Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

antixristoi
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 10:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Αυτοί δεν είναι φυσικοί κανόνες,είναι η φύση η ίδια!


Γιατί διαχωρίζεις τη φύση από τους κανόνες της;

Παράθεση:
Γιατί χρησιμοποιείς την φύση για να περιγράψεις την συμβίωση των ανθρώπων?


Γιατί είμαστε μέρος της φύσης. Κι αν ε ζήσουμε σύμφωνα με τους κανόνες της θα υποστούμε αυτά που αντιμετωπίζουμε σήμερα.

Παράθεση:
Αυτά είναι τα ερεθήσματα που σου δίνει το περιβάλλον(φύση) για να κάνεις κάτι παραπάνω,κάτι το οποίο θα βελτιώσει την ποιότητα της ζωής σου.'Αλλα αυτά τα ερεθήσματα,ας μου επιτραπεί η έκφραση,έχουν κορεστεί.


Τα στοιχεια της φύσης είναι και τα οποία σου δίνουν ερεθίσματα.
Η βροχή είναι στοιχείο της φύσης, όχι ερέθισμα το ίδιο.
Αν λοιπόν έχεις κορεστεί από τη βροχή και τα ερεθίσματά της, μοιραία θα αναγκαστείς να επιστρέψεις στο επίπεδο των πρωτόγονων και να προσπαθείς να εφέυρεις ξανά τη φωτιά. Αν αντίθετα συνεχίσεις να δέχεσαι τα ερεθίσματα που σου δίνει η φύση και να την παρατηρείς μοιραία θα οδηγηθείς στην φυσική διαδικασία που ονομάζεται εξέλιξη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 10:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεόδωρος έγραψε:

Γιατί διαχωρίζεις τη φύση από τους κανόνες της;


Όταν αναφέρεις ένα ρυάκι,ένα πουλί που κελαηδάει ή το άκουσμα του αέρα αυτά είναι η φύση όχι οι κανόνες που την διέπουν.

Θεόδωρος έγραψε:

Γιατί είμαστε μέρος της φύσης. Κι αν ζήσουμε σύμφωνα με τους κανόνες της θα υποστούμε αυτά που αντιμετωπίζουμε σήμερα.


Δεν υπάρχουν κανόνες της φύσης,μόνο σεβασμός προς το προσωπό της.

Θεόδωρος έγραψε:
Η βροχή είναι στοιχείο της φύσης, όχι ερέθισμα το ίδιο.


Λάθος!Είναι ερέθισμα για μας απο την φύση.Η βροχή σε ανάγκασε να φτιάξεις σπίτια για να καλυφτείς απο το νερό.

Θεόδωρος έγραψε:
Αν λοιπόν έχεις κορεστεί από τη βροχή και τα ερεθίσματά της, μοιραία θα αναγκαστείς να επιστρέψεις στο επίπεδο των πρωτόγονων και να προσπαθείς να εφέυρεις ξανά τη φωτιά.


Δεν με κατάλαβες.Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 9:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla,
Όταν συζητάμε με το πνεύμα "αυτό είναι σωστό και έτσι πρέπει να είναι" τότε κάνουμε τον σύμβουλο και σε μια πολιτισμένη κοινωνία ο σύμβουλος έχει αρμοδιότητες και ευθύνες, άρα είναι ειδικευμένος.
Στο φόρουμ απλά λέμε την γνώμη μας. Σεβαστή κάθε γνώμη. Δεν απαιτείται δε τεκμηρίωση. Αυτή είναι η γνώμη μου, αυτές είναι οι αρχές πάνω στις οποίες βασίστηκα, αυτά είναι τα συμπεράσματά μου. Με απλό τρόπο δηλαδή τοποθετούμε την άποψή μας στο φόρουμ χωρίς να σνομπάρουμε, ή να κοροϊδεύουμε. Εκτός και αν έχουμε κάποια σκοπιμότητα. Τέτοια σκοπιμότητα είχα και εγώ σε προηγούμενο μήνυμα με τα περί κομμένου πηνίου. Αν δεν αντιλαμβάνεσαι τη σκοπιμότητα...τι να κάνουμε, αυτοί είμαστε, τόσο εγώ και τόσο άλλο εσύ.

Για να τελειώνουμε: Ορισμένες λέξεις έχουν διαφορετική έννοια σε διαφορετικό περιεχόμενο. Η λέξη έρωτας έχει δυο ερμηνείες για τους ανθρώπους. Έχει την έννοια της έλξης αλλά και της σεξουαλικής εμπειρίας. Για μεν το πρώτο το ρήμα "ερωτεύομαι" είναι σε παθητική φωνή...αφού παθαίνουμε κάτι...όταν μας συμβαίνει αυτό, για δε το άλλο εκφράζεται ως ουσία με βοηθητικό ρήμα το κάνω, λέμε δηλαδή κάνω έρωτα και εννοούμε την σεξουαλική εμπειρία. Η ευδαιμονία που αναφέρθηκε είναι κάτι αφηρημένο. Και είναι έτσι γιατί ποσοτικά δεν μπορεί να προσδιοριστεί, δεν υπάρχει περισσότερη ή λιγότερη ευδαιμονία. Το ότι είναι αφηρημένο δεν σημαίνει ότι δεν έχει νόημα. Το νόημα είναι πολύ απλό...σημαίνει την καλή κατάσταση. Ο έρωτας ως έλξη δεν είναι καλή κατάσταση, αλλά ενδιάμεση κατάσταση. Δεν ξέρουμε που μπορεί να οδηγήσει. Ομοίως η σεξουαλική εμπειρία, αυτό που λέμε κάνω έρωτα, δεν είναι επίσης σίγουρο ότι είναι μια καλή κατάσταση...για τον απλούστατο λόγο ότι μπορεί και να είσαι κουρασμένος...και να κάνεις έρωτα για να μην στεναχωρήσεις.

Τα περί θείου και φύσης είναι μεν υπαρκτά να δικαιολογούν καταστάσεις σε ένα αποδεκτό σύστημα δικαίου...αλλά πέρα από αυτό δεν έχουν καμία θέση. Το ζώο δεν έχει ένα σύστημα δικαίου όπως ο άνθρωπος, και έτσι η έννοια φύση και θεός είναι ανύπαρκτη. Για το ζώο δεν υπάρχει το μη φυσικό και το θείο. Το σύστημα δικαίου όπου αναφέρομαι είναι οι κοινωνικοί κώδικες που μαθαίνουμε. Έτσι έχουμε μάθει να χωρίζουμε τα πράγματα σε φυσικά και μη, να συζητάμε για το Θείο και την θέση του στη ζωή μας. Σκοπός του συστήματος δικαίου είναι η αιτιολόγηση και ο χαρακτηρισμός των καταστάσεων που βιώνουμε. Το ζώο δεν αιτιολογεί τις καταστάσεις, τις αντιλαμβάνεται άμεσα με τις αισθήσεις. Για τον ίδιο λόγο δεν τις χαρακτηρίζει..παρόλα αυτά σε ορισμένα είδη που υπάρχουν αγέλες έχουμε τον αρχηγό και ένα υποτυπώδες κοινωνικό σύστημα, από το οποίο όμως δεν υπάρχει η αξιολόγηση. Ο αρχηγός της αγέλης δεν είναι υπόλογος για τις πράξεις του. Το ότι είναι αρχηγός είναι απλά θέμα συγκυριών. Ένα περισσότερο δυνατό ζώο μπορεί να πάρει την θέση του. Ο χαρακτηρισμός δηλαδή του αρχηγού γίνεται άμεσα...Το να είναι κανείς υπόλογος για τις πράξεις του γίνεται αν υπάρχει το σύστημα δικαίου να του το επιβάλει. Η χρησιμότητα του Θεού ήταν και παραμένει αυτή: Ο Θεός είναι η αφηρημένη μεγάλη εξουσία που δίνει το νόμο, το σύστημα δικαίου. Έτσι όλοι είμαστε υπό το νόμο, αναγκασμένοι να τον ακολουθήσουμε. Ίσως η ιδέα του Θεού να έκανε τον άνθρωπο αυτό που είναι τώρα.
Αυτά που μας λέει ο Θεόδωρος περί του θείου σε σχέση με τον έρωτα δεν έρχονται σε αντίφαση με αυτά που γνωρίζει στο παρόν σύστημα δικαίου. Είναι κοινωνικά αποδεκτό να θέτουμε τον έρωτα (σεξουαλική εμπειρία ή πράξη) υπό την αιγίδα του Θείου, αφού μέσα από αυτήν μπορεί να επιζήσει η κοινωνία, προσθέτοντας νέα μέλη. Επίσης είναι αποδεκτό ότι ο άνθρωπος δεν κάνει έρωτα μόνο για να κάνει παιδιά αλλά και με σκοπό την ευχαρίστηση, απαραίτητη για να μπορεί να σηκώνει το βάρος των υποχρεώσεών του. Γι' αυτό το λόγο όσοι έχουν πολλές υποχρεώσεις θέλουν να συνευρίσκονται με το ταίρι τους περισσότερες φορές! Και αυτό αποτελεί πολλές φορές αιτία χωρισμού!
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 10:02 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Όταν αναφέρεις ένα ρυάκι,ένα πουλί που κελαηδάει ή το άκουσμα του αέρα αυτά είναι η φύση όχι οι κανόνες που την διέπουν.


Η ροή του νερού είναι φύση ή κανόνας ή και τα δύο;
O ήχος του κελαηδίσματος είναι φύση ή κανόνας ή και τα δύο;
H ροή του αέρα που προκαλείται από διαφορά θερμοκρασίας στρωμάτων αέρα είναι φύση ή κανόνας ή και τα δύο;

Η φύση είναι αλληλένδετη με τους κανόνες της. Χωρίς τους κανόνες της δεν υπάρχει φύση και χωρίς φύση δεν υπάρχουν φυσικοί κανόνες. Είναι ταυτόσημες έννοιες.

Παράθεση:
Δεν υπάρχουν κανόνες της φύσης,μόνο σεβασμός προς το προσωπό της.


Η φύση δεν έχει πρόσωπο, μόνο στοιχεία έχει και κανόνες. Τίποτα άλλο. Άρα ο σεβασμός μοιραία θα αποδοθεί στα στοιχεία και τους κανόνες της. Αν δεχτούμε ότι θα υπάρξει σεβασμός φυσικά.
Η δημοκρατία δεν έχει πρόσωπο. Έχει νόμους. Αν σέβεσαι τους νόμους της, τότε σέβεσαι και την ίδια τη δημοκρατία.

Παράθεση:
Λάθος!Είναι ερέθισμα για μας απο την φύση.Η βροχή σε ανάγκασε να φτιάξεις σπίτια για να καλυφτείς απο το νερό.


Η βροχή είναι φυσική διαδικασία που διέπεται από φυσικούς κανόνες. Το ερέθισμα είναι αυτό που προκαλείται από τη βροχή, όχι η βροχή η ίδια.

Παράθεση:
Δεν με κατάλαβες.Ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ.


Τα ερεθίσματα και οι κανόνες της φύσης δεν έχουν κορεστεί και δε θα κορεστούν ποτέ. Το ξέρεις ότι πλέον τα αυτοκίνητα έχουν αρχίσει να σχεδιάζονται στα πρόπυπα του σχήματος των ψαριών για τελειοποίηση της αεροδυναμικής απόδοσης; Γνωρίζεις πώς βελτιστοποιείται η αεροδυναμική των σύγχρονων αεροσκαφών; Με τη χρήση αεροδυναμικών σηράγγων και λογισμικού CFD (Computational Fluid DYnamics); Η αεροδυναμική σήραγγα γνωρίζεις τί είναι; Είναι ουσιαστικά μια μικρή φύση προσομοιωμένη στα πλαίσια μιας συσκευής.

Πάρε μια γεύση από το παρακάτω και σε παρακαλώ διέθεσε λίγο χρόνο να συνεχίσεις διαβάζοντας το παρακάτώ άρθρο:

Παράθεση:
Ψάρι ή σταγόνα, η φύση δείχνει το ιδεώδες αεροδυναμικό σχήμα, που, χάρη στο περίπου κωνικό τελείωμα, έχει συντελεστή οπισθέλκουσας μικρότερο του 0,1. Τα πιο αεροδυναμικά αυτοκίνητα έχουν πλησιάσει το 0,2, κάτι σημαντικό σε σχέση με τις τιμές γύρω στο 0,5 πριν από 30 χρόνια, αλλά το όριο είναι ακόμα μακριά.


Πρόσεξε την τελευταία φράση του αρθρογράφου.. το όριο είναι ακόμα μακριά.. Άρα όσο μακριά είναι αυτό το όριο τόσο μακριά είναι και ο κορεσμός της φύσης. Πιστεύεις ότι θα καταφέρουμε ποτέ να ξεπεράσουμε αυτό το όριο; Πιστεύεις ότι θα καταφέρουν ποτέ οι σχεδιαστές να φτιάξουν ένα αυτοκίνητο με συντελεστή οπισθέλκουσας μικρότερο του 0.1 ή απλά μετά από πολλά εξέλιξη θα τείνουμε προς αυτή την τιμή;
Και αν δεχτούμε ότι σε χ χρόνια από τώρα καταφέρουμε να φτάσουμε το συντελεστή στο 0.09 είσαι σίγουρος ότι η φύση δε θα έχει εξελιχθεί και η ίδια (αφού η φύση δεν είναι στατική, εξελίσσεται συνεχώς) με αποτέλεσμα ο συντελεστής του ψαριού ή της σταγόνας τότε να έχει φτάσει το 0.05;

H συνέχεις του άρθρου εδώ:
http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=360&article=11049
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 11:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Tesla,
Όταν συζητάμε με το πνεύμα "αυτό είναι σωστό και έτσι πρέπει να είναι" τότε κάνουμε τον σύμβουλο και σε μια πολιτισμένη κοινωνία ο σύμβουλος έχει αρμοδιότητες και ευθύνες, άρα είναι ειδικευμένος.
Στο φόρουμ απλά λέμε την γνώμη μας. Σεβαστή κάθε γνώμη. Δεν απαιτείται δε τεκμηρίωση. Αυτή είναι η γνώμη μου, αυτές είναι οι αρχές πάνω στις οποίες βασίστηκα, αυτά είναι τα συμπεράσματά μου. Με απλό τρόπο δηλαδή τοποθετούμε την άποψή μας στο φόρουμ χωρίς να σνομπάρουμε, ή να κοροϊδεύουμε. Εκτός και αν έχουμε κάποια σκοπιμότητα. Τέτοια σκοπιμότητα είχα και εγώ σε προηγούμενο μήνυμα με τα περί κομμένου πηνίου. Αν δεν αντιλαμβάνεσαι τη σκοπιμότητα...τι να κάνουμε, αυτοί είμαστε, τόσο εγώ και τόσο άλλο εσύ.


Γιατί πότε σνόμπαρα ή κοροϊδεψα τον Θεόδωρο?Διάλογο κάνουμε,δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα σου.Και αν υπάρχει θέλω να το ακούσω απο τον Θεόδωρο όχι απο σένα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 12:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεόδωρος έγραψε:

Η ροή του νερού είναι φύση ή κανόνας ή και τα δύο;
O ήχος του κελαηδίσματος είναι φύση ή κανόνας ή και τα δύο;
H ροή του αέρα που προκαλείται από διαφορά θερμοκρασίας στρωμάτων αέρα είναι φύση ή κανόνας ή και τα δύο;


'Οταν αναφέρεσε σε ένα φαινόμενο,όπως για παράδειγμα η πορεία ενός κομήτη,στοχεύεις στην περιγραφή του εκάστοτε αντικειμένου ή στο συναίσθημα που σου προκαλεί,όπως έκανες εσύ εδώ.'Οχι στους νόμους που διέπουν αυτές τις διαδικασίες.Για σένα τι είναι φύση δηλαδή αν δεν είναι αυτά που έχεις περιγράψει παραπάνω?

Παράθεση:
Η φύση είναι αλληλένδετη με τους κανόνες της. Χωρίς τους κανόνες της δεν υπάρχει φύση και χωρίς φύση δεν υπάρχουν φυσικοί κανόνες. Είναι ταυτόσημες έννοιες.


Κι εσύ είσαι αλληλένδετος με τις χημικές αντιδράσεις του σωματός σου,αλλά όταν αναφέρομαι σε σένα δεν αναφέρομαι σε αυτές τις διαδικασίες.

Παράθεση:
Η φύση δεν έχει πρόσωπο, μόνο στοιχεία έχει και κανόνες. Τίποτα άλλο. Άρα ο σεβασμός μοιραία θα αποδοθεί στα στοιχεία και τους κανόνες της. Αν δεχτούμε ότι θα υπάρξει σεβασμός φυσικά.


Προφανώς δεν έχει πρόσωπο.Αυτό που έκανα ήταν μια προσωποποίηση για να φτάσω κάπου.

Παράθεση:
Η δημοκρατία δεν έχει πρόσωπο. Έχει νόμους. Αν σέβεσαι τους νόμους της, τότε σέβεσαι και την ίδια τη δημοκρατία.


'Εχει νόμους για την συμβίωση των ανθρώπων σε μια κοινωνία,όχι αόριστους κανόνες όπως η φύση.(αόριστους για την συμβιωσή μας πάντα)

Παράθεση:
Η βροχή είναι φυσική διαδικασία που διέπεται από φυσικούς κανόνες. Το ερέθισμα είναι αυτό που προκαλείται από τη βροχή, όχι η βροχή η ίδια.


Ερέθισμα για σένα είναι οποιοδήποτε εξωτερικό δεδομένο παίρνεις.Αυτά τα ερεθίσματα τα επεξεργάζεται ο εγκεφαλός μας και βγάζει κάποια συμπεράσματα.Στην συγκεκριμένη περίπτωση της βροχής βγάζει το συμπέρασμα να καλυφθεί απο αυτήν για να μείνει στεγνός.

Παράθεση:

Τα ερεθίσματα και οι κανόνες της φύσης δεν έχουν κορεστεί και δε θα κορεστούν ποτέ. Το ξέρεις ότι πλέον τα αυτοκίνητα έχουν αρχίσει να σχεδιάζονται στα πρόπυπα του σχήματος των ψαριών για τελειοποίηση της αεροδυναμικής απόδοσης; Γνωρίζεις πώς βελτιστοποιείται η αεροδυναμική των σύγχρονων αεροσκαφών; Με τη χρήση αεροδυναμικών σηράγγων και λογισμικού CFD (Computational Fluid DYnamics); Η αεροδυναμική σήραγγα γνωρίζεις τί είναι; Είναι ουσιαστικά μια μικρή φύση προσομοιωμένη στα πλαίσια μιας συσκευής.


Μηχανολόγος μηχανικός είμαι,λες να μην ξέρω?CoolΠάντως εγώ αναφέρομαι στα ερεθίσματα που παίρνουμε απο το περιβάλλον για να επιβιώσουμε,όχι για να κάνουμε την ζωή μας ποιό ποιοτική.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 1:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
'Οταν αναφέρεσε σε ένα φαινόμενο,όπως για παράδειγμα η πορεία ενός κομήτη,στοχεύεις στην περιγραφή του εκάστοτε αντικειμένου ή στο συναίσθημα που σου προκαλεί,όπως έκανες εσύ εδώ.'Οχι στους νόμους που διέπουν αυτές τις διαδικασίες.Για σένα τι είναι φύση δηλαδή αν δεν είναι αυτά που έχεις περιγράψει παραπάνω?


Δεν κατάλαβα το συλλογισμό σου, μάλλον δεν ήταν αρκετά ισχυρές οι χημικές μου αντιδράσεις.. Laughing

Παράθεση:
Κι εσύ είσαι αλληλένδετος με τις χημικές αντιδράσεις του σωματός σου,αλλά όταν αναφέρομαι σε σένα δεν αναφέρομαι σε αυτές τις διαδικασίες.


Μην είσαι απόλυτος. Όταν απευθύνεσαι σε εμένα απευθύνεσαι σε μια συγκεκριμένη προσωπικότητα. Αλλιώς θα μιλήσεις σε μένα, και αλλιώς σε έναν αρχηγό κράτους. Άρα ασυνείδητα ποσαρμόζοντας τη δική σου συμπεριφορά, σηματοδοτείς τις ιδιαίτερες φυσικές διαδικασίες που συμβαίνουν στο δικό μου και στο δικό σου εγκέφαλο.

Παράθεση:
'Εχει νόμους για την συμβίωση των ανθρώπων σε μια κοινωνία,όχι αόριστους κανόνες όπως η φύση.(αόριστους για την συμβιωσή μας πάντα)


Οι κανόνες της φύσης δεν είναι καθόλου αόριστοι. Αρκεί να παρατηρήσεις τη συμβίωση των όντων μέσα σε αυτή. Εκτός κι αν θεωρείς ότι ο άνθρωπος είναι ένα ον ιδιαίτερα χαρισματικό που κάποιος του έδωσε το "χρίσμα".

Παράθεση:
Ερέθισμα για σένα είναι οποιοδήποτε εξωτερικό δεδομένο παίρνεις.Αυτά τα ερεθίσματα τα επεξεργάζεται ο εγκεφαλός μας και βγάζει κάποια συμπεράσματα.Στην συγκεκριμένη περίπτωση της βροχής βγάζει το συμπέρασμα να καλυφθεί απο αυτήν για να μείνει στεγνός


Δεν είπα κάτι διαφορετικό, αν και το συγκεκριμένο θέμα δε νομίζω ότι είναι τόσο ουσιώδες στη συζήτηση που κάνουμε.

Παράθεση:
Μηχανολόγος μηχανικός είμαι,λες να μην ξέρω?


Κι εγώ!
Κρίμα ως μηχανολόγος να μην εκμεταλλεύεσαι τις ευκαιρίες που σου δίνουν οι φυσικοί κανόνες.

Παράθεση:
Πάντως εγώ αναφέρομαι στα ερεθίσματα που παίρνουμε απο το περιβάλλον για να επιβιώσουμε,όχι για να κάνουμε την ζωή μας ποιό ποιοτική.


Η αναβάθμιση της ποιότητας είναι εξέλιξη.
Η εξέλιξη δεν έχει σα στόσο την επιβίωση μακροπρόθεσμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 2:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεόδωρος έγραψε:

Μην είσαι απόλυτος. Όταν απευθύνεσαι σε εμένα απευθύνεσαι σε μια συγκεκριμένη προσωπικότητα. Αλλιώς θα μιλήσεις σε μένα, και αλλιώς σε έναν αρχηγό κράτους. Άρα ασυνείδητα ποσαρμόζοντας τη δική σου συμπεριφορά, σηματοδοτείς τις ιδιαίτερες φυσικές διαδικασίες που συμβαίνουν στο δικό μου και στο δικό σου εγκέφαλο.


Δεν αναφέρομαι στην προσωπικότητα,αλλά στους νόμους που διέπουν την βιολογική σου κατάσταση.Προσπάθησε να καταλάβεις την αντιστοιχία του συλογισμού μου με αυτό που ανέφερες εσύ για την φύση.

Παράθεση:
Οι κανόνες της φύσης δεν είναι καθόλου αόριστοι. Αρκεί να παρατηρήσεις τη συμβίωση των όντων μέσα σε αυτή. Εκτός κι αν θεωρείς ότι ο άνθρωπος είναι ένα ον ιδιαίτερα χαρισματικό που κάποιος του έδωσε το "χρίσμα".


Ναι τον θεωρώ χαρισματικό γιατί έχει αυτό που ονομάζουμε συνείδηση.

Παράθεση:
Κρίμα ως μηχανολόγος να μην εκμεταλλεύεσαι τις ευκαιρίες που σου δίνουν οι φυσικοί κανόνες.


Δεν είπα οτι δεν πρέπει να τις εκμεταλευόμαστε,είπα οτι αυτό δεν έχει σχέση με το πως θα συμβιώνουμε μέσα σε μία κοινωνία.Είναι καθαρά θέμα τεχνολογικής ανέλιξης αυτό που αναφέρεις εσύ,όχι ηθικής.

Παράθεση:
Η εξέλιξη δεν έχει σα στόχο την επιβίωση μακροπρόθεσμα;


Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να ζούσα 30 χρόνια μέσα στην ευδαιμονία,αντί 80 χρόνια όπως ζω τώρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 3:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σπουδάζεις ακόμα?Μπορεί να είμαστε και στην ίδια σχολή! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 3:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Δεν αναφέρομαι στην προσωπικότητα,αλλά στους νόμους που διέπουν την βιολογική σου κατάσταση.Προσπάθησε να καταλάβεις την αντιστοιχία του συλογισμού μου με αυτό που ανέφερες εσύ για την φύση.


Η προσωπικότητα του ατόμου δεν σηματοδοτεί τη βιολογική του κατάσταση; Τί είναι η προσωπικότητα, κάτι μεταφυσικό;
Καθορίζεται από τους φυσικούς κανόνες σε σχέση με το περιβάλλον ή είναι δέσμιο των ορέξεων ενός εξωκοσμικού όντος;

Παράθεση:
Ναι τον θεωρώ χαρισματικό γιατί έχει αυτό που ονομάζουμε συνείδηση.


Πολύ χριστιανικό μου ακούγεται.. Τι ορίζεις ως συνείδηση;

Παράθεση:
Δεν είπα οτι δεν πρέπει να τις εκμεταλευόμαστε,είπα οτι αυτό δεν έχει σχέση με το πως θα συμβιώνουμε μέσα σε μία κοινωνία.Είναι καθαρά θέμα τεχνολογικής ανέλιξης αυτό που αναφέρεις εσύ,όχι ηθικής.


Mα αυτά στα έχω ήδη πει όταν ξεκίνησε αυτή η κουβέντα.
Σου έχω εξηγήσει το πως κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να λειτουργεί μια κοινωνία ώστε να αποκτήσει την ηθική που επιθυμεί.
Αλλά και η τεχνολογία δε σχετίζεται με τισ σχέσεις των ανθρώπων και την ηθική;

Παράθεση:
Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να ζούσα 30 χρόνια μέσα στην ευδαιμονία,αντί 80 χρόνια όπως ζω τώρα.


Kι εγώ το ίδιο. Αν εξελιχθείς αρκετά θα μπορέσεις να ζήσεις 80 χρόνια στην ευδαιμονία.Και να γίνεις "αθάνατος".
Αρκεί πρώτα να ασχοληθείς λιγάκι με την επιβίωσή σου, δηλαδή με την εξέλιξή σου η ποία θα φέρει την ευδαιμονία.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Θεόδωρος στις Παρ Ιούν 26, 2009 4:09 pm, επεξεργάσθηκε 4 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 3:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
Σπουδάζεις ακόμα?Μπορεί να είμαστε και στην ίδια σχολή! Laughing


Όχι tesla, έχω τελειώσει εδώ και 5-6 χρόνια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 4:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεόδωρος έγραψε:
Η προσωπικότητα του ατόμου δεν σηματοδοτεί τη βιολογική του κατάσταση; Τί είναι η προσωπικότητα, κάτι μεταφυσικό;
Καθορίζεται από τους φυσικούς κανόνες σε σχέση με το περιβάλλον ή είναι δέσμιο των ορέξεων ενός εξωκοσμικού όντος;


Ναι αλλά υπάρχει και κάτι που ονομάζεται πνεύμα,το οποίο κατοικεί μέσα στις ιδέες μας και δεν ξέρουμε σε ποιούς κανόνες υπακούει.Μπορεί να μην έχει κανόνες.Η προσωπικότητα όχι δεν είναι κάτι μεταφυσικό,αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά οτί και η συνείδηση δεν είναι.

Παράθεση:
Πολύ χριστιανικό μου ακούγεται.. Τι ορίζεις ως συνείδηση;


Καθόλου χριστιανικό.Συνείδηση ορίζω αυτό το κενό πράγμα στο οποίο χτίζεται η προσωπικότητα του καθενός.Αυτό που μένει άμα κάποιος πάθει ολική αμνισία.

Παράθεση:
Mα αυτά στα έχω ήδη πει όταν ξεκίνησε αυτή η κουβέντα.
Σου έχω εξηγήσει το πως κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να λειτουργεί μια κοινωνία ώστε να αποκτήσει την ηθική που επιθυμεί.
Αλλά και η τεχνολογία δε σχετίζεται με τισ σχέσεις των ανθρώπων και την ηθική;


Για την σύνδεση τεχνολογίας-ηθικής δεν είμαι σίγουρος.Τείνω να πιστέψω οτι δεν υπάρχει σχέση μεταξύ αυτών των δύο εννοιών,αλλά είμαι ανοιχτός για να μου αποδείξεις το αντίθετο.

Παράθεση:
Kι εγώ το ίδιο, αλλά δε βλέπω πώς σχετίζεται αυτό με την κουβέντα που κάνουμε τώρα.


Δεν έχει μεγάλη σχέση με αυτά που συζητάμε.Ήταν απλά μια προσωπική μου δήλωση.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tesla
Πρύτανης


Εγγραφή: 28 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 1703

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 4:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεόδωρος έγραψε:

Όχι tesla, έχω τελειώσει εδώ και 5-6 χρόνια.


Πως είναι τα πράγματα εκεί έξω?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 4:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
Θεόδωρος έγραψε:

Όχι tesla, έχω τελειώσει εδώ και 5-6 χρόνια.


Πως είναι τα πράγματα εκεί έξω?


Επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Θεόδωρος
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 1369

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 26, 2009 4:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Ναι αλλά υπάρχει και κάτι που ονομάζεται πνεύμα,το οποίο κατοικεί μέσα στις ιδέες μας και δεν ξέρουμε σε ποιούς κανόνες υπακούει.Μπορεί να μην έχει κανόνες.Η προσωπικότητα όχι δεν είναι κάτι μεταφυσικό,αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά οτί και η συνείδηση δεν είναι.


Τί παραπάνω μπορεί να είναι το πνευμα παρά η νοητική λειτουργία και τα χαρακτηριστικά της;

Παράθεση:
Καθόλου χριστιανικό.Συνείδηση ορίζω αυτό το κενό πράγμα στο οποίο χτίζεται η προσωπικότητα του καθενός.Αυτό που μένει άμα κάποιος πάθει ολική αμνισία.


Kαι γιατί αυτό το πράγμα αποκλείεται να το έχουν και τα ζώα;
Kι αν δεν το έχουν, είμαστε τόσο μάγκες εμείς που το βρήκαμε έτοιμο ενώ τα ζώα δεν μπόρεσαν ή μήπως ήρθε κάποιος από το υπερπέραν και το χάρισε μόνο σε εμάς;

Παράθεση:
Για την σύνδεση τεχνολογίας-ηθικής δεν είμαι σίγουρος.Τείνω να πιστέψω οτι δεν υπάρχει σχέση μεταξύ αυτών των δύο εννοιών,αλλά είμαι ανοιχτός για να μου αποδείξεις το αντίθετο.


Πώς συγκρίνεις από ηθικής απόψεως κατασκευαστή-κοινωνίας, ένα αρχαιοελληνικό ναό που περιστρέφεται μόνος του (!) σε σχέση με την κίνηση της γης (δες πόσος σεβασμός και λατρεία στη φύση) με ένα εργοστάσιο που παράγει πλαστικές ύλες, με τα καυσαέρια να φεύγουν στην ατμόσφαιρα και τα λήμματα στη διπλανή θάλασσα;
Πώς θα περιγράφει της ηθικές των 2 αυτών εποχών ο ιστορικός του 2100;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  Επόμενο
Σελίδα 29 από 33

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center