Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

antixristoi
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 31, 32, 33  Επόμενο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Tesla
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 8:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κώδικας:
Δεν πάω με τόσο φθηνές...

Razz Razz Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Tesla
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 8:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεόδωρος έγραψε:

Και γιατί αποκλείεις το ενδεχόμενο μια οποιαδήποτε γυναίκα να είναι σε θέση να ευδαιμονίσει ύστερα από μια σεξουλική επαφή, ανεξαρτήτως επαγγέλματος. Μπορείς να μου το τεκμηριώσεις, εφόσον το αποκλείεις;

Πότε το απέκλεισα αυτό?!

Θεόδωρος έγραψε:

Διατηρούνται οι προυποθέσεις επιβίωσης; Ναι. Επέρχεται ευδαιμονία; Ναι
Διατηρούνται οι προυποθέσεις επιβίωσης; Όχι. Επέρχεται ευδαιμονία; Όχι

Διατηρούνται οι προυποθέσεις επιβίωσης; Όχι. Επέρχεται ευδαιμονία; Ναι

Και όπου διατήρηση προυποθέσεων επιβίωσης εννοείς τεκνοποίηση σωστά?
Θεόδωρος έγραψε:

Σου έτυχε ποτέ να πας σε πουτάνα, να τη γ.....ς και αυτή να σου πει ότι δεν κατάλαβε τίποτα και εσύ να γυρίσεις σπίτι ευδαιμονισμένος;

Όχι

Θεόδωρος έγραψε:

Δεν το ξέρω αν πραγματικά φτάνουν σε φυσική και αρμονική ευδαιμονία. Έχω τις επιφυλάξεις μου, δεν μπορώ να πω γιατί δεν μου έχει τύχει και δεν το ξέρω. Εσύ το ξέρεις, είσαι σίγουρος;

'Οχι,αλλά για να επιλέγει κάποιος να γίνει ομοφυλόφιλος τότε λογικά αυτό θα του προσφέρει περισσότερη ευδαιμονία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Θεόδωρος
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 8:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Διατηρούνται οι προυποθέσεις επιβίωσης; Όχι. Επέρχεται ευδαιμονία; Ναι

Και όπου διατήρηση προυποθέσεων επιβίωσης εννοείς τεκνοποίηση σωστά?

Όχι tesla, δεν εννοώ την τεκνοποίηση σαν αυτοσκοπό ή αποτέλεσμα όταν μιλάω για διατήρηση προυποθέσεων επιβίωσης. Μοιλάω για αμοιβαίο οργασμό. Γι'αυτό και η λέξη προυποθέσεις..
Δεν έχει καμμία διαφορά αν το παιδί σου κάνει εμετό στο σεντόνι ή στο νεροχύτη. Γιατί και στις 2 περιπτώσεις εσύ θα πρέπει να... καθαρίσεις... Laughing

Παράθεση:
Όχι

Ή δεν έχεις πάει ποτέ με πουτάνα ή είσαι ψεύτης. Διάλεξε... Laughing

Παράθεση:
'Οχι,αλλά για να επιλέγει κάποιος να γίνει ομοφυλόφιλος τότε λογικά αυτό θα του προσφέρει περισσότερη ευδαιμονία.

Σώπα... Από πότε η καταναγκαστική σου κοινωνία έγινε κοινωνία ελεύθερων και συνειδητών επιλογών;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tesla
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 8:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεόδωρος έγραψε:

Όχι tesla, δεν εννοώ την τεκνοποίηση σαν αυτοσκοπό ή αποτέλεσμα όταν μιλάω για διατήρηση προυποθέσεων επιβίωσης. Μοιλάω για αμοιβαίο οργασμό.
Δεν έχει καμμία διαφορά αν το παιδί σου κάνει εμετό στο σεντόνι ή στο νεροχύτη. Γιατί και στις 2 περιπτώσεις εσύ θα πρέπει να... καθαρίσεις... Laughing

Δεν κατάλαβα γιατί ο αμοιβαίος οργασμός?Ποιός τους βγάζει αυτούς τους κανόνες?Και μην πεις η φύση,γιατί δεν έχω πρόβλημα να παρατήσω μια γυναίκα στη μέση χωρίς να έχω τύψεις.

Θεόδωρος έγραψε:
Ή δεν έχεις πάει ποτέ με πουτάνα ή είσαι ψεύτης. Διάλεξε... Laughing

Το όχι πήγενε στο αν μου έχει συμβεί.Εσένα σε βαθμολογούν κι όλας?Confused

Θεόδωρος έγραψε:
Σώπα... Από πότε η καταναγκαστική σου κοινωνία έγινε κοινωνία ελεύθερων και συνειδητών επιλογών;

Πρώτα απ όλα εσύ παίρνεις κάτι που έχω πεί εγώ και το γενικεύεις όσο δεν πάει.Είπαμε δεν είμαστε πλήρως ελεύθεροι αλλά δεν έχουμε και μηδενικές ανοχές ελευθερίας.

Δηλαδή θεωρείς την ομοφυλοφιλία μόνο ως καταναγκαστικό γεγονός?
Επιστροφή στην κορυφή
Θεόδωρος
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 9:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Δεν κατάλαβα γιατί ο αμοιβαίος οργασμός?Ποιός τους βγάζει αυτούς τους κανόνες?Και μην πεις η φύση,γιατί δεν έχω πρόβλημα να παρατήσω μια γυναίκα στη μέση χωρίς να έχω τύψεις.

Αν την αφήσεις στη μέση δε θα σε πω αφύσικο, κάποιος αλλιώς θα σε αποκαλέσω... Very Happy
Και ποιός μίλησες για τύψεις. Απλά δε θα επέλθει ολοκλήρωση.

Παράθεση:
Το όχι πήγενε στο αν μου έχει συμβεί.Εσένα σε βαθμολογούν κι όλας?

Τί σχέση έχει το αν με βαθμολογούν;

Παράθεση:
Δηλαδή θεωρείς την ομοφυλοφιλία μόνο ως καταναγκαστικό γεγονός?

Όχι απαραίτητα γιατί δεν το γνωρίζω. Ίσως ναι. Ίσως όχι. Εσύ τί θεωρείς;
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η απροβλημάτιστη από τη μεριά σου παράθεση ενός επιχειρήματος με βάση το οποίο προσπαθείς να ορίσεις μια εξαίρεση σε μια γενική σου άποψη, από τη στιγμή που δεν έχει εμπειρική γνώση για να το υποστηρίξεις ασφαλώς. Κι αυτόι απειλεί την ευστάθεια της ίδιας της αρχικής γενικής σου άποψης.
Επιστροφή στην κορυφή
Tesla
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 9:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεόδωρος έγραψε:

Όχι απαραίτητα γιατί δεν το γνωρίζω. Ίσως ναι. Ίσως όχι. Εσύ τί θεωρείς;
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η απροβλημάτιστη από τη μεριά σου παράθεση ενός επιχειρήματος με βάση το οποίο προσπαθείς να ορίσεις μια εξαίρεση σε μια γενική σου άποψη, από τη στιγμή που δεν έχει εμπειρική γνώση για να το υποστηρίξεις ασφαλώς. Κι αυτόι απειλεί την ευστάθεια της ίδιας της αρχική γενικής σου άποψης.

Νομίζω οτι έχουν αναπτυχθεί ομοφυλοφιλικές σχέσεις σε διάφορες φυλές,αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.Αν ισχύει,επειδή αυτές οι κοινωνίες έχουν μεγαλύτερο βαθμό ελευθερίας,λόγο της αυθεντικότητας των ανθρώπων,τότε λογικά είναι και θέμα επιλογής.

''Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η απροβλημάτιστη από τη μεριά σου παράθεση ενός επιχειρήματος, από τη στιγμή που δεν έχει εμπειρική γνώση για να το υποστηρίξεις ασφαλώς.''

Δεν είναι επιχείρημα,είναι γεγονός.Και γιατί παρακαλώ απειλεί την ευστάθεια της γενικής μου άποψης?
Επιστροφή στην κορυφή
Θεόδωρος
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 9:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Νομίζω οτι έχουν αναπτυχθεί ομοφυλοφιλικές σχέσεις σε διάφορες φυλές,αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.Αν ισχύει,επειδή αυτές οι κοινωνίες έχουν μεγαλύτερο βαθμό ελευθερίας,λόγο της αυθεντικότητας των ανθρώπων,τότε λογικά είναι και θέμα επιλογής.

Ποιές είνα αυτές οι φυλές και τί είναι αυτό που τις κάνεις περισσότερο ελεύθερες από τις υπόλοιπες;

Παράθεση:
Δεν είναι επιχείρημα,είναι γεγονός.

Πώς είσαι σίγουρος ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι καταναγκαστικό γεγονός μέσα σε μια λίγο έως πολύ καταναγκαστική κοινωνία;
Ποιός είναι το στοιχείο εκείνο που ανάγει τη σκέψη σου από υπόθεση σε αδιαμφησβήτητο γεγονός; Η προσωπική σου εμπειρία σίγουρα όχι, όπως δήλωσες ήδη.

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την Θεόδωρος στις Πεμ Ιούν 25, 2009 9:21 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Tesla
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 9:18 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κώδικας:
προσπαθείς να ορίσεις μια εξαίρεση σε μια γενική σου άποψη

Στην δικία σου γενική άποψη προσπαθώ να ορίσω την εξαίρεση,όχι στην δικιά μου.Η δικιά μου την ενστερνίζεται.
Επιστροφή στην κορυφή
Tesla
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 9:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θεόδωρος έγραψε:

Ποιές είνα αυτές οι φυλές και τί είναι αυτό που τις κάνεις περισσότερο ελεύθερες από τις υπόλοιπες;

Πώς είσαι σίγουρος ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι καταναγκαστικό γεγονός μέσα σε μια λίγο έως πολύ καταναγκαστική κοινωνία;
Ποιός είναι το στοιχείο εκείνο που ανάγι τη σκέψη σου από υπόθεση σε γεγονός; Η προσωπική σου εμπειρία σίγουρα όχι, όπως δήλωσες ήδη.

Δεν ξέρω ποιές φυλές είναι,το συζητούσα με έναν φίλο μου ο οποίος υποστίριζε οτι υφίσταντε αυτές οι σχέσεις,γι αυτό δεν σου είπα οτι είμαι 100% σίγουρος.Φυλές δεν εννοώ την άσπρη φυλή,την κίτρινη ή την μαύρη αλλά τις πρωτόγονες κοινωνίες.Αυτό που τις κάνει ποιό ελεύθερες απο την κοινωνία που έχουμε τώρα όπως σου είπα είναι η αυθεντικότητα των ανθρώπων που την συγκροτούν.

Σου είπα δεν είμαι σίγουρος,αλλά αν γινόταν σε αυτές τις φυλές τότε λογικά θα είναι και θέμα επιλογής όχι καταναγκασμού.

Ποιό στοιχείο??Η παρατήρηση μήπως?
Επιστροφή στην κορυφή
Θεόδωρος
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 9:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Tesla έγραψε:
Θεόδωρος έγραψε:

Ποιός είναι το στοιχείο εκείνο που ανάγι τη σκέψη σου από υπόθεση σε γεγονός; Η προσωπική σου εμπειρία σίγουρα όχι, όπως δήλωσες ήδη.

Δεν ξέρω ποιές φυλές είναι,το συζητούσα με έναν φίλο μου ο οποίος υποστίριζε οτι υφίσταντε αυτές οι σχέσεις,γι αυτό δεν σου είπα οτι είμαι 100% σίγουρος.Φυλές δεν εννοώ την άσπρη φυλή,την κίτρινη ή την μαύρη αλλά τις πρωτόγονες κοινωνίες.Αυτό που τις κάνει ποιό ελεύθερες απο την κοινωνία που έχουμε τώρα όπως σου είπα είναι η αυθεντικότητα των ανθρώπων που την συγκροτούν.

Σου είπα δεν είμαι σίγουρος,αλλά αν γινόταν σε αυτές τις φυλές τότε λογικά θα είναι και θέμα επιλογής όχι καταναγκασμού.

Ποιό στοιχείο?Η παρατήρηση?

Μήπως αυτές οι φυλές ζουν περισσότερο εναρμονισμένες με τους φυσικούς κανόνες;
Τί εννοείς με τη φράση περισσότερο αυθεντικοί;
Αυθεντικός είναι αυτός που φέρει την υπογραφή του δημιουργού του. Στην περίπτωσή μας της φύσης (για τους ελληνικά θρησκευόμενους) ή του Ιεχωβά (για τους χριστιανούς).
Αυτές οι φυλές είναι περισσότερο ελεύθερες διότι φέρουν την υπογραφή της φύσης ή του Ιεχωβά;

H παρατήρηση δε λέει τίποτα χωρίς την πειραματική επιβεβαίωση.
Επιστροφή στην κορυφή
Tesla
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 9:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ε τι θες δηλαδή,να πάω να γίνω ομοφυλόφιλος για να στο αποδείξω?Πάνε γίνε εσύ. Laughing

Θέλω να πιστεύω οτι δεν υπάρχουν κανόνες,αλλά μόνο συμβάσεις.Οι κανόνες είναι κάτι καταναγκαστικό και απόλυτο.

Μπορείς να ξαναπείς τι ορίζεις ως φυσικούς κανόνες?
Επιστροφή στην κορυφή
Tesla
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 9:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

'Αμα θες να ασχοληθείς παραπέρα με τον όρο 'αυθεντικός' σου συνιστώ να διαβάσεις το βιβλιαράκι του Όσσο "Να είσαι αυθεντικός".Μου άρεσε πολύ.

Υ.Γ και κάνει μόνο 1,50 ευρώ
Επιστροφή στην κορυφή
Θεόδωρος
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 9:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το κακό είναι ότι η τεχνητά αλλοιωμένη κοινωνία μας και μαζί με αυτή και η διεστραμμένη κοσμοθεωρία μας, δε μας επέτρεψε ποτέ να αντιληφθούμε ότι οι φυσικοί κανόνες φέρνουν όχι άγχη, ευθύνες και καταπίεση, αλλά ευδαιμονία, χαρά και ηδονή.
Φυσικός κανόνας είναι να τρέχει το ρυάκι, να ακούς τη μουσική του και το πουλί να βουτάει για να δροσίσει τα φτερά του και να χάνεται στους αιθέρες. Φυσικός κανόνας είναι να απολαμβάνεις το ηλιοβασίλεμα και να αντιλαμβάνεσαι ότι είσαι τυχερός που γεννήθηκες σε ετούτο τον πλανήτη.
Αλλά φυσικοί κανόνες είναι και η άγρια και δυνατή βροχή η οποία από τη μία σε ωθεί να βρεις μια σπηλιά να προστατευτείς και από την άλλη μέσω αυτής της ώθησης να σε οδηγήσει στο να εφεύρεις τη φωτιά.
Φυσικοί κανόνες είναι και η λυσσασμένη θάλασσα η οποία σε αναγκάζει να χρησιμοποποιήσεις τις φυσικές δυνάμεις, να φτιάξεις αξιόπλοα σκαριά και με αυτά να εξερευνήσεις τον υπόλοιπο πλανήτη.

Φυσικούς κανόνες όπως εσείς τους περιγράφετε δεν έχει καμία φύση σε κανένα πλανήτη. Σαδιστικούς και ελευθεριοφάγους κανόνες έχουν μόνο οι φυσιολογικά δυσαρμονικές κοινωνίες και οι ηγέτες των μονοθειστικών θρησκειών. Αν αποβάλλουμε και τα δύο αυτά αγκάθια ίσως να μπορέσουμε να κατανοήσουμε τη μαγεία της φύσης. Γιατί και τα δύο αγκάθια είναι παραμορφωτικοί φακοί της ίδιας της φύσης.
Επιστροφή στην κορυφή
Tesla
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 9:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κώδικας:
Φυσικός κανόνας είναι να τρέχει το ρυάκι, να ακούς τη μουσική του και το πουλί να βουτάει για να δροσίσει τα φτερά του και να χάνεται στους αιθέρες. Φυσικός κανόνας είναι να απολαμβάνεις το ηλιοβασίλεμα και να αντιλαμβάνεσαι ότι είσαι τυχερός που γεννήθηκες σε ετούτο τον πλανήτη.

Αυτοί δεν είναι φυσικοί κανόνες,είναι η φύση η ίδια!Γιατί χρησιμοποιείς την φύση για να περιγράψεις την συμβίωση των ανθρώπων?
Επιστροφή στην κορυφή
Tesla
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 25, 2009 9:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κώδικας:
Αλλά φυσικοί κανόνες είναι και η άγρια και δυνατή βροχή η οποία από τη μία σε ωθεί να βρεις μια σπηλιά να προστατευτείς και από την άλλη μέσω αυτής της ώθησης να σε οδηγήσει στο να εφεύρεις τη φωτιά.
Φυσικοί κανόνες είναι και η λυσσασμένη θάλασσα η οποία σε αναγκάζει να χρησιμοποποιήσεις τις φυσικές δυνάμεις, να φτιάξεις αξιόπλοα σκαριά και με αυτά να εξερευνήσεις τον υπόλοιπο πλανήτη.

Αυτά είναι τα ερεθήσματα που σου δίνει το περιβάλλον(φύση) για να κάνεις κάτι παραπάνω,κάτι το οποίο θα βελτιώσει την ποιότητα της ζωής σου.'Αλλα αυτά τα ερεθήσματα,ας μου επιτραπεί η έκφραση,έχουν κορεστεί.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 31, 32, 33  Επόμενο
Σελίδα 28 από 33

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center