Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ .
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 04, 2019 10:25 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η αντίληψη σου είναι λογική ,πιο πέρα δεν μπορούμε να πάμε ,διότι θα μπούμε στην μεταφυσική κλίμακα και αυτό δεν είναι η πρόθεσή μου .
Μέχρι εδώ αντιλαμβανόμαστε την αγάπη ,ως μέγιστα εφικτή ενοποίηση ,του εαυτού μας με άλλα άτομα.
Μέσω της κλίμακας στην οποία επιλέγουμε συνειδητά (την οποία ανέφερες ) να αφοσιωθούμε , στην οικογένεια ,την πατρίδα ,η την ανθρωπότητα ,αποκτούν οι ζωές μας ευρύτερο νόημα .
Βίωσες μια τέτοια ενοποίηση με ένα συνάνθρωπό σου ,καθώς επίσης και εγώ μέχρι σήμερα στην ζωή μου .
Μένει να αναζητήσουμε τις αιτίες ,που οι περισσότεροι άνθρωποι ,αδυνατούν να φτάσουν μέχρι αυτήν την συνειδησιακή εξέλιξη .
Δηλαδή ,το να το σκέφτεσαι ,να νιώθεις και να πράττεις σαν να είναι ,ο συνάνθρωπός ,ο εαυτός σου.

Είναι το εμπόδιο ο μεγάλος αριθμός των ανθρώπων ,η παιδεία ,ο χαρακτήρας,η διαμορφωμένη νοοτροπία ,η αντίληψη για τον κόσμο ,η όλα αυτά μαζί ? ;

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2019 10:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
Η αντίληψη σου είναι λογική ,πιο πέρα δεν μπορούμε να πάμε ,διότι θα μπούμε στην μεταφυσική κλίμακα και αυτό δεν είναι η πρόθεσή μου .



Αν η μεταφυσική δεν είναι λογική,τότε στην περίπτωση που η ψυχή μεταβεί στον χώρο αυτό μετά θάνατον ,θα είναι μια ψυχή χωρίς λογική,ακρωτηριασμένη.

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:


Μένει να αναζητήσουμε τις αιτίες ,που οι περισσότεροι άνθρωποι ,αδυνατούν να φτάσουν μέχρι αυτήν την συνειδησιακή εξέλιξη .
Δηλαδή ,το να το σκέφτεσαι ,να νιώθεις και να πράττεις σαν να είναι ,ο συνάνθρωπός ,ο εαυτός σου.

Είναι το εμπόδιο ο μεγάλος αριθμός των ανθρώπων ,η παιδεία ,ο χαρακτήρας,η διαμορφωμένη νοοτροπία ,η αντίληψη για τον κόσμο ,η όλα αυτά μαζί ? ;



Πρώτο και κύριο ,νομίζω,είναι πως αν δεν αγαπηθείς,η δυνατότητα ν' αγαπάς δεν ενεργοποιείται.

Δεύτερον,αν αγαπήθηκες στα πρώτα χρόνια της ζωής σου αυτό δεν εγγυάται πως αντιλαμβάνεσαι όλους τους ανθρώπους ως αδέλφια σου.Μόνο μέσω της ανθρωπιστικής αγωγής είναι δυνατόν να γενικεύσεις την αγάπη που νιώθεις για την οικογένεια και τους φίλους σου σε όλους τους ανθρώπους.

Η αγωγή του ατομικού συμφέροντος ή της θεοκρατικής υποταγής δεν επιτρέπει ανθρωπιστικά συναισθήματα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2019 11:13 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Αν η μεταφυσική δεν είναι λογική,τότε στην περίπτωση που η ψυχή μεταβεί στον χώρο αυτό μετά θάνατον ,θα είναι μια ψυχή χωρίς λογική,ακρωτηριασμένη.

Σύμφωνα με αυτό που δέχεσαι ότι είναι η ψυχή ,ισχύει η άποψή σου .
Επειδή όμως αγνοούμε για την ψυχή την πλήρη λειτουργεία ,όπως και με τον εγκέφαλο ,αυτά που γράφεις είναι μια θεωρεία ,που δεν έχει αποδειχθεί .


ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Η αγωγή του ατομικού συμφέροντος ή της θεοκρατικής υποταγής δεν επιτρέπει ανθρωπιστικά συναισθήματα.

Το δεύτερο έχει επιβεβαιωθεί ,δηλαδή η συντριπτική πλειοψηφία του ποιμνίου ,των μελών της οποιαδήποτε θρησκείας ,συμπεριφέρονται αντίθετα με όσα πιστεύουν .
Οι εξαιρέσεις δεν μπορούν να ανατρέψουν αυτό το καθεστώς εξουσίας .
Προσθέτω ότι αν αγαπηθεί ένα άτομο ,σε μικρή ηλικία με λάθος τρόπο ,εγκλωβίζεται και μένει στην αυταπάτη της λανθασμένης αγάπης και ίσως του δοθεί η ευκαιρία μελλοντικά να συναντήσει συνανθρώπους του ,που θα του δείξουν τον σωστό τρόπο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2019 2:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Αν η μεταφυσική δεν είναι λογική,τότε στην περίπτωση που η ψυχή μεταβεί στον χώρο αυτό μετά θάνατον ,θα είναι μια ψυχή χωρίς λογική,ακρωτηριασμένη.

Σύμφωνα με αυτό που δέχεσαι ότι είναι η ψυχή ,ισχύει η άποψή σου .
Επειδή όμως αγνοούμε για την ψυχή την πλήρη λειτουργεία ,όπως και με τον εγκέφαλο ,αυτά που γράφεις είναι μια θεωρεία ,που δεν έχει αποδειχθεί .


Σύμφωνα με αυτά που είπες,έβγαλα συμπεράσματα.Πού έκανα λάθος;


ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Η αγωγή του ατομικού συμφέροντος ή της θεοκρατικής υποταγής δεν επιτρέπει ανθρωπιστικά συναισθήματα.

Το δεύτερο έχει επιβεβαιωθεί ,δηλαδή η συντριπτική πλειοψηφία του ποιμνίου ,των μελών της οποιαδήποτε θρησκείας ,συμπεριφέρονται αντίθετα με όσα πιστεύουν .
Οι εξαιρέσεις δεν μπορούν να ανατρέψουν αυτό το καθεστώς εξουσίας .
Προσθέτω ότι αν αγαπηθεί ένα άτομο ,σε μικρή ηλικία με λάθος τρόπο ,εγκλωβίζεται και μένει στην αυταπάτη της λανθασμένης αγάπης και ίσως του δοθεί η ευκαιρία μελλοντικά να συναντήσει συνανθρώπους του ,που θα του δείξουν τον σωστό τρόπο.


Συμφωνούμε! Να συμπληρώσω πως μπορεί να υπάρξει και αθεϊστική αγωγή ή επιστημονικοφανής αγωγή που θεωρεί τον άνθρωπο ως μέσον κι όχι ως αυτοσκοπό.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2019 8:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Αν η μεταφυσική δεν είναι λογική,τότε στην περίπτωση που η ψυχή μεταβεί στον χώρο αυτό μετά θάνατον ,θα είναι μια ψυχή χωρίς λογική,ακρωτηριασμένη.

Σύμφωνα με αυτό που δέχεσαι ότι είναι η ψυχή ,ισχύει η άποψή σου .
Επειδή όμως αγνοούμε για την ψυχή την πλήρη λειτουργεία ,όπως και με τον εγκέφαλο ,αυτά που γράφεις είναι μια θεωρεία ,που δεν έχει αποδειχθεί .

Σύμφωνα με αυτά που είπες,έβγαλα συμπεράσματα.Πού έκανα λάθος;



Δέχεσαι την ψυχή ως θνητή .
Δέχομαι ότι είναι αθάνατη .

Μια ψυχή που έζησε βλέποντας κάθε συνάνθρωπο ως εαυτόν δίχως να κάνει διακρίσεις ,έχει τελειοποιηθεί.
Δεν επαρκεί να γίνει αυτό με ένα άτομο ,ένα συνάνθρωπο ,είναι απαραίτητο να διαμορφώσει η προσωπικότητα του ατόμου αυτήν την νοοτροπία ,για όλη την ανθρωπότητα.
Αν δεν έχει συμβεί ,έχει ανάγκη από μαθήματα και προσπάθειες εξάσκησης αγάπης .
Υπάρχουν άτομα ,που ενθυμούνται περασμένες ζωές .
Τα μπιχλιμπίδια ,όπως το να θυμάται γλώσσες που μιλούσε όσο ζούσε ,η να γνωρίζει το επάγγελμα που έκανε ,η άτομα ,πόλεις και χώρους όπου έζησε ,όταν επανενσαρκώνεται είναι σημαντικά για την προσωπικότητα ,αλλά ασήμαντα για την ψυχή .
Το να εξασκείται μια προσωπικότητα στην αγάπη ,είναι ουσιαστική γνώση ,διότι ενοποιεί .Πρακτικά θα μπορούσε η ανθρωπότητα να λύσει όλα τα προβλήματά της ,αν στην παιδεία κάθε κοινωνίας υπήρχε ενσωματωμένη η διδασκαλία της αγάπης και φυσικά και βεβαίως ,βεβαίως ,ως το βασικότερο όλων των μαθημάτων .

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2019 9:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:



Δέχεσαι την ψυχή ως θνητή .
Δέχομαι ότι είναι αθάνατη .



Υπέθεσα ότι η ψυχή είναι αθάνατη για τις ανάγκες της συζήτησης.Επίσης,δέχτηκα αυτό που είπες ότι η λογική αποτελεί εμπόδιο για τη μεταφυσική.Συμπέρανα,λοιπόν,ότι η ψυχή όταν θα βρίσκεται στον μεταφυσικό χώρο δεν μπορεί να είναι και λογική ταυτόχρονα.Μέχρι εδώ κάνω κάποιο λάθος;

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Υπάρχουν άτομα ,που ενθυμούνται περασμένες ζωές .



Αυτό θα μπορούσε ν' αποδειχθεί εύκολα:θα αποτελούσαν αυτόπτες και αυτήκοοι μάρτυρες ιστορικών γεγονότων κι έτσι θα διαφώτιζαν την ιστορική έρευνα.Δυστυχώς,δεν υπάρχει ακόμα τέτοια απόδειξη.Ίσως στο μέλλον.


ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:

Πρακτικά θα μπορούσε η ανθρωπότητα να λύσει όλα τα προβλήματά της ,αν στην παιδεία κάθε κοινωνίας υπήρχε ενσωματωμένη η διδασκαλία της αγάπης και φυσικά και βεβαίως ,βεβαίως ,ως το βασικότερο όλων των μαθημάτων .

[/color][/i]


Θα πρέπει,όμως,εκτός από τη διδασκαλία και οι κοινωνικοί θεσμοί να έχουν ως στόχο τον άνθρωπο κι όχι το κέρδος.Γιατί τι να το κάνω,να ξέρω απ' έξω την Αντιγόνη του Σοφοκλή ή τα ρητά του Λάο Τσε και να είμαι αναγκασμένος για να επιβιώσω να πατάω επί πτωμάτων ή να είμαι ο ίδιος ένας σκλάβος και τίποτ' άλλο;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2019 11:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:


Δέχεσαι την ψυχή ως θνητή .
Δέχομαι ότι είναι αθάνατη .


Υπέθεσα ότι η ψυχή είναι αθάνατη για τις ανάγκες της συζήτησης.Επίσης,δέχτηκα αυτό που είπες ότι η λογική αποτελεί εμπόδιο για τη μεταφυσική.Συμπέρανα,λοιπόν,ότι η ψυχή όταν θα βρίσκεται στον μεταφυσικό χώρο δεν μπορεί να είναι και λογική ταυτόχρονα.Μέχρι εδώ κάνω κάποιο λάθος;


Εξαρτάται από την λογική του ατόμου αν γίνει εμπόδιο ,η εποικοδομητικό στοιχείο για την μεταφυσική.
Π.χ Γράφεις η ατέλεια σώματος και ψυχής δεν ικανοποιούνται ποτέ .
Λέω ,τα της ψυχής ικανοποιούνται σταδιακά αν έχει θέσει ένα άτομο ως διαχρονικό σκοπό της ύπαρξής του ,την πλήρη κατάκτηση της αγάπης ,δηλαδή την ενοποίηση του με την ανθρωπότητα και την φύση .
Φυσικά δεν μπορούνε να ισχύουν και οι δύο λογικές και κάποια από τις δύο εμποδίζει την πορεία, εξέλιξης της ψυχής .

Τι εννοώ :
Εγκαταλείπει ένα άτομο τον πλανήτη (έκλεισε, ολοκληρώθηκε ο βιολογικός του κύκλος ),το οποίο δεν δέχεται την μετά θάνατον εξέλιξη.
Αυτή η λογική αυτόματα γίνεται εμπόδιο για την ψυχή στο μεταφυσικό της στάδιο .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2019 11:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μα η ατέλεια είναι η ίδια η φύση της κίνησης...για να είναι κίνηση πάντα τείνει προς ένα "τέλος",ως ατελής.Αν ,όμως,αυτό το τέλος είναι οριστικό,τότε δεν θα είναι πια κίνηση.

Επομένως,το εμπόδιο για την αθανασία δεν είναι το ενδεχόμενο του οριστικού τέλους,ίσα ίσα αυτό είναι το πρωταρχικό στοιχείο για να έχει κανείς αθανασία.Αθανασία=ακινησία.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2019 11:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:

Πρακτικά θα μπορούσε η ανθρωπότητα να λύσει όλα τα προβλήματά της ,αν στην παιδεία κάθε κοινωνίας υπήρχε ενσωματωμένη η διδασκαλία της αγάπης και φυσικά και βεβαίως ,βεβαίως ,ως το βασικότερο όλων των μαθημάτων .

Θα πρέπει,όμως,εκτός από τη διδασκαλία και οι κοινωνικοί θεσμοί να έχουν ως στόχο τον άνθρωπο κι όχι το κέρδος.Γιατί τι να το κάνω,να ξέρω απ' έξω την Αντιγόνη του Σοφοκλή ή τα ρητά του Λάο Τσε και να είμαι αναγκασμένος για να επιβιώσω να πατάω επί πτωμάτων ή να είμαι ο ίδιος ένας σκλάβος και τίποτ' άλλο;


Επομένως τους κοινωνικούς θεσμούς οι άνθρωποι τους έχουν θεμελιώσει κατά τρόπο, ο οποίος να προωθεί σχεδόν αποκλειστικά το ατομικό συμφέρον σωστά ?
Για να βγει ένα άτομο από αυτόν τον φαύλο κύκλο, θα πρέπει να αποδράσει από την εγκεφαλική πλύση ,περί σωστής αγωγής του ατομικού συμφέροντος και να αφοσιωθεί στο κεφάλαιο ,περί αγωγής του ομαδικού συμφέροντος ,σωστά ?
Ήδη είπαμε ότι το δαιμόνιο της φιλοσοφίας είναι το εργαλείο ,που πρέπει να χρησιμοποιεί τακτικά ,ώσπου να το κατορθώσει .
Διανοήσου τώρα ,ήδη οι κοινωνίες να είχανε φροντίσει ,στην αγωγή πολίτη ,μέσω της παιδείας να μεταδίδουν αυτό το δαιμόνιο μεθοδικά στους παίδες και να το είχανε κατορθώσει .

Ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα για την ανθρωπότητα ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 05, 2019 11:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Μα η ατέλεια είναι η ίδια η φύση της κίνησης...για να είναι κίνηση πάντα τείνει προς ένα "τέλος",ως ατελής.Αν ,όμως,αυτό το τέλος είναι οριστικό,τότε δεν θα είναι πια κίνηση.

Επομένως,το εμπόδιο για την αθανασία δεν είναι το ενδεχόμενο του οριστικού τέλους,ίσα ίσα αυτό είναι το πρωταρχικό στοιχείο για να έχει κανείς αθανασία.Αθανασία=ακινησία.


Δηλαδή εσύ δέχεσαι ως λογικό ,ότι ο άνθρωπος στην απόλυτη ακινησία ,είναι αθάνατος ?
Έτσι δεν θα υπάρχει ανάγκη προς κίνηση ,η εξέλιξη προς κάτι πιο ολοκληρωμένο ,η πλήρες .
Δεν ξέρω αν σε αντιλήφθηκα σωστά …,,,
Τα λέμε αύριο ,καλό μας βράδυ .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 06, 2019 12:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Αν κάτι είναι ατελές,μπορεί να κινείται προς έναν σκοπό.Αλλιώς γιατί να κινείται;

Άρα ,αν η ψυχή εξελίσσεται ,θα είναι ατελής.Αν πάψει να εξελίσσεται,δεν θα είναι πια ακίνητη;Αυτό δεν θα είναι το οριστικό της τέλος;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 06, 2019 7:47 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλή μας μέρα.
Θα έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος εκπαίδευσης, της ψυχής προς την συνολική επίγνωση για τον κόσμο, που διαμόρφωσε η προσωπικότητά, ενός ατόμου.
Αυτή η ψυχή μπορει να καθοδηγήσει μετέπειτα άλλες προσωπικότητες,ετσι δεν μένει ποτέ ακίνητη.
Όμως...,,
Να δούμε το εξής :
Η ανθρωπότητα είναι πνιγμενη στην ατέλεια και θεωρητικά κινείται προς τα κάπου, διαιωνειζωντας την ατέλεια της επ άπειρον, η προς την τελειώση της.
Η έτσι δίχως κάποιο σκοπό υπάρχει, για να υπάρχει.
Ο κόσμος και όλα τα στοιχεία του, εκτός μονάχα από την ανθρωπότητα είναι ατελής η τελειοποιημενος ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 06, 2019 7:57 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλημέρα!

Αν μας καθοδηγεί η προηγούμενη ψυχή μας,τότε όλοι οι σημερινοί άνθρωποι θα έπρεπε να είχαμε φτάσει λίγο πριν απ' την τελείωση μετά από τόσες χιλιάδες χρόνια που η ψυχή μας εξελίχτηκε.Δεν βλέπουμε κάτι τέτοιο,το μόνο που βλέπουμε είναι ότι η κληρονομικότητά μας και η αγωγή μας μπορούν να δημιουργήσουν "τέρατα" ή "αγγέλους",όπως ακριβώς συνέβαινε πάντα.

Άρα η εξέλιξη της ψυχής μετά θάνατον είναι προβληματική,χωρίς ν' αναφέρω και την έλλειψη αποδείξεων για την ιστορική της μνήμη.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΑΥΘΟΡΜΗΤΟΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 15 Φεβ 2010
Δημοσιεύσεις: 798

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 06, 2019 10:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για να απαντηθούν τα ερώτημα σου λογικά και αυτή η λογική, να μας εκφράζει και τους δύο, είναι απαραίτητο να δούμε, όπως τόνισα στο προηγούμενο μήνυμα, τον ρόλο της ανθρωπότητας στον κόσμο.
Αν δεν την συσχετισουμε με την υπαρξη και λειτουργεια των υπολοίπων κοσμικών στοιχείων, θα παραμείνει, ένα άλυτο μυστήριο στις διάνοιες μας.
Ποιος ο ρόλος της ύπαρξης της ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάρ 06, 2019 4:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Για ν' απαντήσουμε σε αυτό ,θα πρέπει να δεχτούμε ότι το σύμπαν έχει διάνοια ώστε να θέτει ρόλους σε κάθε πλάσμα που δημιουργεί.Εσύ πιστεύεις ότι έχει;Οι κοσμογονικές εξαφανίσεις όχι μόνο ειδών αλλά και ολόκληρων γαλαξιών δεν συνάδουν με μια τέτοια συνειδητή σκοποθεσία.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
Σελίδα 3 από 10

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center