανοίγω βήμα γιατί δεν τον κοιτώ στα μάτια απλός περπατάω πιο γρήγορα ?
Γιατί όταν ακούω για βολεμένα πεδία ……….μη παραγωγικά άτομα , που περνούν περισσότερα λεφτά , σκύβω το κεφαλή και δεν τους γουστάρω …………….
Ρατσισμός ……………..δύσκολη λέξη……..φοβία……….λογικό ακούγεται ……..αβεβαιότητα……..κομψή λέξη..?

Όταν ο άνθρωπος έγινε βιομηχανικό ων , και μαζεύτηκε στης μεγάλες πολλής , όλα έγιναν σκοτεινά στην αρχή δεν είχε
Οράριο
Σπίτι
Αμάξι
Διασκέδαση
Μετά ήρθε η ευημερία και η σκλαβιά του , έχει τα πάντα και τυπωτά ………………
Δεν έχει χρόνο για τυπωτά …….ούτε για σεξ……πλέον……
Δουλεία………..χρήμα μια μονάδα που κοινή τα πάντα, που αγοράζει τα πάντα και που η δύναμη του είναι το ναρκωτικό , του κόσμου που χτίσαμε από την εποχή που ντρεπόμαστε πια τα κορμί μας .

Πορνεία………….[ σέβομαι την δουλεία αυτή …….είναι η πιο καθαρή σήμερα ]
Πουλάει την ψυχή του για να μην μίνι άνεργος
Πουλάει τα όνειρα του
Πουλάει την γυναίκα του…για να ανέβει……….
Δουλεία…………..τη ειρωνεία έχουμε τα πάντα και τυπωτά………
Κάνουνε πεδία για να τα μεγαλώνουν, η παππούδες………….??????? γελάνε και τα μάτια παίζουν στην κίνηση τον ποδιών της κύριας απέναντι , στα κοφτερά ποδιά και το στηλακει του κύριου .
Δουλεία
Φλερτ
Είναι ζωή ζωντάνια , παιχνίδι της σκέψης και του μυαλού μας , ζούμε ποθούμε αλλά ………..δουλεία του κορμιού μας.
Δουλεία………
???????????????????????????
στελέχη ……..εξουσία και χρήμα…….απολύουν και κυριαρχούν
πολιτικοί…….κουμπάρας χωρίς αλευρά

Η κοινωνία του μεγάλου ποτέ τρέξε να χωθείς στο μεγάλο κράτος , στα σπλάχνα του σίγουρου…………….?
Και τα πεδία που έσπειρες τη γίνεται Γέλας τρελά…………ο βουλευτής………
Λυπάμαι όλους αυτούς γιατί όταν θα παινούν σύνταξη , παχουλή τα πεδία τους θα πίνανε στην ζωή………..
580 εύρο………..[ βασικός μισθός ] στον ιδιωτικό τομέα
στο δημόσιο η βολεμένη λένε …πρώτος μισθός 120 εύρο
δουλεία
στο μυαλό
στην ζωή
στο αύριο
για χαρά
ΕΛΕΝΑ και ΝΙΚΟΣ



Ελενα, Νικο. Ο υπερπληθυσμος φερει την αυτοκαταστροφη. Αυτο βιωνουμε σημερα. Την ΑΥΤΟ-καταστροφη μας. Βεβαια ως ζωα με μεγαλυτερο εγκεφαλο αλλα και με δημιουργια πολιτισμου και τα καλα που συνεπαγεται αυτος, μπορουμε να σταματησουμε τα φαινομενα...
Μπορουμε....θελουμε ομως;
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ποσειδών
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 82
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 07, 2006 9:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τιιιιιιιιιιι?Ο Πολιτισμος καταργει την Φυση?
Τι ειναι Πολιτισμος?Κατι α-φυσικο?
Ο σωστος Πολιτισμος,συμβαδιζει με την Φυση.
Ο κακος Πολιτισμος την φθειρει.
Ο Πολιτισμενος ανθρωπος,αγαπα την Φυση,δεν την καταστρεφει.
Ζει οσο το δυνατον αρμονικα με την Φυση.
Και ο σωστος Πολιτισμος πρεπει να στοχευει στην εξελιξη του ανθρωπου χωρις να γινεται βαρος στην Φυση.
Υπαρχει σημερα Πολιτισμενος ανθρωπος?ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.Ισως ελαχιστοι
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ?
Τρυπα του Οζοντος,φαινομενο Θερμοκηπιου,γουνες,εμπρησμοι,υπερβολικη εγκληματικοτητα,αμαθεια,αγνοια......κτλ.

"Ενας ξενος,που ηξερε απο φατσες,περνωντας απο την Αθηνα ειπε στον Σωκρατη:
-Εισαι τερας
Και ο Σωκρατης απαντησε:
-Πραγματι,με ξερετε κυριε μου"
_________________
"Παν μετρον,αριστον"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 07, 2006 11:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οσον και αν σου φαινεται περιεργο, ναι!

Νομιζω, εχουμε διαφορετικη αντιληψη για τις εννοιες ''Πολιτισμος'' και ''Φυση''. Προσωπικα μιλω, με βαση τους Δαρβινο, Φρουντ, και τους ανθρωπολογους οπως ο Ντεσμοντ Μορις. Ειναι ολα πολυ καλα τοποθετημενα στο βιβλιο του Μαριτσα, και οχι μονο. Ας με συγχωρησουν οι αναγνωστες, για την παραθεση των ονοματων αλλα και βιβλιου μελους του forum μας(του Κωστα Μαριτσα).
Ποσειδωνα, στα αναφερω για να δεις μια διαφορετικη αποψη των εννοιων που μεχρι τωρα ηξερες, ως Α εννοιες. Υπαρχει και η Β και η Γ κλπ.

Ο Πολιτισμος, ειναι η ληθη της Φυσικης επιλογης, θεωρω. Ο Πολιτισμενος ανθρωπος εχει την δυνατοτητα να αντιληφθει την ληθη. Για αυτο υπαρχουν και οργανωσεις οπως Greene Peace, ας πουμε, και αλλες.

Κοιταξε του συγγραφεις και τα βιβλια που σου γραφω. Θα δεις και μια αλλη αποψη, επ' αυτου...


Υγειαινεις...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
AΦΡΟΔΙΤΗ
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Νοέ 2005
Δημοσιεύσεις: 119
Τόπος: ATHENS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 08, 2006 12:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

΄Ενας κόσμος που αγαπά αλλήλους; Αχ Θεέ μου! Δεν μπορώ να το φανταστώ. Να το πλάσω με την ταπεινή σκέψη μου και να τον αγκαλιάσω, να τον λατρέψω...
Τόσος εγωισμός, τόση διπροσωπία τόση υπουλία μεταξύ φίλων εραστών συγγενών τόσο ψέμα...
Και φυσικά είμαι αισιόδοξη. Και βεβαίως ελπίζω αλλά μπροστά μου συναντώ και τοίχους συχνά... Η επιφυλακτικότητα δεν βλάπτει εν αντιθέσει ωφελεί...
Κανείς δεν μπορεί να πελεκήσει το λόγο, τη δύναμη της ψυχής να νικήσει να αγωνιστεί να ξεχωρίσει...
΄Ομορφος κόσμος ηθικός σατανικά πλασμένος θα έλεγα...Αλλά σιωπώ.
Κάτι φορές η σιωπή είναι χρυσάφι.
Ναι δεν μπορείς φίλοι μου παρά να σιχαθείς μία μερίδα ανθρώπων. Πονάει κι εσένα τον ίδιο αυτό αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

΄Ωσπου να ατενίσω περισσότερο φως λοιπόν
γίνομαι τραγούδι αυγής
δάκρυ νύχτας
καημός σε χείλη μπαλάντας.
Ποτίζω τη γη από τη δροσιά αγνών λόγων.
Παίζω και χάνω
ενίοτε κερδίζω,
μοιράζομαι την ανάσα της ζωής με όσους αγαπάω.
Κι αφήνω το μπόι μου να ανεβαίνει ως τα σύννεφα,
εκεί είναι καθαρότερα τα πράγματα
δεν πλανιώνται ίσκιοι στο στέρνο μου,
ούτε θροίζουν στη σκέψη σακατεμένα μηνύματα
φθάνω τον ήλιο
τις ασχημάτιστες κορυφές,
κι ύστερα όπως πάντα καταλήγω
στα μονοπάτια μιάς γήινης ρεμματιάς
να ρίξω μνήμες θλιβερές
και λάθη των άλλων,
μα και δικά μου.
Ναι έχω σιχαθεί ανθρώπους
έμαθα να μισώ και να αγαπώ
Δεν φταίω εγώ γι΄αυτό.
Πέστε πως έφταιξαν οι συνθήκες.
Ποιητικά
ή
μη.
Καλημέρα. Arrow Rolling Eyes Και πόσα ακόμα έχουν να δουν τα ματάκια μας.

_________________
Δ.Λ.-ΑΦΡΟΔΙΤΗ-
Μόνη.Πανίσχυρη. Μοιάζω σ΄ εσένα,
σ΄όσα μου δίδαξες και εννοούσες,
πάντοτε έλεγες πως μ΄αγαπούσες
ζωή και θάνατος γινήκαν [ένα]...
Στις λιμνοθάλασσες της μοναξιάς...΄Ημουν και είμαι εκεί που πας...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ποσειδών
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 04 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 82
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 08, 2006 1:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΟΚ,θα κοιταξω τις αποψεις των συγγραφεων που ανεφερες φιλε μου.

Αλλα αν γινετε φιλε μου DIM MAM,θα ηθελα να μου απαντησεις σε δυο ερωτηματα,για να καταλαβω τι εννοεις...

Τι γνωμη εχεις για τον Διογενη τον Κυνικο?
Τι γνωμη εχεις για τιν Αριστοτελη?

Εαν σου ειναι ευκολο απαντα,εστω και με δυο προτασεις.Ετσι,πιστευω να κατανοησω τα λεγομενα σου
_________________
"Παν μετρον,αριστον"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 08, 2006 8:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποσειδωνα, να σου πω. Απο αυριο ομως. Λογω του πονηματος που ετοιμαζω, ειμαι πολυ κουρασμενος και ειμαι και σε μια κατασταση ''μπλακ αουτ'', που λεμε.

Συμπαθα με, θα επανελθω...

Smile
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skoteinos
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: Τραχίνα Φθίας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 08, 2006 10:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Για να αποφεύγετε να δημιουργείτε στίχους όπως αυτός : Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποιητική Αδεία ή συνταγή για ακαλαίσθητους (ή ατάλαντους) ποιητάς.

Για να αποφεύγετε να δημιουργείτε στίχους όπως αυτός :
«Φέρτε του γαμπρού -καλές αρμάτες"
«Μπλέχτηκαν με τα’ άστρα -τα μαλλιά της»

ή σαν αυτόν...
«'Αχ, πώς χτυπά καμιά φορά, τουτ’ η καρδιά κι αναφτερά...
κι απά΄ σε πλατανόφυλλα το κοκορέτσι το ζεστό.

(Μ. Μαλακάσης)
Υπάρχει site : http://paroutsas.jmc.gr/verses.htm

«'Εξάλλου παρηχήσεις έχομε όταν, με τη συχνότερη χρήση ορισμένων γραμμάτων, δημιουργούμε ηχητικά ένα αποτέλεσμα πού δυναμώνει το νόημα. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να ξέ¬ρουμε ότι π.χ. το γράμμα «ρο» συνδέεται με το νερό {νερό, ρυάκι, ροή, βροχή, ρόχθος, κεραυνός). Το λ με το φως και τη γλύκα (ήλιος, λάμψη, αίγλη, γιαλός).

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
«Μα βούρκος το νεράκι θα μαυρίσει»
«Έχει ο γιαλός της γλύκας τ’ ακρογιάλι»

(Μαβίλης)»
Παράδειγμα δωδεκασύλλαβων στίχων:
“Στης ψυχής σου το σκοτάδι βύθισέ τα.
θα ‘ρθει αυγή που θα τα ιδώ σε μια βιολέτα ".

(Ζ. Παπαντωνίου}
_________________
"..τυχεροί όσοι δεν σε κατάλαβαν ποτέ.
διότι ... Εκείνοι που σε κατάλαβαν ...είναι υποχρεωμένοι να μοιρασθούν μαζί σου το μεγαλείο και την απελπισία σου".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skoteinos
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: Τραχίνα Φθίας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 08, 2006 10:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Προτιμώ Καβάφη. Απάντηση με Συμπερίληψη

Και συ σκοτεινέ ατάλαντε ;
Προτιμώ τα "Ετοιματζίδικα" του Καβάφη. Exclamation -- Ταιριάζουν καλύτερα στην αισθητική μου.

Όσο μπορείς

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Μην την εξευτελίζεις πιαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς την,
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ως που να γίνει σα μιά ξένη φορτική.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης
_________________
"..τυχεροί όσοι δεν σε κατάλαβαν ποτέ.
διότι ... Εκείνοι που σε κατάλαβαν ...είναι υποχρεωμένοι να μοιρασθούν μαζί σου το μεγαλείο και την απελπισία σου".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 08, 2006 11:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

AΦΡΟΔΙΤΗ έγραψε:
[b]΄Ενας κόσμος που αγαπά αλλήλους; Αχ Θεέ μου! Δεν μπορώ να το φανταστώ. Να το πλάσω με την ταπεινή σκέψη μου και να τον αγκαλιάσω, να τον λατρέψω...

Μηπως ετσι θα ηταν πιο "ματαιος" απ οτι τωρα?
Φαντασου για λιγο, οτι η γη ηταν φτιαγμενη οχι απο τις γνωστες πετρες και χωματα, αλλα απο ..........διαμαντια!!!!!!!!!!!!
Τι αξια θα ηχαν τοτε οι πετρες, και τι τα διαμαντια?
Ετσι και η αγαπη φιλη μου, οσο πιο σπανια τοσο πιο πολυτιμη!!!!!!!!!!!!
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 09, 2006 2:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ποσειδών έγραψε:
ΟΚ,θα κοιταξω τις αποψεις των συγγραφεων που ανεφερες φιλε μου.

Αλλα αν γινετε φιλε μου DIM MAM,θα ηθελα να μου απαντησεις σε δυο ερωτηματα,για να καταλαβω τι εννοεις...

Τι γνωμη εχεις για τον Διογενη τον Κυνικο?
Τι γνωμη εχεις για τιν Αριστοτελη?

Εαν σου ειναι ευκολο απαντα,εστω και με δυο προτασεις.Ετσι,πιστευω να κατανοησω τα λεγομενα σου



Στον Διογενη, θαυμαζω τον εξαιρετικο και δυσκολο κυνισμο. ΕΙΛΗΚΡΙΝΙΑ!!!
που σημερα ειναι δυσκολο να βρεις ή και να κατακτησεις.
Ο Αριστοτελης, ειναι μεγαλο θεμα. Η αποψη του για το <<κινουν ακινητον>> για παραδειγμα, ως θεος, ειναι αξια προσοχης. Κυριως τον θαυμαζω για την εμπειρικη ψυχολογια του...

Ελπιζω να σε βοηθησα...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 09, 2006 2:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Για να αποφεύγετε να δημιουργείτε στίχους όπως αυτός : Απάντηση με Συμπερίληψη

skoteinos έγραψε:
Ποιητική Αδεία ή συνταγή για ακαλαίσθητους (ή ατάλαντους) ποιητάς.

Για να αποφεύγετε να δημιουργείτε στίχους όπως αυτός :
«Φέρτε του γαμπρού -καλές αρμάτες"
«Μπλέχτηκαν με τα’ άστρα -τα μαλλιά της»

ή σαν αυτόν...
«'Αχ, πώς χτυπά καμιά φορά, τουτ’ η καρδιά κι αναφτερά...
κι απά΄ σε πλατανόφυλλα το κοκορέτσι το ζεστό.

(Μ. Μαλακάσης)
Υπάρχει site : http://paroutsas.jmc.gr/verses.htm

«'Εξάλλου παρηχήσεις έχομε όταν, με τη συχνότερη χρήση ορισμένων γραμμάτων, δημιουργούμε ηχητικά ένα αποτέλεσμα πού δυναμώνει το νόημα. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να ξέ¬ρουμε ότι π.χ. το γράμμα «ρο» συνδέεται με το νερό {νερό, ρυάκι, ροή, βροχή, ρόχθος, κεραυνός). Το λ με το φως και τη γλύκα (ήλιος, λάμψη, αίγλη, γιαλός).

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
«Μα βούρκος το νεράκι θα μαυρίσει»
«Έχει ο γιαλός της γλύκας τ’ ακρογιάλι»

(Μαβίλης)»
Παράδειγμα δωδεκασύλλαβων στίχων:
“Στης ψυχής σου το σκοτάδι βύθισέ τα.
θα ‘ρθει αυγή που θα τα ιδώ σε μια βιολέτα ".

(Ζ. Παπαντωνίου}




Σκοτεινε, τωρα θιγεις ενα πολυ μεγαλο και ευαισθητο ζητημα. Θεωρω, ολα αυτα που λεει ο ανθρωπος της ιστοσελιδας, ολους τους <<κανονες>> κλπ, γελοιους και καθαρα δολοφονικους. Μου θυμιζει, τους αθλιους καθηγηταρεους που πριν ενα χρονο μου εκαναν μαθημα, στο βασανηστιριο...εεεεεε σχολειο ηθελα να πω, που ανελυαν τα βιωματα(=ποιηματα) των ποιητων, οπως τον Καβαφη, τον Σαχτουρη και ολων, λεγοντας ''ο ποιητης θελει να δειξει...''.

ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ. ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΒΙΩΣΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ!

Αλλα αυτοι δεν καταλαβαιναν τιποτα... Crying or Very sad

Τι κανονες στιχουργικης, λοιπον, αφηστε τον κοσμο να ΒΙΩΣΕΙ!!!...


ΥΓ. Μην παρεξηγησεις. Δεν απευθυνομαι σε εσενα. Απλως ειδα το site που παρεθεσες και εξεφρασα τις αποψεις μου.
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skoteinos
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: Τραχίνα Φθίας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 09, 2006 5:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Τότε δεν είναι τέχνη είναι «βίτσιο». Απάντηση με Συμπερίληψη

Αγαπητέ “dim mam”

Παραθέτω (κατά την γνώμη μου), ένα χαρακτηριστικό βιωματικό δίστιχο μέσα στο οποίο, θεωρώ ότι ο δημιουργός του, μεταδίδει έντονα τα συναισθήματα του και σε οδηγεί σε φιλοσοφικά και στοχαστικά μονοπάτια, με μια διάθεση να σε κάνει και σένα να μελαγχολήσεις και να βιώσεις τα δικά του συναισθήματα..
Μέσα σε δύο στίχους μια ολόκληρη θεωρία.
Μια αν θέλεις, καθαρά πεσιμιστική αντίληψη για την ζωή.
Εάν το κατορθώνει, αυτό είναι και η επιτυχία της δημιουργίας του, είναι σαν να σε κάνει κομμάτι του εαυτού του.

"Τι να την κάνω τη ζωή, αν είναι κι άλλη τόση
αφού υπάρχει θάνατος και το κορμί θα λειώσει".


Κάποιος άλλος με ανάλογα βιώματα για τον έρωτα χρησιμοποιεί δύο επιπλέον στίχους :

"Μαντζουράνα στο κατώφλι
Γάιδαρος στο παραθύρι
Δάγκωμα στο σβέρκο,
βάσανα πού’χει η αγάπη"


Το ενδιαφέρον είναι ότι και εδώ, «βιώνεται» η αγάπη, (όπως νομίζει ότι την προσεγγίζει ο ποιητής), «αβίαστα» μάλιστα και με μεγάλη έμπνευση θα πρόσθετα, χωρίς να χρησιμοποιεί «τσελεμεντέ - συνταγή» ή κάποιο από τα εμπορικά κλισέ.

Τι λες δεν σου «ακούγονται» μάλλον άτεχνοι ; και δεν θεωρείς τον δημιουργό του «χοντροκομμένο» και μάλλον ατάλαντο;

Ανεξάρτητα με την προσπάθεια των στίχων του, να διατηρήσει ένα πραγματικό σασπένς ή ακόμα και να δημιουργήσει μια ατμόσφαιρα σύγχρονου ψυχολογικού δράματος ή αν θέλεις και σουρεαλιστικής τραγωδίας, (Αναφέρομαι στην αισθητική πλευρά του δημιουργού), δεν νομίζω ότι το πετυχαίνει.
Παράθεση:
Συγνώμη δεν «διαμαρτύρονται» οι ενδιαφερόμενοι «κακοποιητές» και ενίστασαι εσύ ; κάτι σαν να λέμε «δικηγόρος του διαβόλου» ; Laughing Laughing Laughing

Φίλε μου η δημιουργία, είναι μια ελεύθερη έκφραση και πολλές φορές διαμορφώνει και επηρεάζει συνειδήσεις.

Η καλόπιστη κριτική – σκληρή πολλές φορές – είναι επιβεβλημένη και αναγκαία. (Ειδικά όταν «εκτίθεται δημόσια»).
Υπάρχουν οι ιδιωτικές συλλογές ή οι προσωπικές εκθέσεις. (για την προστασία του δημιουργού απ’ τα «αδηφάγο ή κακεντρεχή» κριτική)

Τότε δεν είναι τέχνη είναι «βίτσιο».

Μπορεί κάποιοι, με την «ζούρλα» τους – πολλές φορές - να δημιουργούν και νέα τάση ή σχολή και τότε, οι επικριτές τους να μείνουν με την … Arrow Embarassed ντροπή (της απόρριψης) τους. Exclamation Exclamation Exclamation

μεγάλε Σααδί όταν είπες : "Όλοι οι άνθρωποι είναι μέλη του ίδιου σώματος" κάτι ήξερες εσύ παραπάνω…
_________________
"..τυχεροί όσοι δεν σε κατάλαβαν ποτέ.
διότι ... Εκείνοι που σε κατάλαβαν ...είναι υποχρεωμένοι να μοιρασθούν μαζί σου το μεγαλείο και την απελπισία σου".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 09, 2006 8:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

...Δεν ξερω, Σκοτεινε. Συνεχιζω να διαφωνω. Μου φαινονται αδιανοητα. Καποιος που διδει την ''ψυχη'' του...


Ισως να οφειλεται, η αποψη μου αυτη, στα ρευματα τεχνης που αγαπω και ακολουθω. Αυτα τα επαναστατικα της Μοντερνας Τεχνης μας, του Φουτουρισμου, Νταταισμου, Σουρεαλισμου(ιδιως), οπως εκφρασθηκαν στο εξωτερικο ή και στην Ελλαδα, απο λιγους ποιητες. Θεωρω, πως ολα τα μετρα, οι περιορισμοι γλωσσας κλπ, δεν χωρουν στην τεχνη. Αυτη η τελευταια, και παλι θεωρω προσωπικα παντα, ειναι ελευθερη. Βγαινει ελευθερα. Η Τεχνη ειναι ζωντανη...

Ειναι μεγαλη συζητηση...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 5 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center