Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Eytyxia
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 29, 2005 3:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Re: Eytyxia Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="Ζωή
ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ ΣΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ[/quote]


Για την αποψη μου, υπαρχουν.
Ξερεις που εγγυνται;
Στο ποτε υπαρχει πραγματικα αυτο που ονομαζουμε ευτυχια και ποτε ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πως υπαρχει....
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ζωή
Λέκτωρ


Εγγραφή: 25 Αύγ 2005
Δημοσιεύσεις: 39
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 29, 2005 3:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

dim mam έγραψε:
Ζωή έγραψε:
ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΖΕΙ ΤΗΝ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ!!!





Εαν την ζουσαμε διαρκως, θα ηταν βαρετο. Τοτε δεν θα μπορουσε αλλωστε να ισχυει και το ρητο σου carpe diem


ΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΦΟΒΟΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΖΟΥΣΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΡΚΗ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ) ΓΑΛΗΝΗ ΤΟΥ ΠΛΕΥΜΑΤΟΣ!!!

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟ CARPE DIEM.ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ!!!!ΠΟΥ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΠΟΚΛΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ
_________________
dark alleys of chaos...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Οκτ 29, 2005 3:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και βεβαια θα μου επεφτε ασχημο.Κοιταξε λιγο τον Χριστιανικο θεο(και αλλους ''θεους'') και την κατασταση ''τελειοτητας'' του και θα καταλαβεις που αναφερομαι.
Η τελεια κατασταση ευδαιμονιας που παρουσιαζεις δεν ειναι τιποτε αλλο απο την ''τελεια''....ΑΔΡΑΝΕΙΑ(η σχεση με θεο που σου ειπα).
Ετσι, το carpe diem παυει να εχει πλεον την ισχυ του.Τι να αδραξω(carpe) απο την ημερα(diem-dies) οταν αυτη ΗΔΗ εχει ΥΠΕΡ-αδραχθει και εχει φθασει στο ''τελειο'' σημειο της;
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Κοστας
Νεοφώτιστος


Εγγραφή: 30 Οκτ 2005
Δημοσιεύσεις: 1
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Οκτ 30, 2005 11:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημέρα.
Κάποιος κάποτε (όχι και τόσο μεγαλος φιλόσοφος αλήθεια) είχε πει πως
ίσως να μην χρειάζεται να βρίσκουμε δύσκολες απαντήσεις αρκεί να κα-
ναμε τις σωστές ερωτήσεις.Αυτο είναι ένας "ρητό" που ταιριάζει σε παρα
πολλά προβλήματα που μας ανησυχούν.Αλλά για αναρωτηθείτε τις εξής
ερωτήσεις .

- Μπορεί η ευτυχία να αποδοθεί πραγματικά με ένα αυστηρό ορισμο?
- Και αν ναι τοτε ποιός ειναι?
- Αν σκεφτούμε κάποιον τότε πώς θα ξέρουμε οτι αύτος είναι ο σωστός?
- Είναι η ευτυχία η εκπλήρωση των ονείρων μας?
- Είναι ευτυχία όταν γελάμε?

Αυτές και άλλες πολλές ερωτήσεις.
Φυσικά δεν λέω πως αυτές οι ερωτήσεις είναι οι σωστες ούτε πως αυτός
ο τρόπος σκέψης απαραίτητα σωστός,απλά είναι μια ιδέα.Πριν όμως προσπαθησουμε να την
προσεγγίσουμε πιστευω θα ήταν μια καλή αρχή Πάντως εμένα
μου αρέσει αυτη η ιδέα και θα ήθελα να προσπαθησω να βρώ τις σωστές
ερωτήσεις.
Και κάτι άλλο,έχετε σκεφτεί ποτέ πως κάποτε μπορεί να βρούν οι επιστη-
μονες πως η ευτυχία μπορεί να μην είναι τίποτα άλλο απο μια ορμόνη στον
εγκεφαλό μας ?Φυσικά αυτό προς το παρόν ειναι επιστημονική φαντασια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 31, 2005 11:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κοστας έγραψε:
Καλημέρα.
Κάποιος κάποτε (όχι και τόσο μεγαλος φιλόσοφος αλήθεια) είχε πει πως
ίσως να μην χρειάζεται να βρίσκουμε δύσκολες απαντήσεις αρκεί να κα-
ναμε τις σωστές ερωτήσεις.Αυτο είναι ένας "ρητό" που ταιριάζει σε παρα
πολλά προβλήματα που μας ανησυχούν.Αλλά για αναρωτηθείτε τις εξής
ερωτήσεις .

- Μπορεί η ευτυχία να αποδοθεί πραγματικά με ένα αυστηρό ορισμο?
- Και αν ναι τοτε ποιός ειναι?
- Αν σκεφτούμε κάποιον τότε πώς θα ξέρουμε οτι αύτος είναι ο σωστός?
- Είναι η ευτυχία η εκπλήρωση των ονείρων μας?
- Είναι ευτυχία όταν γελάμε?

Αυτές και άλλες πολλές ερωτήσεις.
Φυσικά δεν λέω πως αυτές οι ερωτήσεις είναι οι σωστες ούτε πως αυτός
ο τρόπος σκέψης απαραίτητα σωστός,απλά είναι μια ιδέα.Πριν όμως προσπαθησουμε να την
προσεγγίσουμε πιστευω θα ήταν μια καλή αρχή Πάντως εμένα
μου αρέσει αυτη η ιδέα και θα ήθελα να προσπαθησω να βρώ τις σωστές
ερωτήσεις.
Και κάτι άλλο,έχετε σκεφτεί ποτέ πως κάποτε μπορεί να βρούν οι επιστη-
μονες πως η ευτυχία μπορεί να μην είναι τίποτα άλλο απο μια ορμόνη στον
εγκεφαλό μας ?Φυσικά αυτό προς το παρόν ειναι επιστημονική φαντασια.



Καλη σου μερα Κωστα.
Καλως ηλθες στο forum.
Η αποψη σου, περι των ορθων ερωτηματων, σιγουρα ειναι πολυ λογικη και εχει βαση που μπορει να βοηθησει σε εναν προβληματισμο.Αλλωστε, ενα σωστο ερωτημα ειναι ο δρομος για μια σωστη απαντηση.
Στα ερωτηματα λοιπον που θετεις, εγω τουλαχιστον, μπορω να σου απαντησω ως εξης(αριθμητικα με την σειρα που τα εθεσες):
1) Οχι, ετουτο για την αποψη μου ειναι πολυ δυσκολο.Και αυτο γιατι ειναι πληρως υποκειμενικη καθως βιωνεται απο...υποκειμενα(=ανθρωπους).
2)Συναρτηση του 1) ειναι αυτο.
3) Εαν προσπαθησουμε να δωσουμε εναν, προφανως, θα ελπιζουμε πως ειναι σωστος οταν θα ειναι... κατα τους πολλους σχετικα αποδεκτος(=οχι και τοσο επιστημονικη μεθοδος νομιζω).
4) Βεβαια.Για την αποψη μου, η στοχοι και η εκπληρωση τους ειναι η πιο ''δυνατη'' μορφη ευτυχιας.
5)Το γελιο ειναι ΦΥΣΙΚΟΤΑΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ ΕΚ-ΤΟΝΩΣΗ.Δημιουργει ευχαριστη διαθεση και βοηθα στην λυση προβληματων μας.Απο αυτην την αποψη, το γελιο, μπορει να θεωρηθει μεσο για την ευτυχια μας.
Η μεθοδος, οπως σου ειπα, και για την αποψη μου ειναι πολυ καλη.Συνεχισε την!!!!! - και ολοι μας βεβαια-
Η ευτυχια, σχετιζεται εαν δεν κανω λαθος με συγκεκριμενες καταστασεις και εκρισεις του ανθρωπινου εγκεφαλου.π.χ. ενας που πασχει απο χαμηλα επιπεδα ντοπαμινης, αρεσκεται στον κινδυνο.Οταν το κανει αυτο, αισθανεται μια ευχαριστηση και χαρα, που μπορεις να την ονομασεις ευτυχια(για αυτον......υποκειμενισμος που λεγαμε.....).Η ψυχοφυσιολογια και οι ερευνες, αλλωστε δειχνουν πως για παραδειγμα ο πονος δεν ειναι τιποτε αλλο απο μια διαταγη του εγκεφαλου σε καποιο ερεθισμα.Για να σταματησει εκρινονται μορφινες κλπ.

Χαιρειν.....
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 31, 2005 1:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

dim mam δε μπορεις να γραφεις υποκειμενα=ανθρωποι.το σωστο ειναι υποκειμενα=dim mam kaneis κωστας κτλ κτλ.αν τωρα σε ολα τα υποκειμενα βρηκες το κοινο οτι ειναι ανθρωποι τοτε πρεπει να βρεις και μια ευτυχια κοινη στους ανθρωπους.το ερωτημα ειναι τι θα μας κανει ευτυχισμενους ως ανθρωπους.η εκπληρωση των επιθυμιων του καθενος μπορει να το κανει αυτο?ισως θα μπορουσε η εκπληρωση των κοινων επιθυμιων.
ομως γινεται να ειμαι μονιμα ευτυχισμενος οταν η ευτυχια μου εξαρταται απο κατι?δε γινεται.αρα η μονιμη ευτυχια σε οσο αφορα τις επιθυμιες εχει απλο προσταγμα,να μην εχω επιθυμιες.οταν δεν επιθυμω τιποτα ολα ειναι μια χαρα ο,τι και να γινει.αυτο ειναι ο,τι πιο κοινο ξερω
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 31, 2005 8:59 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κaneis, ο dim mam, ο κανεις, ο κωστας ανθρωποι δεν ειναι;
Δεν καταλαβα τον συλλογισμο σου περι υποκειμενου....
Εαν θελεις διευκρινησε μου Wink .
Τωρα, μιλαμε για ατομικες επιθυμιες αλλα και κοινες.
Νομιζω, η σχεση μας με μια επιθυμια δεν ειναι κατοχικη-εξαρτησης, αλλα εξελικτικη.Τιθεται απο εμας, για εμας.
Ειπες: Δεν επιθυμω τιποτα, ολα ειναι μια χαρα . Θεωρεις πως κατι τετοιο ειναι εφικτο;
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 31, 2005 10:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

απλα προσπαθησα να πω οτι αφου ειμαστε ολοι ανθρωποι η ανθρωπινη ευτυχια θα ειναι μια και οχι οτι νομιζει ο καθενας οτι ειναι,ετσι δεν ειναι?
δεν ειπα οτι η σχεση μας με την επιθυμια ειναι εξαρτησης αλλα η σχεση της ευτυχιας μας με τις επιθυμιες μας ειναι τετοια αφου για να ειμαι ευτυχισμενος πρεπει να εκπληρωσω κατι,που σημαινει οτι εξαρταται απ αυτην την εκπληρωση η ευτυχια κι οταν αυτο δε συμβαινει δεν ειμαι ευτυχισμενος.δεν υπαρχει η αυταρκεια που ειχε αναφερει η ζωη.
ειναι εφικτο αυτο που ρωτησες,δεν θελει αλλο απ το να κυριαρχησουμε τον εαυτο μας.πανευκολο Confused
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 740
Τόπος: ΚΡΗΤΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 01, 2005 5:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[quote="kaneis"]απλα προσπαθησα να πω οτι αφου ειμαστε ολοι ανθρωποι η ανθρωπινη ευτυχια θα ειναι μια και οχι οτι νομιζει ο καθενας οτι ειναι,ετσι δεν ειναι?
[quote]


Φυσικα η ευτυχια ειναι μια, κι οχι οτι νομιζει ο καθε ενας.
Δεν μπορεις ομως να τη νοιωσης αν δεν προηγειται καποια επιθυμια,η δυσκολεια,η ενα παθος που εκπληρωνεται.
Θελεις παραδειγμα να κανεις παιδι. Κατι ομως δεν παει καλα, τρεχεις στους γιατρους (αγχος, αμφιβολιες, στεναχωρια) κλπ και καποια στιγμη ......νατο!!!!!
Η συγκεκριμενη ευτυχια (που νοιωθεις) ειναι ιδια για ολους. Δεν εχουν ομως ολλοι το ιδιο προβλημα.
<Το να πεινας και να τρως, ειναι ευτυχια
Το να μην πεινας και να τρως ειναι διστυχια
Το να πεινας και να μην τρως, αυτο το....συνηθηζεις ευκολα>
(Δουλγέρης)
_________________
Αλλο τα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ κι αλλο τα ΠΑΧΥΑ ΛΟΓΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 01, 2005 6:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:
δεν ειπα οτι η σχεση μας με την επιθυμια ειναι εξαρτησης αλλα η σχεση της ευτυχιας μας με τις επιθυμιες μας ειναι τετοια αφου για να ειμαι ευτυχισμενος πρεπει να εκπληρωσω κατι,που σημαινει οτι εξαρταται απ αυτην την εκπληρωση η ευτυχια κι οταν αυτο δε συμβαινει δεν ειμαι ευτυχισμενος.δεν υπαρχει η αυταρκεια που ειχε αναφερει η ζωη.
ειναι εφικτο αυτο που ρωτησες,δεν θελει αλλο απ το να κυριαρχησουμε τον εαυτο μας.πανευκολο Confused


Κaneis, για την αποψη μου, ΠΑΝΤΑ υπαρχει αυτη η μορφη ''εξαρτησης''.Για παραδειγμα: για να μπορεσεις να αναπτυχθεις σωστα, ΠΡΕΠΕΙ να τρως.Αρα υπαρχει,στο πιο απλο- την τροφη-, μια μορφη ''εξαρτησης''.Εαν δεν φας, θα πεθανεις.Ειναι αυτο που σου ειπα:ΠΑΝΤΑ επιθυμουμε κατι.Η ιδια σχεση(φαγητο) ισχυει και για την ευτυχια μας.Προκειμενου αυτη να επελθει, πρεπει να ''υπερετησουμε'' μια καποια επιθυμια μας.Περι του δευτερου σκελους:
Δηλαδη κανεις δεν επιθυμεις τιποτα;;!!
Τοτε δεν θα επρεπε να εισαι εδω και να μιλαμε.Επιθυμεις ομως, να ανοιξεις τον υπολογιστη σου να δεις εαν απαντησα εγω ή καποιος αλλος φιλος και αντιστοιχα να συνεχισεις την συζητηση!.
Tι νομιζεις;;
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 01, 2005 6:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΛΓΕΡΗΣ έγραψε:
....Φυσικα η ευτυχια ειναι μια....



Γιωργο, για να ηταν η ευτυχια,ομως, μια δεν θα επρεπε να περιοριζεται ΜΟΝΟ στην αδυναμια γεννησης ενος παιδιου.Θα επρεπε να εχει μια κοινη πορεια, μια ευθεια γραμμη. Ουτως ωστε και εσυ να αισθανεσαι ευτυχισμενος που καταφερες την συλληψη παιδιου, αλλα και ο.. Ηρωδης να ειναι εξισου ευτυχισμενος!!!.
Ο Ηρωδης δεν θελει παιδια, εσυ θελεις.Τα παιδια γεννιουνται.ΕΣΥ εισαι ευτυχισμενος, Ο ΗΡΩΔΗΣ ομως οχι.
Αρα: Η ευτυχια δεν εχει μια μορφη.Δεν ειναι μια.
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 01, 2005 8:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιωργο λες δε μπορεις να νιωσεις ευτυχια αν δεν προηγηθει καποια επιθυμια.οταν σου κανουν ενα απροσμενο δωρο δεν νιωθεις ευτυχισμενος?
επειδη δεν ξερουμε ποτε θα πεθανουμε καθε στιγμη ειναι ενα τετοιο απροσμενο δωρο,αυτη ειναι η μονη αληθινη ευτυχια που μπορεις να νιωσεις.τωρα αν καποιος επιθυμει το δωρο με την εννοια οτι παραπονιεται οταν δεν το παρει τοτε οταν το παρει δε θα νιωσει την ευτυχια και εκπληξη του απροσμενου.
οταν εχεις σιγουρο το δωρο αυτο το ιδιο δε σε κανει ευτυχισμενο,γι αυτο εχεις αλλες επιθυμιες.η σιγουρια αυτη ομως ειναι μια απατη,η μηπως οχι?
το σημαντικο ειναι dim mam οτι δεν επιθυμω δεν σημαινει αδρανεια.σημαινει απλα οτι δεν οδηγουμαι απ τις επιθυμιες μου.ετσι δεν επιθυμω να μου απαντησεις στο φορουμ,αλλα αν το κανεις θα το παρω σαν δωρο καταλαβες?ουτε σημαινει δεν τρωω δεν δρω κτλ.τρωω γιατι το χρειαζεται το σωμα μου και οχι γιατι υποφερω την πεινα.πιανεις την διαφορα?ετσι η γεννηση ενος παιδιου ειναι θαυμα ουτως η αλλως,αλλα σε κανει ευτυχισμενο μονο οταν μπορεσεις να το θαυμασεις καθ αυτο,χωρις δηλαδη να το ανακατεψεις με την εκπληρωση των δικων σου επιθυμιων.
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Νοέ 01, 2005 9:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

kaneis έγραψε:

το σημαντικο ειναι dim mam οτι δεν επιθυμω δεν σημαινει αδρανεια.σημαινει απλα οτι δεν οδηγουμαι απ τις επιθυμιες μου.ετσι δεν επιθυμω να μου απαντησεις στο φορουμ,αλλα αν το κανεις θα το παρω σαν δωρο καταλαβες?ουτε σημαινει δεν τρωω δεν δρω κτλ.τρωω γιατι το χρειαζεται το σωμα μου και οχι γιατι υποφερω την πεινα.πιανεις την διαφορα?ετσι η γεννηση ενος παιδιου ειναι θαυμα ουτως η αλλως,αλλα σε κανει ευτυχισμενο μονο οταν μπορεσεις να το θαυμασεις καθ αυτο,χωρις δηλαδη να το ανακατεψεις με την εκπληρωση των δικων σου επιθυμιων.



Ναι, αλλα η συμμετοχη σου στο forum δεν ειναι κατι το απροσμενο.ΕΣΥ καθοριζεις το ποτε θα εισαι μεσα.Ενα δωρο, δεν καθοριζεται.Σημερα,για παραδειγμα, ερχεσαι και μου κάνεις δωρο ενα πακετο με τις εγχρωμες ταινιες του Bergman.Εγω χαιρομαι!!!. Αισθανομαι ευτυχια.Αυτην, ομως, την ευτυχια δεν την προκαλεσα.Μου ηλθε!.
Στην περιπτωση του forum, ο υπολογιστης σου ΔΕΝ ανοιγει μονος του και σου κανει δωρο την συζητηση μας.Καθεσαι στην καρεκλα σου και τον ανοιγεις συνειδητα.Επειτα, επιλεγεις ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ να τοποθετησεις την ιστοσελιδα, να μπεις στην συζητηση ''Ευτυχια'' και να μου απαντησεις.Επιθυμεις να δεις διαφορα πραγματα μπαινοντας στο www.filosofia.gr
Απο αυτην την αποψη το αντιλαμβανομαι ,προσωπικα βεβαια.
Ετσι, εαν θελεις ενα συμπερασματικο ερωτημα:
Kaneis,
Γιατι βρισκεσαι στο filosofia.gr; ή
Γιατι μπαινεις, διαφορες φορες, στο filosofia.gr;.

Επισης:
Η αναγκη μας για τροφη, δεν ειναι μια φυσικη επιθυμια;

Περι της γεννησης:
Νομιζω, πως δειχνεται με τουτο ακριβως η α-δυναμια μας του να μην επιθυμουμε κατι: Εστω οτι εσυ kaneis βρισκεσαι μπροστα σε μια γεννηση.Την θαυμαζεις.Σου αρεσει αυτο το θεαμα της φυσης.Και ομως, το ανακατευεις με τις δικες σου επιθυμιες και πεποιθησεις!!!
Εσυ, kaneis, αγαπας την φυση και την γεννηση.Αυτο, ομως, ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ επιθυμια και πεποιθηση!!!
Ο Ηρωδης, ο οποιος βλεπει μια γεννηση, ο οποιος δεν αγαπα τα παιδια και την φυση δεν χαιρεται.Και στις δυο περιπτωσεις εμμεσα εμπλεκονται οι προσωπικες επιθυμιες.
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kaneis
Πρύτανης


Εγγραφή: 22 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 2376

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 02, 2005 1:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

μπαινω εδω dim mam γιατι μ αρεσει.θεωρω αξια καθε ειλικρινη προσπαθεια ξυπνηματος και αυτο ακριβως ειναι που χαιρομαι,που υπαρχουν ανθρωποι που κανουν τετοια προσπαθεια.αυτο ομως δε σημαινει ουτε οτι επιθυμω να κανουν τετοιες προσπαθειες,ουτε οτι περιμενω κατι απ το σαιτ.δεν περιμενω να μου απαντησεις ουτε να καταλαβουμε ο ενας τι λεει ο αλλος,κι ομως το προσπαθω.κι αν τυχει τοσο το καλυτερο,θα ξαφνιαστω ευχαριστα.
αν εμπαινα και επιθυμουσα απαντηση,δεν θα λυπομουν που δε μου απαντουν,που δεν με καταλαβαινουν η που δεν τους καταλαβαινω?βλεπεις οτι η επιθυμια προκαλει το καλο και το κακο,χωρις αυτην το κακο που παει?
ετσι περα απ τα υποκειμενικα μας λογια και θεωριες κτλ,υπαρχει η κοινη ευτυχια που δεν εχει να κανει με το αν συμπιπτουν αυτα που λεμε,αλλα στο οτι χαιρομαστε αυτο που κανουμε χωρις να εχουμε καποια επιθυμια απ αυτο,απλα να το χαιρομαστε καθ αυτο.δυο ευτυχισμενοι ανθρωποι μπορουν να διαφωνησουν με χαμογελο δε νομιζεις?
ο ηρωδης γιατι δεν θαυμαζε και δεν αγαπουσε τη φυση μπορεις να μου πεις?δεν τα βλεπει οπως εχουν,τα βλεπει βαζοντας κεντρο του κοσμου τον εαυτο του που σημαινει οτι τα παιδια ηταν απειλη για αυτο το κεντρο που σημαινει οτι τα παιδια ηταν για αφανισμο.ολα τα αισθηματα εχουν να κανουν με την υποκειμενικοτητα μας και το εγω μας.ξερεις καποιον που θα σου ελεγε οτι τα παιδια καθ αυτα ειναι κατι κακο?το λενε μονο επειδη τους ενοχλει το κλαμα κτλ κτλ,επειδη αυτοι εχουν προβλημα δηλαδη.
_________________
ο ηλιος δεν σηκωνει τα πεπλα αλλα τα φανερωνει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dim mam
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 1711
Τόπος: καλαματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 02, 2005 5:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Kaneis, επιστρεφω σε λιγο...
_________________
''Οταν λέω ποίηση δεν εννοώ κάποιο λογοτεχνικό είδος. Ποίηση είναι ένας ξεχωριστός τρόπος να συνειδητοποιείς τον κόσμο...'' (Αντρέι Ταρκόφσκι)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Σελίδα 5 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center