Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Μία Εναλακτική για την Ομοφυλοφιλία
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 3:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Δεν είπα ότι η φύση σκέφτεται αλλά ότι δεν μπορεί ένα δισεκατομμύριο
έτη η αναπαραγωγή να είναι σεξουαλική και να θεωρούμε πως αυτό είναι η έκφραση ενός γκρίζου τοπίου ομοφυλοφιλικών και ετεροφυλοφιλικών δυνατοτήτων.



Αφού υπάρχει το ένα αλλά υπάρχει και το άλλο και μάλιστα σε όλα τα είδη, του ανθρώπου συμπεριλαμβανομένου, πως θα το πεις; Την ύπαρξη ερμαφρόδιτων πάλι; Υπάρχουν γυναίκες που εκτός των δικών της γεννητικών οργάνων, μπορεί να φέρει και 2 πέη!! Και όλα να λειτουργούν κανονικά. Τι είναι αυτό; Λάθος της φύσης, λάθος του θεού, η δώρο ενός απο τους δυο στον συγκεκριμένο άνθρωπο, αφού αυτός το ευχαριστιέται διπλά και απο όλες τις απόψεις;;; Ρωτάω. Σε ποια θέση θα τα τοποθετήσεις όλα αυτά αν όχι στην περιοχή του γκρίζου. Και ο Ρότζερ εδώ έχει προφανώς δίκιο. Δεν υπάρχει μόνο η αναπαραγωγή αλλά σαφώς και η ευχαρίστηση. Και τι ευχαριστεί τον καθένα είναι δικό του ζήτημα εφόσον δεν το φορτώνει και σε μένα.

Παράθεση:
Με αυτή τη λογική επειδή η γλώσσα είναι περισσότερο ερωτογενής από τον πρωκτό,θα συμπεράνουμε ότι κάθε άντρας γεννήθηκε με τη δυνατότητα του ομοφυλοφιλικού στοματικού σεξ.




Δεν γνωρίζεις πως ταυτόχρονα φέρεις και γυναικεία σεξουαλικά όργανα έστω και αν είσαι άρρεν το γένος; Απλά βρίσκονται σε υπανάπτικτη κατάσταση. Και δεν μιλάμε μόνο για γεννητικά όργανα, αλλά μπορούμε να μιλήσουμε ακόμα και για γυναικείο εγκέφαλο, που μέρος του επίσης φέρεις ως άρρεν. Ο βαθμός όλων αυτών στον εκάστοτε άνδρα είναι διαφορετικός, πράγμα που σημαίνει πως εν δυνάμει ναι μπορεί να είσαι ομοφυλόφιλος, που το περίεργο;
Τον ινδό θεό Κρίσνα τον γνωρίζεις φαντάζομαι. Σε όλες τις απεικονίσεις του θα δεις πως τα θηλυκά του χαρακτηριστικά είναι περισσότερα από ότι σε έναν κοινό άντρα. Αυτό γιατί αποτελεί πίστη των ινδουιστών, πως για να επιτευχθεί αυτό που λένε νιρβάνα, δηλαδή η απελευθέρωση από την ανάγκη θα έλεγα εγώ, πρέπει και τα δύο χαρακτηριστικά να ισσοροπήσουν. Και αυτό όπως βλέπεις έχει περάσει ακόμα και σε μια θρησκεία. Που το περίεργο πάλι; Μόνο στην φαντασία υπάρχει αυτό
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 4:15 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:

1. αρα στην φυση υπαρχει προβλεψη σεξουαλικης ικανοποιησης, ανεξαρτητη της αναπαραγωγης

2. δεδομενου του 1, κατανοητο

3. δεδομενου του 1, κατανοητο


Πολύ σωστά ,μόνο που η φύση δεν πρόβλεψε οργασμό απ' τον πρωκτό.

Κατανοητό;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 4:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:


Αφού υπάρχει το ένα αλλά υπάρχει και το άλλο και μάλιστα σε όλα τα είδη, του ανθρώπου συμπεριλαμβανομένου, πως θα το πεις;




Ό,τι υπάρχει είναι φυσικό; Αυτό δεν το περίμενα από έναν πλατωνιστή,που θα έπρεπε να διαχωρίζει το αληθές από τις σκιές του.


Ouliathis έγραψε:

Δεν γνωρίζεις πως ταυτόχρονα φέρεις και γυναικεία σεξουαλικά όργανα έστω και αν είσαι άρρεν το γένος; Απλά βρίσκονται σε υπανάπτικτη κατάσταση. Και δεν μιλάμε μόνο για γεννητικά όργανα, αλλά μπορούμε να μιλήσουμε ακόμα και για γυναικείο εγκέφαλο, που μέρος του επίσης φέρεις ως άρρεν. Ο βαθμός όλων αυτών στον εκάστοτε άνδρα είναι διαφορετικός, πράγμα που σημαίνει πως εν δυνάμει ναι μπορεί να είσαι ομοφυλόφιλος, που το περίεργο;
Τον ινδό θεό Κρίσνα τον γνωρίζεις φαντάζομαι. Σε όλες τις απεικονίσεις του θα δεις πως τα θηλυκά του χαρακτηριστικά είναι περισσότερα από ότι σε έναν κοινό άντρα. Αυτό γιατί αποτελεί πίστη των ινδουιστών, πως για να επιτευχθεί αυτό που λένε νιρβάνα, δηλαδή η απελευθέρωση από την ανάγκη θα έλεγα εγώ, πρέπει και τα δύο χαρακτηριστικά να ισσοροπήσουν. Και αυτό όπως βλέπεις έχει περάσει ακόμα και σε μια θρησκεία. Που το περίεργο πάλι; Μόνο στην φαντασία υπάρχει αυτό



Υπάρχει οργασμός από τον πρωκτό,ναι ή όχι;Μήπως κάτι θέλει να μας πει η φύση εδώ που δε μας το λέει ο Κρίσνα;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 4:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Η φύση της ζωής είναι η αναπαραγωγή μέσω της ικανοποίησης του ζευγαρώματος.Όταν ούτε το πρώτο ούτε το δεύτερο επιτυγχάνεται ή υπάρχει ικανοποίηση χωρίς στοιχειώδη αίσθηση υγιεινής ,τότε θα πρέπει να δεχτούμε ότι η φύση ενίοτε στρέφεται ενάντια στον εαυτό της .(!!!!!)

αναρωτιεμαι αν, συμφωνα με τα παραπανω, πρεπει να δεχτουμε οτι η φυση στρεφεται εναντια στον εαυτο της, στις εξης περιπτώσεις:

1. χρηση αντισυλληψης
2. μαλακια
3. στοματικος ερωτας



1.Η ίδια η φύση έχει χρόνο αντισύλληψης (οι περισσότερες μέρες της περιόδου είναι άγονες). Εμείς παρατείνουμε,λοιπόν,μια φυσική διαδικασία.

2.Ο σεξουαλικός ανταγωνισμός ενυπάρχει στη φύση και συνεπάγεται και σεξουαλικό περιορισμό για τους ηττημένους.Η αυτοϊκανοποίηση ,λοιπόν,δεν αποτελεί τροχοπέδη της σεξουαλικής αναπαραγωγής αλλά έναν αποτέλεσμα του πολεμικού της χαρακτήρα.

3.Κι αυτό μια φυσική διαδικασία είναι ,εφόσον από τα γεννητικά όργανα εκκρίνονται μυρωδιές που διεγείρουν τον σεξουαλικό σύντροφο.

1. αρα στην φυση υπαρχει προβλεψη σεξουαλικης ικανοποιησης, ανεξαρτητη της αναπαραγωγης

2. δεδομενου του 1, κατανοητο

3. δεδομενου του 1, κατανοητο
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
JollyRoger έγραψε:

1. αρα στην φυση υπαρχει προβλεψη σεξουαλικης ικανοποιησης, ανεξαρτητη της αναπαραγωγης

2. δεδομενου του 1, κατανοητο

3. δεδομενου του 1, κατανοητο


Πολύ σωστά , μόνο που η φύση δεν πρόβλεψε οργασμό απ' τον πρωκτό.

Κατανοητό;

οχι, κολαει καπου αυτο ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 4:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Ό,τι υπάρχει είναι φυσικό; Αυτό δεν το περίμενα από έναν πλατωνιστή,που θα έπρεπε να διαχωρίζει το αληθές από τις σκιές του.


Ιωάννη τα δύο πέη μιας ερμαφροδίτου γυναικός, τα βλέπεις σαν σκιά εσύ η ως απολύτως αληθή; Και εφόσον είναι αληθή αποτελούν λάθος της φύσης; Αν ισχύει αυτό για τον θρησκευόμενο πρώτα αποτελεί ταυτόχρονα και λάθος του θεού! Αν αποτελεί λάθος για σένα, τότε πάλι αυτό τουλάχιστον αποενοχοποιεί ηθικά τους ομοφυλόφιλους, αφού αυτό κυρίως συζητάμε εδώ απ ότι κατάλαβα.
Εκτός πάλι αν ζητάει κανείς να κόψουν τα πέη τους οι ερμαφρόδιτοι και να τα φάνε επειδή τέτοιου είδους ιδέες έχουν κάποιοι. Για τέτοιου είδους σκιές μιλούσε ο Πλάτωνας, έστω κι αν ο ίδιος ξέρω καλά πως ήταν κατά της ομοφυλοφιλίας. Μην ζητάμε τα πάντα από τον φιλόσοφο όμως.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 4:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

JollyRoger έγραψε:

οχι, κολαει καπου αυτο ;


Για την ομοφυλοφιλία δε μιλάμε;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 4:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Υπάρχει οργασμός από τον πρωκτό,ναι ή όχι;Μήπως κάτι θέλει να μας πει η φύση εδώ που δε μας το λέει ο Κρίσνα;


Είπαμε! Υπάρχει και ο έρωτας για ευχαρίστηση! Αν δεν σου αρέσει ο έρωτας όταν γίνεται μόνο γι αυτό τον λόγο δικαίωμά σου, αλλά αυτός είναι σοβαρός λόγος να πεις πως είναι παράνομο η ανώμαλο να αρέσει σε άλλους; Και αν η φύση προσπαθεί να πει κάτι, γιατί αυτό που να θέλει να πει να μην είναι ακριβώς αυτό. Δικαίωμά σας τι σας αρέσει και τι όχι κύριοι. Δική σας είναι η ζωή και τι σας αρέσει, εφόσον πάντα δεν παραβιάζετε έτσι τα δικαιώματα και των άλλων
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
JollyRoger
Πρύτανης


Εγγραφή: 09 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 3610

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 4:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
JollyRoger έγραψε:

οχι, κολαει καπου αυτο ;


Για την ομοφυλοφιλία δε μιλάμε;


JollyRoger έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
JollyRoger έγραψε:
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Η φύση της ζωής είναι η αναπαραγωγή μέσω της ικανοποίησης του ζευγαρώματος.Όταν ούτε το πρώτο ούτε το δεύτερο επιτυγχάνεται ή υπάρχει ικανοποίηση χωρίς στοιχειώδη αίσθηση υγιεινής ,τότε θα πρέπει να δεχτούμε ότι η φύση ενίοτε στρέφεται ενάντια στον εαυτό της .(!!!!!)

αναρωτιεμαι αν, συμφωνα με τα παραπανω, πρεπει να δεχτουμε οτι η φυση στρεφεται εναντια στον εαυτο της, στις εξης περιπτώσεις:

1. χρηση αντισυλληψης
2. μαλακια
3. στοματικος ερωτας



1.Η ίδια η φύση έχει χρόνο αντισύλληψης (οι περισσότερες μέρες της περιόδου είναι άγονες). Εμείς παρατείνουμε,λοιπόν,μια φυσική διαδικασία.

2.Ο σεξουαλικός ανταγωνισμός ενυπάρχει στη φύση και συνεπάγεται και σεξουαλικό περιορισμό για τους ηττημένους.Η αυτοϊκανοποίηση ,λοιπόν,δεν αποτελεί τροχοπέδη της σεξουαλικής αναπαραγωγής αλλά έναν αποτέλεσμα του πολεμικού της χαρακτήρα.

3.Κι αυτό μια φυσική διαδικασία είναι ,εφόσον από τα γεννητικά όργανα εκκρίνονται μυρωδιές που διεγείρουν τον σεξουαλικό σύντροφο.

1. αρα στην φυση υπαρχει προβλεψη σεξουαλικης ικανοποιησης, ανεξαρτητη της αναπαραγωγης

2. δεδομενου του 1, κατανοητο

3. δεδομενου του 1, κατανοητο
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
JollyRoger έγραψε:

1. αρα στην φυση υπαρχει προβλεψη σεξουαλικης ικανοποιησης, ανεξαρτητη της αναπαραγωγης

2. δεδομενου του 1, κατανοητο

3. δεδομενου του 1, κατανοητο


Πολύ σωστά , μόνο που η φύση δεν πρόβλεψε οργασμό απ' τον πρωκτό.

Κατανοητό;

οχι, κολαει καπου αυτο ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 4:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Παράθεση:
Ό,τι υπάρχει είναι φυσικό; Αυτό δεν το περίμενα από έναν πλατωνιστή,που θα έπρεπε να διαχωρίζει το αληθές από τις σκιές του.


Ιωάννη τα δύο πέη μιας ερμαφροδίτου γυναικός, τα βλέπεις σαν σκιά εσύ η ως απολύτως αληθή; Και εφόσον είναι αληθή αποτελούν λάθος της φύσης; Αν ισχύει αυτό για τον θρησκευόμενο πρώτα αποτελεί ταυτόχρονα και λάθος του θεού! Αν αποτελεί λάθος για σένα, τότε πάλι αυτό τουλάχιστον αποενοχοποιεί ηθικά τους ομοφυλόφιλους, αφού αυτό κυρίως συζητάμε εδώ απ ότι κατάλαβα.
Εκτός πάλι αν ζητάει κανείς να κόψουν τα πέη τους οι ερμαφρόδιτοι και να τα φάνε επειδή τέτοιου είδους ιδέες έχουν κάποιοι. Για τέτοιου είδους σκιές μιλούσε ο Πλάτωνας, έστω κι αν ο ίδιος ξέρω καλά πως ήταν κατά της ομοφυλοφιλίας. Μην ζητάμε τα πάντα από τον φιλόσοφο όμως.


Ένας ερμαφρόδιτος οργανισμός ενταγμένος στη φυσική διαδικασία θα πρέπει να μπορεί να αυτοαναπαραχθεί και μάλιστα να νιώθει και οργασμό κατά την πράξη.Μπορεί;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 4:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Παράθεση:
Υπάρχει οργασμός από τον πρωκτό,ναι ή όχι;Μήπως κάτι θέλει να μας πει η φύση εδώ που δε μας το λέει ο Κρίσνα;


Είπαμε! Υπάρχει και ο έρωτας για ευχαρίστηση! Αν δεν σου αρέσει ο έρωτας όταν γίνεται μόνο γι αυτό τον λόγο δικαίωμά σου, αλλά αυτός είναι σοβαρός λόγος να πεις πως είναι παράνομο η ανώμαλο να αρέσει σε άλλους; Και αν η φύση προσπαθεί να πει κάτι, γιατί αυτό που να θέλει να πει να μην είναι ακριβώς αυτό. Δικαίωμά σας τι σας αρέσει και τι όχι κύριοι. Δική σας είναι η ζωή και τι σας αρέσει, εφόσον πάντα δεν παραβιάζετε έτσι τα δικαιώματα και των άλλων



Δε μίλησα για αναπαραγωγή τώρα.Μια απλή ερώτηση έκανα:υπάρχει οργασμός από τη διέγερση του πρωκτού;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 5:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Ένας ερμαφρόδιτος οργανισμός ενταγμένος στη φυσική διαδικασία θα πρέπει να μπορεί να αυτοαναπαραχθεί και μάλιστα να νιώθει και οργασμό κατά την πράξη.Μπορεί;



φυσικά και μπορεί. Δεν είναι απαραίτητο όμως πως αυτό που θα προκύψει θα είναι αναγκαστικά πάλι ένας ερμαφρόδιτος.

Παράθεση:
Δε μίλησα για αναπαραγωγή τώρα.Μια απλή ερώτηση έκανα:υπάρχει οργασμός από τη διέγερση του πρωκτού;


Ναι υπάρχει οργασμός ακριβώς λόγω της πρωκτικής διέγερσης, αυτό σημαίνει ερωτογενής ζώνη
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 5:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ouliathis έγραψε:
Παράθεση:
Ένας ερμαφρόδιτος οργανισμός ενταγμένος στη φυσική διαδικασία θα πρέπει να μπορεί να αυτοαναπαραχθεί και μάλιστα να νιώθει και οργασμό κατά την πράξη.Μπορεί;



φυσικά και μπορεί. Δεν είναι απαραίτητο όμως πως αυτό που θα προκύψει θα είναι αναγκαστικά πάλι ένας ερμαφρόδιτος.

Παράθεση:
Δε μίλησα για αναπαραγωγή τώρα.Μια απλή ερώτηση έκανα:υπάρχει οργασμός από τη διέγερση του πρωκτού;


Ναι υπάρχει οργασμός ακριβώς λόγω της πρωκτικής διέγερσης, αυτό σημαίνει ερωτογενής ζώνη



Υπάρχει ερμαφρόδιτος άνθρωπος που έκανε αναπαραγωγή με τον εαυτό του;

Δε σημαίνει αυτό "ερωτογενής ζώνη",τουλάχιστον στην ψυχανάλυση.Δηλαδή κάθε φορά που αφοδεύουμε βρισκόμαστε σε οργασμό;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 5:33 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Υπάρχει ερμαφρόδιτος άνθρωπος που έκανε αναπαραγωγή με τον εαυτό του;

Δε σημαίνει αυτό "ερωτογενής ζώνη",τουλάχιστον στην ψυχανάλυση.Δηλαδή κάθε φορά που αφοδεύουμε βρισκόμαστε σε οργασμό;


Για το πρώτο δεν γνωρίζω παράδειγμα, νομίζω όμως πως μπορεί να συμβεί. Φυσικά σε τέτοια περίπτωση θα έχουμε τις γνωστές ασθένειες και ανωμαλίες, που προκύπτουν όταν συγγενείς πρώτου βαθμού τεκνοποιούν.

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα, το παράδειγμα είναι αξαιρετικά άστοχο. Η ερωτογενής ζώνη όταν διεγείρεται βοηθάει στο να έλθει η κορύφωση και συνεπώς ο οργασμός. Και η κουτσή μαρία το ξέρει αυτό, γι αυτό και χαιδεύει τον σύντροφό της σε αυτές τις ζώνες, με σκοπό να τον διεγείρει. Δεν του λέει άντε τέλειωνε να......τελείώνουμε. Αυτά θα αναλύουμε τώρα;
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 5:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άρα δεν έχουμε κάποιες εμπειρικές αποδείξεις περί της φυσικότητας αναπαραγωγής ερμαφρόδιτων ατόμων.

Σωστά ,το παράδειγμα είναι άστοχο.Ας πάμε σε μια άλλη ερωτογενή ζώνη που μπορεί η διέγερση να έχει διάρκεια:τη στοματική.Αν πιπιλάω ,λοιπόν, ένα στήθος γυναικείο αρκετή ώρα,να περιμένω κάποιον οργασμό;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 18, 2017 5:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Άρα δεν έχουμε κάποιες εμπειρικές αποδείξεις περί της φυσικότητας αναπαραγωγής ερμαφρόδιτων ατόμων.

Σωστά το παράδειγμα είναι άστοχο.Ας πάμε σε μια άλλη ερωτογενή ζώνη που μπορεί η διέγερση να έχει διάρκεια:τη στοματική.Αν πιπιλάω ,λοιπόν, ένα στήθος γυναικείο αρκετή ώρα,να περιμένω κάποιον οργασμό;


Του ίδιου με τον ίδιον; Είπα πως δεν γνωρίζω, εύκολα όμως προκύπτει πως και να γίνεται θα έχουμε ανωμαλίες όπως συμβαίνει σε συγγενείς πρώτου βαθμού, πόσον μάλλον εδώ που ποιο πρώτου......δεν γίνεται!!!
Με άλλους όμως που δεν είναι συγγενείς, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
Για την δεύτερη ερώτηση ναι, όσο πιο πολύ σου αρέσει η αρέσει αντίστοιχα του συντρόφου, τόσο περισσότερο είναι αντίστοιχα πάλι πιθανόν, να επέλθει το μοιραίον.
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενο
Σελίδα 3 από 11

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center