Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Πανάγιος Τάφος
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 26, 27, 28  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 18, 2017 1:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ιστορικές μαρτυρίες αλλοδόξων, της συγκεκριμένης περιόδου:

Παράθεση:
Πάπας Ουρβανός Β' Σε ομιλία του (υπάρχει γραπτή) πριν από τις Σταυροφορίες, στην πόλη Κλερμόν το 1095: «Και όμως, σε εκείνο το μέρος (σας λέω βέβαια κάτι που ήδη το γνωρίζετε) αναπαύθηκε ο Κύριος. Εκεί πέθανε για μας. Εκεί ετάφη. Πόσο πολύτιμος θα ήταν εκείνος ο πολυπόθητος και ασύγκριτος τόπος ταφής του Κυρίου, ακόμα και αν ο Θεός παρέλειπε να τελέσει εκεί το ετήσιό Του θαύμα! Διότι, κατά τις ημέρες του Πάθους Του, όλα τα φώτα μέσα στο Άγιο Κουβούκλιο και γύρω από τον ναό τα οποία έχουν σβηστεί ανάβουν ξανά, με θεϊκή προσταγή. Ποιά καρδιά, αδελφοί μου, είναι τόσο πέτρινη ώστε να μην αγγίζεται από ένα τέτοιο θαύμα;» (Baldricus, in Gesta Dei per Francos. σελ. 87.)


Παράθεση:
Ο Αρμένιος ιστορικός του 12ου αιώνα Ματθαίος Εδέσσης μας λέει πως το 1102 το Άγιο Φως αρνήθηκε να εμφανιστεί, αφού οι Φράγκοι είχαν αρπάξει τους Αγίους Τόπους από τους τοπικούς ιερείς, και είχαν βγάλει τους Έλληνες έξω από τα μοναστήρια με τις κλωτσιές. Οι νεόφερτοι «πήραν το μήνυμα», και αποκατέστησαν τις ιδιοκτησίες. Το Φως εμφανίστηκε, με μια μέρα καθυστέρηση.


Παράθεση:
Fulcher (Fulk) της Σαρτρ - στρατιωτικός ιερέας του πρώτου βασιλέα της Ιερουσαλήμ Βαλδουίνου (11ος - 12ος αι.) - έγραψε για ένα ατύχημα, όταν το Άγιο Φως δεν εμφανίστηκε μέχρι να απομακρυνθούν οι Λατίνοι μοναχοί και κληρικοί από την εκκλησία του Αγίου Κουβουκλίου. Avdulovsky F.M. Holy Fire Coming From Holy Sepulchre of Our God and Savior Jesus Christ on The Great Saturday in Jerusalem. (Το Άγιο Φως το Προερχόμενο από τον Πανάγιο Τάφο του Θεού και Σωτήρος Ημών Ιησού Χριστού κατά το Μεγάλο Σάββατο) Μόσχα, 1887, σελ. 37-41. (στα Ρώσσικα).


Παράθεση:
Ο Μουσουλμάνος ιστορικός, ο al-Biruni, έτος 1000 μ.Χ.: «Οι Χριστιανοί έχουν ήδη σβύσει τα φανάρια τους και τις δάδες τους από πριν, και περιμένουν, μέχρι να δουν μια καθαρή λευκή φωτιά, που κάνει το κανδήλι να ανάβει. Με την φωτιά αυτή ανάβουν τα κανδήλια μέσα στα τεμένη και τους ναούς. Μετά γράφεται μια αναφορά προς τον Χαλίφη σχετικά με την ώρα που κατέβηκε η φωτιά. Αν γινόταν αμέσως μετά την μεσημβρινή ώρα, αναμενόταν γόνιμη χρονιά, αλλά αν καθυστερούσε μέχρι την εσπέρα ή αργότερα, τότε θα αναμενόταν άγονη χρονιά. Η ίδια πηγή αναφέρει επίσης πως κάποιος κυβερνήτης είχε φέρει μαζί του ένα τεμάχιο χάλκινου σύρματος αντί φυτιλιού, για να μην μπορέσει να αναφλεγεί και να φανεί έτσι πως το όλο φαινόμενο απέτυχε. Όμως κατέβηκε το πυρ, και ο χαλκός πήρε φωτιά. Η κάθοδος αυτής της φωτιάς από ψηλά, σε μια μέρα που επαναλαμβάνεται μετά από συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, γίνεται αφορμή να μένουμε έκπληκτοι....» (Σχετ.:Krachkovsky I. "Holy Fire"(Αγιο Φως), σύμφωνα με την αφήγηση του al-Biruni και άλλων Μουσουλμάνων συγγραφέων του 10ου - 13ου αι. της Χριστιανικής Ανατολής, Τόμος 3. Έκδοση 3η, 1915 (στα Ρώσσικα). Χρονολόγιο του Μουσουλμάνου λόγιου, Al-Biruni (973 - 1048). Al Biruni / In the Garden of Science (Στον Κήπο της Επιστήμης)/ Reklam - Leipzig 1991. Αγγλική Μετάφραση.)


Παράθεση:
Χρονογράφος της εκκλησίας της Ρώμης Baroni, (ια' αι.) γράφει πως Δυτικοί Χριστιανοί επισκεπτόμενοι την Ιερουσαλήμ είδαν το θαύμα, οταν το Μεγάλο Σάββατο τα κεριά κοντά στο Άγιο Κουβούκλιο άναψαν μόνα τους. Baroni, (Χρονικά), σελίδα 1304, όπισθεν.


Παράθεση:
Ο Ali al-Kherevi μιλά για «την σκηνή με το Άγιο Πυρ, το οποίο οι άνθρωποι μπορούν να δουν, μέσα στην εκκλησία της Ιερουσαλήμ». (Krachkovskij I. JU. // Khristianskij Vostok. T.3. Vyp.3. Pg., 1915; Ch. Schefer, Description des lieux saints de la Galilée et de la Paléstine, (Περιγραφή αγίων τόπων ης Γαλιλαίας και της Παλαιστίνης) Génes 1881, σελ. 21. Cp. de Goeje, op. cit. 55, οπ. 4 θ Μεδνθκξβ , op. cit. (οεπεβξδ) 961.)

_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 18, 2017 3:34 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άκριτη παράθεση πηγών ...

π.χ.ο Πάπας είχε κάθε συμφέρον να φανατίζει τους σταυροφόρους ότι συμβαίνει κάποιο θαύμα εκεί πέρα,πόσο μάλλον όταν το θαύμα ήταν ήδη γνωστό επί καθολικής διοικήσεως. (Καρλομάγνος)

Επίσης,η μαρτυρία του Αρμένιου ιστορικού και του στρατιωτικού ιερέα της Σαρτρ δε συνοδεύεται από τα αντίστοιχα συμφραζόμενα...οπότε άνθρακας ο θησαυρός! Οι ιστορικοί και ιστοριογράφοι πολλές φορές περιγράφουν αυτό που άκουσαν κι όχι αυτό που πιστεύουν . Αυτό θα φανεί από τα συμφαζόμενα .

Ο Αλ Μπιρουνί,επίσης,στα συμφραζόμενα που βρήκα (αν ενδιαφέρεται κανείς να τα ανεβάσω ) ομολογεί ότι γράφει αυτά που άκουσε από άλλους...

Ο Baroni πάλι γράφει τι άκουσε από άλλους. Αλλά και αλήθεια να είναι ...εύφλεκτα υλικά ήταν γνωστά από πολύ παλιότερα ,όπως διαβάζουμε στο βιβλίο της Παλαιάς Διαθήκης "Β΄ Μακκαβαίων". (αν ενδιαφέρεται κάποιος που αναζητά την αλήθεια και δεν την ξέρει εκ των προτέρων δι' αποκαλύψεως,να του πω και το απόσπασμα) .

Η τελευταία μαρτυρία είναι πολύ ουδέτερη για να χρήζει ειδικού σχολιασμού!

Προσοχή,λοιπόν,στη μεταχείριση των πηγών.Δεν αποδεχόμαστε τίποτα χωρίς εξαντλητική εξέταση!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 19, 2017 1:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η ακοίμητη κανδύλα νομίζω πως είναι ο ιερός αναφτήρας

https://www.youtube.com/watch?v=ico4kuS0M9s
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιαν 19, 2017 12:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Είπαμε, για άλλους συμβαίνει και όχι στον ίδιο βαθμό και ταυτόχρονα για άλλους δεν συμβαίνει.
Δεν ανάβουν οι λαμπάδες όλων των παρευρισκομένων, ούτε όλοι βλέπουν το ίδιο.
Το ανάλογο που συνέβει και με μένα και τους άλλους δύο όταν προσκυνήσαμε τον Αγιο Δημήτριο τον Μυροβλύτη.
Όμως συνέβει. Το ξανακάναμε και ξανασυνέβει αμέσως μετά. Συνέβει.

Το βίντεο που παράθεσες έχει τίτλο που προσπαθεί να ξεγελάσει τους αφελείς αντιχριστιανούς. Ο Μεταλληνός δεν παραδέχεται αυτό που διαφημίζει ο γιουτιουμπερ. Δεν μιλά για ανυπαρξία θαύματος, το αντίθετο.

Μπορεί κάποια φορά να μην ανάβει η λαμπάδα του πατριάρχη και να την ανάβει από την καντήλα (αν υπάρχει τέτοια, διότι το τυπικό λέει πως οι εκπρόσωποι όλων των άλλων δογμάτων πρέπει να διαπιστώσουν ότι δεν υπάρχει πηγή φωτός ή φωτιάς στον τάφο), αλλά ανάβουν λαμπάδες και καντήλες έξω από το κουβούκλιο ακόμα και όταν βρίσκονται ψηλά, όπως δείχνει το βίντεο και επωνύμως μαρτυρούν κάθε φορά πολλοί αυτόπτες.

Οι μαρτυρίες αναφέρουν και περιπτώσεις που υποχρέωσαν οι μουσουλμάνοι τους Ορθόδοξους να βάλουν χάλκινο φυτίλι για να τους ταπεινώσουν και όμως άναψε.

Και αυτοί που μαρτυρούν ότι άναψε το κερί τους μόνα τους; θα τους βγάλουμε όλους τρελούς για να υποστηρίξουμε τον εγωισμό μας;

Δηλαδή, εδώ έχουμε το εξής:
Είμαι ένας νέος άνθρωπος χωρίς μεγάλη εμπειρία από τη ζωή και με ενδιαφέρει η πολιτική, αλλά όχι η θρησκεία με την οποία δεν έχω ασχοληθέι καθόλου.
Κάποια στιγμή αποφασίζω να γίνω κομμουνιστής, γιατί διάβασα λίγο μαρξ και μου άρεσαν αυτά που είπε. Απορρίπτω την κάθε θρησκεία γιατί το είπε ο μαρξ και εγώ ακολουθώ την διδασκαλία του μαρξ.
Πολύ αργότερα στη ζωή μου, συναντώ τη θρησκεία μέσω διάφορων μαρτυριών και φαινομένων που πριν τα αγνοούσα.
Το δίλημμα μου τώρα είναι:
Να συνεχίσω να απορρίπτω τις μαρτυρίες τόσων ανθρώπων χαρακτηρίζοντάς τους τρελούς και τα βίντεο χαρακτηρίζοντάς τα ψεύτικα και να συνεχίσω να πιστεύω την διδασκαλία ενός μόνο ανθρώπου του μαρξ για ένα μοντέλο που ποτέ δεν έγινε πράξη αλλά έμεινε στην φαντασία του, ή το αντίθετο δηλαδή να απορρίψω την άποψη ενός ανθρώπου και να δεχτώ τις μαρτυρίες και τις εικόνες χιλιάδων άλλων, που έζησαν και βίωσαν;

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί οι άθεοι μαρξιστές είναι δυστυχείς και γίνονται παράλογοι;
Όπως λέμε κατ' αναλογία και στην επιστήμη "μια θεωρία που δεν επιβεβαιώνεται από το πείραμα, απλά την πετάμε"

Στη συγκεκριμένη περίπτωση η θεωρία μας είναι αυτό που έγραψα απαντώντας στον Τζολι και συνοψίζεται στη φράση "Είπαμε, για άλλους συμβαίνει και όχι στον ίδιο βαθμό και ταυτόχρονα για άλλους δεν συμβαίνει."
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιαν 20, 2017 2:40 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μαρτυρίες έχουμε και για εξωγήινους,νεράιδες και μηνύματα από τον Σείριο...

Να υποθέσω ότι το Άγιο Φως είναι κάτι ανάλογο;

Όχι,βέβαια,το Άγιο Φως βγάζει περισσότερο χρήμα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2017 3:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ξέρω και ο Σαγκαν πίστευε πως υπάρχουν εξωγήινοι, τι να κάνουμε τώρα.

Ιωάννη υπάρχουν διαφορετικά θέματα συζήτησης και κάθε θέμα έχει διαφορετικές ποιότητες.
Δεν μπορεί πάντα, μα πάντα, όταν στριμώχνεσαι από την λογική σου, να προσπαθείς να κάνεις τον κλοουν.
Πρόσεξε γιατί τον κάνεις τόσο συχνά που με κάνεις πλέον να προσπαθώ να βρω κάθε φορά πότε ο κλόουν κάνει τον Ιωάννη ώστε να τον πάρω στα σοβαρά.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2017 4:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Στοιχειώδης κριτική σκέψη...

http://skepdic.gr/Entries/Alpha/anecdotes.htm
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2017 11:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Οι μαρτυρίες προσωπικών εμπειριών σε θέματα παραφυσικά ή υπερφυσικά δεν έχουν καμία επιστημονική αξία. Αν και άλλοι δεν μπορούν να βιώσουν το ίδιο πράγμα κάτω από τις ίδιες συνθήκες, τότε δεν θα υπάρχει τρόπος να επιβεβαιωθεί η εμπειρία. Αν δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθούν οι ισχυρισμοί, τότε δεν θα υπάρχει τρόπος να δούμε αν η εμπειρία ήταν μια αυταπάτη ή αν ερμηνεύτηκε σωστά. Αμα και άλλοι μπορούν να βιώσουν το ίδιο πράγμα, τότε είναι πιθανό να επινοηθεί ένας έλεγχος της μαρτυρίας ώστε να κρίνουμε το κατά πόσο ο ισχυρισμός που βασίζεται πάνω της είναι άξιος προσοχής ή οχι.


Αυτό, αυτό ακριβώς λέω και εγώ.

Στην περίπτωση του Παναγίου Τάφου και του Αγίου Φωτός, έχουμε διαχρονικά αυτόν ακριβώς τον έλεγχο, έχουμε διαχρονικές μαρτυρίες εκατοντάδων ανθρώπων καθόλα αξιόλογων και αξιοπρεπέστατων, έχουμε διαχρονικές εικόνες και βιντεοσκοπήσεις που επιβεβαιώνουν τις αρχαίες μαρτυρίες στις οποίες δεν είχαμε την σημερινή τεχνολογία.
Τέλος έχουμε τις διαχρονικές μαρτυρίες των άλλων δογμάτων και των αλλοπίστων, σε τέτοιο βαθμό, ώστε ακόμα και ιμάμηδες γίνονται αυτοστιγμή Χριστιανοί με την θέα του θαύματος και μαρτυρούν υπερ του Χριστού χωρίς κανέναν δισταγμό.
Ακριβώς αυτόν τον "έλεγχο της μαρτυρίας" επικαλούμαι, ως ο αυστηρότερος σκεπτικιστής όλων.
Συμφωνώ απολύτως και επαυξάνω.

Παράθεση:
Ο άγιος Τούνομ, ο εμίρης

Το 1579 οι ηγέτες της αρμενικής Εκκλησίας στα Ιεροσόλυμα κατόρθωσαν να πείσουν τις τουρκικές αρχές να δώσει την άδεια στον Αρμένιο πατριάρχη και όχι στον ορθόδοξο να μπει στον Άγιο Τάφο το Μέγα Σάββατο, για να βγάλει το Άγιο Φως (σημείωση: η αρμενική Εκκλησία είναι μονοφυσιτικών αποκλίσεων, ανήκει δηλαδή στους λεγόμενους «αντιχαλκηδόνιους»). Τότε, όπως είναι γνωστό, το Άγιο Φως δεν βγήκε από τον Άγιο Τάφο, αλλά σχίζοντας μια κολώνα στον τοίχο του ναού της Αναστάσεως, στο σημείο, όπου στεκόταν ο ορθόδοξος πατριάρχης με τους πιστούς.

Το εντυπωσιακό γεγονός είδε ο Άραβας εμίρης Τούνομ, επικεφαλής της φρουράς που επόπτευε τις τελετές, ανεβασμένος σε γειτονικό μιναρέ. Από την έκπληξή του γκρεμίστηκε από το μιναρέ και προσγειώθηκε χωρίς να πάθει τίποτε. Όλα αυτά τον έκαναν να απαρνηθεί αμέσως το Ισλάμ και να διακηρύξει ευθέως ότι η αληθινή πίστη είναι ο χριστιανισμός!

Συνέπεια της ομολογίας του ήταν να συλληφθεί από τη φρουρά και να καεί ζωντανός. Οι ορθόδοξοι χριστιανοί τον τιμούμε ως άγιο μάρτυρα στις 18 Απριλίου.

Πηγές: αρχιμανδρίτη Δανιήλ Γούβαλη Το θαύμα της πίστεως, Αθήναι 1985, σελ. 35-36.

Πανάγιον του Γεωργίου Εμμ. Πιπεράκι, έκδ. «Η Μεταμόρφωσις του Σωτήρος» Μήλεσι 2006, σελ. 97.



_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 22, 2017 11:53 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δε λες αυτό...αποκρύβεις αυτό:

"Οι μαρτυρίες που αναφέρονται σε παραφυσικές εμπειρίες είναι επιστημονικώς άχρηστες γιατί πρέπει να έχει προϋπάρξει μέριμνα για τον έλεγχο της επιλεκτικής κρίσης και της αυταπάτης. Οι περισσότεροι ψυχικοί δεν καταλαβαίνουν καν πως πρέπει να κάνουν ελεγχόμενα πειράματα των δυνάμεων τους ώστε ν' αποκλείσουν την πιθανότητα ότι αυταπατούνται. Είναι ικανοποιημένοι με την εμπειρία τους ως ψυχικοί. Ελεγχόμενα πειράματα σε ψυχικούς θα δείξουν άπαξ και δια παντός ότι δεν είναι επιλεκτικοί στη συλλογή στοιχείων τους, ότι δηλαδή υπολογίζουν μόνο τις φαινομενικές επιτυχίες τους και βολικά αγνοούν ή παρερμηνεύουν τις αποτυχίες. Ελεγχόμενα πειράματα μπορούν επίσης να προσδιορίσουν το κατά πόσο επηρεάζουν και άλλοι παράγοντες, όπως η απάτη."

Πείραμα,λοιπόν,...φοβάστε;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 23, 2017 12:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ναι, τα έχουμε κάνει πάνω μας από τον φόβο μας.

Ορίστε το πιο απλό πείραμα που μπορείς να κάνεις ακόμα και εσύ:
Πήγαινε στον Πανάγιο Τάφο και δες την κολόνα.

Μπορείς να ρωτήσεις και τη γνώμη ενός ειδικού μάλιστα, όπως ένας μηχανικός υλικών για παράδειγμα.

Κοίτα Ιωάννη, όπως καταλαβαίνεις το να σου παραθέτει κάποιος σωρεία από φωτογραφίες, ντοκουμέντα, βίντεο, μαρτυρίες απλών αλλά σοβαρότατων ανθρώπων, μαρτυρίες αξιόλογων επιστημόνων, μαρτυρίες αξιωματούχων αλλοθρήκων που θα ήταν αδιανόητο να κάνουν και εσύ εκ των προτέρων να έχεις επιλέξει να αρνηθείς οτιδήποτε και αν σου παραθέτει, κάτι δείχνει, δεν νομίζεις;
Δεν νομίζεις ότι πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 25, 2017 1:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Βρε ,άσε με εμένα,εγώ δεν είμαι επιστήμονας.

Επιστημονική ομάδα έχει μελετήσει τα φαινόμενα που λες κι αποφάνθηκε ότι πρόκειται περί θαύματος;

Είπαμε,μαρτυρίες υπάρχουν και για τις νεράιδες ...και για τη σπηλιά του Δία στην Κρήτη...

Δεν ανησυχώ,έχω υπομονή μέχρι ν' αποδειχτούν οι υποθέσεις σου.

Εσύ;Θ' αντέξεις την πιθανή διάψευση τους ή το παραμυθάκι είναι πιο δυνατό απ' την αλήθεια;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 25, 2017 1:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing Όλο με δράκους, νεράιδες και τα σχετικά παραμύθια ασχολείσαι.

Εδώ σου μιλώ για κάτι ζωντανό και υπαρκτό, που μπορείς να πας και να δεις και να μιλήσεις με σοβαρούς ανθρώπους και εσύ το γυρνάς στα παραμύθια.

Πήγαινε στην τελετή της αφής του αγίου φωτός και ζήσε το.
Μπορείς.
Και μπορείς να το επαναλαμβάνεις κάθε χρόνο, διότι κάθε χρόνο γίνεται, μέχρι να πεθάνεις. Γιατί δεν το κάνεις;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 25, 2017 3:12 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις!

Επιστημονική μαρτυρία μέσω πειράματος υπάρχει ή επαφίεσαι στην πιθανότητα θαύματος χωρίς να έχεις αποκλείσει την απάτη;

Έγινα σαφής τώρα;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ouliathis
Πρύτανης


Εγγραφή: 04 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 3832
Τόπος: Κύπρος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 25, 2017 5:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
Οι μαρτυρίες αναφέρουν και περιπτώσεις που υποχρέωσαν οι μουσουλμάνοι τους Ορθόδοξους να βάλουν χάλκινο φυτίλι για να τους ταπεινώσουν και όμως άναψε.

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Ρε........να μην πω, τι άλλο θα γράψετε;;;; Άκου.....χάλκινο φυτίλι!!!!! Και η λαμπάδα από τι ήτανε; από παγοκολώνα;;;; Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Αυτο που εσείς αποκαλείτε ζωή εγώ το αποκαλώ θάνατο, κι αυτό που εσείς αποκαλείτε θάνατο, εγώ το αποκαλώ ζωή.
Εμπεδοκλής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιαν 25, 2017 5:51 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Laughing
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4 ... 26, 27, 28  Επόμενο
Σελίδα 3 από 28

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center