Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ .
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Φεβ 14, 2019 12:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ . Απάντηση με Συμπερίληψη

Για το κάθε άτομο η γνώση που κατακτά (ας αφήσουμε προς το παρών την γενική μέθοδο ,τον γενικό τρόπο ,τον γενικό δρόμο ,όξω ),είναι για αυτόν πολύτιμη .
Οι άλλοι χέστηκαν για την ατομική του γνώση …,ναι, ναι ισχύει τουλάχιστον σε αυτό εδώ μέσα το φόρουμ ,εκτός από τους διάφορους κοινωνικούς μαχαλάδες …,

Κάποιοι εδώ μέσα ,με πρήξανε τους όρχεις με την επιστημονική τους αφοσίωση και φυσικά την γνώση που μέσω αυτής κατέκτησαν …, .
Αφού είναι τρισευτυχισμένοι με δαύτην χαλάλι τους ,όλη η ευτυχία . Smile Very Happy Laughing

Εδώ σε αυτήν την θεματική ενότητα θέλω να μπούνε μονάχα άτομα :
Με καθαρά ατομικές απόψεις .
Τώρα φυσικά αναδύεται το ερώτημα ,πως είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο ,όταν ο καθένας μας ,έχει διαβάσει κάποια βιβλία ,έχει δει κάποιο οπτικοακουστικό υλικό και έχει κάποιες ατομικές βιωματικές εμπειρίες ….,,,
Πιάνω το τελευταίο ,διότι μόνο αυτό με ενδιαφέρει σε αυτό το θέμα .
Έχεις φίλε αναγνώστη εισπράξει ατομικά προσωπικές βιωματικές εμπειρίες που σε βοήθησαν στην ζωή σου ?
Αν η απάντηση είναι Yes ..,
Και γουστάρεις ,ρίξε την εδώ ,περιέγραψε την .
Άμα δεν έχεις ,σε παρακαλώ μην μας φλομώσεις με επιστημονικά τεκμηριωμένη γνώση ,για τον απλό λόγο ,ότι όποιος την χρειάζεται ,μπορεί να την αποκτήσει ,κάνοντας μια μικρή ,η μεγάλη τσάρκα στο διαδίκτυο και δεν χρειάζεται εσένα ,για διερμηνέα ,εκφραστή ,η αντιπρόσωπό της .
Εύχομαι να μπούνε μονάχα αυτά τα άτομα στην μελέτη ,που διαθέτουν χρήσιμες για την καθημερινότητά τους , ατομικά ,προσωπικές βιωματικές εμπειρίες .
Έτσι ο ένας θα μαθαίνει από τον άλλον φυσιολογικά .

Γιατί να κουραστώ ,δημοσιεύοντας προσωπικά μου δεδομένα που εμένα ωφέλησαν ατομικά ,αντί να διαβάζω έτοιμα εδέσματα ,δλδ ατομικές βιωματικές εμπειρίες συνάνθρωπων μου ,δίχως να ιδρώσω τον εγκέφαλο ?
Δλδ να γράφουν οι βλάκες και εγώ ο έξυπνος να παίρνω ότι μου φαίνεται εκ πρώτης όψεως χρήσιμο .
Διότι είσαι σκεπτόμενο άτομο .
Άμα δεν είσαι ,εδώ δεν έχεις θέση ,πάνε αλλού να πουλήσεις εξυπνάδες , γνώση και μαγκιές και γενικά να προσπαθήσεις να ικανοποιήσεις την ανάγκη σου ως ΑΥΘΕΝΤΙΑ.

Γνώση ουσιαστική ατομική μου ,μιας και προτείνω το θέμα ,είναι αυτή που κατέκτησα μέσω των βιωματικών εμπειριών στην αναζήτηση :
Του ατομικού σκοπού ύπαρξης .
Δεν επιδιώκω να εξελιχθεί το θέμα σε αναζήτηση ατομικού σκοπού ύπαρξης ,απλά γράφω τις εμπειρίες μου, που ωφέλησαν εμένα τον ίδιο ,με την ευχή να βοηθήσουν και άλλα άτομα που θα τις διαβάσουν .
Πριν ξεκινήσω να γράψω πρώτα κάτι σημαντικό ,για μένα σημαντικό το οποίο είναι το εξής :
Παρατηρώ συνανθρώπους μου ,που με μεγάλο ζήλο προσπαθούν να βρούνε τον σκοπό ύπαρξης του κόσμου ,του σύμπαντος ,της ανθρωπότητας και μέσω αυτής της γνώσης να δώσουν ένα λογικό περιεχόμενο στην ίδια την ύπαρξη τους .
Για μένα τούτο είναι παράλογο ,διότι πρώτα ψάχνεις εντός ,μέσα σου και μετά ,αν δεν βρεις κάτι χρήσιμο ,κοιτάς έξω στο διάστημα .
Τέλος πάντων ,ο καθένας έχει τον δικό του μοναδικό τρόπο .
Σκοπός της ατομικής ύπαρξης μου είναι η προσπάθεια πραγμάτωσης ενός ενάρετου βίου .
Εδώ καθοδηγήθηκα σταδιακά ,αλλά δεν θα αναφερθώ σε αυτά ,διότι θα μας πάρει πάρα πολύ χρόνο……,,,,
Θα γράψω τι μου δίνει και τι ζητά από εμένα αυτή η σχεδόν αδιάλειπτη προσπάθεια .
Μου δίνει την απαραίτητη αρμονία ,για να αντέχω τα παράλογα σε οποιονδήποτε κοινωνικό σύνολο.
Οι απατήσεις από εμένα είναι να δίνω σχεδόν πάντοτε όλο τον εαυτό, τον αληθινό εαυτό μου με οτιδήποτε καταπιάνομαι .

Καλή μας προσπάθεια .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2019 11:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Συνοπτικά .
Ενάρετη ζωή δεν διανοείται δίχως αρετές όπως ,φιλαλήθεια, δικαιοσύνη και ισότητα ,διακριτική ικανότητα, αλληλεγγύη.
Είναι επομένως αρετές στις οποίες ένα άτομο θα πρέπει να εξασκηθεί ,μέχρι να αναδειχθούν και να αποδώσουν καρπούς .
Είναι καλλιέργεια νοοτροπίας .
Αφορμή για να ξεκινήσει ένα άτομο αυτήν την ατελείωτη προσπάθεια ,είναι η αγάπη προς τον συνάνθρωπο ,προς την ανθρωπότητα ,προς τον ίδιο του τον εαυτό .
Το τελευταίο είναι καθοριστικότερο όλων .
Διότι αν ένα άτομο γνωρίσει σε βάθος τον εαυτό του ,θα ανακαλύψει κάποια στιγμή ,ότι αυτό που διχάζει τους ανθρώπους είναι η νοοτροπία τους και όχι οι απόψεις τους .

Επαλήθευση :
Του ότι η ενάρετη ζωή δίνει αρμονία και απαιτεί από τα άτομα που την επιδιώκουν να είναι πάντοτε ο αληθινός εαυτός τους .
Φαντάζει αφελές να διέπετε ένα άτομο με αρετές ,από αρμονία ,διότι στις κοινωνίες έχουν καταρρεύσει προ πολλού οι πνευματικές αρετές ,των οποίων την θέση πήραν οι υλιστικές αρετές.
Επομένως πως είναι δυνατόν ένα άτομο να πάει κόντρα ξύρισμα στην κοινωνία και να περνάει αρμονικά την καθημερινότητά του ?
Το μυστικό είναι η διακριτική ικανότητα .
Μέσω αυτής διακρίνει έγκαιρα τα άτομα γύρω του ,τα οποία τον κάνουν παρέα ,για να τον εκμεταλλεύονται και φυσικά τα αποφεύγει .
Με αυτά συναλλάσσεται μονάχα όσο χρειάζεται για να μπορεί να οικονομάει τα προς το ζην ,τα προς την επιβίωσιν .
Με αυτόν τον τρόπο μένει ο νους σχεδόν πάντοτε καθαρός από τύψεις ,δλδ από ψέματα ,κλεψιές ,απατεωνιές και γενικότερα ,οποιαδήποτε αρνητική συμπεριφορά απέναντι στον συνάνθρωπο.
Το θετικό στοιχείο που μένει κυριαρχεί στο μυαλό .
Ότι δηλαδή προσπάθησε να βοηθήσει τον συνάνθρωπο ,οπουδήποτε τον συνάντησε .
Είναι μια Άριστη ψυχολογία για ένα άτομο που το έχει δοκιμάσει .
Τα άτομα που δεν δοκίμασαν αυτόν τον τρόπο ζωής ,θα πουν ,ότι αυτά όλα είναι μπούρδες και βλακείες ,διότι θεωρούν αλλά δεν έχουν πράξη στην καθημερινότητα ζωή ενάρετη, επομένως δεν διαθέτουν ατομικές προσωπικές εμπειρίες ,για μεγάλο χρονικό διάστημα ,όπως για παράδειγμα μεταξύ 6 μηνών και ενός έτους, προσπάθειες ,σοβαρές προσπάθειες.

Επίλογος :
Ο Σωφρονίσκος Σωκράτης γεννήθηκε για να διάγει ενάρετη ζωή και να την μεταδίδει στους συνανθρώπους του .Όντως το πέτυχε .
Εμείς θα πρέπει να την καλλιεργήσουμε στο νου μας, μέχρι να αντιληφθούμε το έργο του και να προσπαθήσουμε να τον μιμηθούμε ….,,,,,,
Π.χ ξεκινώντας την προσπάθεια και από εδώ μέσα ,προσκομίζοντας προς κάθε συνομιλητή μας τον απαιτούμενο σεβασμό ,ασχέτως το αν νομίζουμε ότι αυτός είναι βλάξ, η μπουρδολόγος , η στόκος ,η έχει διαβάσει ελάχιστα μονάχα βιβλία στην ζωή του …,,,,,δλδ να προσπαθήσουμε να τον σεβαστούμε όπως είναι και όχι να τον κάνουμε πρώτα όπως θέλουμε να γίνει και μετέπειτα να σκεφτούμε αν τον σεβαστούμε ,η να συνεχίσουμε να τον φτύνουμε ..,,,,

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2019 3:16 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η εμπειρική γνώση είναι η ουσιαστική ..

Διότι μέσω αυτής ,καλυτερεύεις ,η χειροτερεύεις την καθημερινότητα ,την ατομική σου καθημερινότητα.
Αυτή περιλαμβάνει την παρατήρηση του εαυτού μου ,του ατομικού ,καθώς επίσης των άλλων συνανθρώπων μου .
Έτσι μπορώ να συγκρίνω, συμπεριφορές ,εκδηλώσεις ,χαρακτήρες ,ηθικές ,προσωπικότητες και να βγάλω χρήσιμες πληροφορίες και συμπεράσματα ,για την ατομική μου εξέλιξη.
Την έλξη για την αναζήτηση αυτής της γνώσης ,την φέρνει ο έρως .
Σε κάθε όμως άτομο αυτός επιδρά διαφορετικά ?
Θα αφήσουμε αναπάντητη την απορία ,εκτός και αν κάποιο μέλος ενδιαφερθεί να μάθει ….,,,,
Ο έρως οδηγεί το άτομο σε μια μεγαλύτερη δύναμη .
Την ΑΓΑΠΗ .
Όλα αυτά διαβάζονται σαν μια μεθοδική οδός ,σύστημα ,όμως δεν είναι .
Δεν θα παίξουμε με τον ορισμό της αγάπης .
Απλά θα πούμε ότι είναι η ουσία όλων μας και αυτών που συνειδητά το δέχονται και εκείνων που ασυνείδητα το διαισθάνονται.
Ούτε θα προσπαθήσουμε να την αναλύσουμε ,διότι επιχειρώντας το ,χάνεται η αξία της και χάνεται ,διότι δεν είναι δυνατόν να αναλύσεις τόσο πολύπλοκη και πολυσύνθετη ουσία .
Για να με αντιληφθεί καλύτερα ο αναγνώστης ,θα δώσω παράδειγμα .
Την ύλη που καθημερινά όλοι τσαλαβουτάμε κυριολεκτικά μέσα της και την αναλύουμε 24 ώρες το 24 όρο ,γιατί δεν μπορέσαμε ακόμη να την μελετήσουμε πλήρως ?
Η απάντηση υπάρχει .
Την αφήνουμε προς το παρών στην άκρη ,εκτός και αν κάποιος αναγνώστης θέλει να μάθει .

Επαλήθευση ,για το ότι η ατομικά εμπειρική γνώση ,είναι και παραμένει ακόμη , η ουσιαστική γνώση :
Βάλε ένα στόχο στην καθημερινότητά σου ….,όποτε γουστάρεις εσύ .
Ανάλογα με αυτό που θα επιλέξεις ,δείχνεις, αποκαλύπτεις στον ίδιο σου τον εαυτό ,το ατομικό στάδιο εξέλιξης της συνείδησής σου …,όπου συνείδηση ,το συνολικό ατομικό μέγεθος ,ο συνολικός ατομικός βαθμός επίγνωσης ενός ατόμου ,για τον κόσμο .Αν αυτό δεν το αντιλαμβάνεσαι πλήρως , έχεις απορίες και μπορούν να συζητηθούν .
Οι ατομικές μας εμπειρίες στην ζωή ,δεν μας ανήκουν πλήρως .
Και δεν μας ανήκουν πλήρως ,για τον απλό λόγο ,ότι δεν γνωρίζουμε τι είναι ζωή …,,,,,,
Η ΖΩΗ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΛΥΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ.
Όσοι δεν συμφωνούν ,παρακαλώ να το δηλώσουν κόσμια και με πλήρη τεκμηριωμένα στοιχεία …,,,,,προσπαθώντας να διαφωτίσουν ,εμάς τους αγνοούντες .
Σε διαφορετική περίπτωση το θέμα συνεχίζεται ,λαμβάνοντας υπόψιν ,την σιωπή τους .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2019 6:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να ξεκινήσουμε απ' την αρχή ,χωρίς καμιά επίδραση...στα θέματα που θέτεις έχουν δοθεί αρκετές φιλοσοφικές ή ψυχολογικές απαντήσεις και λύσεις για να είμαστε πιο ισορροπημένοι με τον εαυτό μας και τους άλλους.

Η λογική δεν είναι μόνο μαθηματικοί τύποι και φυσικοί νόμοι ... είναι και η ευτυχία του ανθρώπου.

Ακόμα και προσωπικά βιώματα να λέμε,πάλι θ' αναγκαστούμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα γενικό από αυτά,ώστε να μη χαθούμε στις λεπτομέρειες.

Μην δαιμονοποιούμε τη γενίκευση,μόνο έτσι μπορούμε να επικοινωνούμε,αλλιώς θα ήταν ο καθένας κλεισμένος στον ατομικό του κόσμο.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 15, 2019 8:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


Ο δημόσιος προβληματισμός μου είναι οι ανύπαρκτες ,ατομικές εμπειρίες σε κάθε θέμα και ήθελα εδώ σε αυτό το θέμα να αλλάξει η μέθοδος και να απουσιάζουν οι επιστημονικά τεκμηριωμένες σκέψεις, διότι αυτές δεν νομίζω να έχει κάποιος δυσκολία να μπει στο διαδίκτυο και να τις βρει ,για οποιοδήποτε θέμα .
Αναφέρω ως τυχαίο παράδειγμα τον έρωτα .
Οι εμπειρίες ,τα βιώματα και η επίδραση αυτών σε κάθε άτομο, είναι διαφορετική και ο καθένας μας μπορεί να μάθει κάτι από τους άλλους .
Αν και εδώ μπει και πάλι ο παράγων τεκμηρίωση της άποψης ,τότε και αυτό το θέμα θα καταλήξει με ανούσιες αντιπαραθέσεις ,αντιπαραθέσεων .
Τα συμπεράσματα από ατομικά βιώματα μπορεί να τα βγάλει ο καθένας ,δίχως όμως να υπάρχει ανάγκη να αποδείξει ότι τα δικά του συμπεράσματα είναι τεκμηριωμένα λογικά ,διότι δεν υπάρχει αυτή η ανάγκη για το θέμα αυτό .
Θέλω να δω αν μπορούμε να βγούμε από αυτήν την συνήθεια να λέμε κάτι και να διεκδικούμε το αλάθητο της άποψης μας .
Είναι πειραματικό ,δοκιμαστικό το θέμα .
Αν πετύχει ,η αποτύχει θα κριθεί από τις ανάγκες μας ,δηλαδή αν αυτές τις αποτυπώσουμε ,μέσω ατομικά προσωπικών εμπειριών .
Αυτό θέλει τόλμη και θάρρος ,δεν είναι αυτονόητο ,όπως μπορεί να υποθέσει κάποιο άτομο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 16, 2019 9:52 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το τι νιώθει ο καθένας είναι αυτό που νιώθει,όμως συναίσθημα και γνώση διαπλέκονται,επομένως η άγνοια ή η ημιμάθεια ή η καλπάζουσα φαντασία είναι δυνατόν να κατευθύνουν τα συναισθήματά μας.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 16, 2019 10:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ιωάννηστον προβληματισμό ,η την απορία σου ,δίνω απάντηση στο μήνυμα που ακολουθεί :
Ταξίδι μέσω της ατομικά εμπειρικής γνώσης .
Για ποιον λόγο η ατομικά εμπειρική γνώση ,είναι πολυτιμότερη από οποιαδήποτε άλλη ?
Μέσω της παρατήρησης ,καταγράφεις την ατομική συμπεριφορά σου καθώς επίσης και των ατόμων γύρω σου .
Μελετώντας τις συμπεριφορές σου γνωρίζεις τον χαρακτήρα σου .
Ανάλογα στο πως αντιδράς σε διαφορετικές καταστάσεις στο μυστήριο της ζωής (1.θα εξηγήσουμε γιατί είναι μυστήριο ), ανακαλύπτεις τα όρια των δυνατοτήτων σου .
Δεν υπάρχουν λογικές πλάνες σε όλη αυτήν την παρατήρηση .
Οι πλάνες ,οι λογικές πλάνες ξεκινάνε ,όταν ασχολείσαι με τον εγκέφαλο (2.Θα εξηγήσουμε γιατί ).
1.Η ζωή παραμένει μυστήριο ,διότι η ανθρωπότητα δεν κατόρθωσε ακόμη, μέχρι σήμερα , να το διερευνήσει πλήρως ,μέσω της επιστημονικής μεθόδου .
2.Όλοι οι επιστήμονες δέχονται ότι ο εγκέφαλος ,ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν έχει διερευνηθεί πλήρως και ότι υπάρχουν ακόμη ανεξερεύνητες δυνατότητες ,που θα ανακαλύψει η επιστήμη μελλοντικά ,μέχρι τότε όμως παραμένει άλυτο αίνιγμα .

Εδώ κάπου θα βάλουμε στο παιχνίδι της γνώσης ,μέσω της εμπειρικής ατομικής παρατήρησης και μόνον ,μια δύναμη που θεωρητικά κινεί άπαντα στον κόσμο .
Και δίχως αυτήν ο κόσμος θα παρέμεινε στάσιμος .

Την αγάπη .
Όλοι έχουμε κάτι να πούμε για την αγάπη ,να δούμε όμως πόσα άτομα θα τολμήσουν να το πραγματώσουν .
Φυσικά δεν είναι το ζητούμενο να κάνουμε στατιστική ,πόσα άτομα τόλμησαν ,διότι έτσι και αλλιώς στο φόρουμ ελάχιστα μέλη ,ενεργά μέλη απέμειναν, αλλά :
Να μοιραστούμε αυτές τις εμπειρικές γνώσεις μεταξύ μας ,δίχως να υπάρχει και πάλι η ανάγκη να αποδείξει ένα μέλος ,αν αυτά που βίωσε ήτανε λογικά ,η παράλογα ..,,,,η να τα τεκμηριώσει επιστημονικά .
Έτσι ελεύθερα το κάθε άτομο θα εκφραστεί ,εύχομαι αυθόρμητα ,φυσιολογικά , θα συνεισφέρει στο θέμα και φυσικά θα εισπράξει κάτι ωφέλιμο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 16, 2019 11:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ωραία,να κάνω την αρχή: υπάρχει μια κλίμακα αγάπης που για άλλους αρχίζει και τελειώνει στον εαυτό τους,για άλλους στους φίλους και την οικογένειά τους,για πιο λίγους στην πατρίδα και για ακόμα λιγότερους στην ανθρωπότητα.

Αν μπορεί ο καθένας μας έστω και λίγο να νιώθει ότι ανεβαίνει αυτή τη σκάλα,κι ας κατρακυλάει από την κορυφή στη βάση,τότε θα νιώθει ότι έχει κάποιο νόημα η ζωή του.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 16, 2019 1:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ιωάννης ο σπαρτιάτης ,με ελάχιστα λόγια ,σύνθετα αλλά σε συνοπτική υφή , απέδωσες τον θεωρητικό βαθμό (για μένα είναι πρακτικός) μέτρησης της αγάπης για ένα άτομο και φυσικά το βασικότερο όλων ,ότι αποκτά νόημα η ζωή του .
Πριν μπούμε σε λεπτομέρειες για τους άπειρους τρόπους που ένα άτομο μπορεί να εκδηλώσει την αγάπη του για τον εαυτό του ,την οικογένειά του ,η την πατρίδα και ακόμη παραπέρα την ανθρωπότητα ,όχι φυσικά για να την αναλύσουμε ,αλλά για να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας με εμπειρίες από άλλα άτομα , προτείνω το εξής :
Να ρίξουμε μια ματιά ,η και περισσότερες στον έρωτα ,τι ρόλο παίζει και πως συσχετίζεται με την αγάπη ?
Προσωπικά εκτιμώ ότι ,εκτός από την περιέργεια ,είναι η πρώτη φυσική δύναμη έλξης που νιώθουμε για κάτι .
Αν δηλαδή δεν προηγηθεί ο έρως ,η ,η περιέργεια ,δεν ασχολείται συνήθως ένα άτομο με την αγάπη ….,η οτιδήποτε άλλο ,εκτός φυσικά από όλα εκείνα που απαιτούνται για την επιβίωση του φυσιολογικού σώματος.
Να πούμε κάποια πράγματα ,αν έχουμε ,για τον έρωτα ,από πρώτο χέρι ,δικές μας αποκλειστικά βιωματικές εμπειρίες .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 16, 2019 4:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ας απολαύσουμε,όμως,πρώτα τον εμπνευσμένο πλατωνικό διάλογο περί Έρωτος...

https://repository.edulll.gr/edulll/retrieve/7067/1970_symposium.pdf
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 16, 2019 6:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ότι πρέπει για απόλαυση & έμπνευση …,για ποιοτικότερες στιγμές στο μυστήριο της ζωής μας .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2019 11:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τι αντιλήφθηκα από το διάβασμα του Συμποσίου :
O Σωκράτης μας λέει ότι ,ο έρως είναι ένα από τα πολλά δαιμόνια της φύσης .
Ο Έρως προήλθε από την φύση ,για να καλύψει ανάγκες της .
Καλύπτει για παράδειγμα την διαιώνιση των ειδών ζωής, όπως και του ανθρώπου .
Πέρα από το Συμπόσιο…,
Γνωρίζουμε ότι ισχυριζόταν ο ίδιος ,ότι έχει μέσα του το δαιμόνιο που τον παροτρύνει να κάνει ότι κάνει .
Μέσω του δαιμονίου, Έρως εντός του ,πιθανόν στον Νου του ,τον έκανε να αντιληφθεί ότι υπήρχε σημαντική έλλειψη στο περιβάλλον ,όπου γεννήθηκε .
Μετέπειτα ενεργοποίησε την αγάπη μέσα του και προσπάθησε να μεταδώσει στο περιβάλλον ,αυτό που έλειπε .
Αυτό είναι ένα σενάριο δικό μου
(Το οποίο εμπεριέχει επιρροές από άτομα με διαφορετική επίγνωση ,συνείδηση του κόσμου ).

Έχει κάποιο άλλο μέλος ένα διαφορετικό σενάριο ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2019 3:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

"...ο Έρως είναι φιλόσοφος και ως φιλόσοφος που είναι ευρίσκεται μεταξύ της σοφίας και της μωρίας...αυτή είναι η φύσις του δαίμονος".

Αν,λοιπόν,ο Σωκράτης είχε το δαιμόνιο,σημαίνει ότι είχε τον Έρωτα για την αιώνια αλήθεια κι αυτό σημαίνει ότι κι ο ίδιος την αναζητούσε και οι μαθητές του.Ως δάσκαλος,βέβαια,θα ξέρει κάτι παραπάνω αλλά αν κι οι μαθητές δεν κατέχονται από Έρωτα δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 17, 2019 9:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αιώνια αλήθεια είναι μεγάλο κεφάλαιο ,μην το ανοίξουμε και χαθούμε πάλι…,,,ο καθένας σε διαφορετικό μαχαλά .
Η κεντρική διδασκαλία για τους μαθητές και τον συνάνθρωπο ήταν ,ο σωστός τρόπος επιδίωξης ενάρετης ζωής και τον σφράγισε με την θυσία του ,ενώ μπορούσε να αποφύγει τον θάνατο.

Αυτό αντιλήφθηκα εγώ .
Έχεις αντιληφθεί κάτι διαφορετικό ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Φεβ 18, 2019 8:12 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο,η Αρετή και το Αγαθό (αιώνια αλήθεια) που οδηγεί στην ευδαιμονία είναι ένα και το αυτό ,κατά Σωκράτη,και ο δρόμος για να το προσεγγίσεις είναι το δαιμόνιο της φιλοσοφίας.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 1 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center