Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Πανάγιος Τάφος
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 26, 27, 28  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 24, 2017 6:43 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Από άλλους χριστιανούς αναφέρεται η ακοίμητος κανδήλα και από άλλους το θαύμα του Αγίου Φωτός.
Σημασία έχει ότι οι πρώτοι δεν ήταν ποτέ αυτόπτες, ενώ όλοι οι αυτόπτες ισχυρίζονται το δεύτερο.
Υπάρχει ένα τυπικό στην εκκλησία, δεν είναι μπάτε σκύλοι αλέστε.
Δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε σε οποιαδήποτε εκκλησία, να καθίσει στο ψαλτήρι, πόσο μάλλον να μπει στο ιερό την ώρα της λειτουργίας, πόσο μάλλον να μπει μέσα στον Πανάγιο Τάφο, το ιερότερο παγκόσμιο προσκύνημα της χριστιανοσύνης, την ώρα της τελετής του Μ.Σαββάτου.
Τα αυτονόητα Ιωάννη, τα αυτονόητα.

Βρες επιτέλους τη συνέντευξη και δώσε το λινκ.


Κόλλησε η βελόνα; Ό,τι να 'ναι κι ας είναι τα ίδια!

Το αυτονόητο είναι να σχολιάζεις ,αν μπορείς βέβαια,τα καινούρια επιχειρήματα με νέα αντεπιχειρήματα...αν μπορείς,βέβαια!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Απρ 24, 2017 6:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

gianiss έγραψε:

Ρε συ κατάλαβε το.
Νομίζεις πως θα τον πείραζε τον Γιαχβέ ή πως δεν μπορεί , να σου πετάξει 5-6 θαύματα , για να τον πιστέψεις?
Ο Γιαχβέ όσα θέλει τα μπορεί , και όχι όσα μπορεί τα θέλει.
Δεν σε θέλει ρε συ για πιστό του .
Δεν το καταλαβαίνεις ?

Μην μου πεις τώρα, πως αν δεν θέλει , τελικά δεν μπορεί...

Νομίζεις πως αν πας στον “άγιο τάφο” , θα σου δείξει κάποιο από τα θαύματα του?
Δεν σε θέλει για πιστό του .
Αν και ποτέ δεν ξέρεις , τι μπορεί να σχεδιάζει για εσένα στο μέλλον.

Δες για παράδειγμα τι έπαθε ο Σαούλ .... και ο spyros .
Νομίζεις ήταν πιστοί του, εκ γενετής ?

.



Άρα να ελπίζω ότι κάποιο θαύμα θ' αποδειχτεί αληθινό κι όχι πλάσμα της φαντασίας των πιστών!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2017 7:23 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Άρα να ελπίζω ότι κάποιο θαύμα θ' αποδειχτεί αληθινό κι όχι πλάσμα της φαντασίας των πιστών!

Οχι !!!
Να ελπιζεις οτι θα αξιωθεις ενος τουλαχιστον θαυματος !!!
Όπως τα θαυματα που αξιωνονται οσοι πιστευουν ειλικρινα και τα εχουν αναγκη, χωρις να μπαινουν μετα στη διαδικασια της τυπικης λογικοποιησης τους !!!


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2017 7:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
spyros έγραψε:
Από άλλους χριστιανούς αναφέρεται η ακοίμητος κανδήλα και από άλλους το θαύμα του Αγίου Φωτός.
Σημασία έχει ότι οι πρώτοι δεν ήταν ποτέ αυτόπτες, ενώ όλοι οι αυτόπτες ισχυρίζονται το δεύτερο.
Υπάρχει ένα τυπικό στην εκκλησία, δεν είναι μπάτε σκύλοι αλέστε.
Δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε σε οποιαδήποτε εκκλησία, να καθίσει στο ψαλτήρι, πόσο μάλλον να μπει στο ιερό την ώρα της λειτουργίας, πόσο μάλλον να μπει μέσα στον Πανάγιο Τάφο, το ιερότερο παγκόσμιο προσκύνημα της χριστιανοσύνης, την ώρα της τελετής του Μ.Σαββάτου.
Τα αυτονόητα Ιωάννη, τα αυτονόητα.

Βρες επιτέλους τη συνέντευξη και δώσε το λινκ.


Κόλλησε η βελόνα; Ό,τι να 'ναι κι ας είναι τα ίδια!

Το αυτονόητο είναι να σχολιάζεις ,αν μπορείς βέβαια,τα καινούρια επιχειρήματα με νέα αντεπιχειρήματα...αν μπορείς,βέβαια!


Ποια καινούργια επιχειρήματα;
Κανένα επιχείρημα δεν έχεις διατυπώσει.
Μόνο ΤΟ ΙΔΙΟ παράπονο, γιατί δεν σε αφήνουνε να μπεις στον Άγιο Τάφο την ώρα της τελετής του Αγίου Φωτός.
Ε, δεν σε αφήνουνε Ιωάννη, τι να κάνουμε, δεν σε αφήνουνε.
(Η γκρίνια δεν είναι επιχείρημα)

Το λινκ το βρήκες; Γιατί δεν σε είδα να το δημοσιεύεις..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2017 9:56 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
gianiss έγραψε:

Ρε συ κατάλαβε το.
Νομίζεις πως θα τον πείραζε τον Γιαχβέ ή πως δεν μπορεί , να σου πετάξει 5-6 θαύματα , για να τον πιστέψεις?
Ο Γιαχβέ όσα θέλει τα μπορεί , και όχι όσα μπορεί τα θέλει.
Δεν σε θέλει ρε συ για πιστό του .
Δεν το καταλαβαίνεις ?

Μην μου πεις τώρα, πως αν δεν θέλει , τελικά δεν μπορεί...

Νομίζεις πως αν πας στον “άγιο τάφο” , θα σου δείξει κάποιο από τα θαύματα του?
Δεν σε θέλει για πιστό του .
Αν και ποτέ δεν ξέρεις , τι μπορεί να σχεδιάζει για εσένα στο μέλλον.

Δες για παράδειγμα τι έπαθε ο Σαούλ .... και ο spyros .
Νομίζεις ήταν πιστοί του, εκ γενετής ?

.



Άρα να ελπίζω ότι κάποιο θαύμα θ' αποδειχτεί αληθινό κι όχι πλάσμα της φαντασίας των πιστών!


Μα είναι ξεκάθαρο
Ο Σαούλ ήταν τρις χειρότερος αρνητής του Γιαχβέ από εσένα , μέχρι την στιγμή που ο Γιαχβέ αποφάσισε να του φανερωθεί αυτοπροσώπως , και αυτό τελικά τον έκανε άγιο.

Μην με ρωτήσεις αν έχει την ίδια εξέλιξη και ο spiros.
Ειλικρινά δεν ξέρω
Έχω την εντύπωση πως το παλεύει.

Για αυτό σου λέω να ελπίζεις και εσύ
Ο Γιαχβέ είναι απρόβλεπτος , μπορεί κάποια στιγμή να αλλάξει διάθεση για σένα , και να σε θέλει για πιστό του , και να σου πετάξεις 3-4 θαύματα .

Μην τον τσαντίζεις και εσύ αμφισβητώντας τον...... κατ εξακολούθηση , με τόσο μεγάλο σθένος..

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vasana
Πρύτανης


Εγγραφή: 07 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 354
Τόπος: Dachau

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2017 12:39 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Γιατί ο πατριάρχης Ιεροσολύμων δεν διαψεύδει τον μύθο πως το «Άγιο Φως» πέφτει από τον ουρανό;
https://roides.wordpress.com/2017/04/12/12apr17/

Η προϊστορία του αγίου φωτός...
https://www.youtube.com/watch?v=p1J4Yh0MTD4

Το Πείραμα.
https://www.youtube.com/watch?v=S66f87b05oM
_________________
Μετανοείτε!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2017 1:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Ποια καινούργια επιχειρήματα;
Κανένα επιχείρημα δεν έχεις διατυπώσει.
Μόνο ΤΟ ΙΔΙΟ παράπονο, γιατί δεν σε αφήνουνε να μπεις στον Άγιο Τάφο την ώρα της τελετής του Αγίου Φωτός.
Ε, δεν σε αφήνουνε Ιωάννη, τι να κάνουμε, δεν σε αφήνουνε.
(Η γκρίνια δεν είναι επιχείρημα)

Το λινκ το βρήκες; Γιατί δεν σε είδα να το δημοσιεύεις..



Η απόσταση των λόγων μου από αυτά που εσύ έκοψες ή αλλοίωσες γνωρίζεις πολύ καλά πως αποδεικνύει την αδυναμία σου ν' απαντήσεις λογικά:γιατί μια χριστιανική πηγή,λοιπόν,να αναπαράγει μια ανύπαρκτη συνέντευξη; Ούτε τους ομόθρησκούς σας δεν εμπιστεύεστε πια; Έλεος!

Επίσης, η γκρίνια δεν ταυτίζεται με τις λογικές ερωτήσεις ,ταυτίζεται όταν δεν μπορούμε να δώσουμε λογική απάντηση.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2017 1:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Να ελπιζεις οτι θα αξιωθεις ενος τουλαχιστον θαυματος !!!
Όπως τα θαυματα που αξιωνονται οσοι πιστευουν ειλικρινα και τα εχουν αναγκη, χωρις να μπαινουν μετα στη διαδικασια της τυπικης λογικοποιησης τους !!!




Για αληθινά θαύματα μιλάμε ,τώρα,όχι θαύματα στη φαντασία μας!Αυτά τα δεύτερα τα ξέρω κι εγώ...τα έχω "ζήσει" μάλιστα!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2017 1:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Να ελπιζεις οτι θα αξιωθεις ενος τουλαχιστον θαυματος !!!
Όπως τα θαυματα που αξιωνονται οσοι πιστευουν ειλικρινα και τα εχουν αναγκη, χωρις να μπαινουν μετα στη διαδικασια της τυπικης λογικοποιησης τους !!!

Για αληθινά θαύματα μιλάμε ,τώρα,όχι θαύματα στη φαντασία μας!Αυτά τα δεύτερα τα ξέρω κι εγώ...τα έχω "ζήσει" μάλιστα!

Καθημερινα ζεις δεκαδες θαυματα αληθινα
Μονο που δεν τα συνειδητοποιεις ...
... Και τα αποδιδεις σε τυχη ή συμπτωση Cool Cool

Παραδειγμα ;
Το ατυχημα που εγινε τελευταια με το στρατιωτικο ελικοπτερο που "επεσε" λογω κακης ορατοτητος στα ηλεκτροφορα καλωδια
Πλην ενος, ολοι οι υπολοιποι επιβαινοντες σκοτωθηκαν, αν και ηταν ακριβως ολοι στις ιδιες συνθηκες ατυχηματος


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2017 1:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Δεν αποδείχτηκε ότι ήταν ίδιες οι συνθήκες.Αν το αποδείξεις,πολύ ευχαρίστως να το δεχτώ!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2017 10:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Καλά, ασε τώρα τις καταγγελίες και το εισαγγελικό ύφος προς το πρόσωπο μου και βρες το λινκ..
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Απρ 25, 2017 11:06 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Προβάλλεις δικά σου συναισθήματα σε άλλους,όταν δεν έχεις τι να πεις.Πες απλά δεν ξέρω,δε χάθηκε ο κόσμος! Αν δεν παραδεχτείς την άγνοιά σου,πώς θα μάθεις ;
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 26, 2017 8:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παραδέχομαι ότι δεν μπορώ να βρω το λινκ της συνέντευξης.

Θέλω να μάθω και να τη βρω.

Ορίστε. Μπορείς να βοηθήσεις, ή ούτε και εσύ μπορείς να τη βρεις;

@vasana
βρε φίλε, είναι δυνατόν να επικαλείσαι τον κάθε άσχετο ταλιμπαν ως επιχείρημα;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 26, 2017 12:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Δεν αποδείχτηκε ότι ήταν ίδιες οι συνθήκες.Αν το αποδείξεις,πολύ ευχαρίστως να το δεχτώ!

Η μαρτυρια ειναι αυτη !!!

Παράθεση:
Β. Πλεξίδα: «Πετούσαμε χαμηλά, το ελικόπτερο ακούμπησε τα καλώδια της ΔΕΗ»

Η Βασιλική Πλεξίδα περιγράφει τα τελευταία δευτερόλεπτα της μοιραίας πτήσης: «Πετούσαμε χαμηλά όταν πέσαμε σε ομίχλη. Η ορατότητα ήταν άκρως περιορισμένη».
Χαμηλή πτήση, ομίχλη, πρόσκρουση στα σύρματα της ΔΕΗ, απώλεια στήριξης, βίαιη προσγείωση, αποκόλληση της μηχανής, που καταπλακώνει τους τέσσερις από τους πέντε επιβαίνοντες.

Η επιζήσασα της τραγωδίας με το Χιούι, Βασιλική Πλεξίδα περιγράφει στην πρώτη της κατάθεση που φέρνει στο φως το «Εθνος» τα τελευταία δευτερόλεπτα πριν την συντριβή.

«Πετούσαμε χαμηλά»

Κατά την πρώτη κατάθεσή της η τυχερή αρχιλοχίας είπε: «Πετούσαμε χαμηλά όταν πέσαμε σε ομίχλη. Η ορατότητα ήταν άκρως περιορισμένη έως μηδενική. Το ελικόπτερο ακούμπησε στα καλώδια της ΔΕΗ και έχασε την ισορροπία του. Ολα έγιναν σε κλάσμα του δευτερολέπτου. Με την πρόσκρουση στο έδαφος έχασα τις αισθήσεις μου και όταν ύστερα από αρκετή ώρα τις ξαναβρήκα ήταν να σαν να ξυπνούσα ύστερα από ένα εφιαλτικό όνειρο, όμως με αφόρητους πόνους σε όλο μου το σώμα».

Η κοπέλα νοσηλεύεται στο 424 Στρατιωτικό Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης, με κάταγμα λεκάνης και χτυπήματα σε χέρια, πόδια και αυχένα. Υποβλήθηκε σε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και εισήχθη προληπτικά στην εντατική μονάδα, χωρίς να αντιμετωπίζει κάποιον κίνδυνο. Στο πλευρό της βρέθηκαν από χθες το μεσημέρι οι γονείς της από τα Τρίκαλα, που κάνουν λόγο για θαύμα, όπως και ο σύζυγός της από τον Βόλο.

Το ελικόπτερο τύπου HU-1H («Χιούι») με τριμελές πλήρωμα μετέβη νωρίς χθες το πρωί από τη βάση του στο Στεφανοβίκειο της Μαγνησίας στην 110 Πτέρυγα Μάχης στη Λάρισα. Εκεί επιβιβάστηκαν σ΄ αυτό οι δύο αξιωματικοί και απογειώθηκε εκ νέου στις 7:35 με κατεύθυνση τη Δυτική Μακεδονία, για προγραμματισμένη πτήση επιτήρησης των συνόρων. Στις 7:50 χάθηκε το ίχνος του από τα ραντάρ και μια ώρα αργότερα ξεκίνησε επιχείρηση έρευνας και διάσωσης, με τη συμμετοχή τριών ελικοπτέρων, δύο F-16 και ενός πυροσβεστικού αεροσκάφους. Στις 10:48 υπήρξε ενημέρωση από συνεργείο της ΔΕΗ για εντοπισμό των συντριμμιών, σε απόσταση σχεδόν 2 χιλιομέτρων από το Σαραντάπορο Ελασσόνας. Οι τέσσερις από τους πέντε επιβαίνοντες ήταν νεκροί.

Σύμφωνα με όσα υποστήριξε ο δήμαρχος Ελασσόνας, Νίκος Ευαγγέλου, που βρέθηκε στο σημείο, οι σοροί κυβερνήτη και συγκυβερνήτη βρέθηκαν μέσα στην άτρακτο του ελικοπτέρου, ενώ των δύο αξιωματικών από την 1η Στρατιά ήταν σε απόσταση 10-15 μέτρων απ΄ αυτό. Σε κοντινή απόσταση, δίπλα στον πυλώνα της ΔΕΗ που παρασύρθηκε από το «Χιούι», ήταν τραυματισμένη η αρχιλοχίας σε κατάσταση σοκ. «Φαίνεται πως τα καλώδια ήταν ο φύλακας-άγγελος της κοπέλας. Ισως αυτά ήταν που ανέκοψαν την ελεύθερη πτώση της και έπεσε ομαλά», είπε στο «Εθνος» ο κ. Ευαγγέλου. «Αυτό που είδα δεν ξεχνιέται εύκολα και δεν περιγράφεται με λόγια», είπε από την πλευρά του ο Γιάννης Βαΐτσης, πρόεδρος της τοπικής κοινότητας Σαρανταπόρου, ένας από τους πρώτους που βρέθηκαν στον τόπο της τραγωδίας.

Δεν υπήρχε φωτιά
«Ειδοποιήθηκα από την αστυνομία ότι έχει πέσει ένα ελικόπτερο και ζητήθηκε η συνδρομή μου για να το βρούμε γιατί ξέρω καλά την περιοχή. Πήρα το αγροτικό και βγήκα στον δρόμο, ψάχνοντας για καπνό από πιθανή φωτιά που θα με οδηγούσε στο σημείο συντριβής. Δεν υπήρχε πουθενά φωτιά. Κάποια στιγμή, 2 χιλιόμετρα έξω από το χωριό είδα ένα αυτοκίνητο της ΔΕΗ και ένα περιπολικό. Το συνέδεσα γιατί είχε κοπεί και το ρεύμα και τους πλησίασα. Μαζί αρχίσαμε να ψάχνουμε και δεν αργήσαμε να βρούμε τα συντρίμμια», είπε και προσέθεσε:

«Είδα από μακριά την κοπέλα που ήταν ζωντανή και κουνούσε τα χέρια της. Πήγε ο αστυνομικός και της μίλησε, την είδα που απάντησε χωρίς να ακούω τι έλεγαν. Ηταν χτυπημένη και σε κατάσταση σοκ, αλλά ζωντανή. Αμέσως η αστυνομία απέκλεισε τον χώρο και μας απομάκρυνε».

Ο πρόεδρος του χωριού βγήκε σε ένα ξέφωτο και βλέποντας το ελικόπτερο Augusta που πετούσε αναζητώντας το «Χιούι», άναψε μια μικρή φωτιά προκειμένου να δώσει το στίγμα, ενώ ταυτόχρονα έβγαλε την μπλούζα του και έκανε σινιάλο. «Μέσα σε λίγα λεπτά το ελικόπτερο κατέβηκε και μετά ήρθε ο στρατός»

Βρες καλοπροαιρετα, που "υπαρχει" η διαφορά των συνθηκων του ατυχηματος ολων των επιβαινοντων

Και παραδεξου το θαυμα

Εχω επισημανει στην παραθεση ολα τα στοιχεια, που "οδηγουν" συμπερασματικα στις ιδιες συνθηκες για ολους τους επιβαινοντες που συνεβη το ατυχημα


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 26, 2017 8:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Παραδέχομαι ότι δεν μπορώ να βρω το λινκ της συνέντευξης.

Θέλω να μάθω και να τη βρω.

Ορίστε. Μπορείς να βοηθήσεις, ή ούτε και εσύ μπορείς να τη βρεις;

@vasana
βρε φίλε, είναι δυνατόν να επικαλείσαι τον κάθε άσχετο ταλιμπαν ως επιχείρημα;



Σου έδωσα την πρόσβαση στα αρχεία.Αφού θες να τη δεις ιδίοις όμμασι κάνε εγγραφή,πλήρωσε την ημερήσια συνδρομή και δες το αρχείο. Εγώ σκέφτομαι λογικά και δε χρειάζεται να πληρώσω για να βεβαιωθώ: αναπαράγεται από χριστιανική πηγή που δεν έχει συμφέρον να πει ψέματα,αφού πρόκειται για επώνυμο,ανώτατο αξιωματούχο του Πατριαρχείου ,οι δηλώσεις του οποίου προκαλούν την πίστη στο "θαύμα του αγίου φωτός".
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Ελεύθερες Απόψεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 26, 27, 28  Επόμενο
Σελίδα 18 από 28

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center