Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Οι σύγχρονες ιδέες για το Σύμπαν
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 43, 44, 45, 46  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 17, 2017 3:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είδες ,λοιπόν,που και το νερό γίνεται φωτιά,όταν γίνει έτερο ον;

Έτσι και ο ζωντανός μπορεί να γίνει κάτι άλλο που δεν έχει ζωή.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 17, 2017 4:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Είδες ,λοιπόν,που και το νερό γίνεται φωτιά,όταν γίνει έτερο ον;

Έτσι και ο ζωντανός μπορεί να γίνει κάτι άλλο που δεν έχει ζωή.

Το ειδες απο που προκυπτει ;

Αυτο που σου εγραψα εγω στην προηγουμενη δημοοσιευση μου ηταν το παρακατω

skapaneas έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Το νερό φυσικά και γίνεται φωτιά,πρέπει να κάνεις σεμινάρια χημείας.

Από την ηλεκτρόλυση του νερού παράγεται οξυγόνο και υδρογόνο που καίγονται μια χαρά.

Σύμφωνα με τη λογική σου,το νερό θα έπρεπε να περιέχεται και στο οξυγόνο και στο υδρογόνο.
Διαψεύδεται αυτή η λογική,όπως διαψεύδεται και η ανάσταση νεκρών και πρακτικά και λογικά.

Το νερο με την ηλεκτρολυση γινεται ετερο ον = οξυγονο και υδρογονο Η2Ο Cool

Που ακριβως βλεπεις τη φωτια και "πανηγυριζεις" ; Twisted Evil


Αμ, καλά λεω εγω οτι δεν εχεις καταλαβει γρυ, απο την ισοτητα που εγραψες : μη ον = ετερο ον


Τωρα θα μου πεις οτι ολοκληρος Ηρακλειτος δεν πηρε χαμπαρι τι σημαινε στην ουσια αυτο που εγραψε : ( τα ) παντα ρει και ουδεν μενει : γιατι να απορω με σενα ...

Ε, ειπα, εχουνε περασει καμποσες χιλιαδες χρονια απο τοτε και ο κοσμος θα εχει αποκτησει μεγαλυτερη κατανοητικοτητα ...
Αν οχι σε αυτα που λενε οι αλλοι, τουλαχιστον σε αυτα που λενε οι ιδιοι ...

Μπα, δεν βαριεσαι ...

Ο ανθρωπος ειναι ανθρωπος οσον αφορα την ικανοτητα του για κατανοηση ...
Και καθε νεος ανθρωπος που γεννιεται, σε όποια εποχη, ξεκιναει το ταξιδι του απο την αρχη ...

Αποδειξη ;

Εδω και χιλιαδες χρονια οι λαοι τρωγονται για τις ιδιες ακριβως αιτιες : γυναικες, εξουσια, χρημα ...


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
.Ο θανατος ειναι το οριο της ακολουθιας της ζωης του καθενος και συνεπως ειναι απολυτως βεβαιο μαθηματικα οτι βιωματικα ειναι απροσεγγιστος.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 17, 2017 5:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Το αξυγόνο και υδρογόνο καίγονται,δεν το ήξερες;

Κι αφού το νερό με ηλεκτρόλυση γίνεται έτερο ον (υδρογόνο και οξυγόνο),θα μπορεί να καίγεται με τη μορφή του έτερου όντος στην οποία περιήλθε.

Άντε τώρα να μαζέψεις τ' ασυμμάζευτα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 17, 2017 8:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Το αξυγόνο και υδρογόνο καίγονται,δεν το ήξερες;

Κι αφού ( 1 ) το νερό με ηλεκτρόλυση γίνεται ( 2 ) έτερο ον (υδρογόνο και οξυγόνο),θα μπορεί να καίγεται ( 3 ) με τη μορφή του έτερου όντος στην οποία περιήλθε ( 2 ).

Άντε τώρα να μαζέψεις τ' ασυμμάζευτα!

"Μαλλον εχεις δικιο" Cool

"Δεν ηξερα οτι το οξυγονο και το υδρογονο
( αερια διαφορετικα και σε κατασταση μειγματος ή και οχι, και σε ... οποιαδηποτε αναλογια, "το κυριοτερο" Smile )
ειναι μια απο τις μορφες του νερου
"

Αρα εχουμε το νερο :
σε στερεα μορφη ( παγος ),
σε υγρη μορφη ( βροχη, ποταμια, θαλασσες ),
σε αερια μορφη ( υδρατμος ) και ...

σε """""αλλοτροπικη""""" μορφη ( ""υδρογονοξυγονο"" )

Τι να πω ;

Οσο ζω μαθαινω ...

Η "επιστημη" πραγματικα ανοιγει νεους δρομους στην ανθρωπινη σκεψη ...
Και ... "μορφωνει" τους ανθρωπους
Ασχετα αν τις πιο πολλες φορές τους παραμορφωνει Twisted Evil

Κι εγω που "ελεγα" οτι η σχεση : μη ον = ετερο ον : εχει άλλο νοημα ...

Αλλά μαλλον, ( δηλαδη τι μαλλον... σιγουρα ... ) ...
ειναι η βασικη αιτια δημιουργιας της ... """""τεταρτης""""" μορφης του νερου Razz

"Τωρα εξηγειται" γιατι η ατμοσφαιρα "εχει" παρει φωτια ...

Κι απο "κει" εμπνευστηκε ο γνωστος στιχουργος το πασιγνωστο επισης ασμα : βρεχει φωτια στη στρατα μου ...

Το ξερεις υποθετω, ε΄ ; Question


Mr. Green Σημειωση Mr. Green
Μην απορεις για την εκταση ( αυτη τη φορά ) της "απαντησης" μου ...
Ειναι τα ... Wink ασυμμαζευτα Confused που λες στην παραθεση

Καλο βραδυ ... και ονειρα "δημιουργικα" ...


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
.Ο θανατος ειναι το οριο της ακολουθιας της ζωης του καθενος και συνεπως ειναι απολυτως βεβαιο μαθηματικα οτι βιωματικα ειναι απροσεγγιστος.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την skapaneas στις Τετ Μάϊ 17, 2017 10:00 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 17, 2017 8:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είπα ότι το υδρογόνο και οξυγόνο είναι μορφή του νερού ,είπα ότι το νερό περιήλθε σε μια μορφή που δεν είναι πια νερό,δηλαδή είναι έτερο ον.

Άρα το παράλογο ότι ένα ον υπάρχει αιωνίως επειδή είναι ον θέλει συμμάζεμα κι ακόμα να το συμμαζέψεις.

Μπορείς ,βέβαια,να ειρωνεύεσαι και να μη το συμμαζέψεις ποτέ,αυταπατώμενος ότι το συμμάζεψες!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 17, 2017 11:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δεν είπα ότι το υδρογόνο και οξυγόνο είναι μορφή του νερού ,είπα ότι το νερό περιήλθε σε μια μορφή που δεν είναι πια νερό,δηλαδή είναι έτερο ον.

Άρα το παράλογο ότι ένα ον υπάρχει αιωνίως επειδή είναι ον θέλει συμμάζεμα κι ακόμα να το συμμαζέψεις.

Μπορείς ,βέβαια,να ειρωνεύεσαι και να μη το συμμαζέψεις ποτέ,αυταπατώμενος ότι το συμμάζεψες!

Δηλαδη με λιγα λογια λες οτι δεν ισχυει η αρχη διατηρησης της ενεργειας ...

Να δουμε τι άλλο παραλογο θα "δουμε"


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
.Ο θανατος ειναι το οριο της ακολουθιας της ζωης του καθενος και συνεπως ειναι απολυτως βεβαιο μαθηματικα οτι βιωματικα ειναι απροσεγγιστος.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 17, 2017 11:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν είπα τέτοιο πράγμα!

Δεν το συμμάζεψες ακόμα,χειρότερο το 'κανες!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 18, 2017 12:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

Τοτε πες τι ειπες χωρις υπεκφυγες


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
.Ο θανατος ειναι το οριο της ακολουθιας της ζωης του καθενος και συνεπως ειναι απολυτως βεβαιο μαθηματικα οτι βιωματικα ειναι απροσεγγιστος.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 18, 2017 1:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται...
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 18, 2017 1:41 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

Μη ον = ετερο ον Smile


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
.Ο θανατος ειναι το οριο της ακολουθιας της ζωης του καθενος και συνεπως ειναι απολυτως βεβαιο μαθηματικα οτι βιωματικα ειναι απροσεγγιστος.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 18, 2017 5:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Άντε τώρα να μαζέψεις τ' ασυμμάζευτα!

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Άρα το παράλογο ότι ένα ον υπάρχει αιωνίως επειδή είναι ον θέλει συμμάζεμα κι ακόμα να το συμμαζέψεις.

Μπορείς ,βέβαια,να ειρωνεύεσαι και να μη το συμμαζέψεις ποτέ,αυταπατώμενος ότι το συμμάζεψες!

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δεν το συμμάζεψες ακόμα,χειρότερο το 'κανες!

Το ωραιο ειναι οτι κανεις χρηση "του" ορου που τονιζω στις παραθεσεις, λεγοντας κατι εσυ και χωρις να το εντοπιζεις σε κατι που ειπα εγω στο οποίο
να του αρμοζει
Οι συνδεσμοι θα σε βοηθησουν να δεις του λογου το αληθες
Κι οχι μονο αυτο, αλλά λες κι ολας οτι δεν ισχυει η αρχη διατηρησης της ενεργειας, πραγμα που σου ξαναειπα και ... απλως το αρνηθηκες


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
.Ο θανατος ειναι το οριο της ακολουθιας της ζωης του καθενος και συνεπως ειναι απολυτως βεβαιο μαθηματικα οτι βιωματικα ειναι απροσεγγιστος.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 18, 2017 6:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Έδωσα παράδειγμα από την υλική πραγματικότητα όπου το νερό γίνεται κάποιο άλλο ον και δεν παραμένει αιωνίως νερό. Αν δεν έχεις αντίστοιχο παράδειγμα,παραδέξου το λάθος σου...είναι αρχή σοφίας!

Επίσης,πράγματι είπα ότι παραβιάζεται η αρχή διατήρησης της ενέργειας όπως κι ότι τα μήλα είναι ελέφαντες που κοιμούνται.Στη φαντασία σου πολλά θαύματα συμβαίνουν...γιατί όχι κι αυτό;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 18, 2017 8:31 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
skapaneas

Τοτε τι τους ηθελαν τους ναους ( αναφερομαι στους αρχαιους, για το Σπινοζα δεν ξερω ... ), αν ο θεος ηταν θεμα φιλοσοφικης προσεγγισης και αποψη τους για το οντως υπαρκτο ( οπως λες ) ;

Και συ "προσεγγιζεις" το οντως υπαρκτο "φιλοσοφικα" αλλά δεν πας σε ναο
Καλά για τον Σπινόζα που δηλώνεις πως δεν ξέρεις .
Για τους αρχαίους όμως(Πλάτωνα, Αριστοτέλη, Ηράκλειτο) , που τα΄μαθες και ξέρεις σε τι θεό “πίστευαν” και πως πήγαιναν στους ναούς και του μιλούσαν?
Σαν τα μούτρα σου νομίζεις πως ήταν?
Δεν καταλαβαίνεις πως προσβάλλεις την μνήμη τους?

Φίλε μου δεν ξέρεις τι σου γίνεται....
Παράθεση:
Λογικη αποδειξη ειναι η επικληση ορισμενων προτασεων αξιωματικα, και η εξαγωγη συμπερασματων εξ αυτων με τη χρηση των νομων του νου ( της τυπικης λογικης δηλαδη )

Ξέρω πολύ καλά τι είναι “λογική απόδειξη” , εσύ δεν ξέρεις.
Αυτός είναι ο λόγος (ώς αιτία) που δεν μπορείς να αποφανθείς αν “όντως” ( πέραν πάσης αμφιβολίας) “υπάρχεις” .
Με τέτοια “νόηση” – που δεν έχεις – είναι αυτονόητος ο λόγος(ως αιτία) που δεν μπορείς να προσεγγίσεις τον “λόγο” (ως λογική) της ύπαρξής σου ?
Παράθεση:
Γιατι, δεν ειναι δυσκολο να αποδειξεις οτι η αποψη σου ειναι λαθος, αν παρεις σαν βαση μια αλλη αποψη και με τη χρηση της αποδεικτικης διαδικασιας που αναφερω πιο πανω καταληξεις στο συμπερασμα οτι ο,τι λες ειναι μπαρουφες ( με βαση βεβαια την αλλη αποψη που εχεις θεσει ως κριτικη αφετηρια "γνωματευσης" για τη δική σου την αποψη )
Στην περίπτωση που αναφερόμαστε , ΔΕΝ υπάρχει άλλη “βάση” , πέραν από αυτής που “απαντά” στο βασικό φιλοσοφικό ερώτημα .
Για αυτό τον “λόγο” είναι αναπόφευκτο να ξεκινά από αυτή την “μοναδική” βάση , κάθε νοήμων και ευφυές ον (και όχι εσύ) , και να επιβεβαιώνει απόλυτα , πως “κάτι” όντως υπάρχει.
Για τον ίδιο “λόγο” , κάθε λογικό και ευφυές ον (και όχι εσύ) θα οδηγηθεί στην απόλυτη βεβαιότητα πως κάθε “ιδέα/άποψη/υπόθεση/έννοια” ακόμα και σαν “φαντασία” , ύπαρξης “τίποτα/μηδέν” είναι παντελώς εκτός “λόγου”

Θα πέσει πολύ γέλιο να διατυπώσεις – με άλλη βάση (ή ακόμα και την ίδια) – την δική σου λογική απόδειξη της νέας ..... πρωτότυπης μπαρούφας που πέταξες.

Εμπρός ξεκίνα την δική σου “απόδειξη”
Θα προσπαθήσω – όσο μπορώ- να μην πέσω ξερός στα γέλια.
Παράθεση:
Κι εγω σου ξαναλεω : αποδειξε οτι οι Ινκας, οι Μαγιας, οι Αιγυπτιοι , οι Εβραιοι, οι Ινδοι εκαναν και κανουν λαθος σχετικα με το θεο, ( που ξερεις πως τον φανταζονται, δεν ξερεις ; ) και ειναι το ιδιο ( και μη παραλειψεις κανενος απο τους παραπανω λαους το θεο )

Γιατι σωνει και καλά επιμενεις οτι μπορεις να μου υποδειξεις το γιατι ο "δικος" θεος ειναι ... αποτελεσμα της πλανης μου ;
Γιατί πολύ απλά , για τον δικό σου θεό μου ζήτησες να αποδείξω την ύπαρξή του, πιστεύοντας αρχικά -βλακωδώς όπως κάθε συνεπής βλάκας “θεοσοφιστής”- πως είναι ο ίδιος πάντα θεός , και ένας με τους θεούς των άλλων.

Πάλι καλά που κατάλαβες τελικά πως δεν είναι όλοι οι “θεοί” ίδιοι , οι “θεοί” που δημιουργησαν κατά καιρούς (και τοπικά) οι άνθρωποι, ανάλογα με τις εκάστοτε φοβίες και τις ελπίδες τους.

Να που κάτι σωστό έμαθες , έστω και στα ......γεράματά σου , επιβεβαιώνοντας το “γηράσκω αεί .....”
Παράθεση:
Οι "θεοι" των άλλων λαων εννοεις οτι ειναι πραγματικοι δηλαδη ;
Από που προκύπτει κάτι τέτοιο.
Η σαλεμένη φαντασία σου καλπάζει
Παράθεση:
Ειναι ζητημα Συνειρμικου Λογισμου

Οταν τον αποδεχτεις ...
Ευτυχώς ο ......πανάγαθος , με προστατεύει (ώς τώρα) και κρατώ το νου μου , μέσα στο κεφάλι μου,
Παράθεση:
Ειδες ποσα πραγματα λες για να ορισεις το ... απολυτα υπαρκτο ;
Δεν “Ορίζω” το “όντως υπαρκτό” , απλά – όσο απλά μπορώ για σένα- σου εξηγώ το νόημα του “απόλυτου” , έτσι που να μπορείς να καταλάβεις τι ονομάζουμε έτσι
Παράθεση:
Λογικη αποδειξη ειναι η επικληση ορισμενων προτασεων αξιωματικα και η εξαγωγη συμπερασματων εξ αυτων με τη χρηση των νομων του νου ( της τυπικης λογικης δηλαδη )
Άρα – τυπικά – δεν έχεις λογική , και διατυπώνεις όποια αυθαίρετη μπούρδα θέλεις , για να οδηγηθείς “λογικά” στο συμπέρασμα που εσύ επιθυμείς , νομίζοντας πως έχει λογική συνέπεια.

Αυτό ονομάζεται “σόφισμα” (αν έχεις ακουστά )


.


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την gianiss στις Πεμ Μάϊ 18, 2017 8:38 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 18, 2017 8:37 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Έδωσα παράδειγμα από την υλική πραγματικότητα όπου το νερό γίνεται κάποιο άλλο ον και δεν παραμένει αιωνίως νερό. Αν δεν έχεις αντίστοιχο παράδειγμα,παραδέξου το λάθος σου...είναι αρχή σοφίας!

Επίσης,πράγματι είπα ότι παραβιάζεται η αρχή διατήρησης της ενέργειας όπως κι ότι τα μήλα είναι ελέφαντες που κοιμούνται.Στη φαντασία σου πολλά θαύματα συμβαίνουν...γιατί όχι κι αυτό;

Καποιο άλλο ον, ναι !!!

Κι αυτο ειναι φυσικο, να αλλαζει τη μορφη του, χωρις να χανει την ουσια του : παγος ->νερο ->υδρατμος

Οχι ομως φωτια !

Οπως εδω λεω ρητα

skapaneas έγραψε:
Ο,τι ζει, ζει !!!

Ο θανατος με την εννοια της αφαιρεσης της ζωης ειναι "παραλογος" και αδυνατος !!!

Διοτι κατι που ζει, ητοι διαθετει ζωη, δεν μπορει να τη χασει διοτι ειναι συμφυτο με αυτη

Δηλαδη ειναι αδυνατο καποιος να περασει σε μια κατασταση που δεν τον εμπεριεχει

Διοτι εαν μπορει να συμβει αυτο τοτε δεν ηταν αυτο που λεγαμε οτι ηταν

Οπως το νερο ειναι αδυνατο να γινει φωτια γιατι η φυση του ειναι αλλη απο αυτη της φωτιας και αντιστροφα

Οπως ειναι αδυνατο στο αρσενικο να γινει θηλυκο και αντιστροφα

Με τον ιδιο τροπο, καποιος που ειναι ζωντανος ειναι αδυνατο να γινει μη ζωντανος γιατι αυτο αντικειται στη φυση του

Στο παραδειγμα λοιπον που φερνεις με την ηλεκτρολυση, προκυπτει μια κατασταση που δεν ειναι νερο

Και τι σημαινει αυτο ;

Σημαινει οτι ειναι αδυνατο να υπαρξει νερο με τα δυο αερια που το αποτελουν ( υδρογονο δηλαδη και οξυγονο σε αναλογια 2:1 ) να ειναι χημικα "ασυνδετα" μεταξυ τους με τον τροπο που συνδεομενα αποτελουν το νερο ( γιατι υπαρχει και ο τροπος του υπεροξειδιου του υδρογονου Η2Ο2)

Το νερο δεν μπορει να υπαρξει με την παρουσια οξυγονου και υδρογονου ως ελευθερων αεριων

Ειναι αδυνατο λοιπον στο νερο να μεταβει ως νερο στο απλο μειγμα υδρογονου και οξυγονου

Αυτο το καταλαβαινεις ;

Το αντιλαμβανεσαι ;

Το διανοεισαι ;

Τα αερια που το συνθετουν, μπορουν και υπαρχουν ελευθερα, νερο ομως δεν αποτελουν

Πολυ δε περισσοτερο το νερο δεν ειναι φωτια, η οποία κατα το "παραδειγμα" σου της καυσης του υδρογονου, "παραγεται" σε μεταγενεστερο σταδιο της απελευθερωσης των δυο αεριων με την ηλεκτρολυση
Που και αν ακομα το δεχτουμε, δεν αποτελει ετερο ον αλλά μεθετερον ον, πραγμα για το οποίο δεν συζηταμε ουτε και εχει γινει καποια σχετικη αναφορα

Ετσι και ο ζωντανος δεν μπορει να γινει μη ζωντανος, διοτι χανεται, εξαφανιζεται, εκμηδενιζεται με τη συμβατικη εννοια η ζωη που τον χαρακτηριζει ως ζωντανο
Οπως χανεται και η "υδατινη" φυση του νερου εαν περασει ( υποθετικα παντα γιατι αυτο ειναι αδυνατο ) στην κατασταση της φωτιας

Και θυμισου οτι εγω αναφερθηκα κατ΄ευθειαν στην φωτια ( δες το στη 2η παραθεση ), που σημαινει συμφωνα με την καινουργια ορολογια στο μεθετερον και οχι στο ετερον

Και υποστηριζω, αρα, με αυτο που λεω στην 2η παραθεση, οτι ειναι αδυνατο ο ζωντανος να χασει τη ζωη του, οπως ειναι αδυνατο στο νερο να γινει μη νερο ( αναφερομενος στο συγκεκριμενο παραδειγμα της φωτιας που εχει αντιθετες ιδιοτητες απο το νερο )

Οτι ο ζωντανος μπορει να μετατραπει σε ετερο ον ( δηλαδη στην κατασταση που λεμε νεκροτητα ) ναι, ειναι δυνατον ..

Και το "ζουμε" ...

Αλλά αυτη η κατασταση, ( υποστηριζω ), δεν ειναι κατασταση μη ζωης ( κι ας λεμε εμεις το αντιθετο ... τοσο ξερουμε τοσο λεμε ... ) αλλά κατασταση ετεροτητος στην οποία το ζωντανο ον διατηρει την ιδιοτητα του της ζωης αυτουσια, αλλά με διαφορετικη μορφη
Πραγμα που ειναι δυνατον, οπως το νερο ειναι νερο και σε στερεα μορφη και σε υγρη μορφη και σε αερια μορφη

Και ... ειναι αδυνατο να μη συμβαινει αυτο, οπως ειναι αδυνατο στο νερο να διατηρησει τις ιδιοτητες του αν ( υποθετικα παντα ) περασει στην κατασταση της φωτιας και στο αρσενικο να διατηρησει τις ιδιοτητες του αν ( υποθετικα ομοιως ) περασει στην κατασταση του θηλυκου


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
.Ο θανατος ειναι το οριο της ακολουθιας της ζωης του καθενος και συνεπως ειναι απολυτως βεβαιο μαθηματικα οτι βιωματικα ειναι απροσεγγιστος.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Μάϊ 18, 2017 8:54 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

gianiss έγραψε:
Παράθεση:
skapaneas

Τοτε τι τους ηθελαν τους ναους ( αναφερομαι στους αρχαιους, για το Σπινοζα δεν ξερω ... ), αν ο θεος ηταν θεμα φιλοσοφικης προσεγγισης και αποψη τους για το οντως υπαρκτο ( οπως λες ) ;

Και συ "προσεγγιζεις" το οντως υπαρκτο "φιλοσοφικα" αλλά δεν πας σε ναο
Καλά για τον Σπινόζα που δηλώνεις πως δεν ξέρεις .
Για τους αρχαίους όμως(Πλάτωνα, Αριστοτέλη, Ηράκλειτο) , που τα΄μαθες και ξέρεις σε τι θεό “πίστευαν” και πως πήγαιναν στους ναούς και του μιλούσαν?
Σαν τα μούτρα σου νομίζεις πως ήταν?
Δεν καταλαβαίνεις πως προσβάλλεις την μνήμη τους?

Φίλε μου δεν ξέρεις τι σου γίνεται....
Παράθεση:
Λογικη αποδειξη ειναι η επικληση ορισμενων προτασεων αξιωματικα, και η εξαγωγη συμπερασματων εξ αυτων με τη χρηση των νομων του νου ( της τυπικης λογικης δηλαδη )

Ξέρω πολύ καλά τι είναι “λογική απόδειξη” , εσύ δεν ξέρεις.
Αυτός είναι ο λόγος (ώς αιτία) που δεν μπορείς να αποφανθείς αν “όντως” ( πέραν πάσης αμφιβολίας) “υπάρχεις” .
Με τέτοια “νόηση” – που δεν έχεις – είναι αυτονόητος ο λόγος(ως αιτία) που δεν μπορείς να προσεγγίσεις τον “λόγο” (ως λογική) της ύπαρξής σου ?
Παράθεση:
Γιατι, δεν ειναι δυσκολο να αποδειξεις οτι η αποψη σου ειναι λαθος, αν παρεις σαν βαση μια αλλη αποψη και με τη χρηση της αποδεικτικης διαδικασιας που αναφερω πιο πανω καταληξεις στο συμπερασμα οτι ο,τι λες ειναι μπαρουφες ( με βαση βεβαια την αλλη αποψη που εχεις θεσει ως κριτικη αφετηρια "γνωματευσης" για τη δική σου την αποψη )
Στην περίπτωση που αναφερόμαστε , ΔΕΝ υπάρχει άλλη “βάση” , πέραν από αυτής που “απαντά” στο βασικό φιλοσοφικό ερώτημα .
Για αυτό τον “λόγο” είναι αναπόφευκτο να ξεκινά από αυτή την “μοναδική” βάση , κάθε νοήμων και ευφυές ον (και όχι εσύ) , και να επιβεβαιώνει απόλυτα , πως “κάτι” όντως υπάρχει.
Για τον ίδιο “λόγο” , κάθε λογικό και ευφυές ον (και όχι εσύ) θα οδηγηθεί στην απόλυτη βεβαιότητα πως κάθε “ιδέα/άποψη/υπόθεση/έννοια” ακόμα και σαν “φαντασία” , ύπαρξης “τίποτα/μηδέν” είναι παντελώς εκτός “λόγου”

Θα πέσει πολύ γέλιο να διατυπώσεις – με άλλη βάση (ή ακόμα και την ίδια) – την δική σου λογική απόδειξη της νέας ..... πρωτότυπης μπαρούφας που πέταξες.

Εμπρός ξεκίνα την δική σου “απόδειξη”
Θα προσπαθήσω – όσο μπορώ- να μην πέσω ξερός στα γέλια.
Παράθεση:
Κι εγω σου ξαναλεω : αποδειξε οτι οι Ινκας, οι Μαγιας, οι Αιγυπτιοι , οι Εβραιοι, οι Ινδοι εκαναν και κανουν λαθος σχετικα με το θεο, ( που ξερεις πως τον φανταζονται, δεν ξερεις ; ) και ειναι το ιδιο ( και μη παραλειψεις κανενος απο τους παραπανω λαους το θεο )

Γιατι σωνει και καλά επιμενεις οτι μπορεις να μου υποδειξεις το γιατι ο "δικος" θεος ειναι ... αποτελεσμα της πλανης μου ;
Γιατί πολύ απλά , για τον δικό σου θεό μου ζήτησες να αποδείξω την ύπαρξή του, πιστεύοντας αρχικά -βλακωδώς όπως κάθε συνεπής βλάκας “θεοσοφιστής”- πως είναι ο ίδιος πάντα θεός , και ένας με τους θεούς των άλλων.

Πάλι καλά που κατάλαβες τελικά πως δεν είναι όλοι οι “θεοί” ίδιοι , οι “θεοί” που δημιουργησαν κατά καιρούς (και τοπικά) οι άνθρωποι, ανάλογα με τις εκάστοτε φοβίες και τις ελπίδες τους.

Να που κάτι σωστό έμαθες , έστω και στα ......γεράματά σου , επιβεβαιώνοντας το “γηράσκω αεί .....”
Παράθεση:
Οι "θεοι" των άλλων λαων εννοεις οτι ειναι πραγματικοι δηλαδη ;
Από που προκύπτει κάτι τέτοιο.
Η σαλεμένη φαντασία σου καλπάζει
Παράθεση:
Ειναι ζητημα Συνειρμικου Λογισμου

Οταν τον αποδεχτεις ...
Ευτυχώς ο ......πανάγαθος , με προστατεύει (ώς τώρα) και κρατώ το νου μου , μέσα στο κεφάλι μου,
Παράθεση:
Ειδες ποσα πραγματα λες για να ορισεις το ... απολυτα υπαρκτο ;
Δεν “Ορίζω” το “όντως υπαρκτό” , απλά – όσο απλά μπορώ για σένα- σου εξηγώ το νόημα του “απόλυτου” , έτσι που να μπορείς να καταλάβεις τι ονομάζουμε έτσι
Παράθεση:
Λογικη αποδειξη ειναι η επικληση ορισμενων προτασεων αξιωματικα και η εξαγωγη συμπερασματων εξ αυτων με τη χρηση των νομων του νου ( της τυπικης λογικης δηλαδη )
Άρα – τυπικά – δεν έχεις λογική , και διατυπώνεις όποια αυθαίρετη μπούρδα θέλεις , για να οδηγηθείς “λογικά” στο συμπέρασμα που εσύ επιθυμείς , νομίζοντας πως έχει λογική συνέπεια.

Αυτό ονομάζεται “σόφισμα” (αν έχεις ακουστά )

Καλα ;;;;;;;

Αστο καλυτερα ...

Μη σου "τρωω" και ... το χρονο ...

Τυπικα μονο να πω οτι δεν σου ζητησα κατα κανενα τροπο κατι σχετικα με το θεο "μου" ...

Εσυ δηλωνεις αθεος και εισαι υποχρεωμενος, αν εμενα μου ζητας να "αποδειξω" με λογικους συλλογισμους την πιστη μου στο θεο, εσυ να αποδειξεις ( ομοιως ) με λογικους συλλογισμους τη μη πιστη σου στο θεο

Οχι το δικο "μου" θεο ειδικα, αλλά το θεο γενικα, γιατι ησουνα αθεος και πριν μπεις στο filosofia


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
.Ο θανατος ειναι το οριο της ακολουθιας της ζωης του καθενος και συνεπως ειναι απολυτως βεβαιο μαθηματικα οτι βιωματικα ειναι απροσεγγιστος.
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 43, 44, 45, 46  Επόμενο
Σελίδα 44 από 46

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center