Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Ορθοδοξία εκτός Ελλάδος
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 20, 2017 5:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ορθοδοξία εκτός Ελλάδος Απάντηση με Συμπερίληψη

Ορθόδοξοι Αμερικάνοι πρώην προτεστάντες (και όχι μόνο), σε Ελληνορθόδοξο ναό:

https://www.youtube.com/watch?v=zkC6ekW_iTc
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 26, 2017 12:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η Ορθόδοξη εκκλησία της Βουλγαρίας, υποψήφια για Νόμπελ Ειρήνης

http://www.pravoslavie.ru/english/100386.htm
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Φεβ 04, 2017 9:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Οι Ινδιάνοι Μάγιας βαπτίστηκαν Ορθόδοξοι Χριστιανοί

https://www.youtube.com/watch?v=Dbv6h_r6lU8
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 10, 2017 9:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εγκαίνια μεγαλοπρεπούς ναού του Αγίου Γέροντα Παΐσίου στη Τζαραμάνα Δαμασκού

https://www.youtube.com/watch?v=RPXri2FpnMg
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 17, 2017 12:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όταν ο Fidel Castro έχτισε τον πρώτο Ορθόδοξο ναό στην καρδιά της ιστορικής Αβάνα.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/3418733.stm
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Φεβ 17, 2017 4:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη


_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Φεβ 28, 2017 1:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η πρώτη Ορθόδοξη εκκλησία στην Μποτσουάνα ιδρύθηκε τον Οκτώβριο του 2016.

http://www.spc.rs/eng/cornerstone_first_orthodox_church_botswana
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 10, 2017 9:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η Ορθόδοξη εκκλησία στις Φιλιππίνες

https://www.youtube.com/watch?v=BYXW-tJlTOU
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 17, 2017 10:27 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΕΣΣΔ 1956.
''Το Θαύμα'' Η ταινία βασίζεται σε πραγματικά περιστατικά που συνέβησαν στη Σαμάρα το 1956. Στη διάρκεια των διακοπών, μια κοπέλα παίρνει από τον τοίχο την θαυματουργή εικόνα του Αγίου Νικολάου και αρχίζει να χορεύει μαζί της, αλλά ξαφνικά παγώνει στη θέση της. Η κατάστασή της θα κρατήσει πολλούς μήνες. Οι κάτοικοι της μικρής πόλης είναι τρομοκρατημένοι από αυτό το εξαιρετικό γεγονός, το οποίο εξελίσσεται σε ένα θαύμα.

Η ταινία περιγράφει με εξαιρετικό τρόπο την κουλτούρα καχυποψίας και αθεϊστικής προπαγάνδας που επέβαλε καταναγκαστικά ακόμα και με "δηλώσεις απόρρητου" σε κάθε τι που ήταν ανεξήγητο και έξω από τα πλάνο του Μαρξιστικού υλισμού.
Αρκετοί από τους αυτόπτες και αυτήκοες έγιναν αργότερα ιερείς και μοναχοί, με κίνδυνο ακόμα και της ζωής τους μέσα από τις διώξεις που επέβαλε το καθεστώς στους "εχθρούς της επανάστασης".

https://www.youtube.com/watch?v=lh013aDhbg0&index=2&list=PLlhkxhl1YZC2aiR0YEfOPipzj59Y8KIdC
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 18, 2017 12:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Πολιτική και θρησκευτική αλλοίωση της ανθρώπινης φύσης,δηλαδή! Από τη μια η εξουσία επιβάλλεται μέσω της βίας και της "ιστορικής προόδου" κι από την άλλη η άρνηση του προηγούμενου ψεύδους μ' ένα άλλο,δηλαδή της πίστης στην παραβίαση των φυσικών νόμων,στο όνομα της αγάπης.

Δυο ψεύδη μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα!

Πόσο μακριά είναι η ανθρωπότητα απ' το ελληνικό ιδεώδες: την αμφισβήτηση (αμφί+βαίνω=προχωρώ και στις 2 πλευρές-θέση,αντίθεση-για να εδραιώσω την αλήθεια ενός ισχυρισμού,ενός νόμου,ενός θεσμού).Μα κάτι τέτοιο θ' απαιτούσε μια δημοκρατική συνείδηση κι όχι έναν ναρκισσιστικό τύπο ανθρώπου που ονειρεύεται ιστορικά ή προσωπικά θαύματα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάρ 18, 2017 2:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ένας γνωστός , μου είχε ζητήσει πρίν καιρό να δω το “θαύμα”
Αναγκάστηκα τότε να το δω

Η πρώτη σκέψη που ήρθε στο νου μου αμέσως μετά , ήταν ο τίτλος του βιβλίου “Ένα βήμα μπρός, δυο βήματα πίσω" .

Αυτό είπα στο γνωστό μου , όταν με ρώτησε.
- Δηλαδή ! Με ρωτά
-Ήταν σαν να έβλεπα ιστορίες του μεσαίωνα, του απάντησα .

Θλιβερό συναίσθημα όταν σκέφτεσαι, τι “πιστεύει” ο κόσμος .


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάρ 19, 2017 1:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Εμένα μου άρεσε πολύ και όλο το στήσιμο της ταινίας.
Σε μεταφέρει πραγματικά στην νοοτροπία και στο περιβάλλον της ΕΣΣΔ του 60, λίγο πριν ξεσπάσει η κρίση της Κούβας.
Όλη αυτή η νεύρωση που βίωνε και εκδήλωνε ο καθημερινός πολίτης.
Επίσης οι χαρακτήρες.
Ο παππάς που δεν αντέχει να διαχειριστεί το θαύμα και εγκαταλείπει, ο μποεμ ποιητής που βρίσκει την πίστη και το κουράγιο να αλλάξει τη ζωή του, ο αμετανόητος κομματικός που ακροβατεί μεταξύ της κομματικής και της χριστιανικής θρησκείας κλπ.
Νομίζω ότι έχει βραβευτεί.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Μάρ 20, 2017 9:43 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ο γνωστός μου , δεν μου ζήτησε να κρίνω την ταινία απο κινηματογραφικής πλευράς , και ούτε θα μπορούσα να το κάνω , καθώς δεν είμαι ειδικός .

Μου ανέφερε επιγραμματικά , ότι περιγράφει ένα “θαύμα” που έγινε – σύμφωνα με την άποψη της ορθόδοξης Ρωσικής εκκλησίας - κάπου στην κομμουνιστική σοβιετική ένωση το 1956.

Η ταινία που είδα , αναφέρει την “απίστευτη ” ιστορία μιας “μαρμαρωμένης” κοπέλας , μια ιστορία που μου θύμισε το παραμύθι του “μαρμαρωμένου” Βασιλιά στο ορθόδοξο Βυζάντιο, ένα παραμύθι που ακόμα και τώρα υπάρχουν φαντασιόπληκτοι που το “πιστεύουν” σαν αληθινό.
Είναι θλιβερό να υπάρχουν στην εποχή μας άνθρωποι που πιστεύουν τέτοιες ιστορίες , που λίγο απέχουν του μύθου με το βασιλιά Αλέξανδρου και τη γοργόνα, και το Εξκάλιμπερ. (το μυθικό σπαθί στο βράχο , και τον χρησμό)

Υπό αυτή την έννοια ανέφερα πως το “παραμύθι” της ταινίας , με πήγε πίσω στον μεσαίωνα.

Μην μου πεις ότι “πιστεύεις” πως πράγματι έγινε το γεγονός της ταινίας ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 21, 2017 7:21 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ειναι κριμα που η πιστη σου δεν σε αφηνει να απολαυσεις μια ταινια μονο και μονο επειδη εχει ενα μερος που εναντιωνεται στις αποψεις σου.
Τεσπα, το ερωτημα σου ειναι το εξης:
Θα πιστεψουμε μια ομαδα ανθρωπων που διηγουνται κατι που το εζησαν οι ιδιοι ή ακουσαν να το περιγραφουν οι συγγενεις τους και δεν εχουν κανενα υλικο οφελος απο την δημοσιοποιηση του, ή θα πιστεψουμε καποιους που δεν ειχαν ποτε καμια σχεση με τα περιστατικα και τους ανθρωπους που τα περιγραφουν και για ιδεολογικους λογους προτιμουν να φανταζονται οτι οι αλλοι ειναι φαντασιοπληκτοι;
Τελικα, ποιος ειναι ο φαντασιοπληκτος;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Μάρ 21, 2017 10:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Με την ίδια “λογική” θα σε ρωτούσα και εγώ .
Θα πίστευες σαν πραγματικό γεγονός μια ταινία που το σενάριο της βασιζόταν στις αναφορές μιας ομάδας χωρικών , οι οποίοι ορκίζονταν πως την παραμονή πρωτοχρονιά είδαν ψηλά στον ουρανό να πετούν έξη ελάφια και τον άι Βασίλη μέσα το έλκηθρο να τους κουνά το χέρι ,μόνο και μόνο γιατί ο παραγωγός και ο σκηνοθέτης αυτής της ταινίας , πίστεψαν τουσ χωρικούς, και ήθελαν οι ίδιοι να πείσουν ή να εξαπατήσουν κάποιους ευκολόπιστους, δηλώνοντας ανεπιφύλαχτα πως το σενάριο της ταινίας τους , περιγράφει ένα καθόλα πραγματικό γεγονός ?

Ναι! Ή Ου!?

Από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω , πως εσύ πίστεψες σαν αληθινό το σενάριο αυτής της ταινίας με την μαρμαρωμένη κοπέλα , μόνο και μόνο γιατί ο παραγωγός της ταινίας , ανέφερε πως πρόκειται για πραγματική ιστορία .

Μην μου πεις πως “πιστεύεις” και στο παραμύθι του μαρμαρωμένου βασιλιά, ή ακόμα πως δέχεσαι και τον μύθο του βυθισμένου πλοίου στην θάλασσα του Μαρμαρά με τα ιερά κειμήλια της αγίας τράπεζας?.

Το παραμύθι με την γοργόνα και τον βασιλιά Αλέξανδρο σε τι διαφέρει από αυτά ?
Είναι και αυτό αλήθεια?

Τελικά, ποιος είναι ο φαντασιόπληκτος και ευκολόπιστος?
Στο μεσαίωνα ζεις ?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Επόμενο
Σελίδα 1 από 12

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center