Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

BURNING DOWN THE HOUSE
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 41, 42, 43
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 13, 2017 3:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
(η αναφορά στην έξοδο)
ου ποιήσεις σεαυτω είδωλον, ουδέ παντός ομοίωμα, όσα εν τω ουρανω άνω και όσα εν τη γη κάτω και όσα εν τοις ύδασιν υποκάτω της γης. ου προσκυνήσεις αυτοίς, ουδέ μη λατρεύσεις αυτοίς· εγώ γαρ ειμι Κύριος ο Θεός σου, Θεός ζηλωτής, αποδιδούς αμαρτίας πατέρων επί τέκνα, έως τρίτης και τετάρτης γενεάς τοις μισούσί με και ποιών έλεος εις χιλιάδας τοις αγαπώσί με και τοις φυλάσσουσι τα προστάγματά μου.

(η αναφορά στο λευιτικό)
ου ποιήσεις σεαυτω είδωλον ουδέ παντός ομοίωμα, όσα εν τω ουρανω άνω και όσα εν τη γη κάτω και όσα εν τοις ύδασιν υποκάτω της γης. ου προσκυνήσεις αυτοίς ουδέ μη λατρεύσης αυτοίς, ότι εγώ ειμι Κύριος ο Θεός σου, Θεός ζηλωτής, αποδιδούς αμαρτίας πατέρων επί τέκνα επί τρίτην και τετάρτην γενεάν τοις μισούσί με. και ποιών έλεος εις χιλιάδας τοις αγαπώσί με και τοις φυλάσσουσι τα προστάγματά μου

Και που ειναι το παραξενο ;

Που αναφερεται ακριβως οτι : ο θεος μισει τον ανθρωπο ο οποίος μισει τον θεο : οπως λες ;


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 14, 2017 12:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
(η αναφορά στην έξοδο)
ου ποιήσεις σεαυτω είδωλον, ουδέ παντός ομοίωμα, όσα εν τω ουρανω άνω και όσα εν τη γη κάτω και όσα εν τοις ύδασιν υποκάτω της γης. ου προσκυνήσεις αυτοίς, ουδέ μη λατρεύσεις αυτοίς· εγώ γαρ ειμι Κύριος ο Θεός σου, Θεός ζηλωτής, αποδιδούς αμαρτίας πατέρων επί τέκνα, έως τρίτης και τετάρτης γενεάς τοις μισούσί με και ποιών έλεος εις χιλιάδας τοις αγαπώσί με και τοις φυλάσσουσι τα προστάγματά μου.

(η αναφορά στο λευιτικό)
ου ποιήσεις σεαυτω είδωλον ουδέ παντός ομοίωμα, όσα εν τω ουρανω άνω και όσα εν τη γη κάτω και όσα εν τοις ύδασιν υποκάτω της γης. ου προσκυνήσεις αυτοίς ουδέ μη λατρεύσης αυτοίς, ότι εγώ ειμι Κύριος ο Θεός σου, Θεός ζηλωτής, αποδιδούς αμαρτίας πατέρων επί τέκνα επί τρίτην και τετάρτην γενεάν τοις μισούσί με. και ποιών έλεος εις χιλιάδας τοις αγαπώσί με και τοις φυλάσσουσι τα προστάγματά μου

Και που ειναι το παραξενο ;

Που αναφερεται ακριβως οτι : ο θεος μισει τον ανθρωπο ο οποίος μισει τον θεο : οπως λες ;


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση


Ποιο το ... παράξενο?
Παράξενα να λες .

Πρώτο “παράξενο”
Εσύ ο παμπόνηρος υποκριτής .
Υποκρίνεσαι τον χαζό (χωρίς μεγάλη δυσκολία θα έλεγα) .
Υποκρίνεσαι – ουέ υμίν νεοφαρισαίε – πως τάχα δεν γνωρίζεις το πλήρες “νομοθέτιμα” του Γιαχβέ.
Ψάχνεις και βρίσκεις αυτό που σε βολεύει απαταιωνάκο .

Δεύτερο “παράξενο”
Ενώ υποτίθεσαι πως κόπτεσαι για την πλήρη εφαρμογή του ΛτΘ – όπως αρέσκεσαι να δηλώνεις ξανά και ξανά- εσύ ο παμπόνηρος λογοκρίνεις συνειδητά τον λόγο του θεού σου.
Μα σε ποιον θεό πιστεύεις , όταν ντρέπεσαι ακόμα και να επαναλάβεις τι ακριβώς σου ορίζει ο δικό σου Γιαχβέ?
Για εξήγησε αυτό το “παράξενο παράδοξο” .

Τρίτο “παράξενο”
Διαβάζεις τον δεύτερο νόμο που σου υπέδειξα , αυτόν ακριβώς που – κατά τας γραφάς- χάραξε , μεταξύ άλλων , αναλλοίωτα σε πέτρα ο Μωυσής , κατ υπαγόρευση του Γιαχβέ , και ενώ είναι απόλυτα σαφής τι αναφέρεται εκεί , εσύ κάνεις τον βλάκα , πως δεν καταλαβαίνεις.
Μα οι νόμοι αυτοί , ήταν γραμμένοι ακόμα και για τους βλάκες , τους γιδοβοσκούς εκείνης της εποχής.
Να υποθέσω πως είσαι ποιο βλάκας και από αυτούς , γιατί αυτό δηλώνεις όταν μου ζητάς να σου εξηγήσω που είναι το “παράξενο” σε ένα νόμο που είναι ο ορισμός της μισαλλοδοξίας.

Διάβασε ξανά προσεκτικά τι λέει εκεί ο Γιαχβέ , δεν μπορώ να δεχθώ πως είσαι τόσο βλάκας.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 14, 2017 5:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
(η αναφορά στην έξοδο)
ου ποιήσεις σεαυτω είδωλον, ουδέ παντός ομοίωμα, όσα εν τω ουρανω άνω και όσα εν τη γη κάτω και όσα εν τοις ύδασιν υποκάτω της γης. ου προσκυνήσεις αυτοίς, ουδέ μη λατρεύσεις αυτοίς· εγώ γαρ ειμι Κύριος ο Θεός σου, Θεός ζηλωτής, αποδιδούς αμαρτίας πατέρων επί τέκνα, έως τρίτης και τετάρτης γενεάς τοις μισούσί με και ποιών έλεος εις χιλιάδας τοις αγαπώσί με και τοις φυλάσσουσι τα προστάγματά μου.

(η αναφορά στο λευιτικό)
ου ποιήσεις σεαυτω είδωλον ουδέ παντός ομοίωμα, όσα εν τω ουρανω άνω και όσα εν τη γη κάτω και όσα εν τοις ύδασιν υποκάτω της γης. ου προσκυνήσεις αυτοίς ουδέ μη λατρεύσης αυτοίς, ότι εγώ ειμι Κύριος ο Θεός σου, Θεός ζηλωτής, αποδιδούς αμαρτίας πατέρων επί τέκνα επί τρίτην και τετάρτην γενεάν τοις μισούσί με. και ποιών έλεος εις χιλιάδας τοις αγαπώσί με και τοις φυλάσσουσι τα προστάγματά μου

Και που ειναι το παραξενο ;

Που αναφερεται ακριβως οτι : ο θεος μισει τον ανθρωπο ο οποίος μισει τον θεο : οπως λες ;


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

Ποιο το ... παράξενο?
Παράξενα να λες .

Πρώτο “παράξενο”
Εσύ ο παμπόνηρος υποκριτής .
Υποκρίνεσαι τον χαζό (χωρίς μεγάλη δυσκολία θα έλεγα) .
Υποκρίνεσαι – ουέ υμίν νεοφαρισαίε – πως τάχα δεν γνωρίζεις το πλήρες “νομοθέτιμα” του Γιαχβέ.
Ψάχνεις και βρίσκεις αυτό που σε βολεύει απαταιωνάκο .

Δεύτερο “παράξενο”
Ενώ υποτίθεσαι πως κόπτεσαι για την πλήρη εφαρμογή του ΛτΘ – όπως αρέσκεσαι να δηλώνεις ξανά και ξανά- εσύ ο παμπόνηρος λογοκρίνεις συνειδητά τον λόγο του θεού σου.
Μα σε ποιον θεό πιστεύεις , όταν ντρέπεσαι ακόμα και να επαναλάβεις τι ακριβώς σου ορίζει ο δικό σου Γιαχβέ?
Για εξήγησε αυτό το “παράξενο παράδοξο” .

Τρίτο “παράξενο”
Διαβάζεις τον δεύτερο νόμο που σου υπέδειξα , αυτόν ακριβώς που – κατά τας γραφάς- χάραξε , μεταξύ άλλων , αναλλοίωτα σε πέτρα ο Μωυσής , κατ υπαγόρευση του Γιαχβέ , και ενώ είναι απόλυτα σαφής τι αναφέρεται εκεί , εσύ κάνεις τον βλάκα , πως δεν καταλαβαίνεις.
Μα οι νόμοι αυτοί , ήταν γραμμένοι ακόμα και για τους βλάκες , τους γιδοβοσκούς εκείνης της εποχής.
Να υποθέσω πως είσαι ποιο βλάκας και από αυτούς , γιατί αυτό δηλώνεις όταν μου ζητάς να σου εξηγήσω που είναι το “παράξενο” σε ένα νόμο που είναι ο ορισμός της μισαλλοδοξίας.

Διάβασε ξανά προσεκτικά τι λέει εκεί ο Γιαχβέ , δεν μπορώ να δεχθώ πως είσαι τόσο βλάκας

Αυτο θα πει να κάνεις τον χαζο ...

Εκτος και εισαι χαζος ...

΄Η σου ειπαν να κάνεις τον χαζο ...


Σε ρωταω που ειναι το παραξενο στο ΛτΘ που παρουσιασες και παραθετω και συ λες πραγματα ασχετα με το ερωτημα περι του παραξενου στο ΛτΘ

Τωρα θα μου πεις : και τι θα μπορουσες να πεις αφου ο ΛτΘ που παραθετεις αυτουσιο και με την πληρη του διατυπωση, οπως ειπες, δεν σου αφηνει περιθωρια να επαναλαβεις τις αυθαιρεσιες σου περι δηθεν μισους του θεου προς τον ανθρωπο


Το μονο ( ισως ) που μπορεις να "προσαψεις" στον θεο σε αυτην την εντολη, ειναι το οτι κραταει τις συνεπειες των αμαρτιων καποιων ως χρεος απεναντι του των παιδιων τους και οχι μόνο ...

Αλλά και αυτο μπορεις να το κατανοησεις ευκολα, ως αθεος που λες οτι εισαι αν εισαι νοημων και ευφυης, γιατι οταν πιστευεις οτι ο ανθρωπος εξαφανιζεται με το θανατο, ε΄σε καποιον ο θεος θα φορτωσει τα κριματα σου αφου ειναι παρεκτροπες μονιμες μεσα στον κοσμο του και πρεπει να διορθωθουν


Τι σε διδασκει λοιπον ο θεος μεσα απο αυτη την συγκεκριμενη εντολη ;

Οτι οταν ζωντας μεσα στον κοσμο του, τον αγνοεις συστηματικα γιατι
ετσι θελεις ή
ετσι σε βολευει ή
ετσι σου ειπαν καποιοι επιτηδειοι ή
σε πληρωσαν αδρα ή
απλα μεχρι εκει φθανει το μυαλο σου,
και κάνεις του κεφαλιου "σου"
τοτε οι βλαβες οι γενικοτερες που προκαλεις στο συστημα του ( δηλαδη στον κοσμο ) επιφορτιζονται στα παιδια σου και στα εγγονια σου και στα δισεγγονα σου και στα τρισεγγονα σου για να τις διορθωσουν

Και συμφωνα με τη διαβεβαιωση του θεου σε αυτην την εντολη, μεχρι και την τεταρτη γενεα, οι βλαβες που εσυ θα εχεις προκαλεσει θα εχουν διορθωθει

Φαντασου λοιπον το βαρος που προσθετεις στους απογονους σου με καθε παραβαση που αποφασιζεις και πραγματοποιεις στον ΛτΘ μεσα στον κοσμο Του στον οποίο σε φιλοξενει, δινοντας σου ολα τα φυσικα εφοδια που σου ειναι αναγκαια για να επιβιωσεις ως συνετος φιλοξενουμενος


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Δεκ 14, 2017 8:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Επομένως δεν κάνεις τον βλάκα.

Αν είχες έστω μια ελάχιστη , μια στοιχειώδη νοημοσύνη , θα είχες καταλάβει τον λόγο που λογόκριναν οι πνευματικοί καθοδηγητές σου τα λόγια του Γιαχβέ , παραλλάσσοντας δραματικά το περιεχόμενο της εντολής του .

Μα να λογοκρίνουν τον λόγο του θεού σου, οι αθεόφοβοι?
Γιατί να το κάνουν?
Δεν σου πέρασε ποτέ από το μυαλό , το ενδεχόμενο πως το έκαναν συνειδητά και με πρόθεση να σου κρύψουν “κάτι”?

Γιατί λες να το έκαναν
Η απάντηση είναι απλή .
Γιατί σε θεωρούν βλάκα .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 15, 2017 10:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
Επομένως δεν κάνεις τον βλάκα.

Αν είχες έστω μια ελάχιστη , μια στοιχειώδη νοημοσύνη , θα είχες καταλάβει τον λόγο που λογόκριναν οι πνευματικοί καθοδηγητές σου τα λόγια του Γιαχβέ , παραλλάσσοντας δραματικά το περιεχόμενο της εντολής του .

Μα να λογοκρίνουν τον λόγο του θεού σου, οι αθεόφοβοι?
Γιατί να το κάνουν?
Δεν σου πέρασε ποτέ από το μυαλό , το ενδεχόμενο πως το έκαναν συνειδητά και με πρόθεση να σου κρύψουν “κάτι”?

Γιατί λες να το έκαναν
Η απάντηση είναι απλή .
Γιατί σε θεωρούν βλάκα

Τωρα γινεσαι αντιφατικος !!!

Απο την μια διαπιστωνεις οτι δεν ειμαι βλακας και απο την αλλη αμφιβαλλεις οτι εχω την στοιχειωδη νοημοσυνη ...

Μα εξ ορισμου, βλακας δεν ειναι όποιος εχει την στοιχειωδη νοημοσυνη ...

Καταλαβες τωρα γιατι εισαι αντιφατικος ;


Αυτο που λες ... για τους καθοδηγητες "μου" δεν απαιτει μονο νοημοσυνη αλλά και ευφυϊα
Γιατι με την νοημοσυνη αντιλαμβανεσαι ή μπορεις να αντιλαμβανεσαι ο,τι συμβαινει γυρω σου και να συνειδητοποιεις οτι το αντιλαμβανεσαι
Αλλά με την ευφυϊα αντιλαμβανεσαι τους σκοπους και τα κινητρα αυτων που ενεργουν συνειδητα γυρω σου

Τωρα αν αυτοι οι καθοδηγητες "μου" ή οι όποιοι αλλοι λογοκρινουν το ΛτΘ ειναι ενα θεμα

Αυτο ομως το θεμα δεν αφορα εμενα προσωπικα, αλλά τους ιδιους ...

Γιατι οι ιδιοι χρεωνονται με τις αλλαγες που επιφερουν συνειδητα στο ΛτΘ αποκρυπτοντας την αληθεια απο τους "μικρους" και ταπεινους που περιμενουν απο αυτους την ειλικρινη διαφωτιση και την συνετη καθοδηγηση για το πως πρεπει να χειριζονται και να διαχειριζονται ορθα το ΛτΘ

Προς το παρον, μου αρκει να συνειδητοποιω ακαριαια τις όποιες αλλαγες ή παρανοησεις γινονται απο τους ιθυνοντες στον ΛτΘ συνειδητα ή ασυνειδητα ( --> μιά και εχω διαπιστωσει οτι συμβαινει και το δευτερο Cool ) και ... να "λογοκρινω" αυτες τις αποψεις τους που παρεκλινουν απο τον ΛτΘ επισημαινοντας στους ιδιους όποτε μου ειναι δυνατον αυτες τις παρεκλισεις

Αυτα, για τους καθοδηγητες "μου"


Τωρα για οσους λενε οτι ειναι αθεοι ( καλη ωρα οπως εσυ ) και ασχολουνται με οποιοδηποτε τροπο με το ΛτΘ, αυτοι ο,τι και να πουν σχετικα ( με το ΛτΘ παντοτε Smile ) εχουν μονιμως Λαθος

Οχι, γιατι δεν μπορουν οι ανθρωποι να κατανοησουν γενικως τον λογο, αλλά διοτι η βασικη τους προδιαθεση απεναντι στον ΛτΘ ειναι εσφαλμενη

Και επομενως ο,τι και να πουν για τον ΛτΘ το "βλεπουν" απο λαθος πλευρα

Ειναι σαν να αναγκαζεις ενα πρωταθλητη αγωνων ποδηλατου να κανει αναρριχηση σε βραχο με αρνητικη κλιση ... αυτος ειναι απο χερι πεθαμενος


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Δεκ 15, 2017 8:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Τωρα γινεσαι αντιφατικος !!!

Απο την μια διαπιστωνεις οτι δεν ειμαι βλακας και απο την αλλη αμφιβαλλεις οτι εχω την στοιχειωδη νοημοσυνη ...

Μα εξ ορισμου, βλακας δεν ειναι όποιος εχει την στοιχειωδη νοημοσυνη ...

Καταλαβες τωρα γιατι εισαι αντιφατικος ;


Μα τι βλακείες λες ?
Διάβασε ξανά τον συλλογισμό μου.

Διαπιστώνω πως “δεν κάνεις τον βλάκα” , γιατί αν έκανες τον βλάκα , ενώ είσαι νοήμων , θα είχες καταλάβει τον λόγο που οι πνευματικοί καθοδηγητές σου , λογοκρίνουν τον λόγο του θεού σου.
Εσύ δεν διέκρινες τίποτε “παράξενο” σε ότι σου σερβίρουν οι τσοπαναραίοι σου .

Άρα τι είσαι?
Για πες?
Ο ..... αμνός του θεού , ή ο ....χαζός του χωριού?
Παράθεση:
Προς το παρον, μου αρκει να συνειδητοποιω ακαριαια τις όποιες αλλαγες ή παρανοησεις γινονται απο τους ιθυνοντες στον ΛτΘ συνειδητα ή ασυνειδητα ( --> μιά και εχω διαπιστωσει οτι συμβαινει και το δευτερο ) και ... να "λογοκρινω" αυτες τις αποψεις τους που παρεκλινουν απο τον ΛτΘ επισημαινοντας στους ιδιους όποτε μου ειναι δυνατον αυτες τις παρεκλισεις

Αυτα, για τους καθοδηγητες "μου"

Πολύ γουστάρω το .....“ακαριαία” .
Σου πήρε 70 χρόνια να συνειδητοποιήσεις την λογοκρισία του λόγου του θεού σου , αυτή που σου υπέδειξα .
Θα μου πεις !!
Και τι είναι 70 χρόνια , μπρός στην αιωνιότητα?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Δεκ 16, 2017 2:19 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις....Exclamation
Ο κοσμος ειναι το οντως επιταχυνομενο οχημα της ΖΩΗΣ . 0.2.2.β.β.β.β.β. Ο χρονος ειναι το αποτελεσμα της αδρανειας των ΟΝΤΩΝ

gianiss έγραψε:
Διάβασε ξανά τον συλλογισμό μου.

Διαπιστώνω πως “δεν κάνεις τον βλάκα” , γιατί αν έκανες τον βλάκα , ενώ είσαι νοήμων , θα είχες καταλάβει τον λόγο που οι πνευματικοί καθοδηγητές σου , λογοκρίνουν τον λόγο του θεού σου.
Εσύ δεν διέκρινες τίποτε “παράξενο” σε ότι σου σερβίρουν οι τσοπαναραίοι σου

Υποθετω οτι εσυ, ως νοημων και ευφυης, εχεις καταλαβει το λογο της λογοκρισιας του ΛτΘ απο τους ιθυνοντες της Εκκλησιας

Καθε άλλος εκτος Εκκλησιας που μπορει να το "παιζει" ιθυνων στο ΛτΘ ειναι μακρια νυχτωμενος

Για πες λοιπον για ποιο λογο ( κατα τη γνωμη σου ) οι ιθυνοντες της Εκκλησιας λογοκρινουν το ΛτΘ ;

Τι εχουν να κερδισουν ;


Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Mr. Green Σε ποιο υπαρκτο επιστημονικο ερωτημα απανταει ο Αϊνσταϊν με την ειδικη σχετικοτητα ; ;
Η υποθεση γινεται πίστη οταν της αφιερωνεις ενεργεια Twisted Evil Σκεψου τι πιστευεις Exclamation Η διαφορά μεταξυ του ειναι και του γιγνεσθαι ειναι η συνειδηση

_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 05, 2018 5:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Για πες λοιπον για ποιο λογο ( κατα τη γνωμη σου ) οι ιθυνοντες της Εκκλησιας λογοκρινουν το ΛτΘ ;

Τι εχουν να κερδισουν ;


Άρα δεν κάνεις τον βλάκα .

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 41, 42, 43
Σελίδα 43 από 43

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center