Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Πιστη ειναι να μην θες να μαθεις τι ειναι αληθεια
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 09, 2016 9:53 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

[/quote]Το να ΔΗΛΩΝΕΙΣ απλά πως ο,τι επιστημονικό είναι και ΑΛΗΘΕΙΑ (και μάλιστα 100%) δεν είναι επιχείρημα. Και αποδεικνύει απλά πως δεν γνωρίζεις τίποτα ούτε για την έννοια της αλήθειας (την οποία ψάχνουν οι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι για χιλιάδες χρόνια και ακόμα να τη βρουν) ούτε για την επιστήμη (η οποία απλά φτιάχνει μοντέλα περιγραφής του κόσμου και δεν αναζητεί την "αλήθεια" καν). Τα υπόλοιπα κεφαλαία με πολλά θαυμαστικά τα αφήνω ασχολίαστα. Δεν έχω πτυχίο ψυχολογίας.[/quote]


ΣΚΑΚΟ

Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ.....
ΤΟ ΨΕΜΑ ΚΑΙ Η ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΓΝΟΙΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΣΚΕΨΗ. ΟΙ "ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ" ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ - ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ - ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ Η ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.
ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ ΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΠΩΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΙΔΕΑΤΕΣ - ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Μ' ΑΥΤΗΝ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΕΙ ΑΝΑΧΡΟΝΙΣΤΙΚΕΣ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ....


Α...και που εισαι...περι εβραιοχριστιανικης "αγαπης"....
"ΙΗΣΟΥΣ: "Αλλά και τους εχθρούς μου εκείνους, που δεν ηθέλησαν να βασιλεύσω επ' αυτών, φέρετέ τους εδώ, και ΚΑΤΑΣΦΑΞΑΤΕ τους εμπρός μου". (Λουκάς 19/ιθ: 22-30)"
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την maxim_97 στις Σαβ Ιαν 09, 2016 2:48 pm, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Ιαν 09, 2016 11:24 am    Θέμα δημοσίευσης: Re: Πιστη ειναι να μην θες να μαθεις τι ειναι αληθεια Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
maxim_97 έγραψε:
iason έγραψε:
maxim_97 έγραψε:
Πιστη ειναι να μην θες να μαθεις τι ειναι αληθεια

Το αντεγραψα από ένα φιλο και το δημοσιευω....Νομιζω πως λεει την ΑΛΗΘΕΙΑ ο τυπος....Αν υπαρχουν αντιρησεις.... καλοδςχουμενες να τις συζητησουμε

Δε μου λες maxim, και το να δημοσεύσεις αρειμανίω
ς συνέχεια στην πρώτη ενότητα αβέρτα κουβέρτα τσιτάτα, αυτό τι είναι; Ρωτάω εσένα, γιατί το τι μου είπε και μένα ένας φίλος μου τι είναι άσε καλύτερα να μη σου το πω.



Θεωρησα πως ως θεμα μπορει να δημιουργησει συζητηση ....Αν για σενα αποτελει απλα μια ανοησια μου, τοτε νομιζω πως το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις θα ηταν να μου ζητησεις παραιτηση από το φορουμ.
Στη διαθεση σου λοιπον για οτιδήποτε αποφασισεις Ιασωνα ....


Ραγισμένη καρδιά.
Αχ βρε Ιάσων, αχ βρε Ιάσων.. Evil or Very Mad



Αχ βρε Σπυρο....πονεμενη η ιστορια της ζωης σου....που ποτε δεν χαρηκες...Σε εφαγε η μοιρολατρεια και ο σκοταδισμος του εβραιοχριστιανισμου σου...

Α...και που εισαι...περι εβραιοχριστιανικης "αγαπης"....
"ΙΗΣΟΥΣ: "Αλλά και τους εχθρούς μου εκείνους, που δεν ηθέλησαν να βασιλεύσω επ' αυτών, φέρετέ τους εδώ, και ΚΑΤΑΣΦΑΞΑΤΕ τους εμπρός μου". (Λουκάς 19/ιθ: 22-30)"
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
skakos
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 3594
Τόπος: Αθήνα, Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 10, 2016 1:09 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Ψάξε λίγο και θα βρεις την ερμηνεία του συγκεκριμένου χωρίου πορωμένε γεμάτε μίσος που δεν σε αφήνει να ησυχάσεις άθεε φίλε μου...
_________________
Φιλοσοφία Επιστήμης και Θρησκείας: http://harmonia-philosophica.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
The Limits of Science: http://harmoniaphilosophica.wordpress.com/2011/04/18/the-limits-of-science-2jszrulazj6wq-5/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 10, 2016 9:49 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skakos έγραψε:
Ψάξε λίγο και θα βρεις την ερμηνεία του συγκεκριμένου χωρίου πορωμένε γεμάτε μίσος που δεν σε αφήνει να ησυχάσεις άθεε φίλε μου...


Οποιαδήποτε άλλη ερμηνεια απ' αυτή που ο λογος του Τζεσουα εκφραζει, εκ των πραγματων είναι εκ του πονηρου.....Αυτό μας λεει η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ κυριε Σκακο....Τα παπαδίστικα σου - άλλο θελει και καλα να πει...- να τα λες στους αφελείς και αγραμματους τυφλούς πιστους της θρησκείας σου. Απορω ποια άλλη ερμηνεια αυτης της μισαλλόδοξης τοποθέτησης του Τζεσουα μπορει να "κολλησει"....Αν εσυ την εχεις ...ευχαρίστως να την ακουσω.
Περιμενω λοιπον...
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 10, 2016 4:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Η παραβολή είναι μια μεταφορά της αλήθειας.
Η αλήθεια λοιπόν που κομίζει η παραβολή είναι ότι όσοι εν ζωή πολεμήσουν συνειδητά εναντίων της εκκλησίας, όχι μόνο δεν θα έχουν καμία θέση κοντά του (αφού οι ίδιοι φυσικά δεν το θέλησαν), αλλά θα εξοβελιστούν (σφαχτούν) στην ανυπαρξία.
Και αυτό νομίζω είναι παρήγορο γιαυτούς, διότι τι είναι προτιμότερο: μια αιώνια κόλαση ή η ανυπαρξία;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 10, 2016 6:08 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Η παραβολή είναι μια μεταφορά της αλήθειας.
Η αλήθεια λοιπόν που κομίζει η παραβολή είναι ότι όσοι εν ζωή πολεμήσουν συνειδητά εναντίων της εκκλησίας, όχι μόνο δεν θα έχουν καμία θέση κοντά του (αφού οι ίδιοι φυσικά δεν το θέλησαν), αλλά θα εξοβελιστούν (σφαχτούν) στην ανυπαρξία.
Και αυτό νομίζω είναι παρήγορο γιαυτούς, διότι τι είναι προτιμότερο: μια αιώνια κόλαση ή η ανυπαρξία;




Μπραβο ρε Σπυρο...επιβεβαιώνεις την δικτατορικη ρατσιστικη μισαλλοδοξη θρησκεια Εβραικου πνεύματος....πως οποιος δεν είναι μαζι μου....την εχει κανει λαχειο...Που αληθεια βλέπετε ολοι εσεις "αγαπη" στην θρησκεια σας είναι ερωτημα που δεν εχετε επιχειρηματα να δωσετε απαντησεις....Καταστροφες δολοφονιες και ατελειωτο ΜΙΣΟΣ στους εταιροδοξους και στους Αθεους εχετε...Από ελευθερια λογου και σκεψης δημοκρατικης συμπεριφορας δε, διαχρονικα λειτουργήσατε μονο ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ - ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΚΑ. Ο,τι χειροτερο για ολη την ανθρωποητα με διαρκεια αιωνων. Αυτά εκφραζει η θρησκεια της "αγαπης" σας.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 10, 2016 6:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μεταφορά της αλήθειας; (!!!!!!!!!)

Δηλαδή αμφισβητείς τον Χρυσόστομο που έλεγε:

" Καθάπερ γὰρ τὰ ἄλογα, ἐπειδὰν δαψιλοῦς ἀπολαύσῃ φάτνης, εἰς πολυσαρκίαν ἐκβάντα, φιλονεικότερα καὶ δυσκάθεκτα γίνεται, καὶ οὔτε ζυγοῦ, οὔτε ἡνίας, οὔτε ἡνιόχου χειρὸς ἀνέχεται· οὕτω καὶ ὁ τῶν Ἰουδαίων δῆμος, ὑπὸ τῆς μέθης καὶ πολυσαρκίας εἰς κακίαν ἐσχάτην κατενεχθέντες, ἐσκίρτησαν, καὶ οὐκ ἐδέξαντο τὸν ζυγὸν τοῦ Χριστοῦ, οὐδὲ τὸ ἄροτρον τῆς διδασκαλίας εἵλκυσαν. Ὅπερ οὖν καὶ ἄλλος προφήτης αἰνιττόμενος ἔλεγεν, «Ὡς δάμαλις παροιστρῶσα παροίστρησεν Ἰσραήλ». Ἕτερος δὲ αὐτὸν μόσχον ἀδίδακτον ἐκάλει. Τὰ δὲ τοιαῦτα ἄλογα, πρὸς ἐργασίαν οὐκ ὄντα ἐπιτήδεια, πρὸς σφαγὴν ἐπιτήδεια γίνεται. Ὅπερ οὖν καὶ οὗτοι πεπόνθασι, καὶ πρὸς ἐργασίαν ἀχρήστους ἑαυτοὺς καταστήσαντες, πρὸς σφαγὴν ἐπιτήδειοι γεγόνασι. Διὰ τοῦτο καὶ ὁ Χριστὸς ἔλεγεν· «Τοὺς ἐχθροὺς μου, τοὺς μὴ θελήσαντάς με βασιλεῦσαι ἐπ’ αὐτῶν, ἀγάγετε ὧδε, καὶ κατασφάξατε αὐτούς». " (Κατά Ιουδαίων-Λόγος Α΄ )

Να διαβάζουμε και τους Πατέρες,κάτι ξέρουν αυτοί! Δεν πρόκειται για αυτοθέλητη σφαγή,κανένα "άλογο" δεν πάει στη σφαγή από μόνο του!


Κάτι ξέρει ο Χρυσόστομος ,άκου που σου λέω!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιαν 10, 2016 10:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

maxim_97 έγραψε:
spyros έγραψε:
Η παραβολή είναι μια μεταφορά της αλήθειας.
Η αλήθεια λοιπόν που κομίζει η παραβολή είναι ότι όσοι εν ζωή πολεμήσουν συνειδητά εναντίων της εκκλησίας, όχι μόνο δεν θα έχουν καμία θέση κοντά του (αφού οι ίδιοι φυσικά δεν το θέλησαν), αλλά θα εξοβελιστούν (σφαχτούν) στην ανυπαρξία.
Και αυτό νομίζω είναι παρήγορο γιαυτούς, διότι τι είναι προτιμότερο: μια αιώνια κόλαση ή η ανυπαρξία;




Μπραβο ρε Σπυρο...επιβεβαιώνεις την δικτατορικη ρατσιστικη μισαλλοδοξη θρησκεια Εβραικου πνεύματος....πως οποιος δεν είναι μαζι μου....την εχει κανει λαχειο...Που αληθεια βλέπετε ολοι εσεις "αγαπη" στην θρησκεια σας είναι ερωτημα που δεν εχετε επιχειρηματα να δωσετε απαντησεις....Καταστροφες δολοφονιες και ατελειωτο ΜΙΣΟΣ στους εταιροδοξους και στους Αθεους εχετε...Από ελευθερια λογου και σκεψης δημοκρατικης συμπεριφορας δε, διαχρονικα λειτουργήσατε μονο ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ - ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΚΑ. Ο,τι χειροτερο για ολη την ανθρωποητα με διαρκεια αιωνων. Αυτά εκφραζει η θρησκεια της "αγαπης" σας.


Κάτσε ρε Μαξ γιατί μου τα γυρνάς τώρα.

Βρε παιδάκι μου, εσύ δεν ισχυρίζεσαι ότι όλα αυτά περί Θεού είναι ανοησίες και ότι δεν υπάρχει τίποτα μετά τον θάνατο;
Δεν ισχυρίζεσαι συνεχώς ότι όλα αυτά είναι φαντασιώσεις και ότι μετά τον θάνατο υπάρχει μόνο η ανυπαρξία;
Το ισχυρίζεσαι.

Ε, λοιπόν τι πρόβλημα έχεις πάλι;

Ο Χριστός ουσιαστικά συμφωνεί μαζί σου: μετά τον θάνατό σου θα πάψεις να υπάρχεις.

Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις.
Παιδάκι μου μήπως θα ήθελες σώνει και καλά να υπάρχεις και εξίστασαι και αγανακτείς επειδή δεν θα υπάρχεις;

Confused
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 11, 2016 9:29 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
maxim_97 έγραψε:
spyros έγραψε:
Η παραβολή είναι μια μεταφορά της αλήθειας.
Η αλήθεια λοιπόν που κομίζει η παραβολή είναι ότι όσοι εν ζωή πολεμήσουν συνειδητά εναντίων της εκκλησίας, όχι μόνο δεν θα έχουν καμία θέση κοντά του (αφού οι ίδιοι φυσικά δεν το θέλησαν), αλλά θα εξοβελιστούν (σφαχτούν) στην ανυπαρξία.
Και αυτό νομίζω είναι παρήγορο γιαυτούς, διότι τι είναι προτιμότερο: μια αιώνια κόλαση ή η ανυπαρξία;




Μπραβο ρε Σπυρο...επιβεβαιώνεις την δικτατορικη ρατσιστικη μισαλλοδοξη θρησκεια Εβραικου πνεύματος....πως οποιος δεν είναι μαζι μου....την εχει κανει λαχειο...Που αληθεια βλέπετε ολοι εσεις "αγαπη" στην θρησκεια σας είναι ερωτημα που δεν εχετε επιχειρηματα να δωσετε απαντησεις....Καταστροφες δολοφονιες και ατελειωτο ΜΙΣΟΣ στους εταιροδοξους και στους Αθεους εχετε...Από ελευθερια λογου και σκεψης δημοκρατικης συμπεριφορας δε, διαχρονικα λειτουργήσατε μονο ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ - ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΚΑ. Ο,τι χειροτερο για ολη την ανθρωποητα με διαρκεια αιωνων. Αυτά εκφραζει η θρησκεια της "αγαπης" σας.


Κάτσε ρε Μαξ γιατί μου τα γυρνάς τώρα.

Βρε παιδάκι μου, εσύ δεν ισχυρίζεσαι ότι όλα αυτά περί Θεού είναι ανοησίες και ότι δεν υπάρχει τίποτα μετά τον θάνατο;
Δεν ισχυρίζεσαι συνεχώς ότι όλα αυτά είναι φαντασιώσεις και ότι μετά τον θάνατο υπάρχει μόνο η ανυπαρξία;
Το ισχυρίζεσαι.

Ε, λοιπόν τι πρόβλημα έχεις πάλι;

Ο Χριστός ουσιαστικά συμφωνεί μαζί σου: μετά τον θάνατό σου θα πάψεις να υπάρχεις.

Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις.
Παιδάκι μου μήπως θα ήθελες σώνει και καλά να υπάρχεις και εξίστασαι και αγανακτείς επειδή δεν θα υπάρχεις;

Confused



Σπυρο
Απαντησε αν μπορεις στα παρακατω ερωτήματα μου. Αν δωσεις ΛΟΓΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ που να μπορουν να πεισουν έναν Αθεο σαν εμενα, τοτε θα αξίζεις την "αιωνιοτητα" σου. Διαφορετικα αν δεν τα καταφερεις θα εισαι μονο για γελια....

Γραφεις
"Η παραβολή είναι μια μεταφορά της αλήθειας." Ερωτηση . Ο Τζεσουα ως σοφος και θεος ταυτόχρονα ΓΝΩΡΙΖΕ ΠΩΣ ΤΟ ΜΕΣΟ ΓΝΩΣΙΟΛΟΓΙΚΟ - ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΟΠΑΔΩΝ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ να μην πω ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ !!!!
Ποιος ο λογος να κανει ΔΥΣΚΟΛΟΝΟΗΤΗ ΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ μιλωντας συνεχως με παραβολες και όχι όπως θα μιλουσε στην καθημερινοτητα του σε απλους αγραμματους ανθρώπους;

Γραφεις
"Η αλήθεια λοιπόν που κομίζει η παραβολή είναι ότι όσοι εν ζωή πολεμήσουν συνειδητά εναντίων της εκκλησίας, όχι μόνο δεν θα έχουν καμία θέση κοντά του (αφού οι ίδιοι φυσικά δεν το θέλησαν), αλλά θα εξοβελιστούν (σφαχτούν) στην ανυπαρξία."
Ερωτηση ....Βλέπεις πουθενα στην παραπανω ερμηνεια σου ιχνος κατανοησης του αντιπαλου στις αποψεις του που μπορει να κοντράρονται με τις δογματικες εκεινες της θρησκείας σου ; Για περι "αγαπης" αστο ...χεστο.
Εγω ερμηνευω τα παραπανω όπως τα γραφεις και όπως ο Τζεσουα τα ειπε....ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΔΕΧΕΤΑΙ ΩΣ ΣΩΤΗΡΑ ΤΟΥ....ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΣΦΑΧΤΕ ΤΟΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ. ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑ ΑΙΩΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΟΞΟΥΣ ΚΑΙ ΑΘΕΟΥΣ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΜΟΠΙΣΤΟΙ ΣΟΥ ΣΠΥΡΟ... Τι δεν καταλαβαίνεις απ' όλα αυτά είναι αποριας αξιον....


Στην τελευταια απαντηση σου....μονο απαντηση δεν εδωσες....Απλα πεταξες την μπαλλα στην εξεδρα ως γνησιο παιδαγωγικα τεκνο των εβραιοχριστιανων όταν αδυνατουν να απαντησουν με επιχειρηματα. Τι σχεση μπορει να εχω εγω ως Αθεος με την μισαλλοδοξια και εθελοτυφλια των εβραιοχριστιανων περι "αναστασεως" τους μετα θανατον που για μενα αποτελουν παραμυθια για πρωτογονους , αγραμματους, αφελείς κλπ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΡΑΣΟΦΟΡΟΥΣ και καλα "πιστους"....δεν σε καταλαβαίνω.
Σπυρο εγω γνωρίζω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι θα μου συμβει μετα θανατον...Αν επιλεξω ταφη η εσωτερικη ενεργεια του σωματος μου θα μετατραπει σε λιπασμα που θα δωσει ζωη στο εδαφος που με σκεπαζει η αν προτιμησω τον κλιβανο το αποτέλεσμα της καυσης θα είναι απλα σταχτη...που θα επιλεξω να διασκορπιστεί στη θαλασσα.
Α ξεχασα και το τελευταιο νέο να σου πω. Ο Παπας πριν δυο περιπου μηνες παραδεχτηκε πως τελικα δεν υπαρχει ΚΟΛΑΣΗ !!!! Επομένως στο εξης μπορεις ελευθερα να αμαρτανεις χωρις κακα επακολουθα....
Δες και λιγη από την ιστορια "αγαπης" στην εικονα....

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1101052523268044&set=gm.952285628196378&type=3


ΥΓ...ΚΑΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ο ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ....
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".


Έχει επεξεργασθεί απο τον/την maxim_97 στις Δευ Ιαν 11, 2016 10:47 am, επεξεργάσθηκε 1 φορά συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 11, 2016 10:46 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Άσε τον Ιωάννη. Το κείμενο έχει καμία εικοσαριά σελίδες και έβαλε 3-4 σειρές τις οποίες βαριέμαι να ψάξω για να καταλάβω το νόημα. Άλλωστε δεν λέει κάτι άλλο από αυτό που λέω και εγώ. Απλά χρησιμοποιεί άλογα αντί για ανθρώπους. Βλέπεις, εγώ για να καταλάβω το νόημα και να μη γράφω ανοησίες, διαβάσω όλο το κείμενο και όχι μία προτασούλα. Στο προτείνω να το κάνεις και εσύ Wink

Ξαναπάμε στο θέμα σου.
Αν ο Χριστός εννοούσε αυτό που κατάλαβες εσύ και όχι αυτό που κατάλαβα εγώ, τότε φίλε μου θα πρέπει να είσαι ο πιο ευτυχής στον κόσμο, διότι όπως ήδη διαπιστώνεις γύρω σου δεν υπάρχει κανένας παπάς ή Έλληνας Χριστιανός, ο οποίος να σφάζει ή να σκοτώνει κάποιον επειδή δεν είναι Χριστιανός. Απεναντίας, όλοι οι παπάδες όχι μόνον δεν σφάζουν, αλλά ταΐζουν και βοηθάνε τους αναξιοπαθούντες συνανθρώπους μας (θυμήσου τον μακαριστό ιερέα της Λέσβου που παρά τα προβλήματα υγείας του έτρεχε μέχρι τελευταία στιγμή για τους πρόσφυγες που κατέφθαναν στο νησί).
Επομένως φίλε μου, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, δεν υπάρχει πλέον κανένας που να είναι Χριστιανός, αφού κανένας δεν σφάζει τους μη Χριστιανούς.
Άρα, ποιό είναι το πρόβλημά σου;
Αν δεις κανέναν κατά εσένα Χριστιανό (δηλαδή κάποιον να σφάζει όποιον άθεο ή μουσουλμάνο βρεί) δεν έχεις παρά να τον καταγείλλεις και η αστυνομία θα τον συλλάβει. Διότι ο χριστιανισμός (σου), (όπως τον αντιλαμβάνεσαι εσύ), διώκεται ήδη από τον νόμο ως βαρύτατη εγκληματική πράξη.
Επομένως ποιό είναι το πρόβλημά σου;

Επίσης, εφόσον ο πάπας δήλωσε ότι δεν υπάρχει κόλαση, έχεις πετύχει ακόμα μια νίκη στη συνείδησή σου. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει και μάλιστα πολλές φορές διαπιστώνω ότι όλοι μας και εσύ ζούμε κατά διαστήματα μέσα σε αυτήν. Εφόσον όμως το είπε ο πάπας, ακολούθα τον πάπα.
Ποιό είναι εδώ το πρόβλημά σου;
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 11, 2016 10:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Άσε τον Ιωάννη. Το κείμενο έχει καμία εικοσαριά σελίδες και έβαλε 3-4 σειρές τις οποίες βαριέμαι να ψάξω για να καταλάβω το νόημα. Άλλωστε δεν λέει κάτι άλλο από αυτό που λέω και εγώ. Απλά χρησιμοποιεί άλογα αντί για ανθρώπους. Βλέπεις, εγώ για να καταλάβω το νόημα και να μη γράφω ανοησίες, διαβάσω όλο το κείμενο και όχι μία προτασούλα. Στο προτείνω να το κάνεις και εσύ Wink

Ξαναπάμε στο θέμα σου.
Αν ο Χριστός εννοούσε αυτό που κατάλαβες εσύ και όχι αυτό που κατάλαβα εγώ, τότε φίλε μου θα πρέπει να είσαι ο πιο ευτυχής στον κόσμο, διότι όπως ήδη διαπιστώνεις γύρω σου δεν υπάρχει κανένας παπάς ή Έλληνας Χριστιανός, ο οποίος να σφάζει ή να σκοτώνει κάποιον επειδή δεν είναι Χριστιανός. Απεναντίας, όλοι οι παπάδες όχι μόνον δεν σφάζουν, αλλά ταΐζουν και βοηθάνε τους αναξιοπαθούντες συνανθρώπους μας (θυμήσου τον μακαριστό ιερέα της Λέσβου που παρά τα προβλήματα υγείας του έτρεχε μέχρι τελευταία στιγμή για τους πρόσφυγες που κατέφθαναν στο νησί).
Επομένως φίλε μου, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, δεν υπάρχει πλέον κανένας που να είναι Χριστιανός, αφού κανένας δεν σφάζει τους μη Χριστιανούς.
Άρα, ποιό είναι το πρόβλημά σου;
Αν δεις κανέναν κατά εσένα Χριστιανό (δηλαδή κάποιον να σφάζει όποιον άθεο ή μουσουλμάνο βρεί) δεν έχεις παρά να τον καταγείλλεις και η αστυνομία θα τον συλλάβει. Διότι ο χριστιανισμός (σου), (όπως τον αντιλαμβάνεσαι εσύ), διώκεται ήδη από τον νόμο ως βαρύτατη εγκληματική πράξη.
Επομένως ποιό είναι το πρόβλημά σου;

Επίσης, εφόσον ο πάπας δήλωσε ότι δεν υπάρχει κόλαση, έχεις πετύχει ακόμα μια νίκη στη συνείδησή σου. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει και μάλιστα πολλές φορές διαπιστώνω ότι όλοι μας και εσύ ζούμε κατά διαστήματα μέσα σε αυτήν. Εφόσον όμως το είπε ο πάπας, ακολούθα τον πάπα.
Ποιό είναι εδώ το πρόβλημά σου;


ΔΕΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΙΚΟΝΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΜΕ ΠΟΙΑ ΜΕΣΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ....

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1101052523268044&set=gm.952285628196378&type=3

Η ΟΠΟΙΑ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΑ ΜΕΡΙΚΩΝ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΚΥΡΙΩΣ ΚΛΗΡΙΚΩΝ ΔΕΝ ΔΙΑΣΩΖΟΥΝ ΤΟ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΟ ΑΙΜΑΤΟΒΑΜΜΕΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ ΠΟΥ ΑΘΕΛΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΚΥΝΑΣ.
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 11, 2016 11:15 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyros
Ο Χριστός ουσιαστικά συμφωνεί μαζί σου: μετά τον θάνατό σου θα πάψεις να υπάρχεις. 



Δηλαδή θέλεις να πείς πως ούτε ο ίδιος ο Ιησούς δεν πίστευε στην θεωρία του , περί ανάστασης νεκρών ?
Αυτοί οι “ζώντες” που δεν πιστεύουν στην ανάσταση νεκρών , και ζητά να σφαχτούν εν ζωή μπροστά του, δεν θα αναστηθούν σε ανάσταση κρίσεως , για να τους ξαποστείλει .... αδιάβαστους στην αιώνια κόλαση ?

Σε αυτό λες πως συμφωνεί ο Ιησούς μαζί σου?
Για να καταλάβω και εγώ το πνεύμα της αληθείας , και αν είναι πράγματι αλήθεια , να σωθώ?


.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
maxim_97
Πρύτανης


Εγγραφή: 08 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 2769
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 11, 2016 11:26 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΣΠΥΡΟ

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΕΡΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗΣ....

Η ανακήρυξη του χριστιανισμού σε κρατική θρησκεία στο Βασίλειο της Αρμενίας άρχισε ευθύς με βίαιους διωγμούς των ειδωλολατρών.Η νέα θρησκεία εμφυτεύεται με το σπαθί και την φωτιά...Ο Γρηγόριος ο φωτιστής κατέστρεφε συστηματικά με τις ορδές των μοναχών του,προστατευόμενος και υποστηριζόμενος απο τον Βασιλιά,τους ναούς και τους αντικαθιστούσε με χριστιανικούς,με εκκλησίες που είχαν στην κατοχή τους μεγάλες περιουσίες.Στην πόλη Αστισάτ(πρώην Αρταξάτα),ένα ξεχωριστό κέντρο ειδωλολατρικής λατρείας,κατέστρεψε ο <<θαυμαστός Γρηγόριος>>(Φαύστος ο Βυζαντινός) τους ναούς του Wahagn(Ηρακλής),της Astlik(Αφροδίτη),της Anahit(Αρμένικη θεότητα του πολέμου) και έχτισε μια εντυπωσιακή εκκλησία του Χριστού.Ακριβώς δίπλα ανέγειρε ο Γρηγόριος για τον εαυτό του ένα παλάτι.Εγινε αρχιεπίσκοπος,ο σημαντικότερος σε ιεραρχία μετά τον Βασιλιά και πήρε τον τίτλο του <<καθολικού>>,τον οποίο δέχτηκαν και οι αρχιεπίσκοποι της Περσίας,της Αιθιοπίας,της Ιβηρικής και της Αλβανίας.
Όλες οι βιβλιοθήκες της Αρμενίας , που είχαν ιδρυθεί πριν από αιώνες από τους ελληνιστές ηγεμόνες της , πυρπολήθηκαν ως «κιβωτοί δαιμονικής γνώσης».
Ορδές μοναχών , με επικεφαλής τον πατριάρχη Γρηγόριο , εξόντωσαν τους Έλληνες της Αρμενίας και ισοπέδωσαν όλα τα Ελληνικά μνημεία , ναούς και αγάλματα.
Ο ιστορικός Φαύστος ο Βυζάντιος , αναφέρει στην «εκκλησιαστική ιστορία»:
«Οι εκχριστιανισμένοι Αρμένιοι κατέστρεφαν για 6 συνεχόμενα έτη σε όλη την επικράτεια ναούς και ιερά , σφάζοντας όλους τους Έλληνες και δεν άφηναν κανέναν να τους ξεφύγει. Ήταν απερίγραπτο το μέγεθος των θησαυρών που λεηλάτησαν από τους ναούς αυτούς.»
Το σχέδιο της γενοκτονίας των Ελλήνων , είχαν μελετήσει από κοινού ο Φωτιστής Γρηγόριος και ο Τιριδάτης ,σε συνεργασία με τον Κωνσταντίνο και οι επιχειρήσεις διεξήχθησαν υπό την επίβλεψη και τη συνεργασία του Βυζαντινού κράτους και του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων (μοιράζονταν βέβαια και τα «λάφυρα»).
Αρχικά ο χριστιανισμός είχε χαρακτηριστική απήχηση μόνο στους ευγενείς,προφανώς σε τελείως διαφορετική μορφή.Στην αυλή η ηθική της νέας θρησκείας δεν έπαιζε κανένα ρόλο.Το κίνητρο της προσχώρησης του βασιλιά στον χριστιανισμό και τον βίαιο εκχριστιανισμό του λαού του δεν ήταν παρά μόνο η καχυποψία και η εχθρότητα προς τους Πέρσες.Εδώ ταυτίζονταν τα Αρμενικά και τα Ρωμαικά συμφέροντα.Ο Μέγας Κωνσταντίνος είχε συνειδητοποιήσει τη στρατηγική σημασία της χώρας και τη διαρκή αμφιταλάντευση της ανάμεσα στα μεγάλα Βασίλεια.Κατα συνέπεια συμμάχησαν,και η χριστιανική Αρμενία αρχίζει να διεξάγει τον ένα πόλεμο μετά τον άλλο,όπως η χριστιανική Ρώμη...Εξάλλου στα σχέδια του Κωνσταντίνου ήταν μια εκστρατεία στην χώρα των Περσών αλλα τον πρόλαβε ο θάνατος...
_________________
Επίκουρος:
Ο θάνατος δεν υπάρχει ούτε για τους ζωντανούς ούτε για τους πεθαμένους – εφόσον για τους πρώτους δεν υπάρχει, ενώ οι άλλοι δεν υπάρχουν πια".
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 11, 2016 11:58 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Μαξ, δεν απαντάς στα δύο ερωτήματα που σου έθεσα, ενώ εγώ απάντησα στα δικά σου.

Γιάννη, η ανάσταση των νεκρών θα γίνει. Η ζωή μετά την ανάσταση δεν θα υπάρχει για όλους. Οι περισσότερο θα αναστηθούν και θα ζήσουν στη Βασιλεία του Θεού, αλλά δυστυχώς κάποιοι όχι. Και επειδή ο Θεός είναι η όντως Ζωή, οι άνθρωποι που θέλουν να είναι μακρυά από τον Θεό, που αντιμάχονται την Βασιλεία Του (και η Βασιλεία του Θεού είναι η εκκλησία, ουράνια και επίγεια), θέλουν να είναι και μακρυά από τη ζωή.
Δεν μπορεί ο Θεός με το ζόρι να τους βάλει μαζί του.
Αυτοί οι άνθρωποι θα πεθάνουν, θα μεταβούν δηλαδή στην μη Ζωή, δηλαδή στην ανυπαρξία.

Ένας άνθρωπος που πιστεύει στην μετά θάνατον ανυπαρξία, ενώ έχει γνωρίσει τη διδασκαλία του Χριστιανισμού και άρα έχει επιλέξει συνειδητά την πίστη του, θα δει την πίστη του να δικαιώνεται και μάλιστα από τον ίδιο τον Θεό. θα "σφαγιαστεί" δηλαδή θα εξοβελιστεί στην ανυπαρξία. Το ίδιο αλλά με αντίστροφους όρους, θα συμβεί και στους άλλους ανθρώπους που συνειδητά επέλεξαν να πιστέψουν στην αιώνια ζωή. Και αυτοί θα δικαιωθούν από τον Χριστό.
Ο Θεός μας κρίνει κατά τα μέτρα μας και μας δικαιώνει κατά την πίστη μας, είναι πολύ σημαντικό να το καταλάβουμε αυτό.
Γιαυτό λέμε "και άφες ημίν τα οφειλήματα ημών,
ως και ημείς αφίεμεν τοις οφειλέταις ημών."
(συγχώρεσέ μας όπως ακριβώς και εμείς συγχωρούμε τους άλλους)
Αυτό είναι το νόημα της παραβολής.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gianiss
Πρύτανης


Εγγραφή: 18 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 6073

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιαν 11, 2016 12:26 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Παράθεση:
spyros
Δεν μπορεί ο Θεός με το ζόρι να τους βάλει μαζί του. 
Αυτοί οι άνθρωποι θα πεθάνουν, θα μεταβούν δηλαδή στην μη Ζωή, δηλαδή στην ανυπαρξία. 


Για κάτσε ένα λεπτό, ρε σπύρο , για να καταλάβω τι λες.

Εσύ κατάλαβες τον Ιησού να λέει πως δεν θα αναστηθούν ΟΛΟΙ οι νεκροί , αλλά μόνο όσοι πιστεύουν σε αυτόν?
Και οι πολλαπλές αναφορές του , για τα αιώνια φοβερά δεινά που προορίζονται να “απολαύσουν” όσοι δεν πιστέψουν στα λόγια του , είναι λόγια και φοβέρες της πλάκας ?

Για ποίους προορίζεται το πυρ το αιώνιο που θα καίει τους άπιστους στην αιωνιότητα ?

Τα έχεις καταλάβει σωστά τα κακά (για τους άπιστους) μαντάτα, ή τα κατάλαβες αλλά δεν τα πιστεύεις ?
Δεν πιστεύεις στα λόγια του Ιησού?
Αυτό λες?

.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Φιλοσοφικοί Προβληματισμοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Σελίδα 2 από 5

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center