Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ευθανασία ανάγκη ή δικαίωμα???
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 02, 2005 3:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ευθανασία ανάγκη ή δικαίωμα? Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπεττίνα έγραψε:
Παιδάκια τι έχετε κάνει στην φίλη Αφροδίτη και..εξαφανίστηκε???
Μήπως φταίει ο dim mam που με το επίμονο "φλερτ του"την έκανε να αποατασιοποιηθεί?????
Ας μου ξαξαμιλήσει για Κύπρια νύφη και τα λέμε,υπομονή μέχρι την Κυριακή,τι θα κάνουμε τελικά με αυτο το παιδί Laughing Exclamation Exclamation Exclamation


Τι κάνει η ερωτική στέρηση και ο ..... Νόμος περί παρενόχλησης!!!;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 02, 2005 4:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ευθανασία ανάγκη ή δικαίωμα? Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπεττίνα έγραψε:

Στην ερώτησή σου ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ,σου απαντώ επιγραμματικά"ΛΥΤΡΩΣΗ"αυτό σημαίνει για μένα ευθανασία,τίποτα λιγότερο,τίποτα περισσότερο.
Αυτά όσον αφορά το θέμα μας.


Και τι λέει ο νόμος για την ... λύτρωση;;;!!!

Όχι, η ευθανασία δεν είναι λύτρωση! δεν μπορεί και δεν πρέπει να είναι!
Εγώ δεν θα λυτρωθώ αν λυτρώσω τον άλλο με λύτρωση!!!!

Εάν η ευθανασία ίσχυε πριν από 1000 χρόνια, πόσοι θα πέθαιναν άδικα;;;

Όμορφος θάνατος! Ναι, αλλά για ποίον - για τον αποθανόντα ή για τους εναπομείνοντες;;; Μήπως η ευθανασία είναι περισσότερο για τους ζωντανούς;;; Γιατί η μάνα μπουκώνει το παιδί με αντιβιοτικά - όχι για το καλό του παιδιού αλλά επειδή βαριέται να του σκουπίζει τις μίξες!!!
Πόσες μάνες μισούνε τα παιδιά τους;;; Μην λερωθείς! - σημαίνει σιγά μην πλύνω τα λερωμένα σου ρούχα!!! ή κάνω λάθος;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 03, 2005 3:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ευθανασία ανάγκη ή δικαίωμα? Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπεττίνα έγραψε:


Δηλαδή με λίγα λόγια Κωστάκη μας,αυτό το βιβλίο σου θα το χρυσοπληρώσουμε,αλλά δεν με πειράζει,χαλάλι σου Laughing
Με αυτό το βιβλίο σε έχω κάνει φίρμα τελικά.


Ευχαριστώ!!!
Με χαρά σου λέω, ότι στις 15.12.2005 το βιβλίο μου θα κυκλοφορήσει και στην Βουλγαρία, αλλά επιπλέον με DVD.
Στείλε μου την διεύθυνσή σου γιασ να σου στείλω ταχυδρομικά μια έκπληξη...
Φιλικά
Κ.Μαρίτσας
ΥΓ τώρα είμαι στην Σόφια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 03, 2005 4:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ευθανασία ανάγκη ή δικαίωμα Απάντηση με Συμπερίληψη

Φίλε abc
Εξακολουθώ να πιστεύω-και εμμένω στην άποψη αυτή,-ότι ο θάνατος είναι ΛΥΤΡΩΣΗ.Με ρωτας για ποιον για τον αποθανόντα?ή για τους εναπομείναντες????Μα φυσικά για τον αποθανόντα,όταν βρίσκεται σε τραγική-από πόνους-κατάσταση.Αυτοί που μένουν,ξέρουν οτι ο άνθρωπος τους φεύγει για πάντα και υποστει δεν υποστει ευθανασία,ο πόνος τους δεν διαφοροποιείται.Το ίδιο θα κλάψουν,το ίδιο θα πικραθούν,θα αγανακτήσουν,θα πονέσουν.Είναι για αυτους ο θάνατος αυτός δεδομένο,μη αναστρέψιμο.Γιατί λοιπόν ο άνθρωπός τους να μην φύγει σήμερα ήρεμος και σε "κατάσταση μέθης",οπως την ονομάζουν οι γιατροι και να τον αφήσουμε μέχρι αύριο να πεθαίνει πρώτα ψυχολογικά και ύστερα βιολογικά???που και πώς μπορεις να βρεις την αντοχή να του αρνείσαι μια ΛΥΤΡΩΣΗ,όταν ξέρεις 100% πως αυτή η ΛΥΤΡΩΣΗ θα έρθει μετά 2 μετά 3 ώρες????
Ούτε για μας που μένουμε ο πόνος παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις,αλλά και αυτος που φεύγει,φεύγει ήρεμος,πράγμα που μεταφέρεται και στην δική μας ψυχή,δηλ.κάνει τον πόνο μας πιο γλυκό,απο το να βλέπουμε τον άλλον να κτυπιέται απο πόνους και κλαίγοντας να μας παρακαλάει να τον λυτρώσουμε με όποιον τρόπο μπορούμε και μεις???τι κάνουμε εμείς??περιμένουμε,τι περιμένουμε???να εξαντληθεί ο οργανισμός του ανθρώπου μας σε τέτοιο φρικτό σημείο,που έχει σαν αποτέλεσμα να μας ενοχοποιεί για πολλά χρόνια μετά η σκέψη ότι ίσως μπορούσαμε να κάνουμε κάτι,αλλά δεν το κάναμε.
Question Τώρα όσον αφορά το θέμα που θίγεις για το παιδί πχ.που λερώνεται και η μητέρα το προτρέπει να πλυθει,γιατι βαριέται να του πλύνει μετα τα ρούχα του,αυτό γινόταν(ή μπορεί να συνέβαινε)κάποιες άλλες εποχές,τότε που οι "σκάφες"καταντούσαν σωστό μαρτύριο για τις νοικοκυρές-μανάδες.
Σήμερα δεν έχει λόγω η μητέρα να προτρέπει το παιδι της να πλυθεί απο τεμπελια και μόνο,γιατι η τεχνολογία τώρα πια είναι με το μέρος της.
Αυτά είναι τα δικά μου "πιστεύω"που δεν είναι απαραίτητο να είναι σωστά.
Θέμα αντιλήψεων,υποκειμενικό πέρα για πέρα.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 03, 2005 4:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ευθανασία ανάγκη η δικαίωμα Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπράβο Κώστα συγχαρητήρια για την επιτυχία του βιβλίου σου και εκτος συνόρων και εύχομαι να περάσει κάποια μέρα(σύντομα)και τον Ατλαντικό.
Και πάλι μπράβο σου φίλε μου. Very Happy
Αλήθεια,πως είναι ο καιρός στη Σόφια??έχω πάει 2 φορές με τον σύζυγό μου για "επαγγελματικούς"του λόγους και δεν μπόρεσα να επισκεφτώ αυτά που ήθελα.
Να είσαι καλά να περνάς ακόμα καλύτερα και ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 03, 2005 5:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ευθανασία ανάγκη ή δικαίωμα? Απάντηση με Συμπερίληψη

DIM MAM,που να ήξερες τι σε περιμένει με την επιστροφή σου απο Καλαμάτα Laughing Laughing
Μέχρι για "παρενόχληση"κατηγορείσαι και καλά να πάθεις γιατι τρελάθηκες πια με τις..επίδοξες νύφες Very Happy
Εγω δεν ξέρω τίποτα,απλα μια ερώτηση έκανα,σχετική με την εξαφάνιση της Αφροδίτης απο το forum.Μήπως λέω την τρόμαξε το επίμονο φλερτ σου???
Και "κάποιος"άλλος μίλησε για Νόμους περι παρενόχλησης......
Εγω πάντως,συμφωνώ με τον "άλλον"και θα το σκεφτώ πολύ-πολυ σοβαρά να συνεχίσω το ψάξιμο για Κύπρια νύμφη,γιατί δεν σου έχω εμπιστοσύνη,συνέχεια φλερτάρεις,δεν σε προλαβαίνω τελικά.Για σύνελθε φιλαράκι γιατί στο τέλος δεν θα βρίσκουμε στον πλανήτη ολόκληρο νύφη,μόλις θα ακούνε το όνομά σου,εξαφανιζολ.......
Κατάλαβες???σύνελθε,σου μιλάει η "μαμά σου"(ξύπνησε το μητρικό μου ένστικτο τώρα).ΟΚ??????
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 04, 2005 4:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ευθανασία ανάγκη ή δικαίωμα?? Απάντηση με Συμπερίληψη

Παιδάκια
Είναι Κυριακή απόγευμα,της Αγ.Βαρβάρας(γιορτάζει το Πυροβολικό σώμα)και φεύγουμε για Λάρνακα(45χλμ.απο Λευκωσία)απο επαγγελματικές υποχρεώσεις του Μιχάλη(του συζύγου μου)
Θα επιστρέψουμε αύριο Δευτέρα βράδυ,οπότε θα επικοινωνήσουμε ξανά την Τρίτη.
Να είσαστε όλοι καλά.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Δεκ 04, 2005 9:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ευθανασία ανάγκη η δικαίωμα Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπεττίνα έγραψε:
....
DIM MAM
Εύχομαι και ελπίζω να περάσεις όμορφα αυτές τις ημέρες στην Καλαμάτα και όταν επιστρέψεις,μη μας ξεχάσεις...εδω θα είμαστε Rolling Eyes



Εχουμε πει, το forum δεν το ξεχναω με τιποτε!
1006 δημοσιευσεις εφθασα, τωρα θα το ξεχασω; Very Happy

Λοιπον, χαιρετω εσενα Μπεττινα και οοοοοοοολους τους φιλους του forum μας. Θα επιστρεψω αυριο, στα νεα και παλαια θεματα καθως τωρα ειμαι αρκετα κουρασμενος. Χαιρετω και...Κωστα, για το βιβλιο τι να πω;
Θα τα δεις στην <<παρακλιση για κριτικη>>(θεματικη).
Θα ειπω μονον τουτο: Δυο βιβλιο με εχουν επηρρεασει πολυ. Το ''Ακου ανθρωπακο'' του Βιλχεμ Ραιχ και το ΔΙΚΟ ΣΟΥ! (πραγματικα...)

Χαιρετε εκαστοι, επιστροφη αυριο...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 05, 2005 10:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Eυθανασία ανάγκη η δικαίωμα Απάντηση με Συμπερίληψη

Μπεττίνα έγραψε:
Dim mam
Την απάντηση αυτή θα την πάρεις την Κυριακή που θα επιστρέψεις απο Καλαμάτα και αφ'όσον διαβάσεις την τραυματική οικογενειακή μου εμπειρία.
Διαφωνώ μαζί σου σε αυτό που αναφέρεις ότι δηλ.΄"ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΙΡΙΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΙΚΗΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ"
Και όπως θα κατάλαβες,διαφωνώ γιατι αυτό συνέβει στην δική μας οικογένεια με το θέμα της αδελφής μου.Πλήρης συνενόηση μεταξυ των μελών της οικογενείας μας,πλήρης συνενόηση με τους προσωπικούς της γιατρούς και βέβαια πλήρης συγκαταθεση της ίδιας,αλλά σκοντάψαμε στην ΠΛΗΡΗ άρνηση της πολιτείας απο την στιγμή που η ευθανασία απαγορεύεται στην Ελλάδα δια νόμου.(μέσα στην νομοθεσία ασφαλώς δεσπόζει και η παρουσία της εκκλησίας).Και στην προκειμένη περίπτωση το πρόβλημα δεν ήταν ΣΧΕΔΟΝ ανίκητο,αλλά ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟ και 100%ΑΝΙΚΗΤΟ.
Αλλά είπαμε,ο Νόμος προστάζει,αποφασίζει και για τον ερχομό μας στην ζωή(αναφέρομαι στις αμβλώσεις)αλλά και για το πέρασμά μας στον θάνατο όταν αυτό είναι επιβεβλημένο(ευθανασία)
Εχεις τίποτα να μου πεις πάνω σε αυτό???????
Εγω ναι,Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ και συ ΣΙΩΠΑΣ. Exclamation



Αχα...
Τωρα Μπεττινα, μιλαμε για την εφαρμογη της θεωριας. Σωστα, ειναι και ο ''νομος''. Στην περιπτωση που το κρατος δεν δεχεται την ευθανασια(αγνωστο γιατι...) υπαρχει σιγουρα προβλημα. Βεβαια, λογικα θα υπαρχει και μια καποια λυση, μεσω παρεμβασης ανθρωπων δικαστικου χωρου κλπ. Υπηρξε Μπεττινα, τετοια παρμβαση στην περιπτωση σου;

Καλα για τις Εκκλησιες και τα ιερατεια με τους παπαδες δεν το σκεφτομαι. Αστους να φορουν ΜΟΝΟ τα χρυσια στολιδια τους και να δοξαζουν τους θεους τους μεσα απο τις λιμουζηνες. Εαν τους πεις για κανενα σοβαρο θεμα τοτε....
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 05, 2005 10:20 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ευθανασία ανάγκη η δικαίωμα Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:
...Και επειδή ο dim mam ισχυρίζεται, ότι η ευθανασία είναι φιλοσοφικό ζήτημα, ασ πούμε:
1. τι είναι ευθανασία
2. τις γνώμες μας...
μφχ
κώστας



Οχι, λεγω πως ειναι και φιλοσοφικο ζητημα. Καταρχας ειναι ιατρικο. Πως θα γινει ευθανασια, Ποτε θα γινει ευθανασια(περιπτωσεις...) κλπ. Ειναι νομικο. Θα υπαρξει οικονομικη βοηθεια απο το κρατος; Θα επιτρεψει το κρατος την ευθανασια; . Ειναι Ψυχολογικο. Στηριξη συγγενων κλπ. Αλλα για να φθασουμε σε ολα αυτα, πρεπει να δουμε και το <<γιατι>>. Εδω ερχεται η ελευθερια της φιλοσοφιας! Να εξετασουμε τα διακαιωματα μας εναντι της φυσης. Ποσο παρεμβαινουμε σε αυτην; κλπ. Εδω ειναι το φιλοσοφικο ζητημα που ανεφερα Wink ...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 05, 2005 10:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Την Αφροδιτη, πονηροι ανθρωποι, δεν την εχω εγω... Μονη της εφυγε! Crying or Very sad
Και δυστυχως το καναμε παλι καψιμι, πολυ λεει και ο georgemaus, που εχει να ερθει και καιρο! Sad
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 05, 2005 1:04 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ευθανασία ανάγκη η δικαίωμα Απάντηση με Συμπερίληψη

dim mam έγραψε:


Χαιρετω και...Κωστα, για το βιβλιο τι να πω;
Θα τα δεις στην <<παρακλιση για κριτικη>>(θεματικη).
Θα ειπω μονον τουτο: Δυο βιβλιο με εχουν επηρρεασει πολυ. Το ''Ακου ανθρωπακο'' του Βιλχεμ Ραιχ και το ΔΙΚΟ ΣΟΥ! (πραγματικα...)

Χαιρετε εκαστοι, επιστροφη αυριο...


Ηρέμησε!!! Θα χαρώ αν σε έκανα να αμφιβάλλεις για όλα τα πάγια δεδομένα μέχρι τώρα.

Μπεττίνα, βλέπεις τι σε περιμένει;;; Ξανασκέψου αν θα το διαβάσεις...
μφχ
κμ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 05, 2005 1:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ευθανασία ανάγκη η δικαίωμα Απάντηση με Συμπερίληψη

abc έγραψε:
....Θα χαρώ αν σε έκανα να αμφιβάλλεις για όλα τα πάγια δεδομένα μέχρι τώρα.





ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ! Twisted Evil
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
abc
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 1889

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 05, 2005 1:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Ευθανασία ανάγκη η δικαίωμα Απάντηση με Συμπερίληψη

dim mam έγραψε:
abc έγραψε:
....Θα χαρώ αν σε έκανα να αμφιβάλλεις για όλα τα πάγια δεδομένα μέχρι τώρα.





ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ! Twisted Evil


ε, χαίρομαι!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Μπεττίνα
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 470
Τόπος: Λευκωσία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 05, 2005 6:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ευθανασία ανάγκη ή δικαίωμα? Απάντηση με Συμπερίληψη

Βρε καλώς το το παιδί!!!!!!DIM MAM σε σένα αναφέρομαι Laughing Πώς πήγε το ταξιδι στην Καλαμάτα??Για το θέμα της Αφροδίτης δεν με πείθεις,κάτι έκανες εσυ για να μην εμφανιστεί το κορίτσι ξανά.Απαντώ σε μερικά απο τα ερωτήματα που έθεσες,όσον αφορά το θέμα της ευθανασίας.
1)Με ρωτάς αν υπήρξε παρέμβαση ανθρώπων του Δικαστικού χώρου,μα πως ήταν δυνατον φιλαράκι μου αγαπημένο,να καταφύγουμε στη δικαιοσύνη,ακόμα και στον Αρειο Πάγο μόνοι μας???Την υπόθεση είχε αναλάβει ένα γνωστότατο όνομα του δικαστικού χώρου στην Αθήνα που όπως μας αποκάλυψε μετά,ήταν η μοναδική υπόθεση που είχε χάσει.Ισως τα πράγματα να ήταν πιο απλά,αν δεν είχαμε την έντονη παρουσία του κλήρου(!!!!!!!)μέσα στο Δικαστήριο."Ο ΘΕΟΣ ΜΑς ΕΔΩΣΕ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΠΙΣΩ"Αυτή η φράση και μόνο,ήταν αρκετή για να μας θυμίσει ο εισαγγελέας πως"Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ"Δεν θα ήθελα να σταθώ άλλο σε αυτό το θέμα,δεν θέλω να αναμοχλεύω γεγονότα εκείνων των ημερών,γιατι και με πονουν,αλλα και με ενοχοποιουν,ίσως βέβαια και χωρίς λόγο,γιατί εγω έκανα το καθήκον μου,έχω την συνειδηση μου αναπαυμένη,αλλά έπεσα πάνω στον ΚΛΗΡΟ,που έφερε την κοπέλα εκείνη στο σημείο να πεθάνει απο φρικτούς πόνους τους οποίους τελικά δεν άντεξε η καρδιά της.Ετσι βλέπεις ήθελε ο....ΘΕΟΣ.(ας μη πω τίποτα άλλο,γιατί μπορεί να με διώξετε απο το forum)
2)Δεν θεωρώ με τίποτα παρέμβαση της φύσης,την ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ,με τίποτα.Παρεμβαίνουμε όχι για να ανατρέψουμε την φύση που μας δημιούργησε,αλλά για να την πλησιάσουμε,είναι η μόνη που μπορεί μεσον της επιστήμης να μας λυτρώσει.(και όχι μέσον του...κλήρου!!!!)
Τέρμα στο θέμα αυτό λοιπόν και μη με παρεξηγήσεις,αλλά είναι κάτι που με πονάει πολύ,αλλα και κάτι που διέλυσε ολόκληρη την οικογένειά μας.
Καλώς ήρθες φιλαράκι.
_________________
Η χειρότερη ασθένεια είναι η άγνοια.
Πλάτων
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Σελίδα 4 από 6

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center