Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Εγώ, ΔΕΝ είμαι φεμινίστρια!
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 26, 2017 3:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Εγώ, ΔΕΝ είμαι φεμινίστρια! Απάντηση με Συμπερίληψη

Razz






Πολύς λόγος έγινε χθες για το διεθνές συνέδριο των «Women20», την παρουσία της όμορφης και κομψής Ιβάνκα και την αμηχανία της καγκελαρίου Μέρκελ στο ερώτημα εάν θεωρεί τον εαυτό της φεμινίστρια.
Εγώ λοιπόν η χαζουλοξανθοκόκκινη Ελεωνόρα, ΔΕΝ είμαι.
Δεν μπορώ να υποστηρίξω κανένα κίνημα, που επιδιώκει προνόμια και ποσοστώσεις για τα μέλη του επειδή ανήκουν σε μια αυτοχαρακτηριζόμενη ως ειδική κατηγορία ανθρώπων.
Είτε πρόκειται για τις γυναίκες, είτε για τους/τις gay, είτε για τους ανάπηρους, είτε για τους κομμουνιστές, είτε για τους φασίστες.
Έχω επιτύχει ότι έχω επιτύχει ως ΑΤΟΜΟ, με τη δική μου προσπάθεια και την σκληρή μου δουλειά. Όχι επειδή είμαι γυναίκα' και χωρίς να επιδιώξω κανένα χαριστικό πλεονέκτημα απέναντι στους άνδρες ή gay συναδέλφους μου.
Και είμαι υπερήφανη επειδή σε ένα πολύ ανταγωνιστικό περιβάλλον όπου τέτοιες νοοτροπίες κυριαρχούν, επέβαλα έναν τρόπο πραγματικής αξιοκρατίας' και τον βλέπω να κατακτά σιγά - σιγά έδαφος και να εξαπλώνεται.
Κάτι τέτοιο θα περίμενα και από την κα Μέρκελ να πει όταν ρωτήθηκε σχετικά, αν δεν την δέσμευε η καταραμένη "πολιτική ορθότητα".
Ισότητα και δικαιοσύνη ευκαιριών και δυνατοτήτων είναι το αιτούμενο' και όχι προνόμια και ποσοστώσεις που καταλήγουν να αδικούν τόσο τις άξιες γυναίκες όσο και τους άξιους άνδρες.






Twisted Evil Evil or Very Mad Embarassed Evil or Very Mad Twisted Evil
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Απρ 26, 2017 4:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

eleonora έγραψε:
Εγώ, ΔΕΝ είμαι φεμινίστρια!

" """"" ''Κριμα'' """"" " Exclamation Smile Cool Twisted Evil Crying or Very sad Idea Exclamation


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 1:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Φεμινισμός δεν είναι το κίνημα που διεκδικεί περισσότερα προνόμια και ποσοστώσεις για τις γυναίκες απέναντι στους άνδρες αλλά τον περιορισμό των προνομιακών ποσοστώσεων των ανδρών εξαιτίας ακριβώς μιας προκατάληψης κι όχι της πραγματκής αξιοκρατίας.

Δυστυχώς ,τα αυτονόητα διαστρεβλώνονται διαρκώς και από ανάξιους άντρες και από ικανές γυναίκες με "αντρική" καριερίστικη ιδεοληψία του αυτοδημιούργητου ατόμου.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 3:14 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Περαστικά

ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΙΣΧΥΡΗ
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 3:16 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Φεμινισμός δεν είναι το κίνημα που διεκδικεί περισσότερα προνόμια και ποσοστώσεις για τις γυναίκες απέναντι στους άνδρες αλλά τον περιορισμό των προνομιακών ποσοστώσεων των ανδρών εξαιτίας ακριβώς μιας προκατάληψης κι όχι της πραγματκής αξιοκρατίας.

Δυστυχώς ,τα αυτονόητα διαστρεβλώνονται διαρκώς και από ανάξιους άντρες και από ικανές γυναίκες με "αντρική" καριερίστικη ιδεοληψία του αυτοδημιούργητου ατόμου.

Φκιάχνουν αχυράνθρωπους για να μπουρουν να τους λιθοβολλήσουν
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Απρ 27, 2017 7:35 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Φεμινισμός δεν είναι το κίνημα που διεκδικεί περισσότερα προνόμια και ποσοστώσεις για τις γυναίκες απέναντι στους άνδρες αλλά τον περιορισμό των προνομιακών ποσοστώσεων των ανδρών εξαιτίας ακριβώς μιας προκατάληψης κι όχι της πραγματκής αξιοκρατίας

Αν οι γυναικες αδικουνται εναντι των ανδρων
και περιοριστουν τα προνομια των ανδρων εναντι των γυναικων
τοτε θα αδικουνται ολοι Cool


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 28, 2017 6:24 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Αν οι γυναικες αδικουνται εναντι των ανδρων
και περιοριστουν τα προνομια των ανδρων εναντι των γυναικων
τοτε θα αδικουνται ολοι Cool




Αν περιοριστούν τα προνόμια ,τότε θα έχουν και τα δυο φύλα ίσα δικαιώματα,όχι κανένα δικαίωμα.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Απρ 28, 2017 6:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

troian έγραψε:

Φκιάχνουν αχυράνθρωπους για να μπουρουν να τους λιθοβολλήσουν


Ή για την απαραίτητη political correct βιτρίνα του "αξιοκρατικού καπιταλισμού". Πώς γίνεται τώρα οι "άξιοι" να οδηγούν τον πλανήτη στον γκρεμό,αυτό μόνο το χρήμα μπορεί να το πετύχει!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 29, 2017 7:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει $ Κατανοω αρα Υπαρχω $ Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
skapaneas έγραψε:
Αν οι γυναικες αδικουνται εναντι των ανδρων
και περιοριστουν τα προνομια των ανδρων εναντι των γυναικων
τοτε θα αδικουνται ολοι Cool




Αν περιοριστούν τα προνόμια ,τότε θα έχουν και τα δυο φύλα ίσα δικαιώματα,όχι κανένα δικαίωμα.

Αν τα προνομια περιοριστουν απλα, τοτε η αδικια δεν αιρεται
Γιατι εστω και λιγα, θα ειναι παραπανω απο αυτα των γυναικων

Αν τα προνομια των ανδρων εξανεμιστουν ολοκληρωτικα και με δεδομενο οτι οι γυναικες ηδη αδικουνται εργασιακα, τοτε θα αδικουνται ολοι

Εκτος και θεωρεις οτι οι συνθηκες εργασιας των ( "αδικουμενων" εργασιακα ) γυναικων ειναι οι ενδεδειγμενες για ολους τους εργαζομενους γενικα, οπότε εχεις δικιο να μιλάς για ... ισοτητα


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
"Η κοινωνία αρέσκεται να ζει στην ασφάλειά της, κι αυτό πρακτικά σημαίνει πως ζει μέσα στα σημερινά δεδομένα, που ταυτόχρονα όμως αποτελούν και τον τοίχο που δεν αφήνει τίποτα καινούργιο να εισέλθει" ( Ouliathis ) Idea "... η λογική λέει ότι "είναι αδύνατον να δούμε έξω από το κουτί όταν
είμαστε όντα του κουτιού"" ( Bugman )
Idea αν δε βαλεις το νερο στ΄αυλακι που παει στ΄αμπελι σου δε θε να΄χεις ποτέ κρασι πάνω στο τραπεζι σου
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 29, 2017 8:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Να περιοριστούν τα προνόμια των προκαταλήψεων ώστε να έχουν και τα 2 φύλα ίσα δικαιώματα με κριτήρια αξιοκρατίας και μόνο .
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
iason
Πρύτανης


Εγγραφή: 01 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 4108
Τόπος: (Γ)Ελλάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Απρ 29, 2017 9:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
troian έγραψε:

Φκιάχνουν αχυράνθρωπους για να μπουρουν να τους λιθοβολλήσουν


Ή για την απαραίτητη political correct βιτρίνα του "αξιοκρατικού καπιταλισμού". Πώς γίνεται τώρα οι "άξιοι" να οδηγούν τον πλανήτη στον γκρεμό,αυτό μόνο το χρήμα μπορεί να το πετύχει!


Υπάρχει εξήγηση: τον κόσμο αυτόν δεν τον κουμαντάρουν ούτε άντρες ούτε γυναίκες αλλά πο**τηδες... Wink
_________________
-Κάθε λόγος μπορεί να έχει αντίλογο. Κάθε αντίλογος πρέπει να έχει λόγο.
-Εγέμισεν ο ουρανός πετούμενους γαϊδάρους.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Απρ 30, 2017 8:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Σωστά..."πο**τηδες"...θεσμοθετημένοι μέσω της καριέρας ενάντια προπάντων στην έννοια της ισότητας με την αξιοκρατική της σημασία...ο σώζων εαυτώ σωθήτω όχι λόγω φυσικής ικανότητας αλλά κοινωνικών ανισοτήτων,αν βέβαια δε θεωρούμε ότι η μορφωτική στέρηση, η ανεργία, η εγκληματικότητα και συνακόλουθα η οικονομική εξαθλίωση οφείλονται στη χαζομάρα ή την τεμπελιά των κατώτερων οικονομικά και πολιτιστικά τμημάτων της κοινωνίας.

Κι έτσι ούτε τα ηγετικά στελέχη κάνουν αυτό που πραγματικά θα ήθελαν υπό καθεστώς κοινωνικής ελευθερίας ,αφού τότε θα επέλεγαν αυτό που τους ικανοποιεί εσωτερικά κι όχι με γνώμονα την ατομική επιβίωση με στόχο την πολυτελή ζωή επί πτωμάτων.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Bugman
Πρύτανης


Εγγραφή: 03 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 13585
Τόπος: Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Μάϊ 31, 2017 6:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Έχει ξεφύγει τελείως αυτό το φόρουμ.
Όλες οι απαντήσεις στο αρχικό μήνυμα βάζουν υποχρεωτικό τον διαχωρισμό σε ομάδες, άρα κινούνται ενάντια στο ΑΤΟΜΟ.
Έχει καταντήσει η διαφορετικότητα να θεωρείται αρρώστια αν δεν υπάρχει ισχυρό λόμπι για να στηρίξει το αντίθετο.
Σε αυτά που έγραψε η Ελεωνόρα με εντυπωσίασε το ότι το τρόπο σκέψης της, που τον βλέπω πολύ σωστό, τολμάει να τον εφαρμόσει ανοικτά.
Αυτό για μένα είναι το πιο σημαντικό. Υπάρχουν άνθρωποι που ενεργούν ενάντια στο τρόπο σκέψης τους, εν γνώση τους, από φόβο. Δεν είναι σωστό να ζεις με φόβο. Ούτε να κάνεις πως είσαι άλλος από αυτός που είσαι.
Δεν ζούμε σε αυτόν τον κόσμο για να γράψουμε βδομάδες, μήνες, χρόνια. Το άτομο έχει σημασία ως κάτι το μοναδικό που αγγίζει το χώρο που βρίσκεται, τους φίλους, την κοινότητα, και σε ορισμένες περιπτώσεις αφήνει το πάτημα του εθνικά ή παγκόσμια.
Ας το κατατάξουν μετά. Όταν ολοκληρώσει την πορεία του στη ζωή. Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού.
_________________
Σκορπίστε γνώση, μαζέψτε χαρά!

Η γνώση δεν μπορεί να πουληθεί: Γιατί ενώ κάθε εμπόρευμα μπορεί να επιστραφεί, η γνώση δεν μπορεί να επιστραφεί!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
eleonora
Πρύτανης


Εγγραφή: 19 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 910
Τόπος: Των Ονείρων...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 15, 2017 3:13 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
troian έγραψε:

Φκιάχνουν αχυράνθρωπους για να μπουρουν να τους λιθοβολλήσουν


Ή για την απαραίτητη political correct βιτρίνα του "αξιοκρατικού καπιταλισμού". Πώς γίνεται τώρα οι "άξιοι" να οδηγούν τον πλανήτη στον γκρεμό,αυτό μόνο το χρήμα μπορεί να το πετύχει!


Very Happy





Με τα λίγα αγγλικά που τυχαίνει να γνωρίζω, υποθέτω ότι θέλεις να χρησιμοποιήσεις είτε την έκφραση "Political Correctness" είτε την άλλη "Politically Correct". Η έκφραση που διατυπώνεις, δεν υπάρχει...

Να απαντήσω όμως και το βασικό σου ερώτημα:
Το ΧΡΗΜΑ - δηλαδή αυτό που είναι χρήσιμο και χρησιμοποιήσιμο - είναι η αναγκαία συνθήκη για κάθε προσπάθεια αλλαγής στο παρόν πλαίσιο πραγματικότητας.
Τουλάχιστον αυτό, έχει ήδη γίνει αποδεκτό από ΟΛΕΣ τις κομματικές, πολιτικές, ιδεολογικές και πραγματιστικές παραμέτρους.

Οι "άξιοι" που με τόση περιφρόνηση απαξιώνεις, δεν επιχειρούν να οδηγήσουν τον πλανήτη. Αυτό, θα ήταν αντίθετο στην βασική φιλοσοφία τους' δηλαδή της ελεύθερης επιλογής κάθε ανθρώπου. Δεν είναι επιδίωξη η ποδηγέτηση' το ζητούμενο είναι η απελευθέρωση του Ανθρώπου από τις καταβολές που του έχουν επιβληθεί, μέσω της μακραίωνης ιδεοληπτικής ιστορίας του.
Εκείνο που μπορούν να κάνουν και κάνουν, είναι να βάζουν εμπόδια στον προσχεδιασμό' και να επιδιώκουν την συνολική μόρφωση και την χωρίς προϋποθέσεις ανεξάρτητη πορεία κάθε ατόμου που θέλει να το κάνει.
Η τελική επιδίωξη, είναι απλή:
Θα έχουμε έναν Κόσμο καθολικά καθοδηγούμενο από μια μοναδική Ιδέα ή θα έχουμε έναν Κόσμο με πολλαπλότητα ελεύθερων επιλογών που κάθε άτομο θα μπορεί να τις αναπτύσσει με τη δική του δυναμική και να απολαμβάνει όσα του επιτρέπουν τα όρια της?
Εγώ η χαζουλοξανθοκόκκινη, είμαι με την δεύτερη επιλογή...

Και κάτι άλλο:

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Να περιοριστούν τα προνόμια των προκαταλήψεων ώστε να έχουν και τα 2 φύλα ίσα δικαιώματα με κριτήρια αξιοκρατίας και μόνο .


Αν αληθινά το πιστεύεις αυτό, που στο καλό διαφωνούμε σε όσα εγώ υποστηρίζω σε όσα έγραψα προηγουμένως?

"Ισότητα και δικαιοσύνη ευκαιριών και δυνατοτήτων είναι το αιτούμενο' και όχι προνόμια και ποσοστώσεις που καταλήγουν να αδικούν τόσο τις άξιες γυναίκες όσο και τους άξιους άνδρες. "

Ή πρέπει να τσακωνόμαστε μόνο και μόνο για να δείχνουμε στο ανύπαρκτο κοινό πως έχουμε διαφορετικές ιδεολογικές και πολιτικές προελεύσεις και καταβολές?
Προσπαθώ να μιλήσω με ένα πρόσωπο που εκτιμώ την ικανότητα και τις γνώσεις του, όποιες και αν είναι οι διαφωνίες μας' και μάλιστα ακριβώς επειδή υπάρχουν και είναι χρήσιμες.
Το μόνο που ζητάω, είναι η ανάλογη διάθεση...



Να συμπληρώσω κάτι?
Τα έχεις βάλει με τον λάθος εχθρό:
Ψάχνεις την αυτοδικαίωση των υποθέσεών σου σε κομματικούς ή ιδεολογικούς προσδιορισμούς, ενώ η πραγματικότητα την διαψεύδει καθημερινά.
Αναζήτησε τον Εχθρό, εκεί που πράγματι το ψεύδος και η διαστρέβλωση της καθημερινότητας είναι μόνιμη εργασία...







Evil or Very Mad Razz Twisted Evil Razz Evil or Very Mad
_________________
Εδώ, στην αγκαλιά της δυνατής τούτης γης που οι θαλασσινοί άνεμοι σέρνονται πάνω της...
Rainer Maria Rilke
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
troian
Πρύτανης


Εγγραφή: 05 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 2267
Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 16, 2017 4:33 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

eleonora έγραψε:



θα έχουμε έναν Κόσμο με πολλαπλότητα ελεύθερων επιλογών που κάθε άτομο θα μπορεί να τις αναπτύσσει με τη δική του δυναμική και να απολαμβάνει όσα του επιτρέπουν τα όρια της?



υπάρχει ελευθερία επιλογής του ατόμου σε ένα σύστημα που η ανισομερής ανάπτυξη είναι δομικό του στοιχείο; Που βασίζεται στην εκμετάλευση ανθρώπου από άνθρωπο;

Ρητορικά τα ερωτηματα βέβαια, δεν περιμένω να θέσετε τον δάκτυλον επί τον τύπον των ήλων.
_________________
μακεδονίτικα πουλιὰ λαλοῦν μακεδονίτικα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Θέματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενο
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center