Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΘΕΡΙΝΟ ΗΛΙΟΣΤΑΣΙΟ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
efedrikoi_dolofonoi
Επίκουρος


Εγγραφή: 30 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 45
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 16, 2005 1:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΘΕΡΙΝΟ ΗΛΙΟΣΤΑΣΙΟ Απάντηση με Συμπερίληψη

ΘΕΡΙΝΟ ΗΛΙΟΣΤΑΣΙΟ

Το άσπρο χαρτί σκληρός καθρέφτης
Επιστρέφει μόνο εκείνο που ήσουν

Το άσπρο χαρτί μίλα με τη φωνή σου , τη δική σου φωνή
Όχι εκείνη που σου αρέσει
Μουσική σου η ζωή
Αυτή που σπατάλησες

Μπορείς να την ξανακερδίσεις αν θέλεις
Αν καρπωθείς σε τούτο το αδιάφορο πράγμα που σε ρίχνει πίσω
Εκεί που ξεκίνησες

ΣΕΦΕΡΗΣ
Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
_________________
Δεν ξερό να λέω κολακείες μόνο αλήθειες .
Ξερό τη είμαι και που φτάνω
Και αναλαμβάνω τα λάθη της ζωης που ζωγράφισα .
Μου αρέσει να τα λέω με φίλους , από το κουτή της σκέψης και της ζωης μου , αλλά σιχαίνομαι το ψέμα και την υποκρισία .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
afham
Διαχειριστής


Εγγραφή: 02 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 1894
Τόπος: Φωτονερόπετρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 16, 2005 4:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν γίνεται σε παρακαλώ βάζε τίτλους γιατί χαλάει η εικόνα του forum.
_________________
Στραβός είναι ο γιαλός

Δείτε επίσης: http://www.liantinis.org
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 17, 2005 11:51 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φιλοι efedrikoi dolofonoi εαν θελετε δειτε και αυτο απο τον μεγαλο Γιωργο Σεφερη:

Γ

Μεμνησο λουτρων οις ενοσφισθης


Ξυπνησα με το μαρμαρινο τουτο κεφαλι
στα χερια που μου εξαντλει του αγκωνες και δεν ξερω που να το
ακουμπησω.Επεφτε στο ονειρο καθως εβγαινα απο το ονειρο
ετσι ενωθηκε η ζωη μας και θα ειναι πολυ δυσκολο να ξαναχωρισει......
...............
Δεν εχω αλλη δυναμη.Τα χερια μου χανουνται και με πλησιαζουν ακρωτηριασμενα.


ΚΑΙ:

Απο τα Χαικου του Σεφερη Arrow



Βουλιαζει ο κοσμος
κρατησου,θα σ αφησει μονο στον
ηλιο.



Τωρα σηκωνω μια
νεκρη πεταλουδα
χωρις φτιασιδι.




Δεν εχει ματια
τα φιδια που κρατουσε
της τρων τα χερια.
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 17, 2005 11:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Afham;;;
Ποια η αποψη σου;;;
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
efedrikoi_dolofonoi
Επίκουρος


Εγγραφή: 30 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 45
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 17, 2005 4:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΣΕΦΕΡΗΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

Τέλειο κομμάτι με έστειλες………….? Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Very Happy
_________________
Δεν ξερό να λέω κολακείες μόνο αλήθειες .
Ξερό τη είμαι και που φτάνω
Και αναλαμβάνω τα λάθη της ζωης που ζωγράφισα .
Μου αρέσει να τα λέω με φίλους , από το κουτή της σκέψης και της ζωης μου , αλλά σιχαίνομαι το ψέμα και την υποκρισία .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LandS
Αναπληρωτής


Εγγραφή: 19 Σεπ 2005
Δημοσιεύσεις: 51
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 17, 2005 6:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

dim mam έγραψε:
Φιλοι efedrikoi dolofonoi εαν θελετε δειτε και αυτο απο τον μεγαλο Γιωργο Σεφερη:

Γ

Μεμνησο λουτρων οις ενοσφισθης


Ξυπνησα με το μαρμαρινο τουτο κεφαλι
στα χερια που μου εξαντλει του αγκωνες και δεν ξερω που να το
ακουμπησω.Επεφτε στο ονειρο καθως εβγαινα απο το ονειρο
ετσι ενωθηκε η ζωη μας και θα ειναι πολυ δυσκολο να ξαναχωρισει......
...............
Δεν εχω αλλη δυναμη.Τα χερια μου χανουνται και με πλησιαζουν ακρωτηριασμενα.


ΚΑΙ:

Απο τα Χαικου του Σεφερη Arrow



Βουλιαζει ο κοσμος
κρατησου,θα σ αφησει μονο στον
ηλιο.



Τωρα σηκωνω μια
νεκρη πεταλουδα
χωρις φτιασιδι.




Δεν εχει ματια
τα φιδια που κρατουσε
της τρων τα χερια.


dim man, dim man όχι στίξη σε Σεφέρη, ούτε καν τελείες, αλλά τόνοι στις λέξεις. (Το μονοτονικό συγχωρείται, το ατονικό όχι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
efedrikoi_dolofonoi
Επίκουρος


Εγγραφή: 30 Απρ 2005
Δημοσιεύσεις: 45
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 17, 2005 7:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΣΕΦΕΡΗΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ

ΚΑΤΕΡΙΝΑ............................?????????????????????????????
Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad
_________________
Δεν ξερό να λέω κολακείες μόνο αλήθειες .
Ξερό τη είμαι και που φτάνω
Και αναλαμβάνω τα λάθη της ζωης που ζωγράφισα .
Μου αρέσει να τα λέω με φίλους , από το κουτή της σκέψης και της ζωης μου , αλλά σιχαίνομαι το ψέμα και την υποκρισία .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 17, 2005 8:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕΦΕΡΗΣ Απάντηση με Συμπερίληψη

efedrikoi_dolofonoi έγραψε:
Τέλειο κομμάτι με έστειλες………….? Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Very Happy



Και τι δεν ειναι καλο στον Σεφερη.Εαν θελετε μπορω να σας πω μια εκδοση: ΄΄Γιωργος Σεφερης ΠΟΙΗΜΑΤΑ(απαντα) ΕΙΚΟΣΤΗ ΕΚΔΟΣΗ,ΕΚΔΟΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΙΚΑΡΟΣ΄΄.....
Το εν λογω βιβλιο εχει ΟΛΑ τα ποιηματα του Σεφερη καθως και σχολια γυρω απο τα δημιουργηματα του.Στο εξω-φυλλο παρουσιαζεται δε, το προσωπο του δημιουργου.Προτρεπω να το παρετε ΑΜΕΣΑ....
Γεια χαρα....
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 17, 2005 8:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="LandS'']dim man, dim man όχι στίξη σε Σεφέρη, ούτε καν τελείες, αλλά τόνοι στις λέξεις. (Το μονοτονικό συγχωρείται, το ατονικό όχι)[/quote]


Να με συγχωρεις φιλε μου Lands( Embarassed ).Λογω ταχυτητας δεν χρησιμοποιω τους τονους(μου αρεσει βεβαια για να ειμαι ειληκρινης Laughing )
Θα επιδιωξω(οχι προσπαθησω) να το σταματησω.Οντως ο Σεφερης χρηζει μιας τετοιας προσπαθειας.Νομιζεις;
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 17, 2005 8:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="LandS''] ούτε καν τελείες[/quote]


Εδω με αδικεις Cool .....
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center