Θ.ΒοήθειαςΘ.Βοήθειας   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Εγγεγραμμένα μέληΕγγεγραμμένα μέλη   Ομάδες ΧρηστώνΟμάδες Χρηστών  ΕγγραφήΕγγραφή  ΠροφίλΠροφίλ 
Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αρχιεπίσκοπος Αλβανίας Αναστάσιος
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 21, 2015 1:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:
Το πρόβλημά σου λοιπον, ειναι η μισθοδοσια των ιερεων απο το δημοσιο και οχι οι αντικειμενικα μετρουμενες ωρες εργασιας τους, που δε σε αφορουν κι ουτε και μπορεις να τις εκτιμησεις ποιοτικα ως αθεος ... Twisted Evil






Αγαπητέ Σκαπανέα, δεν είναι μόνο δικό μου πρόβλημα το πρόβλημα των τεμπέληδων του δημοσίου ,όσων δηλαδή δεν αποδεικνύουν έμπρακτα ότι οι αντικειμενικές ώρες εργασίας τους είναι ισοδύναμο σύνολο με το ωράριο εργασίας του μέσου εργαζομένου.Είναι και δικό σου πρόβλημα,αφού κι εσύ τους πληρώνεις αλλά εξαιρείς τους παπάδες για ιδεοληπτικούς λόγους.

Εγώ δεν εξαιρώ κανέναν,ούτε δάσκαλο ούτε παπά ούτε καθαρίστρια κ.λπ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΙΔΕΟΛΗΠΤΙΚΟΣ!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 21, 2015 1:22 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:


Συγνώμη αλλά ο προϋπολογισμός περιλαμβάνει και τις εισφορές.
Τι να μαγειρέψω ανόητε; Τον επίσημο προϋπολογισμό σου δημοσιεύω. Νεοφώτιστος 100%. Laughing

Αλλά αφού το θέλεις, εντάξει. Εσύ θα ξέρεις ότι το 50% του ΑΕΠ πηγαίνει στους παπάδες. Laughing

Εδώ πληρώνουμε εσένα βρε Νεοφώτιστε που όλη την ώρα κάθεσαι και γράφεις ασυναρτησίες και τρολαρίσματα, και δεν θα πληρώσουμε τους παπάδες που φροντίζουν κάμποσες δεκάδες χιλιάδες κόσμο;


Βρε πανέξυπνε, για τη φορολογία είναι το θέμα μας ,αν θα πρέπει από αυτήν να πληρώνονται οι παπάδες.Το σύνολο,λοιπόν,της άμεσης και έμμεσης φορολογίας δεν είναι 55 δις όπως ήθελες γιατί είσαι πανέξυπνος αλλά 45 δις γιατί οι "χαζοί" σκέφτονται πιο καθαρά από τους "πανέξυπνους".

Τι κάνουν; Φροντίζουν δεκάδες χιλιάδες κόσμο; Μπα! Ε,τότε να πληρώνεται και η UNICEF απ' το δημόσιο και όλες οι μη κυβερνητικές οργανώσεις για το έργο τους στην Ελλάδα.

Ό,τι νά 'ναι,έτσι για να πεις κάτι κι ας είναι μ...α ! ( "μετριότητα" εννοούσα ,μην πάει το μυαλό σου σε τίποτ' άλλο)
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
spyros
Πρύτανης


Εγγραφή: 21 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 3896
Τόπος: Μακεδονία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 21, 2015 6:59 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όχι, ο Αναστάσιος είναι το θέμα μας, αλλά ως συνήθως πάλι τρολαρει. Το θέμα της μισθοδοσίας του κλήρου το έχουμε ξαναπει, και υπάρχουν πολύ συγκεκριμένες αναφορές και έρευνες στο διαδίκτυο. Τις αγνοεις εσκεμμένα, διότι είσαι τρολ. Αν δεν ησουν, θα τις είχες ήδη βρεί.
_________________
Μανή, Θεκέλ, Φάρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 21, 2015 4:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:
Αγαπητέ Σκαπανέα, δεν είναι μόνο δικό μου πρόβλημα το πρόβλημα των τεμπέληδων του δημοσίου ,όσων δηλαδή δεν αποδεικνύουν έμπρακτα ότι οι αντικειμενικές ώρες εργασίας τους είναι ισοδύναμο σύνολο με το ωράριο εργασίας του μέσου εργαζομένου.Είναι και δικό σου πρόβλημα,αφού κι εσύ τους πληρώνεις αλλά εξαιρείς τους παπάδες για ιδεοληπτικούς λόγους.

Εγώ δεν εξαιρώ κανέναν,ούτε δάσκαλο ούτε παπά ούτε καθαρίστρια κ.λπ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΙΔΕΟΛΗΠΤΙΚΟΣ!

Προκειμενου να στηριξεις την πολεμικη σου, αγαπητε Ιωαννη Cool, δεν ξεκαθαριζεις αν θελεις τους ιερεις δημοσιους υπαλληλους ή απεξαρτημενους απο το δημοσιο

Κατα τη γνωμη μου και τη βεβαιοτητα μου, οι ιερεις και γενικοτερα η εκκλησια εχουν εναν ιδιαιτερα εξισορροπητικο ρολο μεσα στην κοινωνια των ανθρωπων την εν γενει παραπαιουσα και συνεπως ως λειτουργουντες αμιγως πνευματικα προς οφελος ολων ( η εκκλησια και οι ιερεις εννοω ), ορθως εντασσονται στο δημοσιο


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
skapaneas
Πρύτανης


Εγγραφή: 13 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 12421
Τόπος: Εδώ ........ Χρόνος: Τώρα ....... Τρόπος: Απλά + Λαϊκά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 21, 2015 5:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Όποιος λεει οτι ειναι ο ανθρωπος δεν ξερει τι λεει Very Happy Very Happy & Mr. Green Mr. Green Αν μετανοησεις πριν αμαρτησεις οταν αμαρτησεις δεν θα μετανοησεις

spyros έγραψε:
Μήνυμα του Αναστάσιου για τα Χριστούγεννα του 2011:

H υπέρβαση του ανθρωπίνως αδυνάτου είναι βασικό μήνυμα της σημερινής μεγάλης εορτής του χριστιανικού κόσμου. Aκόμη και ο πιο τολμηρός νους δεν είχε ποτέ υποπτευθεί ότι ο ίδιος ο απρόσιτος και ακατάληπτος Θεός θα προσελάμβανε την ανθρώπινη φύση και θα εφανερώνετο «εν σαρκί». Για την κλασική λογική, κάτι τέτοιο ανήκει στη σφαίρα του αδυνάτου.

Aυτήν ακριβώς την υπέρβαση του ανθρωπίνως αδυνάτου πανηγυρίζουμε σήμερα. Kαι καλούμεθα να τη χαρούμε, παρά τη σκληρή πραγματικότητα την οποία βιώνουμε. O Yιός και Λόγος του Θεού έγινε άνθρωπος, εισήλθε στην ανθρώπινη Iστορία. Tο «εφανερώθη» υπαινίσσεται την προηγούμενη αΐδιο ζωή του Λόγου. «Θεός ων και Θεού υιός, και αόρατον έχων την φύσιν, δήλος άπασιν ενανθρωπήσας εγένετο» (Θεοδώρητος, επίσκοπος Kύρου). H ελευθερία του Θεού δεν γνωρίζει όριο. Oπως και η αγάπη Tου, που είναι το ουσιαστικό ιδίωμά Tου.

«Kαι ο Λόγος σαρξ εγένετο και εσκήνωσεν εν ημίν» (Iω. 1:14). Προσλαμβάνοντας το ανθρώπινο σώμα, ο Yιός και Λόγος του Θεού φανέρωσε ταυτόχρονα την απέραντη αξία και τη μοναδική σημασία που έχει το υπέροχο αυτό δημιούργημά Του. Kαι αποκάλυψε ότι τελικός σκοπός του ανθρώπου είναι να γίνει κατοικητήριο του Θεού. Mε την ενανθρώπησή Του, ο Xριστός έδειξε την ασύλληπτη στον ανθρώπινο νου δυναμική της ελευθερίας και της αγάπης του προσωπικού Θεού. Tοποθέτησε σε νέα βάση τις ανθρώπινες σχέσεις μαζί Tου.

Oσοι με πίστη και αγάπη προσβλέπουμε στον ενανθρωπήσαντα Yιό και Λόγο του Θεού, γνωρίζουμε ότι Aυτός παραμένει, τελικά, η οδός (Iω. 14:6) που οδηγεί, με τρόπο θαυμαστό, σε διεξόδους ζωής. Kαι πολλοί έχουμε προσωπική εμπειρία, ότι εκεί που όλα εφαίνοντο κλειστά και ζοφερά, άνοιξε δρόμους λυτρωτικούς.

H υπέρβαση του ανθρωπίνως αδυνάτου, την οποία αποκαλύπτουν τα Xριστούγεννα, δεν γίνεται με μεγαλοπρεπείς δημόσιες εξαγγελίες και υποσχέσεις. Oι παρεμβάσεις του Θεού παραμένουν διαχρονικά αθόρυβες και μυστικές. Tις χαρακτηρίζει η απλότητα και η ταπείνωση, ενώ συγχρόνως διατηρούν μια εξαιρετική πρωτοτυπία. Kαι οι επεμβάσεις αυτές συνεχίζονται διά μέσου των αιώνων.

Oι νόμοι της φύσεως που διέπουν τον κόσμο δεν αποκλείουν την παρέμβαση του Δημιουργού, Nομοθέτου και Προνοητού Θεού. Mε την ελευθερία και την αγάπη Tου, δεν έπαυσε να ενεργεί, όταν Eκείνος κρίνει, για την υπέρβαση του ανθρωπίνως αδυνάτου, με τρόπους θαυμαστούς. Oταν, βεβαίως, δεν υπάρχει η πίστη προς τον αγαπώντα και ελεύθερο πάσης αναγκαιότητος Θεό, ο άνθρωπος αρνείται τη δυνατότητα του θαύματος.

O πιστός χριστιανός, εν τούτοις, δέχεται ταπεινά την αδυναμία της ανθρωπίνης φύσεως και ζητεί από Eκείνον, ο Oποίος είναι άπειρος και παντοδύναμος, να του χαρίσει την υπερλογική δυνατότητα και τον φωτισμό να αποδεχθεί και να βιώσει το θαύμα.

Tον τελευταίο καιρό, οι σκληρές συνθήκες που έχει προκαλέσει η γενικότερη ηθική και οικονομική κρίση έχουν δημιουργήσει πληθώρα αδιεξόδων. ΣΆ αυτή την ομιχλώδη και πνιγηρή ατμόσφαιρα, η εορτή των Xριστουγέννων έρχεται να προσφέρει παρήγορο φως. Nα βεβαιώσει ότι ο Yιός του Θεού έγινε άνθρωπος για να μείνει εσαεί «μεθΆ ημών». O Θεός δεν μας εγκαταλείπει, έστω και αν συχνά Tον λησμονούμε και συμπεριφερόμαστε σαν να μην υπάρχει.

O Xριστός καταργεί, με τρόπους θαυμαστούς, τα ανθρωπίνως αδύνατα. «Oτι ουκ αδυνατίσει παρά τω Θεώ παν ρήμα» (Λουκ. 1:37) Δεν είναι όμως «ο από μηχανής θεός» της αρχαίας τραγωδίας. Σέβεται την ελευθερία μας και αναμένει και από εμάς να χρησιμοποιήσουμε τις δυνατότητες που έχει χαρίσει στην ανθρώπινη φύση μας.

Yπάρχουν πολλά που συνήθως ονομάζουμε «αδύνατα», τα οποία καλούμεθα με τη χάρη Tου να υπερβούμε. Aρχίζοντας από τα άμεσα και προσωπικά. Eκ πρώτης όψεως, μοιάζει σχεδόν αδύνατο να απαλλαγούμε από τα πάθη μας, τη φιλαυτία, την πλεονεξία, τη φιληδονία\u0387 την τάση να λέμε ψέματα, να αδιαφορούμε για τη δικαιοσύνη, τη νομιμότητα, την αλληλεγγύη. Aκόμη, παράλληλα, δηλώνουμε ότι μας είναι «αδύνατο» να αναλάβουμε, για το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο, πρωτοβουλίες που απαιτούν θυσίες.

Aντίθετα, η πίστη και η προσωπική σχέση με τον Xριστό, αποδεσμεύουν και ενεργοποιούν κρυμμένες μέσα μας δυνάμεις για την υπέρβαση των ανθρωπίνως αδυνάτων. Mεταγγίζουν συγχρόνως εκπληκτική ζωτικότητα στην ανθρώπινη ψυχή, για να αντέχει και στις πιο αντίξοες συνθήκες στερήσεως, κατατρεγμού, πιέσεων\u0387 και να συνεχίζει να δρα με αισιοδοξία δημιουργική. Tην εμπειρία αυτή συμπυκνώνει η μαρτυρία του Aποστόλου Παύλου: «Πάντα ισχύω εν τω ενδυναμούντί με Xριστώ» (Φιλιπ. 4:13).

Oι εορτές της Eκκλησίας μας καλούν να αναθεωρήσουμε τη ζωή μας. Nα συνέλθουμε από την ταραχή και την κατάθλιψη. Nα ανανεώσουμε την πίστη και τη βεβαιότητά μας ότι ο Xριστός του Oποίου την έλευση στον κόσμο εορτάζουμε παραμένει «μεθΆ ημών» ότι «τα αδύνατα παρά ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ έστιν» (Λουκ. 18:27). Nα αλλάξουμε τρόπο σκέψεως και συμπεριφοράς. Nα συντονίσουμε τη ζωή μας με το θέλημα το δικό Tου. Kαι η προσωπική αυτή αλλαγή αντανακλά πάντοτε ευεργετικά στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο\u0387 τονώνει την αντοχή, την αλληλεγγύη, την ειρήνη, τη δημιουργικότητα, με τρόπους που συχνά παραμένουν αθέατοι αλλά που είναι ουσιαστικοί.

«Θεός εφανερώθη εν σαρκί». H υπέρβαση του ανθρωπίνως αδυνάτου παραμένει κεντρικό μήνυμα των Xριστουγέννων και προσωπική εμπειρία εκείνων που ζουν εν Xριστώ.

Eύχομαι εκ καρδίας, η πεποίθηση αυτή να δυναμώσει μέσα μας κατά την εορταστική αυτή περίοδο, να μας παρηγορεί και να μας στηρίζει στο έτος που έρχεται.

Eυλογημένα Xριστούγεννα. Mε γαλήνια καρτερία ο νέος χρόνος.


"Ελλάς γαρ μόνη ανθρωπογενή φυτόν ουράνιον και βλάστημα Θείον ηκριβωμένον, λογισμόν αποτίκτουσα οικειούμενον επιστήμην" ( Ι. Χρ. )
_________________
Ο ανθρωπος ειναι ο λογος του συμπαντος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 21, 2015 7:11 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

spyros έγραψε:
Όχι, ο Αναστάσιος είναι το θέμα μας, αλλά ως συνήθως πάλι τρολαρει. Το θέμα της μισθοδοσίας του κλήρου το έχουμε ξαναπει, και υπάρχουν πολύ συγκεκριμένες αναφορές και έρευνες στο διαδίκτυο. Τις αγνοεις εσκεμμένα, διότι είσαι τρολ. Αν δεν ησουν, θα τις είχες ήδη βρεί.



Εγώ σχολίασα τις δικές σου απόψεις στο θέμα περί μισθοδοσίας των κληρικών. ¶ρα εσύ αποδέχτηκες να σχολιάσεις θέμα εκτός θέματος και ξαφνικά ανακαλύπτεις τρολ ...ό,τι να 'ναι δηλαδή !

Δεν τις έχω βρει,αυτό που βρίσκω είναι η ιδεοληψία μερικών να προστατεύσουν την επισημότητα της ιδεολογίας τους μέσω της κρατικής σφραγίδας.Και απόδειξη είσαι κι εσύ!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Δεκ 21, 2015 7:14 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

skapaneas έγραψε:

Προκειμενου να στηριξεις την πολεμικη σου, αγαπητε Ιωαννη Cool, δεν ξεκαθαριζεις αν θελεις τους ιερεις δημοσιους υπαλληλους ή απεξαρτημενους απο το δημοσιο

Κατα τη γνωμη μου και τη βεβαιοτητα μου, οι ιερεις και γενικοτερα η εκκλησια εχουν εναν ιδιαιτερα εξισορροπητικο ρολο μεσα στην κοινωνια των ανθρωπων την εν γενει παραπαιουσα και συνεπως ως λειτουργουντες αμιγως πνευματικα προς οφελος ολων ( η εκκλησια και οι ιερεις εννοω ), ορθως εντασσονται στο δημοσιο




α) Είναι ηλίου φαεινότερον τι υποστηρίζω,δεν το βλέπεις;

β) Ο εθελοντισμός δεν είναι πληρωτέος και μάλιστα δημοσία δαπάνη,αλλιώς να πληρώνονται και όλες οι μη κυβερνητικές οργανώσεις απ' τον κρατικό κορβανά.
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mark
Πρύτανης


Εγγραφή: 23 Ιούλ 2012
Δημοσιεύσεις: 2337

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 23, 2015 5:57 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ έγραψε:


(Χαίρομαι που σας ξαναβρίσκω όλους σε αγαστή σύμπνοια και συνεργασία


Laughing )


Ε Νεοφώτιστε, καλώς ήρθες φίλε μου καλέ! Laughing

Σου ετοίμασα σπουδαία υποδοχή! Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΝΕΟΦΩΤΙΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Πρύτανης


Εγγραφή: 12 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 18523

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Δεκ 23, 2015 6:07 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με Συμπερίληψη

Και πήρες αυτό που σου άξιζε: τη συνειδητοποίηση της άγνοιάς σου!
_________________
Έτσι να στέκω, θάλασσα, παντοτεινέ έρωτά μου
με μάτια να σε χαίρομαι θολά
και να ναι τα μελλούμενα στην άπλα σου μπροστά μου,
πίσω κι' αλάργα βάσανα πολλά.
(Κώστας Βάρναλης)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    www.filosofia.gr Αρχική σελίδα -> Συζητήσεις για Πρόσωπα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενο  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης





Μηχανισμός forum: PHPBB

© filosofia.gr - Επιτρέπεται η αναδημοσίευση του περιεχομένου της ιστοσελίδας εφόσον αναφέρεται ευκρινώς η πηγή του.

Υλοποίηση, Φιλοξενία: Hyper Center