Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΥΦΛΗ ΠΙΣΤΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 48, 49, 50  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 25, 2017 11:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
το ερωτημα σου ...

Ειναι δυνατον το φωτονιο να εχει μαζα ηρεμιας οταν εξ ορισμου η μαζα εχει νοημα μονο σε κινουμενα και δει σε επιταχυνομενα σωματα ;



Δηλαδή στη νευτώνεια φυσική η μάζα εξαρτάται από την επιτάχυνση ; Δεν είναι σταθερή ; (!!!!!!!!!!)

Βρε,Σκαπανέα,εδώ δεν ξέρεις τι είπε ο Νεύτων, είναι δυνατόν να εκφράζεις άποψη και για τη Σχετικότητα;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 25, 2017 7:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
τοτε εχεις υποχρεωση διπλη να απαριθμησεις αυτα τα ... "δεδομενα" που γραφω εγω ...

Διαφορετικα εσυ εισαι αυτος που γραφει ( "συγγραφικα" εννοω ) την κωμωδια με τις ποικιλες ανουσιες επι του θεματος δημοσιευσεις σου


Τα δεδομένα ρε έξυπνε είναι αυτά που δεν βλέπεις. Μόνο σου αναφέρθηκες στον νόμο της παγκόσμιας έλξης, πάνω στον οποίο στηρίχθηκε αλλά και βελτίωσε ο Αινστάιν. Στα έγραψα όλα αυτά, αλλά μάταια. 'οπως επίσης και η timestotimes σου έγραψε και για τους υπόλοιπους, ιδιαίτερα τους μετασχηματισμούς Λόρενζ, που παίξανε καθοριστικό ρόλο στην διατύπωση της σχετικότητας. Όλα αυτά γράφτηκαν τζάμπα βέβαια, όσον αφορά εσένα τουλάχιστον.
Διάβασε εδώ μπας και καταλάβεις τίποτα

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CE%BE%CE%BF_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%9C%CF%80%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%B5%CF%8A

Παράθεση:
Δηλαδή στη νευτώνεια φυσική η μάζα εξαρτάται από την επιτάχυνση ; Δεν είναι σταθερή ; (!!!!!!!!!!)

Βρε,Σκαπανέα,εδώ δεν ξέρεις τι είπε ο Νεύτων, είναι δυνατόν να εκφράζεις άποψη και για τη Σχετικότητα;


Τι να καταλάβει ρε Ιωάννη; Είναι προφανές πως μπερδεύει τον Νεύτωνα με την σχετικότητα!!!!! Στην σχετικότητα είναι που η μάζα εξαρτάται από την επιτάχυνση, όχι στον Νεύτωνα. Στον Νεύτωνα η επιτάχυνση έχει να κάνει με την δύναμη έλξης και των δύο σωμάτων που εμπλέκονται, και δεν επιφέρει καμία αλλαγή στην μάζα. Τον Νεύτωνα υποστηρίζει αλλά τον Αινστάιν δικαιολογεί, και ένας Δίας ξέρει τι άλλο θα ακούσουμε. Προσωπικώς δηλώνω ολοκληρωτική αδυναμία να προβλέψω τι θα βρει να πει τώρα, γιατί κάτι θα βρει όσο κωμικό κι αν είναι, να είσαι σίγουρος.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 25, 2017 7:27 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Βασει του δογματος της πιστης μου, δεν μπορω να σου απαντησω σε ο,τι ρωτας γιατι δεν ειμαι ειδικος
Καλυτερα να αποτανθεις στον παπά της ενοριας σου που ειναι εντεταλμενος για ζητηματα κατηχησης
Άρα δεν ξέρεις τι σου γίνεται φίλε , και μασάς ότι σανό σου πλασάρουν οι ... “πνευματικοί” καθοδηγητές σου.

Αυτό δεν θα ήταν και τόσο τρομερό, αν δεν είχες το θράσος να χλευάζεις τις επιστήμες , τόσες και τόσες εφαρμογές τους χρησιμοποιείς στην καθημερινότητά σου
Παράθεση:
Βασει της προσεγγισης μου κατανοητικα στα ζητηματα της πιστης μου και οχι της τυφλης αποδοχης τους, μπορω να παρω θεση σε ο,τι ρωτας με τη διευκρινηση οτι ο,τι λεω αφορα εμενα προσωπικα και δεν εχει να κανει με το δογμα της πιστης μου και δεν ειναι δεσμευτικο ( ο,τι λεω ) για κανενα αλλο πιστο στο θεο χριστιανο
Να γιατί σου έλεγα , πως ο δικός σου ο θεός ,είναι αποκλειστικά δικός , είναι μοναδικός , όπως και ο κάθε άλλος θεός που κάποιος άλλος όμοιος σου πιστεύει.
Παράθεση:

Μετα απο αυτα ξαναδιατυπωσε το ερωτημα σου καθαρα
( και ενα καθε φορα για να μη δινεις την εντυπωση οτι θελεις να θολωνεις τα νερα και για να ειναι δυνατο σε μενα να δινω μια απαντηση σαφη ... κι αυτο το λεω στο φιλο μου που λες πως εισαι )

Το ερώτημά μου είναι σαφές και ξεκάθαρο.
Σε ρωτώ ξανά , πως εξηγείς την αιώνια ύπαρξη του υιού (Ιησούς) , που υποτίθεται θα ερχόταν ο να σώσει δια της “θυσίας” τον άνθρωπο από το προπατορικό αμάρτημα , πριν ο ίδιος (ο υιός)- ως αγία τριάς -, δημιουργήσει τον άνθρωπο?
Θα μου πεις πως ο Γιαχβέ σαν παντοδύναμος και κυρίως σαν σοφός παντογνώστης , γνώριζε αιώνια πως το δημιούργημά του θα είχε ακριβώς την εξέλιξη που του επιφύλαξε σαν δημιουργός πάνσοφος παντοδύναμος και παντογνώστης , έτσι ο “μεσσίας” , ήταν αναγκαίο κακό, για τον άνθρωπο .

Δηλαδή το “σενάριο ” ήταν αιώνια γνωστό και προμελετημένο, μέχρι την ελάχιστη λεπτομέρια του , και αυτή είναι όλη η σοφία του παντοδύναμου δημιουργού.

Διαφορετικά πως εξηγείς την ύπαρξη του μεσσία ,αιώνια πριν την δημιουργία του ανθρώπου και το “αμάρτημα”

Ποιο απλά για να το καταλάβεις ακόμα και εσύ.

Αν τελικά ΔΕΝ υπήρχε αμάρτημα, η ανθρωπότης ολάκερη θα ζούσε αιώνια (σύμφωνα με τις γραφές που εσύ διαβάζεις)
Σωστά?

Άρα ο υιός , είναι περιττός , και γίνονται τα τρία (πρόσωπα της τριάδας) δύο, ή τι άλλο ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούλ 25, 2017 7:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneasΜα αυτο ακριβως ειναι εκ των πραγματων το προβλημα για σας, το γεγονος δηλαδη οτι καταλαβαινω

Και επειδη αντιλαμβανομαι τη σαθροτητα των βασικων θεσεων της θεωριας και την επισημαινω, αυτο ενοχλει



Τι καταλαβαίνεις βρε φίλε μου?
Είναι δυνατόν εσύ να έχεις καταλάβει τι ακριβώς λέει ΓΘΣ ?
Εδώ ούτε την πολύ ποιο απλή θεωρία του Νεύτωνα για την σχέση της δύναμης που πρέπει να εξασκήσουμε σε σώμα (m) μάζας (δηλαδή κάποιας ορισμένης μάζας και όχι μηδενικής) για να επιτύχει δεν μπορείς να καταλάβεις.

Πόσες φορές σου εξήγησα πως δεν νοείται σώμα υλικό με μηδενική μάζα.
Το φωτόνιο θεωρούμε να έχει μηδενική μάζα ηρεμίας (αν το βρεις σε ηρεμία .... πιάστο και ρίξε του ένα ....ξύρισμα )

Η μάζα σχετίζεται με την ποσότητα και την πυκνότητα της ύλης και όχι με την βαρύτητα .
Οι κοσμοναύτες στον διαστημικό σταθμό ,έχουν μάζα , αλλά μηδενική βαρύτητα.

Πόσες φορές να στο πω να το καταλάβεις?
Η ύπαρξη μάζας , καμπυλώνει τον χωροχρόνο , και αυτή η στρέβλωση , ωθεί με την σειρά της την μάζα σε κυκλική κίνηση (επιτάχυνση)
Αυτή είναι που δημιουργεί την αίσθηση της βαρύτητας και όχι η αμοιβαία έλξη .
Όσο ποιο μεγάλη η μάζα τόσο ποιο μεγάλη και η παραμόρφωση του χωροχρόνου .
Αυτό οδηγεί τις μάζες σε ένα “τρελό” , “περίπλοκα αρμονικό” χορό.

Αυτά τα στέφτηκε ο τεμπέλης , και έτσι αραχτός , τα έκανε θεωρία και τρέχουν χρόνια τώρα οι άλλοι , να εξακριβώσουν πειραματικά αν είχε δίκαιο .

Και μέχρι τώρα , τον επιβεβαιώνουν τα πειράματα

Τι άλλο να σου πω?
Και να σου εξηγήσω ποιο αναλυτικά την θεωρία του, μήπως μπορείς να την καταλάβεις?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 26, 2017 12:48 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις ... Exclamation
                                  0.2.2.2.β.β.β.β

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:
το ερωτημα σου ...

Ειναι δυνατον το φωτονιο να εχει μαζα ηρεμιας οταν εξ ορισμου η μαζα εχει νοημα μονο σε κινουμενα και δει σε επιταχυνομενα σωματα ;

Δηλαδή στη νευτώνεια φυσική η μάζα εξαρτάται από την επιτάχυνση ; Δεν είναι σταθερή ; (!!!!!!!!!!)

Βρε,Σκαπανέα,εδώ δεν ξέρεις τι είπε ο Νεύτων, είναι δυνατόν να εκφράζεις άποψη και για τη Σχετικότητα;

Στη Νευτωνεια Φυσικη, η μαζα θεωρειται σταθερη ...
Ειναι ομως σταθερη ;
Υπαρχουν νευτωνειες αποδειξεις περι της σταθεροτητας της μαζας ;

Υποψη οτι, οπως εχω ξαναπει, άλλο μαζα και άλλο υλη
Υποψη ακομα οτι η μαζα ειναι ο συντελεστης αναλογιας που συνδεει τη δυναμη ( που ειναι φυσικο μεγεθος ) με την επιταχυνση ( που ειναι θεωρητικο μεγεθος ) καθ΄οσον ο χρονος δεν υφισταται αντικειμενικα
Αποδειξη του τελευταιου ισχυρισμου ειναι το γεγονος οτι ο χρονος δεν "αυξομειωνεται" ( με τη βουληση μας εννοειται ) με φυσικο τροπο


"Άμα καταλαβαίνεις έχει καλώς αλλιώς, άστο, δεν είναι δουλειά σου!" ( timestotimes )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 26, 2017 12:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις ... Exclamation
                                  0.0.2.2.β.β.β.β

Ouliathis έγραψε:
Μόνο σου αναφέρθηκες στον νόμο της παγκόσμιας έλξης, πάνω στον οποίο στηρίχθηκε αλλά και βελτίωσε ο Αινστάιν.

Δεν μπορεις να στηριζεσαι καπου και να βελτιωνεις ταυτοχρονα τη βαση που σε στηριζει
Η βελτιωση ενος πραγματος απαιτει απο σενα να πατας αλλου απο αυτο που βελτιωνεις

Που παταγε λοιπον ο Αϊνσταϊν για να βελτιωσει το Νευτωνα και σε ποιο σημειο ακριβως ο Νευτωνας υστερουσε ωστε να απαιτειται βελτιωση


"Άμα καταλαβαίνεις έχει καλώς αλλιώς, άστο, δεν είναι δουλειά σου!" ( timestotimes )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 26, 2017 9:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Στη Νευτωνεια Φυσικη, η μαζα θεωρειται σταθερη ...
Ειναι ομως σταθερη ;
Υπαρχουν νευτωνειες αποδειξεις περι της σταθεροτητας της μαζας ;



Πριν θεωρούσες τη νευτώνεια Φυσική ισχύουσα ,τώρα την αμφισβητείς κι αυτή; Αυτοαναιρείσαι!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 26, 2017 5:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Δεν μπορεις να στηριζεσαι καπου και να βελτιωνεις ταυτοχρονα τη βαση που σε στηριζει
Η βελτιωση ενος πραγματος απαιτει απο σενα να πατας αλλου απο αυτο που βελτιωνεις

Που παταγε λοιπον ο Αϊνσταϊν για να βελτιωσει το Νευτωνα και σε ποιο σημειο ακριβως ο Νευτωνας υστερουσε ωστε να απαιτειται βελτιωση


Θα γυρίσεις και την πραγματικότητα ανάποδα τώρα; Πως νομίζεις πως βγαίνουν οι επιστημονικές θεωρίες; Από το πουθενά; Πρόσεχε τι γράφεις για να έχει και κάποιο νόημα να σου απαντούμε.
Επίσης σταμάτα να μετατρέπεις τις απαντήσεις σε ερωτήσεις, λες και δεν σου δόθηκε καμία απάντηση. Τι προσπαθείς να αποδείξεις με αυτό; Ότι δεν είσαι ικανός να καταλάβεις τι διαβάζεις; Σου έβαλα ένα λινκ εξαιρετικά αναλυτικό, ώστε να καταλάβεις που υστερούσε ο νόμος της παγκόσμιας έλξης του Νεύτωνα, και τι βελτιώσεις επέφερε ο Αινστάιν. Το να παριστάνεις τον κινέζο, σαν να μην έβαλα ποτέ αυτήν την παραπομπή, που ακριβώς θεωρείς πως σε βοηθάει; Σου επαναλαμβάνω με απλά λόγια που μπορεί να τα καταλάβει και ένα παιδί. Το λάθος του Νεύτωνα είναι πως θεώρησε τον χώρο και τον χρόνο έτσι όπως τα αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μας. Δηλαδή έναν χώρο αμέτοχο στα συμβάντα, όπου απλά τα τελευταία συμβαίνουν εντός του. Τον δε χρόνο γραμμικό, από το παρελθόν στο μέλλον, αναλλοίωτο και χωρίς καμία άλλη συμμετοχή στα συμβάντα, όπως και ο χώρος. Ο Αινστάιν απέδειξε όμως πως η λεγόμενη ύλη, δηλαδή η ενεργειακή πυκνότητα, επιβάλλει στον χώρο πόσο θα καμπυλωσει, και αυτή η καμπυλότητα εν συνεχεία, επιβάλλει στην ενεργειακή πυκνότητα, πως θα κινηθεί. Αυτά είναι λόγια του Πολ γουίλερ, συνεργάτη του Αινστάιν και πατέρα της μαύρης τρύπας, όπως τον αποκαλούν οι φυσικοί ανά τον κόσμο. Μην κάνεις κανένα αστείο να ζητήσεις αποδείξεις γι αυτά τα τελευταία τώρα, διότι σου έχουν ήδη δοθεί, και μάλιστα με τέτοιον τρόπο που και ένα παιδί ακόμα μπορεί να τις κατανοήσει. Αν συνεχίσεις το ίδιο τροπάριο, το μόνο που θα αποδείξεις είναι πως έχεις σοβαρό πρόβλημα. Ξόδεψε τον χρόνο σου εδώ δημιουργικά λοιπόν, προωθόντας την συζήτηση, και όχι κάνοντας τα αδύνατα δυνατά να την πας πίσω. Δεν κερδίζεις τίποτα έτσι, πέραν του να απαξιώνεις μόνος σου τον εαυτό σου.
Αυτά τα γράφω για τελευταία φορά, δεν έχει νόημα να συνεχίσω αν εξακολουθήσεις αυτήν την ανούσια τακτική.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 26, 2017 6:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις ... Exclamation
                                  0.2.2.2.β.β.β.β

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Στη Νευτωνεια Φυσικη, η μαζα θεωρειται σταθερη ...
Ειναι ομως σταθερη ;
Υπαρχουν νευτωνειες αποδειξεις περι της σταθεροτητας της μαζας ;

Πριν θεωρούσες τη νευτώνεια Φυσική ισχύουσα ,τώρα την αμφισβητείς κι αυτή; Αυτοαναιρείσαι!

Δεν την αμφισβητω με το να θεσω ενα ερωτημα για μια παραμετρο θεμελιακη στην "υλη" της

Εαν και οταν την αμφισβητησω δεν θα εχεις καμια αμφιβολια οτι το πραττω αυτο ...
Οπως με το φιλο "σου" τον Αϊνσταϊν, τον οποίο και ευθεως αμφισβητω

Με το να μη γινεται καμια αναφορα στη νευτωνεια φυσικη περι της σταθεροτητος ή μη της μαζας, δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να αναρωτηθει κανείς για το αν ειναι σταθερη ή οχι

Πολυ δε περισσοτερο αν καποιος εχει σαφεις ενδειξεις οτι η μαζα στη νευτωνεια φυσικη δεν ειναι σταθερο "μεγεθος" αλλά ενας συντελεστης αναλογιας που αναλογα με τις συνθηκες εχει διαφορετικη τιμη
Αλλά δεν θελω να αναφερθω τωρα σε αυτο

Το ερωτημα μου εδω ειναι απλο ...

Εινει τελικα η νευτωνεια μαζα σταθερη στη νευτωνεια αποκλειστικσ θεωρια ή οχι ;

Υπαρχουν σχετικες αποδειξεις νευτωνειες ή πειραματικες για τη θεωρουμενη σταθεροτητα της ;


"Άμα καταλαβαίνεις έχει καλώς αλλιώς, άστο, δεν είναι δουλειά σου!" ( timestotimes )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 26, 2017 6:49 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις ... Exclamation
                                  0.0.2.2.β.β.β.β

Ouliathis έγραψε:
Παράθεση:
Δεν μπορεις να στηριζεσαι καπου και να βελτιωνεις ταυτοχρονα τη βαση που σε στηριζει
Η βελτιωση ενος πραγματος απαιτει απο σενα να πατας αλλου απο αυτο που βελτιωνεις

Που παταγε λοιπον ο Αϊνσταϊν για να βελτιωσει το Νευτωνα και σε ποιο σημειο ακριβως ο Νευτωνας υστερουσε ωστε να απαιτειται βελτιωση

Θα γυρίσεις και την πραγματικότητα ανάποδα τώρα; Πως νομίζεις πως βγαίνουν οι επιστημονικές θεωρίες; Από το πουθενά; Πρόσεχε τι γράφεις για να έχει και κάποιο νόημα να σου απαντούμε

Οι επιστημονικες θεωριες βγαινουν με δυο τροπους

1ο
Απο τη φαντασια μεσω της αμιγους φιλοσοφικης διαθεσης και πρακτικης ενος αναζητητη της αληθειας περι ολου αυτου που μας περιβαλλει

Οχι βεβαια οτι ο ιδιος ο φιλοσοφος μετατρεπει αναγκαστικα τη φιλοσοφια του σε επιστημονικη θεωρια, αλλά αλλοι που εχουν αποριες επιστημονικες και αναζητουνε ιδεες, αγκιστρωνονται καποιες φορες πανω σε καποιες φιλοσοφικες ιδεες περι του κοσμου ( γιατι η φιλοσοφια αναφερεται παντα στον κοσμο με όποιο τροπο κι αν τον προσεγγιζει ) και εξ αυτων των ιδεων αναπτυσσουν τις δικες τους θεωριες

2ο
Απο πραγματικα επιστημονικα προβληματα ( πραγματικα ομως ), στα οποία καποιοι προσφερουν ενιοτε μια διαφορετικη προσεγγιση για επιστημονικο θεμα που "τρεχει" ή προτεινουν μια νεα ριζοσπαστικη προσεγγιση που επιλυει καποιο απο τα επιστημονικα προβληματα ( τα υπαρχοντα ομως επαναλαμβανω ), τα οποια προτεινομενα, εαν φανει στην πραξη σαν ιδεα οτι δινουν απαντηση στο αντιστοιχο προβλημα για το οποίο μιλανε, τοτε αναπτυσσονται σταδιακα σε νεα θεωρια


Υπαρχει και μια τριτη "πηγη", την οποία ομως δεν τη συμπεριλαμβανω μεσα στους τροπους παραγωγης μιας επιστημονικης θεωριας, μεσω της οποίας τριτης "πηγης" καποιοι ( οπως ο Αϊνσταϊν ) χωρις να υπαρχει προβλημα πραγματικο επιστημονικο, ανασυρουν απο τη φαντασια τους καποιες ιδεες δηθεν "επιστημονικες" και δημιουργουν θεμα και προβλημα εκ του μη οντος

Οτι οι σχετικοτητες εχουν δημιουργησει προβλημα εκ του μη οντος, αποδεικνυεται απο το οτι σε τοσες προσκλησεις που εχω διατυπωσει εγγραφως, ουδεις εχει δεησει να μου απαντησει ευθεως και προσωπικα, και οχι το τι λενε οι άλλοι, ποιο πραγματικο επιστημονικο προβλημα ελυσε ( κατα τη γνωμη του παντα ) ο Αϊνσταϊν

Κι αυτο σημαινει δυο πραγματα
α. δεν υπηρξε ποτέ θεμα επιστημονικο για επιλυση και ο Αϊνσταϊν μας εχει φλομωσει με τις φαντασιωσεις του
β. οι αποδέκτες της προσκλησης ειναι ασχετοι με τις σχετικοτητες για αυτο και δεν ειναι σε θεση να απαντησουν στο "απλοϊκο" μου ερωτημα

Οσες παραπομπες λοιπον κι αν παραθεσεις, ειναι βεβαιο οτι δεν απαντανε στο ερωτημα μου, διαφορετικα θα απαντουσες εσυ σε αυτο αμεσα και προσωπικα με το δικο σου τροπο και θα παραθετες και την παραπομπη για να δειξεις απο που αντλεις την αποψη σου ( τη διατυπωμενη ομως επαναλαμβανω με το δικο σου προσωπικο τροπο )


Μην ξεγελιεσαι λοιπον ...
Το ερωτημα μου ειναι υπαρκτο και απαιτει στους δυσκολους καιρους μας μια καθαρη απαντηση

Η οποία ομως δεν προκειται ποτέ να δοθει, γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει


"Άμα καταλαβαίνεις έχει καλώς αλλιώς, άστο, δεν είναι δουλειά σου!" ( timestotimes )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 27, 2017 9:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Με το να μη γινεται καμια αναφορα στη νευτωνεια φυσικη περι της σταθεροτητος ή μη της μαζας, δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να αναρωτηθει κανείς για το αν ειναι σταθερη ή οχι

Πολυ δε περισσοτερο αν καποιος εχει σαφεις ενδειξεις οτι η μαζα στη νευτωνεια φυσικη δεν ειναι σταθερο "μεγεθος" αλλά ενας συντελεστης αναλογιας που αναλογα με τις συνθηκες εχει διαφορετικη τιμη
Αλλά δεν θελω να αναφερθω τωρα σε αυτο


Ε! όχι ρε συ φίλε !!
Να αναφερθείς σε αυτό , μην μου στερείς αυτή την διασκέδαση .

Εξήγησε ακριβώς τις συνθήκες που αλλάζουν το “μέγεθος” της μάζας στην φυσική του Νεύτωνα , όπως αυτή διατύπωσες με την εξίσωση του δεύτερου νόμου του , που εσύ ο ίδιος παρέθεσες.

Θα είναι πολύ διασκεδαστικό να μάθω την εξήγηση για την λύση της εξίσωσης σου αν είναι μηδενική η μάζα – όπως περήφανα αποφαίνεσαι για όλα τα σώματα που κινούνται με σταθερή ταχύτητα ,(ή είναι σχετικά ακίνητα)- .

Κατάλαβε επιτέλους πως όλα τα “υλικά” έχουν μάζα και το “μέγεθός” της εξαρτάτε από τον όγκο και την πυκνότητά της ύλης τους .
Ο δεύτερος νόμος του Νεύτωνα – θα στον εξηγήσω για τρίτη φορά – λέει πως απαιτείται μεγαλύτερη δύναμη για να μεταβάλουμε την κινητική κατάσταση μιας ορισμένη μάζας.
Για να στο πω ποιο απλά , θα πρέπει να καταλάβεις πολύ μεγαλύτερη δύναμη για να μετακινήσεις μια μπάλα σφαιροβολίας , από μία μπάλα τένις ίδιων διαστάσεων.
Βέβαια η δύναμης που απαιτείται για να αλλάξεις την κινητική κατάσταση της μπάλας , εξαρτάται και με το πόσο θέλεις να επιταχύνει (ή επιβραδύνει ) η κίνησή της .
Αλλά να μην σε μπερδεύω με πολύπλοκες για την νοημοσύνη σου τέτοιες παραμέτρους.

Πληροφοριακά μόνο σου λέω , πως αν γνωρίζουμε αυτές τις μεταβλητές παραμέτρους (δύναμη και επιτάχυνση) μπορούμε να υπολογίσουμε και το “μέγεθος” της μάζας (όπως προτείνεται στην φυσική του Νεύτωνα), που ΠΟΤΕ δεν θα είναι μηδενική όπως πολύ .... χαριτωμένα εν αγνοία σου λες .

Ματαίως προσπαθώ να σε προστατεύσω , να μην λες μπούρδες , αλλά εσύ επιμένεις να εκτίθεσαι.


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 27, 2017 11:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Δεν την αμφισβητω με το να θεσω ενα ερωτημα για μια παραμετρο θεμελιακη στην "υλη" της



Πριν θέσεις το ερώτημα είχες δεχτεί ότι δεν υπάρχει ερώτημα λέγοντας:

"το φως διαθετει μαζα

Και συνεπως κινουμενο ( πολυ ) κοντα σε μεγαλα ουρανια σωματα, δεχεται ισχυρη για το μικρο του μεγεθος ελξη και αλλαζει πορεια ".


Άρα προκειμένου ν' αμφισβητήσεις τη Σχετικότητα ,ερμηνεύεις την έλξη του φωτός από μεγάλης μάζας σώματα σύμφωνα με τη νευτώνεια φυσική. Κι όταν βλέπεις ότι τα φωτόνια δεν έχουν σταθερή μάζα,τότε αρχίζεις τα ερωτήματα κι αμφισβητείς τη νευτώνεια...αυτοαναιρείσαι,λοιπόν.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 27, 2017 12:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

"το φως διαθετει μαζα

Και συνεπως κινουμενο ( πολυ ) κοντα σε μεγαλα ουρανια σωματα, δεχεται ισχυρη για το μικρο του μεγεθος ελξη και αλλαζει πορεια ".




Το φωτόνιο , (το “φως” στο ορατό για μας φάσμα της ακτινοβολίας) βεβαίως έχει μάζα .
Δεν αλλάζει όμως πορεία λόγο έλξης των μεγάλων ουρανίων σωμάτων, αλλά λόγω της στρέβλωσης που προκαλεί η ύπαρξη μεγάλης μάζας στο χωροχρόνο.
Αν σε ένα μεγάλο τεντωμένο σεντόνι που στο κέντρο του έχει μια μεγάλη σιδερένια σφαίρα , και η μεγάλη μάζα της το παραμορφώνει (το βαθουλώνει) κινήσεις σε ευθεία μια μικρή γυάλινη μπίλια , το βαθούλωμα του σεντονιού , θα την αναγκάσει να κινηθεί σε τροχιά γύρω από την μεγάλη σφαίρα και μετά από κάποιες περιστροφές θα πέσει πάνω της
Αυτό θα γίνει όχι γιατί η μεγάλη σφαίρα την τράβηξε με την έλξη της , αλλά γιατί ο χώρος που ταξίδευε ήταν καμπυλωμένος .

Αυτό έχει πλέον επιβεβαιωθεί και πειραματικά , και όχι μόνο αυτό , αλλά και το άλλο , ότι οι μάζες καθώς κινούνται στον χωροχρόνο που έχουν οι ίδιες παραμορφώσει , "σέρνουν" στην κίνησή τους και τον παραμορφωμένο χώρο.

Πόσες φορές πρέπει να στο πω , για να το καταλάβεις?
Τόσο μπουμπούνας ......?



.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 27, 2017 3:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις ... Exclamation
                                  0.2.2.2.β.β.β.β

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Δεν την αμφισβητω με το να θεσω ενα ερωτημα για μια παραμετρο θεμελιακη στην "υλη" της

Πριν θέσεις το ερώτημα είχες δεχτεί ότι δεν υπάρχει ερώτημα λέγοντας:

"το φως διαθετει μαζα

Και συνεπως κινουμενο ( πολυ ) κοντα σε μεγαλα ουρανια σωματα, δεχεται ισχυρη για το μικρο του μεγεθος ελξη και αλλαζει πορεια ".


Άρα προκειμένου ν' αμφισβητήσεις τη Σχετικότητα ,ερμηνεύεις την έλξη του φωτός από μεγάλης μάζας σώματα σύμφωνα με τη νευτώνεια φυσική. Κι όταν βλέπεις ότι τα φωτόνια δεν έχουν σταθερή μάζα,τότε αρχίζεις τα ερωτήματα κι αμφισβητείς τη νευτώνεια...αυτοαναιρείσαι,λοιπόν.

Βεβαιως ετσι ειναι που τα λες, εκτος απο το τελευταιο

Το ερωτημα μου περι της σταθεροτητος ή μη της μαζας στη νευτωνεια φυσικη ειναι εκτος της νευτωνειας φυσικης

Και οσο καποιος κινειται στα πλαισια της δεν μπορει να αμφισβητησει την αρχη αυτη της νευτωνειας φυσικης, η οποία θεωρει τη μαζα σταθερη

Εκτος ομως της λογικης αυτης που επιβαλλει η φυσικη του Νευτωνα, ο καθενας μπορει να αναρωτηθει για αυτα που ο Νευτωνας θεωρει σταθερα και αδιαπραγματευτα

Και μη λες οτι αυτοαναιρουμαι με το παραπανω ερωτημα, οταν θετουμε σε "συνεχη" συνειρμο τη σχετικοτητα με το Νευτωνα και το ... θεωρεις αδιαμαρτυρητα φυσικο να "εμπλεκονται" στη συζητηση οι δυο διαφορετικες λογικες που εισαγονται με τις δυο αυτες θεωριες ( δηλαδη η μια ειναι μονο θεωρια, αυτη του Νευτωνα ... η άλλη ειναι απλα και μονο μια φαντασιωση, που την πληρωνει ο κοσμος ακριβα, 100 και πλεον χρονια )

Οταν και εαν βεβαια παρουσιασω την αποδειξη μεταβολης της μαζας στη Νευτωνεια Φυσικη με καθαρα νευτωνειους ορους, τοτε κατα την εκτιμηση μου παντα θα γινει σεισμος στη Φυσικη και θα αποκαλυφθει το μεγεθος της απατης του Αϊνσταϊν, ο οποίος αν ειναι ( ηταν ) τοσο εξυπνος οσο λεγεται θα πρεπει να το ειχε βρει και ο ιδιος, και το απεκρυψε για να μη δωσει τα ευσημα στο Νευτωνα
Και προσπαθησε αυτη την ανακαλυψη της μεταβολης της μαζας, που ξαναλεω ειναι μια καθαρα νευτωνεια απορροια χωρις εμπλοκη ουδενος άλλου εξωνευτωνειου παραγοντα ή παραδοχης, να το παρουσιασει μεσω μιας δικης του θεωριας ( υποτιθεται πρωτοτυπης )
Κι ο κοσμος απο τοτε "χαροπαλευει" μεσα στον κυκεωνα που τον ενεπλεξε με τις σχετικοτητες του, που επαναλαμβανω για μια ακομα φορα ειναι ασχετες με την πραγματικοτητα

Γι΄αυτο αι οι σχετικοτητες δεν κολλανε πουθενα ως φυσικη συνεχεια στην επιστημονικη πρακτικη

Κι αυτος ειναι ο λογος που ρωταω και ξαναρωταω το λογο που ο Αϊνσταϊν διατυπωσε τις σχετικοτητες ...
... αλλά απαντηση καμιά ...

Σιγα μη ριξουνε οι κλωνοι το "θεο" απο το βαθρο που τον στησανε Cool


Αυτα για την ... αυτοαναιρεση


"Άμα καταλαβαίνεις έχει καλώς αλλιώς, άστο, δεν είναι δουλειά σου!" ( timestotimes )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Πεμ Ιούλ 27, 2017 5:22 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 27, 2017 4:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Exclamation ... Ουδεις φιλοσοφος αθεος .... Mr. Green Ολα τα ... ονομαζομενα νοητικα πειραματα ειναι ... απατες Mr. Green .... Η Ζωη Εχει Το Νοημα Που Της Δινεις ... Exclamation
                                  0.2.2.β.β.β.β.β.β

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

"το φως διαθετει μαζα

Και συνεπως κινουμενο ( πολυ ) κοντα σε μεγαλα ουρανια σωματα, δεχεται ισχυρη για το μικρο του μεγεθος ελξη και αλλαζει πορεια ".

Το φωτόνιο , (το “φως” στο ορατό για μας φάσμα της ακτινοβολίας) βεβαίως έχει μάζα .
Δεν αλλάζει όμως πορεία λόγο έλξης των μεγάλων ουρανίων σωμάτων, αλλά λόγω της στρέβλωσης που προκαλεί η ύπαρξη μεγάλης μάζας στο χωροχρόνο

Ο πρωτος που μιλησε για την υλικη φυση του φωτος ηταν ο Νευτωνας

Αφου συμφωνεις λοιπον με τη σωματιδιακη φυση του φωτος, αποδειξε νευτωνεια οτι το φως εχει μαζα


Οσο για το άλλο το αμιμητο που λες
Παράθεση:
... οι μάζες καθώς κινούνται ...
μαθε οτι οι μαζες δεν κινουνται
Τα υλικα σωματα κινουνται
Η μαζα, κατα το Νευτωνα παντα, ειναι μια "ιδιοτητα" που εμφανιζουν τα υλικα σωματα οταν εφαρμοζεται πανω τους δυναμη ( και μονο τοτε )
Και οι ιδιοτητες, ως μη υλικα αντικειμενα ( καθ΄οτι ειναι αντικειμενα νοητικα ) δεν μπορουν να κινηθουν στο φυσικο χωρο


Τελος σε αυτο το "μαργαριταρι" που πετας
gianiss έγραψε:
Πληροφοριακά μόνο σου λέω , πως αν γνωρίζουμε αυτές τις μεταβλητές παραμέτρους (δύναμη και επιτάχυνση) μπορούμε να υπολογίσουμε και το “μέγεθος” της μάζας (όπως προτείνεται στην φυσική του Νεύτωνα), που ΠΟΤΕ δεν θα είναι μηδενική όπως πολύ .... χαριτωμένα εν αγνοία σου λες
το ερωτημα ειναι απλο ...

... και σε ενα σωμα που κινειται με σταθερη ταχυτητα πως υπολογιζουμε τη μαζα του, με δεδομενο οτι καμια και ποτέ δυναμη δεν ασκειται πανω του και αρα ειναι αδυνατο να κινειται επιταχυνομενο ;

Δηλαδη στα σωματα που κινουνται με σταθερη ταχυτητα, ειναι αδυνατο να γνωρισουμε ποτέ και με οποιοδηποτε τροπο τις δυο παραμετρους "(δύναμη και επιτάχυνση)" που θετεις ως προϋποθεση για τον υπολογισμο της μαζας, γιατι πολυ απλα αυτες οι ποσοτητες δεν υπαρχουν σχετικα με αυτα

Αν παρ΄όλα αυτα πιστευεις οτι, τα σωματα που κινουνται με σταθερη ταχυτητα εχουν μαζα, αυτο ειναι μια φαντασιωση δικη σου και καμια σχεση δεν εχει με το Νευτωνα

Κι αν μετα απο αυτα εξακολουθεις και πιστευεις οτι τα ισοταχως κινουμενα σωματα εχουν μαζα, δεν εχεις παρα να το αποδειξεις χωρις να τους μεταβαλλεις την ταχυτητα


"Άμα καταλαβαίνεις έχει καλώς αλλιώς, άστο, δεν είναι δουλειά σου!" ( timestotimes ) Cool Ο ανθρωπος ανακαλυπτει οντως παντοτε ο,τι πιστευει Cool
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Πεμ Ιούλ 27, 2017 6:11 pm, επεξεργάσθηκε 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 34, 35, 36 ... 48, 49, 50  Επόμενο
Σελίδα 35 από 50

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center