Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

antixristoi
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 ... 31, 32, 33  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ποσειδών
Αντιπρύτανης

Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 13, 2006 12:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Εγω φίλτατοι Ποσειδών και Σκοτεινέ πιστεύω πως όσα γράφετε είναι παληκαρίες της πλάκας.Γιατι ο Θεός που μας ακούει απο ψηλά και πουάν έχει ISDN σύνδεση ίσως είναι και στο φόρουμ θα ρίξει φωτιά να μας κάψει.Θα μας κατακεραυνώσει ως άλλος Δίας.
Και λέγω ταύτα διότι εάν ήσασταν στα Κύθηρα δεν θα είχατε τώρα την ψυχραιμία να γελοιοποιήτε την παρέμβαση του "θείου" στα φυσικά φαινόμενα.

Γελοιοποιουμε τις αντιληψεις μερικων θρησκομανων,που πιπιλανε "τιμωρια Θεου" για καθε φυσικο που γινετε.
Στον σεισμο της Αθηνας,εχασα 2 πολυ καλους φιλους μου.Η πολυκατοικια που ειχε και τα πιο πολλα θυματα,ηταν 2 λεπτα μακρια απο το σπιτι μου.
Αυτα τα 2 φιλαρακια μου,πιστεψε με,ηταν "αγιοι" σαν ανθρωποι,δεν αξιζαν καμιας "Τιμωριας του Γιαχβε" οπως δεν αξιζαν και οι 200.000 νεκροι απο το Τσουναμι.
Ας ησουν Αθηνα το 99',να εβλεπες τι σημαινει Φυσικη καταστροφη.
DiMiTrIs
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 13, 2006 2:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βρε παιδιά...νομιζετε οτι ειναι ευκολο για τον ανθρωπο να μην πιστεψει ξαφνικά στον θεό που τοσο καιρο νομιζε οτι, οταν εβρεχε κατουρουσε οταν φύσαγε έκλανε και οταν εκνευριζωνταν εριχνε κεραυνους???

Ειμαστε τοσο νεοι μπροστα στην ηλικια του συμπαντος...Νεογνά θα ελεγα...
Μπορει να ειμαστε ακομα και το ΠΡΩΤΟ ΣΚΑΛΙ μια νεας ΕΞΕΛΙΞΗΣ...

Λεμε,λεμε,λεμε ...και τιποτα αλλο...
ας κανουμε υπομονη και καποτε θα μαθουμε την Αληθεια...

Που θα μου παει...θα γεννηθω και θα ξαναγεννηθώ και καποια μερά θα πω στον εαυτό μου " ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ? " οπως γινετε με καθε απαντηση σε κάθε ερωτημα...
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης

Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 14, 2006 10:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς Θεό, μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς να συζητάμε γι΄αυτόν!
Bugman

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
afham
Διαχειριστής

Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 14, 2006 11:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman θα σε φωνάζω Επικούρειο στο εξής Laughing

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skoteinos
Πρύτανης

Τόπος: Τραχίνα Φθίας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 14, 2006 12:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αηδίες περί σεισμού Απάντηση με Συμπερίληψη

Tyler έγραψε:
Εγω φίλτατοι Ποσειδών και Σκοτεινέ πιστεύω πως όσα γράφετε είναι παληκαρίες της πλάκας.Γιατι ο Θεός που μας ακούει απο ψηλά και πουάν έχει ISDN σύνδεση ίσως είναι και στο φόρουμ θα ρίξει φωτιά να μας κάψει.Θα μας κατακεραυνώσει ως άλλος Δίας.
Και λέγω ταύτα διότι εάν ήσασταν στα Κύθηρα δεν θα είχατε τώρα την ψυχραιμία να γελοιοποιήτε την παρέμβαση του "θείου" στα φυσικά φαινόμενα.
Μετα τιμης

Καλέ μου φίλε το ερώτημα σου το απάντησες ήδη,
διακρίνω μια «ειρωνεία» αρχικά, η οποία θα ευσταθούσε ως γενική απόρριψη του θείου από μέρους σου.
Στην συνέχεια το "υιοθετείς" ως φόβο θεού, ένα καθαρά φυσικό φαινόμενο (της φύσης) για το οποίο η επιστήμη της σεισμολογίας το ερευνά (η εκτίμηση μου είναι ότι η έρευνα είναι ακόμη σε νηπιακή μορφή) έχει όμως ξεκαθαριστεί, με αποδοχή απ’ την πλειονότητα ο χαρακτηρισμός ως φυσικό φαινόμενο της γενικότερης συμπεριφοράς του πλανήτη.

Βεβαίως, ο άνθρωπος αισθάνεται και θεωρώ ότι σωστά έχει αυτή την αίσθηση του αδύναμου σε μια πρόκληση σεισμού.

Το παρήγορο είναι ότι ο σημερινός άνθρωπος, υιοθετεί την γνώση με την σοφία του ιδίου του ανθρώπου (επιστήμης και τεχνολογίας) και περιορίζει έως και να απορρίπτει (άλλοι με θάρρος φανερά και άλλοι συγκαλυμμένα ) την «θειική οργή» διατηρώντας το όρο μόνο της «θεομηνίας» ως παραδοσιακή έκφραση μιας άλλης μεσαιωνικής εποχής.

Θα ανησυχούσα φίλε μου, εάν το ανθρώπινο είδος, κατέφευγε σε «λιτανείες» και «ακάθιστους ύμνους» και δεν προσπαθούσε να βελτιώσει τα κτήρια του με αυξημένους συντελεστές δόμησης, νέα βελτιωμένα και ανθεκτικότερα υλικά και κατασκευές. Εάν δεν προσέφευγαν στα μέσα ενημέρωσης και στην πολιτεία για ενημέρωση και περαιτέρω αντιμετώπιση. Τώρα όσο για το :
Παράθεση:
«παλικαριές της πλάκας»
Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να απαντήσω θετικά ή να σε χλευάσω αρνητικά. Το μόνο που θα πω είναι ότι ο φόβος είναι ένα συναίσθημα το οποίο κυρίως προκαλείται από τη άγνοια και την αδυναμία του χαρακτήρα του κάθε ατόμου χωριστά., παρόλα αυτά είναι χρήσιμος και επιβάλλεται ως συναίσθημα για την προετοιμασία του (αντανακλαστικά) στην αντιμετώπιση ενός εγνωσμένου κινδύνου.

Θα σου αφιερώσω ένα ποίημα του Κ. Καβάφη για το κόπο που έκανες να με "μνημονεύσεις" στην ερώτηση σου…
... το οποίο ο ποιητής εμπνεύστηκε από το :
«Θεοί μεν γαρ μελλόντων, άνθρωποι δε γιγνομένων,
σοφοί δε προσιόντων αισθάνονται.»

(Φιλόστρατος. Τα εις τον Τυανέα Απολλώνιον, VIII, Ζ)

Οι άνθρωποι γνωρίζουν τα γινόμενα.
Τα μέλλοντα γνωρίζουν οι θεοί,
πλήρεις και μόνοι κάτοχοι πάντων των φώτων.
Εκ των μελλόντων οι σοφοί τα προσερχόμενα
αντιλαμβάνονται. Η ακοή
αυτών κάποτε εν ώραις σοβαρών σπουδών
ταράττεται. Η μυστική βοή
τους έρχεται των πλησιαζόντων γεγονότων.
Και την προσέχουν ευλαβείς. Ενώ εις την οδόν
έξω, ουδέν ακούουν οι λαοί.

(Κωνσταντίνος Π. Καβάφης)

και η δική μου τοποθέτηση : Che fece''' Il gran rifiutο

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο Όχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος το'χει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντας το πέρα

πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθηση του.
Ο αρνηθείς δεν μετανιώνει. Αν ρωτιούνταν πάλι,
Όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει
εκείνο τ'οχι -το σωστό- εις ολην την ζωή του.

Σε ευχαριστώ.
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 14, 2006 1:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Skoteine, εκεί που αναφέρεις την βελτίωση των κτηρίων...μου μπήκε μια ιδέα....έστω ότι απορρίπτουμε τα κτήρια γενικώς! Δηλαδή να κάνουμε ότι κάνουν όλα τα άλλα πλάσματα επί της γης, να φτιάχνουμε μόνο φωλίτσα για διατήρηση θερμότητας! Σε κάθε "θεομηνία" θα περνάμε δύσκολα αλλά μετά θα έρχονται πάλι οι καλές μέρες! Στην αρχή θα πεθαίνουν περισσότεροι, μέχρι να μείνουν οι πιο δυνατοί οργανισμοί. Το μόνο που θα μας νοιαζει είναι να μην έχουμε πολλές θεομηνίες!
Δηλαδή σκοτεινέ, το ζήτημα δεν είναι "για τις θεομηνίες φτιάξε καλύτερα κτήρια" αλλά να ελπίζεις να συναντήσεις λιγότερες θεομηνίες, και να φανείς δυνατός όταν χρειαστεί....(π.χ. όταν χάσεις έναν δικό σου από μια θεομηνία, δεν θα κατηγορίσεις τον εαυτό σου...αν και είναι το πιο εύκολο).

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skoteinos
Πρύτανης

Τόπος: Τραχίνα Φθίας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 14, 2006 1:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
Skoteine, εκεί που αναφέρεις την βελτίωση των κτηρίων...μου μπήκε μια ιδέα....έστω ότι απορρίπτουμε τα κτήρια γενικώς! Δηλαδή να κάνουμε ότι κάνουν όλα τα άλλα πλάσματα επί της γης, να φτιάχνουμε μόνο φωλίτσα για διατήρηση θερμότητας! Σε κάθε "θεομηνία" θα περνάμε δύσκολα αλλά μετά θα έρχονται πάλι οι καλές μέρες! Στην αρχή θα πεθαίνουν περισσότεροι, μέχρι να μείνουν οι πιο δυνατοί οργανισμοί. Το μόνο που θα μας νοιαζει είναι να μην έχουμε πολλές θεομηνίες!
Δηλαδή σκοτεινέ, το ζήτημα δεν είναι "για τις θεομηνίες φτιάξε καλύτερα κτήρια" αλλά να ελπίζεις να συναντήσεις λιγότερες θεομηνίες, και να φανείς δυνατός όταν χρειαστεί....(π.χ. όταν χάσεις έναν δικό σου από μια θεομηνία, δεν θα κατηγορίσεις τον εαυτό σου...αν και είναι το πιο εύκολο).

Επειδή σέβομαι και εκτιμώ το “afham” για το έργο και έχει κάνει στο filosofia.gr και κατ’ επέκταση την επιλογή του να σε τοποθετήσει “διαχειριστή” του Forum σιωπώ,
σεβόμενος επίσης την φιλοξενία του και την «ανοχή» που δείχνει σε ανθρώπους που γράφουν για να γράφουν.

Δεν θα σου απαντήσω ξανά, και να μην το πάρεις σε παρακαλώ ως υπεκφυγή ή αδυναμία. Αλλά ως μια συμπεριφορά ανθρώπου η οποία αν θέλεις κρίνεται απ’ αυτούς που μας διαβάζουν.

Σε κάθε αναφορά που γίνεται για μένα, διαβάζω όλη την ερώτηση (αυτό δείχνει ότι σέβομαι τον συνομιλητή μου και ότι τον ακούω δηλαδή) και στην συνέχεια απαντώ συνολικά για να του δείξω την δικιά μου άποψη και να τιμήσω τον διάλογο.

Δεν επιλέγω αποσπασματικά, ένδειξη ότι τον απαξιώνω ή να αποφεύγω ερωτήσεις, για τις οποίες σκέφτομαι το κόστος ή αν «δικαιώσω» το άλλον ή ότι η άλλη άποψη είναι καλύτερη από την δική μου.

Δεν είμαι «ξερόλας», δεν έχω άποψη για όλα και «επί παντός επιστητού», δεν κοιτάω τον αριθμό των εγγραφών μου, δεν θέλω συντεχνιακές διακρίσεις … απλά ψάχνω την αλήθεια μέσω διαλόγου και την αξία της άλλης άποψης.

Αν νομίζεις διαφορετικά … δείξε μου την πόρτα….

ΥΣ. ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
dim mam
Πρύτανης

Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 14, 2006 2:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Bugman έγραψε:
...

Μα Bugman, το ιδιο πραγμα με τα αλλα ζωα καμουμε και εμεις. Και εμεις φτιαχνουμε ''φωλιτσες'' οπως το θετεις, για να προφυλαχθουμε απο την υπολοιπη φυση(καιρος, αλλα ζωα, σεισμοι, κ.α.). Απλως επειδη πρακτικα εχουμε μεγαλυτερο εγκεφαλο, φροντιζουμε να σκεπτομαστε κατα πολυ και το μελλον. Εκει στηριζεται και η επιστημη μας...
dim mam
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 14, 2006 2:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Απάντηση με Συμπερίληψη

skoteinos έγραψε:

[color=darkblue]Επειδή σέβομαι και εκτιμώ το “afham” για το έργο και έχει κάνει στο filosofia.gr και κατ’ επέκταση την επιλογή του να σε τοποθετήσει “διαχειριστή” του Forum σιωπώ,
[/u]

...

Συμαθα με Σκοτεινε που παρεμβαινω, αλλα ετουτο δεν το ηξερα.

Βρε αφου διαχειριστης δεν ειναι ο afham;;;;;

Τι γινεται ορε;;;;

ΥΓ. Μην με παρεξηγησετε γιατι 1) ειναι η περιεργεια της γατας, να μαθω και 2) η πλακα και το γελιο, ειναι φυσικα ψυχολογικα εκτονωτικα.

Ο ....γατοπεριεργος!

Laughing

Υγειαινουμε...
emu
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 14, 2006 5:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kalispera sou dim mam..aneferes pws ta legomena mou sou thumizoun ligo puthagora...kala kaneis kai sou thumizoun...giati akrivws autou ta logia metafrasmena apo suxronous mustes einai..o xristos itan enas akoma mustis...metagenesteros tou puthagora kai twn toswn allwn..oso gia to an anikw se mia thriskeia i filosofia auto einai kati alilendeto...an kai eimai vaftismeni xristiani orthodoksi,tjha mporousa na eimai kai opoiadipote alli thriskeia...i filosofia...oles einai apomeinaria twn arxaiwn ellinwn alla kai twn arxaiwn aiguptiwn...etsi den einai?....akoma kai o tropos parousiasis tous...oi perisoteres thriskeies daneistikan apo tis duo autes arxaies filososofies i doksasies...arxaia kai aiguptiaka musturia...kai arxaies thriskeies...an kai polla sunevikan stin poreia...allaksan kapoia pragmata...i ousia einai mia...prospathise na isoropiseis tin energeia gurw sou..".krata tis isorropies"opws leme stin koini glwssa..kai tote tha kattalavoume pws ola einai toso paradoksa alla kai partaksena sundedemena metaksu tous...arxaioi kai sugxronoi,magoi kai filosofoi,epistimi alla kai thriskeia....psaxnoume na vroume ti diki mas proswpiki alitheia p[ou tha mas odigisei sto diko mas proswpiko fws...kai xwris diakriseis....mono sugkrinontas kai parakolouthwntas....me sunesi kai logiki...euxaristw... .
Επιστροφή στην κορυφή
Tyler
Νεοφώτιστος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 15, 2006 10:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Μάλλον δεν έγινα απόλυτα κατανοητός Απάντηση με Συμπερίληψη

Μάλλον δεν καταλάβατε το ύφος μου αγαπητοί συνομιλητές.Δεν ήθελα ούτε τον θρησκόληπτο να παραστήσω μα ούτε και να χλευάσω όπως κάκιστα ειπώθηκε για κάποιο σημείο της δημοσιευσής μου.Ο κύριος λόγος που αναφέρθηκα στον Σκοτεινό και στον Πωσειδών ήταν οι ακραίοι σχολιασμοί αναφορικα με το σεισμό.Τονίζω πως δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιος θρήσκος για να υπερασπίζεται κάποιες απόψεις.Και ειδικά όσο αφορά τον σεισμό οπου πρόκειται για ενα εξαιρετικά καταστροφικό και απρόβλεπτο φαινόμενο.Δεν θα σχολιάσω σχετικά με το αν είναι φυσικό φαινόμενο ή θεομηνεία ή ακόμα και τεχνητό φαινόμενο επειδή δεν γνωρίζω.Απλά θεώρησα πως είναι εν μέρει υποκριτικό και αλλαζονικό να το χρησιμοποιούμε για αστε'ι'σμούς και ειδικά πάνω σε θρησκευτικά θέματα που όπως και να το κάνουμε κανένας μας δεν γνωρίζει την απόλυτη αλήθεια!
Τώρα όσο αφορά τα οχυρώματα και τις φωλίτσες δεν θα συμφωνήσω με τον BugMan γιατί διέκρινα μία όχι και πολύ αμερόληπτη προσέγγιση του θέματος.
Επιστροφή στην κορυφή
dim mam
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 16, 2006 12:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tyler έγραψε:
... κανένας μας δεν γνωρίζει την απόλυτη αλήθεια!
...

Υπαρχει <<απολυτη αληθεια>> Tyler;

Υπαρχει γενικα κατι το απολυτο;
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 16, 2006 10:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους!
Γιατί πρέπει να αποδείξουμε ότι είμαστε αμερόληπτοι; Μπορούμε απλά και μόνο να πιστεύουμε ότι είμαστε!
Γιατί πρέπει σε μια ερώτηση να δώσουμε απάντηση στην ολότητά της; Τεστ γνώσεων κάνουμε;
Εδώ σ΄αυτό το φόρουμ μας ενδιαφέρει η έκφραση, η ανεμπόδιστη έκφραση που αντιπροσωπεύει αυτόν που την γράφει και όχι κατ ανάγκη αυτόν που τη διαβάζει! Η άποψή μου για το "ελπίζω" που έγραψα είναι πρώτα απ΄όλα η "άποψή μου" και όχι η απάντησή μου στον skoteino΄!
Γιατί μια "απάντηση" έχει θέση σε ένα ερωτηματολόγιο, ως δικαίωμα αυτού που ρωτά να την πάρει.
Στις συζητήσεις δεν ισχύουν τέτοια ερωτηματολόγια..Οι ερωτήσεις γίνονται όχι για να επικυρώσουμε τα γνωστά αλλά για να φανερώσουμε τα άγνωστα.

Όσο κάποιοι φίλοι μας εδώ αδυνατούν να συλλάβουν την δυναμική ένος φόρουμ, τόσο θα έχουμε μια επανάληψη της εποχής των Σιθ...κατά George Lukas....δηλαδή "δεσποτικούς" τύπους (όπως ο skoteinos) να δηλώνουν αίτημα....προς τωρινή εξουσία (δες afham) για αδυναμία των "πραιτωριανών" (δες bugman) να φέρουν ειρήνη στο σύμπαν (δες φόρουμ). Κύριο αίτημα των dark...μελών είναι η τάξη και ο νόμος (αφαιρούν όμως έντεχνα την ουσία)....όπου η φιλοσοφία είναι μια και μοναδική! Εργαλείο αυτών είναι οι κλώνοι...τύποι-μέλοι που εμφανίζονται ως υποστηρικτές της "μοναδικότητας" που εκπροσωπεί ο dark-αρχηγός...

Εδώ σ΄αυτό το φόρουμ έχουμε συζητήσει για πολλά θέματα, και ουδέποτε το "περιεχόμενο" των απαντήσεών μας μπήκε σε "λογοκρισία", γι΄αυτό και όσοι skoteinoi-κλώνοι και να βρεθούν, να στηρίξουν οποιαδήποτε λογοκρισία...θα φάνε βαρύ χώμα....πολύ περισσότερο του βάρους της λάσπης που θα ρίξουν!

Επιστροφή στην κορυφή
Ποσειδών
Αντιπρύτανης

Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 16, 2006 1:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημερα σε ολους!
Διακρινω μια συνεχιζομενη κοντρα μεταξυ Μπουκμαν και Σκοτεινου.
Σεβομαι αρκετα και τους 2 σας,αλλα καλο θα ηταν να σταματησει αυτη η "κοντρα",γιατι απο οτι καταλαβαινω,εξελισεται σε κοντρα προσωπικοτητων και οχι σε κοντρα αποψεων το οποιο θα ηταν θεμιτο.
Πιστευω ο καθενας εδω μεσα μπορει να εκφραζεται οπως του αρεσει,αρκει βεβαια να μην θιγει την προσωπικοτητα καποιου "συναδελφου".

Αυτο το τονιζω και στον Τyler,ο οποιος εκανε ενα σφαλματακι:
Παράθεση:
Εγω φίλτατοι Ποσειδών και Σκοτεινέ πιστεύω πως όσα γράφετε είναι παληκαρίες της πλάκας

το οποιο ευτυχως δικαιολογησε:
Παράθεση:
Μάλλον δεν καταλάβατε το ύφος μου αγαπητοί συνομιλητές.Δεν ήθελα ούτε τον θρησκόληπτο να παραστήσω μα ούτε και να χλευάσω όπως κάκιστα ειπώθηκε για κάποιο σημείο της δημοσιευσής μου.Ο κύριος λόγος που αναφέρθηκα στον Σκοτεινό και στον Πωσειδών ήταν οι ακραίοι σχολιασμοί αναφορικα με το σεισμό

Τα σεβη μου σε ολους.
Bugman
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 16, 2006 1:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν έχω καμιά διάθεση για αντιπαράθεση "προσωπικότητας" Ποσειδών!
Οι λογοκρισίες δεν έχουν θέση εδώ.
Παρατήρησα όμως μια έννοια κανόνα του Skoteinou:
Παράθεση:
Σε κάθε αναφορά που γίνεται για μένα, διαβάζω όλη την ερώτηση (αυτό δείχνει ότι σέβομαι τον συνομιλητή μου και ότι τον ακούω δηλαδή) και στην συνέχεια απαντώ συνολικά για να του δείξω την δικιά μου άποψη και να τιμήσω τον διάλογο.

Τον οποίο και δεν αναγνωρίζω! Ούτε γνωρίζω που μπορεί να τον βρει κανεις αυτόν τον κανόνα.
Αν θεωρούμε κάποιους κανόνες "κοινής λογικής", τότε ό,τι συζητάμε θα πρέπει να στοχεύει στην εύρεση μιας κοινής λογικής. Έτσι τείνουμε στην απαξίωση της προσωπικότητας, της ξεχωριστής λογικής του καθένα μας. Το ένα και ένα κάνει δύο είναι αμφιλεγόμενο σ΄αυτό το φόρουμ, γιατί γεννάει ερωτήματα "ποιό ένα", "πως υπάρχει και δεύτερο ένα σαν το πρώτο ένα". Δηλαδή μια απλή λογική ερώτηση 'ένα και ένα πόσο κάνει", εδώ δεν θα βρει απάντηση "κοινής λογικής".

Κανόνες έχει το φόρουμ, όχι κοινής λογικής αλλά κοινής αποδοχής, η οποία και εκφράστηκε από τον καθένα μας στην ολότητά τους με ένα "αποδέχομαι".

Αυτά που γράφω, και είναι εκτός θέματος συζήτησης, δεν είναι κόντρες με τον skoteino, για να θίξω τα πιστεύω του, αλλά για το συγκεκριμένο πνεύμα- δήλωσή- του, το οποίο εμφανίζει ότι τον εμποδίζω να συζητήσει, ότι του χαλάω -δήθεν- την "προβλέπόμενη" ανάπτυξη του θέματός του. Θα μπορούσε να μην απαντήσει...απλά να προσπεράσει την δική μου άποψη (και όχι απάντηση). Αλλα τι τον τρώει, με τον "απρόβλεπτο" Bugman;

Συνιστώ ψυχραιμία....ας πούμε θεομηνία ήταν και θα περάσει...

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5 ... 31, 32, 33  Επόμενο
Σελίδα 4 από 33

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center