Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

antixristoi
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 31, 32, 33  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Σωκράτης
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 26 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 19, 2005 10:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: κάνε αυτό που θεωρείς σωστό... Απάντηση με Συμπερίληψη

Το αν επινοήθηκε ο Λόγος του Θεού εναπόκειται στην κρίση του καθενός. Δηλαδή, μετά απο μια σειρά ενδείξεων ότι δεν επινοήθηκαν, κάθε άτομο που θέλει να πάρει μια απόφαση σ'αυτο το ζήτημα, θα κρίνει αν αυτά τα στοιχεία του αρκούνε ή όχι. Για παράδειγμα, σου λένε ότι ιστορικά όντως υπήρξε κάποιος ονόματι Ιησούς, τον οποίο ο κόσμος και ονόμασε περαιτέρω σε Χριστο, και ο οποίος έκανε ένα "τουρ" σε δεδομένο χώρο και χρόνο και έκανε κήρυγμα για κάποιες θέσεις του. Απο αυτό το "τουρ" καταγράφηκαν οι θέσεις του Ιησού απο ανθρώπους σύγχρονούς του και παρουσιάζουμε σήμερα τον Ιερό Λόγο. Αν μπορείς να πιστέψεις τις μαρτυρίες της εποχής περι της ύπαρξης αυτού του ανθρώπου και της δράσης του, τότε δέχεσαι το θεμέλιο που στήριξε τους "Άγιους Λόγους", όπως τους αναφέρεις.
Αλλά, για πολλούς ο Χριστιανισμός είναι βίωμα που οδηγεί στην πίστη, για άλλους είναι μαρτυρίες που οδηγούν στη πίστη, ενώ για άλλους ακόμα και άγνοια που οδηγεί στην πίστη. Μα κυρίως ο Χριστιανισμός είναι βίωμα.
Επίσης, πιστεύω ότι η ουσία του Χριστιανισμού δεν βρίσκεται στην αποκλειστική πίστη στον Θεό, αλλά στην εφαρμογή των διδαγμάτων των Γραφών, έστω και έξω απο το σώμα του Χριστιανισμού... Αν θες να πιστέψεις ότι οι Γραφές επινοήθηκαν, κάνε το, δεν ειναι καθόλου κατακριτέο. Αλλά αυτό που θα ήταν κατακριτέο, τουλάχιστον απο μέρους μου, είναι η παντελής απόρριψη των διδαχών αυτών, διότι δεν νομίζω να διδάσκουν κάτι κακό (που να θεωρείται κακό), δε νομίζω να διδάσκουν κάτι με το οποίο δεν συμφωνούμε οι περισσότεροι άνθρωποι, άλλοι πολύ και άλλοι λιγότερο...
Και απο αυτα που λέω παραπάνω, θα καταλαβες νομίζω ότι η θρησκεία είναι κάτι σχετικό και ειδικά σήμερα. Άλλος την αντιλαμβάνεται σαν την αλήθεια του κόσμου, άλλος σαν κοινωνικό γεγονός, άλλος σαν δεδομένη, άλλος σαν όργανο για άλλους σκοπούς, άλλος σαν πρόφαση και χίλια άλλα δυο....
Το ουσιαστικό ζήτημα για μένα είναι ένα: αν πιστεύεις σε κάποιες ή όλες τις αρχές που πρεσβεύει ο Χριστιανισμός. Αν ναι τότε πάρε αυτό που θεωρείς σωστό και κάν'το. Το αν ανταμειφθείς, θα το μάθεις μετά τον θάνατο σου. Αν δεις κάποιον να σε περιμένει, τότε υπάρχει θεός. Αν πάλι όχι, τότε τουλάχιστον θα έχεις κάνει κάτι στον κόσμο που έσυ, πρώτα απ' όλα, θεώρησες σωστό... και έκανες....
_________________
σχωράτε με αλλά δεν είχα κάτι κλισέ να γράψω μήτε ξέρω κάτι από μόνος μου....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 20, 2005 10:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν διαφωνουμε, στην ιστορικη υπαρξη του Χριστου. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να μεταφερουμε τον λογο του, ως ''Αγιο''. Ποια η διαφορα του με τον Μωαμεθ, ή με τον Γκαντι; Εισηγητες θρησκειων ηταν ολοι τους. Πως ξερουμε, οτι ο Μωαμεθ δεν εχει δικαιο και ο Χριστιανισμος αδικο, για παραδειγμα;
Προσωπικα θεωρω, πως οι Γραφες δεν λεγουν κατι το ιδιαιτερο. Δεν εχουν διαφορα απο ολες τις αλλες θρησκειες. Επισης, θεωρω, ειναι αντιφατικες και μη προσδιοριστικες. Εαν δεν χρειαζεται να ασπαστουμε τον θεο του Χριστιανισμου, αλλα μονον τις ιδεες των γραφων(στην βαση τους...), γιατι πρεπει να επιλεξουμε τον Χριστιανισμο και να μην επιλεξουμε ενα φιλοσοφικο ρευμα, οπως ο <<αλτρουισμος>>, το Σωκρατικο <<γνωθι σαυτον>> κλπ; Ειναι φιλοσοφικες θεωρειες που ''δεν διδασκουν κατι κακο''. Γιατι επιλεγουμε τον Χριστιανισμο, εναντι αυτων;
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
orgone_accumulator
Αντιπρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 81

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 20, 2005 5:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι χριστιανικες γραφες επιχειρουν να σωσουν τον ανθρωπο απο τις επικινδυνες στοιχιακες δυναμεις της ανθρωπινης ψυχης και γι'αυτο στον μαζικο ανθρωπο φανταζουν λυτρωτικες.Η δυναμη της ανθρωπινης ψυχης υπερτερει ακομα και των φυσικων δυναμεων της γης και μπορει να προξενησει σαφως μεγαλυτερες καταστροφες.Οσο και να διαφωτισε τον κοσμο η αναπτυξη της επιστημης δε σταθηκε σ΄αυτες τις στοιχιακες δυναμεις και κυριως στο μοναδικο Θεο του φοβου που κατοικει στην ψυχη.Η φωνη αυτου του Θεου οταν τη δεχομαστε ως εσωτερικη εμπειρια δημιουργει μια αναγκη απελευθερωσης της προσωπικοτητας απο τις δυναμεις της συλλογικοτητας,μια ενδομυχη αναγκη ευρεσης καποιου ατομου που διεφυγε και δεν ταυτιστηκε με τη συλλογικη ψυχη,αυτη η κραυγη για προσωπικοτητα ικανοποιειται σ'ενα μεγαλο βαθμο στο προσωπο του Ιησου οπως αυτο αποτυπωνεται στις γραφες.Εφ'οσον ο ανθρωπος καταφερει να χειριστει το ασυνειδητο του δε νομιζω οτι θα'χει αναγκη απο ηρωες και θνητους θεους,αλλωστε αγγελοι υπαρχουν μονο στον ουρανο και καλοι μονο κατω απ'τη γη!

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την orgone_accumulator στις Τετ Δεκ 21, 2005 3:27 pm, επεξεργάσθηκε 4 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Σωκράτης
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 26 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 20, 2005 6:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ελεύθερη Βούληση.... Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο χαρακτηρισμός "Άγιος" θα πρέπει να προσδίδεται απο τους θρησκευόμενους στον Λόγο του Θεού ως επίθετο με ιδιαίτερη θρησκευτική ουσία (για τους πιστεύοντες, υπενθυμίζω). Αν κάποιος όμως, μη ασπαζόμενος των Χριστιανισμό, εν προκειμένω, χρησιμοποιεί τον όρο, τότε σιγουρα δεν τον χρησιμοποιεί ως θρησκευτικό, αλλά ως κοινωνικό/προσδιοριστικό όρο για κάποιο συγκεκριμένο αντικείμενο (στην προκειμένη περίπτωση, τις Χριστιανικές Γραφές). Το χρησιμοποιείς δηλαδή για να προσδιορίσεις το συγκεκριμένο αντικείμενο και επειδή έτσι συνήθησες απο το περιβάλλον σου. Δεν σε αναγκάζει κανείς να το χρησιμοποιήσεις, μπορείς κάλλιστα να αναφερθείς στις Χριστιανικές Γραφές περιφραστικά, αν δεν σου αρέσει ο όρος 'Άγιος" και εφ' όσον δεν σημαίνει κάτι για σένα.
Μια παρένθεση να βάλω μόνο. Δεν αναφέρομαι σε σένα dim mam, απλώς χρησιμοποιώ τρίτο πρόσωπο και μην προσβληθείς.
Και συνεχίζω λέγοντας ότι έχεις πέσει σε αντίφαση, διότι αρχικά αναρωτιέσαι ποια η διαφορά του Χριστού απο τον Μωαμεθ ή τον Γκάντι αφού όλοι τους είναι εισηγητές θρησκειών κατ' εσένα (κατ' εμένα, δε νομίζω ο Γκάντι να εισηγήθηκε καμμιά θρησκεία), αλλά αναγνωρίζεις ότι ίσως ο Χριστιανισμός να είναι λάθος αναρωτώμενος αν έχει δίκιο ο Μωάμεθ ή ο Χριστιανισμός (ο Χριστός θα ταίριαζε καλύτερα), οπότε δέχεσαι ότι η θρησκείες έχουν διαφορετικό περιεχόμενο, εκ των πραγμάτων. Πιο κάτω όμως θεωρείς ότι τελικά οι Γραφές δεν λένε κάτι ιδιαίτερο και είναι όμοιες με τις άλλες θρησκείες. Άρα κατα τον συλλογισμό σου και οι άλλες θρησκείες είναι αντιφατικές και μη προσδιοριστικές καθώς γράφεις, γεγονός που ,νομίζω, έχει μία μικρή διαφωνία με τα άνωθεν γραφέντα σου περι του ποιάς είναι τελικά σωστή και λάθος θρησκεία. Καταλήγουμε δηλαδή στο συμπέρασμα ότι όλες οι θρησκείες είναι λάθος.
Και τέλος, λες γιατι να μην ακολουθήσουμε κάποιο φιλοσοφικό ρεύμα απ το να αποδεχθούμε τον Χριστιανισμό. Όπως είχα πει, ο Χριστιανισμός για πολλούς ανθρώπους είναι κάτι παραπάνω απο φιλοσοφική θεωρία και τρόπος ζωής και επιλέγουν να τον ασπαστούν. Η επιλογή μεταξύ πίστης και μη είναι, λίγο-πολύ, προσωπική εκτίμηση και επιλογή. Για τους υπόλοιπους ανθρώπους που δεν δέχονται το σύνολο του Χριστιανισμού ως θρησκεία, είπα ότι δε μπορούν να τον απορρίψουν σαν επιβλαβή θεωρία διότι, λίγο-πολύ, εμπεριέχει στοιχεία που μεμονωμένα ασπάζονται πάρα πολλοί άνθρωποι και προτείνει και άλλα, εκ των οποίων σε μεγάλο βαθμό συναντόνται και σε άλλες θρησκείες, γεγονός που θεμελιώνει αυτές τις πανανθρώπινες αξίες και είναι διαθέσιμος για οποιονδήποτε θέλει να τον δεί και σαν φιλοσοφική θεωρία, καθώς και να δεχθεί μέρη του. Και στην τελική, είσαι ελεύθρος να επιλέξεις, να αφαιρέσεις, να προσθέσεις, μα κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα ωφεληθείς σίγουρα απο τις επιλογές σου, αλλά τουλάχιστον είναι δική σου επιλογή...
Αν ήθελα, βέβαια, να κάνω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου θα έλεγα ότι ο η ερμηνεία που δώσανε πολλοί χριστιανοί στην διάδοση της θρησκείας υπήρξε λιγάκι έως πολύ "ιμπεριαλιστική" οπότε και δημιουργούνται συνθήκες πίεσης προς μια κατεύθυνση. Ακρίβως, βέβαια, γίνεται και με το Ισλαμ, στο οποίο ο Αλλάχ δεν ανέφερε τον όρο Τζιχαντ με την σημερινή έννοια, του "Ιερού Πολέμου" και μάλιστα επιθετικού, αλλά είχε την σημασία του "Αγώνα" για την εξάπλωση της πιστης με διάφορα μέσα και σίγουρα όχι επιθετικά...

Να με συγχωρείτε, πάλι μου λύθηκε η γλώσσα....
_________________
σχωράτε με αλλά δεν είχα κάτι κλισέ να γράψω μήτε ξέρω κάτι από μόνος μου....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 20, 2005 9:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σωκρατη, να μην ανησυχεις. Δεν προσβαλλομαι με τις διαφορετικες αποψεις. Αυτο θα ηταν φασισμος. Και εγω ειμαι κατα του φασισμου, προσωπικα Wink
Σιγουρα, υπαρχει η ελευθερη βουληση που γραφεις στο θεμα. Αυτο που τονιζω, ειναι πως ολες οι θρησκειες...ειναι καθαρα ζητηματα πιστης. Πολυ πιθανον, ναι, να καμουν ολες λαθος. Προσωπικα, ασπαζομαι την αποψη του Κωστα του Μαριτσα πως ''θρησκεια ειναι η ερμηνεια της πολιτισμενης φυσης'' σε αντιθεση με την επιστημη που ''ειναι η ερμηνεια της πραγματικης φυση'', με πολλες δοσεις, οπως βλεπεις, Δαρβινου και του (παππου) Φροιντ.
Τωρα, η απορριψη και φυσικα υπαρχει. Η απορριψη ειναι φυσικη. Οτι και αν διδασκει ενας λογος(φιλοσοφικος ή θεολογικος), δυναται με επιχειρηματα παντα να καταρριφθει και να απορριφει. Και η θεωρια της σχετικοτητας δεν ειπε κανεις οτι λεγει κατι κακο. Προσπαθει, ομως ο ερευνητης να την απορριψει και καταρριψει, μεσω επιχειρηματων, λογω εξελιξης της επιστημης. Το να απορριψω εγω την θρησκεια σου και καθε αλλη θρησκεια, με επιχειρημα και αιτιολογηση ειναι καλο και για εσενα. Πιθανως να μαθεις κατι απο εμενα ή και εγω κατι απο εσενα(γενικα μιλω...). Τωρα, δεν θα ελεγα πως ο Χριστιανισμος, ειναι φιλοσοφικη θεωρια. Δυστυχως, ειναι δογμα και προβαλλει δογματα, κατι που η φιλοσοφια συνηθιζει να αμφισβητει. Αυτο, τελος, για την <<αγαπη>>, παλι δεν θα το τονιζα. Ο Χριστιανισμος, θεωρω, δεν προβαλλει την αγαπη εκει που λεει οτι την προβαλλει(=στον ανθρωπο). Ποιο πολυ εναν θεο δοξαζει βαζοντας σαν μεσο τον ανθρωπο, παρα στον ιδιο ανθρωπο αναφερεται. Επισης η Καινη Διαθηκη συγκεκριμενα, εχει πολλα στοιχεια φοβου, <<αγαπης>> υπο φοβου κλπ. Με αποκορυφωμα την Αποκαλυψη του Ιωαννου. Οσον αφορα τον εξουσιαστικο χαρακτηρα που ανεφερες, περι αυτου δεν τθεται λογος. Βλεπουμε παραδειγματα και σημερα. Παλαιοτερα τα πραγματα ηταν πολυ πιο δυσκολα...
Ομου, μου λυθηκε αγαπητε η γλωσσα... Smile


Καλη υγεια και βραδυ...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Σωκράτης
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 26 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 22, 2005 2:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να σε ρωτήσω όμως. Έως ποιο σημείο μπορουν να φτάσουν τα επιχειρήματα ώστε να καταρίψουν μια θρησκεία, συγκεκριμένα;
Τα επιχειρήματα που αφορούν τον φυσικό και υλικό κόσμο το ξέρουμε καλά ότι δεν μπορούν να βρούν εφαρμογή στις θρησκείες γιατί η βάση τους είναι εντελώς θεωρητική και το πεδίο τους εντάσσεται στο υπερ-φυσικό (των θρησκειών). Φιλοσοφικά θα μπορούσε κάποιος να επιχειρηματολογήσει πάνω στον έλεγχο της ορθότητας των θρησκειών ή απλά να καταριφθούν απο μία άλλη θρησκεία που εμπνέει περισσότερη πίστη στο δόγμα της. Αλλά, όπως ανέφερα, για πολλούς η θρησκεία είναι βίωμα. Κάποια πράγματα γίνονται και τα οποία δεν μπορούμε να εξηγήσουμε και σωστά ή λάθος τα ερμηνεύουμε μέσα απο την θρησκεία. Που οφείλονται διάφορα παράξενα γεγονότα (παράξενα όπως η φωτιά για τους Παλαιολιθικούς ανθρώπους) δεν ξέρω, αλλά ξέρω ότι γίνονται. Νιώθω, γενικά όσον αφορά την πρόοδο του πολιτισμού μας (τεχνολογικό, θεωρητικό...), ότι βρίσκομαι στη μέση μιας πεδιάδας κατα την Ανώτερη Παλαιολιθική με έναν πυρήνα πυριτόλιθου, που μόλις διαμόρφωσα σε εργαλείο, και προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει γύρω μου και να επιζήσω απο όλα αυτά που δεν καταλαβαίνω (ή να χρησιμοποιήσω), ενώ πολλοί άνθρωποι αυτή τη στιγμή νιώθουν ευτυχισμένοι και ικανοποιημένοι με αυτά που έχουν!!!! Αν δεν βάζαμε ένα γιατί μπροστά απο κάθε τι, δε θα ανακαλύπταμε και αυτά τα λίγα που ξέρουμε για τον κόσμο μας και τον εαυτό μας... Αλλά αυτό δεν μας εγγυάται ότι σίγουρα θα έχουμε θετικό αποτέλεσμα στην έρευνά μας... Πάντα υπάρχει η πιθανότητα για το καλύτερο αλλά υπάρχει και η αποτυχία.... Γι' αυτό μην είσαι απόλυτος ότι μπορείς να καταρρίψεις μια θρησκεία. Ίσως να μπορείς να την καταρρίψεις και ίσως να είναι καλό... Θα το ξέρεις ότι μία θρησκεία είναι δύσκολο να καταρριφθεί (είτε σωστη, είτε λάθος), απο τη στιγμή που έχει μία άμυνα και ισχυρή ανατροφοδότηση. Τι εννοώ είναι ότι ο Χριστιανισμός αναφέρεται σε πανανθρώπινες αξίες και θέτει συνεκτικούς κρίκους ανάμεσα στους πιστούς του, όπως είναι η αγάπη για τον Θεό. Αλλά οι Δέκα Εντολές δεν έχουν ιεραρχία είναι εξίσου σημαντικές, είναι Δέκα (παράλληλες) Εντολές. Και η ανατροφοδότηση του Χριστιανισμού είναι και ο φόβος για τον Θεό με την λογική ότι είμαι ταπεινός και φοβάμαι την διδακτική (και όχι εκδικητική) τιμωρία του Αναμάρτητου Θεού με την έννοια ότι αν κάνω κάτι λάθος/ κακό τότε θα υπάρξουν κάποιες συνέπειες, ή λεγόμενη δράση και αντίδραση της Φυσικής, μεταφορικά. Βέβαια, ας μην ξεχνάμε ότι στις Γραφές υπάρχουν αφθονα ανθρώπινα στοιχεία και πάνω απ' όλα απευθύνονται σε ανθρώπους. Οι περιγραφές επομένως περιορίζονται απο τον ανθρώπινο παράγοντα που συμμετείχε στην παραγωγή τους καθώς και απο την εποχή τους που επίτασσε συγκεκριμένο τρόπο έκφρασης για να γίνουν κατανοτητά. Σχετίζονται με τις έννοιες της παραβολής και της μεταφοράς με σκοπό να καθοδηγήσουν την σκέψη και όχι να την θέσουν σε πλαίσια και να την σέρνουν...
Αυτά προς το παρόν (τα τελευταία 10' ο εγκέφαλός μου είναι σε κατάσταση μπλοκ αουτ!!) Confused Exclamation
_________________
σχωράτε με αλλά δεν είχα κάτι κλισέ να γράψω μήτε ξέρω κάτι από μόνος μου....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 22, 2005 4:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σωκρατη, ελπιζω να αισθανεσαι καλυτερα(σχετικα με το μπλοκ αουτ...).
Τα επιχειρηματα για την καταρριψη μιας θρησκειας ειναι πολλα, και σε πολλα επιπεδα.
Μιλησες, ομως, για ανεξηγητα γεγονοτα. Ποια; Τι εννοεις;

Τελος, το επιχειρημα σχετικα με τον συνεκτικο, για παραδειγμα, δεσμο των πιστων, νομιζω οτι δεν ειναι σωστο. Οτι εξασφαλιζει συνεκτικο δεσμο ειναι και καλο; Απο θρησκεια και μη. Και ο Χιτλερ, ειχε εξασφαλισει συνεκτικο δεσμο με τους συν-δολοφονους του. Ηταν καλος;
(δεν ειναι παρομοιωση με τις θρησκειες...)
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Σωκράτης
Επιστημονικός Συνεργάτης


Εγγραφή: 26 Φεβ 2005
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 22, 2005 5:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για τα γεγονοτα: εννοώ όλα αυτά τα γεγονότα που ακούς τόσες φορές γύρω σου να λένε ή και στις ειδήσεις συχνά περι θαύματος... Σε τέτοιου είδους γεγονότα συχνά δίνουμε θρησκευτική εξήγηση (δεν λεω ότι είναι σωστό ή λάθος) και απο τη στιγμή που έχουμε να να μάθουμε πάρα πολλά για τον κόσμο μας (εδώ κολλάει η Παλαιολιθική που αναφέρω!) και εφ' όσον οι φυσικοί νόμοι μας δεν μπορούν να δώσουν μια εξήγηση (ίσως όχι ακόμα), είναι δύσκολο να πείσεις κάποιον ότι δεν πρόκειται για Θεού έκφανση απο την στιγμή που ο πιστός έχει βρεί μια επαρκή γι' αυτόν ερμηνεία στην θρησκεία.

Και για το συνεκτικό που λέγαμε: δεν είπα ότι είναι καλό ή κακό, απλώς λειτουργεί σαν στήριγμα στον Χριστιανισμό, καθώς λειτούργησε και στον Ναζισμό (αλλά μεταξύ τους δεν είχαν καμμία σχέση Χριστιανισμός και Ναζισμός.) Smile
_________________
σχωράτε με αλλά δεν είχα κάτι κλισέ να γράψω μήτε ξέρω κάτι από μόνος μου....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 22, 2005 5:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σωκράτης έγραψε:
Για τα γεγονοτα: εννοώ όλα αυτά τα γεγονότα που ακούς τόσες φορές γύρω σου να λένε ή και στις ειδήσεις συχνά περι θαύματος... Σε τέτοιου είδους γεγονότα συχνά δίνουμε θρησκευτική εξήγηση (δεν λεω ότι είναι σωστό ή λάθος) και απο τη στιγμή που έχουμε να να μάθουμε πάρα πολλά για τον κόσμο μας (εδώ κολλάει η Παλαιολιθική που αναφέρω!) και εφ' όσον οι φυσικοί νόμοι μας δεν μπορούν να δώσουν μια εξήγηση (ίσως όχι ακόμα), είναι δύσκολο να πείσεις κάποιον ότι δεν πρόκειται για Θεού έκφανση απο την στιγμή που ο πιστός έχει βρεί μια επαρκή γι' αυτόν ερμηνεία στην θρησκεία.
....



...Αρα Σωκρατη, δεν υπαρχει διαφορα απο το παραδειγμα με τον κεραυνο. Οι Αρχαιοι προγονοι εβλεπαν τον κεραυνο, δεν ηξεραν αιτια, τροπο κλπ και δημιουργησαν εναν θεο. Τον Δια. Κατ επεκταση την Ηρα κλπ...
Σιγουρα εχουμε να μαθουμε πολλα για τον κοσμο. Οσα μπορουμε βεβαια, σαν ειδος ζωου. Η φυσικοι νομοι διδουν εξηγηση. Απλως εμεις, επειδη ειμαστε πεπερασμενοι, δεν την γνωριζουμε. Στον κεραυνο υπηρχε εξηγηση. Εμεις δεν την γνωριζαμε και δωσαμε την θεολογικη ερμηνεια, τοτε...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skoteinos
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: Τραχίνα Φθίας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 30, 2005 4:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ειλικρινά ψάχνω πολύ καιρό για κάτι τέτοιο !!! Απάντηση με Συμπερίληψη

"dim mam"
Παράθεση:
...Δεν διαφωνουμε, στην ιστορικη υπαρξη του Χριστου...


Ειλικρινά φίλε μου “dim mam”

Υπάρχουν ιστορικές πηγές, καταγραφές ή ευρήματα που πιστοποιούν κάτι τέτοιο ;

Ειλικρινά ψάχνω πολύ καιρό. !!!

Θα με ενδιέφερε, εκτός των γνωστών θρησκευτικών βιβλίων (κανονικών και μη και των απόκρυφων), εαν υπάρχει και κάτι άλλο ;

Σε παρακαλώ, δώσε μου περισσότερα στοιχεία …(βιβλιογραφία ή Links). κλπ.
_________________
"..τυχεροί όσοι δεν σε κατάλαβαν ποτέ.
διότι ... Εκείνοι που σε κατάλαβαν ...είναι υποχρεωμένοι να μοιρασθούν μαζί σου το μεγαλείο και την απελπισία σου".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 30, 2005 10:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σκοτεινε, δεν γνωριζω καμια πηγη, εκτος των γνωστων θρησκευτικων. Ανεφερα το συγκεκριμενο που παρεθεσες, επειδη ενδιαφερομαι και στοχευα , στην αμφισβητηση των θεων των θρησκειων. Ετσι παιρνω αξιωματικα την υπαρξη του Χριστου, και ρωτω τι προσεφερε(?)
Προφανως, ρωτωντας με εχεις κατα νου, τον Παυλο...

Ελπιζω να σου εξηγησα, καλη υγεια και βραδυ...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
emu
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιαν 2006
Δημοσιεύσεις: 553

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 01, 2006 5:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Einai i prwti fora pou grafw sti selida sas Smile ...tha ithela ki egw loipon na ekferw tin tapeini mou gnwmi...giati tha prepei na vazoume tampeles se otidipote?kai kuriws stis thriskeies?giati tha prepei na antimetwpizoume me kaxupopsia otidipote einai diaforetiko apo auto poiu exoume galouxithei?...tha apantisete giati etsi einai o anthrwopos...ki omws...o anthrwpos katexei ki ena ergaleio pou legetai logiki ,ki allo ena pou legetai krisi...apo tous arxaious xronous oi anthrwpoi epsaxnan...ki ereunousan...an omws den upirxan ki oi diafwnies...ki oi diafores apopsewn...den tha upirxan ki oi thriskeies...auto pou metra einai na uparxei sevasmos...se otidipote ki an uparxei gurw mas...ki i eksetasi....ki i parakolouthisi...mono etsi o kathenas mas tha odigithei stin pragmatiki tou alitheia kai to proswpiko tou fws...opws eipe ki o swkratis....mono me enan tropo o anthrwpos mathainei....en oida....oti ouden oida...mia einai i energeia pou mas dimiourgise...mia ki auti pou mas perivalei....giati tha prepei na tin onomazoume....?as zisoume mono me enan skopo ....agapwntas tous gurw mas...kai kratwntas tis isorropies sti zwi mas...tote tha katalavoume ti simainoun osa oles oi thriskeies tou kosmou didaskoun kai didaksan...

Έχει επεξεργασθεί απο τον/την emu στις Παρ Σεπ 21, 2007 9:44 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 01, 2006 6:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Emu, τι εννοεις <<ενεργεια>>;
Ποια ενεργεια μας περιβαλλει;
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skoteinos
Πρύτανης


Εγγραφή: 26 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: Τραχίνα Φθίας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 04, 2006 6:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Είπα κι&#8217; εγώ τόσο λάθος έκανα&#8230; Απάντηση με Συμπερίληψη

dim mam έγραψε:
Σκοτεινε, δεν γνωριζω καμια πηγη, εκτος των γνωστων θρησκευτικων. Ανεφερα το συγκεκριμενο που παρεθεσες, επειδη ενδιαφερομαι και στοχευα , στην αμφισβητηση των θεων των θρησκειων. Ετσι παιρνω αξιωματικα την υπαρξη του Χριστου, και ρωτω τι προσεφερε(?)
Προφανως, ρωτωντας με εχεις κατα νου, τον Παυλο...

Ελπιζω να σου εξηγησα, καλη υγεια και βραδυ...


Σε ευχαριστώ Πολλά φίλε μου…

Είπα κι’ εγώ τόσο λάθος έκανα…

Είδες ψάχνω συνέχεια…
Laughing Laughing Laughing
_________________
"..τυχεροί όσοι δεν σε κατάλαβαν ποτέ.
διότι ... Εκείνοι που σε κατάλαβαν ...είναι υποχρεωμένοι να μοιρασθούν μαζί σου το μεγαλείο και την απελπισία σου".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 04, 2006 11:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ειλικρινά ψάχνω πολύ καιρό για κάτι τέτοιο !!! Απάντηση με Συμπερίληψη

skoteinos έγραψε:
"dim mam"
Παράθεση:
...Δεν διαφωνουμε, στην ιστορικη υπαρξη του Χριστου...


Ειλικρινά φίλε μου “dim mam”

Υπάρχουν ιστορικές πηγές, καταγραφές ή ευρήματα που πιστοποιούν κάτι τέτοιο ;

Ειλικρινά ψάχνω πολύ καιρό. !!!

Θα με ενδιέφερε, εκτός των γνωστών θρησκευτικών βιβλίων (κανονικών και μη και των απόκρυφων), εαν υπάρχει και κάτι άλλο ;

Σε παρακαλώ, δώσε μου περισσότερα στοιχεία …(βιβλιογραφία ή Links). κλπ.


Αφου φωναζουν ολοι αυτοι
κι αφου σκοτωνουν στ ονομασου
θα πω, αναβαλεται η γιορτη
πας να ξαπλωσεις στα καρφια σου

Θα πω ο χρονος πως τρελαθηκε
δεν κανει σταση Γολγοθα
θα πω, ο "παραξενος" πως χαθηκε
κι εφυγε οριστικα.
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, ... 31, 32, 33  Επόμενο
Σελίδα 2 από 33

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center