Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

antixristoi
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 31, 32, 33  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
fd
Υφηγητής


Εγγραφή: 21 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 21, 2006 12:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

O xristianismos den exei sxesh me koufomata, alla me pisti.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 21, 2006 12:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάνεις λάθος.Ο Ιησούς ήταν μαραγκός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
fd
Υφηγητής


Εγγραφή: 21 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 21, 2006 12:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SAN EPANASTATIMENOS NEOS EIXE APOPIITHEI TO EPAGGELMA TOY PATERA TOY
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
fd
Υφηγητής


Εγγραφή: 21 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 11

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 21, 2006 12:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

SAN EPANASTATIMENOS NEOS EIXE APOPIITHEI TO EPAGGELMA TOY PATERA TOY
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 21, 2006 12:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μάθε τέχνη κι άστηνε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Αύγ 21, 2006 9:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Κάνεις λάθος.Ο Ιησούς ήταν μαραγκός.
Laughing Laughing
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
eleni
Υφηγητής


Εγγραφή: 08 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 12

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 10, 2006 10:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kalimera se olous!!!!O kathenas leei tis apopseis tou,sevasto.(Opws kai egw allwste).Ostoso den prepei na eimaste apolutoi,giati opws exo proanaferei den exoume kataktisei tin apoluti gnosi(kai mallon oute prokeitai).Poia einai i gnomi sas gia ton Ihsou(theto mia erotisi aplos)?Phisika itan uparkto prosopo...Perimeno apantiseis kai erotiseis.....Smile
_________________
ΕΓΧΡΩΜΗ ΤV,ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ.ΔΩΣΕ ΧΡΩΜΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δήμητρα
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 10 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 10, 2006 3:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ελένη μου, καλησπέρα. Ο Χριστός πιστεύω πως ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Για μένα ήταν ένας πολύ μεγάλος φιλόσοφος και όχι θρησκεία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 11, 2006 1:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Θα ήταν παράτολμο να υποψιαστώ πως είσαι χριστιανή φιλόσοφος;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δήμητρα
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 10 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 11, 2006 2:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλέ μου Ιωάννη, δεν είμαι φιλόσοφος ούτε και χριστιανή.Είμαι ένας ελεύθερος άνθρωπος που ασπάζεται τη φιλοσοφία του Χριστού.Πιστεύω πως δεν είμαι υποχρεωμένη να κουβαλάω ταμπέλες με το τι είμαι στη πλάτη μου!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Νοέ 12, 2006 6:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γειά σου, Δήμητρα.
Να ρωτήσω, πώς αντιλαμβάνεσαι την "φιλοσοφία του Χριστού"; Ρωτώ γιατί είναι μάλλον ασυνήθιστη έκφραση.
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δήμητρα
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 10 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 13, 2006 12:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γεια σου και σε σένα.Η άποψη μου δεν είναι ιδιαίτερη και απορώ που προκαλεί έκπληξη.Ο Χριστός-και όχι οι πατέρες της εκκλησίας-είπε λίγα και καλά.Μέσα απο τη διδασκαλία του μπορεί ο κάθε άνθρωπος-κατα τη γνώμη μου πάντα-να γίνει καλύτερος.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
eleni
Υφηγητής


Εγγραφή: 08 Δεκ 2005
Δημοσιεύσεις: 12

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 13, 2006 2:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημέρα Δήμητρα!Χαίρομαι που απάντησες στην ερώτηση μου,και η άποψη σου μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα.Λες ότι ο Χριστός ήταν φιλόσοφος και όχι θρησκεία.Τί έχεις όμως να μου απαντήσεις για τα (ομολογουμένως υπαρκτά)θαύματα?Και ο Αριστοτέλης ήταν φιλόσοφος,δεν είχε ωστόσο τη δύναμη να φανατίσει ολόκληρους λαούς,ούτε να κάνει θαύματα,ούτε να περπατήσει στο νερό.Ο Ιησούς δεν είναι ένας απλός φιλόσοφος.Ειναι Θρησκεία.Περιμένω την απάντηση σου!και όλων σας φυσικά!
_________________
ΕΓΧΡΩΜΗ ΤV,ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ.ΔΩΣΕ ΧΡΩΜΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Δήμητρα
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 10 Νοέ 2006
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Νοέ 13, 2006 9:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλή μου Ελένη, καλησπέρα.
Σε άλλο λαό φιλοσοφούσε ο Αριστοτέλης και σε άλλο ο Χριστός. Πιστεύω οτι οι δύο αυτοί λαοί δεν είχαν καμία σχέση στο επίπεδο μόρφωσης και φιλοσοφίας. Εκτός αυτού, τα ''θαύματα'' που έχει κάνει ο Χριστός μπορεί να ήταν απλά ιατρικές επεμβάσεις του και με τα χρόνια αυτές οι ιστορίες να γίναν υπερβολές. Ποιος ξέρει; Ποιος ήταν εκεί; Προφανώς υπήρχε η ανάγκη να δημιουργηθεί μια θρησκεία βασισμένη σε οποιονδήποτε Χριστό της εποχής.Θα επαναλάβω οτι αυτή είναι η γνώμη μου και ζητώ συγνώμη εάν με αυτήν προσβάλω κάποιον απο το κοινό!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Νοέ 18, 2006 2:30 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δήμητρα έγραψε:
Ο Χριστός-και όχι οι πατέρες της εκκλησίας-είπε λίγα και καλά.Μέσα απο τη διδασκαλία του μπορεί ο κάθε άνθρωπος-κατα τη γνώμη μου πάντα-να γίνει καλύτερος.



Οι καλοί άνθρωποι όπως και οι κακοί παίρνουν απ' τη θρησκεία ό,τι τους χρειάζεται και το ερμηνεύουν κατά τις αρχές τους.Άρα ούτε καλύτερους ούτε χειρότερους τους κάνει.Αυτοί που τους κάνει χειρότερους είναι οι αφελείς και οι ανασφαλείς γιατί γι' αυτούς φτιάχτηκαν οι θρησκείες,για να γίνονται υποχείρια της εξουσίας.




Eleni,

όλες οι θρησκείες μιλάνε για θαύματα! Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο η χριστιανική.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 31, 32, 33  Επόμενο
Σελίδα 9 από 33

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center