Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Μακεδονία

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
eleonora
Πρύτανης

Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 18, 2018 10:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Μακεδονία Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz

Οι ιστορικές ευθύνες για την δυσμενή για την Ελλάδα κατάληξη του θέματος "Μακεδονία", υπάρχουν και θα αποδοθούν' μέσα από την αναγκαία σύγκρουση των ειδημόνων, ανάλογα με την προέλευση, τις επιθυμίες και την εντιμότητά τους.
Οι πολιτικές όμως ευθύνες ανήκουν - κακά τα ψέμματα - αποκλειστικά στα συγκεκριμένα άτομα που με την θετική ή ουδέτερη στάση τους επέτρεψαν να υπάρξει μια διεθνής συμφωνία που παράγει νομικό προηγούμενο.

Καμιά προγενέστερη πράξη δεν παραχωρούσε την γλώσσα και την εθνότητα της Μακεδονίας σε κάποια άλλη πλην της Ελληνικής φυλή ή κρατική οντότητα.
Αυτό, έγινε μόνο τώρα' και κάθε αναφορά σε προηγούμενες παραχωρήσεις, φανταστικές ή πραγματικές, είναι μόνο προφάσεις εν αμαρτίαις. Μια μόνο - λογική υποθέτω - παρατήρηση: Αν κάποια προηγούμενη δήλωση προθέσεων για συζήτηση ή μια τεχνική παραδοχή στην οποία ΔΕΝ μπορούσε να προβληθεί ένσταση δημιουργούσε δεσμευτική υπόσταση - που ΔΕΝ το έκανε - τι δημιουργεί η υπογραφή του Υπουργού Εξωτερικών και η πανηγυρική παρουσία του Πρωθυπουργού κατά την τοποθέτησή της?
Πιο μέτρο σύγκρισης υπάρχει ανάμεσα σε αυτές τις ποιότητες και τις ποσότητες?

Δεσμεύομαι από κανόνες που μου απαγορεύουν πολιτικές τοποθετήσεις και επομένως δεν μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα, με την ένταση και το πάθος που μου υπαγορεύει κάθε κύτταρο του σώματός μου' κάθε εγκεφαλική μου σύναψη.
Ωστόσο, αν και οι πολύ μακρινοί πρόγονοί μου προέρχονταν από την χαμένη στα βάθη της Μεσαιωνικής ιστορίας Ακουιτανία, αισθάνομαι και ΕΙΜΑΙ Ελληνίδα' από εντοπιότητα γέννησης, οικογενειακή παράδοση, παιδεία και επιλογή.
Και την προσβολή την αισθάνομαι επίσης σωματικά όσο και συναισθηματικά . Όχι όπως ο φαιδρός Zouraris σαν τάση για εμετό - που δεν τον εμπόδισε ωστόσο να επικυρώσει την επίσημη παράδοση ονόματος, εθνότητας και γλώσσας έναντι της συνέχισης είσπραξης της βουλευτικής αντιμισθίας - αλλά σαν κλάμα που βγαίνει μέσα από την ψυχή μου.

Η αθλιότητα καθίσταται τελικά άθλημα, με άτομα που διεκδικούν πρωταθλητισμό σε επιδόσεις σε αυτήν?
Αν ναι, ας χαίρονται τις επιβραβεύσεις και τα τρόπαια που κατακτούν!

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
troian
Πρύτανης

Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2018 4:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

έχω απαντήσει στο σχετικό νήμα που συζητάμε το ζήτημα

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=197697#197697
mars
Πρύτανης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 19, 2018 10:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:
Βάζω την απάντηση στην ελεονώρα εδώ
Η μακεδονική γλώσσα και εθνότητα είναι αναγνωρισμένες διεθνώς από την ουνέσκο. Έχω την εντύπωση πως ξέρεις και θες να αποφύγεις την ουσία. Η ελλάδα δεν έχει κανένα δικαίωμα να συζητά αυτά τα θέματα. Ξέρω πως θέλετε να νιώθετε περήφανοι για ένα αρχαίο μεγαλείο και να φουσκώνετε σαν τα κοκόρια για το παρελθόν αλλά πρέπει να ξυπνήσετε και να δείτε το σήμερα. Το λες και μόνη σου κιόλας «σωματικά όσο και συναισθηματικά».

Αυτήν την ρημάδα την λογική θα τη βάλετε ποτέ να δουλέψει; Θυμικό στο τετράγωνο και πάλι θυμικό. Ύπάρχουν και πιο πρόσφατες εθνογεννέσεις από το μακεδονικό έθνος, π.χ. το παλαιστινιακό κιας έχει τα μισά του χρόνια. Μόνο κάτι φαντατικοί ισραηλινοί τους λένε ιορδανούς.

Μιλάς για αθλιότητα, είναι αλήθεια λιγότερο άθλιο το να θες να καταργήσεις την αρχη της αυτοδιάθεσης των λαών; Είναι λιγότερο άθλιο να εφαρμόζεις εμπάργκο σε ένα μικρό κρατίδιο γιατί θέλει να λέγεται με το όνομα που το ίδιο διάλεξε;

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν διαμαρτυρήθηκε κανα κύτταρο, καμιά σύναψη εγκεφάλου; Εκεί γουστάρατε να βιάζετε έναν μικρό λαό, γουστάρατε να κάνετε μπουλιν στον αδύναμο; Γουστάρατε να θέτετε βέτο για να του αλλάξετε το είναι του;

Χρυσή μου ελεονώρα, όλα αυτά τα χρόνια η ελλάδα δεν είχε δίκηο και έφανε στο σημείο να αυτογελοιοποιείται.

Μπράβο σου λεβέντη μου.
Αφού έβγαλες το αντριλίκι σου σε μια γυναίκα που υπερασπίζεται
την ιστορία της και τους νεκρούς της που βεβηλώνονται..
και αφού μας απέδειξες με ακλόνητα ιστορικά στοιχεία πως είσαι
¨Μακεδόνας¨.. να σε ρωτήσω;
Αν είσαι ¨Μακεδόνας¨και απόγονος του Δευκαλίωνα...
γιατί τον βεβηλώνεις και τον ονομάζεις στρουμφάκι;

http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?t=5338&postdays=0&postorder=asc&start=120

Αυτός ο νεκρός που δεν έχει την δυνατότητα να απολογηθεί..
είναι συνδεδεμένος με την μεγαλύτερη φυσική καταστροφή του πλανήτη.
Δεν είναι κρίμα να βεβηλώνεται από πολιτισμένους;
Αν πάλι είσαι απόγονος των Ηρακλειδών.. να σε κάνουμε βασιλέα
για να σώσεις τον πλανήτη.
Οπότε να δικαιολογήσουμε και την αρπαγή του συμβόλου
του βασιλικού οίκου της Μακεδονίας.
Αλλά πολύ περίεργο.
Δεν υπάρχει ιστορική καταγραφή ή νομίσματα και αρχαία αντικείμενα
στα Σλάβικα.
Γιατί όμως δεν επιλέξατε το Βαρντάρσκα ή το Παιονία, αφού αυτή
είναι η αρχαία ονομασία της περιοχής;
Ποιος σας το αρνήθηκε;
Γιατί θέλετε σώνει και καλά να λέγεστε Μακεδόνες, αφού ξέρετε πολύ
καλά πως δε έχετε καμία σχέση;
Το δήλωναν οι πρωθυπουργοί σας και σημαντικοί πολιτικοί παράγοντες
της πατρίδας σας.
Τι έγινε και αλλάξατε;
Μήπως κατάλαβαν πως είσαστε πολιτισμένοι και μπορούν
να σας υποκινήσουν εναντίον της Ελλάδας;
Αν αύριο αποφασίσετε πως θέλετε για λόγους αυτοδιάθεσης να λέγεστε
Ηπειρώτες, Θεσσαλοί ή Κρητικοί.. εμείς πρέπει να το αποδεχτούμε;
Πολύ φοβάμαι πως έχετε άγρια μεσάνυχτα για τα γεωπολιτικά παιχνίδια
που παίζονται εδώ στα Βαλκάνια.
Κάτι είπες για Παλαιστίνιους.
Μην το ξεχάσεις.

Θα ήθελα όμως να μας ξεδιπλώσεις τις γνώσεις και να μας εξηγήσεις
και κάτι άλλο.
Αυτό ως ¨Μακεδόνας¨ και ως¨έλληνας¨, οφείλεις να το γνωρίζεις.
Εκεί στα Σκόπια σχεδιάσατε μία σημαία που ούτε λίγο ούτε πολύ..
αντιγράφει την τετρακτύ του Πυθαγόρα και το Δελφικό Έψιλον.
Με την διαφορά πως προσθέσατε έναν μικρό κύκλο στο κέντρο.
Μπορείς να μας τα ερμηνεύσεις;
Όχι τίποτε άλλο.. αλλά για να μας γελοιοποιήσεις για άλλη μια φορά.
Θα σου θέσω και άλλα ερωτήματα στην συνέχεια.
Μετά.. μπορείς με την άνεσή σου να μας μιλάς για θυμικά
και λογικές.
Να μας διδάξεις φυσική, βιολογία, φιλοσοφία και τις άλλες επιστήμες.
Κυρίως να μας διδάξεις την ανθρώπινη υπόσταση, μήπως
και καταφέρουμε να ξεφύγουμε από το ¨μπούλιν¨ και την βαρβαρότητα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center